PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie ścian i stropu domu z lat 20tych



bully
07-11-2013, 21:08
Witam,.
jestem na etapie delikatnego ocieplania mojego domu z lat 20tych, użytkowany tylko parter. Poniżej przekrój, nie mam pomysłu jak skończyć pod dachem styropian (znak -?), bo nie da sie go wcisnąć, jesli nie rozbiorę podbitki, która jest przybita pomiędzy łatami.
Nie wiem też co mam rozbić z tymi pozostałymi znakami ?, podejrzewam że to też muszę ocieplić, żeby ocieplenie ściany miało sens.(poddasze nieużytkowane)

Kolejnym dylematem stanowi strop, czy opłacalne będzie wywalenie warstwy gliny i zastąpienie tego wełną, Z powodu wielkiego nakładu pracy oraz $$, jesli mam uzyskać tylko niewielką poprawę to rzecz jasna wolę zrezygnować. Moze w jakis inny sposób da sie zmniejszyć ucieczkę ciepła przez strop?http://s22.postimg.org/esaf5zy1d/ociep.jpg
W przyszłości planowana jest folia paroprzepuszczalna pod łaty (problem zimą z nawiewaniem śniegu)
ściany 40cm -pełna cegła, od stropu w góre - na grubośc cegły.

BCS
07-11-2013, 21:38
Witaj, najfajniej byłoby gdyby ocieplenie znalazło się pomiędzy starym sufitem a gk, wywalenie gliny z pod desek będzie pracochłonne, jeśli strych jest niewiele używany, proponuję rozłożyć na całej powierzchni 8-10cm styropianu i przykryć go najtańszymi panelami, uwaga może lepszym materiałem od styropiany byłaby twarda wełna, żeby strop mógł się przewietrzać.

מרכבה
07-11-2013, 21:58
8cm na elewacji .. mało objedź murłatę styropianem, przydał by Ci się drut oporowy do precyzyjnego ucięcia
styropianu, jaka brak miejsca to pianka .
Na strop daj wełnę .. w płytach .. tak z 20cm .. reszty nie ruszaj .
lub zobacz ..
to http://www.baubiologie.at/revitalisierung.html mnie tak pierwszym razem :jawdrop:

pzw
07-11-2013, 22:02
A nie da się tych belek oczyścić i wyeksponować ?
Aż serce się kraje, jak się patrzy na takie marnotrawstwo.............przecież dom jest stary, to podkreśl jego klimat.
Co do stropu to radzę rozpieprzyć to wszystko, oczyścić bale i czymś ładnym zakonserwować. Na balach dać podłogę w taki sposób, aby od spodu widać było ładny sufit.
Na tą podłogę dać porządne i grube docieplenie i czymś je zakryć, aby uniemożliwić swobodny przepływ powietrza. Jeśli bale nie nadają się do ekspozycji, to do nich przymocuj sufit, ale na Boga nie płyty k-g ......................chyba że do malowania. Na sufit między bale daj porządne ocieplenie. Musi być porządne i grube, bo poddasze nieogrzewane a pod sufitem najcieplej, to i straty ciepła największe w całym domu. Właściwa izolacja sufitu jest w Twoim przypadku najważniejsza i nie szukaj tu oszczędności. Na rysunku widać szczelinę miedzy skrajną belką a ścianą. Jeśli tak jest, to obowiązkowo trzeba tam dać ocieplenie.
Co do zewnętrznego docieplenia, to powinno się je pociągnąć do samej góry, aby była ciągłość izolacji. Tak by było najlepiej. Skoro się nie da, to pozostaje wierzyć, że ta przestrzeń będzie jednak nieco mniej narażona na warunki zewnętrzne i ściana mniej się wychłodzi. Jak zrobisz dobrze strop nad głową, to straty z podbitki będą mniej bolały.

bully
08-11-2013, 00:24
Które belki mam wyeksponować? te z dachu na zewnątrz widać od dołu są nawet ładnie wyprofilowane, deski śa bite od góry jak łaty. Rozumiem mam zachować ciagłośc ocieplenia zew. ale czy też od środka? Na nieogrzewanym poddaszu mam ok 80cm ściany.

Wracając do stropu, jak wpływa w końcu umiejscowienie warstwy ocieplenia, jelsi taką samą włożę nad samym sufitem g-k, jak dam ja pomiędzy belki lub jak położę ją na podłogę strychu?

pzw
09-11-2013, 15:03
Na rysunku widać przekrój poziomych belek do których przymocowany jest sufit i do niego płyty k-g.
Wyobraziłem sobie że te belki mogą być elementem wystroju wnętrza, jeśli są w dobrym stanie.
Wówczas można je odnowić a sufit zrobić na belkach.
Jeśli to nie jest możliwe to ten pomysł można pominąć.
Co do ocieplenia stropu, to należy usunąć warstwę gliny z trocinami i całą przestrzeń, jaka powstanie, aż
do sufitu narysowanego kolorem niebieskim należy wypełnić izolacją. Rysunek jest poglądowy, zatem trudno ocenić ile cm
ocieplenia potrzeba, aby zrównać je z górną powierzchnią belek ? Gdyby zmieściło się 15 - 20 cm ocieplenia ułożonego ściśle, to już spokojnie wystarczy.
Należy tylko to ocieplenie dość szczelnie zakryć, jak pisałem wcześniej, aby uniemożliwić ruch powietrza. Materiał ocieplenia swobodnie możesz wybierać pod kątem mniejszych kosztów. Jeśli po stropie ma być chodzone, to już Twój wybór czy będą do jakieś wytyczone trasy z desek np. czy całkowita podłoga ?
Co do ocieplenia wewnętrznych ścian na poddaszu......................jeśli izolacja zewnętrzna by była ciągła, to nie ma takiej potrzeby, dlatego że po skutecznym docieplenie stropu prawie całkowicie odcina się źródło ciepła do poddasza.
Takie docieplenie zawsze możesz wykonać później, po obserwacji, jak się ściany zachowują w warunkach jesienno-zimowych.
Jeśli ocieplenia zewnętrznego nie da się podciągnąć pod dach, to możliwe, że trzeba będzie wykonać opaskę docieplającą przy stropie, ale to dopiero po obserwacjach pierwszego sezony grzewczego.

BCS
11-11-2013, 20:20
..........
Wracając do stropu, jak wpływa w końcu umiejscowienie warstwy ocieplenia, jelsi taką samą włożę nad samym sufitem g-k, jak dam ja pomiędzy belki lub jak położę ją na podłogę strychu?

Od mieszkania bo powstrzymasz najwięcej ciepła, nie grzejesz niepotrzebnych m3 stropu, od strony strychu bo najłatwiej połączysz się z ociepleniem zewnętrznym i jak naprawisz mostek na kolankowej będzie super, pomiędzy gk bo tam jest miejsce na ocieplenie.