PDA

Zobacz pełną wersję : Wydajność solarów - pomoc



R90
16-11-2013, 12:55
Witam serdecznie.
Niedługo będą bronił pracę inżynierską, której temat dotyczy głównie OZE ze współpracą konwencjonalnych źródeł ciepła. Żeby mieć pogląd na to, czy zastosowanie solarów w danym przypadku się opłaci (czyli koszt inwestycji, koszt, wielkośc itp), muszę to wszystko obliczyć. Wiadomo, że wydajność solarów zależy od ich konstrukcji, kąta padania, szerokości geograficznej, ilość słonecznych godzin itp.

I tutaj moja prośba. Czy dysponujecie jakimiś wzorami, normami itp, żeby takie obliczenia były zgodne ze sztuką inżynierska?
Pozdrawiam

mar1973
16-11-2013, 13:23
Witam serdecznie.
Niedługo będą bronił pracę inżynierską, której temat dotyczy głównie OZE ze współpracą konwencjonalnych źródeł ciepła. Żeby mieć pogląd na to, czy zastosowanie solarów w danym przypadku się opłaci (czyli koszt inwestycji, koszt, wielkośc itp), muszę to wszystko obliczyć. Wiadomo, że wydajność solarów zależy od ich konstrukcji, kąta padania, szerokości geograficznej, ilość słonecznych godzin itp.

I tutaj moja prośba. Czy dysponujecie jakimiś wzorami, normami itp, żeby takie obliczenia były zgodne ze sztuką inżynierska?
Pozdrawiam

witam

PN-EN 12975

pozdrawiam

R90
16-11-2013, 14:10
witam

PN-EN 12975

pozdrawiam

Dzięki! Zaraz biorę się za jej oglądanie :)

gentoonx
16-11-2013, 14:25
Witam serdecznie.
Niedługo będą bronił pracę inżynierską, której temat dotyczy głównie OZE ze współpracą konwencjonalnych źródeł ciepła. Żeby mieć pogląd na to, czy zastosowanie solarów w danym przypadku się opłaci (czyli koszt inwestycji, koszt, wielkośc itp), muszę to wszystko obliczyć. Wiadomo, że wydajność solarów zależy od ich konstrukcji, kąta padania, szerokości geograficznej, ilość słonecznych godzin itp.

I tutaj moja prośba. Czy dysponujecie jakimiś wzorami, normami itp, żeby takie obliczenia były zgodne ze sztuką inżynierska?
Pozdrawiam

Poglądowo, nie do wykorzystania w pracy raczej - Kolektorek

R90
16-11-2013, 15:02
Poglądowo, nie do wykorzystania w pracy raczej - Kolektorek

Słyszałem o tym programie, skoro już któraś osoba o nim piszę to się z nim zapoznam :)

Co do normy w/w, to niestety, ale nie jest ona w internecie udostępniona, nawet na chomiku. Szkoda, bo nie chce jej wykorzystać w celach komercyjnych a bez tego z obliczeń nici.

kolektor1
17-11-2013, 13:41
Słyszałem o tym programie, skoro już któraś osoba o nim piszę to się z nim zapoznam :)

Co do normy w/w, to niestety, ale nie jest ona w internecie udostępniona, nawet na chomiku. Szkoda, bo nie chce jej wykorzystać w celach komercyjnych a bez tego z obliczeń nici.
Norma mówi jak powinien być skonstruowany kolektor, albo jak się go powinno badac. Tym raczej sobie głowy nie zawracaj.


Niedługo będą bronił pracę inżynierską, której temat dotyczy głównie OZE ze współpracą konwencjonalnych źródeł ciepła.
Poczytaj tu: http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php myślę, że na początek się przyda.

R90
17-11-2013, 22:00
Norma mówi jak powinien być skonstruowany kolektor, albo jak się go powinno badac. Tym raczej sobie głowy nie zawracaj.

Poczytaj tu: http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php myślę, że na początek się przyda.

No właśnie mi jest potrzebne ile statystycznie z danej powierzchni kolektora, da radę wyciągnąć kWh w zależności od szerokości geograficznej, kąta nachylenia itp.

kolektor1
17-11-2013, 22:06
No właśnie mi jest potrzebne ile statystycznie z danej powierzchni kolektora, da radę wyciągnąć kWh w zależności od szerokości geograficznej, kąta nachylenia itp.
Zobacz tu:

http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php

R90
21-11-2013, 11:34
Zobacz tu:

http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php

Owszem, art ciekawy. Jednak to jest porównywanie sprawności różnych rodzajów kolektorów.
Dla mojego rozważania przyjmę kolektor próżniowy z u-rurką, gdyż mój rozważany dom ma czerpać ciepło możliwie jak najdłużej w okesie rocznym. Gdyby to był jakiś kurort, który działa okresowo parę miesięcy w roku (lato) to pewnie rozważyłbym płaski.
Kolektor wybrany. Teraz pora na szczegółową analizę uzysku energetycznego Do tego już niestety są potrzebne wzory, dane meteo itp.
Zna ktoś jakąś fachową literaturę na ten temat? Jak na razie ja znalazłem 2 książki pana prof. Zbysława Pluty o energetyce słonecznej.

yaiba83
30-11-2013, 19:16
Trochę nie bardzo rozumiem konstrukcję twojej pracy. Jak chcesz pisać o OZE na podstawie jednego kolektora. Dla mnie to tak jakby napisać, że samochody są niewygodne, powolne, awaryjne małe w stosunku do pociągów na podstawie testu Fiata 126P.
Kolektory są różne o różnych parametrach. Weźmiesz 10 płaskich i będzie 10 różnych uzysków tak samo w próżniowych. OZE to nie tylko kolektor słoneczny, ale wszelkiej maści pompy ciepła, wiatraki, fotowoltaika itp.

R90
30-11-2013, 19:21
Temat pracy masz na górze, więc nie tylko mi o kolektory chodzi :) Konstrukcja pracy to analiza ekonomiczna, przy zastosowaniu obliczeń inżynierskich.
Na razie jestem przy tym i mam z tym problem. Na pompę ciepła powietrzną jest norma i tam przede wszystkim mniej zmiennych determinuję mi wynik końcowy.
To, że kolektor x ma inne parametry od y to żadna nowość. Moim zadaniem jest sobie wybrać jakiś jeden lub dwa różnych producentów, policzyć uzysk, skonfrontować to z ceną takowego kolektora i wykazać , czy jest ekonomicznie uzasadnienie stosowanie takowej instalacji w przypadku gdy mamy dom o standardzie NF40.

Na ogniwach pv i wiatrakach się nie skupiam, bo ja w swojej pracy chce mieć oze które bezpośrednio wytwarzają energię cieplną.

kolektor1
30-11-2013, 23:22
Owszem, art ciekawy. Jednak to jest porównywanie sprawności różnych rodzajów kolektorów.
Dla mojego rozważania przyjmę kolektor próżniowy z u-rurką, gdyż mój rozważany dom ma czerpać ciepło możliwie jak najdłużej w okesie rocznym. .

Tak zgadza się, ale przecież jest tam kolektor z u rurka. Jest tam również obliczony uzysk energetyczny dla jednego słonecznego dnia. Co stoi na przeszkodzie na podstawie publikowanych wartości nasłonecznienia podstawiać kolejno dzień po dniu. Napisz sobie programik w Excelu, będzie Tobie to liczył. Na rysunku 5 masz charakterystyki dla idealnych warunków i idealnego kolektora, zaś na rys. 6 już wzięte pod uwagę straty a1 i a2.
A właściwie tego nigdy idealnie nie obliczysz bo wraz ze wzrostem temp. czynnika spada sprawność, czyli założenia trzeba tworzyć na etapie samej instalacji bez kolektorów, bo co innego na kolektorach, co innego w zbiorniku.

R90
30-11-2013, 23:33
Tak zgadza się, ale przecież jest tam kolektor z u rurka. Jest tam również obliczony uzysk energetyczny dla jednego słonecznego dnia. Co stoi na przeszkodzie na podstawie publikowanych wartości nasłonecznienia podstawiać kolejno dzień po dniu. Napisz sobie programik w Excelu, będzie Tobie to liczył. Na rysunku 5 masz charakterystyki dla idealnych warunków i idealnego kolektora, zaś na rys. 6 już wzięte pod uwagę straty a1 i a2.
A właściwie tego nigdy idealnie nie obliczysz bo wraz ze wzrostem temp. czynnika spada sprawność, czyli założenia trzeba tworzyć na etapie samej instalacji bez kolektorów, bo co innego na kolektorach, co innego w zbiorniku.

Owszem jest zwykła metoda, którą liczy się dzienne uzyski na podstawie równania Hottela-Whilliera-Blissa. O tym mówisz?

kolektor1
01-12-2013, 00:34
Owszem jest zwykła metoda, którą liczy się dzienne uzyski na podstawie równania Hottela-Whilliera-Blissa. O tym mówisz?Nie do końca. Równanie Hottela-Whilliera-Blissa wyznacza nam krzywą sprawności chwilowej w stanie ustalonym z której to trzeba sporządzić wykres mocy wyjściowej na jednostkę powierzchni kolektora. Linia jest ta sama tylko jednostki inne. Na ogół w sprawozdaniu z badań znajdziesz gotową tabelkę.
Tylko nie zapominaj, że to wszystko przy prostopadłym kącie promieniowania, zabawa zaczyna się przy zmiennym kącie i to w dwóch płaszczyznach. Dla tego najpierw trzeba wyznaczyć kształt charakterystyki dla jednego pełnego i słonecznego dnia.

R90
01-12-2013, 09:58
. Dla tego najpierw trzeba wyznaczyć kształt charakterystyki dla jednego pełnego i słonecznego dnia.

Czyli trzeba wykorzystać to równanko dla jednego dnia , tak ?