PDA

Zobacz pełną wersję : Sprawdzenie dachu



radoslaw123
03-11-2013, 12:41
Witam,
Mam problem odnośnie montażu jętek(20cmx6cm.), gdyż nie jestem pewien czy zostały one poprawnie zamontowane. Widziałem rożne zdjęcia oraz filmy na których jętki kładzie się na płatwi lub pod nią. W projekcie jest schemat na którym jetki mają być pod, ale problem polega na tym że mają one długość prawie 7 metrów. Po położeniu na strychu stelażu z desek oraz płyt OSB 18 mm to podczas chodzenia wszystko zaczęło się ruszać, co niemożliwa montaż płyt gipsowych.
Chciałbym żeby ktoś rzucił fachowym okiem czy jętki zostały prawidłowo przymocowane, czy może potrzeba jeszcze jednej śruby albo jakiegoś podparcia. Może być też tak że jest błąd w projekcie i jętki powinny być na płatwi.
Cały dom postawiła jedna i ta sama firma, natomiast ja zajmuję się ociepleniem.
Wrzucam parę zdjęć zrobionych wczoraj żeby przedstawić jak to wygląda.
http://images61.fotosik.pl/340/40549eba106d7d07gen.jpg
http://images64.fotosik.pl/340/c155a6128c166d3cgen.jpg
http://images61.fotosik.pl/340/72ee3b8707061a02gen.jpg
http://images65.fotosik.pl/341/ef6e50564e8c7648gen.jpg

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

PS.
Jeżeli czegoś nie zawarłem jakiś wymiarów czy czegoś brakuje postaram się uzupełnić

Andrzej Wilhelmi
03-11-2013, 15:47
A projekt przewidywał tam podłogę?! Przy takiej rozpiętości przekrój jętki jest nie wystarczający. Czy więźba została wykonana zgodnie z projektem? Czy kierownik budowy odebrał więźbę i potwierdził ten fakt stosownym wpisem w dzienniku budowy? Z czystej ciekawości spytam jakim materiałem jest wykonane krycie wstępne? Pozdrawiam.

tomraider
03-11-2013, 18:53
Jest więcej dziwnych rozwiązań w tej więżbie, jętka z boku krokwi mocowana 1 śrubą i dwoma gwożdziami, ocieplenie do kalenicy i na jętkach.

radoslaw123
03-11-2013, 19:47
A projekt przewidywał tam podłogę?! Przy takiej rozpiętości przekrój jętki jest nie wystarczający. Czy więźba została wykonana zgodnie z projektem? Czy kierownik budowy odebrał więźbę i potwierdził ten fakt stosownym wpisem w dzienniku budowy? Z czystej ciekawości spytam jakim materiałem jest wykonane krycie wstępne? Pozdrawiam.
Projekt nie przewidywał tam podłogi ale nic tam nie będzie przechowywane, jedynie droga dla kominiarza żeby mógł swobodnie dostać się do włazu.
Więźba została wykonana zgodnie z projektem ale słupy są rozłożone 50 centymetrów za szeroko.
Kierownik budowy nie raczył nawet wejśc na góre żeby zajrzeć (waży spokojnie 150 kg) poza tym jak się okazało jest to znajomy wykonawcy... Kierownik budowy odebrał więźbę i dokonał wpisu do dziennika budowy. Budowa wymagała również nadzoru inspektora budowy, który również nie wchodził na piętro ale wszystko podpisał i opieczętował.
Co do krycia wstępnego był zrobiony stelaż drewniany na dachówki oraz wiatroizolacja(nie wiem czy konkretnie o to Panu chodziło bo aż tak się nie znam opisuje tylko to co widziałem, jak się dowiem czegoś więcej napiszę).


Jest więcej dziwnych rozwiązań w tej więżbie, jętka z boku krokwi mocowana 1 śrubą i dwoma gwożdziami, ocieplenie do kalenicy i na jętkach.
Tzn że słabo przymocowane czy jak to ma wyglądać według Pana. Co do ocieplenia to tak mi doradził tenże fachowiec którego firma zajmowała się budową domu. Ocieplenie próbuje zrobić samemu więc również wszelkie zastrzeżenia mile widziane.

Dziękuje za szybką odpowiedź i pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
03-11-2013, 21:44
Skoro nie przewidziano tam podłogi to jest OK. Podłogę można nabić przed montażem stelażu do płyt GK ale nic na niej nie będzie można składować. Pozdrawiam.

radoslaw123
04-11-2013, 16:15
A jakbym chciał jakoś umocnić i zrobisz strych na jakieś niepotrzebne rzeczy to jakie opcje mam do wyboru?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź

bracki88
04-11-2013, 16:42
A jakbym chciał jakoś umocnić i zrobisz strych na jakieś niepotrzebne rzeczy to jakie opcje mam do wyboru?

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź

Wiązary ułożone w kształcie litery V od jętki do krokwi. Wiadomo, miejsca trochę zabierze, ale usztywni całą konstrukcję. Według mnie jętki na takiej rozpiętości na pewno wybrzuszą się ku dołowi (o ile już się tak nie stało, bo widać że odchodzą od płatwi). Płyty OSB, czy deski jeszcze bardziej obciążą jętki. Proszę mieć na uwadze, że taka przeróbka to dosyć poważna ingerencja i najpierw trzeba się skonsultować z projektantem.

geno83
04-11-2013, 17:53
bracki88
Według mnie jętki na takiej rozpiętości na pewno wybrzuszą się ku dołowi (o ile już się tak nie stało, bo widać że odchodzą od płatwi). Płyty OSB, czy deski jeszcze bardziej obciążą jętki.
Proponował bym słupki drewniane w ściankach działowych

geno83
04-11-2013, 18:04
Schemat tak na szybcika 222473

radoslaw123
04-11-2013, 18:09
Jętki się uginają to jest fakt, nawet po przykręceniu desek oraz płyt OSB. Najgorsze jest to, że zarówno inspektor budowy jak i kierownik budowy wszystko podpisali.
Umówiłem się na spotkanie z inspektorem niech spojrzy w projekt a potem w to co zostało wykonane. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

bracki88
04-11-2013, 18:16
Powiem szczerze, że zamontować jętkę sztuką nie jest. U nas robimy jeszcze gniazda w jętkach w które mieści się płatew i przybijamy 250mm gwoździem od dołu do płatwi. Zapobiega to "kręceniu" płatwi ale w żadnym stopniu nie pomoże uginającym się jętkom. Zapytam z ciekawości: ścianka kolankowa jest taka jak w planie (chodzi o wysokość), czy podwyższona?

Ścianki działowe będą GK czy murowane?

geno83
04-11-2013, 19:00
U mnie jest coś takiego222487 sam to skrecałem do kupy dekarze zrobili tylko na gwozdziach

radoslaw123
04-11-2013, 20:13
Zapytam z ciekawości: ścianka kolankowa jest taka jak w planie (chodzi o wysokość), czy podwyższona?
Ścianki działowe będą GK czy murowane?
Ścianki działowe będą murowane. Ścianka kolankowa jest taka jak w planie. Z innego forum się dowiedziałem że jętki mają być kleszcze ( tak jest w projekcie) oraz jętki powinny być przykręcone dwoma śrubami a są 1, czyli wykonawca nie zrobił tego według projektu.

geno83 u Ciebie jętki nie mają takiej długości poza tym masz już postawione ścianki działowe i jak dobrze widzę tworzą one oparcie dla jętek.
Na razie ścianki działowe nie będą robione.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

geno83
04-11-2013, 20:45
Chyba robisz na opak

radoslaw123
04-11-2013, 21:00
Nie muszę od razu budować ścianek działowych. Projekt tego nie wymaga. Chyba że coś innego miałeś na myśli.

genezyp
05-11-2013, 18:34
Moja ekipa zamocowała jętki na same gwoździe. Sam je sobie później skręcałem śrubami. Tylko nie wiedziałem, że trzeba po dwie. Czym to grozi? Konieczne jest dołożenie drugiej?

tomraider
05-11-2013, 18:50
Moja ekipa zamocowała jętki na same gwoździe.

I bardzo dobrze.



Sam je sobie później skręcałem śrubami.

Nie zaszkodzi ,ale też niewiele pomoże, połączenie dwóch elementów śrubą ma na celu przeniesienie obciążeń za pomocą tarcia powierzchni jakimi się one stykają , między dwoma elementami z drewna tarcie będzie zawsze niewielkie, czasem np. jak drewno podeschnie w nowo wykonanej więżbie to w ogóle żadne, nie da się dokręcić elementu z drewna tak jak ze stali, zbytnie skręcanie śrub miażdży drewno pomimo szerokich podkładek. więżbę się zbija gwożdziami to one przenoszą obciążenia, ilość gwożdzi określa projektant. stosowanie dwóch śrub to nieporozumienie.

genezyp
05-11-2013, 21:20
To źle zrozumiałem w takim razie ;) Dzięki za info.