PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgoć w domu szkieletowym



Grimson
05-11-2013, 11:45
Witam,

Ponieważ mój dom szkieletowy został zasiedlony ostatnio przez robaki lubiące pleśń [czytaj wilgotne ściany], mam kika pytań jak pozbyć się tego paskudztwa.

Kilka faktów:
- dom szkieletowy parterowy, powierzchnia 170m2, rok budowy 2012
- przekrój ścian zewnętrznych: tynk, styropian 15cm, klej, OSB, wełna 15cm, OSB, wełna 15cm, OSB i płyta KG
- przekrój ścian wewnętrznych: płyta KG, OSB, wełna 15cm, OSB, płyta KG
- wilgotność po zamieszkaniu wynosiła 70%, obecnie wynosi 60%, po zamontowaniu pochłaniaczy wilgoci spadła do 55% [mówię o sezonie grzewczym]
- dom jest regularnie wietrzony, codzienie około 15 minut / pomieszczenie
- wentylacja grawitacyjna [sprawna]
- ogrzewanie gazowe

Problem:
- od około 8 tygodni w domu zaczęły pojawiać się masowo robaki. Zdiagnozowane przez eksperta jako gatunek żywiący się mi.in. pleśnią
- robactwo wyłazi ze ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych

Jak pozbyć się tego robactwa? Czy jest jakaś możliwość żeby pozbyć się pleśni ze ścian?

מרכבה
05-11-2013, 14:09
A paroizolacja byłą ? tzn jest ?

alebaba
05-11-2013, 21:08
Słuchaj Grimson , dowcip nie polega na tym by budować , ale również wiedzieć jak budować , Jeśli taki przekrój ścian zaprojektował Tobie architekt , tzn , że był to kompletny niedouk i dyletant . Dom szkieletowy jet bardzo wrażliwy na odpowiednią kolejność poszczególnych warstw , a u Ciebie jest kompletny misz-masz . Jestem w stanie powiedzieć Tobie co z tym zrobić , ale ... proszę o kontakt na prive . Tu nie ma miejsca na dobre rady "fachowców - praktyków" bez żadnej wiedzy . Tobie potrzebna jest pomoc , a nie dywagacje na temat . pozdro

מרכבה
05-11-2013, 21:45
A ty kim niby jesteś ?

estem w stanie powiedzieć Tobie co z tym zrobić , ale ... proszę o kontakt na prive . Tu nie ma miejsca na dobre rady "fachowców - praktyków" bez żadnej wiedzy . Tobie potrzebna jest pomoc , a nie dywagacje na temat . pozdro też jestem w stanie to zrobić w 100% za free .

Grimson
06-11-2013, 00:22
Paraizolacja jest.

מרכבה
06-11-2013, 12:55
Paraizolacja jest. na razie mnożą się pytania, jak jest to czy jest ciągłą ? nie wiadomo .
Ponieważ miałeś 70% wilgotności to sporo za dużo co mogło spowodować robactwo .
Ale ? masz też i ze ścian wewnętrznych ? no jak możesz gdzieś dostać się do ściany zewnętrznej aby ocenić wzrokowo/dotykowo
czy faktycznie jest tam wilgoć.
Najlepiej w / obok narożnika np północnej ściany.
Bo może to być fałszywy alarm .
I owady są z innego powodu.

Grimson
07-11-2013, 03:39
Owady są z powodu wilgoci.

Przetrzepałem internet w poszukiwaniu informacji, czym się żywią. Wykluczyłem kolejno wszystkie możliwości, tzn żywność przechowywaną w domu itp. Została wilgoć, którą potwierdza wskaźnik wilgoci oraz fakt, że robale dobrze się czują w pomieszczeniach, gdzie wilgotność jest większa od 50%.

Teraz jest zagwostka, jak dotrzeć do ścian żeby przekonać się, co jest w środku. Rozebrać??? Czy wystarczy zdjęcie listw podłogowych?

nydar
07-11-2013, 16:50
Wywiercił bym dziurę za meblem na zewnętrznej ścianie którego w innym miejscu nie idzie ustawić .Najlepiej na północnej ,w ostateczności na wschodniej ścianie ,wsadził łapę i pomacał tą wełnę i konstrukcję. Ale nie dzisiaj .Dopiero jak temp.spadnie poniżej zera.
Sprawdził bym wcześniej kratki WG czy mają ciąg .Można papierochem czy zapalniczką.
Jakie to są robale? Takie czarne płaskie co pod kamieniami siedzą ?

מרכבה
07-11-2013, 21:38
Nydar a nie chciałeś mi wierzyć że mam .. i nadal mam blisko RH 70%!!!
Tak niestety boleśnie ... nauka się sprawdza.
Dobrze radzisz .. za meblem ... ale jakoś większe aby dobrze można było zobaczyć ... lub zdjąć płytę ... całą.
Uważam że paroizolacją ... została albo .. tak sobie dana ... bez sklejenia jednej z drugą i wszystko co mogło ...
przez nią przechodzi, kable itp ... które winny być zaklejone.
Plus większy opór dyfuzyjny Styropianu i w wilgotność w domu i mamy to co mamy.
Teraz widzisz jaki dobry jest ekofiber .

Grimson
07-11-2013, 23:26
Robaki są prawie bezbarwne, czasami kolor przechodzi w jasny żółty, długości ok 2-3mm. Tutaj jest link do tego paskudztwa:

http://www.dezynsekcja24h.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=25

Gryzek psocoptera pot. PSOTNIK Liposcelis bostrychophilus.

greyzone
13-11-2013, 21:49
- przekrój ścian zewnętrznych: tynk, styropian 15cm, klej, OSB, wełna 15cm, OSB, wełna 15cm, OSB i płyta KG taki przekrój to straszny błąd wręcz niewybaczalny w konstrukcjach szkieletowych.
Brak membrany wiatro-izolacyjnej(chroni tez przed wilgocią) i brak foli/membrany opóźniającej migracje pary wodnej na zewnątrz.
Po drugie jak masz taka wilgotność to sprawdź poprawność instalacji wentylacyjnej.
Natomiast co do ściany to musisz zrobić odkrywkę, łatwo to potem naprawić i nie bój się tego.

מרכבה
13-11-2013, 21:58
Brak membrany wiatro-izolacyjnej(chroni tez przed wilgocią) a po co tam ma być wiatroizolacja ? jak jest EPS?
co tam ma wiatroizolować ? przed jaką wilgocią ?


brak foli/membrany opóźniającej migracje pary wodnej na zewnątrz. a gdzie chciałeś dać tą membranę ?

Katarzyna S
28-11-2013, 12:42
Łączenie dwóch różnych materiałów termoizolacyjnych, które mają rożne parametry techniczne jest zawsze bardzo problematyczne. Lepiej tego unikać.

marekzmarek
10-12-2013, 13:27
DOkładdnie tak jak mówi przedmówca ryzykowne tego typu połączenia

selius
02-02-2014, 20:00
a po co tam ma być wiatroizolacja ? jak jest EPS?
co tam ma wiatroizolować ? przed jaką wilgocią ?

a gdzie chciałeś dać tą membranę ?

Nie jest mozliwe zeby ulozyc styropian w 100% szczelnie, zawsze znajdzie sie jakas szczelina, wiec wiatroizolacje daje sie zawsze na zewnatrz.

מרכבה
03-02-2014, 08:54
Nie jest mozliwe zeby ulozyc styropian w 100% szczelnie, zawsze znajdzie sie jakas szczelina, wiec wiatroizolacje daje sie zawsze na zewnatrz. Idąc dalej można powiedzieć iż zły zakład na wiatroizolacji też szczęścia nie przyniesie.
Styropian trzeba dać raz na z zamkiem, dwa skleić brzegi trzy pokryć tynkiem.

artmim
06-02-2014, 16:46
Wymień izolację na piankę natryskową

escone
06-02-2014, 21:06
Moim zdaniem błędem jest OSB od środka...
no i brak wiatroizolacji

Nie czepiałbym się tak bardzo szczelności paroizolacji....bo to tylko opóźniacz migracji pary która i tak musi przez ścianę przeniknąć w zmniejszonej ilości.

Sam mam w domu paroizolacje zwykłą żółtą na zakładke kilkudziesięciu cm, bez specjalnych uszczelnień przy przejściach kabli (jedynie szczelne puszki z membranami gumowymi.....ale pod puszką paroizolacja wszędzie przez kabel jest przebita.... i co?
...Dom jest suchy jak pieprz
Układ mojej ściany od środka:
-płyta KG
-paroizolacja
-szkielet 14cm z wełną
-OSB
-Wiatroizolacja
-mata drenażowa
-gładki standardowy styropian 10cm BEZ ryfli

מרכבה
07-02-2014, 11:40
escone dobrze że sucho ... ale Twoja wypowiedź jest bez odniesienia i mocno subiektywna.
to że jest sucho nie świadczy od braku lub nie braku paroizolacji, tylko od stanu wentylacji.

Do wszystkich Panie i Panowie ... im w domu cieplej i wilgotniej tym bardziej aptekarska musi być paroizolacja.
przy stężeniach do 40% paroizolacja może być .. jest bo jest.

Ale 80% wilgotności każdy błąd obnaży !
bez podanie ile się ma w domu wilgotności przy jakiej temperaturze można sobie gdybać ...

architekt_dls
07-02-2014, 14:28
Zgadzam się z tym co pisze escone, OSB od środka i brak wiatroizolacji.

מרכבה
07-02-2014, 14:48
ale co ma do tego wiatroizolacja i styropian ?
Ma za dużą wilgotność w domu i po sprawie.

escone
07-02-2014, 18:51
Wiatroizolacja zabezpiecza przed wilgocią z zewnątrz.

Pytanie jeszcze jaki styropian jest zastosowany w tym budynku.... z ryflami, gładki, na ruszcie, z matą drenażową itd?

מרכבה
07-02-2014, 19:57
Wiatroizolacja zabezpiecza przed wilgocią z zewnątrz.

Pytanie jeszcze jaki styropian jest zastosowany w tym budynku.... z ryflami, gładki, na ruszcie, z matą drenażową itd? ale przed jaką wilgocią ?
od deszczu ?

escone
07-02-2014, 20:44
Dokładnie.
Głównie chodzi o wilgoć z deszczu, która szczególnie łatwo dostaje się pod styropian w okolicach otworów okiennych i drzwiowych.
WIatroizolacja powinna być szczelnie wywinęta w otwór okienny zabezpieczając konstrukcję. Bez wiatroizolacji wszystko wsiąka w płyte OSB, wełne, szkielet
241350

מרכבה
07-02-2014, 21:17
Nie zgoda na deszcz, uszczelnienie powietrzne konstrukcji, przed parą wodą z zewnątrz nie musi bronić, chyba że było by upalne lato alla lasy deszczowe, a w domu było by +5 st.
Przy drzwiach i oknach, zresztą do każdych drzwi czy okien fartuch wiatorizolacyjnyj trzeba założyć , czy to mur czy szkielet.
Przez główną powłokę, jeśli jest styropian i tynk i wsio jest popianowane itp .. deszcz nie przejdzie.
Tak jak piszesz wszelkie przerwy w izolacji... a będzie sobie taka pod dachem np i ..sruu pod izolacją i z pod okna wieje ...
A z murem jak jest ...
ludzi mają domy sobie murowane ... i dają izolację te 10cm symbolicznie i nagle ... czereśniacki wniosek .. nie oddycha.

To jest zupełnie nie trafiona diagnoza !! stało się tak iż znikł ten gratis- gratis od dodatkowej wentylacji przez wiele mikro szczelinek ...

escone
08-02-2014, 18:52
ja ponawiam pytanie jak technologicznie jest zastosowany styropian i jak jest wentylowana elewacja?

Przy okazji pod inkiem poniżej jest rozwiązanie w moim domu, jakby ktoś mógł się wypowiedzieć na temat tego rozwiązania:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223731-mata-drena%C5%BCowa-zamiast-styropianu-ryflowanego&p=6353240#post6353240

מרכבה
08-02-2014, 19:10
Pod sytropianem nie ma hulać ani gram a lewego powietrza.
Ludzie rozwiązaniem problemu jest szczelna paroizolacja.

escone
08-02-2014, 19:19
Pod sytropianem nie ma hulać ani gram a lewego powietrza.
.
Skąd takie informacje ? Według mnie i wszelkich praw fizyki styropian musi być wentylowany.
Co innego jeśli zamiast styropianu zastosujemy wełnę która jest paroprzepuszczalna, ta może być kręcona bezpośrednio do ściany bez szczeliny wentylacyjnej

מרכבה
08-02-2014, 19:29
Skąd ? z tego co mówi nauka na ten temat.
puszczasz lewe powietrze chłodne powietrze ! i spotyka się z tym co przedostało się od środka ! nie dość iż można pominąć izolację to jeszcze następuje wzmożona kondensacja !! ale co tam ... czereśniactwo wymyśliło znachorski sposób na problem z parą wodną i cieszy.
Pod 10 -15 cm warstwą izolację nie ma prawa dość do kondensacji.
Chyba że jakiś idiota bo inaczej nazwać nie można w je .. tam powietrze zimne ! bez możliwości usunięcia go z tego miejsca.
Do tego musiała by być wełna mineralna .. i przyswojenie czegoś takiego jak izolacja dynamiczna ... ale pierwsze trzeba sobie uświadomić iż szkielet to nic szczególnego.
99% domów teraz ma pół szkielet ... w postaci dachu ..
i powiedz inwestorowi iż pod warstwę między krowkwiową ma puścić powietrze aby tam niewiadomo co robiło ...
można to przeprowadzić ale operacja jest wyższą szkołą jazdy ... i nie w chałupie jak sitko ...
musi być bardzo szczelna ... w tedy można zyskać ...


Skąd takie informacje ? Według mnie i wszelkich praw fizyki styropian musi być wentylowany.
Co innego jeśli zamiast styropianu zastosujemy wełnę która jest paroprzepuszczalna, ta może być kręcona bezpośrednio do ściany bez szczeliny wentylacyjnej to jakieś radzieckie te prawa ...

wpuszczasz parę wodną w wełnę ... ona niesie aż po tynk to ...

zajrzyj do takiej książki jak budownictwo ogólne tom II fizyka budowli ...
i zobacz co to jest wełna mineralna

miałeś w aucie zaparowane szyby ? miałeś ... wełna nie chroni nic nic przed parą wodną ...i ta swobodnie dostaje się aż pod szybę ... szybą jest tynk...

inaczej i dobrze jest jeśli jest lekka sucha metoda ..

escone
08-02-2014, 19:42
Ja wiem tyle, że mój dom jest zbudowany wg najświeższych standardów z usa, mam styropian na macie drenażowej i u mnie to działa.
Z domem nic sie nie dzieje. Jest ciepło. Jak było -15st zużywaliśmy 4m3 gazu...teraz jak jest +5 idzie około 2m3 razem z gotowaniem i grzaniem wody. Dom ma 90m2 powierzchni i w środku średnio 20stopni 100% podłogówka. Wentylacja kuchnia + salon grawitacyjna...łazienka mechaniczna. Nie ma w domu problemu z wilgocią, nawet na oknach nigdy nie skropliła się woda. Do ścian zewnętrznych mam dostęp na poddaszu, ostatnio wyjąłem kilka płatów wełny od góry żeby zobaczyć czy w ścianie nie ma wilgoci, wszędzie sucho jak pieprz

escone
08-02-2014, 19:51
Skąd ?
zajrzyj do takiej książki jak budownictwo ogólne tom II fizyka budowli ...
i zobacz co to jest wełna mineralna

miałeś w aucie zaparowane szyby ? miałeś ... wełna nie chroni nic nic przed parą wodną ...i ta swobodnie dostaje się aż pod szybę ... szybą jest tynk...

inaczej i dobrze jest jeśli jest lekka sucha metoda ..

Chodzi o wełnę kamienną

מרכבה
08-02-2014, 19:54
wg najświeższych standardów z usa, ameryka to specyficzny kraj, nie wszystko tam jest dobre np auta.
Przodują w nauce, ale tu mają zły pomysł na to.
Zobacz sobie wykres moliera, nie będzie problemu z wilgocią jeśli cały czas będzie w stanie gazowym.


Nie ma w domu problemu z wilgocią, nawet na oknach nigdy nie skropliła się woda to gratuluje Tobie ponieważ jak widać po tytule tego wątku nie jest to takie oczywiste.
W jednym moim domu dzięki wilgotności koło 30% nie ma właśnie problemu z wilgocią ... gdzie płyta balkonu zachodzi nad pokój.
temp powierzchni wew przy -5 wynosi 7 st ... i do granicy 40% starcza.
Miałem problem u teściów ... z wilgocią odkąd okna są regularnie rozszczelnione tego nie ma.

I trzymanie 40% np wilgotności gwarantuje iż nie będzie problemów w przegrodzie z wilgotnością
Pobierz jak chcesz program termika jest darmowy i liczy U ściany i warunki wilgotnościowe ...

מרכבה
08-02-2014, 19:58
Chodzi o wełnę kamienną tak kamienną / szklaną wsio to samo ... dla prawy wodnej to powietrze.

Wiesz co się dzieje w aucie i wstawienie wełny pod szybę ukazało by iż wełna nie jest wstanie zablokować dojścia pary wodnej pod szybę.
Stąd nie wolno blokować wełny.
Stąd ludzie którzy robią wełnę i kryją tynkiem innym niż mineralny robią sobie krzywdę.

A jeszcze dla mnie to jest dziwne ponieważ jak EPS ma być w szkielecie to od środka a nie od zewnątrz
w tedy robi się równia pochyła dla pary wodnej ... eps część nie puszcza ... a to co wleci w wełnę wyjdzie ..
Mnie to dziwi jeszcze właśnie krycie szkieletora epesem ...
Metoda lekka sucha ... można dać 1,5 -2 cm szczelinę .. nad wełną i płytę i pokryć tynkiem .
to samo a jest zgodne ze sztuką .

escone
08-03-2014, 06:10
A czemu miałoby nie być ?

kamilb1987b
08-03-2014, 08:49
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223824-dom-prawie-pasywny&p=6394623&viewfull=1#post6394623

i twierdzi że wszystko w najlepszym porządku, ciekawe czy w drugim sezonie grzewczym też będzie w porządku ??

dla tych co nie znają całej myśli powiem że sąsiad w mojej wiosce ma tak zrobione i mieszka dopiero pierwszy sezon i jest zadowolony ale co będzie z czasem to się zobaczy. twierdzi że ma dwóch znajomych co maja takie domki już parę lat i wszystko gra. nie twierdzę że to jest wszystko super tylko tak ma.oczywiście folie ma na ścianach tak jak powinno być. nie wiem czemu z drugiej strony nie może przy takiej ścianie być 25cm w dachu. co to ma za znaczenie? w murowanym domu mur jest jakimś tam izolatorem głównym a szkieleciaku wełna a na mur i tak idzie styropian, więc jak ściana dwuwarstwowa ma w sumie np.45cm grubości to w dachu powinno być min 50cm a średnio ludzie dają 25, 30 lub 40 i jest dobrze. więc co za różnica?

escone
08-03-2014, 19:19
Reasumując jeżeli mój dach jest obecnie wogóle nie ocieplony (wg projektu), a ściany parteru mają 15cm + 10cm to dom sie niedługo zawali bo zeżrą go robaki? Mimo, iż dom jest zbudowany z drewna jednego z wiodących producentów STORA Enso, jest zbudowany zgodnie z projektem i mam na niego teoretycznie 25lat gwarancji?

מרכבה
08-03-2014, 20:40
teoretycznie 25lat gwarancji? dobrze że jesteś tego świadomy .

escone
08-03-2014, 20:59
bardzo treściwa odpowiedź

מרכבה
08-03-2014, 21:22
Mimo, iż dom jest zbudowany z drewna jednego z wiodących producentów STORA Enso, jest zbudowany zgodnie z projektem i mam na niego teoretycznie 25lat gwarancji? a czy projekt był analizowany pod względem cieplnowigotnościowym ? przegrody ?
Tu chodzi o firmę która daje tą gwarancję, wiem jak to jest, zmienił się dystrybutor danej firmy i koniec 99,9% odrzuconych reklamacji.
10 lat był spokój, gwarancje działały...

escone
08-03-2014, 21:31
No ja to mam raczej gwarancję z tytułu rękojmi wykonawcy...bo to on drewno kupował.
Ale spokojnie z moim domem nic się nie dzieje, tak se tylko gdybam czytając wypowiedzi tych wszystkich forumowych "fachowców" z których zapewne 90% tak naprawdę nie potrafi prosto gwoździa wbić

Edit.
Drewno stora na mojej budowie, tak to wygladało
247064

מרכבה
08-03-2014, 22:28
Ale spokojnie z moim domem nic się nie dzieje, tak se tylko gdybam czytając wypowiedzi tych wszystkich forumowych "fachowców" z których zapewne 90% tak naprawdę nie potrafi prosto gwoździa wbić
ale do czego pijesz ?

מרכבה
09-03-2014, 12:07
Mpoplaw nie wiesz, przecież to drzewo zostało od maleńkości przez producenta wyhodowane.
Rosło w lasach Syberii przez 120 lat i ma co najmniej 3 słoje na cm.
No my takiego używamy, twarde jak fiks, stąd gwoździ nie wbijamy prosto.

escone
09-03-2014, 19:08
Pana, który mi dom budował to akurat będę polecał największym wrogom :)