PDA

Zobacz pełną wersję : co kupić-nietypowe pytanie



pawelurb
13-07-2004, 14:29
Nie mam jeszcze projektu, warunkow zabudowy , jestem w trakcie załatwiania i oczekiwania na dokumenty, ale mam okazję teraz i musze to zrobić kupić jakies materiały budowlane, myślałem o bloczkach betonowych na fundamenty , ale mam wątpliwości czy to dobry pomysł , czy bloczki przetrzymają zime , musze tego zakupu dokonac w ciemno , i właśnie przyszły mi na myśl bloczki na fundament , tylko czy zawsze można budowac z bloczków , czy jak mi ich zostanie to można je do czegoś wykozystac innego?

zosiek
13-07-2004, 16:30
Nie mam jeszcze projektu, warunkow zabudowy , jestem w trakcie załatwiania i oczekiwania na dokumenty, ale mam okazję teraz i musze to zrobić kupić jakies materiały budowlane, myślałem o bloczkach betonowych na fundamenty , ale mam wątpliwości czy to dobry pomysł , czy bloczki przetrzymają zime , musze tego zakupu dokonac w ciemno , i właśnie przyszły mi na myśl bloczki na fundament , tylko czy zawsze można budowac z bloczków , czy jak mi ich zostanie to można je do czegoś wykozystac innego?
Odradzam, mróz w zimie robi swoje. Chyba, że zbudujesz jakąś halę do magazynowania. Jeśli koniecznie musisz coś kupić teraz, proponuję styropian albo wełnę przechowując np na strychu (jeśli takowy masz) albo zbrojenie. Stal zbrojeniowa zimy się nie boi - pokryje się rdzawym nalotem ale nie ma to większego wpływu na jakość stali.
Szczerze odradzam składowanie na zimę materiałów, na które może mieć jakikolwiek wpływ woda i mróz.

Pearl
13-07-2004, 16:30
oj widzę, że dopiero zaczynasz...
Wydaje mi się, że to z czego powinieneś wykonać fundamenty i całą resztę powinno być dołączone do projektu domu. Autor projektu musi zakładać jakie materiały będą użyte - na tej podstawie wylicza różne współczynniki.... Możesz kupić bloczki tylko po co? Bez projektu niczego nie kupuj! Jeśli planujesz startować z budową w przyszłym roku to poczekaj do zimy z kupnem materiałów. Wtedy wiele cen spadnie... Co możesz/powinieneś robić teraz? Porównywać, porównywać i dokonać wstępnego wyboru tego co będzie Ci potrzebne w przyszłości do budowy domu. Jeśli nie zrobisz tego teraz, potem zrobisz to na "łapu-capu" i nie będziesz zadowolony. Pozdrawiam i życzę wytrwałości
Pearl

zosiek
13-07-2004, 16:33
Pearl ma rację ale odradzam kupowanie zimą np suporexu (jeżeli z niego będziesz budował). Produkowane latem są mocniejsze.

izat
13-07-2004, 16:58
moja rada-- nic nie kupuj, bo stracisz dwa razy

thalex
13-07-2004, 17:19
Lepsze fundamenty są lane niż z bloczków nie wiem na czym polega Twoja okazja ale raczej nie kupuj nic. Kasę wpłać na jakąś lokatę. Kupując teraz materiał musisz go zabezpieczyć przed wpływem pogody i przed kradzieżą.
Teraz materiały są drogie a najtańsze zwykle bywają wczesną wiosną.

Redwald
13-07-2004, 17:36
Ja też bym nic nie kupował. Do przyszłej wiosny może się dużo zdarzyć. Możesz zmienić projekt, pokaża się nowsze materiały. Ja też zbieram, ale informacje. Nawet groźba vatu nie zmieniła mojej decyzji i jedyne co kupiłem to była siatka i słupki. Wolę poczekać. Wszystko w swoim czasie :).

dmuu
14-07-2004, 09:03
Moze sie okazac rowniez, ze dzieki tobie ktos sie wzbogaci a ty wiosna znow kupisz bloczki betonowe. Kupuj gdy potrzebujesz i tylko to co potrzebujesz. Jak bedziesz mial projekt to bedziesz mial swiadomosc co i w jakich ilosciach. Tak budowalem i teraz mieszkam w pieknym wlasnym domu.

Bard13
14-07-2004, 09:29
jeśli już koniecznie chcesz coś kupić, a konkretnie wydać pieniądze, to kup projekt i wystąp o warunki zabudowy na działce.

Gwarantuję, że do wiosny to najlepsza inwestycja.

Z "okazjami" na materiały budowlane to uważaj, mi proponowano "okazyjnie" cegłę maxopodobną w dobrej cenie. Naprawdę dobrej.
Potem tylko wyszło, że trochę słąba jest, bo w klasie około 8 a nie 15.

pamiętaj, materiał materiałowi nierówny.
Moja ekipa robiła gościowi dom. Zaoszczędził 2 zł na m3 betonu do wylania stropu. Zamiast wyliczonych przez nich 18,5 m3 na strop weszło wedłóg dostawcy 22m3 betonu i to takiego, że jak odchodzili z budowy, to nie śmieli stempli wyjmować, żeby nie było na nich.

Oszczędzaj na cenie a nie na materiałach. Parę dykteryjek możesz wyczytać w moim dzienniku budowy, co się zdarza na budowach.

A poza tym, gdzie chcesz trzymać materiały? Przy domu w którym mieszkasz czy na budowie daleko od domu?
Pamiętaj, że materiały mogą odparować z budowy.

Z bloczkami fundamentowymi życzę powodzenia, jeśłi nie postawisz ich od razu na placu budowy. Sztuka powinna ważyć ok 20kg, u mnie na ścianę poszło ich 1100 z ogonkiem, kto je potem zapakuje na ciężarówkę, dowiezie i zdejmie? 1100 to ok 22 ton. Ja bym się nie podjął

kroyena
14-07-2004, 09:37
Możesz poczynić tak jak pyzia z oknami. Jeno uważać musisz.
Najlepiej sztywna umowa na kiedy dostawa, wpłacone 51 %, żeby fakturę VAT dostać, a wpłata określona w umowie jako ZADATEK, nie zaliczka. Jak dostawca naruszy warunki umowy, lub będzie chciał odstąpić to będzie musiał podwójny zadatek zwrócić. To jeżeli musisz wydawać.

PS. Boisz się lokat, czyżby nasz geniusz ekonomiczny prowadził ten statek (Titanic) kursem na Argentynę? :o :( :cry:

Wojtek62
14-07-2004, 10:03
wykup wycieczkę do ciepłych krajów gdzie promienie słońca wygrzeją Co mózg i pozwolą podejść do budowy domu prawidłowo a nie przy okazji
nie masz nic- działki, projektu, pozwolenia a chcesz kupowac materiały budowlane bo masz okazję - jeśli tak to daj ogłoszenie na forum co kto potrzebuje w dobrych cenach - załatw dany materiał, zarób i idź spać by wsnach budować dom

pawelurb
14-07-2004, 10:03
Musze kupić dlatego ze dostałem z pracy w nagrodę bony towarowe, i nie moge ich odłożyć na później lub zamienić na pieniądze , musze je zrealizować teraz , projektu nie mam bo czekam na warunki zabudowy a to potrwa jeszcze ze 2 miesiące , a chciałbym nie wydac bonów na coś innego niż budowa którą zamierzam rozpocząć na wiosnę przyszłego roku ( w tym nie zdążę bo czekam na papierki ) , dlatego pytałem co można kupić w ciemno , ale widze ze raczej nic nie mozna kupować w ciemno , szkoda.....

Bard13
14-07-2004, 10:18
Skoro tak, to kilka sensownych (mam nadzieję) podpowiedzi, ale nie wiadomo ile kPLN w tych bonach masz.

Majac bony skazany chyba raczej jesteś na hipermarkety budowlane, bo nie spotkałem się z hurtownią, która przyjmuje bony.

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy masz gdzie to bezpiecznie składować, żeby nie zginęło i ile m3 się tego zmieści.

Polecam w chwili obecnej unikać kupowanie czegokolwiek, co ma w sobie stal, bo ceny stali poszły w górę i razem z nią inne towary.

Kupuj w rozsądnych ilościach, żeby nie zostały potem resztki z którymi nie wiadomo co zrobić:

Przewody instalacji elektrycznej 2 żyłowej, miedzianej, armaturę do kuchni i łazienki, zlew i umywalkę, jeśłi wiesz czy zlew będzie w rogu czy na ścianie, jeśli wiesz co w domu zrobisz sam, to dokup narzędzia, jeśli ich nie masz.

Unikaj kupowania glazury, terakoty, wanny, brodzika, bo nie znasz wymiarów pomieszczeń i nie wiesz co i ile wejdzie a potem może być kłopot z uzupełnieniem wzorów.
nie kupuj sprzętu AGD, bo on tanieje, więc dopłacisz i stracisz część gwarancji, która przeleci przy nieużywanym sprzęcie

brak projektu naprawdę utrudnia wybór, chyba, że masz już wybrany projekt gotowy, tylko go nie kupujesz, to wtedy mając wymiary możesz co nieco pokupować

ma
14-07-2004, 10:21
a ja mysle, ze mozna ewentualnie kupic cos do wykonczeniowki (jesli masz jak to przechowac) - biala ceramike, glazure do lazienki (zwykle mozna z grubsza okreslic, ile tego trzeba).
A moze twoja dzialka nie jest jeszcze ogrodzona? brama? slupki ogrodzeniowe? siatka? Rosliny na zywoplot?
szambo, jesli nie masz kanalizacji?
Pytanie tez, ile masz pieniedzy do wydania...

Pearl
14-07-2004, 10:25
może jakiś gres, terakota, glazura, płytki parapetowe... czyli coś co możesz przechować, nie jest duże, przy tym trochę kosztuje no i musi być to coś co zawsze chciałeś mieć w swoim domu i zrobisz wszystko by tak było? Ciężka sprawa. Do kiedy musisz zrealizować te bony? Jest jeszcze jedno wyjście... stań pod dużym składem budowlanym i spróbuj "zepchnąć" te bony. Chyba nie są imienne? Pozdrawiam
Pearl

kroyena
14-07-2004, 11:47
pawelurb, a co ty samotny jesteś rodziny nie masz, żeby Tobie te bony towarowe na gotówkę wymienili. Rozdaj każdemu po trochę i niech pomogą, jak to w rodzinie. U Ciebie w pracy to pewnie nie, ale u żony może trochę popróbować. Jakby nie chciała to jej 10 % na ciuchy i kosmetyki odpal. 8) Działka uczciwa, a zyskasz dwójnasób:
1) stracisz mniej niż kupując coś niewłaściwego, :)
2) wiesz co to zadowolona żona, na dodatek bez wyrzutów sumienia? :roll: :wink: :lol:

kroyena
14-07-2004, 11:50
Zawsz sam też możesz się przemóc i stanąć na jakiejś/ jakichś stacjach benzynowych co kwity takie przyjmują i wstawiać gosciom kawałek, że Tobie zakład pracy w czymś takim wypłacił, a teraz nie masz na ratę kredytu, bo bank nie chce przyjąć. Jak się przełamiesz to po 3 razie już zawodowiec jesteś i możesz wszystko sam zamienić, a i wtedy białogłowa będzie dumna z takiego chłopa, co to baby nie wysyła, gdzie sam może. 8) :wink:

Wojtek62
14-07-2004, 13:05
poszukaj na forum chętnego na bony i sprawa załatwiona- on kupi co będzie chciał a Ty dostaniesz gotówę

Wowka
14-07-2004, 13:16
Wartośc tych bonów towarowych nie moze byc z definicji zbyt duża.... Zrób po prostu zakupy żywnościowe dla siebie, teściów i innej rozdziny lub znajomych a otrzymane wzamian pieniądze odłóż na przyszłe potrzeby budowlane.

Przykład z Forum.
Ktoś uciekajac przed wyższym Vatem kupił wcześniej komplet drzwi wewnętrznych z regulowanymi ościeżnicami... a potem okazało się, że po postawieniu ścian wewnętrznych i ich otynkowaniu te ościeżnice są do d....
- nie ten rozstaw.
Pozdrawiam i zastanów się nad tym .....

pawelurb
14-07-2004, 14:47
te bony mam o wartości 4 tyś zł. i troche ciężko tyle wydać na jedzenie czy odrazu odsprzedac komuś.... stąd pomysł zeby coś za to kupić co sie,przyda później....

ma
14-07-2004, 14:52
a moze latwiej wybrac jakis mebel? na pewno bedziesz potrzebowal wiecej, niz masz teraz...

Rav
14-07-2004, 14:53
Pokręć się troszkę w miejscu gdzie te bony można zrealizować.
Jak upatrzysz kogoś robiącego "grubsze" zakupy - zagadaj. On zaplaci Twoimi bonami a Ty dostaniesz gotówkę do rączki. Przecież jemu to wszystko jedno. Sposób sprawdzony przez moją siostrę :D Tylko bony były na bodajże 500,00 zl...

sidney
14-07-2004, 15:02
masz już projekt albo może wiesz z czego będziesz budował dom to wtedy możesz sobie kupić materiał na ściany nośne, zapłacisz teraz a odbierzesz później jak ci bedzie potrzebne, jak ja kupywałem cegły w grudniu to facet powiedział, że mogę to od nich odebrać na wiosnę jak będę zaczynał jak bym nie miał miejsca na placu :)

kroyena
14-07-2004, 15:03
To jak chcesz coś kupić to kup sobie narzędzia, których będziesz używał przy budowie, a które Tobie brakują. 8)

Te 4 kPLN to spokojnie przy odrobinie wysiłku zamienisz w rodzinie w stosunku 1:1. Do kiedy one ważne? Co najmniej do wrzesnia co? :wink:

Jakbyś nawet żonie nową lodówkę kupił to może do zabudowy, ale i tak kucha. Bo:
1) jest coś takiego w machinach jak krzywa Weibula, jak zacznie pracować i się nie psuje to lepiej nie dotykać,
2) nie wiadomo jakie lodówki i po ile będą za te dwa lata, potem będziecie się z nową/starą przenosić na nowe,
3) nie wiadomo czy będzie pasować do wystruju kochni.

Najlepiej zamień talony na sianko i wpłać je na jakąś głupia lokatę wspieraną nagrodą, a nuż coś wygrasz. Czego tobie życzę. :wink: