PDA

Zobacz pełną wersję : 1 litr propanu



NOTO
13-07-2004, 14:41
to
xx kg propanu
- równowartość energetyczna xx kW energi elektrycznej.

jeżyk
13-07-2004, 15:48
Wartość opałowa propanu Wd=46 MJ/kg, a energii elektrycznej 3.6 MJ
46 MJ/kg=12.78 kWh
3.6MJ=1 kWh
Nie jestm pewien, czy o to Ci chodziło.

KvM
13-07-2004, 16:04
6,5 kWh bez uwzględniania sprawności kotła i instalacji
należy przemnożyć przez 0,80-0,85 w przypadku instalacji z wodnym CO i piecem zwykłym oraz 0,90-0,95 z piecem kondensacyjnym. Jeśli mówimy o potrzebach grzewczych

jeżyk
13-07-2004, 16:43
Moim zdaniem 6.5 kWh można uzyskać ze spalenia 1 kg węgla :o :roll:

KvM
13-07-2004, 17:33
Moim zdaniem 6.5 kWh można uzyskać ze spalenia 1 kg węgla :o :roll:
być może, ale ja piszę o wartości opałowej litra, a nie kilograma. 6,5 kWh jest to wartość podawana przez dystrybutorów propanu.

Podsumowując z uwzględnieniem sprawności instalcji jest to od 5,2 kWh do 6,2 kWh, czyli przeliczając na aktualne ceny propanu od 33,5 gr za 1kWh do 26 gr za 1kWh w zależności od dostawcy propanu i sprawności kotła.
Aby policzyć faktyczną cenę 1kWh w porównaniu z energią elektryczną należałoby przemnożyć przewidywane zużycie przez cenę jednostkową i do uzyskanej kwoty dodać koszty stałe (dzierżawa zbiornika, sprawdzenie komina, przegląd pieca, energia eletryczna do obsługi pieca i pompki CO), a następnie podzielić znowu przez ilość zużytej energii.

Tak więc przykładowo
10 tys KwH rocznie 0,335 x 10 tys + 800 zł (dzierżawa zbiornika) + 100 zł (kominiarz) + 100 zł przegląd pieca i instalacji gazowej + 100 zł prąd do obsługi pieca i pompki/ 10 tys = 44,5 gr za 1 Kwh

wersja "oszczędna"
zużycie 20 tys kwH rocznie przy tanim gazie (po 1,6 zł za litr) i piecu kondensacyjnym, nie wykonujemy przeglądu pieca zgodnie z przepisami co roku tylko co dwa lata, udało nam się dzierżawić zbiornik za 400 zł
i cena 1 Kwh wychodzi nam na "rewelacyjnym" poziomi 28 gr

Pewnie przeciętnie płacona obecnie cena za 1kWh z uwzględnieniem typowych kosztów to 32-38gr za 1kWh, ale to tylko moje przypuszczenia

KvM
13-07-2004, 17:44
Dla porównania prąd kosztuje zależnie od lokalizacji 18gr (Murator pisał że nawet pod Olsztynem tylko 16gr, ale nie wiem czy to prawda) za 1Kwh do 26 gr za 1 kWh (STOEN) w drugiej taryfie i przeciętnie 36-38 gr w taryfie całodobowej oraz 40-42 gr w taryfie drogiej, za prąd budowlany niektórzy płacą nawet 60gr za 1kWh
Przy braku jakiejkolwiek akumulacji i sterowania taryfa mieszana droga i tania daje przeciętnie koszt 1kWh na poziomie 26-32gr.

jeżyk
13-07-2004, 17:47
NOTO raz pisał o 1 litrze ,a araz o kilogramie, nie zwróciłem uwagi sorry.

NOTO
14-07-2004, 07:47
NOTO raz pisał o 1 litrze ,a araz o kilogramie, nie zwróciłem uwagi sorry.

Potrzebowałem informacji o przeliczniku litry propanu = kilogramy propanu. Wiele firm podaje pewne dane w stosunku do kg propanu, inne do litra propanu - chcę te dane sobie połaczyć i przeliczyć kto oszukuje :)

Dziękuje wszystkim za informacje ... myslę, że pozwolą mi wyrobić sobie własną opinie nt. cen nośnika energi jakim jest propan.

greg98
14-07-2004, 08:21
Podsumowując z uwzględnieniem sprawności instalcji jest to od 5,2 kWh do 6,2 kWh, czyli przeliczając na aktualne ceny propanu od 33,5 gr za 1kWh do 26 gr za 1kWh w zależności od dostawcy propanu i sprawności kotła.
Aby policzyć faktyczną cenę 1kWh w porównaniu z energią elektryczną należałoby przemnożyć przewidywane zużycie przez cenę jednostkową i do uzyskanej kwoty dodać koszty stałe (dzierżawa zbiornika, sprawdzenie komina, przegląd pieca, energia eletryczna do obsługi pieca i pompki CO), a następnie podzielić znowu przez ilość zużytej energii.

Tak więc przykładowo
10 tys KwH rocznie 0,335 x 10 tys + 800 zł (dzierżawa zbiornika) + 100 zł (kominiarz) + 100 zł przegląd pieca i instalacji gazowej + 100 zł prąd do obsługi pieca i pompki/ 10 tys = 44,5 gr za 1 Kwh

wersja "oszczędna"
zużycie 20 tys kwH rocznie przy tanim gazie (po 1,6 zł za litr) i piecu kondensacyjnym, nie wykonujemy przeglądu pieca zgodnie z przepisami co roku tylko co dwa lata, udało nam się dzierżawić zbiornik za 400 zł
i cena 1 Kwh wychodzi nam na "rewelacyjnym" poziomi 28 gr

Pewnie przeciętnie płacona obecnie cena za 1kWh z uwzględnieniem typowych kosztów to 32-38gr za 1kWh, ale to tylko moje przypuszczenia

Podaję wyliczenia dla prądu.
Założenia:
Zużycie roczne 30000kWh, odpowiednio dla taryfy G12:
30% dla dziennej- 9000kWh
70% dla nocnej-21000kWh
Zgodnie z cennikiem ENERGA- Gdańsk.

1.Obrót:
dzienna- 0,1735 x9000kWh=1561,5zł
nocna- 0,1263x21000kWh=2652,3zł
stawka opł. abo. [zł/mc]=0,68zł x 12mc=8,16zł
Razem: 4221,96zł
2. Przesył i dystrybucja:
Stawka system. opłaty przesył [zł/kWh]= 0,0494zł x 30000kWh=1482zł
dzienna- 0,1457zł x 9000kWh=1311,3zł
nocna- 0,0248 x 21000kWh=520,8zł
skład. stały stawki siec 3F [zł/mc]=9,42zł x 12=113,04
Razem: 3427,14
Sumując p.1 i p.2 Otrzymujemy:
Razem p.1 i p.2=4221,96+3427,14=7649,1zł

No i Clou:
Dzielimy 7649zł/30000kWh=0,25497zł/kWh
Zapraszam do dyskusji.

KvM
14-07-2004, 09:13
Greg nie wiem z czym tu dyskutować?
Wyniki chyba mówią same za siebie. Poza tym trochę zawyżyłeś wynik, bo abonament za prąd trzeba płacić bez względu na to z czego ma się energię do ogrzewania.

greg98
14-07-2004, 09:27
Greg nie wiem z czym tu dyskutować?
Wyniki chyba mówią same za siebie. Poza tym trochę zawyżyłeś wynik, bo abonament za prąd trzeba płacić bez względu na to z czego ma się energię do ogrzewania.

Ano z tym, że ciężko jest utrzymać proporcje 30/70.
Z praktyki wiem, że do osiągnięcia jest 60/40, a to zmienia cenę jednostkową.
Co do zawyżenia, to abo wliczamy i do jednego (energia) i do LPG.
Z moich osobistych wyliczeń wynika, że cenowo wychodzi podobnie.
Tj. mam cwu i co w cenie b. zbliżonej do prądu.

KvM
14-07-2004, 09:45
Mi się udaje bez akumulacyjnych grzejników udaje stosunek 20% do 80% (droga/tania) Z akumulacyjnym piecem nawet stosunek 1:15 i efektywna cena 1Kwh poniżej 20gr za 1 kWh przez cały rok (ZE Enea). Wszystko jest kwestią sterowania


Co do abonamentu za prąd - lepiej moim zdaniem nie wliczać go ani przy LPG, ani przy prądzie, bo niepotrzebnie komplikuje to obliczenia. A jeśli ktoś chce koniecznie doliczać, to jak już różnicę między abonamentem w taryfie całodobowej, a abonamentem w taryfie mieszanej (co też nie do końca jest słuszne, bo opłaca się mieć licznik dwutaryfowy nawet wtedy, gdy nie ogrzewa się prądem) W gruncie rzeczy ten abonament i tak ma wpływ minimalny na cenę 1 kWh

greg98
14-07-2004, 09:46
A także z tym, że 9000kWh w drogiej taryfie daje miesięcznie750kWh, a to daje dziennie ok.24kWh. do cwu potrzeba podgrzewacza trójfazowego o mocy co najmniej 19kW. chyba mi nie powiesz, że przeciętna rodzina nie włącza go na mniej niż godzinę dziennie, tak samo pranie, odkurzanie i inne stale włączone urządzenia.O ile pranie można robić po 22, to reszta zajęć wykonywana w czasie "tańszym" (szczególnie w weekendy) może oznaczać spore wyrzeczenia.
Moim zdaniem b. realne jest jednak 60/40.

greg98
14-07-2004, 09:56
Mi się udaje bez akumulacyjnych grzejników udaje stosunek 20% do 80% (droga/tania) Z akumulacyjnym piecem nawet stosunek 1:15 i efektywna cena 1Kwh poniżej 20gr za 1 kWh przez cały rok (ZE Enea). Wszystko jest kwestią sterowania

Co oznacza efektywna cena? Ta , która wg moich wyliczeń wyszła 0,25zł ?
Wybacz, ale pozostanę niedowiarkiem. A możesz podać stawki w swoim ZE ?



Co do abonamentu za prąd - lepiej moim zdaniem nie wliczać go ani przy LPG, ani przy prądzie, bo niepotrzebnie komplikuje to obliczenia. A jeśli ktoś chce koniecznie doliczać, to jak już różnicę między abonamentem w taryfie całodobowej, a abonamentem w taryfie mieszanej (co też nie do końca jest słuszne, bo opłaca się mieć licznik dwutaryfowy nawet wtedy, gdy nie ogrzewa się prądem) W gruncie rzeczy ten abonament i tak ma wpływ minimalny na cenę 1 kWh

Zgadzam się, pod warunkiem,że będzie to dotyczyło tylko opłat zł/mc, a wszystkie inne, czyli te w zł/kWh uwzględnimy.
W tym swego rodzaju abonament pod tytułem "stawka systemowa opłaty przesyłowej"- daje to niezłą kwotę.
Nie, prąd nie jest tani,aczkolwiek przy pewnych nakładach ociepleniowych i wyrzeczeniach można ten nośnik porównać z LPG. Czasem na niekorzyść LPG (szczególnie, gdy komus nie starcza butla tankowana latem-niższe ceny gazu).

greg98
14-07-2004, 10:27
Zreszta co tam długo liczyć ENERGA Gdańs udostępnia kalkulatory na swojej stronie:
http://www.energa.gda.pl/index.cgi?pg=*|Obs%B3uga%20klienta|Kalkulatory

Ci którzy mają doświadczenia własne z LPG, czy to gazem moga sobie przeliczyć. Z pobieznych oględzim wynika, że nie kłamią ;-)

KvM
14-07-2004, 10:38
Oczywiście, że uwzględniamy te które dotyczą kWh, a nie uwzględniamy tych dot. opłat miesięcznych.
efektywna, to właśnie taka jak Ty obliczałeś z uwzględnieniem wszystkich kosztów 1kWh
Stawki u mnie to 18 gr w taryfie nocnej i bodajże 43 gr w taryfie dziennej.
Nie twierdzę że prąd jest tani, ale propan jest jeszcze droższy. Wybacz nie wiem o jakich wyrzeczeniach piszesz. Możesz to sprecyzować? Dla mnie owszem wyrzeczeniem jest posiadanie w ogródku wielkiej brzydkiej butli oraz konieczność okresowej obsługi instalacji

greg98
14-07-2004, 11:29
Oczywiście, że uwzględniamy te które dotyczą kWh, a nie uwzględniamy tych dot. opłat miesięcznych.
efektywna, to właśnie taka jak Ty obliczałeś z uwzględnieniem wszystkich kosztów 1kWh
Stawki u mnie to 18 gr w taryfie nocnej i bodajże 43 gr w taryfie dziennej.


A możesz podać odnosnik do Twojego ZE, bo chcialbym sobie porównać
każdą pozycję.
U mnie wychodzi nocna po ok. 0,20zł, a dzienna po 0,32zł



Nie twierdzę że prąd jest tani, ale propan jest jeszcze droższy. Wybacz nie wiem o jakich wyrzeczeniach piszesz. Możesz to sprecyzować? Dla mnie owszem wyrzeczeniem jest posiadanie w ogródku wielkiej brzydkiej butli oraz konieczność okresowej obsługi instalacji

A ja twierdzę, że cena jest i co więcej będzie porównywalna. Ostrożnie szafowałbym słowem "jeszcze" ;-) Po prostu oba rozwiązania są drogie i będą nadal :-(
Nie odniosłeś się do cwu. Jak ją uzyskujesz ? Myślę, że może to mieć wpływ na stosunek noc/dzień.
He, he butlę odgrodziłem pergolami i nie widzę, można też zakopać.
A co do wyrzeczeń, to myślę, że doskonale wiesz o co chodzi.
Ja wcale też nie mówię, że przy LPG ich nie ma, ale dotyczą one stricte oszczędności, a nie pory dnia grzania, czy innych wspólnych dla obu nośników energii czynności.

greg98
14-07-2004, 12:01
Już sobie porównałem wg kalkulatora:
http://www.klient.enea.pl/index.php?adm=&sub_id=26&page_id=90&down=4

I Twoich założeń, dla 30000 kWh 20/80
wychodzi 0,2379zł/kWh
Dla mnie w tej chwili cena to 0,22zł/kWh (5,72zł/m3), ale to możemy pominąć. Więc przyjmijmy, że tankujemy teraz. Cena za Gaspolem:
http://www.gaspol.pl/new/biznes/detaliczne_ceny_rynkowe.php?bg=12
to 1,68zł/dm3 LPG
1,68:6,2kW/dm3(straty)=0,2709zł/kWh.
Przy moim zdaniem bardziej realnym stosunku 60/40 cena energii elektrycznej (zgodnie z kalkulatorem-taryfa Poznań) wynosi:
8670,24:30000=0,2890zł/kWh

Dla 30/70 mamy:
7904,04:3000=0,2634zł/kWh

Niech sobie każdy rozważy, czy warto ?

KvM
14-07-2004, 12:05
Na prawdę nie wiem o jakich niedogodnościach piszesz?
Temeperatura jest regulowana termostatami elektronicznymi z dużą dokładnością indywidualnie w każdym pomieszczeniu. Wodę ogrzewam przy pomocy bojlera elektrycznego wyłacznie w drugiej taryfie, stosunek drogiej taryfy do taniej jest latem podobny jak zimą, więc ogrzewanie wody raczej na to nie wpływa. Wodę grzeję do wysokiej temperatury, bo mam zbiornik 60l (planuję 3-4 razy większy do planowanego domu), aby nie było niedogodności w postaci ryzyka poparzenia wodą o temp 90C mam zamontowane baterie termostatyczne, co jest b. wygodnym rozwiązaniem bez względu na to czym ogrzewana jest woda. Woda jest podgrzewana dwa razy w ciągu dnia i może raz na rok zdarza się, że jej zabraknie, ale zbiornik jest na prawdę za mały na moją rodzinę. Gdy podgrzewałem wodę tylko raz (rano przed nadejsciem dorgiej taryfy) też prawie starczało (prawie bo przeciętnie raz na tydzień wieczorem woda była zimna). Na prawdę nie mam pojęcia o jakich niedogodnościach mówisz.
ZE enea ma stronę www enea.pl

greg98
14-07-2004, 12:09
Dżizz... Ty nie mieszkasz w wolnostojącym domu ?
Masz sąsiadów po lewej, prawej, z dołu i z góry ?
Jeśli tak jest, to nie mam więcej pytań- pogadamy jak bedziesz miał swój dom i własne doświadczenia.
Jeśli się mylę, to pozostaje mi tylko pogratulować. :-)

KvM
14-07-2004, 12:15
stosunek taryf 20 - 80 miałem bez pieca akumulacyjnego. Z piecem mam 1:15, co daje niecałe 20gr za 1 kWh

Zwróć uwagę, że do ceny kWh z propanu nie doliczyłeś kosztów dzierżawy zbiornika 400-1200 zł rocznie, kosztów przeglądu instalacji gazowej i kominowej oraz kosztów energii elektrycznej do zaislania pieca i pompki CO. to są spore wydatki, które tym bardzie zwiększają cenę 1kWh im mniejsze jest roczne zużycie. Oczywiście nie ma tych wydatków w przypadku korzystania z prądu.

Oczywiście niech każdy robi co uważa za słuszne, ja miałem w domu instalację gazu ziemnego, zrezygnowałem z niej i wcale nie jestem stratny, a brak rur w domu i jeden rachunek do płacenia mniej.

Moi sąsiedzi, którzy ogrzewają CWU i mieszkanie gazem ziemnym płacą praktycznie takie same rachunki za gaz i prąd jak jak za sam prąd, mieszkanie mają identyczne (symetryczne do mojego) na tym samy piętrze.

KvM
14-07-2004, 12:21
Dżizz... Ty nie mieszkasz w wolnostojącym domu ?
Masz sąsiadów po lewej, prawej, z dołu i z góry ?
Jeśli tak jest, to nie mam więcej pytań- pogadamy jak bedziesz miał swój dom i własne doświadczenia.
Jeśli się mylę, to pozostaje mi tylko pogratulować. :-)
Owszem mam sąsiadów z dołu (ale mieszkanie to jest puste i ma zimą obniżoną temp) i z góry i na 1/8 z boku, ale mam 80m2 ściany zewnętrznej z U>1,5, więc ilość zużywanej przez mnie energii na ogrzewanie jest zbliżone do tego co zużywa przeciętny nowowybudowany dom 100-120m2. Jaki to ma zresztą wpływ na cenę 1kWh?


Nie zmienia to faktu, że dom też będę ogrzewał prądem, bo nawet jeśli można trochę taniej, to wolę wygodniejsze rozwiązania. No i wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują (a konkretnie program OZC), że zapotrzebowanie w planowanym domu będzie mniejsze niż w moim obecnym mieszkaniu

greg98
14-07-2004, 12:46
Czyli powodzenia życzę. W końcu to Twoje pieniądze, masz pewnie wiele argumentów do zastosowania właśnie tego typu ogrzewania.
Mam nadzieję, że się w przyszłości podzielisz doświadczeniami z ogrzewania własnego domu. Dodam tylko, że i umnie jest instalacja do ogrzewania prądem, więc w każdej chwili mogę zmienić sposób ogrzewania.Ale nie jest to jedyne rozwiązanie.
Pamiętaj tylko, że jak Ci w zimie odłączą prąd to jesteś ugotowany.
Ja postawię upsa, ewentualnie agregat do pieca i mi te kilka watów pociągnie,kilka kW już nie. To też jest chyba jakiś argument.

KvM
14-07-2004, 13:48
Owszem jest to jakiś argument, ale ja zawsze mogę skoczyć do marketu po ogrzewacz gazowy na butle, w przypadku ogrzewania wyłacznie na prąd.
Poza tym w planowanym przeze mnie domu będzie kominek jako rezerwowe źródło ciepła no i dom chcę zrobić tak by jakiekolwiek ogrzewanie było potrzebne wyłącznie przy temperaturach mocno ujemnych, a w przypadku braku ogrzewania temp. spadała najwyżej o 1C na dobę.

Tereska
14-07-2004, 19:19
to
xx kg propanu
- równowartość energetyczna xx kW energi elektrycznej.
1 litr propanu to 0,52 kg
1kg to 1,92 litra
1 litr to 0,254 m3
1 kg to 46 mJ czyli 12,78 kWh
1 litr to 23,96 mJ czyli 6,66 kWh wartości opałowej

NOTO
16-07-2004, 22:01
to
xx kg propanu
- równowartość energetyczna xx kW energi elektrycznej.
1 litr propanu to 0,52 kg
1kg to 1,92 litra
1 litr to 0,254 m3
1 kg to 46 mJ czyli 12,78 kWh
1 litr to 23,96 mJ czyli 6,66 kWh wartości opałowej

Masz podobne przeliczenia dla gazu ziemnego ? Chcę się zorientować ile taniej to wyjdzie dla GZ-50

Tereska
19-07-2004, 23:50
1 m3 gazu ziemnego kosztuje różnie w zależności od taryfy i spółki gazowej. Ale jest to cena ok 1 zł/m3.
Wartość opałowa gazu ziemnego to ok 34,43 MJ/m3
Co daje ok 9,6 kWh/m3
Te dane są dla gazu wysokometanowego GZ50

Gaz zaazotowany ma ok 25 MJ/m3 czyli 6,95 kWh/m3