PDA

Zobacz pełną wersję : montaż jętek i ocieplenie ścianki kolankowej



michbu
18-11-2013, 13:16
225304

witam

mam taki dylemat. stary dom "z duszą ", z cegły i z dachówką.
dom nie jest izolowany termicznie oprócz poddasza gdzie właśnie ocieplam.

pyt 1
sytuacja jak na zdjęciu - czym ocieplić ściankę kolankową oznaczoną "?" ?
również wełną mineralną z zachowaniem przestrzeni wentylacyjnej czy lepiej i pewniej "domurować" ściankę z jakiegoś gazobetonu czy też nic nie robić?

pyt 2

krokwie nie są pierwszej młodości jednak zdrowe. mimo to chciałbym wzmocnić konstrukcję dachu montując jętki - obecnie nie ma.
pytanie jak to zrobić? tzn jak połączyć jętke z krokwią ? wiem, czytałem forum - śruba fi 12 + 4 gwoździe.
jednak krokwie są mizernego przekroju 10x10cm lub 12x12 cm zależy która. czy robiąc w niej dziurę na śrubę to zamiast wzmocnić dach to go nie osłabię? a jeśli miało by to osłabić krokiew to jak te jętki zamontować ?

pyt3

czym wykończyć poddasze tzn sufity. ocieplenie poniżej krokwi planuję zrobić na ruszcie- wieszaki kotwowe/grzybkowe a na nich stelaż.
czy jest coś lżejszego od płyt gipsowych ( boję się dodatkowego obciążenia no i tego że krokwie o takim przekroju będą zbyt intensywnie pracować a płyty popękają )? boazeria, deski a może ma ktoś inny pomysł?

z góry dziękuję za życzliwe rady.
pozdrawiam, Michał

Andrzej Wilhelmi
23-11-2013, 18:04
Montaż izolacji cieplnej od środka na ściance kolankowej to błąd. Wyłącznie od zewnątrz. Otwór pod śrubę nie osłabi krokwi. Izolacja dachu pod warunkiem, że masz krycie wstępne. W przypadku gdy łaty są na krokwiach będą duże problemy a praktycznie nie ma możliwości profesjonalnego wykonania. A co z wentylacją dachu? Warto spytać konstruktora co sądzi o tej więźbie gdyż dojdzie ciężar izolacji, stelaża i płyt gisowych. Pozdrawiam.