PDA

Zobacz pełną wersję : מרכבה buduję dom zeroenergetyczny/autonomiczny.



מרכבה
29-10-2013, 15:21
Teraz przyszła pora na mnie, kiedyś musiało do tego dojść.
Część osób która czyta moje wpisy, głównie z energooszczędności, wie lub domyśla się co mam zamiar wybudować.
Na razie jestem w fazie projektowania, Bogu dzięki wczoraj troszkę uzależnienie od FM przeszło i dało się skrobnąć
Przynajmniej w 2D jak ma wyglądać dom
221455
Wymiary są dobrane pod kostki słomy, dziś przerabiam jeszcze temat pod wełnę mineralną.
Kostki złe nie są tylko ich lambda oscyluje w okolicy 0,05 W/mK ... przyzwoita wełna
0,036 W/mK lub EPS grafitowy 0,031 W/mK i to od grubości pierwotnej dla tego EPS'a
liczonej na 70cm w ścianie dalsze rozważania się toczą.
Stąd ekwiwalent w kostkach wynosi około 1,1 m (choć z Austrii donoszą link w mojej stronie że kostka słomy schodzi do
poziomu 0,039 Przewodności cieplnej zwanej lambdą.

Jednak wrócić trzeba do początku historii, która bez mała trwa od 2010 roku.
Dostałem od Mamy dom który to Ona dostała po Dziadku i testament mógł zostać wypełniony dopiero 2008 roku .
Dom drewniany z roku 1938 kryty blachą wymiary 8,07 x 13,05 wedle złotego podziału (miło było odkryć)
Pokrycie stanowi blacha łączona na rąbek stojący, jeszcze przed wojenna wytrzymała do dziś.
Z ciekawszych rzeczy to, że dom jest zbudowany na betonowej wysokiej podmurówce, gdzie mieści się piwnica -
w której z kolei mieściła się stajnia, a obok piwnica na ziemniaki.
Z ciekawszych rzeczy warto nadmienić iż dach ma rozpiętość 8,07 m jako krokwiowo-jętkowy.
kąt nachylenia 30st bez żadnych słupów czy płatwi pośrednich.

Pierwsze założenia, wynikały z dopiero co zdobywanej wiedzy z budownictwa.
Teraz jak patrzę jaką wiedzę w tedy miałem i jak podchodziłem do sprawy, za głowę się łapie.
Pierwsze miał być remont, ponieważ będzie taniej, wymiana dachu, na nowy gorszy z blachy , ale świeżo wyglądający.
Izolacja metodą lekką suchą (teraz to prymitywizm dla mnie), ale w tedy kiedy jeszcze z mitologi czereśniackiej się wyzwalałem
magicznie 10cm więcej się nie daje gdzieś ciążyło.
Co owocowało różnymi komicznymi koncepcjami, nadbudówka itp wszystko ładne z bala dom piętrowy izolacja to jakiś tam problem... dalszy.
Dach ostry 50s, dach 30st wysoka ścianka kolankowa, pomysł na balkon itp teraz tylko :lol2:
Wymiana fundamentów oraz wzmocnienie istniejących.

Pierwsze słowa o budownictwie pasywnym, że dom może być nie ogrzewany, lub potrzebuje bardzo mało do ogrzewania zaświeciły
lampkę, jako że przygoda ... studia w budownictwie rozwijała się, miałem coraz więcej wiedzy, szczególnie przydatna była
z fizyki budowli i instalacji sanitarnych, tam posiałem podwaliny wiedzy w tym zakresie co i jak liczyć i na co zwracać uwagę.
A jako że nie lubię podążać udeptanymi ścieżkami, zacząłem zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.
Pierwsze gdzieś na stronie rooclwoola znalazłem program do przeliczania wskaźnika EP.
Istna zabawa, ile izolacji itp, aż dom osiągnie wartości bardzo niskie.
W tedy jeszcze nie wiedziałem wiele o oknach, dopiero otrzaskanie się z fizyką budowli i paroma projektami
Zaczęło mi uświadamiać jak ważne są okna, jednak nadal nie wiedziałem co w nich siedzi, coś tam jakieś strzępki wiedzy ... jakieś powłoki nisko emisyjne, jakieś gazy itp .
Tylko ze mnie nie mógł ulecieć gaz wiedzy z CzAT (czreśniacka akademia techniczna) i wierzyłem w te gazy okienne.
Do puki nie wybrałem tematu pracy inż.
Cel ma być hardcore ! to co ? termomodernizacja do standardu pasywnego, sam promotor pyta się czy wiesz jakie to trudne będzie, a mówię że tak .
Już troszkę bardziej po przedmiocie jakim było budownictwo enegooszczędne wiedziałem, że budownictwo pasywne to jest to.
Miałem z tego przedmiotu, dość sporo pomocy typu arkusz do świadectw charakterystyki energetycznej i tam pierwszy raz
Podałem dom rodziców eksperymentom na ilość izolacji.
Przyklejenie 30cm wymiana okien itp dawała budynek około pasywny.
Czyli już przypuszczałem że uda się to zrobić.
Ale do rzeczy, po zagłębianiu się w temat, szczególnie okna musiałem rozpracować, dzwonienie pytanie, czy pan zrobi pakiet 6 szyb chociażby itp .
Nie 4 w porywach itp .
Ciągłe miałem na uwadze, aby faktycznie potem dało się taki projekt zrealizować.
Trafiłem też na stronę super windows, :jawdrop: ale jak sobie takie szyby liczyć i czym, można ręcznie.
Ale trafiłem na stronie pilkingtona na program do przeliczania szyb, można było sobie sprawdzić, co w oknach gra pierwsze skrzypce.
Mit gazów padł jak mucha, owszem poprawa jest, ale nie dzięki nim, tylko powłokom nisko-emisyjnym.
Stąd jest ta szyba 221457 Parametry miała obiecujące ponieważ U z programu wychodziło 0,34 W/m^*K
TR 40% (ilość energii promieniowania słonecznego) Ilość światła Lt 57%
221458 tutaj przeliczone już po badaniach w laboratorium na Politechnice Rzeszowskiej.

Jednak ten kierunek choć dobry, pozostawiłem dla budownictwa pasywnego. Tu trzeba czegoś lepszego
Co będzie miało U 0,2 i przepuszczać kiedy trzeba ponad 70% energii, w tedy wiem że prawdzie pasywny dom uda się zrobić
tj taki który będzie utrzymywał tylko pasywnie ciepło, czy chłód latem.
Bez ogrzewania cdn

מרכבה
29-10-2013, 17:03
Mozesz podac wiecej danych o jakie dokladnie szklo chodzi? To nie o szkło chodzi, nic czego nie ma na rynku, używał nie będę.
Kwestia, zmontowania w całość.
Jako że jest to mój projekt dyplomowy na mgr. tj budynek autonomiczny w skrócie bo nazwa jest dłuższa i jednocześnie jest to projekt budowlany.
Dwie pieczenie na jednym ogniu.
A z oknami wcale nie chodzi o więcej szyb jak dwie czy trzy.. więcej mogę powiedzieć, to tylko od strony północnej bez okiennic i rolet, ma sens pchanie szyb po 4 szyby w dwóch rzutach,
przez 7 szyb patrzyłem widać bardzo dobrze jak by się kto pytał.

Wracając do głównego nurtu, teraz myślę, jak pozbyć lukarn z dachu.
Niepotrzebnie zwiększają koszt inwestycji, ale puki co nie mam innego pomysłu.

A wszystko przez ograniczanie w WZ, wysokości budynku 9m
wysokość okapu 4,5-5,5 m kąt dachu 20-50st mansardowy, dwuspadowy, naczółkowy
i wypadkowa tych dachów.
I powierzchnia zabudowy 135 m ten szkic co zapodałem ma 134,9 m^2 .
Teraz rozterkę mam taką, związaną z grubością, nie to że mi przeszkadza,
wręcz przeciwnie, cenię sobie wartości izolacji ponad 1m bardzo fajnie miażdży psychikę
tych fanatyków 10cm nie więcej.
Tylko przez tą grubość wycofałem się ze złotego podziału, za długi budynek wychodzi
i za duża powierzchnia rzutu :(
Jest jeszcze opcja, dłuższa w czasie, budowa na innej działce, którą trzeba kupić ot gdybanie, jednak działka jest wystawiona na południe, ma drzewa liściaste już też właśnie od południa, i powierzchnię 0,5 h ideał.

dobrze teraz do boju tj do projektu
221480
Od tego dziś startuję, myślę nad doborem wysokości oraz czy nie przerzucić stropów
dźwigarami z drewna klejonego, aby nie mieć słupów, strata wyższy budynek.
Czerwona linia to graniczna głębokość z jakiej jeszcze uda się odprowadzić wodę z drenażu.

Małe wtrącenie o oknach http://www.bauweise.net/grundlagen/fenster/fenster01.htm
właśnie oto chodzi w osadzeniu szyby w oknie !
To co się w Polsce produkuje, pod względem osadzenia w ramie to dziadostwo za masę kasy :(

מרכבה
29-10-2013, 20:19
Chwilę myślenia teraz trzeba sprawdzić w 3D jak to będzie wyglądało i do opracowania konstrukcji
221517
Wariacja na temat pozbycia się tych lukarn i chyba lekki powiew nowoczesności.
Bardzo mi zależy aby budynek nie był przesadnie wielki, teraz opiera się na złotym podziale, jeśli brać pod uwagę wymiary rzutu,
Z wysokością i kątem dachu już gorzej.
Cel aby jak najbardziej wtopić w krajobraz.

מרכבה
10-11-2013, 20:32
Pora przestawić już mam nadzieje ostateczny kształt dachu
223568
jedyna nowość co do obecnego dachu na "starym" domu to że jest przełamanie "mansardowe"
z 50st na 20st naczółki zostają i szczątkowy daszek półszczytowy też .

מרכבה
13-11-2013, 21:13
Ciut relacji z procesu żmudnego projektowania, najgorszego bo dla siebie :mad:
224309
Puki co stropy są na wysokość 650 mm ze względu na dźwigary poprzeczne z DK (drewno klejone) chciał bym piwnicę bez słupów :)
Na razie jest to kaprys ;)

מרכבה
20-02-2014, 08:29
Dziś- a raczej wczora z wieczora mnie oświeciło. kolejny punkt i cegiełka do tego iż samogrzejność nie dość że wyniesie mnie taniej niż
każdy inny dom to jeszcze zmieszczę się w autonomicznym. Hasło ogłoszone teraz wykonać.
Minimalizacja komercji do szyb i płyty fundamentowej. 95% drewna do budowy klejone - hand made u Merkavy :)

מרכבה
18-10-2014, 18:14
285118 pora ruszać z kopyta. Dół był straszny, jakoś dzień po dniu płynął ...:bash:
Przy -30 obciążenie cieplne między 6 a 8 wat bez doliczania zysków bytowych, szarej wody itp ..:)
Zostanie w środku lity bal i parcie ku temu http://www.archiblogia.pl/ekskluzywne-wnetrza-domu-w-alpach/
Czemu tak dziwna izolacja i skok na dachu ? ponieważ mam 135 m2 max z zabudową.
A postanowiłem ocalić klimat domu z bali i zachować je dla siebie. Z zewnątrz pewnie będzie deskowanie.

http://www.pinterest.com/adambrockley/external-elevation-treatments/

מרכבה
18-10-2014, 21:17
285185 na pohybel powłokom low E...

מרכבה
25-11-2014, 13:55
290989 Naszkicowałem obecny stan, stąd tak prosta forma, z zadaszeniem, dach mansardowy będzie jak w szkicu dachu.
Położenie jest korzystne na lato, zima to wyższa szkoła jazdy pasywnej.

A komentować możemy w drugim linku :)

מרכבה
30-11-2014, 18:29
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/05b5b5c260db.jpg (http://naforum.zapodaj.net/05b5b5c260db.jpg.html) mały update

מרכבה
01-12-2014, 07:44
292084 135m2 zabudowy robi swoje .. trzeba skrócić gada. z 13,05 na 11,5m pierwotnie.
plus 2x70cm warstw izolacji.

מרכבה
14-12-2014, 18:07
294014 małe update :)

Andrzej.K
16-12-2014, 06:42
O wiele lepiej

מרכבה
17-12-2014, 09:14
294506 elewacja 37st odchylenia do południa w kierunku wschodnim :(
Na zimne złe, na lato będzie w sam raz.
294509 front od drogi, elewacja N-E
294510 widok od północy.

מרכבה
19-12-2014, 18:20
294858 Kolor dachu pod blachę http://www.rheinzink.pl/jakosc-blacha-tytan-cynk-na-dachy-elewacje-i-rynny/material-blacha-tytan-cynk/

295303 zmiana kąta dachu z 50st na 45 st oraz obniżenie
całości i zagłębienie w gruncie do poziomu posadzki piwnicy na poziomie 1,1m.

מרכבה
22-12-2014, 15:51
295305 drobne przymiarki do płyt nad garażem, kawał płyty, w dodatku jeszcze obciążona ścianą od góry..
prawdopodobnie trzeba będzie nadciąg zapodać.
295306 ugięcie jeszcze się mieści w L/250 nie mniej dobrze by było koło L/350
tu jest już zliczone ugięcie płyty w stanie zarysowanym, bez jest raptem 4,7mm ..
płyta w osiach ma 5,8x7,97m spora .. pod obciążenia użytkowe jeszcze ok, ale ścianę chce też wspierać ...

מרכבה
22-12-2014, 18:37
Wyszło mi wstępnie, szkicując, płyta już bardzo gruba 20cm, bez nadciągu, płyta ugina się po zarysowaniu 2cm, prętów jest po 11 na mb w środku,
założyłem fi 10, tylko ze względu na jeden standard pręta, aby nie kombinować z grubościami..
całość płyty w miejscu ściany obciążyłem szkicowo, 25kN/m oraz obciążeniem użytkowym/ stały wylewka inne -3kPa w zgodnie z osią Z.


Właśnie, płytę chciałem zatopić do nadciągu, w tedy były by dowie krzyżówki, koło #12-14cm nadciąg koło h=L/12 jakieś 45cm, czyli nad płytę wystawał by koło 31 cm , to oczywiście teraz trzeba ubrać w zestawienie obciążeń.

bob_budownik
22-12-2014, 20:14
Boszszszszszsz, nie mógłbyś bardziej skomplikowanym językiem :)

Napisz choć jeden post w stylu "biera kelnia, kalfas i ciepia gipsdeka a potyn jada na byzuch"
:lol2:

jajmar
22-12-2014, 22:56
Właśnie, płytę chciałem zatopić do nadciągu, w tedy były by dowie krzyżówki, koło #12-14cm nadciąg koło h=L/12 jakieś 45cm, czyli nad płytę wystawał by koło 31 cm , to oczywiście teraz trzeba ubrać w zestawienie obciążeń.

Nie oszczędzaj wysokości, czemu 31 cm ? Ja bym atakował wyżej tak min ~50-60cm. To idzie zaszalować nawet deskami, wyższa belka mniej zbrojenia głównego i łatwiej wykonać strzemiona. Przy 4 ciętych jak Ci wyjdzie 4-5cm to maskakra to skrecić. Strzemiona z 8 - z AIII lub AIIIN dasz rade wygiąć w domu.

Co do prętów stropu ja bym szedł w 12, 10 to taka sobie jest - dużo tego wychodzi. Różnicowałem u siebie pręty miałem w sumie 6- AI i 8-AIII strzemiona
10, 12 i 16 AIII dwa stropy klatka , sporo rdzeni w ścianach (ścianka kolankowa 2,5m) i belka w kalenicy. Wg mnie warto róznicować pręty a nie trzymać się jednej średnicy.

Będziesz to robił sam czy "tylko" nadzorował? - tak czy tak wyłapiesz blędy

מרכבה
23-12-2014, 09:56
295421 tak wygląda parter obecnie, tylko że tu jest już z modem, szersza "sień"
295422 ta niebieska ściana ma się wspierać na nadciągu.
Masz rację dobra zasada to wysokość to 1/10 rozpiętości. tylko że trzeba będzie to osłonić drewnem, inaczej będzie surowy beton widać w kuchni i pokoju.
Teraz widzę że na zdrowie wychodzi założenie utrzymania tego co jest, wodza fantazji jak puści, to później bieda straszna.

Tylko częściowo kojarzę gatunki stali wg PN .. już EN'owiec żelbetowy jestem, tyle co sam widzę w literaturze odnośnie PN.
Stal AIII N pewnie tylko B500SP wg EN'a to klasa C stali o podwyższonej ciągliwości.. ważne, bo miałem kręgi na studnię i wsio trach ..(zawiesia uszy jak zwał ..)
Nie wiem jaki to odpowiednik wg PN ale wg EN klasa A.. zero "elastyczności"

35% B500 SP ma od końca sprężystości do zerwania rezerwy .. to rozumie, też praca łamana stali na strzemiona, szczególnie z żebrowanego, miałem stal przy remoncie fundamentu, gdzie drugie zagięcie = trach :( z tą 10 wychodziło dobre zbrojenie przeciw skurczowe wg TBW 4 pręty fi 10 jako zbrojenie konstrukcyjne na 1mb x 1 kierunek ..
czyli łącznie 16 prętów w przekroju elementu. 4x4 + 4x4 , faktycznie fi 12 na tą płytę wyjdzie sensowniej. Korelacja naprężenia w stali do stanu rozwartości rys np wskazuje im drobniej tym lepiej ... fi 4,5 przenosi pełną swoją wytrzymałość bez rysowania betonu więcej jak v 0,4 mm tam 7,2 EN'a 2.

Prosił bym w miarę możliwości o komentowanie w komentarzach do DB..
chyba że cenne techniczne uwagi, później będzie ciężko odszukać konkretne sprawy, a też szkoda żeby się DB rozwlekał.

Oczywiście Twój Jajmar jest techniczny :)

co do wykonania, to 99% wykonam sobie to sam, jako oderwanie od pracy na komputerze.
Deskowanie wykorzystam później jako pokrycie dachu, myślę deski owijać folią spożywczą, aby mieszanka betonowa nie przywierała do deskowania.
też myślę nad tym nadciągiem, choć wiele do myślenia nie ma .. b=h/2,5 jako warunek szerokości, przez 3 może i będzie za smukły, 4 fi 16 będą siedzieć ciasno w tedy.

מרכבה
24-12-2014, 13:35
Wczoraj dokonałem sobie pomiaru, nocnego za pomocą poziomicy laserowej 360st..
super od płytki przed obecnym wejściem, do dna fosy przydrożnej jest 181cm czyli zostaje 1,1m poziom zero posadzki piwnicy + 0,2 płyta +
30cm czyli 20cm od zagospodarowania na spadek :)

מרכבה
28-01-2015, 20:14
Nadjesza ta chwila kiedy trzeba w okowy liczb ująć standard samogrzejnyj.
Jako ojciec nazwy czuję obowiązek przestawić liczby.
Proste podstawy legły u podstaw tego standardu;
1.Brak aktywnego ogrzewania
2.Obciążenie cieplne nie większe niż 7 wat/m2 -30
3. Współczynnik przenikania ciepła przegród nieprzeźroczystych ~0,05 Wm2K.
4. Współczynnik przenikania ciepła okien mniej niż 0,2 W/m2K przy współczynniku TR 60%.
5. Drzwi U max 0,15 W/m2K
6. Szczelność powietrzna max 0,2 wymiany wg n50.

kamilb1987b
28-01-2015, 21:29
Nie ma okien o takich parametrach co podajesz. Okien czyli szyba+rama. Sam pakiet szybowy o takim U nie da takiego Tr. Ale skoro piszesz o takim wymogu to przedstaw taki pakiet szybowy i profil do niego.
Z drzwiami podobnie. Może drzwi samorodne z grubszą izolacją dadzą takie U ale jak zrobisz drzwi z 25cm styro grafitowego lub z 15cm piany PIR? A same drzwi to jedno a jeszcze jest futryna i połączenie razem.

surgi22
28-01-2015, 22:51
Merkwa jak tak pięknie szacujesz to podaj planowane koszty tej ściany 0,05 Wm2K , okien 0,2 Wm2K , czy drzwi 0,15 . Jak przy takich parametrach domu planujesz pozbyć się latem zysków bytowych ? ( i nie o słońce mi chodzi ) . 4 osoby w kuchni przegrzeją Ci pomieszczenie - ps lodówek ledowych na razie nie robią i każda swoje kilkaset W ciepła w czasie pracy wyprodukuje, o kuchni czy czajniku elektrycznym nie wspomnę.

kamilb1987b
28-01-2015, 23:09
Merkwa jak tak pięknie szacujesz to podaj planowane koszty tej ściany 0,05 Wm2K , okien 0,2 Wm2K , czy drzwi 0,15 . Jak przy takich parametrach domu planujesz pozbyć się latem zysków bytowych ? ( i nie o słońce mi chodzi ) . 4 osoby w kuchni przegrzeją Ci pomieszczenie - ps lodówek ledowych na razie nie robią i każda swoje kilkaset W ciepła w czasie pracy wyprodukuje, o kuchni czy czajniku elektrycznym nie wspomnę.

GWC + praca reku na większych obrotach czyli na przewietrzaniu powinno pomóc.

surgi22
29-01-2015, 16:43
wiesz czy zgadujesz.Podaj jakiej mocy chłodniczej spodziewasz się po gwc?

מרכבה
29-01-2015, 16:51
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?220570-komentarze-do-DB-%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%94-buduj%C4%99-dom-zeroenergetyczny-autonomiczny/page5 przenosimy tu dyskusję.

מרכבה
23-02-2015, 08:05
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=305662&d=1424678454 fragment obecnego budynku, jak widać schody w nowym nawiązują do pierwowzoru/

מרכבה
01-03-2015, 13:16
http://www.sp6.lublin.pl/images/baner/wykleci.jpg

מרכבה
13-03-2015, 12:56
308465 a o tego pomysł z samymi pakietami w izolacji się zaczął.
Od pracy inż :) akurat tu pakiet co już nie raz pokazywałem .. w wersji osadzonej.
Oczywiście to jest 1 generacja rozwiązania, nie jakaś jeszcze wybitnie ciepła.

מרכבה
28-07-2015, 08:40
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem
Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 14, 1-12) .

Dużo się działo przez ostatni czas, oj bardzo dużo.
Dom już jest jak potrzeba, teraz tylko strona materialna :)

מרכבה
22-10-2015, 21:20
Dawno nie pisałem w swoim dzienniku. Cóż zastój - ale napisane jest : proście a będzie wam dane.
cdn

byggmol
30-10-2015, 18:54
No to prosimy:) wpadam tu co jakiś czas bo choć sam niewiele mam do powiedzenia to śledzę wątki i dzienniki energooszczędne. Masz jakieś nowe pomysły których tu nie wyłożyłeś jeszcze?

מרכבה
15-11-2015, 18:01
No to prosimy:) wpadam tu co jakiś czas bo choć sam niewiele mam do powiedzenia to śledzę wątki i dzienniki energooszczędne. Masz jakieś nowe pomysły których tu nie wyłożyłeś jeszcze?
Pomysłów parę by się znalazło, pierwsze z oknami, drugie z ogrzewaniem ? i magazynowaniem ciepła- trochę by tego było.
Najważniejsze, że wszystko układa się jak powinno.
Już dawno to czy siamto powinno tu być, jeśli chodzi o sprawy techniczne.
Ale kiedy człowiek odzyskał wiarę, dzięki mocy opatrzności to jest pierwsze i najważniejsze.
Jezus Jest Żywym Bogiem - a reszta się ułożyła, układa w zaufaniu do Niego.
Teraz kiedy świat się na lewą stronę prawie wywrócił, w tym i ja...
Stąd taka dziura w dzienniku. Wielu pewnie będzie miało lekki szok.
Najważniejsza sprawa to solidny fundament domu, to jest płyta fundamentowa o jakiej sobie nawet nie śnimy. Zbrojenie jest tu doskonałe, beton najwyższej półki.

byggmol
08-01-2016, 17:36
Dar żywej wiary to coś wspaniałego. Powodzenia bracie.

R&K
29-07-2016, 16:17
zdechło ?

מרכבה
24-12-2016, 11:32
https://www.youtube.com/watch?v=2Au2seV6yMs
Nie zdechło, oj nie. Życzę każdemu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Narodzin Jezusa w każdym sercu ..:)

מרכבה
28-12-2016, 08:18
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7913041923af.jpg (https://naforum.zapodaj.net/7913041923af.jpg.html) nowa wersja "piwnicy"
z garażem jest "problem" tylko 5,5 m stąd dość spore rozpiętości trzeba będzie przerzucić płytą i tylko 23 tony na słup ;)
376849 aby nie zginęło - bo z zapodaj może uciec :(
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f6940dd8fd7c.jpg (https://naforum.zapodaj.net/f6940dd8fd7c.jpg.html) tak to wygląd ciut lepiej,
376850

מרכבה
28-12-2016, 15:51
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/001ca3cd64f0.jpg (https://naforum.zapodaj.net/001ca3cd64f0.jpg.html) tak by chciało wyglądać na tle starego, głównie dopasowanie i nie wyniesienie zbytnie nad teren - to cel który mi przyświecał
376915 wersja - jak by się zapodaj rozsypało.

מרכבה
29-12-2016, 09:46
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dce22ce9784e.jpg (https://naforum.zapodaj.net/dce22ce9784e.jpg.html) Przy okazji
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0cbdabb86afc.jpg (https://naforum.zapodaj.net/0cbdabb86afc.jpg.html) cdn

מרכבה
04-01-2017, 16:44
To jest dość ciężki temat, powstała kiedyś sobie ściana fundamentowa - tu będzie kolor niebieski, oczywiście jest już "wyrównana"
do tego trzeba dołączyć zielony element, aby można było w spokoju wykonać piwnicę za jednym zamachem i pod dachem.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/947b448cf7f7.jpg (https://naforum.zapodaj.net/947b448cf7f7.jpg.html) tak by to chciało wyglądać.
Teraz oczywiście zespolenie tego - aby tworzyło "monolit" wzmocnienie podłoża, szorstkość i szczepność obu warstw..
Dodatkowo - jeszcze odcinkami po 1,5m

מרכבה
05-01-2017, 08:45
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/298a14ce28aa.png (https://naforum.zapodaj.net/298a14ce28aa.png.html) tak by to chciało wyglądać :)
troszkę mało wtedy doświadczenia w gimpie, stąd może stawię nowszą wersje jak czas pozwoli :)
Głównie koncentruje się nad nie zaburzeniu proporcji, klimatu miejsca - przesadzając z wysokością budynku, choć wg WZ 9 m - tj 2m więcej niż obecnie wynosi wysokość budynku

377642 kurcze ale super mróz się zapowiada- było by super kiedy można by było już testować budynek samogrzejnyj :)

מרכבה
06-01-2017, 17:56
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d7b7b6610695.jpg (https://naforum.zapodaj.net/d7b7b6610695.jpg.html)
Punkt startowy :) trudno uwierzyć że ten dom jest jeszcze z przed WWII dokładnie z 1938 roku.
Przyroda dopisała. Fajnie by było na te nadchodzące mrozy już mieć "królika doświadczalnego" co do parametrów cieplnych domu.

bob_budownik
06-01-2017, 18:55
Trzymam kciuki bo szykuje się wielka rzecz.

Tomaszs131
06-01-2017, 19:36
Jest to nie tuzinkowy projekt. Kolega wcześniej napisał, że to wielka rzecz, dodam wielka rzecz i inwestor niczego sobie;)
Powodzenia.

מרכבה
19-01-2017, 07:18
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ab3ac81ccd8f.jpg (https://naforum.zapodaj.net/ab3ac81ccd8f.jpg.html) winogron pomaga na nadmiar słońca, zresztą dom jest położony na północnym "stoku" na zimę źle, a na lato dobrze.
378974
i właśnie prawdopodobnie wykorzystam winogron do zacieniania.

Już był "wykarczowany" do korzenia, a i tak się odrodził i w sumie dobrze- bo nie dość, że przyjemnie zacieni, to jeszcze przyjemnej słodyczy dostarczy pod koniec września- początkiem października.

wg39070
19-01-2017, 07:19
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ab3ac81ccd8f.jpg (https://naforum.zapodaj.net/ab3ac81ccd8f.jpg.html) winogron pomaga na nadmiar słońca, zresztą dom jest położony na północnym "stoku" na zimę źle, a na lato dobrze.
378974
i właśnie prawdopodobnie wykorzystam winogron do zacieniania.

Już był "wykarczowany" do korzenia, a i tak się odrodził i w sumie dobrze- bo nie dość, że przyjemnie zacieni, to jeszcze przyjemnej słodyczy dostarczy pod koniec września- początkiem października.

...i gąsior z winem można nastawić.

מרכבה
19-01-2017, 13:23
:) Proszę Koledzy i Koleżanki do komentowania w "komentarzach" tak chyba będzie łatwiej ?

מרכבה
26-01-2017, 08:23
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d0f0f6feb476.jpg (https://naforum.zapodaj.net/d0f0f6feb476.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a63f98085aa3.jpg (https://naforum.zapodaj.net/a63f98085aa3.jpg.html)
źródło (pinrest czy jak tam).. trochę kierunku architektury wnętrz. Jak by to miało wyglądać :) masa pracy, masa.
http://dluta.pl/files/foto_add_big/2500-8539_01.jpg → takie coś się przyda :) http://dluta.pl/product/komplet-dlut-stolarskich-narex-sds-plus-w-drewnianej-kasecie.html

מרכבה
15-03-2017, 20:10
Zgodnie z zapytaniem Kolegi Perm'a odnośnie traka czy i jakiego chcem - taśmowy ze względu na rzaz.
Można jeszcze tak wykonać sobie dość ciekawy "trak"

https://www.youtube.com/watch?v=rZF7MVgAS0M ale rzaz po pile jest 8mm a chcę ciąć też na brusy mniejsze kawałki drewna.

מרכבה
12-09-2017, 21:36
https://www.youtube.com/watch?v=aiDJp6utmUM lubię oglądać gościa w akcji- tworzy coś z niczego.
Też system "ogrzewania" w warunkach zimowych został przetestowany. .. na zewnątrz -18st.. a temp

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/682502a57d46.jpg (https://naforum.zapodaj.net/682502a57d46.jpg.html)
Przyjemnie było by mieć takie ogrzewanie - kawałek do przeprowadzenia rur.. na idealną pozycję, posiadam jakieś 20 arów stoku idealnie na południe wychodzącego.. w zasadzie to prawie skarpa, która idealnie nadaje się na ustawienie baterii - samodiełek słonecznych.

מרכבה
25-03-2019, 20:08
Witajcie, po długiej przerwie:) piszę z tel, ale jak będę miał kompa, to chcę nadrobić parę zaległości