PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja łazienki



radek.k
18-11-2013, 21:29
Proszę o opinię oraz rady dotyczące wentylacji w łazience.
Wydzieliłem w kamienicy łazienkę z pokoju i planuję wykonać jej wentylację, przez pokój, następnie przez ścianę zewnętrzną na zewnątrz budynku.
Nie mam możliwości wykonania wentylacji grawitacyjnej ze względu na brak kominów.
Wstępnie zaplanowałem budowę kanały pod sufitem w pokoju, zgodnie z załączonym rysunkiem.
Mam jednak dwa warianty i nie wiem który będzie bardziej efektywny i sprawny.
Pierwszy wariant zapewnia zawieszenie rury z jednakowym spadkiem na całej długości.
W drugim wariancie dłuższy odcinek rury ze spadkiem ok. 1%, w narożniku pokoju prostka pionowa i dalej kawałek prostki i wyjście na zewnątrz.
Który z tych wariantów będzie lepszym rozwiązaniem, oraz jaki powinienem zainstalować wentylator w łazience aby zapewnić właściwą wentylację.
225373

R90
18-11-2013, 22:36
Teoretycznie pierwszy wariant ma mniej oporów miejscowych, więc mniejsze straty ciśnienia.
Także to pochylenie powoduję, że skropliny będą się przemieszczać w stronę wylotu. Ale, że kanał będzie szedł przez ogrzewane pomieszczenie to argument nieistotny, bo skroplin raczej nie powinno być. Wentylator zainstaluj przy kratce w łazience.

radek.k
19-11-2013, 07:21
Teoretycznie pierwszy wariant ma mniej oporów miejscowych, więc mniejsze straty ciśnienia.
Także to pochylenie powoduję, że skropliny będą się przemieszczać w stronę wylotu. Ale, że kanał będzie szedł przez ogrzewane pomieszczenie to argument nieistotny, bo skroplin raczej nie powinno być. Wentylator zainstaluj przy kratce w łazience.

Cały czas rozważam też wariant 2, ponieważ będę mógł wtedy zastosować mniejszą obudowę tego kanału, ale jeśli wentylacja nie będzie prawidłowo działa to z niego zrezygnuję.
A jeśli chodzi o wentylator, to jakiś specjalny muszę zastosować ze względu na długość tego kanału, czy nie ma to znaczenia?