PDA

Zobacz pełną wersję : 4 t stali na strop 12mx12m - czy to nie przegięcie?



Zbych_Sz
12-07-2004, 22:30
Mój pierwszy post a więc witam :D
Jak w temacie - w kupionym projekcie były stropy terriva ale zacząłem zastanawiać się na zmianą na żelbetowe wylewane. W efekcie w celu rozeznania tematu poprosiłem projektanta z biura które adaptowało projekt (dodanie piwnicy) o przeliczenie zbrojenia dla stropu wylewanego. Wyniki obliczeń wykonane przy użyciu programu komputerowego ROBO BAT wprawiły mnie w osłupienie - wyszło ok. 4 t stali na jeden strop!! :o (dwuwarstwowe zbrojenie siatkowe pretami fi 12, grubość stropu 16 cm). Podejrzewam, że gdzieś w obliczeniach zakradł się błąd - gabaryty domu to 12x12 m a najdłuższa belka stropu gęstożebrowego z projektu podstawowego ma długość 6 m.
Zanim poszukam innego projektanta do ewentualnej weryfikacji proszę o opinię.
Zbych_Sz

RYDZU
13-07-2004, 06:29
Jak gęsto masz te pręty w stropie przyjęte?
I czy strop ma jakieś inne podparcie - ale raczej ma skoro wcześniej była terriva.

Możesz sobie to przeliczyć szybko przyjmując 1 mb pręta fi12 = 0,9 kg

pozdrawiam

Gesiu
13-07-2004, 13:12
u mnie zbrojenie wazylo okolo 2 ton, wymiary domu to 13.5 x11.5

jajmar
13-07-2004, 14:01
Moja watpliwosc budzi to ze piszesz ze zbrojeniu jest "dwuwarswowe".Stropy zbroi się glównie dolem gora ida tylko prety przy podporach. Piszesz ze sa to zbrojenia siatkowe co by sugerowalo ze stropy sa krzyzowo zbrojone (przy stropach jednokierunkowych stosuje sie prety np 12 a prostopadle co 30cm prety fi6) W domku caly strop krzyzowo zbrojony to raczej ciezko zrobic ale jest to mozliwe (zalezy od ukladu scian) Dosc duzo tej stali. Co ile masz te prety?

Zbych_Sz
13-07-2004, 14:52
Dzięki wszystkim za odzew.

Ale do rzeczy przeprojektowane stropy są zbrojone górą i dołem pretami fi 12 dodatkowo i góra i dół są tą samą średnicą zbrojone w poprzek. W efekcie powstać miały dwie siatki zbrojenia o oczkach ok 14 cm x 15 cm. Wszystko zbrojone fi 12. Zgroza, mój majster się za głowę złapał a ja za kieszeń. Po wyjściu z szoku zacząłem drążyć temat.
I tak rzeczywiście jak zauważyłeś górą powinno się zbroic jedynie tam gdzie wystepują obciążenia czyli przy scianach. Ale przy wyliczeniach tego nie uwzględniono bo po co? a może program za pomocą którego przeliczano nie miał takiej możliwości lub jego obsługa takiej wiedzy.

W związku z powyższym poświęciłem kolejny dzień zbliżającego się do
końca urlopu na szukanie wryfikatorów przekazanych mi obliczeń stropu.

Weryfikator nr 1 - nie zakwestionował sposobu liczenia a jedynie wypytywał się o rodzaj scianek działowych. Stwierdził, że na pewno można trochę oszczędniej to zrobić ale o ile to powie dopiero po obiczeniach. Cena za obliczenia - do zaakceptowania biorąc pod uwagę potencjalne oszczędności.

Weryfikator 2 - po obejrzeniu wyliczeń doznał ciężkiego szoku. Po otrząśnięciu się stwierdził że tyle co na jeden wyliczony strop to po jego przeliczeniu starczy na cały budynek. Jego pierwsze spostrzeżenie, które mnie przekonało to fakt, że od razu wychwycił podstawowy błąd w założeniach do obliczeń tj, że każdą powierzchnię strobu ograniczoną podporami liczono jako oddzielną płytę. Konstruktor wydaje się być bardzo rzeczowy. Za adaptację zarzyczył sobie 30% więcej niż nr 1 ale dorzuca pełną dokumentację wykonawczą.

Wybałem nr 2. Teraz czekam na wyniki - jak sytuacja się rozwinie dam znać.
Zbych_Sz

jArti2
13-07-2004, 22:13
To stanowczo za dużo, dobry trop moim zdaniem to konstruktor numer 2 - trzymaj się jego rad.