PDA

Zobacz pełną wersję : Za wąska ściana pod elewację z klinkieru - co z tym zrobić?



limancjusz
12-11-2013, 22:30
Witam,

niestety dopiero teraz zauważyłem, że moi fachowcy dali ciała jeżeli chodzi o ściany fundamentowe....
W projekcie mam w kolejności od wewnątrz:
25 cm bloczek betonowy + 12 cm styro + 12 cm bloczek betonowy = 49 cm
A zrobili mi:
25 cm bloczek betonowy + 10 cm styro + 12 cm bloczek betonowy = 47 cm


Niestety te 2 cm wydają się dość znaczące jeżeli chodzi o wykonanie elewacji:
- w wersji z projektu przy 14 cm wełny i 3 cm pustki - wtedy cegła klinkierowa opiera się na 7 cm (12 styro + 12 bloczek - 14 cm wełny - 3 cm pustki - 10 cm cegły = -3 ) wystaje zaś o 3 i jest to zgodne z zaleceniami producenta cegły
-jeżeli położę cegłę teraz to okaże się, że opiera się ona tylko na 5 cm(10 styro + 12 bloczek - 14 cm wełny - 3 cm pustki - 10 cm cegły = -5) i wystaje o 5 - nie jest to do końca zgodne z zaleceniami ale od biedy powinno działać.

Muszę teraz poszerzyć ściankę pod klinkier o 2-4 cm i tu nasuwa się pytanie - jak to zrobić?

Mam propozycję aby ułożyć w około ścianki szalunki, zazbroić + nawiercić bloczki i nabić w nie pręty a następnie wszystko zalać. W ten sposób ściana zewnętrzna będzie miała pożądaną grubość. Co Wy na to?

pozdr

limancjusz
15-11-2013, 14:39
Pomoże ktoś....? ktokolwiek.....?

limancjusz
21-11-2013, 09:22
Może kiedyś komuś się przyda - brakowało mi 2 cm więc dolanie czegokolwiek na taką szerokość nie wchodziło w grę bo by się poprostu nie trzymało - a to dlatego że ścianki podwyższyć już nie mogłem. Po konsultacjach z producentami klinkieru, wykonawcami, kierownikiem budowy i rzeszą innych ludzi doszlismy do wniosku że tak mały ubytek skompensuje kątownik 4/10 cm przykręcony z boku do bloczków betonowych który zostanie następnie zappapowany.

rss_62
14-01-2014, 10:28
witam.

5cm nawisu na 10cm cegły to bardzo, bardzo mało. ustaw jedną na drugiej z wysunięciem i zobaczysz, że juz po 2 warstwie wszystko się przewróci. pamiętaj że jeszcze musisz mieć (jak chcesz) cokół, który też wystaje. na zachodzie nikt go nie muruje. tylko u nas w kraju taka tradycja. wybór należy do ciebie.

pamiętaj, że budowa to nie rysunek techniczny. nikt nie muruje co do milimetra. dolicz ok 1cm na ścianach na nierówności - beton, krzywizny, błędy murarzy. cegłę elewacyjną murujesz juz prosto niezależnie od ściany głównej. można a nawet trzeba manewrować szczeliną.

najprościej będzie dolać beton tak jak proponujesz. nie z betoniarki ale z gruchy tylko że ok 15 cm bo mniej ci nie wyjdzie. pozostaje kwestia dobrej izolacji z każdej strony (rozwiązanie chyba najtańsze i najprostsze). można też domurować druga "ścianę" z bloczków ale nie wiem jak wygląda u ciebie z ewentualnym miejscem na ławie fundamentowej (też wariant kosztowo dobry). co do kątowników to średnio to widzę. może nie utrzymać - elewacja klinkierowa to są pełne cegły. ewentualnie zamiast kątowników poszukaj konsol startowych pod klinkier/cegłę, tylko że na całej długości i szerokości domu zapłacisz jak za zboże. ogromne koszta. pozostaje kwestia ich montażu - montuje się je w lany/pełny beton a nie w bloczki, które są za słabe do tego rodzaju obciążeń. nie wiem czy utrzymają elewację o wysokości 3,5m (dla parteru) czy 6,5m (dla piętra).

rozwiązaniem może być ścięcie cegły z 10cm na 7cm (ale to dodatkowy koszt w postaci tarczy i człowieka, który będzie cegły nosił i ścinał - trzeba doliczyć za całość ok 3.000zł, bo sama tarcza to wydatek rzędu 1.200zł, liczę że masz ok 200-250m2 elewacji czyli cały pełen miesiąc cięcia bez przerwy) oraz/lub zastosować zamiast waty - piankę pur. właściwości 2x lepsze od styropianu i wełny ale koszt w zależności od producenta to ok 46-70 netto dla grubości 10cm za m2.

BrickoMan
24-02-2014, 14:03
Kolega wyżej dobrze pisze. Jeśli chcesz się bawić w kątowniki, to potrzebujesz projektanta od konstrukcji stalowych, bo jak zrobia na budowie na oko, to ci na oko się powygina i będziesz miał za jakiś czas pęknięcia, po co to komu?

Rozwiązania alternatywne, od najbardziej inwazyjnego :

- rozebrać podmurówkę, poszerzyć fundament
- rozebrać podmurówkę i wymurowac szerzej (ale trzeba mimośrody sprawdzić, czy nałożenie przesunięć nie będzie za duże dla twojej szerokości fundamentu)
- zakupić wełnę 12cm o lepszych parametrach, żeby opór przegordy pozostał
- kupić cegłę o szerokości 8-9cm (małe formaty ręcznie formowanych, niektóre formaty niemieckie)

- od biedy poprosić wykonawcę fundamentu, żeby wszystkie cegły podciął :)

Michał Kowalski
03-06-2014, 12:32
Witam,

w takich sytuacjach mogę szczerze polecić produkt MATHERMIC. Jest to elewacja składająca się z ocieplenia z poliuretanu + zewnętrzna warstwa klinkierowa.
Proste w montażu, bardzo ładne w wyglądzie zewnętrznym.
Pozdrawiam