PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja z miedzi do wody pitnej?



Bordoś
14-07-2004, 11:19
Pytanie jak w temacie. Podobno nie powinno się używać miedzi do instalacji wodnej w domu szczególnie gdy woda jest miejska-chlorowana bo zachodzi reakcja chemiczna w wodzie i jest ona wtedy szkodliwa.
Proszę fachowców o odpowiedź i ewentualne normy. A co jeżeli woda jest z własnej studni lub miejska i nie chlorowana? :D

krzysztofh
14-07-2004, 11:59
Generalnie nie ma przeciwskazań do stosowania miedzi na instalację wody użytkowej. Jedyną znaną mi przeszkodą jest miękka woda (rejony górski i podgórskie). Wody te mogą mieć odczyn kwaśny, co z kolei może powodować korozję rur.
Zaletą miedzi jest jej bakteriobójcze działanie.

Bordoś
15-07-2004, 07:56
No dobrze ale dowiedziałam sie co zresztą jest w sumie logiczne, że owszem przeciwwskazań nie ma gdy woda jest bez np. chloru , który reaguje z miedzią tworząc zwiazki chemiczne i jest norma nie dopuszczajaca miedzi do instalacji wodnej w przypadku wody miejskiej chlorowanej no chyba że jest woda miejska ozonowana :-?
Sądząc z ilości odpowiedzi jeszcze niewiele wiadomo na forum na ten temat a co ze specjalistami hydraulikami :wink: gdy maja poradzić ludziom jaką instalację zrobić. Mój znajomy już klnie bo ma miedzianą instalację i małe dziecko i wodę miejską chlorowaną - dowiedział się, że nie powinien używać tej wody do picia bo jest to szkodliwe zgodnie z Zarządzeniem M Z O i S z dn.04.05.99r w sprawie warunków jakie powinna spełniać woda do picia i na potrzeby gospodarcze Dz.U nr 35 z dn.31.05.1990r. - dlatego ja też się tym zainteresowałam i co wy na to?

am
15-07-2004, 08:20
Bordoś - poszukaj dobrze - tysiace postów na tym forum dotyczą tego tematu

Jasiu
15-07-2004, 08:58
Zaletą miedzi jest jej bakteriobójcze działanie.

Bakteriostatyczne.
Miedź nie zabija bakterii tylko utrudnia ich namnażanie :)

kroyena
19-07-2004, 10:50
Bordoś, a przed wojną to rurki robiono w porządnych kamienicach z mosiądzu. Mama wymieniała w latach 80-tych i chyba to był błąd bo w tym roku wymieniała te nowosci z lat 80-tych.

Wowka
19-07-2004, 11:08
Stary...... nie wiem czy jest sens przejmowania się tym w jakich rurkach będzie przepływała woda w tych ostatnich kilku (kilkunastu) metrach swej magistrali.
W mojej miejscowości część rur którymi doprowadzana jest woda do domów wykonana jest z powłoką azbestową. I to dopiero jest problem.
A czy Ty wiesz w jakich rurach wodociągi dostarczaj ą wodę z ujęcia do Twojego domu?

kroyena
19-07-2004, 11:51
Wowka, a co ty na to?
Jakim filtrem w taki azbeścik?
Bo tak bez filtra to tylko spłukiwać w kiblu nie strach.

Darom
19-07-2004, 23:13
Panowie, odczepcie sie od azbestu. Jest to jeden z najlepszych materiałów. Trwały, obojętny chemicznie. W wielu zastosowaniach nie znaleziono jeszcze materiału który mógły mu dorównać. Dla życia ludzkiego niebezpieczny tylko w szczególnych okolicznośćiach (nie bedę o nich pisał - bo o badaniach nad szkodliwością azbestu badań jest dużo). Reszta to tylko marketing (moda na kozła ofiarnego). W otaczającym nas świecie istnieje wiele substancji szkodliwych, nawet gorszych od azbestu, ale wielkim tego świata (koncerny itp)nie jest na rekę promowanie ich jako szkodliwych. Ja wolał bym rury azbestowe niż z PP. Oczywiście szklane były najlepsze.

pzdr
Darom

Dave
20-07-2004, 10:07
Do wody pitnej instalacja z miedzi jest najlepsza instalacja. Nie rozwijaja sie w niej bakterie, nie tworzy sie osad na sciankach. Tylko w rejonach gorskich z miekka woda nie powinno sie stosowac w zwiazku ze wzrostem stezenia jonow miedzi. W kazdym innym regionie nie bedzie problemu i powinno byc zalecane stosowanie miedzi do instalacji wody pitnej. Inne instalacje moga byc sobie z czegokolwiek :-)

D.