PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze pieca



marektk
01-11-2013, 20:04
Witam
Właśnie stoję przed wyborem pieca do naszego domu i proszę o jakąś poradę.
Dom nowy powierzchnia użytkowa 126m2 (całkowita 156m2) , 3 pomieszczenia ogrzewane podłogowo o powierzchnia 50m2. Beton kom. 24cm H+H 600 + 15cm styr, poddasze 15 wełna +5wełna krokwie. Bojler na 4-5 osób około 140l
Piece jakie do tej pory nas zainteresowały to:
1. TermoTech krs tech aqua duo 15kW
2. Sas Slim 17kW
3. Hef Master -M 15kW
4. PER-EKO kocioł KSP 15 kW
5. Krzaczek SKP 3D 18kW
6. Klimosz Combi NG (żeliwo)
7. Klimosz Duo Ng (stal)

Dodam że zależy mi na jak najmniejszym nakładzie pracy przy nim oraz trzeba brać pod uwagę wymiar, ponieważ kotłownia nie jest duża, około 5m2.

czp01
01-11-2013, 20:12
Tu masz poradnik jak wybrać kocioł na ekogroszek http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/ .

Osobiście wśród kotłów nie mam żadnego faworyta to Ci nie doradzę jakiej ma być firmy a jedynie mi do gustu przypadł sterownik bruli lub może być jego brat eCoal. :)

Jeżeli faktycznie chcesz taka powierzchnię ogrzewać kotłem to 10 kw na pewno wystarczy :)

Może masz tam gaz - to byłoby o wiele bardziej bezobsługowe źródło ogrzewania i wtedy kotłownię masz wolną. :)

marektk
01-11-2013, 20:22
Jak wspomniałem zależy nam na jak najmniejszym nakładzie pracy przy nim a zarazem nie dużych rozmiarów.
Z tego co wyczytałem to przy piecach na ecogroszek i pellet nie ma strasznie dużego nakładu pracy (popioły) czyszczenie uzupełnienie zasobnika itp.
Pelletowy byłby najlepszy lecz nie chcemy się uwiązać tylko przy jednym rodzaju paliwa.
Co do mocy kotła to niektóre piece nie maja z tych modeli małych pojemności około 10- 12 kW.:no:
Pozdrawiam

czp01
01-11-2013, 20:32
Jak chcesz mieć większą pewność co do mocy kotła to zrób sobie OZC.

Moc kotła dobierz dobrze bo to połowa sukcesu. Jak kocioł przewymiarowany to będzie się kisił na niskich mocach i więcej i gorzej spali - to wiem na podstawie własnego doświadczenia bo jako laik kupiłem kocioł 35 kw i to jak się okazało z palnikiem 50 kw a w zupełności wystarczy mi góra 15 kw ale to wiem dopiero teraz ( miałem z kotłem sporo utrapienia ale go jakoś opanowałem).

Oprócz mocy kotła i sterownika to zostaje Ci jeszcze palnik to na pewno weź jakiś palnik II generacji ( np. ekoenergię) bo może troszkę lepiej spala gorszy ekogroszek no i kocioł wybrany. Pozostało Ci tylko wybrać markę. Te kotły 10 - 12 kw przeważnie mają palniki 15 kw więc większy kocioł na pewno Ci nie będzie potrzebny. :)

Jeszcze jedna sprawa - jak w Twoim mieście będziesz korzystał z dopłat do kotła tzw. ekologicznego to najpierw zorientuj się jakie są wymagania co do kotła i jakie kocioł musi mieć dokumenty, świadectwa i certyfikaty a następnie sprawdź u producenta czy takowe ma.

marektk
02-11-2013, 06:48
Dzięki za info. Próbowałem znaleźć coś na temat eco pieca a dofinansowania, lecz nie znalazłem przy budowie nowego domu a nie remoncie starego.

timon120777
02-11-2013, 07:08
marektk
na 126m2 ogrzewanej powierzchni w nowym domu potrzebujesz jakieś 6KW
daj spokój z ekogroszkiem
chyba że prace już mocno posunięte i instalacja zrobiona pod kocioł na paliwo stałe(parametry pracy)
jak nie poczytaj o mniej obsługowych sposobach ogrzewania zwłaszcza domu o małej powierzchni i zapotrzebowaniu
jak pisze Czesław- zrób OZC
najmniejszy kociołek na eko 7KW- skam-premium
potem w okolicy 10KW ma w ofercie defro, zębiec, ogniwo
11KW rbr ale to już za dużo dla ciebie
w Twoim domu w taką pogodę jak teraz potrzebne będzie poniżej 3KW energii do uzupełnienia strat ciepła a to poniżej mocy minimalnej wszystkich wymienionych przez ciebie kotłów
poczytaj o problemach z przewymiarowaniem kotła
czasem tanie na starcie wychodzi drożej w użytkowaniu
Czesław propononował mój wątek ale zajrzyj jeszcze tu:
http://www.cieplowlasciwie.pl/
ta strona liczy przybliżone zapotrzebowanie ale powinna zmienić Twoje podejście do sprawy

czp01
02-11-2013, 12:29
Ta strona trochę mnie nawet pocieszyła bo mi powiedziała, że moje ogrzewanie jest dość efektywne i abym jeszcze swojego kotła nie wyrzucał http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/3bb .

Nie zmienia to jednak faktu, że mam mieć kocioł poniżej 10 kw ( wyliczone 7,9 kw) no plus CWU to akurat 10 kw.

marektk
09-11-2013, 21:55
Troszkę pojeździłem po punktach sprzedających piece i mi doradzają oprócz tych które wymieniłem w pierwszym poście:
Tekla Drako duo 15,2kW
Ogniwo Eko plus 16kW
Stalmark DUO-PID 16 kW
Zębiec Merkury 14kW
Co do wielkości to sprzedawcy mi odpowiadają że jeżeli mam dosyć dużą powierzchnię ogrzewania podłogowego (około 50m2) i zasobniku 140m2 to piec około 10kW może być za mały. (defro odpada)
Zrobiłem OZC na tej stronce lecz tam nie ma powierzchni ogrzewania podłogowego oraz pojemności CWU- wychodzi max12 kW (malutki wybór)
Proszę o rady jeżeli jeszcze coś można pomóc, wybór firmy itp.... ja się nie znam. :yes:

timon120777
10-11-2013, 08:50
a co ma wielkość podłogówki do zapotrzebowania domu na ciepło
jak masz potrzeby powiedzmy 5KW to czy dostarczysz to kalafiorem czy pętlą podłogówki nie ma znaczenia
znaczenie ma zdolność wyprodukowania przez urządzenie grzewcze odpowiedniej mocy z jak najlepszą sprawnością
każdy z poleconych kotłów będzie za duży

asolt
10-11-2013, 19:22
Troszkę pojeździłem po punktach sprzedających piece i mi doradzają oprócz tych które wymieniłem w pierwszym poście:
Tekla Drako duo 15,2kW
Ogniwo Eko plus 16kW
Stalmark DUO-PID 16 kW
Zębiec Merkury 14kW
Co do wielkości to sprzedawcy mi odpowiadają że jeżeli mam dosyć dużą powierzchnię ogrzewania podłogowego (około 50m2) i zasobniku 140m2 to piec około 10kW może być za mały. (defro odpada)
Zrobiłem OZC na tej stronce lecz tam nie ma powierzchni ogrzewania podłogowego oraz pojemności CWU- wychodzi max12 kW (malutki wybór)
Proszę o rady jeżeli jeszcze coś można pomóc, wybór firmy itp.... ja się nie znam. :yes:

Sprzedawcy kotłow to zadni doradcy, oni doradzają tylko to co chcą sprzedac. Wielkosc powierzchni ogrzewanej oraz powierzchnia podłogówki nie jest wyznacznikiem
projektowego obciązenia cieplnego.
To co otrzymujemy ze strony to nie jest ozc a tylko szacunki z dosc duzym, a nawet z bardzo duzym błedem błedem. Te 12 kW jest co najmniej przeszacowane o 100% czyli nie zadnej wartosci merytorycznej.

timon120777
10-11-2013, 20:00
asolt
ale zgodzisz się ze mną że ta stronka mimo iż nie podaje dokłądnych danych to zmienia spojrzenie na potrzeby budynku?


ja ostatnio policzyłem ile mój kocioł wyprodukował energii gdy spalił najwięcej w "swojej karierze" w ciągu doby
wyszło mi ze było to 8KW
a domek mam stary i kiepsko ocieplony. a myślałem że kocioł następny to 12KW albo trochę więcej(obecny 19KW)
teraz już wiem że i te 12KW to za dużo

boli zatem bardziej kiedy się nowego inwestora "uszczęśliwia" potworami byle tylko na czymś zarobić

asolt
10-11-2013, 20:09
asolt
ale zgodzisz się ze mną że ta stronka mimo iż nie podaje dokłądnych danych to zmienia spojrzenie na potrzeby budynku?



Oczywiscie ze się zgodzę, ale ta i podobne jej strony podają wyniki przyblizone, które i tak są dokładniejsze od dorad pseudofachowców którzy sprzedają kotły.

timon120777
10-11-2013, 20:27
Oczywiscie ze się zgodzę, ale ta i podobne jej strony podają wyniki przyblizone, które i tak są dokładniejsze od dorad pseudofachowców którzy sprzedają kotły.

i myślę że to wystarczy za całą resztę

szkoda że ludzie nadal dają się nabierać na teksty typu
weż pan większy nie będzie się męczył
lub te o podłogówce

:(:(:(:(

wiem że te wartości przybliżone ale mniej krzywdy chyba zrobi ta strona podając 8KW zamiast 6KW niż sprzedawca który zaproponuje 20KW lub więcej
nie zmiena to faktu że zmiany w mentalności jeszcze długo chyba nie nastąpią

mrTomo
12-11-2013, 18:17
Biorąc pod uwagę 125 m2 i 80W/m2 (przyjmuję współczynnik zapotrzebowania na moc cieplną budynku w m2 bo nie podałeś kubatury)
wychodzi
125*80=10000W =10KW. Dodać 10% zapasu - wychodzi 11KW.
Dodać kolejne 15% na CWU - wychodzi 12,5KW.

Osobiście zastanowiłbym się nad kotłem 11-12KW

timon120777
12-11-2013, 19:08
przy nowym domu to jest raczej 6KW a nie 12KW o czym już pisałem i ja i kolega asolt
nie zakłada się dla nowego domu 80W a raczej 40W biorąc pod uwagę technologię oraz wymogi dotyczące przenikalności przegród
a poprawnie to należałoby zrobić OZC porządnie a nie dla papierka to będzie przynajmniej jakieś odniesienie a nie gdybanie i wróżenie z fusów

mrTomo
12-11-2013, 19:32
przy nowym domu to jest raczej 6KW a nie 12KW o czym już pisałem i ja i kolega asolt
nie zakłada się dla nowego domu 80W a raczej 40W biorąc pod uwagę technologię oraz wymogi dotyczące przenikalności przegród
a poprawnie to należałoby zrobić OZC porządnie a nie dla papierka to będzie przynajmniej jakieś odniesienie a nie gdybanie i wróżenie z fusów
Musisz przyznać, że Twoje 6KW może być niedoszacowane jak i moje 12KW przeszacowane.
Oczywiście OZC byłoby pomocne.
Przyjmuje się od 15Wm3 do 30W/m3 i przyjąłem tą górną granicę. Ty Dolną.
Dla mnie 15cm styropianu i wełny to trochę za mało informacji.
Nie wiemy ani jaka wentylacja, ani jakie okna.
Przymując 60W wyjdzie 9KW z zapasem CWU.
Nie sądzę by była duża różnica w cenie pomiędzy kotłem 6KW a 10KW.
Jestem też zdania, że lepiej trochę więcej niż trochę za mało.
Reasumując gdybym ja kupował nie kupiłbym na pewno 6KW a raczej 10KW.
PS
Ale na pewno nie 15KW ani 17KW jak sugerują sprzedawcy

pawko_
12-11-2013, 19:39
Dom mam większy, podobnie docieplony. Wydaje mi się, że spokojnie 11kW wystarczy. Co do OZC wszystko fajnie pięknie, ale myślę, że jak już zdecydowałeś się na kocioł na paliwo stałe, to nie ma sensu płacić kilkaset złoty żeby przekonać się jakie zapotrzebowanie ma Twoja chałupa na ciepło. Bo wynik na pewno będzie niższy, ale mniejszych kotłów godnych polecenia praktycznie na rynku nie ma.

timon120777
12-11-2013, 20:09
mr Tomo
flutebox
przy takich powierzchniach i zapotrzebowaniu na ciepło chodzi już nie tylko o moc kotła ale o sensowność jego montażu wogóle
koszty ogrzewania dla innych nośników będą niewiele wyższe lub niższe a komfort użytkowania o niebo lepszy niż przy węglu
moim zdaniem warto to zrobić i warto rozpatrywać dobór sposobu grzania w fazie projektu a nie jak meble na aucie i się trzeba wprowadzać

takie słowo od siebie na koniec
mój dom 142m2 po podłogach grzanej powierzchni budowany w 1986roku ściana 3 warstwy(pustak żużlowy, pustka, cegła pełna) docieplony 10cm styro
na podłodze poddasza nieużytkowego 25cm wełny 0,04 z marketu, częściowo podpiwniczony- pomieszczenia w piwnicy ogrzewane do 21stC nie izolowane z zewnątrz
wentylacja grawitacyjna- w podłodze podejrzewam izolacja szczątkowa okna stare zespolone ale wstawiane na sztukę o czym się przekonałem wymieniając jedno z nich- reszta została stara
maksymalnie kocioł spalił na dobę 32kg węgla co daje moc około 8KW
przed ociepleniem domu najwyższe spalanie to 36kg/dobę+ kilka szczap w kominku przy temperaturach w dzień w okolicy-25stC i w nocy w okolicy -30stC czyli coś koło 10KW z kotła i może ze 4KW z kominka- nie paliło się na maksa a raczej szczapa na dogrzanie. wtedy moje zdolności palacza były zerowe
skoro zatem stary dom o większej powierzchni potrzeby ma poniżej 10KW to nowy większych miał nie będzie


autor zrobi co zechce
ja swoją opinię wyraziłem
mam tylko nadzieję że za kilka tygodni nie będzie wołania o pomoc bo się z kotła i komina leje
życzę udanego wyboru
pozdrawiam

marektk
21-11-2013, 21:43
Witam
Dzięki za porady i oceniam je na wiarygodne, lecz jak już stwierdziliście wszyscy że do mojego domu nie potrzeba pieca większego niż 10kW
to proszę jeszcze was o pomoc w wyborze piece---:) tu już nie ma za dużo do obgadania( wybór ograniczony)
Pozdrawiam

karoka65
21-11-2013, 21:56
Masz wpisane lokalizację Klielce, zapukaj na priva do fluteboxa.

bpiter79
23-11-2013, 20:41
To może ja tez się podepnę. Dom podobny jak u kolegi, z tym, że z silikatów 18cm, ocieplenie ścian planuje na 18cm, dachu na 25cm. Tu mój wynik ze stronki http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/46i
Jakich producentów polecacie na piec 10-12kW?
Z góry dzięki za podpowiedź.
P.S. Ja w projekcie mam piec 24kW:jawdrop: (projekt indywidualny)

marektk
24-11-2013, 17:54
Jak widać nasze domy nie potrzebują takich piecy jak 16 czy 18kW, lecz co do pieca nie ma za bardzo w czym wybierać???
Może ktoś jeszcze podaj jakieś nazwy i firmy godne polecenia???
PLS :)

Arturo72
24-11-2013, 19:58
Może ktoś jeszcze podaj jakieś nazwy i firmy godne polecenia???
PLS :)

A czy zrobiliście już OZC jak radzono ?
A jak wyjdzie z niego,że Wasze domy zużyją na ogrzewanie ok.6000kWh co znaczy w PLN jakieś 2000zł przy cenie ok.0,34zł/kWh.
Kwota do zaakceptowania ?
Dodać do tego urządzenie grzewcze w cenie 2,5tys.zł a nie 8tys.zł za kocioł.
Jeśli tak to pytanie,w jakim celu jeszcze myśleć o kotle,o miejscu na opał,o problemach związanych z czystością i ustawieniami itp ?

bpiter79
24-11-2013, 20:45
Ja niestety nie mam dostępu do gazu. Prąd odpada, pompa ciepła za droga :(. Co jeszcze mogę wymyśleć?

Arturo72
24-11-2013, 20:49
Ja niestety nie mam dostępu do gazu. Prąd odpada, pompa ciepła za droga :(. Co jeszcze mogę wymyśleć?
Ja mam gaz przy działce ale zrezygnowałem z przyłącza na rzecz ogrzewania bezpośrednio prądem ;)
Zrobić OZC i dopiero wybierać :)
A może masz obciążenie 3-4kW gdzie pompa ciepła będzie droższa od kotła tylko o ok.4tys.zł (7kW) ?
To wtedy co lepsze ?

Teraz zauważyłem,że dom 199m2 także na 3-4kW nie ma szans ;)

bpiter79
24-11-2013, 21:22
Ja mam gaz przy działce ale zrezygnowałem z przyłącza na rzecz ogrzewania bezpośrednio prądem ;)
Zrobić OZC i dopiero wybierać :)
A może masz obciążenie 3-4kW gdzie pompa ciepła będzie droższa od kotła tylko o ok.4tys.zł (7kW) ?
To wtedy co lepsze ?

Teraz zauważyłem,że dom 199m2 także na 3-4kW nie ma szans ;)

Nie wiem, z czego w programie "ciepło właściwe" wyszło 199m2, jak użytkowej mam 126, a całkowitej 181. Od tego odchodzi kotłownia i garaż, w którym planuje mieć tylko kilka, no może 10 stopni C. Ale znowu dochodzi CWU. Zrobię OZC i zobaczymy co wyjdzie.

Arturo72
24-11-2013, 21:35
Zrobię OZC i zobaczymy co wyjdzie.
Zrób :)
Co prawda mam trochę więcej izolacji i trochę inne rozwiązania ale obciążenie cieplne mam 3,2kW a zużycie na c.o to 4800kWh w 118m2.

marektk
24-11-2013, 22:35
Ja już zastanawiałem się nad gazem LPG i kocioł kondensacyjny, lecz boję się co do kosztów palenia ponieważ gazu ziemnego nie ma w drodze i nic się nie zapowiada żeby był. Co do obsługi takiego kotła to i tak musiałbym jeździć za gazem (czas i nieopłacalne). Raczej jestem za piecem na paliwo stałe typu ecogroszek i pellet. OZC http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/3c0 kubatura z projektu 384m3. pomiszeczenia mało ogrzewane to garaż i kotłownia. Projekt http://z500.pl/projekt/597/Z293,komfortowy-projekt-z-garazem-jednostanowiskowym-idealny-na-bardzo-waska-dzialke.html Co do kominka to będzie z dystrybucją gorącego powietrza, turbinka zamontowana na górze w pralni.??

marektk
27-11-2013, 21:48
Jakieś pomysły co do pieca, chcę go kupić do 10 grudnia
Pozdrowionka :rolleyes:

bpiter79
30-11-2013, 21:07
Mi doradzono Skam-P lub RBR.

Redakcja
01-12-2013, 13:45
Prosimy o kulturę dyskusji. Równocześnie przypominamy, że oferowanie swoich usług i produktów przez forumowiczów, którzy nie wykupili Płatny Profil jest łamaniem regulaminu forum.

CANALETTO
01-12-2013, 13:47
It Can Wait [To może zaczekać]

Arturo72
01-12-2013, 13:51
Prosimy o kulturę dyskusji. Równocześnie przypominamy, że oferowanie swoich usług i produktów przez forumowiczów, którzy nie wykupili Płatny Profil jest łamaniem regulaminu forum.

Wyrzucić ich od razu,podobnie jak tych,którzy wykupili płatny profil i okłamują forumowiczów jak niejaki karoka...

karoka65
01-12-2013, 13:56
Wyrzucić ich od razu,podobnie jak tych,którzy wykupili płatny profil i okłamują forumowiczów jak niejaki karoka...

Wystarczy wrócić do postów z zeszłego roku i będzie wiadomo kto jest oszustem

yaiba83
01-12-2013, 21:25
Ja mam gaz przy działce ale zrezygnowałem z przyłącza na rzecz ogrzewania bezpośrednio prądem ;)
Zrobić OZC i dopiero wybierać :)
A może masz obciążenie 3-4kW gdzie pompa ciepła będzie droższa od kotła tylko o ok.4tys.zł (7kW) ?
To wtedy co lepsze ?

Teraz zauważyłem,że dom 199m2 także na 3-4kW nie ma szans ;)

A nie tak dawno pisałeś, że masz pompę ciepła...

Arturo72
01-12-2013, 21:57
A nie tak dawno pisałeś, że masz pompę ciepła...
Bo mam,w powyższym cytacie chodziło mi o etap jeszcze sprzed budowy,gdzie wolałem grzać prądem niż gazem ziemnym.
Pierwszy wpis w moim dzienniku budowy na chwilę przed budową:



Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

imrahil
04-12-2013, 22:29
Ja już zastanawiałem się nad gazem LPG i kocioł kondensacyjny, lecz boję się co do kosztów palenia ponieważ gazu ziemnego nie ma w drodze i nic się nie zapowiada żeby był. Co do obsługi takiego kotła to i tak musiałbym jeździć za gazem (czas i nieopłacalne). Raczej jestem za piecem na paliwo stałe typu ecogroszek i pellet. OZC http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/3c0 kubatura z projektu 384m3. pomiszeczenia mało ogrzewane to garaż i kotłownia. Projekt http://z500.pl/projekt/597/Z293,komfortowy-projekt-z-garazem-jednostanowiskowym-idealny-na-bardzo-waska-dzialke.html Co do kominka to będzie z dystrybucją gorącego powietrza, turbinka zamontowana na górze w pralni.??

Ten gaz to chyba w porównywalnej cenie do prądu w nocnej taryfie, a koszt inwestycji sporo wyższy...

marektk
07-12-2013, 23:33
A co w dzień z ogrzewaniem??

Arturo72
08-12-2013, 10:06
A co w dzień z ogrzewaniem??
W domu dobrze wybudowanym pod grzanie prądem i grzanym prądem lub pompą ciepła nie mam konieczności dogrzewać w dzień przy normalnej zimie,ciepło z nocy jest akumulowane w wylewce i ścianach i w dzień powoli oddaje te ciepło do domu.
Wahania temperatury w takim domu to 1-1,5st.C ale w zależności od wybranej taryfy w dzień mamy także dodatkowe okienko taniej taryfy,zależnie od operatora 2-3h,często także w całe weekendy mamy tanią taryfę.

Dlatego też moim zdaniem grzejniki w domu zamiast wodnej podłogówki to porażka bo bardzo ograniczają nam zastosowanie innych ekonomicznych systemów grzewczych bez pozbawiania się ich zalet.

karoka65
08-12-2013, 12:19
A co w dzień z ogrzewaniem??
Tak jak Artur wspomniał, jesli nie masz "domu dobrze zbudowanego" to w dzień kufajka i czekasz na tanią taryfę albo grzejesz w standardowej.

klaudiusz_x
08-12-2013, 15:46
Tak jak Artur wspomniał, jesli nie masz "domu dobrze zbudowanego" to w dzień kufajka i czekasz na tanią taryfę albo grzejesz w standardowej.
marektk jeśli Twój dom ma standardowe ocieplenie, okna 2-szybowe, słabe ocieplenie poddasza, odpuść sobie prąd.
Prąd jest dobry dla domków dobrze ocieplonych lub o małej powierzchni. Wtedy jest tańszy od gazu (tak jak u mnie).
Gaz lpg jest w miarę tani jeśli kupisz go latem po 1,7zł/litr.
Z drugiej strony jeśli rozważasz inwestycję w lpg, w podobnej cenie masz pompę powietrze woda. W podobnej, może przesadziłem, ale za zbiornik do lpg zapłacisz pewnie z 10k. Rozeznanie już masz. Podaj ile wynosi kompletna instalacja.
Jeśli natomiast chcesz kocioł na groszek, wiadomo, wyjdzie najtaniej.
W moim regionie "ekogroch" (zmielony orzech) 25MJ mogę mieć za 670zł/t + transport.
Możesz kupić kocioł dolnego spalania, ale to już trochę więcej obsługi.

klaudiusz_x
08-12-2013, 15:53
156 metrów, na ogrzanie tej powierzchni potrzebujesz 13728kWh. U mnie w nocnej taryfie wychodzi 4255zł na sezon za samo CO.
Dla węgla przy kotle dolniaku i cenie 630zł/t z dowozem i sprawności powiedzmy 60% wyjdzie 1855zł + prąd do pomp za samo CO.
Pompy powietrzne, pewnie wyjdzie podobnie lub minimalnie drożej do węgla. Ale o to pytaj w wątku z pompami.

Zapomniałbym.
Znajomy ma dom około 170-200m i ogrzewa go śmieciuchem + bufor 5500litrów.
Na ścianach ma 23cm grafitowego, dach i skosy to minimum 40cm wełny, podłoga 20cm styro.
W taką pogodę jak teraz rozpala raz na 5-6 dni. Czy taniej niż kotłem na groszek?
Musiał dorobić bufor, węgiel tańszy, może palić innym paliwem.

Eliaszek
10-12-2013, 13:13
Ja mam u sibie podłogówkę i wstawiłem kocioł kondensacyjny. Jeśli masz zamiar zrobić podłogówkę to gazowy piec kondensacyjny będzie najbardziej oszczędny. Często trzeba sporo zainwestować na początku ale można też znaleźć coś sensownego w dobrej cenie http://esklep-sbs.pl/kociol-gazowy-windsor-new.html