PDA

Zobacz pełną wersję : Sas slim 14KW spalanie i ustawienia



barf
22-11-2013, 10:57
Witam wszystkich jestem nowy i jest to mój pierwszy temat zatem proszę wybaczyć błędy... Zakupiłem kocioł SAS 14KW SLIM ZE STEROWNIKIEM tech ST 450 Z PID. Staram się do wszystkiego podchodzić z głową i rozumem ale z tym problemem nie jestem w stanie. Konsultowałem to również z serwisem SASa bez większych zmian. Palę groszkiem Barbórka wartość opałowa 26000. Wyłączony PID poniewaz gasł sam przesypujac palacy węgiel do popielnika i wygaszenie. Ustawienia jakie robiłem to czas podawania pracy 15s, przerwa 98s, nadmuch 18-25%. Rególowałem ogólnie przerwa podawania obserwując reakcję. Nie da się... Utworzenie kopczyka na palenisku widzę jak sam wypchnę recznie groszek i rozłożę. Mija jakiś krótki okres i ogien jak by się obniżał delikatnie tworzy się sklejona palna kulka spieków na środku i cały czas to samo. po tygodniu palenia w górnych drzwiach było pudełko po butach sadzy nie wiem czy to normalne? temperatura co zadana to 58-60 stopni w domu regulator pokojowy TECH ustawiony na 19st wewnątrz z histereza 1st. Kiedy wieczorem ok 19:00 godz opróżnie popielnik rano ok 8:00 popielnika nie da się wyciągnąć jest tyle spieków że sięgaja dookoła paleniska na prawie tą samą wysokość ! Dom ma 110m2 plus bojler 120L zapas mocy kotła ok 1500-2000watt co robię nie tak? Sprawdzałem na róznych rodzajach węgla. Efekt ten sam.... Zanim kupiłem ten kocioł jako że jestem ciekawy nie tylko samego zakupu zawsze czytam i opieram mój wybór na opiniach z forum i innych wrażeniach osób które to mają. Wybór kotła SAS też nie był przypadkiem. Dobra firma pieca sterownika możliwość rozbudowy oraz ekonomia która miała być moim wyznacznikiem wyboru. Kontroluję piec częściej niż tzw koze a spalanie/niedopalenie sięga 40-50kg / dobę... zmniejszając przerwy mniej zlepia nie dopala przesypując i tak i tak. Proszę... proszę pomóc mi zapanować nad tym problem. Piec mam uruchomiony od 3 tyg kupiony 1.5 miesiaca temu straciłem 7-8 pełnych dni od rana do wieczora wpatrując się w pracę próbując zrozumieć w czym problem

timon120777
22-11-2013, 11:50
wrzuć zdjęcia tych spieków
jeśli to jest Barbórka z Castoramy to widział on 26MJ jak świnia niebo

kaszpir007
22-11-2013, 12:34
Witam wszystkich jestem nowy i jest to mój pierwszy temat zatem proszę wybaczyć błędy... Zakupiłem kocioł SAS 14KW SLIM ZE STEROWNIKIEM tech ST 450 Z PID.

Ja bym jednak włączył PID ...

Nie po to sie kupuje nowoczesny sterownik z PID aby potem "inteligencję" wyłączać i cofać się do sterownika dwustanowego ...

Ja bym proponował zacząć od małych dawek paliwa , czyli podawania 5s przerwa 25s i włączyć PID.

Jak kopczyk zacznie się zapadać to dodać 1s do podawania , jak będzie przesypywało sie to odjąć 1s ...
Każda zmiana potrzebuje sporo czasu aby "zadziałać" , więc proponuje jedną zmianę na jeden dzień :)

Kombinować tylko z jednym parametrem (czas podawania) i co najwyzej korygować nadmuch ...

Ja u siebie obecnie mam ustawienia 3.6s czas podawania , przerwa 25s , PID włączony , dmuchawa (MAX obroty) 85% ...
I sobie algorytm PID steruje przerwą podawania i dmuchawą w pełnym ustawionym zakresie obrotów ...

timon120777
22-11-2013, 14:55
kaszpir
w tym techu się tak nie da
można korygować współczynnikami nadmuchu i podawania z poziomu menu instalatora a reszta pewnie z menu serwisowego po kodzie dopiero
tech jest trudny do prowadzenia na PId-zie zwłaszcza przy niewielkim odbiorze ciepła. bedzie wariował jak Twój ognik
mozna próbować z korektą współczynnika podawania w menu instalatora ale pytanie czy wiedza wystarcająca operatora i czy nie pogorszy tematu???
trzeba z tym niestety ostrożnie

barf
22-11-2013, 22:25
dokładnie nie mam takich korekt w tym tech... pełne sekundy lub minuty i to bardzo uproszczone. ale... 2h temu wyczysciłem wyczystki po 3 dniach palenia od czyszczenia wyciągnąłem pełen czubaty popielnik sadzy.... nie wiem co powiedzieć ok zdecydowałem sie na tzw gospodarstwo ale nie chcę spędzać tu całych dni albo czyszczas popielnik ze spieków albo czyszcząc sadze albo sypiąc groszek.... dziś zrobiłem zdjęcie ilości tych sadzy jutro dla uzupełnienia zrobię zdjęcie od dziś ok 20:00 do jutra pokażę ilość spieków i syfu w popielniku gwarantuję wszystkim szok i myślenie.... zapewne jak to możliwe :-) wstawię zdjęcia i podam linki do nich będziecie zdumieni dziękuję za odpowiedzi i pomoc ale ... poważnie chcę być zadowolonym urzytkownikiem mojej kotłowni a nie schodzić ze łzami w oczach zastanawiając się ...co zobaczę i ile muszę wsypać.........
kaszpir
w tym techu się tak nie da
można korygować współczynnikami nadmuchu i podawania z poziomu menu instalatora a reszta pewnie z menu serwisowego po kodzie dopiero
tech jest trudny do prowadzenia na PId-zie zwłaszcza przy niewielkim odbiorze ciepła. bedzie wariował jak Twój ognik
mozna próbować z korektą współczynnika podawania w menu instalatora ale pytanie czy wiedza wystarcająca operatora i czy nie pogorszy tematu???
trzeba z tym niestety ostrożnie

barf
22-11-2013, 22:27
:-) jutro pokażę cudo po 12h pracy nocnej w sumie to cały czas na podtrzymaniu bo jest cieplutko.... możę wstrząsnąć ...
wrzuć zdjęcia tych spieków
jeśli to jest Barbórka z Castoramy to widział on 26MJ jak świnia niebo

timon120777
23-11-2013, 19:22
jak cały czas w podtrzymaniu to sobie wyobrażam:sick:
wrzuć fotki coś pomyślimy

barf
27-11-2013, 20:11
Witam ponownie oto zdjęcia ilości sadzy oraz widoku jak to się pięknie pali... po nocy jest ponad jedno takie nie wiem.. wiadro blaszane. Ogólnie nic się nie zmieniło, nie mogłem wcześniej zamieścić zdjęć ponieważ nie było możliwości zamieszczenia zdjęć jeśli jest podejrzenie z waszej strony co może być tego powodem proszę o porady.

timon120777
27-11-2013, 20:17
klasyczne niedopałki plus długa faza podtrzymania
wyłącz pid
ustaw czas podawania 5sek
przerwa podawania 40sek
nadmuch na około 50%, przesłona zamknięta w 80%
potem w zależności od tego czy nadal będa niedopalone węgle czy spieki wykonasz korektę przerwy podawania
przy niedopalonym - wydłużasz
przy spiekach - skracasz
te korekty będziesz robił raz góra dwa razy na dobę i nie więcej niż o 5sek jednorazowo
t co niedopalone mozesz wsypać jeszcze raz mieszając z nową porcją - dopali się i coś zawsze z tego odzyskasz

po każdej korekcie możesz wrzucić fotkępopiołu będzie łatwiej ocenić postępy

barf
28-11-2013, 11:10
Rozumiem że pid ma być wyłączony tak czy inaczej? Jednak problem tej przysłony rozumiem że jest to ta blaszka wewnątrz wentylatora którą obecnie mam otwartą na 100% mam ja również na stałe przymknąć czy ustawić tak żeby pracowała wraz z mocą nawiewu? A jak się mają ustawienia dotyczące podtrzymania maja pozostać takie jakie są obecnie bez zmian ? Odnośnie tej przysłony wiele się naczytałem nie będąc do końca pewien czy instalatorzy nie popełnili błędu i podobna powinna być otwarta i zablokowana przy kotłach z podajnikiem dlatego wolę zapytać. dziękuję za odpowiedź :-)
klasyczne niedopałki plus długa faza podtrzymania
wyłącz pid
ustaw czas podawania 5sek
przerwa podawania 40sek
nadmuch na około 50%, przesłona zamknięta w 80%
potem w zależności od tego czy nadal będa niedopalone węgle czy spieki wykonasz korektę przerwy podawania
przy niedopalonym - wydłużasz
przy spiekach - skracasz
te korekty będziesz robił raz góra dwa razy na dobę i nie więcej niż o 5sek jednorazowo
t co niedopalone mozesz wsypać jeszcze raz mieszając z nową porcją - dopali się i coś zawsze z tego odzyskasz

po każdej korekcie możesz wrzucić fotkępopiołu będzie łatwiej ocenić postępy

timon120777
28-11-2013, 11:55
http://www.lutech.pl/fotki/g75m.jpg
tu masz przykład wentylatora- posiada 2 klapki
1 duża na gorze i o niej piszę abyś ją przysłonił pozostawiając szparę jak na zdjęciu
2 z podwójna śrubą z boku o której Ty piszesz - ta powinna poruszac się swobodnie. działa trochę jak przepustnica- jak wiatrak pracuje ona się uchyla tym mocniej im mocniej dmucha. gdy wiatrak stoi klapka opada zamykając dopływ powietrza do palnika. tak powinna być wyregulowana.
jeśli nie posiadasz tej na górze to pozostanie Ci regulacja siły nadmuchu sterownikiem jedynie.

tak PID wyłącz aby sterownik przestawił się w tryb dwustanowy.
podtrzymanie zostaw.
najpierw trzeba ogarnąć fazę pracy abyś nie marnował swoich pieniędzy

barf
28-11-2013, 13:16
No właśnie takowej z boku nie posiadam ale mogę założyć nie ma problemu kawałek blachy wkręt i bedę miał dziś to ogarnę i zobaczymy efekty. pozdrawiam

timon120777
28-11-2013, 15:24
to jak wyciosasz tą zewnętrzną to ogarnij prawidłowo równiez tą w środku
ma pracować bez oporów jak opisałem
nie moze być ani cały czas otwarta ani tym bardziej zamknięta
pisz czekam na efekty poczynań będziemy dalej radzić

barf
29-11-2013, 19:51
witam... a więc przykręciłem tą zewnętrzną przysłonę otworzyłem na 20% ustawiłem jak wyżej tj czas pod. 5s, czas przerwy 40s, nadmuch ok 50%(dałem 48%) odpaliłem wczoraj o 16:30 i posiedzałem przy nim ok 2h. Wszystko było ok jednak kiedy rano o 8 przyjechałem piec był zgaszony o retora wyglądała jak by zabrakło w niej paliwa. Ręcznie wyjechałem utworzyłem zgrabny kopczyk rozpaliłem "ponownie" :-) i na mój rozum za mało podawał więc dziś znowu o 17 rozpaliłem i zmieniłem czas przerwy o 5s mniej czyli Pod-5s Przerw. 35s a nadmuch na 45% ponieważ wyglądało tak jak by po ok godzinie palenia nie palił się na mniej więcej całej srednicy a raczej w środku wiec nadmuch raczej trochę za duży. Obserwowałem ok 30 min i musiałem wyjechać na 1.5h. Wróciłem piec zgasł i nie potrafię powiedzieć czemu a zgasł najwyraźniej chwilę przed moim przyjazdem a retora po prostu spalony niemal że pięknie popiół i pod nim świeży groszek... Nie wiem co było przyczyną ale w weekendy jestem całymi dniami i jutro przypilnuję co jest tego powodem

timon120777
29-11-2013, 20:24
skoro żar schodzi nisko to jest za dużo wiatru lub zbyt rzadko podaje.
regulacja wybranym parametrem- sugeruję zmniejszanie nadmuchu
przy ustawieniach 5/35 i nadmuchu 45% obniż ten ostatni do 40% i obserwuj
przy stosunku 1:7 ustawiałem na sterowniku techa nadmuch na 3 bieg w skali 10 czyli około 30%. nie wiem jak jest pisany program nadmuchu w Twoim modelu ale myślę że możesz zacząć od poziomu 40% i ewentualnie skorygować
czekam na wieści - liczę że lepsze niż dzisiaj

barf
10-12-2013, 21:40
wieści mieszane... lecą dni a ja dalej walczę czasami nawet gaśnie przy zmianie parametrów podtrzymania kiedy zmieniam dosłownie o 1 sek.. spiekać spieka, nie dopala od dziś w determinacji zmieniłem i walczę i muszę to zrobić ustawienia pracy pod-10s przerwa 40 nad. 25% temp zadana 60st. reg. pokojowy ust na 22st żeby gładzie schły:-). wracam do domu ok 22... siadam i czytam na ile mi sił starcza. Cieszę się szczęściem innych ludzi którzy dzielą się wrażeniami 25kg na 2-3 doby popiół jak z papieru a w domach 23st. kiedyś może i ja będę mógł się podzielić wrażeniami pozytywnymi. obecnie dziś jak i ostatni tydzień u mnie ok 25kg/dobę. serwis tech wyciągnął rękę... zapytali jakim węglem palę ... odpisałęm jeszcze barbórka z castoramy za ponad 20zł/25kg ale nie udzielą mi informacji z jakiej kopalni tylko ogółem katowicki holding węglowy.... więc. temat zamknięty :-] najgorsze jest to że testują piece kotły i sterowniki na najlepszych węglach w Polsce i na ich podstawie pisany jest program. Każdy wie jaki to węgiel i w jakiej cenie? inni się dziwią że cofamy się wyłączając PID no skoro potrafi nie utrzymać temp w 5-10 min już lub nie rozpalić lub przesypać i zgasić zresztą jak i w powyższych zjawiskach efekt końcowy ten sam.... Dlaczego mam włączać PID. wprowadzam się w grudniu i nudząc się będę spędzał wieczory przy piecu udawadniając sobie że efekt jest z mojej niewiedzy.

Jurek Ogórek
16-12-2013, 19:54
witam posiadam ten sam kociołek, moje ustawienia przy nieocieplonym jeszcze domu 120m.i jest jak w saunie to;
praca;
czas podawania; 8sek
przerwa 44 sek
nadmuch 20 %
Podtrzymanie nic nie zmieniałem ( zostawiłem fabryczne , ale sprawdzę to dam znać)
Ważne ; temperatura na Co 57 stopni
Zawór 4d u mnie to głównie nim reguluję temp w domu...przełączam widok ekranu i widzę wszystko.
temp zadana na zawór w zależności jak ma być ciepło w domu u mnie jest 49 stopni.
ustawienia zaworu ;
czas pracy spisany z pudełka zaworu to jest 150 sekund
przepuszczalność 11%
skok procentowy jest chyba 5 %
ochrona powrotu włączona
min 39 max 78
po ustawieniu i przełączeni ekranu na ekran zaworu następuje jego kalibracja
Może coś pomogłem...Powodzenia

pechozol
20-01-2014, 20:22
witam nie chce mi się rozpisywać, ale dla mnie masz klasyczny problem z węglem, takie miałem objawy, jak raz zakupiłem węgiel na stacji benzynowej, teraz kupuje cały czas z jednego miejsca i mam sprawdzony to powiem, że moje problemy z espiekami zniknęły, wszystko sie pali jak trzeba, a te ustawienia to wg. mnie kiszka, ja mam całkowicie inne u mnie sie sprawdzają.....
:yes:

podstawa to dobrej jakości węgiel, suchy opał, a nie prosto z wora lejący się, - jakośc to podstawa, ja zauważyłem że jak mam dobry węgiel to ustawienia to około 30 % sukcesu węgiel dobrej jakości jest najważniejszy. jak cie interesuje dalej coś napisz na priva podam ci nr do mnie pogadamy przez telefon bo to chwilę zajmie, postaram ci sie pomóc.....:yes::yes::D:D

wiola_o
17-12-2015, 17:15
Witam,

Od tygodnia jesteśmy posiadaczami tego pieca i nie potrafię go poprawnie ustawić. Pali bardzo dużo i jest sporo spieków - ok. 25 kg na dobę . Poza tym w piecu jest bardzo dużo suchej sadzy.
Kompletnie się na tym nie znam i potrzebują pomocy:
czy koniecznie trzeba zaintalować czujnik zewnętrzy i wewnętrzy (które były dołączone do pieca) ?
Proszę o pomoc.

PiotrGorski
05-01-2016, 08:45
Witam,

Od tygodnia jesteśmy posiadaczami tego pieca i nie potrafię go poprawnie ustawić. Pali bardzo dużo i jest sporo spieków - ok. 25 kg na dobę . Poza tym w piecu jest bardzo dużo suchej sadzy.
Kompletnie się na tym nie znam i potrzebują pomocy:
czy koniecznie trzeba zaintalować czujnik zewnętrzy i wewnętrzy (które były dołączone do pieca) ?
Proszę o pomoc.

Witam,posiadam ten sam piec,używam bez wiekszych problemów ,jak masz jakies pytania moze bede mogl ci pomóc

pechozol
06-01-2016, 20:03
Witam,posiadam ten sam piec,używam bez wiekszych problemów ,jak masz jakies pytania moze bede mogl ci pomóc

Witaj Piotrze.
Chętnie będziemy wdzięczni tu na forum jak opiszesz po krótce co masz za osprzęt przy piecu, z jakich korzystasz ustawień - PiD czy dwu stanowy, jak ci teraz spalanie wychodziło w te kilka dni mrozów, i najważniejsze jak to się ma w odniesieniu do kubatur budynku i m2. Napisz ile kaloryferów i podłogówki.

Pozdrawiam.;)

PiotrGorski
06-01-2016, 20:33
Witam,zaczne od poczatku,wiec domek 130m2 parter + poddasze caly parter ogrzewany tylko podlogowka 66m2 450mb przewodow,na poddaszu 4 grzejniki + podlogowka z powrotu w lazience,domek nowy docieplony 15tka sciany 20cm welna dach,piecyk wyposażony w dwie pompki,zawor czterodrozny do podlogowki jutro maja byc zamontowane silowniki i sterownik pokojowy,temp 22-23 st,spalanie srednio 25kg na dobe groszek pieklorz 29tkcal,pale na pid turbo ze srednia moca,paliwo na -20%,nadmuch +10 generalnie kociolem mial straszny problem ze zlapaniem temp zadanej gdyz jak sadze podlogowka dawala mu w kość,ale jak już wystartowal to daje rade pozdrawiam

xixo
07-01-2016, 21:04
Witam wszystkich
Postanowiłem napisać na forum, gdyż do łaskawej pomocy technicznej producenta nie sposób się dodzwonić.
Mam kocioł Sas Slim 14kW + ster Multifun
Podłączony czujnik żaru, spalin
Zastanawiam się, teoretycznie, jeżeli sterownik posiada informację nt temp żaru i spalin to powinien sam ustawiać poziom podawania węgla do retorty oraz ilości powietrza.
Piec jest nowy, palę od ok 2 m-cy i ciągle się go uczę i ciąglę kombinuję z korektami paliwa i powietrza, gdyż jak był ustawiony fabrycznie, to żar schodził za nisko i nie wiem jak się mają mieć do tego wszystkiego informację z czujnika żaru, na chłopski rozum jeżeli sterownik "widzi" za niską temp to powinien dorzucić węgla i ustawić odpowiedni nadmuch, tak mi się wydaje, ale teraz już sam nie wiem, jak to działa. Prośba do Was jak ktoś ma podobny piec i sterownik, to proszę o podpowiedź.
Węgiel kupiłem na pobliskim składzie, Pieklorz, testowałem kilka innych rodzajów, ale ten wydaje się na razie najlepszy, z tym że tydzień temu dokupiłem kilka worków teoretycznie tego samego i zaczęły się robić spieki przy tych samych ustawieniach.
Jeszcze jedno pytanie, w sterowniku multifun korekty paliwa i nadmuchu wyrażone są w procentach, skala od -50% do +50%, jeżeli ustawię np. korektę paliwa na +25% to czy to oznacza zwiększenie dawki paliwa o 25%, czy zwiększenie przerwy podawania paliwa o +25%.
z góry dziękuje za odpowiedzi,
pozdrawiam
Krzysztof

PiotrGorski
08-01-2016, 07:29
Witam,musisz sprawdzic jaka moc pid masz ustawiona u mnie tak sie dzialo przy pid standard,teraz mam turbo moc średnia i jest ok,korekty o ktore pytasz to tylko czas w ktorym bedzie podawwny wegiel,albo czesciej jezeli ustawisz na plus,lub przerwa bedzie dluzsza jezeli na minus,proponuje zebys wlaczyl moc maksymalna az kopczyk sie ladny ulozy a pozniej przełącz na srednia i obserwuj u mnie jest na minus 20 i żar utrzymuje sie na powierzchni retory

xixo
08-01-2016, 17:41
PID mam ustawiony na Turbo i moc średnia.
Korekta paliwa na 25%
Korekta powietrza na -25%
Wczoraj ustawiłem takie parametry i żar się podniósł, tylko dalej te spieki się robią.
Czytałem gdzieś że spieki robią się gdy za dużo powietrza dostaje, zmniejszyłem powietrze do -25% i spieki dalej powstają ale też zauważyłem więcej sadzy.

PiotrGorski
08-01-2016, 18:32
Spieki moga sie robic jak jest mokry groszek,a sadzy jest wiecej przy slabym nadmuchu wiec zwieksz nadmuch na plus to i groszek bedzie sie lepiej wypal

PiotrGorski
08-01-2016, 18:41
A i moze to nie sa spieki tylko nie dopalony groszek skoro masz aż tyle na plus

xixo
08-01-2016, 21:23
Jeżeli zmniejszę korektę paliwa to zauważyłem że żar się obniża, więc podawanie węgla zostawię na podanym poziomie, spróbuje zwiększyć ten nadmuch, jutro zobaczę co się dzieje.
Węgiel faktycznie nie był całkiem suchy, otwierałem worki przed wsypaniem żeby trochę przeschło.

PiotrGorski
12-01-2016, 17:22
Witam ponownie,w sobote wylaczylem pid,spore zaskoczenie oszczednosciami groszku,piec pracuje praktycznie na podtrzymaniu zasypalem do pelna zasobnik jak sie skonczy groszek to napisze co i jak
Pozdrowienia

xixo
14-01-2016, 19:46
Ja też myślalem żeby wyłączyć PID, ale na razie walczę z nim. Wczoraj zasypałem innym węglem, kupiłem parę worków z piasta i dziś widzę, że piec zupełnie inaczej się zachowuje. Ustawienia zostawiłem stare, gdzie na węglu Pieklorz żar nie mógł podejść do góry, a na Piaście kopiec się taki usypał z żaru że musiałem korektę paliwa zmniejszyć, także myślę że odpowiedni węgiel to raczej podstawa. Tylko weź tu traf na dobry węgiel...
PiotrGorski jakim Ty palisz węglem?

Michałsta
18-01-2016, 13:05
Piotr Gorski, mam Slim-a 14 kw z ster multifun.
Jakie ustawienia masz na manualnym?
Ja już spalilem 1 t a nie minął nawet miesiąc od rozpalenia. ������
Dom jest swierzo wybudowany, ale jak dla mnie to i tak za dużo������

xixo
20-01-2016, 19:34
Michałsta
1T w miesiąc to musisz mieć coś skopane, ja mam piec taki sam też 14kW i też z multifun, ale mimo że też się jeszcze nad nim doktoryzuję to od początku października spaliłem ok 700kg, dom też mam nowy i jaszcze grzeje wodę z pieca.
PID mam włączony cały czas, na Turbo, moc średnia
korekty paliwa i powietrza musisz dobrać "organoleptycznie", odnośnie jakości i pochodzenia węgla, ja mam teraz powietrze na 0% i paliwo +30% ale jeszcze testuje różne rodzaje węgla, teraz palę pieklorzem.

Michałsta
24-01-2016, 09:44
Zastanawiam się nad wyłączeniem PID bo po korektach które wprowadziłem i tak zasobnik starcza na max 4 dni a popiołu i sadzy jest mnóstwo.
Aktualnie mam
Włączone PID
Moc średnia
Temp zadana 60
Czas poddawania -35
Powietrze na -15
Kocił osiąga zadana bez problemu nawet czasem łapie 65-67 stopni a nie przechodzi w podtrzymanie

Robią się mniejsze spieki niz poprzednio ale i tak ich nie wyeliminowałem.
Opał mam suchy bo ze znajomego składu na ul. Rosvelta w Piotrkowie Tryb.
Najgorsze jest to ze w domu jest 19 stopni:eek:

Napiszcie proszę jakie ustawienia macie BEZ PID. Ile powinien taki kocioł palić (14kw sas slim)

PiotrGorski
25-01-2016, 16:44
Witam,spalanie u mnie na poczatku wynosilo okolo 25 kg na dobe,teraz jest to okolo 20kg po wylaczeniu pid,mam takie ustawienia.
Czasz podawania 8s
Przerwa 55s
Korekta paliwa 20%
Korekta nadmuchu 10%
Ale zaznaczam że musisz obserwowac co sie dzieje po okolo pol godziny bedzie wiadomo czy wydluzyc czy skrocic czas podwania,pozdro i czekam na efekty
A i pale piklorzem ktory ma ponoc 29kcal ale cos nie chce mi sie wierzyc

Michałsta
26-01-2016, 18:16
Panowie wielkie dzięki.
W weekend zrobię test nowych ustawień i dam znać.

Cały czas martwi mnie jednak to że kocioł nie przechodzi sam w stan podtrzymania mimo tego ze osiagnął temperaturę.

xixo
27-01-2016, 08:25
Sprawdź jeszcze jak masz ustawione programy tygodniowe C.O. i C.W.U (menu-zaawansowane-obeieg c.o1 i obieg c.w.u) może masz ustawione na grzanie całą dobę i dlatego się nie przełącza na podtrzymanie.
Masz zamontowany zawór cztero lub trzy-drogowy?
Ja u siebie podłączyłem czujniki temp zew i wewnętrznej, miałem je w komplecie razem z piecem, wtedy temperaturę wybierasz jaką chcesz mieć w pomieszczeniach, a temperatura pieca ustawiana jest automatycznie odnośnie temperatury na zewnątrz i odnośnie ustawionej charakterystyki pogodowej.

Michałsta
27-01-2016, 08:53
Mam zawór 4 drogowy ale bez siłownika
Aktualnie jest ustawiony na 5 przy zadanej 60 na piecu na grzejniki idzie 45*
Podłogowa ma swój obieg i swoją pompę ze sterownikiem z skrzynce, tam zadana jest 31*
Czujnik zew. Mam zamontowany, nie mam założonego wewnętrznego bo jeszcze jestem przed gladziami.

Sprawdzę ustawienia i dam znać.

Ps. Dodzwoniliscie się kiedyś do serwisu SAS ? Ja już próbowałem kilka razy i nik nie odebrał.

xixo
27-01-2016, 19:45
musisz raczej podłączyć oba czujniki zew i wew, po podłączeniu obu musisz je aktywować w menu:
serwis kod dostępu 28100 -> obieg c.o.1 -> sterowanie obiegiem -> wybierz czuj. pokojowy i czuj. zew
po tych ustawieniach w menu zaawansowane pojawi się charakterystyka pogodowa, dla obiegu na grzejniki ustaw sobie np charakterystykę nr6 a dla podłogówki np nr 3
tylko jeżeli masz podłogówkę podłączoną pod obieg c.o. 2 to w menu serwis też musisz wybrać odpowiednie sterowanie obiegiem
sprawdź od razu czy masz w sterowniku ustawioną dobrą moc kotła, menu serwis -> kocioł -> moc kotła, jeżeli masz 14kW to tam musi być też 14kW

do pomocy technicznej sas-a ciężko się dodzwonić, udało mi się kiedyś raz, ale ogólnie to ciężki temat niestety

PiotrGorski
29-01-2016, 17:29
Powiem ci ze moze nie przechodzic w stan podtrzymania na pidzie poniewaz moze kociol jest za slaby,u mnie podlogowka ciagnie i tez na pid tak mialem,dopiero na recznych przechodzi i podtrzymuje

Michałsta
08-02-2016, 16:46
Panowie wielkie dzięki !!!
Szczególnie dla xixo, po wprowadzeniu zmian takich jak napisałeś, pec działa jak marzenie :)
Nie ma jeszcze czujnika wewnętrznego, ale ustawiłem zewnętrzny i czujnik pieca.
Spalanie spadło do około 15-17 kg na dzień, czyli zasobnik starcża na około 6-7 dni.
W domu około 20-21 stopni.

PiotrGorski
09-02-2016, 20:23
Witam ponownie,zmieniam groszek na wesola,choc teraz przy takiej temp spalanie okolo 25 kg na trzy dni przy zamontowanych silownikach,zastrzeglem w.firmie ze groszek ma byc suchy,musialem troche czekac,ale zapewniaja ze teraz suchy 100%,jezeli teraz takie efekty to musze czujnik zew zamontowac,moze bedzie jeszcze lepiej bede na bierzaco na forum informowal,jak sie sprawdzi to podam firme u ktorej kupuje groszek

PiotrGorski
09-02-2016, 20:33
A jeszcze informacja dla korzystajacych z ogrzewania podlogowego,temp komfortowa jest na podlogowce o dwa st nizsza niz na grzejnikach,tak wiec jezeli bedzie temp zadana 20st przy podlogowce to odczuwalna bedzie 22,wiec spokojnie mozna o dwa stopnie obnizyc dla oszczednosci,przy dobrym komforcie,u mnie jest tem obiebu podlogowki omolo 26 st wiec podloga nie jest goraca i temp nie skacze jak szalona

xixo
10-02-2016, 20:29
Ja u siebie jeszcze z węglem nie mogę trafić, mam pieklorza jeszcze ale straszne spieki mi się robią i nie sposób tego zniwelować, plusem jest to że znikome ilości popiołu z niego powstają, raz na dwa tygodnie wyrzucam, jak go spalę to muszę coś innego poszukać bo ogólnie nie jestem zadowolony
Trafiłem ostatnio na stronę:
http://kuppanwyngiel.pl/index.html
macie jakieś doświadczenia z tą firmą?
dość konkretnie piszą, myślę żeby od nich coś zamówić

PiotrGorski
12-02-2016, 17:47
Sadzac po cenach to chyba pozlacany

Michałsta
14-02-2016, 21:02
Ja kupiłem na próbę" czarny diament" z Wesołej za 800 zł za tonę z dostawą w sumie jestem zadowolony bo o wiele mniej sadzy i mam wrażenie ze szybciej łapie temperaturę zadaną, nie mniej jednak są małe spieki i sporo popiołu.
Teraz wyszło, ze zasobnik 100 kg starcza na 6-6,5 dnia ( przy tych temperaturach) popiołu w tym czasie wyciągam 2 szuflady wiec sporo.

PiotrGorski
26-02-2016, 17:14
Witam,a wiec groszek wesola 850 zl t,30Mj temp spalania ponad 33,zawartosc popiołu max 4%,coz ladnie brzmi ale groszek mial byc suchy a nie byl,popiołu duzo wiecej niz w Pieklorzu (z tej samej firmy)spalanie przyzwoite 25 kg na dwa dni wystarcza

Marcin_TKI
20-03-2016, 16:30
Cześć,
Posiadam SASa Slim 14 kw sterownik Multifun (nigdy nie paliłem węglem).
Ogrzewa mi 130m2 parter (poddasze nieużytkowe), z porothermu 24cm, ocieplony 15cm dalmatyńczykiem Termo Organika, strop 15cm, okna 3-szybwe wszystkie duże tarasowe z każdego pokoju. dom oddany tego roku w marcu. zastanawiam się czy piec nie jest za mały pomimo tego że już kupiony. Dodam iż ogrzewanie podłogowe w całym domu plus 3 grzejniki w łazienkach. Obecnie bawię się ustawieniami zmieniając nadmuch (-10) i paliwo (-30) co 5% co 12 godz i obserwuje temperaturę i popiół. obecnie mam temp co1 60st, co2 50st, CWU 50 bojler 200l., temp na podłodze 30st na powrocie 28st około. Lubię ciepło chodzę w krótkich spodenkach i koszulce ale panele nie są gorące tak jak i płytki. chyba 23st w domu jest. Piec łapie temp 60st C idzie w podtrzymanie spada w 50-55 i znów ogrzewa. spalanie i dziwi bo zasobnik wystarcza na około 3 doby, 3,5 około. spiekać nie spieka, czasem powstanie kalafior ale rzadko, popiół jak na zdjęciu. Czy spalanie dla takiego pieca/domu jest ok w normie? popiołu po 24h jest około popielnika. Sadza omiatam raz na tydzień około popielnika staram się korygować nadmuchem aby nie kopcił w komorze spalania. Czy wg kolegów idę w dobrą stronę z ustawieniami po analizie postu, fotosów z załączników. Nie bawiłem się ustawieniami serwisowymi (i chyba nie chcę nie znam się), hydraulik co robił instalacje i montował piec odradza mi zewnętrzny czujnik w przyszłym roku zamontuje siłowniki na podłogówkę i czujniki temp w pomieszczeniach. Ponawiam pytanie czy idę w dobrym kierunku z ustawieniami tego pieca bo im więcej czytam tym mniej wiem wbrew logice.

PiotrGorski
03-04-2016, 18:32
Witam,widze ze palisz na pidzie,domyslam sie ze turbo na max mocy,widac nie dopalony groszek,zasobik na 3 dni to za dużo,nie mamy srogiej zimy,zmien na srednia moc,silowniki zainstaluj jak najszybciej spora oszczędność w gorszku,masz metraz i wykonanie domu bardzo zblizone do mojego,u mnie spala 25 kg na dwa dni przed montażem siłowników tyle na dobe starczyło,pid wylaczylem bo pracowal ciągle bez podtrzymania,teraz lapie 65 st i rzadko spada ponizej 60 tyle ma zadane

Marcin_TKI
13-04-2016, 18:18
Witam,widze ze palisz na pidzie,domyslam sie ze turbo na max mocy,widac nie dopalony groszek,zasobik na 3 dni to za dużo,nie mamy srogiej zimy,zmien na srednia moc,silowniki zainstaluj jak najszybciej spora oszczędność w gorszku,masz metraz i wykonanie domu bardzo zblizone do mojego,u mnie spala 25 kg na dwa dni przed montażem siłowników tyle na dobe starczyło,pid wylaczylem bo pracowal ciągle bez podtrzymania,teraz lapie 65 st i rzadko spada ponizej 60 tyle ma zadane

Cześć,
Jak pisałem dopiero zaczynam "domyslam sie ze turbo na max mocy" - mam korektę paliwa (-30%), nadmuchu (-7%), obecnie podtrzymanie nadmuch +20%), paliwo (0,0%), Palę na PiD (mi palił w cyklach z podtrzymaniem) ponieważ z ustawieniami własnymi nie czuję się na siłach aby się bawić (w ustawieniach serwisowych byłem), zima się skończyła i pewnie przejdę już na ustawienia LATO i tylko CWU będę grzał i zmów zabawa z ustawieniami mnie czeka (próbnie 1 tydz 1 worek mi pobrał). Dasz kolego namiar do siebie celem dopytania odnośnie ustawień?

PiotrGorski
21-04-2016, 09:49
W razie pytan,pisz na pw

PiotrGorski
01-08-2016, 19:07
Powitac,jestem ciekaw jak tam spalanie w lecie,u mnie wychodzi okolo 40kg tydz,bojler 120l 3osoby

Marcin_TKI
14-10-2016, 14:43
Powitac,jestem ciekaw jak tam spalanie w lecie,u mnie wychodzi okolo 40kg tydz,bojler 120l 3osoby

Cześć,
Przepraszam za odpowiedź z opóźnieniem zalatany byłem, w lecie po wyłączeniu obiegów i przejścia na lato piec spalił mi 4 worki na miesiąc 3os i z 200 L bojler kąpiele co dziennie naczynia czasem (zmywarka).
teraz zacząłem palić i mam kilka pytań do Ciebie wiec pewnie coś na priv napisze.

cobra441
04-12-2016, 14:07
Ja mam trochę inne pytanie mam czujnik zewnętrzny ale gdzie ma być założony wewnętrzny bo nie mogę go namierzyć sterownik st-450

pacosas
07-12-2016, 18:41
Witam, mam kociołek sas slim 14kw, moje ustawienia, czas podawania 10 s, przerwa podawania 55s, zadana temp na co to 55, cwu nie mam podłączonego. Ekogroszek spala sie dobrze, czas pracy do fazy podtrzymania to ok 10 min, natomiast faza podtrzymania trwa ok 5 min w której nie włącza się ani nadmuch, ani podajnik. Dlaczego faza podtrzymania trwa tylko 5 min gdzie czytając forum dla fazy podtrzymania dają 5 min przerwy podajnika i nadmuch. Co jest nie tak?

kamil.bochenek
06-01-2017, 14:14
Witam. Jestem tu nowy. W sterowniki Multifun jest taki parametr który się nazywa BLOKADA CYKLI NADMUCHU ustaw to na 0 i będzie się w podtrzymaniu uruchamiamy co tyle minut na ile ustawisz

kamil.bochenek
06-01-2017, 14:35
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak się robią na palniku spieki to jaki parametr w ustawieniach mam zmienić?
Ustawienia mam takie: PALENIE
MOC WENTYLATORA - 46%
CZAS PODAWANIA - 15 SEK
CZAS POSTOJU PODAJNIKA - 114 SEK
PID WYŁĄCZONY
Proszę o odpowiedź

cobra441
15-01-2017, 15:31
No wreszcie jakiś sukces udali mi się ustawić tak piec że spała jakieś 15 kg na dobę a nie 25 kg ale dom jeszcze w fazie budowy i nieocieplony ale mam inne pytano niektórzy piszą o SIŁKOWNIKACH co to jest jak mam jakiś zawór afriso ale nie wiem czy o to chodzi

pawcio0007
17-01-2017, 19:23
Witam
Mam problem z piecem 17 Kw. Tworzą się spieki a niby podawanie i przerwę w podawaniu wyregulowałem. W tej chwili mam parametry kotła: czas podawania: 18s, czas przerwy to 45 s. Już regulowałem przerwą na więcej/mniej i to jest największa przerwa jaką mogę zrobić tak aby piec miał moc żeby wejść na zadaną temperaturę 62 stopnie. Eko groszek jest z firmy Agroplon wesoła, kaloryczność wg. Agroplonu ok.30 MJ. Jeśli chodzi o płomień to jes strałem się ustawić tak aby ogień nie był szarpany ale nie był zbyt słaby. Dodam że komin i piec jest czyszczony regularnie i są jak najbardziej drożne.

kamil.bochenek
18-01-2017, 10:53
cobra441 mógłbyś napisać jakie zrobiłeś ustawienia na sterowniku . Z góry dziękuję.

cobra441
02-02-2017, 21:30
Nowak ma sprawy jutro ci podeślę ustawienia ale jak zauważyłem Węgiel to podstaww

cobra441
02-02-2017, 21:34
Czas pod 15 s
Przerwa pod 100 s
Siła nadmuchowe 25
Praca podtrzymania 17 s
Przerwa podtrzymuje 15 min
Wentylator podtrzymania 100 s / przeważnie 10 min

na ten moment mam takie ustawienia ale i tak to nie jest jak powinno być bo według mnie po ociepleniu domu powinno mi spaść jeszcze około o 3-4 kg mniej

cobra441
03-02-2017, 07:24
a mam takie pytanie ile wam pali na dobę węgla

colibri761
03-02-2017, 21:44
Temat stary jak rzka lecz ciągle aktualny :

Ogrzewam 185 m 2 w tym (70 metrów poddasza)

Mój sas solid spala 37-38 kg doba. Ekogroszku.

Ustawienia 17 podawanie , przerwa 60 s. Histeryza 3 stopnie .

Dom nie ocieplony .

Myśle ,że to dużo a, jeszcze jedno kotłownia poza budynkiem - do budynku prowadzi kanał cieplny około 5 mtrów długości.

CO wy na to.
Nie mam również w domu kominka

kamil.bochenek
06-02-2017, 16:44
Mój sas slim 14 kW spała ok 25 na dobę tak zauważyłem. Dom ocieplony ok 120 m.kw trochę podlohgowki i kilka grzejników. Ustawienia w tej chwili podawanie 13 sek przy 127 sek przerwy. Dmuchawa na 46%. Robią się trochę spiski i nie wiem dlaczego

kulibob
06-02-2017, 17:41
Ociepl chłopie budę to zaczniesz normalnie palić. Każdy w miarę nowoczesny kocioł spala podobnie to kwestia zapotrzebowania domu na ciepło

kamil.bochenek
06-02-2017, 18:16
Jaki parametr jest zły skoro wegiel na palniku się spieka i spada do popielnika coś w formie koksu czy coś takiego.

cobra441
12-02-2017, 12:29
a jakiego węgla używasz to może węgiel to lipa

kamil.bochenek
12-02-2017, 12:43
Wegiel Skarbek. Ale już chyba doszedłem do ustawienia. W ustawieniach serwisowych zmieniłem wydajność podajnika z 0,14 na 0,12 kg i nie ma spisków. Popiół w formie mąki. Teraz kupilem inny wegiel zobaczymy jak będzie na Bartexie Gold.

cobra441
12-02-2017, 16:30
a jak macie ustawione parametry zaworu ja mam Afriso elektryczny i oprócz włączania na nim trybu ręcznego i automatycznego nic nie da się ustawić

kamil.bochenek
13-02-2017, 11:59
Ja mam zawór chyba 3 drogowy i jest przykrecony tak żeby na dom szla mniejsza temp niż żądaną na piecu. Dołączył bym zdjęcie Ale nie wiem jak to zrobić

PiotrGorski
03-03-2017, 17:05
Wi t am przy tych temp 10kg doba,

PiotrGorski
03-03-2017, 17:12
Panowie spieki od wilgotnego goszku najczesciej sie robią,wogole to co.to za ustawienia?to jest piec pracy ciągłej,mam go 2lata i jak jest paliwo suche to najgorsze gowno bedzie sie palic,

PiotrGorski
03-03-2017, 17:22
I jeszcze histereza 3 st? Powinno byc 1 zeby kociol sie nie wychladzal,temp spada o 3 stopnie i zanim kociol zacznie 100% pracy to juz jest 10 mniej,ludzie nie wypisujcie takich glupot bo jeszcze ktos u sb takie rzczy bedzie testowal,czy ktokolwiek czytal instrukcje?

botorobek
15-04-2017, 22:44
Hej, podłącze się pod temat, pytanie mam czy może mi ktoś podać oryginalne ustawienia w trybie serwisowym PID dla granulacji paliwa grubej i drobnej - pozmieniałem sobie a ustawienia fabryczne nie przywracają ustawień serwisowych. Przy wałczonym trybie PID trzeba wejść w tryb serwisowy (kod5162) następnie w granulacja paliwa/ gruba lub drobna. Sas slim 14kw St-450 zpid.

PiotrGorski
29-04-2017, 23:11
U mnie niestety nie ma takiej opcji

kamil.bochenek
10-11-2017, 10:15
Witam
W tym roku powrót do sprawy ustawień sterownika.
Uruchomiłem funkcję PID TURBO.
Czy ma ktoś może włączona ta funkcję i mógłby napisać jakie są optymalne ustawienia parametrów??
Pozdrawiam

PiotrGorski
21-11-2017, 16:54
Witam,nie da sie optymalnie ustawic kociolka,trzeba to robic pod dane paliwo,ja z każdą dostawą musze korygowac więc stale ustawienia nie zdadza egzaminu,ja pale bez pid bo jakos wiecej groszku spalal

cobra441
26-11-2017, 07:34
a czy ktoś próbował aktualizować oprogramowanie i czy w ogóle jest sens to robić bo ja mam podłączony moduł internetowy st 505 ale i tak logować się muszę na starą stronę a nie na e modul gdzie zdalniejest dużo więcej możliwości ustawienia pieca

stanley1983
26-11-2017, 19:50
witajcie

w tym roku założyłem piec sas slim z podajnikiem 14kW.

na początku kupiłem kilak rodzajów węgla, aby zweryfikować jak się pali. Najlepiej wyszedł adamex strong. Palił się super, szybko osiągał temperaturę, mało popiołu. Tak wiec kupiłem 3 tony i uwaga... problem jak diabli. Węgiel twardy- nie mogłem rozpalić- teraz już wiem jak. Pali dużo- tak z 40-45kg na dobę przy pogodzie jak teraz. Dzisiaj od 10 nie mogę osiągnąć temperatury zadanej an piecu- 60 st. Udało mi się osiągnąć 57/58 st.Cały czas kombinuję z ustawieniami, obecnie mam:

czas podawani -8s
przerwa 48s
nadmuch- 21%

jak dam większy nadmuch to mam spieki jak diabli, nawet przy nadmuchu 16% i tak mimo wszystko powstają spieki, dużo popiołu- po 8h miałem tak ok 40% pojemnika.
W załączniku kilka zdjęć- zdjęcie ilości popiołu- po ok 2,5h palenia.

zastanawiam się o co chodzi, ogrzewam ok 160 m kw. domu- dom nieocieplony, grubość ścian zewnętrznych ok 50 cm- stare budownictwo.

Może jest za duza kaloryczność węgla, ja mam pow 28MJ



Jakieś rady? PID wyłączony
.401821401822401823401824401825

stanley1983
26-11-2017, 19:53
jeszcze zdjęcie ile węgla mi poszlo dzisiaj od 10:30 do 20:30 oraz spieki w przybliżeniu.

401829401830

cobra441
28-11-2017, 21:30
wiesz co ja też miałem na próbę bobrek twardy Węgiel i też nie mogłem dojść z ustawieniami ale pytanie czy palisz w trybie recznym dwustanowym czy pid

stanley1983
29-11-2017, 17:44
pid wyłączony, wczoraj zmieniłem węgiel, przynajmniej mi już takich spieków nie robi, ale i tak poszło i przez 12h ok 23kg węgla.

mam ustawienia teraz:

praca 10s
przerwa 30s
nadmuch 20%

praca podtrzymania 15s
przerwa 6 min
nadmuch:
praca 12s
przerwa 5 minut

z tego co zauważyłem to problem tera chyba jest w fazie podtrzymania- średnio utrzymuje się ono ok 15 minut i tutaj raczej robią się wg mnie spieki ,ponieważ jak wczoraj zapaliłem to do czasu uzyskania temperatury zadanej popiół był ok.

może Wy macie jakieś pomysły z tymi ustawieniami

PiotrGorski
01-12-2017, 09:48
Zmniejsz czas podawania na podtrzymaniu do 10s I wydluz przerwe do 12min,palenie 10s podawanie 55 przerwa,nadmuch obserwuj plomien ma byc jasny zolty,jak bedzie bardzo jasny to zmniejsz jak ciemny pomaraczowy do zwieksz

cobra441
23-01-2018, 20:48
Panowie pomocy

zmieniłem Węgiel na dużo lepszy taki jaki używałem w tamtym roku i pali mi teraz 20 kg na dobę już głupi jestem co zmienić żeby palił mniej chałupa 135 m2 ocieplona pięć sas slim 14 kw ustawienia
czas podawania 16 s
Przerwa podawania 47 s
Siła nadmuchu 35
praca podtrzymanie 36 s
Przerwa podtrzymania 16 min
Wentylator praca 100 s i przerwa 7 min

kaziu102
29-01-2018, 15:06
Witam jestem nowym użytkownikiem i proszę o rady "starych palaczy" ;), wiec tak w sobote po raz pierwszy odpalilem kociol SAS SLIM 14 KW sterownik TECH ST-550 z PID. Zadana temp. to 60 stopni. Piec od soboty godziny ok 16 do niedzieli ok 17 spalil ok 75 kg groszku..... i najwyzsza temperatura to 53 stopnie (wiecej nie doszlo) Dom 120 m2 - ok 60 m podlogowki + 7 kaloryferów. Rano w niedziele zauwazylem za duzo podawania groszku co za tym idzie nie spalal sie i tez duzo wypchnal. Pracował na PID na recznie poki co nie ustawialem. Pytanie czemu nie chce dogrzac - czy jest to spowodowanie pierwszym odpaleniem nowego domu i za to ze mury sa bardzo zimne i jeszcze wychodzi ze stropu wilgoć ??? Mam H+H 25 cm dom ocieplony styropianem 15 cm szarym. Jakies podpowiedzi :)? z góry dziękuje za rady bo jak czytam ze przy domach 130 m2 palicie ok 15-18 kg na dobe to ... OKLASKI :)

cobra441
29-01-2018, 19:11
na priv wyślę Ci ustawienia pieca ale bez pid

cobra441
29-01-2018, 19:15
Czas pod 15 s
Przerwa pod 100 s
Siła nadmuchowe 25
Praca podtrzymania 17 s
Przerwa podtrzymuje 15 min
Wentylator podtrzymania 100 s / przeważnie 10 min

cobra441
30-01-2018, 16:03
nowe ustawienia z powyższego wpisu i spalanie 15 kg na dobę

kaziu102
05-02-2018, 10:28
Panowi co robie źle ...... mianowice:
Po pierwsze ustawialem rozne parametry i sprawa wyglada tak. Piec max do 53-54 dochodzi stopni - na ta chwile wlaczone mam kaloryfery w calym domu plus 3 podlogowki (do zalaczenia jeszcze 3 podlogowki ) za zadne skarby nie moge dobic do 60 stopni jakbym nie ustawial - kreci sie wokol 53-55 stopni. Malo tego piec juz chodzi NON STOP ok 100 h i jeszcze ani razu nie byl w trybie podtrzymania ??? Co źle robie. POMOCY bo nie dosc ze spala ok 40 kg na dobe to jeszcze temperatura nie dochodzi.
Ustawialem go porownywalnie jak kolega cobra441 pisal wyzej a takze jak mowili w serwisie SASA - podawanie 15 sekund przerwa 45 sek + - i dmuchawa 25 % i ni cholery temperatura ani drgnie.

caktus
06-02-2018, 20:29
Kolego Kaziu102. Zazwyczaj nie zabieram głosu na forach , ale po twoich wpisach rozumiem Twoje rozgoryczenie. Ja użytkuje taki sam kocioł drugą zimę dopiero wiec nie jestem ekspertem ale juz opanowałem w miarę jego obsługę wiec może będę pomocny. Pierwszy sezon miałem podobny do tego co ty masz teraz i doskonale cię rozumiem. W tym sezonie nie mam z nim żadnych problemów , a ustawiony jest tak:
-czas podawania 4 sek
-czas przerwy 30sek
-nadmuch 29%
Temp zad 51st
To oczywiście parametry pracy kotła , o podtrzymaniu nie bede pisal teraz bo i tak ci nie przechodzi w podtrzymanie. Mój kocioł przy tych ustawieniach spala 100kg na 7 dni, a teraz kiedy noce są mroźne to na 6 dni. Ustawień nie zmieniam , temperaturę w domu reguluję zaworem 4-drogowym. W PID nie palę bo zużywa więcej groszku. Dom ma 135mkw z czego ogrzewanej jest 105m kw ( 6grzejników i w łazience grzejnik-suszarka) Mam 3 małe podłogówki ale są na minimum bo bez nich w domu jest 23st.

kaziu102
07-02-2018, 12:42
Bardzo ładne spalanie masz z czego Ci gratuluje caktus :) w poniedzialek troszke nad nim popracowałem i doszedł mi do 60 stopni i nawet chodzil na podtrzymaniu jakies 5-6 minut :) to juz sukces. Nastawy jakie aktualnie mam to:
Zadana temperatura na piecu 60 stopni
Czas podawania 13 sekund
Czas przerwy 53 sekundy
nadmuch 30 %
Nie jest źle musze przyznac robia sie spieki troche ale nie ma tragedii (moze dmuchawe zmniejszyc na okolo 28% ???) no i przede wszystkim w miare dociaga temperature. A jak masz kolego otwarta ta klape na czopuchu i jaka temperature pokazuje Ci czujnik wlotu do komina ??? Zapisze sobie Twoje ustawienia aczkolwiek nie uwazam zeby na nich dobił mi do 60 stopni.

caktus
07-02-2018, 19:13
Przysłonę czopucha mam zawsze otwartą maximum. Temperatury spalin nie znam ,bo moj sterownik ( TECH 450) pokazuje ją tylko w opcji pracy PID. Spróbuj zmniejszyc mu temperaturę zadana do max 52 st. Moim zdaniem przy takim standardzie ocieplenia budynku jak ty masz tyle powinno wystarczyć , a wtedy czesciej bedzie przechodził w podtrzymanie. Domyślam sie że masz zawór 4-drogowy wiec nim ustawiasz temperaturę wyjscia na grzejniki. Podłącz sobie jedną z tych sond ,które są w komplecie z kotłem pod wyjście temperatury podłogówek i bedziesz znał aktualną temperature wody wysyłanej na grzejniki. W kwestii spieków to juz raczej sprawa jakości paliwa ale zmiejszyc nawiew tez możesz ,mniej ciepła wyślesz w komin wtedy.

cobra441
08-02-2018, 21:02
jak chcesz mieć temperaturę spalin bez pid to tylko poprzez logowanie się na pc lub aplikacja na android tam cały czas pokazuje temp spalin

kaziu102
19-02-2018, 22:02
Panowie pale juz 3 tyg i nie wiem co jest zle. . . Spalanie na dobę ok 40-50 kg masakra. Dom 120 m ocieplony. Ustawienia to podawanie 10 sekund przerwa 60 sekund dmuchawa 30%. Temp spalin ok 230 przy 57 stopniach na piecu. Dodam że podlogowka raz jest ciepła wchodzę za godzinę do.domu i chłodna co jest nie tak . . . . O spalaniu nawet nie mowie bo podobno powinien palić 20 kg

cobra441
17-04-2018, 20:12
a ja mam inne pytania czy w trybie letnim można włączyć sama pompę podłogową i cwu

PiotrGorski
01-12-2018, 21:49
Dawno nie zaglądałem i widzę te same problemy, trzeba obserwować płomień, ja uzytkuje ten kocioł już 3 sezon i nie mam żadnych problemów

-adam-
10-12-2018, 17:34
witam wszystkich pytanko .sas slim 14 kw pale 3 rok na automacie czyli automatyczny sterownik czterodrogowy sam otwiera i zamyka zawór i steruje podawaniem paliwa oraz nadmuchem.przez 3 lata ok aż do tego sezonu ok piec nie trzyma ciepła szybko traci temperature przez co zamiast dłuższy okres czasu zamiast na podtrzymaniu jest w trybie palenia przy temperaturze na zewnątrz np.0 do 10st spala od15 do 20 kg jeśli ktoś może pomóc prosze z góry dzięki.

kryzys
10-12-2018, 17:49
A wyczyścił pod palnikiem popiół ? może kanały powietrzne zawalone ? a dlaczego jedziesz w dwustanie ? nie lepiej w automacie cały czas pykać ? ja w automacie jadę i spalam 8-10 kg na dobę 120m2 a czasem 160m2 .

cobra441
12-12-2018, 12:02
kryzys a jakie masz ustawienia pieca bo ja mam też dom o takich parametrach i mi teraz pali 18 kg na godzinę chociaż w tamtym roku udało mi się zejść tylko do 15 kg na dobę. palę teraz drugą zimę i pomimo że mam ten sam węgiel to co roku jazda z ustawieniami

kryzys
12-12-2018, 18:10
Ja ma podawanie minimalne 2,4 sek 42 sek przerwy i nadmuch min 18 proc , podawanie maksymalne 12 sek przerwa 65 sek i nadmuch 26 procent , ale ja mam palnik pancerpol ten najmniejszy i nie wiem czy te moje ustawienia na coś ci się przydają .

kielzu
04-12-2019, 10:03
http://www.lutech.pl/fotki/g75m.jpg
tu masz przykład wentylatora- posiada 2 klapki
1 duża na gorze i o niej piszę abyś ją przysłonił pozostawiając szparę jak na zdjęciu
2 z podwójna śrubą z boku o której Ty piszesz - ta powinna poruszac się swobodnie. działa trochę jak przepustnica- jak wiatrak pracuje ona się uchyla tym mocniej im mocniej dmucha. gdy wiatrak stoi klapka opada zamykając dopływ powietrza do palnika. tak powinna być wyregulowana.
jeśli nie posiadasz tej na górze to pozostanie Ci regulacja siły nadmuchu sterownikiem jedynie.

tak PID wyłącz aby sterownik przestawił się w tryb dwustanowy.
podtrzymanie zostaw.
najpierw trzeba ogarnąć fazę pracy abyś nie marnował swoich pieniędzy

Witam
mam piec sas multi 14kw. Czy możliwe, że na wentylatorze nie mam klapy fabrycznie zamontowanej, czy "fachowcy" jej nie zamontowali.

kryzys
04-12-2019, 16:47
To zależy jaki wentylator , u mnie też żadnej klapki nie mam ,mam wpa 117 .

timon120777
05-12-2019, 18:26
wszystko zależy od wersji wentylatora. może nie mieć zadnej przesłony, może miec jedną a może mieć też miarkownik czyli kompletny zestaw jak na zdjęciu. żadne braki nie są błedem tylko obecnościa lub nie dodatkowego wyposażenia.