PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt audio/wideo przy sofie, TV + ekran na przeciwleglej ścianie



powell
05-11-2013, 14:07
Nie za bardzo wiem, gdzie umieścić ten wątek, więc w razie czego proszę adminów o przesunięcie.

Chodzi mi o najzwyklejszą instalację audio/wideo w salonie. Odtwarzacz DVD, CD, amplituner, dekoder sat, głośniki (na początek dwa główne i centralny) i oczywiście telewizor. W przyszłości być może projektor.

Większość takich instalacji sprowadza się do tego, że wszystkie "klocki" mamy w jednym miejscu, przy telewizorze. Ja mam koncepcję inną, chciałbym odtwarzacze DVD/CD, dekoder, amplituner ustawić przy sofie, na przeciwległej ścianie zaś tylko TV i głośniki.

Zalety takiego rozwiązania:

- mogę sobie wygodnie zmieniać płyty CD, bez wstawania z fotela /sofy
- mogę sobie podłączyć słuchawki HI-FI i nie potykać się o kabel przeciągnięty wzdłuż całego pokoju
- do pewnych funkcji mogę zrezygnować z użycia pilota (np. podgłośnić szybko mużykę)
- podłączenie projektora, który będzie wisiał pod sufitem nad moją głową, będzie łatwiejsze

Wady:
- do telewizora będę musiał podciągnąć dość długie (5-6m) przewody HDMI (zakładam, że już żadne inne przewody mi nie będą potrzebne, ale może się mylę ??)
- pozbawiam się możliwości podłączenia do TV urządzeń po SCART, Component itp.
- jeśli zwiększę liczbę urządzeń nadających obraz, może mi zabraknąć przewodów HDMI
- tak długie przewody HDMI mogą nie działać dobrze z wszystkimi urządzeniami, albo być b. drogie


Zaciekawiła mnie jeszcze jedna sprawa - szukając w necie gniazdek do instalacji elektrycznej natknąłem się, oprócz gniazd głośnikowych, USB, również na gniazda HDMI. Jakby coś dla mnie, tylko, czy to będzie działało ze wszystkimi urządzeniami?

Czy ktoś ma w domu tak skonfigurowany sprzęt ? Jak rozprowadziliście przewody ? (w podłodze, wzdłuż ścian...). Jakie to były przewody i ile ich było?

Jakie widzicie wady takiego rozwiązania?

tobbit
05-11-2013, 16:35
Zamiast przewodów w peszlach od TV do sprzętu zamontuj w ścianie kanał wentylacyjny 120x60. Przeciągniesz przez niego każdy kabel jaki będziesz chciał, razem z wtyczkami. Później jak będziesz chciał dołożyć jakiś przewód obejdzie się bez kucia ścian.
6 metrów dla HDMI to żaden problem. Działa spokojnie 10-15m bez wzmacniania sygnału. Ważne żeby kabel był dobrej jakości.

powell
06-11-2013, 07:42
Dzięki, dobry pomysł z tym kanałem wentylacyjnym.

A czy ktoś ma u siebie gniazdo ścienne HDMI ? W sumie wygodna sprawa, tylko może stanowić kolejny element obniżający jakość sygnału.

tobbit
06-11-2013, 14:19
Każde element słabej jakości może wpłynąć na sygnał w sposób negatywny. Jeśli jest możliwość to daj lepiej sam dobry kabel - bez gniazdek - bo i tak to będzie schowane za szafką/telewizorem.