PDA

Zobacz pełną wersję : C.O. grawitacyjna ???



dimas
13-07-2004, 06:24
Właśnie o to jest pyatnie Instalator zaproponował mi mozliwośc zrobienia instalacjii C.O. w układzie grawitacji, zapewnia mnie ze ma to swoje plusy gdy zabraknie energii, no i oszczędność prądu (dodam ze kocioł na miał lub drewno) pompa miała by jedynie wspomagać ten układ działając np na 1 biegu, ja jednak upieram sie aby zrobić to na rozdzielaczach w układzie z pompą. Co myślicie o tym prosze o porade?

neptunek
13-07-2004, 07:11
Faktem jest ze instalacja grawitacyjna dziala bez pradu - przy jednym ale - jezeli piec grzejacy wode do tej instalacji nie wymaga pradu ;)

Instalacja grawitacyjna ma swoje wady - np nierownomierne grzanie - wmontowanie popmki obiegowej w instalacje wyrownuje ten stan, wmontowanie automatycznej pompki (sama ustawia sobie predkosc swojej pracy na podstawie wzrostu/spadku cisnienia) usprawnia prace calej instalacji CO (zmniejsza koszty ogrzewania) przy zamykaniu/otwieraniu w roznych pomieszczeniach zaworow termostatycznych na grzejnikach.

Instalacje grawitacyjna jak i na pompce mozna zrobic i na rozdzielaczach ale i bez nich - to juz wola instalatora i inwestora.

inwestor
13-07-2004, 07:19
Dimas
Gdybym miał kocioł na paliwa stałe to właśnie tak bym zrobił jak zaproponował tobie hydraulik. Co prawda będa wtedy znacznie wieksze przekroje rur i cena instalacji będzie wyzsza.
Pozdrawiam

Ircon
13-07-2004, 07:28
Przed zimą planuję właśnie wstawić do "grawitacji" pompkę. Dzięki niej - mam nadzieję - znacznie szybciej będą nagrzewać się pomieszczenia i jak już wspomniano - bardziej równomiernie. Nie palę jednak za sobą mostu - pompkę wstawiam równolegle z zaworem różnicowym - w razie braku prądu, lub gdy zamknę pompkę pozostanie mi grawitacja.
Przez kilkanaście lat CO pracowało na grawitacji i źle nie było, ale myślę że pompka wniesie jednak nowego ducha :)

inwestor
13-07-2004, 07:40
Ircon owszem kaloryfery moga sie szybciej nagrzewać nie będziesz musiał długo czekać zanim instalacja "ruszy" po napaleniu w kotle. Woda w samym kotle będzie sie rozgrzewać sporo wolniej co spowoduje obniżenie trwałości kotła bo okresy jego pracy w temp. poniżej 55oC bedą znacznie dłuższe.
Pozdrawiam

Szaruś
13-07-2004, 08:03
A ma to być grawitacyjna w układzie zamknietym czy otwartym? Można zrobic instalację grawitacyjną w układzie zamkniętym?

Bio
13-07-2004, 09:33
Można pod warunkiem, że kocioł c.o.jest zasilany energią elektryczną, gazem, olejem opałowym. W przypadku paliw stałych jest to niedopuszczalne

Szaruś
13-07-2004, 09:38
Tzn. można zrobić grawitacyjną CO zamkniętą (z kotłem na paliwa płynne lub gazowe albo prądem)?

neptunek
13-07-2004, 09:41
Mozna, bo w ukladzie otwartym chodzi o to ze nie masz pelnej kontroli nad procesem spalania materialu typu wegiel, i moze dojsc do gwaltownego wzrostu cisnienia, i przez to otwarta instalacja jest bezpieczniejsza. W ukladzie zamknietym montuje sie piece nad ktorymi w procesie spalania masz pelna kontrole i nie grozi ci gwaltowny wzrost cisnienia w instalacji.

KrzysiekMarusza
13-07-2004, 10:02
Uwazam ze pompka nawet w starej instalacji opalanej weglem bardzo
pomaga, bo zapewnia szybsze nagrzewanie pomieszczen, i lepsza sprawnosc wymiany ciepla piec-wymiennik i grzejnik-pomieszczenie.
Mój ojciec w tym roku pompke zalozyl i byl bardzo pozytywnie zaskoczony, jak szybko nagrzal dom (pietrowy, nieocieplony, z żużlobetonu, ze starymi oknami) - o wiele szybciej niz gdy mial tylko
uklad grawitacyjny.

A ze pompka zuzywa bardzo malo pradu, ci co sie obawiaja zaniku zasilania moga podlaczyc se UPS-a :). Zreszta malo kto (?) teraz
montuje kociol nawet na paliwa stale bez sterowania elektroniką - więc
prąd jest i tak potrzebny

hej - Krzysiek

dimas
13-07-2004, 10:31
Oki skłaniam sie jednak q instalacji z wymuszonym obiegiem ale teraz mam dylemat czy na rozdzielaczach czy trójnikowo ! jakie są zalety rozdzielaczy???

Bio
13-07-2004, 11:00
W instalacji grawitacyjnej nie ma znaczenia, czy kocioł jest sterowany elektronicznie czy też nie. Wystarczy wziąć pierwszą lepszą DTR kotła z nadmuchem. A swoją drogą pompka do super sprawa.

jareko
13-07-2004, 14:01
Przed zimą planuję właśnie wstawić do "grawitacji" pompkę. Dzięki niej - mam nadzieję - znacznie szybciej będą nagrzewać się pomieszczenia i jak już wspomniano - bardziej równomiernie. Nie palę jednak za sobą mostu - pompkę wstawiam równolegle z zaworem różnicowym - w razie braku prądu, lub gdy zamknę pompkę pozostanie mi grawitacja.
Przez kilkanaście lat CO pracowało na grawitacji i źle nie było, ale myślę że pompka wniesie jednak nowego ducha :)
takie rozwiazanie mialem na samym poczatku jej tworzenia - sprawdzila sie - pozniej dokupilem elektroniczny do niej sterownik i bylo jeszcze lepiej - ale opalalem gazem

neptunek
13-07-2004, 14:06
pozniej dokupilem elektroniczny do niej sterownik i bylo jeszcze lepiej - ale opalalem gazem

O wlasnie - cos takiego mnie ostatnio zainteresowalo - mozesz cos wiecej napisac jaki sterownik i jak to masz podlaczone??

jareko
13-07-2004, 14:13
pozniej dokupilem elektroniczny do niej sterownik i bylo jeszcze lepiej - ale opalalem gazem

O wlasnie - cos takiego mnie ostatnio zainteresowalo - mozesz cos wiecej napisac jaki sterownik i jak to masz podlaczone??
o kurcze - niech sobie przypomne - gdzie na poludniu polski - chyba w Myslenicach jest taki malay zaklad elektroniczny to produkujacy na bazie mikroprocesora
cztery czujki:
- temperatuty zewnetrznej
- temperatury wody na wlocie
- temperatury wody na wylocie
- temperatury pomieszczenia
i liczy to sobie ustalajac cieplote wody w zaleznosci od warynkow
zastosowanie tego zmniejszylo mi zyzycie gazu srednio o 20%

jareko
13-07-2004, 14:15
malo tego - programujesz sobie godziny w ktorych okreslona temperature masz miec w pomieszczeniu - np noca o 2-3 nizsza itd. niezly bajer i jak pamietam koszt jego juz pierwszej zimy mi sie zwrocil

neptunek
13-07-2004, 14:16
jareko pomysl glebiej .... jakis adresik www, nazwa, .... cz to steruje tylko praca pompy czy calego pieca??

inwestor
13-07-2004, 14:17
Jareko
Czy takich funkcji nie masz przypadkiem w sterowniku kotła gazowego??
Pozdrawiam

neptunek
13-07-2004, 14:18
malo tego - programujesz sobie godziny w ktorych okreslona temperature masz miec w pomieszczeniu - np noca o 2-3 nizsza itd. niezly bajer i jak pamietam koszt jego juz pierwszej zimy mi sie zwrocil

To mnie akurat nie jest potrzebne, potrzebuje tylko cos co by sterowalo pompka ... bo juz sie mialem zabierac i sam to robic ale za leniwy jestem ostatnio i wle cos gotowego w ladnym pudeleczku zamknietego ;)

jareko
13-07-2004, 14:27
jejku - o czy wy mowicie? jak budowalem chalupe to bylem szczesliwy ze z Ciechanowa piec przywiozlem spod "lady" za dodatkowa lapowke - to byl przelom 89-90
sterowal pompka i wlaczaniem palnikow - nie to co teraz - na parwie kazdym kotle juz elektronika jest i kolorowy stoi na kupca czeka w kazdym GS-ie i kiosku Ruch-u ;)

inwestor
13-07-2004, 14:29
No to co innego trzeba było odrazu tak gadać :wink: :D
Pozdrawiam

Ircon
13-07-2004, 15:35
Co do sterownika pompki to zakupiłem z Dzierżoniowa (można zamówić i prześlą) http://www.dksystem.com.pl/ - mam nadzieję że się sprawdzi.

Szaruś
13-07-2004, 19:09
Obejrzyj też regulatory Compit (http://www.compit.pl/). Mają całą gamę, może ci się jakiś spodoba.

niezły
13-07-2004, 21:58
http://www.euroster.com.pl/e1100.htm

neptunek
14-07-2004, 07:43
Co do sterownika pompki to zakupiłem z Dzierżoniowa (można zamówić i prześlą) http://www.dksystem.com.pl/ - mam nadzieję że się sprawdzi.

OO wielkie dzieki - wlasnie cos takiego poszukiwalem i zgrabnie obudowane - pokazuje zdjecia i juz bedziemy dzialac dalej - raz jeszcze wielkie dzieki 8)