PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka turbina DGP?



maxtor
12-07-2004, 20:04
Stoję przed wyborem turbiny DGP, która ma rozprowadzić powietrze do 3 pomieszczeń (w tym 2 pomieszczenia po 2 wyloty - łącznie 5 wylotów).
Jedno z pomieszczeń jest oddalone o około 8 m, pozostałe 2-3 m.
Zależy mi na urządzeniu niezawodnym, a przy tym jak najcichszym.
Firma kominkowa (jakoś nie bardzo im ufam) poleca turbiny Dospel, ale wolałbym poznać opinie
użytkowników.

Pzdr
maxtor

marting
12-07-2004, 20:25
Czy nie mozesz zrobić rozprowadzenia opartego na konwekcji??
Jest najlepsze :) odległości masz małe 2-3 m to wład poradzi sobie konwekcyjnie, Ten 8m jest spory ale nie jest to rzecz której nie da sie przejsć znam takie wkłdy które na odcinku 8m radzą sobie bez Turbin zależy to od ilosci punktów i izolacji budynku i szczelnosci stolarki okiennej. Ni ema cos ię pchac w turbiny.

maxtor
12-07-2004, 20:39
Czy nie mozesz zrobić rozprowadzenia opartego na konwekcji??
Jest najlepsze :) odległości masz małe 2-3 m to wład poradzi sobie konwekcyjnie, Ten 8m jest spory ale nie jest to rzecz której nie da sie przejsć znam takie wkłdy które na odcinku 8m radzą sobie bez Turbin zależy to od ilosci punktów i izolacji budynku i szczelnosci stolarki okiennej. Ni ema cos ię pchac w turbiny.

Podałem odległości punktów od turbiny, która będzie na nieużytkowym poddaszu, a nie od wkładu (jest na parterze), tak więc turbina jest konieczna. Konwekcja wystarczy na ogrzanie dołu, ale na poddaszu muszę wymusić obieg powietrza (odległości od wkładu do kilkunastu metrów).

Pzdr

szila
12-07-2004, 22:43
Sorry, że się wtrącę, ale czy mogę zapytać jakie wkłady są najlepsze i co powinno się brać pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego jeśli chcemy nim dobrze dogrzewać dom ok 320m2?
Dopiero zaczynam drążyć temat, więc stąd to moje dziwne pytanie:)
dzięki:)

marting
13-07-2004, 20:14
Sorry, że się wtrącę, ale czy mogę zapytać jakie wkłady są najlepsze i co powinno się brać pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego jeśli chcemy nim dobrze dogrzewać dom ok 320m2?
Dopiero zaczynam drążyć temat, więc stąd to moje dziwne pytanie:)
dzięki:)


Witam

Najlepseze wkłady jakie są -to zalezy do jakich celów chcemy je stosować? Czy chcemy mieć do dekoracji czy do dogrzewania. Piszesz zę do dogrzania Polecam Ci te z pólki wyższej do ciągłego palenia.Nie wiem czy dogrzejesz 320 m to jest za doza powierzchnia przeważnie wklady są do 200 m i rzeczywiście się speełniaja. Co należy wziąc pod uwagę przy doborze wkładu?, czy jest on klasy ciągłego palenia, jaki masz przekrój kanału dymowego?? To jest ważne. Kanał powinien mieć przekrój 20x20 ewentualnie 27x14 albo fi 200 najlepszy pod wkłądy jest 20x20 w kwadracie.
Następną rzeczą jaką trzeba wziac pod uwage jest-Jak bierze powietrze do spalania najlepiej było by jak by brał bezpośrednio z zewnątrz i dozował sobie je.
I oczywiście z czego jest wykonany, moim zdaniem najlepsze sa zeliwne dobrej jakości zeliwa...:)
Polecam Jotula, dobry i na długie lata spełnia się w pełni...

szila
13-07-2004, 20:56
Myślę, że będę tylko dogrzewać 4 sypialnie na górze i salon. Zastanawiam się też nad dodatkowym kominkiem w sypialni na górze.
Dzięki za rady:)

poldek
13-07-2004, 21:01
:o DOSPEL - tyko nie to !!! Znam produkt, pierwsze wersje psuły sie prawie w 100 %, teraz jest troche lepiej ale ja bym im nie zaufał. Czesto firmy polecają DOSPELA bo maja około 40 % rabatu od cen katalogowych i nieźle sobie "przycinają" Polecam turbine firmy DARCO na ich stronie www.darco.com.pl, znajdziesz adresy dystrybutorów w Bydgoszczy.
Pozdro - Poldek

poldek
13-07-2004, 21:04
Sorry, że się wtrącę, ale czy mogę zapytać jakie wkłady są najlepsze i co powinno się brać pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego jeśli chcemy nim dobrze dogrzewać dom ok 320m2?
Dopiero zaczynam drążyć temat, więc stąd to moje dziwne pytanie:)
dzięki:)
JOTUL PANORAMA :D

lesiak
13-07-2004, 22:22
Najlepiej maksymalnie ciche. Podobno najlepsze są francuskie. Prawie niesłyszalne. Model podstawowy Dospela słyszałem 2 piętra niżej. Wersje lepszą ( i droższą ) także doskonale słychać. Osobliwie w długie zimowe wieczory.

maxtor
14-07-2004, 11:07
:o DOSPEL - tyko nie to !!! Znam produkt, pierwsze wersje psuły sie prawie w 100 %, teraz jest troche lepiej ale ja bym im nie zaufał. Czesto firmy polecają DOSPELA bo maja około 40 % rabatu od cen katalogowych i nieźle sobie "przycinają" Polecam turbine firmy DARCO na ich stronie www.darco.com.pl, znajdziesz adresy dystrybutorów w Bydgoszczy.
Pozdro - Poldek

Dzieki za radę, rzeczywiście coś może w tym być, bo wszyscy jak jeden mąż kominkowcy polecają Dospela.

A może ktoś jeszcze coś napisze o turbinach Dospela, ewentualnie ma namiar na francuskie turbiny.

Pzdr

maxtor
14-07-2004, 21:34
Jeszcze raz ponawiam prośbę o opinie o turbinach DGP. Przecież sądząc z ilości wypowiedzi o DGP setki z Was ma turbiny do rozprowadzania powietrza. Napiszcie coś, co pomoże mi wybrać sprzęt niezawodny i cichy.

Pzdr
maxtor

bastus2
15-07-2004, 08:16
Mam turbinę Dospel-owską, fachowiec od kominków polecał nam ją, gdyż jak twierdził, francuskie były droższe a poza tym zdarzały sie na nich częściej awarie i bywało, że musieli rozmontowac kominek. Jego zdaniem francuzy nie są dostosowane do grzania ciągłego , lepiej sprawdza sie Dospel.
Jeżeli chodzi o glosnosc to powiem szczerze ze nie jest zbyt cicha, ale tez nie huczy strasznie - raczej mruczy :)). Mamy ja dopiero od marca i rzadko grzalismy dom w budowie,byl pusty i moze stad troche nioslo echo. Jednak wlaczalismy ja aby sprawdzic jak chodzi, potem gdy zrobilismy sufit podwieszany w salonie i wszedl on czesciowo w gorna czesc kominka, czyli tam gdzie sie znajduje turbina, bylo juz lepiej i nieco ciszej. Ale wymyslilismy z zona jeszcze ze dokupimy regulator obrotow, ktory bedzie sterowal moca turbiny. Mniejsze oboroty - cichsza praca :)
Zreszta na pelnych obrotach kominek grzeje bardzo, mamy 8 punktow rozprowadzonych po calym domu i na gorze przy maksymalnej pracy turbiny bylo wrecz goraco w niezamieszkalym i nieuszczelnionym jeszcze domu !
Jak sie mniejsze obtory sprawdza w praktyce - okaze sie tego roku, wprowadzamy sie we wrzesniu i zaczniemy grzac jesienia, pzdr

maxtor
16-07-2004, 18:47
Dzięki za odpowiedź. Już myślałem, że na tym żywym forum nikt nie korzysta z DGP z turbiną. Może jeszcze ktoś sie skusi i napisze coś na ten wdzięczny temat. W przeglądarce jest bardzo niewiele konkretnych danych. Każda wypowiedź mile widziana. Obiecuję, że jak już zainstaluję swoją, to podzielę się wrażeniami.

Pzdr
maxtor

bastus2
16-07-2004, 18:56
Jakbys chcial zobaczyc turbiny DOSPEL-owskie to polecam:
http://www.dospel.pl/index.php?o=5&kat=1&skat=5

Tam jest tez regulator obrotów, o którym pisałem w poprzednim poście. A masz juz jakas turbine wytypowana wstepnie ? Ja - czego nie napisalem poprzednio - popieram tez polskie produkty, bo wcale nie sa gorszej jakosci, jak niektorzy sadza. Przekonalem sie o tym nie raz, jak na razie nie bylo wtopy, zobaczymy dalej. Aha - widze. ze klikasz "ydzi" to juz tak zmieniajac temat, zycze Polonii utrzymnia w ekstralidze zuzla, mimo braku Gollobów w skladzie !!!
Pzdr

maxtor
16-07-2004, 19:32
Myślałem o turbinie KOM 600 II z filtrem i regulatorem obrotów. Jeśli nie będę miał innych opinii, to pewnie nie będę dalej szukał. A co do żużla, to pasjonuję się tym mój syn (urodził sie w Bydgoszczy), ja mimo, że mieszkam tutaj już prawie 20 lat (wczesniej Radom i Gdańsk) jeszcze nie byłem na żadnym meczu (i chyba nie będę). Pozasportowy (a ostatnio i sportowy) poziom Gollobów pozostawia wiele do życzenia. Ale to tylko taka drobna dygresja, dziękuję za miłe słowa. Też popieram dobre polskie produkty.

Pzdr
maxtor

poldek
16-07-2004, 20:05
Myślałem o turbinie KOM 600 II z filtrem i regulatorem obrotów. Jeśli nie będę miał innych opinii, to pewnie nie będę dalej szukał. A co do żużla, to pasjonuję się tym mój syn (urodził sie w Bydgoszczy), ja mimo, że mieszkam tutaj już prawie 20 lat (wczesniej Radom i Gdańsk) jeszcze nie byłem na żadnym meczu (i chyba nie będę). Pozasportowy (a ostatnio i sportowy) poziom Gollobów pozostawia wiele do życzenia. Ale to tylko taka drobna dygresja, dziękuję za miłe słowa. Też popieram dobre polskie produkty.

Pzdr
maxtor
TYLKO NIE DOSPEL, POLECAM TEZ POLSKIE - "DARCO"

maxtor
16-07-2004, 20:48
Opierając się tylko na danych "papierowych": DARCO ma "głośność" 63dB, a DOSPEL 53dB - to duża różnica na korzyść DOSPELA (chyba, że są to dane "prasowe", a rzeczywistość jest inna :wink: ). Poza tym DARCO nie ma filtru powietrza. Może ktoś z użytkowników coś napisze o turbinach francuskich, które jak na razie pojawiają się tylko ogólnikowo :( .

Pzdr
maxtor

poldek
17-07-2004, 14:16
Opierając się tylko na danych "papierowych": DARCO ma "głośność" 63dB, a DOSPEL 53dB - to duża różnica na korzyść DOSPELA (chyba, że są to dane "prasowe", a rzeczywistość jest inna :wink: ). Poza tym DARCO nie ma filtru powietrza. Może ktoś z użytkowników coś napisze o turbinach francuskich, które jak na razie pojawiają się tylko ogólnikowo :( .

Pzdr
maxtor
Firma Darco ma kompletny system do dystrybucji powietrza z kominka nie tylko fitr - chociaż oczywiście taki też posiada i to o wiele ciakawsze rozwiązanie. Zwróć uwagę na "by-pass" w Darco jest to dość ciekawe rozwiązanie.
Jeśli idzie o poziom hałasu to w DOSPELU nikt tego prawdopodobnie nie badał. Dane o wydatkach, emitowanym hałasie , wykresy harakterystyk kopiowane sa z informacji od producentów silników ( w przypadku KOM 600 z niemieckiej firmy EBM ). Rzeczywiste wydatki i hałas emitowany przez wentylator powinien być badany empirycznie w laboratoriach a takich Dspel nie porowadzi.

poldek
17-07-2004, 14:22
Jeśli interesują Cię francuskie to polecam "Pojoulat". Kosztuje nieco wiecej od Darco czy Dospela. Jest cichutka wydajna i bardzo estetyczna, sprawdzałem - "dmucha jak szalona".
WWW.POUJOULAT.COM.PL - maja dośc dobrze rozwinięta sieć dealerów.
Pozdro.
P.S. Polecam Darco !!!

lesiak
17-07-2004, 21:46
Maxtor, daruj sobie Dospel. Naprawdę są głośne. Jeżeli będziesz mieszkał w zacisznym miejscu to noce uprzyjemni ci śpiew silnika. Można się do tego przyzwyczaić, tylko po co.

maxtor
17-07-2004, 22:49
Dziękuję za cenne rady. Teraz Dospel stoi u mnie na straconej pozycji. Poszukam dystrybutora Darco na moim terenie.

Pzdr
maxtor

poldek
25-07-2004, 17:50
Dospel :o :evil: !!!!

cinek21
26-07-2004, 10:24
Zdecydowanie polecam ci DARCO. Znajomy kominkarz dawno zrezygnował z Dospel-a, gdyż były awaryjne i bardziej głośne, niż DARCO. Jeżeli masz duży dom to pocelam ci turbinę o "przerobie" 600 m3 na godzinę (taką mam). Wcześniej miałem turbinę firmy TYWENT, ale to było nieporozumienie. Sprzęt był zamontowany na strychu i było słychać w kuchni na parterze - silnik chodził jak młockarnia. Teraz mam Darco, chodzi cichutko. Słychać jedynie delikatny szum powietrza z nawiewów. Proponuję ci kontakt telefoniczny z firmą i zamówienie całości systemu (wysyłają kurierem). Ja dostałem 10% upustu, więc na pewno nie będziesz miał z tym problemów. Dodam jeszcze, że jeżeli kupiłbym te wszystkie rzeczy na miejscu zapłaciłbym o wiele więcej niż wynosi cena katalogowa.

poldek
26-07-2004, 11:13
Dziękuję za cenne rady. Teraz Dospel stoi u mnie na straconej pozycji. Poszukam dystrybutora Darco na moim terenie.

Pzdr
maxtor
Witam.
Znam dobrego przedstawiciela Darco w Starogardzie Gdańskim pewnie bedzie mógł Ci wysłać spedycją wszystko co zechcesz kupić - ma spory wybór. Firma "Prowent Pomorze" e-mail: [email protected]

maxtor
26-07-2004, 16:11
Dzięki za życzliwe rady i namiary. Teraz decyzja jest łatwiejsza. W sierpniu dokonam zakupu. Jak zamontuję i uruchomię turbinę dam znać na forum.

pzdr
maxtor

MarioM
27-07-2004, 13:17
Czy nie mozesz zrobić rozprowadzenia opartego na konwekcji??
Jest najlepsze :) odległości masz małe 2-3 m to wład poradzi sobie konwekcyjnie, Ten 8m jest spory ale nie jest to rzecz której nie da sie przejsć znam takie wkłdy które na odcinku 8m radzą sobie bez Turbin zależy to od ilosci punktów i izolacji budynku i szczelnosci stolarki okiennej. Ni ema cos ię pchac w turbiny.
odległość na jaką ma trafić ciepłe powietrze w żadnym stopniu nie zależy od rodzaju wkładu kominkowego. co najwyżej zwiększając średnicę przewodu doprowadzającego ciepłe powietrze możemy liczyć na to, ze trafi ono na dalszą odległość "pchane siłami natury". ale 8m? marne szanse bez turbiny

Honorata
28-07-2004, 16:31
a ja mam tak, dól ogrzwany kratkami z bolu komina bez dgp, potem sa 2 pokoje na gorze ktore przylegaja do komina, hol na pietrze, lazienka i jeszcze jedna sypialnia (odlegle od komina o ok. 4,5 m), czyli na pietrze potzrebuje doprowadzic powietrze z kominka do 5 punktow (2-3 przy samym kominie) i 2 4,5 m dalej, czy potrzebuje turbine? wklad bedzie do grzania ciaglego jotul lub tarnawa, a nie do okazjonalnego dogrzewania.

maxtor
28-07-2004, 18:22
a ja mam tak, dól ogrzwany kratkami z bolu komina bez dgp, potem sa 2 pokoje na gorze ktore przylegaja do komina, hol na pietrze, lazienka i jeszcze jedna sypialnia (odlegle od komina o ok. 4,5 m), czyli na pietrze potzrebuje doprowadzic powietrze z kominka do 5 punktow (2-3 przy samym kominie) i 2 4,5 m dalej, czy potrzebuje turbine? wklad bedzie do grzania ciaglego jotul lub tarnawa, a nie do okazjonalnego dogrzewania.

Jeśli kominek ma być u Ciebie ważnym elementem systemu ogrzewania (wkład do ciągłego grzania) powinien być też maksymalnie efektywny. Nie uda się tego zrobić bez turbiny. Odległość 4,5 m oraz ilość punktów jest na tyle duża, że turbina jest konieczna. Do ogrzania dołu wystarczą kratki i szyba kominka (chyba, że masz zamiar ogrzewać oddalone od kominka pomieszczenia)
Jeśli mogę coś radzić:
1. Raczej nie doprowadza się DGP do łazienek (skuteczna wentylacja - a taka przecież musi być w łazience - szybko pozbawi to pomieszczenie ciepłego powietrza z DGP) i korytarzy na piętrze (ciepło wędruje z pomieszczeń na dole do góry, chyba, że góra jest autonomicznym terenem, bez możliwości wędrówki powietrza). Ciepłe powietrze powinno dostawać się do łazienki otworami wyciętymi w drzwiach (podcięcie drzwi o 1-2 cm lub okrągłe otwory)
2. Przewody do rozprowadzania powietrza powinny być fabrycznie ocieplone wełną. Dodatkowo, te o długości 4,5 m ze względu na straty ciepła na takim odcinku, warto owinąć jeszcze wełną o grubości 5 cm.
3. Przy tej ilości punktów na górze turbina powinna mieć wydajność 600 m3/h
4. Włącznik turbiny z regulatorem obrotów koniecznie trzeba umieścić na parterze (nie musisz biegać na piętro, żeby zmniejszyć obroty turbiny, np. wtedy kiedy będziesz przebywała długi czas na dole nie ma sensu dogrzewać góry, więc zmniejszasz obroty). Poza tym, niektórzy użytkownicy zaaobserwowali wyraźnie niedogrzewanie dołu po zamontowaniu turbiny- cała para idzie do góry, trzeba więc mieć możliwość regulacji). Oczywiście każda turbina ma własny, prosty, automatyczny włącznik, który ją uruchamia przy odpowiedniej temperaturze powietrza z kominka, ale jest to na zasadzie wszystko, albo nic. Można też zamontować bardziej skomplikowane automaty regulacyjne (nie potrafię ocenić skuteczności ich działania).
5. Już na etapie stanu surowego należy pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich przewodów.
Tyle na razie przyszło mi do głowy. Jak coś jeszcze mi się przypomni, to napiszę.

Pzdr
maxtor

Honorata
29-07-2004, 13:00
maxtor , dziękuje za pomoc, każda porada mile widziana, szczególnie tak szczegółowa i konstruktywna :P , czy podobną opinię wyrazi Darek z Żabiej Woli?

bilbo
28-02-2005, 16:11
...niektórzy użytkownicy zaaobserwowali wyraźnie niedogrzewanie dołu po zamontowaniu turbiny- cała para idzie do góry...
Oj! Jak chcielibyśmy mieć taki problem.
Na razie jest tak, że z wentylatorem Dospel KOM 600 III ledwo co ciepłe powietrze wydobywa się z anemostatów.

nici więc z:

...Słychać jedynie delikatny szum powietrza z nawiewów...
prawie nic się z nich nie wydobywa

Faktem jest, że przed wentylatorem postawione jest niełatwe zadanie. Instalacja działa w połączeniu z reku. Samo połączenie wykonane jest prawidłowo. Ale długość rur jest dość znaczna:
Najpierw 10m rury fi160 od czopucha na stryszek.
Potem przepustnice, trójniki i jazda do 4 punktów na piętrze i 3 na parterze.
Od wentylatora na stryszku do najodleglejszego punktu jest jeszcze z kilkanaście metrów rury fi125.
Rekuperator Mistral 400 przedziera się przez to bez problemu i dmucha rześko. Natomiast wentylator kominkowy sobie nie radzi.

Zastanawiam się jaka turbina byłaby lepsza.
AN2 z Darco ma podobne parametry jak nasz Dospel. Chyba, że ktoś wie na pewno, że jest jednak silniejszy?

Tywent ma mocne turbiny, ale wiele złego słyszałem o głośności ich wyrobów (i w tym wątku też się to potwierdza). Ktoś ma Tywenta i jest zadowolony?

U nas z głośnością nie jest tak krytycznie. Dospel, o którym tu piszą, że taki głośny, u nas jest praktycznie niesłyszalny. No może w zupełnej nocnej ciszy, gdy stoi się bezpośrednio pod stryszkiem lub w otwartym salonie, to słychać jakieś mruczenie. To pewnie zasługa 20cm wełny w podłodze stryszku. Sam wentylator ustawiony jest na płycie wełny 'kominkowej' 3cm.

Inna możliwość to turbina z Castoramy ('Panol') o wydajności 800m3/h.
Ale czy to też nie będzie nieporozumienie?

Ktoś coś może polecić? Może coś francuskiego? Tylko gdzie tego szukać?

pozdrawiam
Robert

bilbo
28-02-2005, 16:27
Zastanawiam się jeszcze, czy jest możliwe, że problemy z wydajnością naszej turbiny nie wynikają z jej niedostatecznych możliwości, ale z nieprawidłowego montażu. Mam na myśli w szczególności bypass. Tam są jakieś przepustnice. A zwróciło to moja uwagę po tym, jak pewnego dnia po rozpaleniu w wygaszonym kominku turbina nie chciała wystartować. W czopuchu było już bardzo gorąco, ale rura nie doprowadzała powietrza na stryszek. Co więcej! - nawet w jej wlocie w czopuchu było chłodno mimo skwaru wokół. W efekcie temperatura na wentylatorze nie podnosiła się i wentylator nie startował. Dopiero, gdy obniżyłem pokrętłem temp. startu do kilkunastu stopni, ruszył i powietrze z czopucha zaczęło być zaciągane.
Bardzo to dziwne. Moje podejrzenie padło na te przepustnice od bypassu, ale nie do końca wyobrażam sobie co tam się mogło stać. Montarzyści też są zdziwieni. Oczywiście wezmą się za to, ale twierdzą, że to raczej i tak nie ma związku z za małą wydajnością turbiny. Eksperymentu z wygaszaniem kominka nie powtarzałem na razie, bo zimno :-)

Czy ktoś zna się na tym i może coś podpowiedzieć?

pozdrawiam
Robert

bilbo
01-03-2005, 11:44
Hej! :-)
Gdzie się podziali fachowcy i użytkownicy-praktycy?

Kto ma wydajną i dobrą turbinę?
Kto używa turbiny Tywent albo Panol (z Castoramy) o wydajności większej niż 600m3/h?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

pozdrawiam
Robert

KrzysiekS
01-03-2005, 15:24
Ja mam trubine o wydajnosci do 1000 m3, typu TD 1000/250, kupioną w Venture.

To turbina uzywana w profesjonalnych systemach wentylacji, srednica wentylatora to 250 mm. Wentylator mam umieszczony w piwnicy, zasysa on powietrze z GWC i dalej pcha do przestrzeni wokol kominka i do DGP.

Hałasu nie słychac prawie wcale, tym bardziej, że wentylator mam jeszcze obudowany. Na niskich obrotach, szum wentylatora i powietrza w ukladzie jest nizszy niz szum nowoczesnej lodowki, co dostrzec mozna wyłącznie nocą przed snem, prawie nic nie słychac.

bilbo
01-03-2005, 17:53
no tak, ale u nas potrzeba turbiny kominkowej, na wysokie temp. która zaciąga a nie pcha powietrze
ale może ta Venture ma i coś takiego? możesz podać jakiś namiar?

Michał_B.
01-03-2005, 19:49
Po waszych wypowiedziach na temat głośności dospela troche się przestraszyłem bo już go kupiłem, więc zaraz postanowiłem to sprawdzić. Zaniosłem turbine do wolnego pokoju w mieszkaniu (ponieważ jeszcze nie jest zainstalowana) i włączyłem ją na pełne obroty i co się okazuje, nic. Przez zamknięte drzwi (izolują znacznie gorzej niż zaizolowane poddasze) naprawde była ledwo słyszalna no chyba że kanały tak niosą. :wink:

zeep
01-03-2005, 20:32
Ja też mam dospel a zamontowany jest w górnej częsci kominka (mieszkanie jednopoziomowe wyżej sąsiad :lol: ) Wsalonie prawie go nie słychać chociaż zrobione są kratki do jego wentylacji. A w pozostałych pokojach trochę słychać szum powietrza ale to nie jest takie straszne.
To jego pierwsza zima idziała bez zarzutu. Oby tak dalej. :wink:

Maluszek
02-03-2005, 07:56
Ja mam Dospela (wydatek powietrza 510 m3/h), który zainstalowany jest nad kominkiem w kotłowni. Wg mnie jest cichutki. Użytkujemy go już drugi sezon i jak na razie wszystko jest ok. A DGP mamy połączone z reku.

bilbo
02-03-2005, 08:34
Maluszek, a przez jak długie rury ten Dospel musi u Was pchać powietrze i ile macie punktów?
My też mamy takiego Dospela i owszem działa, ale niezby wyraźnie. Ciepłego powietrza daje tyle, że jak zamknie się drzwi do pokoiku na górze, to się on wyraźnie wychładza. Gdy tymczasem przez otwarte drzwi (i otwarty do góry salon) nagrzewa się bardzo ładnie.
Nie wiem, czy u nas zbyt rozbudowany system na tego Dospela jest, czy coś zkaszanione przy podłączaniu.

pozdrawiam
Robert

Maluszek
02-03-2005, 08:57
bilbo - na parterze mamy 4 punkty a na pięterku 6. Najdłuższa rura ma tak chyba 10-12 meterów (ale to mogę sprawdzić i dam znać). U nas bardzo ładnie toto wszystko działa.

Carl
13-12-2005, 08:34
Ale długość rur jest dość znaczna:
Najpierw 10m rury fi160 od czopucha na stryszek.
Potem przepustnice, trójniki i jazda do 4 punktów na piętrze i 3 na parterze.
Od wentylatora na stryszku do najodleglejszego punktu jest jeszcze z kilkanaście metrów rury fi125.

Witam
bilbo czy udało Ci się uporać z problemem DGP?
Pytam ponieważ wymyœliłem sobie system oparty na trójnikach typu T bez skrzynki rozdzielaczowej. Ma to być coœ takiego:

Kominek - 4 m fi 150 - Turbiba - 6 m fi 150 - trójnik T - 6 m fi 125 - trójnik T - 4 m fi 125 - trójnik T - 4 m fi 150 - ostatni anemostat

Czyli za turbinš ma być rura o długoœci c.a. 20 m... czy przy turbinie np. Darco 600 w ostatnim anemostacie pojawi się ciepłe powietrze?

Nie ukrywam, że wštpliwoœci zasiał mi jeden z lokalnych dystrybutorów, mówišc, że ciepełko poleci mi co najwyżej z dwóch piwrwszych anemo... :cry:

Carl

bilbo
15-12-2005, 15:37
Nasze problemy zostały rozwiązane połowicznie. Tzn. okazało się, że jedna przepustnica w systemie nie otwierała się za dobrze a innej brakowało. Po poprawkach nadmuch jest minimalnie lepszy, ale do ideału daleko. Najwyraźniej turbina "typu 600" to na nasz system za mało. Nie udało mi się jednak znaleźć większej (poza Tywentem, którego nikt nie poleca). Może trzeba było dać dwie turbiny?
W Twoim przypadku efekt też może być niezadawalający. Raz że 20m to sporo - są duże opory i turbina wyciąga znacznie mniej niż nominalne 600m3. Dwa - Takie odgałeziania z jednej rury może rzeczywiście skutkować marnym (lub żadnym) nadmuchem na końcu. U nas idzie od kominka rura fi160 potem jest turbina z filtrem, potem trójniki i przepustnice łączące to wszystko z nawiewem z rekuperatora (rura fi200) a następnie rozchodzą się rury fi125 do poszczególnych pomieszczeń. Jedna rura obsługuje nie więcej niż dwa nadmuchy i to właśnie z tymi drugimi w szeregu jest najgorzej. Lepiej by było gdyby do każdego nawiewu szła osobna rura. A co tu mówić o większej ilości rozgałęzień...

pozdrawiam
Robert

lonly
23-10-2009, 07:58
Odświeżam temat po tylu latach ciszy :roll:
Pytanie: którego producenta turbinę polecacie pod względem niezawodności, głośności, ceny etc.?

chopinetka
23-10-2009, 08:45
Witam
Mam tego nieszczęsnego Dospela - jak to o nim niektórzy mówią. Do tego dokupiony regulator obrotów za grosze na Allegro. Jego głośność i rzekoma zawodność dla mnie grubo przesadzona. U nas działa cały rok i już od 2 tygodni bez zarzutu. Fakt, dom ma 110 m2 więc łatwy do ogrzania a jest to moje jedyne źródło ciepła (oprócz podłogówek w łazienkach). Miałam trochę wątpliwości czy to ciepło pójdzie do pokoju oddalonego od turbiny 15 m ale okazało się, że tak. Zainwestowałam w dobry wkład kominkowy to ważne - mam Spartherma do ciągłego palenia.

pozdrawiam

laparia
23-10-2009, 11:41
Witam

Mam też Dospela. Rozprowadzenie strychem i tam też jest turbina. Dom piętrowy. Kominek na parterze. Bez załączania turbiny. Ciepłe powietrze dość intensywnie dochodzi do 4 pokoi.
Teraz wiem że turbina w moim wypadku to zbędny wydatek.
pozdrawiam

lonly
24-10-2009, 10:18
a opinie o Darco? interesuje mnie ta o wydajności 700 m 3

Forest-Natura
24-10-2009, 11:43
Witam.
Laparia - nieśmiało zaoponuję ;-).
Turbina to:
- możliwość zastosowania filtra w układzie grzewczym
- niższe, "zdrowsze" temperatury przenoszonego powietrza
- brak efektu brudzenia się okolic wylotów powietrza
- możliwość płynnego sterowania całym układem
- brak efektu przegrzewania się pomieszczenia z kominkiem i niedogrzania innych (równomierność rozkładu temperatury w domu)
- możność zastosowania nawilżacza powietrza
- ogrzewanie tych pomieszczeń, które "chcemy", a nie tych, które "możemy"
- opcja doprowadzenia powietrza do poziomu podłogi (jeżeli jest na to miejsce) i uzyskanie lepszego rozkładu temperatur w pomieszczeniu
Tyle, że o większości tych rzeczy trzeba już pomyśleć na etapie projektu domu, tak jak z większością instalacji. A o tym się zapomina, bo przecież kominek to rzecz prosta i łatwa do wykonania... :wink:
Pozdrawiam.

lonly
25-10-2009, 22:13
Święte słowa Forest Natura !!! :) ale co do meritum .... co polecasz Jedi?

Forest-Natura
26-10-2009, 08:32
Witam.
Dospel lub Darco, bez różnicy. Z innymi nie miałem po prostu do czynienia. Staram się"chwytać" raczej tego, co jest na miejscu i ma realną, szybką sieć serwisową w naszym kraju. Poza tym te dwie firmy coś stale "robią", udoskonalają swe produkty, pracują nad jakością i oferują wsparcie techniczne swoim sprzedawcom.
Pozdrawiam.

hojnorek
26-10-2009, 09:24
ja mam Poujoulat.
wieść gminna niesie że jest cichsza od dospela [/i]

Carl
26-10-2009, 10:47
Zmontowałem system wg opisu zamieszczonego kilka postów wyżej - wszystko działa :-)

Turbina Darco - wydajność OK, a głośność... w salonie przy normalnym poziomie hałasu (ulica, dzieci w domu) trudno jest usłyszeć kiedy się załącza, ale w nocy, gdy jest ciszej i się wyłączy... to czuć różnicę. Generalnie jednak poziom hałasu generowanego przez nią nie jest w salonie uciążliwy, a w pokojach słychać tylko szum powietrza.

Pozdrawiam
Carl

barteklug
17-10-2010, 19:49
Mam pytanie odnośnie turbiny (Pojoulat): otóż mam zamontowaną Tarnavę Premium 14 kW z systemem DGP i turbiną. Problem w tym że turbina włącza się tylko na ok. 10 sekund (przy dość mocnym napaleniu) i potem przez parę minut nie chodzi wcale (niezależnie od ustawionej temperatury). Potem znowu pochodzi kilkanaście sekund i cisza. Działa właściwie tylko jak jest ustawiona na 10-15 stopni. Trochę to za zimno.

Czy ktoś może wie jaka jest tego przyczyna? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Dodam jeszcze że mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, i na dole pod kominek też. Rozprowadzenie jest do 3 pokoi, powierzchnia do ogrzania ok 80m2.

pozdrawiam
Bartek

Timil
30-11-2010, 21:23
Witam, mam nastepujace pytanie dotyczace turbiny Dospel. Turbina jest na strychu irozprowadza powietrze do 4 pomieszczen. Piaty punkt to by-pass. Efektywnosc turbiny mnie nie zadowala z tego wzgledu ze temperatura u wylotu kratek jest niska. Obawiam sie ze przyczyna tkwi w by-passie. Otoz kiedy turbina sie zalacza-zaczyna zasysac dosc mocno powietrze z by-passa... Instalator twierdzi ze tak ma byc. Mam jednak watpliwosci bo to bardzo obniza efektywnosc rozprowadzania. Czy to normalne, ze turbina mocno zaciaga by-passem?