PDA

Zobacz pełną wersję : Membrana Fakro Eurotop N15/S4- super parametry w niskiej cenie?



JejoX
09-11-2013, 20:08
Witajcie,

Pisze ten temat bo dostałem wycenę pokrycia dachowego(dachówka) gdzie znalazła sie membrana marki Fakro a dokładniej model Eurotop N15 , który ma naprawde dobre parametry(jeśli wierzyć stronie producenta) w bardzo przystępnej cenie 200zł za rolke za model N15 i ok 320zł za model S4.Pytanie do Was-czy coś przegapiłem?Gdzie haczyk?

Model L2/L3/N15

Paraprzepuszcalność Sd=0,004???

Z wytrzymałościa gorzej

[Kliknij aby powiększyć]
http://images.tinypic.pl/i/00467/0gabadtbg6hp_t.jpg (http://www.tinypic.pl/0gabadtbg6hp)

Model N35/S4/S65

http://pics.tinypic.pl/i/00467/fqnwvnb1x1wc_t.jpg (http://www.tinypic.pl/fqnwvnb1x1wc)

Model S4 ma b.dobre parametry paroprzepuszczalne Sd=0,004 oraz świetną wytrzymałość.Cena 320zł za rolke:jawdrop:

dla porównania

Tyvek Pro:

Paraprzepuszczalność Sd: 0,015

Siła zrywająca wzdłuż 265

Siła zrywająca w poprzek 230

Co sądzicie o tej folii???

P.STylko niech wstrzymają się od wrzasków krzyczacze forumowi dla których jedynym słusznym rozwiązaniem jest deskowanie pełne z papą bo nie mam wolnych 10000zł na materiał i robociznę.

bracki88
09-11-2013, 21:34
Ja mogę polecić Tyvek Solid. Super się kładzie, nie naciąga jak szmata od wiatru i jest naprawdę mocna. Przedrzeć ją jest naprawdę ciężko. U nas koło Krakowa wałek kosztuje 330 złotych (2 tygodnie temu była kupowana). W tym momencie pracujemy nad zmianą pokrycia na domu który był przykryty wstępnie membraną "dość popularnej firmy". Dachówka była położona bez wróblówek, przez co był całkowity brak wentylacji. Dach miał 4-5 lat. Ww membrana była wytrzymała na rozrywanie jak rozmoczony papier toaletowy:) Targała się jak bibuła. W niektórych miejscach była jak sito (nie wiem czy pracujące krokwie ją porozrywała, ale wyglądała jakby miała z 20 lat a nie 5:) Nie chodzi tutaj o to, że membrana była eksponowana na promienie UV, bo wszystko było przykryte dachówką. Nie chcę tutaj mówić że papa to samo złoto, bo wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim cena :(

Andrzej Wilhelmi
09-11-2013, 22:41
Jak wadą czy zaletą może być cena?? Przy takim podejściu niska cena folii jest chwilową zaletą! Tak jak piszesz po 5 latach kapitalny remont dachu. Nie brak wróblówki był przyczyną degradacji tej folii. Brak wentylacji nie zaszkodzi folii a z całą pewnością dachówce. Wracając jednak do meritum co to znaczy Sd=0,004 znaczy to, że ta folia stawia taki opór parze wodnej jak warstwa powietrza grubości 4 mm czyli żaden. Rodzi się pytanie czy ta wielkość oporu wynika z przeprowadzonych badań czy z wyliczeń? Sprawdzenie tego jest dość proste wystarczy szczelnie zasłonić sobie usta kawałkiem takiej folii i spróbować oddychać. Nie powinno być problemów a jednak jest to bardzo trudne a tak na prawdę nie możliwe. Z całym szacunkiem dla firmy Fakro zastanawiam się w jakim celu produkowane są folie o bardzo zbliżonych parametrach? Jakie jest merytoryczne uzasadnienie montowania folii o takim Sd na deskach czy OSB skoro Sd tych materiałów to ~30~50? Pozostaje jeszcze kwestia żywotności w najlepszych firmach to ~30 lat określona na podstawie przyspieszonych procesów starzenia. "JejoX" są to moje wątpliwości i przemyślenia a nie żadne wrzaski czy krzyki i nie jest to Twój prywatny wątek żebyś zakazywał komukolwiek pisania. Jest to brak kultury z Twojej strony. Życzę więcej taktu. Pozdrawiam.

_olo_
09-11-2013, 23:39
P.STylko niech wstrzymają się od wrzasków krzyczacze forumowi dla których jedynym słusznym rozwiązaniem jest deskowanie pełne z papą bo nie mam wolnych 10000zł na materiał i robociznę.

Nie wiem czy to aż tyle kosztuje, na mój dach osb 2600, papa 1700, położenie 5zł drożej niż folii bez desek.

JejoX
10-11-2013, 01:30
Jak wadą czy zaletą może być cena?? Przy takim podejściu niska cena folii jest chwilową zaletą! Tak jak piszesz po 5 latach kapitalny remont dachu. Nie brak wróblówki był przyczyną degradacji tej folii. Brak wentylacji nie zaszkodzi folii a z całą pewnością dachówce wracając jednak do meritum co to znaczy Sd=0,004 znaczy to, że ta folia stawia taki opór parze wodnej jak warstwa powietrza grubości 4 mm czyli żaden. Rodzi się pytanie czy ta wielkość oporu wynika z przeprowadzonych badań czy z wyliczeń? Sprawdzenie tego jest dość proste wystarczy szczelnie zasłonić sobie usta kawałkiem takiej folii i spróbować oddychać. Nie powinno być problemów a jednak jest to bardzo trudne a tak na prawdę nie możliwe. Z całym szacunkiem dla firmy Fakro zastanawiam się w jakim celu produkowane są folie o bardzo zbliżonych parametrach? Jakie jest merytoryczne uzasadnienie montowania folii o takim Sd na deskach czy OSB skoro Sd tych materiałów to ~30~50? Pozostaje jeszcze kwestia żywotności w najlepszych firmach to ~30 lat określona na podstawie przyspieszonych procesów starzenia. "JejoX" są to moje wątpliwości i przemyślenia a nie żadne wrzaski czy krzyki i nie jest to Twój prywatny wątek żebyś zakazywał komukolwiek pisania. Jest to brak kultury z Twojej strony. Życzę więcej taktu. Pozdrawiam.

Wada to pojecie bardzo subiektywne wiec wada i zaleta moze byc cena-nie widze w tym nic dziwnego.

NIe zabraniam nikomu pisania w temacie a jedynie nie zyczyłbym sobie powstania mega off topicu o wadach i zaletach deskowania z papa , czy uzycia folii, ale na to juz za późno bo jednak ten temat poruszyłeś.Temat dotyczy wyboru folii.

Poza tym porównywanie nacisku 4mm powietrza z czynnoscia oddychania przez taka folie to juz demagogia i bajkopisarstwo.

Andrzej Wilhelmi
10-11-2013, 14:19
... deskowania z papa , czy uzycia folii, ale na to juz za późno bo jednak ten temat poruszyłeś.

Poza tym porównywanie nacisku 4mm powietrza z czynnoscia oddychania przez taka folie to juz demagogia i bajkopisarstwo.

Chyba trochę nieuważnie przeczytałeś moją wypowiedź bo wżadnym miejscu nie wspomniałem o papie. Wypowiadałem się wyłącznie na temat wybranych parametrów folii, które przedstawiłeś. Jak widzę nie bardzo wiesz o czym traktuje współczynnik Sd. Nie on nic wspólnego z "naciskiem" powietrza a traktuje o oporze dyfuzyjnym folii i odnosi ten opór do teoretycznego oporu jaki stawiałaby warstwa powietrza o odpowiedniej grubości. Warto czasem spokojnie przeczyć coś ze zrozumieniem a czasami nawet kilka razy. Nie ma w mojej wypowiedzi żadnej demagogii ale może dla Ciebie są to jakieś bajki? Pamiętaj tylko, że nie budujesz domu z piernika bo inna bajka. Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.

Jan P.
10-11-2013, 15:02
Takiemu chamowi, który porównuje doświadczonych dekarzy do krzykaczy nie należy doradzać. I tak nie uszanuje. Jan.

maciej74
10-11-2013, 16:57
A jak to jest z kurzem na foli powstałym po 10 latach czy on wpływa na parametry współczynnika czy jest obojętny .

tomraider
10-11-2013, 19:35
A jak to jest z kurzem na foli powstałym po 10 latach czy on wpływa na parametry współczynnika czy jest obojętny .

Po 10 latach z zakurzoną folią na dachu współczynnik Sd będzie akurat najmniejszym problemem dla właściciela dachu, prawdziwym problemem będzie szczelność wstępnego krycia wykonanego taką folią .

Andrzej Wilhelmi
10-11-2013, 20:02
Badania prowadzone w Niemczech w oparciu o przyspieszone procesy starzenia pokazały, że folia traci niecałe 5% tego parametru czyli tak naprawdę nic.
Tak jak wspomniał "tomraider", że głównym niebezpieczeństwem jest utrata hydroizalacyjności. Z mojego doświadczenia największemu spustoszeniu ulega ona w okolicach okapu. Na jednym z rozbudowywanych domów odkrywając okap po 7 latach funkcjonowania dachu musiałem wymienić pierszy szal folii. Pozdrawiam.

JejoX
21-11-2013, 20:27
Takiemu chamowi, który porównuje doświadczonych dekarzy do krzykaczy nie należy doradzać. I tak nie uszanuje. Jan.

Spokojnie kolego-tutaj nikt nikogo personalnie nie obraża ,robisz to tylko Ty.

Krzykacz forumowy oraz postojebca-to osoba ,która w jednym czy drugim wątku przeczytała , że deskowanie jest jedynym najlepszym rozwiązaniem i bez względu na to czy kogoś na to stać czy nie , czy da się to zrobić czy nie , to w każdym temacie pozostawi swoją jednozdaniową wypowiedź np"tylko deskowanie,folia badziew" Nie powiedziałem ,że chodzi o kogoś konkretnego a tym bardziej nie o A.W więc wypij swoją porcje mleka i idź spać obrażony.

Wracając do tematu bez zbędnego OT,przytyków i dodatkowych obraźliwych epitetów zapytam:

Produktów o parametrach przewyższających specyfikacją markowe produktu Dorkena ,Tyveka i innych, jest mnóstwo, a są połowę tańsze......czy nie warto zapytać dlaczego?W pierwszym poście podałem za przykład folię Fakro S4 , której specyfikacji próżno szukać w innych markowych membranach a cenowo jest bardzo konkurencyjna.Dlaczego?Dlaczego zatem decydować się na folię , która ma gorsze parametry , jest cieńsza,jest słabsza,jest wedle specyfikacji gorsza ale ma znaną markę?Jedyne co mi przychodzi do głowy , to fakt , że ich specyfikacja jest zgodna z prawdą.Ale czy znowu oznacza to , że producenci innych mniej markowych produktów kłamią?-wątpie.

Jakie jest Wasze zdanie w tym względzie?

fotohobby
21-11-2013, 20:45
Wybrałem Tyvek Pro jednak...

Niska cena + wyśrubowane parametry budzą moją nieufność... Niestety, kilka razy przekonałem się, że to nie może iść w parze.
Kupowałem kiedyś większą ilość akumulatorków AA. Kilka znanej firmy, kilkanaście no-name.
TE no-name miały o 30większą pojemność, ale chyba przez pierwszych 10 cykli. Teraz mają pojemność 50% markowych...
Jak kupowałem kątówką to miałem Makitę i no-name o mocy 35% większej, ale już nie dałem się nabrać :)

Z membraną było podobnie. Wolę nie ryzykować.

A jakąś tanią membranę Fakro kupię sobie, jako wiatroizolację na na warstwę ekofibru i wełny mineralnej na poddaszy nieużytkowym.
Zobaczymy, jak będzie wyglądała za 15 w porównaniu z Tyvekiem :)

JejoX
22-11-2013, 10:45
Wybrałem Tyvek Pro jednak...

Niska cena + wyśrubowane parametry budzą moją nieufność... Niestety, kilka razy przekonałem się, że to nie może iść w parze.
Kupowałem kiedyś większą ilość akumulatorków AA. Kilka znanej firmy, kilkanaście no-name.
TE no-name miały o 30większą pojemność, ale chyba przez pierwszych 10 cykli. Teraz mają pojemność 50% markowych...
Jak kupowałem kątówką to miałem Makitę i no-name o mocy 35% większej, ale już nie dałem się nabrać :)

Z membraną było podobnie. Wolę nie ryzykować.

A jakąś tanią membranę Fakro kupię sobie, jako wiatroizolację na na warstwę ekofibru i wełny mineralnej na poddaszy nieużytkowym.
Zobaczymy, jak będzie wyglądała za 15 w porównaniu z Tyvekiem :)

Tyvek pro to juz na moj dach 271m2 kupa kasy:( prawie 2000zł no ale coz-jak trzeba to trzeba.Cos lepszego od tego tyveka w cenie do 500zł za rolke?

Dorken Delta Vent-s plus?

Membrana bedzie kladziona wprost na wełne mineralną.

Andrzej Wilhelmi
23-11-2013, 17:58
Folię montuje się na krokwie a co najwyżej wełnę można do niej dosunąć. Radzę zamontować folię z lekkim zwisem i wełny do niej nie dosuwać. Pozdrawiam.

bracki88
17-12-2013, 16:56
Ku przestrodze :) Oczywiście moim celem nie jest stawianie membrany Fakro w złym świetle, ani przekonywanie do Dorkena, tylko pokazanie, że nie warto na membranie oszczędzać, bo w skali całego dachu jest to znikomy wydatek. Stare porzekadło rzecze, że chytry traci dwa razy...
http://dachy.info.pl/technika/inwestor-ktorego-cieszyl-snieg/

Andrzej Wilhelmi
17-12-2013, 17:54
No i co jedną folię zastąpili drugą. Nie dziwię się wykonawcom ale dziwię się inwestorowi. :rolleyes: No ale kto bogatemu zabroni?:confused: Czy nowa folia odstraszy kunę i innych gości? Życzę rozsądnych i trafnych wyborów. Pozdrawiam.

Kasia242
18-12-2013, 07:59
Wybrałem Tyvek Pro jednak...

Niska cena + wyśrubowane parametry budzą moją nieufność... Niestety, kilka razy przekonałem się, że to nie może iść w parze.
Kupowałem kiedyś większą ilość akumulatorków AA. Kilka znanej firmy, kilkanaście no-name.
TE no-name miały o 30większą pojemność, ale chyba przez pierwszych 10 cykli. Teraz mają pojemność 50% markowych...
Jak kupowałem kątówką to miałem Makitę i no-name o mocy 35% większej, ale już nie dałem się nabrać :)

Z membraną było podobnie. Wolę nie ryzykować.

A jakąś tanią membranę Fakro kupię sobie, jako wiatroizolację na na warstwę ekofibru i wełny mineralnej na poddaszy nieużytkowym.
Zobaczymy, jak będzie wyglądała za 15 w porównaniu z Tyvekiem :)

Witam
Popieram w 100%.

Ja przy dachu takze sie zdecydowałem na Tyvek Pro,i powiem tak u znajomego na budowie działka obok,kładli wszem i wobec polecaną membranę za 2 zł/m2 brutto,połozyli jest ok..ale jak my kładliśmy Tyveka to chłopaki przyszli pomóc rozciągnąć pierwszy pasek i byli w szoku,stwierdzili ze ta membrana za 2 zł/m2 w porównaniu do T Pro to ścierka która przy byle pociągnieciu się rozrywa...mimo ze katalogowe parametry były mojej delikatnie nizsze...więc moze coś w tym jest że firma to firma.
Tak samo dachówka.
Natomiast łaty i kontrłaty zamówiłem w małym tartaku i zapłaciłem o 500 zł taniej niz w znanym duzym...mówie sobie co tam łaty wszedzie takie same...niestety nie,krzywe na maxa i impregnowane pedzlem totalnie mokre drewno wszystko odłazi ot tych łat,żywica az sie leje strumieniami...moze robaki tego tak szybko nie zjedzą:eek:
Moja mama zawsze mówi ,,co tanie to gówno,,.,bywaja wyjątki.

Andrzej Wilhelmi
18-12-2013, 18:51
Tak czasami i gówno bywa wyjątkowe. Być może miałeś łaty wycięte z wiatrołomu bo z powalonych drzew żywicy nie odciągają:no:. Pozdrawiam.

leniwybudowniczy
15-04-2014, 09:20
Wybrałem Tyvek Pro jednak...

Niska cena + wyśrubowane parametry budzą moją nieufność... Niestety, kilka razy przekonałem się, że to nie może iść w parze.
Kupowałem kiedyś większą ilość akumulatorków AA. Kilka znanej firmy, kilkanaście no-name.
TE no-name miały o 30większą pojemność, ale chyba przez pierwszych 10 cykli. Teraz mają pojemność 50% markowych...
Jak kupowałem kątówką to miałem Makitę i no-name o mocy 35% większej, ale już nie dałem się nabrać :)

Z membraną było podobnie. Wolę nie ryzykować.

A jakąś tanią membranę Fakro kupię sobie, jako wiatroizolację na na warstwę ekofibru i wełny mineralnej na poddaszy nieużytkowym.
Zobaczymy, jak będzie wyglądała za 15 w porównaniu z Tyvekiem :)

A ja kupiłem S4 EUROTOP i jest to naprawdę ŚWIETNA membrana - moi dekarze byli zachwyceni - nawet omsknięta piła łąńcuchowa jej nie przedarła !!! tylko trochę poszarpała zewnętrzną warstwę - jest świetnie zbrojona i dmuchanie wiatru w nią jej nie wzrusza

awieuro
15-04-2014, 15:15
A ja kupiłem S4 EUROTOP i jest to naprawdę ŚWIETNA membrana - moi dekarze byli zachwyceni - nawet omsknięta piła łąńcuchowa jej nie przedarła !!! tylko trochę poszarpała zewnętrzną warstwę - jest świetnie zbrojona i dmuchanie wiatru w nią jej nie wzrusza
Nie ma świetnych membran. O matko nawet Piła motorowa jej nie przerwała...;) kuna sobie poradzi;) z membranami jest tak, trzymają na słowo honoru do czasu w zależności od kąta nachylenia dachu....
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
15-04-2014, 15:20
Leniwy w ilu wątkach jeszcze o tym napiszesz? A co to za dekarze co łańcuchem tną łaty? I do tego tępym! Pozdrawiam.

Ekspert FAKRO
17-06-2015, 11:21
Witam,

Ze swojej strony mogę tylko potwierdzić parametry, które deklarowane są dla naszych membran (nie ma żadnego haczyka).
Każdy produkt przechodzi szereg testów których wynikiem są określone wartości parametrów.

Dodatkowo system kontroli jakości FAKRO na bieżąco sprawdza najważniejsze parametry membran i folii.
Zapewniam, że oferowane przez nas produkty zachowują wszystkie deklarowane parametry techniczne.


Z poważaniem
Konsultant FAKRO