PDA

Zobacz pełną wersję : Czy będzie zakaz palenia węglem???



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Regut1
20-01-2016, 22:17
Czyli :
Dziesiątkowanie, kominowe, pogłówne, bykowe i kataster - i będzie CZYSTO!!!
:lol: :lol: :lol:

Adam M.
To kominowe bylo odpowiednikiem podatku od nieruchomosci. Wczesniej placilo sie za komin teraz placi sie z m2 za cala zabudowe. Co wiecej placi sie tez za tzw. inne urzadzenia posadowione na gruncie. Ciekaw jestem jak organy podatkowe zakwalifikuja grunt zajety na potrzeby wymiennika poziomego do pc?
Ktos wystepowal o indywidualna interpretacje?

Regut1
20-01-2016, 22:35
Misia to ja akurat dobrze znam :) lecz nie wiedziałem co dokładnie masz na myśli...
No wlasnie to spiewanie "do szafy". Tam nikt oficjalnie nie spiewal ze dach przeciekal a jezeli nawet niektorzy pokatnie tak twierdzili to bylo to klamstwo bo " prawie wogole nie padalo":-)
Oczywiscie skrytym ekosyfiarzom w Krakowie od 2019 r. bedziemy wszyscy mowili staniwcze NIE.

adam_mk
21-01-2016, 00:18
Szwadrony z napisem na sztandarach - ŚMIERĆ KOMINOM!!!
O ja pierdziu!!!

Adam M.

marcinollosso
21-01-2016, 06:26
Ja mam na myśli wciąż NOWYCH INWESTORÓW. Takich co to muszą się wybudować, bo szwagier postawił chatę sam. Bo kolega z pracy wziął kredyt na dom. Bo rodzinka mówi "pomożemy wam, damy radę sami postawić!".
Czyli takich "biedaków", co nie powinni, a chcą. Bo gdy już zbudują za ostatni grosz, to wtedy pytają o system grzewczy. I mają odpowiedzi: "rób ekogroch, przecież najtaniej cię później wyjdzie palenie, a pewnie już z kasy się wypstrykałeś", "kominek na drewno zrób, przywiozą, potniesz i będzie git".
Albo takich co to zmieniają ekogroch zużywany w nowoczesnym piecu na drewno do kominka (i to świeże), bo taniej...

Denerwują mnie takie uwagi, a tym bardziej stwierdzenia "biedak". Sam buduję metodą gospodarczą i nie widzę w tym żadnego problemu. Rodzina nam pomaga i również nie widzę w tym problemu. Owszem wydam ostatni grosz, ale zrobię to mądrze. Jeśli ty budowę domu kojarzysz z kredytem to twój problem. Ja natomiast nie widzę powiązania system gospodarczy=piec węglowy. Baa nawet bym powiedział że "bogacze" co to kredyty pobrali to nie rzadziej decydują się na ekogroch...wystarczy spojrzeć na zdjęcia z dzienników budowy czy innych blogów budowlanych...
Cały problem leży w mentalności a nie systemie gospodarowania pieniędzmi...



Jeśli nie stać cię na paliwo do Merca S, to możesz jeździć Tico. Jeśli kolega ma BMW 7, to też możesz dalej jeździć Tico, a nie później kombinować tanie paliwo do Merca S...

Dlaczego nie tanie paliwo? Gdzie twoje eko? Ja nie widze problemu w tym żeby np zagazować Merca S i miesięcznie mieć większe zyski niż na najbardziej dochodowej lokacie bankowej w naszym kraju...

pietruch78
21-01-2016, 06:32
No i zaczyna się pomału cyrk z uchwałą , a dokładniej wątpliwości:
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/czy-krakow-zdazy-wymienic-wszystkie-piece-weglowe/xyn54b

kaszpir007
21-01-2016, 06:39
Denerwują mnie takie uwagi, a tym bardziej stwierdzenia "biedak". Sam buduję metodą gospodarczą i nie widzę w tym żadnego problemu. Rodzina nam pomaga i również nie widzę w tym problemu. Owszem wydam ostatni grosz, ale zrobię to mądrze. Jeśli ty budowę domu kojarzysz z kredytem to twój problem.

A według mnie ma ...

Budowa domu metodą gospodarczą to w większości Polski wymysł . Wymysł boi chodzi o to aby zaoszczędzić na budowie i co się da samemu zrobić lub za darmo za pomocą rodziny lub znajomych (mówimy o pracy).
Na zachodzie normalny klient idzie do firmy , wybiera w katalogu dom , rozmawia z dekoratorem i urządzają już ten dom.
Później odbiera gotowy dom w większości umeblowy i się wprowadza ...

W PL malo kogo tak naprawdę stać na dom , dlatego ludzie kombinują i szukają sposobu aby dom wybudować jak najtaniej i stąd ten system popularny.

Normalnie gdyby każde prace miał robić fachowiec , fachowiec który wystawi faktury , pracuje legalnie , da gwarancje a sam inwestor by palcem miał nie kiwnąć to mało kto by dom wybudował bo większości ludzi nie stać na dom ...

Taka jest prawda ...

budowlany_laik
21-01-2016, 07:01
marcinollosso, budowa na kredyt jest bardzo podobna do budowy na raty z bieżących wpływów. Jeśli stać kogoś na zbudowanie z bieżących wpływów domu np. w 5 lat albo w 2 lata, to i stać go na oddanie tej kasy do banku w tym czasie. Ty wkładasz w budowę, ci z kredytem oddają do banku. Wbrew pozorom, oprocentowanie kredytu np. z dopłatami państwa do odsetek jest porównywalne ze stopą odsetkową z lokaty! Zatem budujący na kredyt ponoszą koszt oprocentowania, Ty natomiast tracisz możliwość zarobku na odsetkach z pieniędzy ulokowanych w budowie. I Twoja strata jest porównywalna z ich kosztem.

Budujący na kredyt mają jednak jedną bardzo ważną przewagę nad budującymi podobnie jak Ty - otrzymują na początku całą kasę i mogą mieszkać zaraz po wybudowaniu domu.

mirekaudi
21-01-2016, 07:16
Ja buduję dom 220m2, z czego ogrzewanej 180m2 ze stratami na rzecz garażu (w którym chcę mieć trochę ciepło, ale nie będę inwestować w ogrzewanie tam). Mam standardowe ocieplenie 20 cm, ze ścianą 24 cm, na ZWYKŁYCH FUNDAMENTACH, przeciętne okna (średnie U=0.86). Będzie 10MWh/rok i straty 6,5kW przy -20sC i 23sC w domu! Ergo, za ogrzanie domu zapłacę w porywach 1500 zł/rok z CWU. Z założonymi rękami. Mniej niż ty swoim "samoobsługowym" piecem na "eko"węgiel. Czy wy, agresory i ignoranty wszelakie w końcu zrozumiecie, że nie trzeba robić płyty fundamentowej, izolować się 40cm styropianu od powietrza, żeby parametry domu były dobre i żeby nie trzeba było w związku z tym ładować do tych domów "eko"pieców? Widać, że matematyka was parzy, powielacie te bzdury i robicie innym wodę z mózgu.

Co więcej tu nie potrzeba żadnych działań państwa, bo ingerowanie państwa w działania ludzi w krótkim czasie prowadzi do patologi. Tutaj jest potrzebna zmiana myślenia ludzi mieszkających w państwie, a jak widać niektórym strasznie ciężko to przychodzi. Agresory, sprzedawcy i zabetonowani wielbiciele czarnego syfu robią swoje. Ten wątek jest idealnym tego przykładem.

powiedz nam, młody człowieku, kiedy parapetówa w twoim domu? :lol2:

widać jak bardzo jesteś skoncentrowany na budowie, bo nie ogarniasz tego jak ci ludzie mówią, że CHCĄ wykorzystywać do ogrzewania swoich domów ekologiczne źródła energii tylko względy ekonomiczne na to nie pozwalają.

marcinollosso
21-01-2016, 07:48
Budowa domu metodą gospodarczą to w większości Polski wymysł . Wymysł boi chodzi o to aby zaoszczędzić na budowie i co się da samemu zrobić lub za darmo za pomocą rodziny lub znajomych (mówimy o pracy).

Jest też druga strona medalu, która dla mnie też była argumentem "ZA". Robiąc większość prac samemu mam 100% kontroli nad tym jak to jest robione. Zanim się podejmę tematu, czytam, oglądam, analizuje i wybieram najlepsze dla mnie rozwiązane. Nie jestem skazany na "panie ja tak robię od lat....". Docierają do mnie różne fakty, w przeciwieństwie do większości "FACHOWCÓW" w naszym kraju. Nie jestem "odporny" na wiedzę i chętnie ją przyswajam.



Na zachodzie normalny klient idzie do firmy , wybiera w katalogu dom , rozmawia z dekoratorem i urządzają już ten dom.
Później odbiera gotowy dom w większości umeblowy i się wprowadza ...


Masz rację, ale w Polsce wygląda to trochę inaczej. Inwestor albo "studiuje" budownictwo i pilnuje wykonawców, albo trafia potem na to forum i wylewa żale że mu wszystko spierniczyli.



W PL malo kogo tak naprawdę stać na dom , dlatego ludzie kombinują i szukają sposobu aby dom wybudować jak najtaniej i stąd ten system popularny.


Nie ukrywam że aspekt finansowy był dla mnie czynnikiem decydującym, ale to o czym pisałem wcześniej również.



Taka jest prawda ...
[/QUOTE]
Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma "swoje" prawdy ;)


marcinollosso, budowa na kredyt jest bardzo podobna do budowy na raty z bieżących wpływów. Jeśli stać kogoś na zbudowanie z bieżących wpływów domu np. w 5 lat albo w 2 lata, to i stać go na oddanie tej kasy do banku w tym czasie. Ty wkładasz w budowę, ci z kredytem oddają do banku.

Ci z kredytem oddają chyba na raty co nie?



Ty natomiast tracisz możliwość zarobku na odsetkach z pieniędzy ulokowanych w budowie. I Twoja strata jest porównywalna z ich kosztem.
Budujący na kredyt mają jednak jedną bardzo ważną przewagę nad budującymi podobnie jak Ty - otrzymują na początku całą kasę i mogą mieszkać zaraz po wybudowaniu domu.
Z tym porównywaniem kosztów był bym ostrożny. Owszem mogą mieszkać zaraz po wybudowaniu, rzeczywiście jest to jakiś argument. Dla mnie mało istotny, koszty jakie ponoszę teraz za mieszkanie u rodziny nie są duże. Dla osób które ponoszą koszty np w postaci czynszu to może jest duży plus.
Dla mnie bardzo ważne również było to że nie chcę się wiązać z żadnym bankiem na okres 25-30 lat. Jedni się tym nie przejmują inni widzą w tym problem. Ja należę do tej drugiej grupy.

boluslolusj23
21-01-2016, 08:41
Nie jeno ale też.
Piszesz że można w "starej Unii" palić w kominkach drewnem, więc ci odpowiadam że w pewnych rejonach NIE WOLNO. Nie znasz faktów i piszesz farmazony.

Szanowny Panie,
przepraszam, ale na takie coś, co Pan stosuje nie zgadzam się. Wyrywasz pan slowa z kontekstu tworząc nowe znaczenia i próbujesz mnie pan tym samym ośmieszyć w oczach czytających, którzy nie cofają sie i nie znają prawdziwego tekstu.
A jak napisałem przecież tak:
"Szanowny Panie,
Ale tak się składa, że w krajach starej Unii dalej można - spełniając oczywiście określone prawem warunki - palić w kominkach drewnem, brykietami drzewnymi a także używać kotłów na paliwa stałe."

Pan usunął to co na czerwono i chciał ze mnie zrobić durnia.
Czy to jakaś nowa forma moderacji, którą ma pan wg tytułu uprawiać?

Kto zatem farmazoni???

boluslolusj23
21-01-2016, 08:45
Czyli :
Dziesiątkowanie, kominowe, pogłówne, bykowe i kataster - i będzie CZYSTO!!!
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

Dorzuć jeszcze kastrację niewygodnych, podatek od ciśnienia tętniczego i pojemności płuc. jak całość, to całość.
Pozdrawiam serdecznie :hug:

kaszpir007
21-01-2016, 08:53
Jest też druga strona medalu, która dla mnie też była argumentem "ZA". Robiąc większość prac samemu mam 100% kontroli nad tym jak to jest robione. Zanim się podejmę tematu, czytam, oglądam, analizuje i wybieram najlepsze dla mnie rozwiązane. Nie jestem skazany na "panie ja tak robię od lat....". Docierają do mnie różne fakty, w przeciwieństwie do większości "FACHOWCÓW" w naszym kraju. Nie jestem "odporny" na wiedzę i chętnie ją przyswajam.

Masz rację, ale w Polsce wygląda to trochę inaczej. Inwestor albo "studiuje" budownictwo i pilnuje wykonawców, albo trafia potem na to forum i wylewa żale że mu wszystko spierniczyli.
.

To co piszesz to właśnie "zalety" budowy gospodarczej ...

Szuka sie jak najtaniej kogoś kto zrobi np. ocieplenie , innego kto zrobi tynki i itd ...
W większości są to osoby pracujące na czarno , nie wystawiający rachunków , nie dający żadnych gwarnacji , wiedzą że są tani i nie zależy im na jakości , bo idą na ilość a nie jakośc i wiedzą że inwestor i tak nie zobaczy wielu partactw , błędów i itd i robią tak aby bylo im łatwiej ...
Później drugi zrzuca winę na innego wykonawce że to jego wina i itd ...

U mnie domy buduje kilka firm pod klucz lub w stanie deweloperskim.

Dają na cały dom chyba 5 lat pełnej gwarancji ...

Widzę jak budują i mają te same ekipy , a niektóre kiepskie odpadły. Pełna kontrola , bo muszą dać gwarancje ...
Mają własny cały park maszynowy , biorą materiały dużym hurtem i mogą zaoferować ciekawe ceny ...


Obecnie ta firma robi domy na płycie fundamentowej , daje w standardzie pompę ciepła i rekuperator , wełnę układa metodą wtryskową , okna z montażem "ciepłym" , mają certyfikaty , ludzie jeżdżą na szkolenie ...

Sam mieszkam w domu wybudowanym przez tą firmę 5 lat temu , wtedy jeszcze inaczej budowali. Były pewne problemy to szybko usuwali.
Nawet teraz kilka domów ode mnie mieszka właściciel tej firmy ...

Są rożne firmy , ale jest spora konkurencja i firmy wiedzą że w przypadku budowy domów klient wystarczy że przejdzie się po sąsiadach któzy mają domy od takiej firmy i wszystkiego się dowie ...
Ddoatkowo może sam sprawdzać budowę i jak nie ufa wynająć dodatkowego własnego inspektora. Ja miałem własnego i do niczego się nie doczepił a jedynie powiedział że fachowo robią :)

Sam zanim zamówiłem w tej firmie dom to sam obszedłem sąsiadów i dowiedziałem sie wiele wiele rzeczy :)

Jak dla mnie właśnie ludzie któzy budują metodą gospodarczą popełniają dużo więcej błędów i są narażeni na partactwo bo mają wykonawców których wiarygodności , fachowości nie mogą zwertfikować , a sami tacy wykonawcy wiedzą że pracują na czarno i wiedzą że nie muszą sie często starać , bo liczy się tylko cena a klient i tak nie będzie mógł nic późnij zrobić ..

Przykro mi , ale jak ktoś buduje gospodarczo to dla mnie po prostu go nie stać na dom ...
I taka jest prawda ...

plusfoto
21-01-2016, 08:57
mówią, że CHCĄ wykorzystywać do ogrzewania swoich domów ekologiczne źródła energii tylko względy ekonomiczne na to nie pozwalają.
Możesz rozwinąć myśl. Tylko nie mów że inwestycyjnie będzie masakrycznie drożęj albo w eksploatacji. Oczywiście mówimy o nowych powstających domach.

JTKirk
21-01-2016, 09:08
kaszpir dobrze prawisz...ja się z tobą generalnie zgadzam

jedynie niewielki promil, to tzw. świadomi inwestorzy, którzy nie popełniają tych błędów, albo popełniają ich mniej, ale wcześniej dużo czasu poświęcili na przyswojenie odpowiedniej wiedzy w tym temacie

miedziannik
21-01-2016, 09:14
Witam.
Boluslolusj23,ty se tak nie nierwuj,jeszcze dostaniesz hercszlag i kiery bydzie tych pieruńskich goroli ustawio? :D
Co do kominków w Niemczech muszą spełniać aktualną normę spalin,co oznacza dla typowych wam znanych u nas,obowiązek zakładania filtra.
Kominiarz tam ma absolutną władzę,i nie jest tani,ale nie ma co porównywać,bo tam są pieniądze,choć statystycznie Niemiec jest niby biedniejszy od Polaka. :D
Pozdrawiam.

marcinollosso
21-01-2016, 09:50
To co piszesz to właśnie "zalety" budowy gospodarczej ...
Szuka sie jak najtaniej kogoś kto zrobi np. ocieplenie , innego kto zrobi tynki i itd ...
W większości są to osoby pracujące na czarno , nie wystawiający rachunków , nie dający żadnych gwarnacji , wiedzą że są tani i nie zależy im na jakości , bo idą na ilość a nie jakośc i wiedzą że inwestor i tak nie zobaczy wielu partactw , błędów i itd i robią tak aby bylo im łatwiej ...


Chcesz mi powiedzieć że wszyscy budujący na kredyt biorą fachowe ekipy?nie szukają oszczędności? biorą wszystko "na rachunek"?
Musisz wiedzieć że nie wszyscy budujący na kredyt podchodzą do tematu jak Ty. A i zapewne nie wszyscy budujący gospodarczo podchodzą tak jak ja.
Więc prawda leży pewnie gdzieś po środku. Każdy ma inną sytuację materialną, życiową, jesteśmy w różnym wieku i wszystko się rozchodzi o to abo mierzyć siły na zamiary.



Obecnie ta firma robi domy na płycie fundamentowej , daje w standardzie pompę ciepła i rekuperator , wełnę układa metodą wtryskową , okna z montażem "ciepłym" , mają certyfikaty , ludzie jeżdżą na szkolenie ...


Poza płytą, wszystko albo mam zrobione, albo będę miał...dla mnie to standard i tyle.



Jak dla mnie właśnie ludzie któzy budują metodą gospodarczą popełniają dużo więcej błędów i są narażeni na partactwo bo mają wykonawców których wiarygodności , fachowości nie mogą zwertfikować ,

Pisałem o tym wyżej, biorąc kredyt nie jest równoważny z fachowym postawieniem domu.
Dziś większość ludzi buduje dom na kredyt, to jest fakt prawda? przeglądając dzienniki budów, blogi, jakoś dziwnym trafem dostrzegam masę błędów wykonawczych...nie wspominając o inwestorach których nie ma na tego typu forach, którzy są nieświadomi tych błędów.



Przykro mi , ale jak ktoś buduje gospodarczo to dla mnie po prostu go nie stać na dom ...
I taka jest prawda ..


Dla mnie odwrotnie :)
I taka jest prawda...

Życzę miłego popołudnia.

budowlany_laik
21-01-2016, 10:09
Dla mnie bardzo ważne również było to że nie chcę się wiązać z żadnym bankiem na okres 25-30 lat. Jedni się tym nie przejmują inni widzą w tym problem. Ja należę do tej drugiej grupy.
Ile lat chcesz budować z bieżących wpływów? 25-30 lat? Zapewne krócej. Zatem w takim samym okresie mógłbyś spłacić kredyt mieszkając już dziś. Tak jak pisałem, aktualnie oprocentowanie kredytu z dopłatami jest porównywalne z oprocentowaniem lokaty.

marcinollosso
21-01-2016, 10:26
Ile lat chcesz budować z bieżących wpływów? 25-30 lat? Zapewne krócej. Zatem w takim samym okresie mógłbyś spłacić kredyt mieszkając już dziś. Tak jak pisałem, aktualnie oprocentowanie kredytu z dopłatami jest porównywalne z oprocentowaniem lokaty.
Zdecydowanie krócej. Jak skończę to Ci dam znać, wtedy Ci powiem czy żałuję.
Moje doświadczenia z lokatami są żenujące...dochody śmieszne a zamrożona gotówka wcale nie taka mała.
I mimo że nie ma doświadczenia w zaciąganiu kredytu to nie powiesz mi że wpływy z lokaty są równe odsetkom z kredytu...

budowlany_laik
21-01-2016, 10:56
I mimo że nie ma doświadczenia w zaciąganiu kredytu to nie powiesz mi że wpływy z lokaty są równe odsetkom z kredytu...
Oczywiście, że nie. Są lokaty z wyższym oprocentowaniem niż koszt kredytu - "Lokata [pewnego banku na "m"] 4% na start" vs. kredyt z dopłatami do odsetek (3,88% aktualnie).

boluslolusj23
21-01-2016, 11:48
Witam.
Boluslolusj23,ty se tak nie nierwuj,jeszcze dostaniesz hercszlag i kiery bydzie tych pieruńskich goroli ustawio? :D
Co do kominków w Niemczech muszą spełniać aktualną normę spalin,co oznacza dla typowych wam znanych u nas,obowiązek zakładania filtra.
Kominiarz tam ma absolutną władzę,i nie jest tani,ale nie ma co porównywać,bo tam są pieniądze,choć statystycznie Niemiec jest niby biedniejszy od Polaka. :D
Pozdrawiam.

Bóg zapłać Dobry Człowieku, za wsparcie.
Ale we Pariżu nie wolno. A przeca to Unija cołko. Pra?

marcinollosso
21-01-2016, 12:30
Oczywiście, że nie. Są lokaty z wyższym oprocentowaniem niż koszt kredytu - "Lokata [pewnego banku na "m"] 4% na start" vs. kredyt z dopłatami do odsetek (3,88% aktualnie).
Tak, na 3 miesiące z maksymalną kwotą 10tys zl. Wysokość odsetek po odjęciu podatku Belki (19%):79,89 zł dla 10 tys zł...
operowanie procentami wygląda baaardzo optymistycznie:)
Pewnie bym się z Tobą zgodził (choć nie koniecznie) jeśli bym np.posiadał kwotę 400 tys zł. To bym się zastanowił i obliczył czy bardziej opłaci mi się tą kasę dać na lokatę i wziąć kredyt na dom, czy olać te banki i wystawić chate za gotówkę. W przeciwnym wypadku dla mnie nie ma tematu.

budowlany_laik
21-01-2016, 12:35
To był tylko pierwszy z brzegu przykład, można szukać dalej jak ktoś chce. Faktem jest, że oprocentowania te są porównywalne.

Ale każdy orze jak może...

Mam choć nadzieję, że zamontujesz w swoim domu "normalny" system grzewczy (bez-smrodny).

marcinollosso
21-01-2016, 12:43
Oczywiście że tak, ja osobiście nie mam nic do kredytobiorców, pisałem o tym wcześniej że każdy kombinuje na swoje. Mnie irytuje tylko to iż można się tu dowiedzieć że jak nie buduje się z kredytu to jest się "biedakiem".
Co do systemu ogrzewania pewnie Cie zaskoczę, ale mimo że jestem "biedakiem" bez kredytu to umiem wybrać system grzewczy na moją kieszeń i nie musi to być groch.

budowlany_laik
21-01-2016, 12:53
I co to będzie za system?

boluslolusj23
21-01-2016, 13:08
Jeśli ktoś z obecnie decydujących czyta ten wątek, to uprzejmie proszę o przekazanie swoim panom mojego pomysła.

Chcesz korzystać z dobra wspólnego jakim jest poziomy ruch powietrza zwany wiatrem - płać za zezwolenie i płać podatek od zysku.
Chcesz korzystać z dobra wspólnego jakim jest spadek wody? - płać za zezwolenia i podatek od zysku.
Chcesz korzystać z promieniowania Słonecznego, które na tereny naszej Najjaśniejszej padają - płać podatek od zysku

już zmierzam do sedna:
Chcesz korzystać z dobra wspólnego jakim jest ciepło zawarte w powietrzu nad naszą ojczyzną, albo w gruntach do niej przynależnych? To plać za zezwolenia i podatek od zysku.

Jak chcę skorzystać z węgla - naszego wspólnego dobra, to muszę za niego zapłacić. A w opłacie i zysk i akcyzy i pieron wie co jeszcze.

I takim oto chytrym sposobem Szanowni Państwo znajdzie się kasiora na 500+ i inne "dobre zmiany". Z pożytkiem dla...:wave:

marcinollosso
21-01-2016, 13:22
I co to będzie za system?

Co do źródła jeszcze się nie zdecydowałem, na pewno ogrzewanie niskotemperaturowe.

budowlany_laik
21-01-2016, 13:25
No to mam nadzieję, że w Twoim systemie budowania znajdziesz kasę na normalny system ogrzewania (bez komina). Dobrych wyborów życzę.

pawko_
21-01-2016, 14:21
Ładuj ekogroch marcinollosso.

Liwko
21-01-2016, 14:36
Ładuj ekogroch marcinollosso.

Musiałby chyba być tak głupi jak... :rolleyes:

mnowak355
21-01-2016, 15:55
Witam
Chciałbym podzielić się z Wami moimi wyliczeniami i poprosić o ich weryfikację.
Mieszkam na terenie M. Krakowa i w związku z tym zastanawiam się nad skorzystaniem z dopłaty do wymiany pieca. Chciałem jednocześnie wstępnie przeliczyć sobie koszt ogrzewania domu gazem.
Mieszkam w domu z lat 80-tych. Ok 10 lat temu dom został ocieplony 10-cio centymetrową warstwą styropianu. Ogrzewam ok 350m2 powierzchni.
Kilkanaście lat temu system ogrzewania został wymieniony z grawitacyjnego na cienkie rurki miedziane z wymuszonym obiegiem wody. Obecnie dom ogrzewam kotłem na ekogroszek z podajnikiem. I tutaj dochodzimy do sedna.
Obecnie w sezonie grzewczym zużywam ok 4t ekogroszku. Zrobiłem takie wyliczenia.
1kg mojego ekogroszku ma 24000KJ wartości opałowej daje to 6.66kWh. Energia zawarta w 4000kg węgla wg tego wyliczenia wynosi 26 640kWh.
Z przelicznika energii wyszło mi że 1m3 gazu to 10,55kWh
26 640 kWh (energia potrzebna mi do ogrzania domu) / 10,55kWh (1m3 gazu) = 2525 m3 gazu
Bardzo proszę o informacje czy moje wyliczenia trzymają się "kupy".

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

imrahil
21-01-2016, 16:07
Witam
Chciałbym podzielić się z Wami moimi wyliczeniami i poprosić o ich weryfikację.
Mieszkam na terenie M. Krakowa i w związku z tym zastanawiam się nad skorzystaniem z dopłaty do wymiany pieca. Chciałem jednocześnie wstępnie przeliczyć sobie koszt ogrzewania domu gazem.
Mieszkam w domu z lat 80-tych. Ok 10 lat temu dom został ocieplony 10-cio centymetrową warstwą styropianu. Ogrzewam ok 350m2 powierzchni.
Kilkanaście lat temu system ogrzewania został wymieniony z grawitacyjnego na cienkie rurki miedziane z wymuszonym obiegiem wody. Obecnie dom ogrzewam kotłem na ekogroszek z podajnikiem. I tutaj dochodzimy do sedna.
Obecnie w sezonie grzewczym zużywam ok 4t ekogroszku. Zrobiłem takie wyliczenia.
1kg mojego ekogroszku ma 24000KJ wartości opałowej daje to 6.66kWh. Energia zawarta w 4000kg węgla wg tego wyliczenia wynosi 26 640kWh.
Z przelicznika energii wyszło mi że 1m3 gazu to 10,55kWh
26 640 kWh (energia potrzebna mi do ogrzania domu) / 10,55kWh (1m3 gazu) = 2525 m3 gazu
Bardzo proszę o informacje czy moje wyliczenia trzymają się "kupy".

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

założyłeś sprawność kotła 100%?

boluslolusj23
21-01-2016, 17:15
założyłeś sprawność kotła 100%?

Przecież porządny gazowy (kondensacyjny) ma większą sprawność, niż węglówka. To mu rzeczywiste zużycie powinno na gazie wyjść mniejsze, niż wyliczył.

imrahil
21-01-2016, 17:46
Przecież porządny gazowy (kondensacyjny) ma większą sprawność, niż węglówka. To mu rzeczywiste zużycie powinno na gazie wyjść mniejsze, niż wyliczył.

tak, tak, ale chodzi o to, że wziął kaloryczność węgla i pomnożył razy spalone tony. przecież dom nie połyka całej energii zawartej w węglu.

oszczednyGrześ
21-01-2016, 18:16
Przecież porządny gazowy (kondensacyjny) ma większą sprawność, niż węglówka. To mu rzeczywiste zużycie powinno na gazie wyjść mniejsze, niż wyliczył.

Niestety wiele znam przypadków gdy ktoś zmienił gaz na węgiel i płacił więcej. A chyba koszty są jednym z najważniejszych czynników. Znam też sytuacje gdzie ludzie z gazu przesiadali się na węgiel i poczuli różnicę w portfelu in plus!

oszczednyGrześ
21-01-2016, 18:20
Z przelicznika energii wyszło mi że 1m3 gazu to 10,55kWh
26 640 kWh (energia potrzebna mi do ogrzania domu) / 10,55kWh (1m3 gazu) = 2525 m3 gazu
Bardzo proszę o informacje czy moje wyliczenia trzymają się "kupy".

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

I liczysz że na dom pójdzie te 10,55 kWh? Niestety wątpię by sprawność całego systemu dała taką wartość. Sam dużo korzystałem z gazu do ogrzewania niegdyś i gaz odradzam niemalże każdemu... Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami z forum które przeszły na gaz i są w szoku ile im m3 idzie! Teraz pytają co robić...

Greengaz
21-01-2016, 19:08
Sam dużo korzystałem z gazu do ogrzewania niegdyś i gaz odradzam niemalże każdemu... Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami z forum które przeszły na gaz i są w szoku ile im m3 idzie! Teraz pytają co robić...

Niestety wiele znam przypadków gdy ktoś zmienił gaz na węgiel i płacił więcej.

Mógłbyś się zdecydować?

Maher
21-01-2016, 19:23
Ile lat chcesz budować z bieżących wpływów? 25-30 lat? Zapewne krócej. Zatem w takim samym okresie mógłbyś spłacić kredyt mieszkając już dziś. Tak jak pisałem, aktualnie oprocentowanie kredytu z dopłatami jest porównywalne z oprocentowaniem lokaty.


Dopisz jeszcze że banki to instytucje charytatywne i kredyty udzielają z dopłatami wszystkim jak leci i dopłacają do nich. Takich bzdur dawno już nie czytałem.
Słyszałeś o czym takim jak RRSO do tego dolicz koszty ubezpieczenia i to możesz dopiero porównywać z lokatami, może o tego zacznij zanim będziesz dalej wypisywał głupoty.

oszczednyGrześ
21-01-2016, 19:26
Mógłbyś się zdecydować?

Przepraszam, zamienił węgiel na gaz...

budowlany_laik
21-01-2016, 19:37
@Maher, podałem później przykładowe wartości oprocentowania, doczytaj. Co do RRSO, to jeśli ubezpieczenie jest wymagane, to zawarte jest już w niej, ale nie zawsze jest przecież wymagane. Prowizja przy kredycie hipotecznym, to ułamek RRSO.

Maher
21-01-2016, 20:07
@Maher, podałem później przykładowe wartości oprocentowania, doczytaj. Co do RRSO, to jeśli ubezpieczenie jest wymagane, to zawarte jest już w niej, ale nie zawsze jest przecież wymagane. Prowizja przy kredycie hipotecznym, to ułamek RRSO.

Tak z ciekawości kolega zadzwonił do reklamowanego w telewizji banku aby dowiedzieć się ile w jego wypadku wyniesie przeniesienie kredytu i gdy spytał o RRSO to dowiedział się że 24% po potargowaniu zszedł do 12%, znajdź taką lokatę nawet dla nowych środków i do małej kwoty?

klaudiusz_x
21-01-2016, 22:21
Z przelicznika energii wyszło mi że 1m3 gazu to 10,55kWh
26 640 kWh (energia potrzebna mi do ogrzania domu) / 10,55kWh (1m3 gazu) = 2525 m3 gazu
Bardzo proszę o informacje czy moje wyliczenia trzymają się "kupy".

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Przy założeniu że grzejesz zimą ze średnią sprawnością na poziomie 70% to potrzebujesz18,6 kkWh.
Gaz wychodzi około 20-23 gr od kWh przy 100% sprawności.
Zapłacisz teoretycznie nie więcej jak 4,2k złotych za zimę.
Wyliczenie w dużym zaokrągleniu.

oszczednyGrześ
21-01-2016, 22:43
Przy założeniu że grzejesz zimą ze średnią sprawnością na poziomie 70% to potrzebujesz18,6 kkWh.
Gaz wychodzi około 20-23 gr od kWh przy 100% sprawności.
Zapłacisz teoretycznie nie więcej jak 4,2k złotych za zimę.
Wyliczenie w dużym zaokrągleniu.

Dokładnie, to duuuże zaokrąglenie :) 100% sprawności że tak powiem na "wyjściu" na dom jest nierealne.

Arturo72
21-01-2016, 22:53
Tak z ciekawości kolega zadzwonił do reklamowanego w telewizji banku aby dowiedzieć się ile w jego wypadku wyniesie przeniesienie kredytu i gdy spytał o RRSO to dowiedział się że 24% po potargowaniu zszedł do 12%, znajdź taką lokatę nawet dla nowych środków i do małej kwoty?
Mówisz o kredycie konsumpcyjnym a nie hipotecznym kolego a to niebo a ziemia.

klaudiusz_x
22-01-2016, 00:07
Dokładnie, to duuuże zaokrąglenie :) 100% sprawności że tak powiem na "wyjściu" na dom jest nierealne.

Przed wprowadzeniem przelicznika od PGNiK, przyjmowano, iż 1/m3 to około 9,6 kWh.
Grzejniki obniżają sprawność kondensata.

kaszpir007
22-01-2016, 06:28
Przy założeniu że grzejesz zimą ze średnią sprawnością na poziomie 70% to potrzebujesz18,6 kkWh.
Gaz wychodzi około 20-23 gr od kWh przy 100% sprawności.
Zapłacisz teoretycznie nie więcej jak 4,2k złotych za zimę.
Wyliczenie w dużym zaokrągleniu.

Czyli na grzejnikach sprawność będzie niższa niż gdyby miał podłógowkę ...

Jesli zużywa 4 tony opały i to 24MJ to kosztuje go to okolo 2400 zł.
Wiec jak gazem wyjdzie mu ponad 4000zł to różnica spora ...

budowlany_laik
22-01-2016, 06:47
Tak z ciekawości kolega zadzwonił do reklamowanego w telewizji banku aby dowiedzieć się ile w jego wypadku wyniesie przeniesienie kredytu i gdy spytał o RRSO to dowiedział się że 24% po potargowaniu zszedł do 12%, znajdź taką lokatę nawet dla nowych środków i do małej kwoty?
Mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszemy. No ale jak już wiele razy udowodniono, "myślenie ma kolosalną przyszłość".

mirekaudi
22-01-2016, 07:51
Możesz rozwinąć myśl. Tylko nie mów że inwestycyjnie będzie masakrycznie drożęj albo w eksploatacji. Oczywiście mówimy o nowych powstających domach.

ano, proszę bardzo. Trzy lata temu budując swój nowy dom (gdzie w projekcie mam kotłownie gazową) musiałem pomyśleć o innym zasilaniu, gdyż nitka z gazem zatrzymała się kilka kilometrów od mojej budowy. Pomyślałem o PC, dzwonie do kilku firm, dostaje wyceny od 50-70 tys. Wiadomo ile kosztuje piec kondensacyjny. Wszystko mam przygotowane pod PC (generalnie to dwie PC) W tym czasie wynika potrzeba wybudowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego dla firmy (które też trzeba ogrzać) Znów dzwonie do firm od PC i robi się 100 tys. Zaznaczam, że to ma hulać i dawać komfort, odpada pranie i prasowanie po nocach.
Co miałem w takiej sytuacji zrobić, by nie popełnić błędu?

JTKirk
22-01-2016, 08:01
może nie dzwonić tyle, tylko trochę pomysleć?

mnowak355
22-01-2016, 09:00
Witam
Dziękuję za odpowiedzi.

założyłeś sprawność kotła 100%?
Tak dla kotła gazowego przyjąłem sprawność 100%


tak, tak, ale chodzi o to, że wziął kaloryczność węgla i pomnożył razy spalone tony. przecież dom nie połyka całej energii zawartej w węglu.
Nie. Nie zajmowałem się sprawnością kotła węglowego. Dla uproszczenia przyjąłem że energia zawarta w 4t węgla jest przekazana do pomieszczeń i jest mi ciepło, dlatego podzieliłem ilość energii przez kWh zawarte w 1m3 gazu.


Niestety wiele znam przypadków gdy ktoś zmienił gaz na węgiel i płacił więcej. A chyba koszty są jednym z najważniejszych czynników. Znam też sytuacje gdzie ludzie z gazu przesiadali się na węgiel i poczuli różnicę w portfelu in plus!
Niestety trochę się tego obawiam.


I liczysz że na dom pójdzie te 10,55 kWh? Niestety wątpię by sprawność całego systemu dała taką wartość. Sam dużo korzystałem z gazu do ogrzewania niegdyś i gaz odradzam niemalże każdemu... Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami z forum które przeszły na gaz i są w szoku ile im m3 idzie! Teraz pytają co robić...
Wartość 10.55 to wartość kWh energii zawartej w m3 gazu.


Przy założeniu że grzejesz zimą ze średnią sprawnością na poziomie 70% to potrzebujesz18,6 kkWh.
Gaz wychodzi około 20-23 gr od kWh przy 100% sprawności.
Zapłacisz teoretycznie nie więcej jak 4,2k złotych za zimę.
Wyliczenie w dużym zaokrągleniu.
Niestety mi wychodzi więcej, dużo więcej.
Z faktury z PGNG wychodzi że m3 gazu z opłatami wychodzi ok 2,8pln pomnożona przez ilość metrów wychodzi ponad 7000. Przy założeniu że piec gazowy jest w 100% sprawny. Przy założeniu sprawności na poziomie 70% trzeba by było do m3 gazu doliczyć ok 30% a teraz kwota wychodzi już ponad 9000.
Gdybym liczył wg kilowatów jak podałeś to 2525m3 gazu zawierają w sobie 26 638kWh pomnożone przez 0,23PLN/kWh=6126
Jakbym nie liczył przy najbardziej optymistycznych wyliczeniach koszt ogrzewania wzrasta trzy krotnie w najbardziej pesymistycznych ponad czterokrotnie.


Jesli zużywa 4 tony opały i to 24MJ to kosztuje go to okolo 2400 zł.
Wiec jak gazem wyjdzie mu ponad 4000zł to różnica spora ...
Twoje założenia wartości opałowej węgla jest takie jak ja przyjąłem, ogrzewanie gazem wychodzi mi jednak dużo więcej.


Przed wprowadzeniem przelicznika od PGNiK, przyjmowano, iż 1/m3 to około 9,6 kWh.
Jeśli tak jest to mam 10cio procentowy błąd niestety na swoją niekorzyść.


I tak na koniec. Czy ktoś z Was ma może wiedzę (linki do stron, artykuły) jak faktycznie "szkodliwe" jest spalanie egogroszku. Z moich obserwacji pieca, komina, całego procesu spalania wynika że paliwo na retorcie dopalane jest bardzo dobrze. w popielniku zostaje popiół, trochę spieków, a z komina nie widać żeby cokolwiek wylatywało.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za głosy.

Arturo72
22-01-2016, 09:04
ano, proszę bardzo. Trzy lata temu budując swój nowy dom (gdzie w projekcie mam kotłownie gazową) musiałem pomyśleć o innym zasilaniu, gdyż nitka z gazem zatrzymała się kilka kilometrów od mojej budowy. Pomyślałem o PC, dzwonie do kilku firm, dostaje wyceny od 50-70 tys. Wiadomo ile kosztuje piec kondensacyjny. Wszystko mam przygotowane pod PC (generalnie to dwie PC) W tym czasie wynika potrzeba wybudowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego dla firmy (które też trzeba ogrzać) Znów dzwonie do firm od PC i robi się 100 tys. Zaznaczam, że to ma hulać i dawać komfort, odpada pranie i prasowanie po nocach.
Co miałem w takiej sytuacji zrobić, by nie popełnić błędu?
Czemu na siłę próbujecie z siebie zrobić totalnych sierotów,inwestorów,którzy nie potrafią myśleć,liczyć,orientować się ?
Na siłę próbujecie z siebie robić nie poważnych ludzi,dzieciaków,którzy myślą,że budowa domu za kilkaset tys.zł to jak lepienie babek w piasku,które to także wymaga myślenia.
Nie 3 lata temu a 5 lat temu czyli w 2011r poniższa pompka kosztowała 14tys.zł:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/
T-CAP Panasa 9kW,którym dzisiaj grzeje się 300m2 domy kosztował wtedy 18tys.zł
A Ty mówisz,że chcieli Cię ostrzyc na 50-70tys.zł ? Co z Ciebie za inwestor ? Myślisz trochę czy jedynie paplasz Co Ci ślina na język przyniesie ?
Jak myślisz to nie gadaj takich bzdur,chyba,że jako inwestor wogóle nie myślisz...

Ja mam gaz przy działce ale go olałem bo chciałem grzać dom prądem ?
Zdziwiony ? Prąd drogi ? Chyba,jedynie właśnie u podobnych tobie inwestorów z piaskownicy do babek z piasku ;)

Arturo72
22-01-2016, 09:08
Nie. Nie zajmowałem się sprawnością kotła węglowego. Dla uproszczenia przyjąłem że energia zawarta w 4t węgla jest przekazana do pomieszczeń i jest mi ciepło, dlatego podzieliłem ilość energii przez kWh zawarte w 1m3 gazu.

Błąd,sądzę,że w dzisiejszych nowych domach,gdzie mocno przewymiarowane kotły pracują większość część sezonu przy niskich mocach sprawność jest katastrofalna i nie pomyle się jak powiem,że z 4t,które liczysz 2t wyrzucisz kominem a jedynie 2t zostaną w domu bo tyle dom będzie potrzebowal.

Chcesz wiedzieć ile energii dom zużyje/ile będzie tej energii potrzebował na ogrzewanie zrób OZC a potem myśl i licz.

klaudiusz_x
22-01-2016, 09:26
Witam

Z faktury z PGNG wychodzi że m3 gazu z opłatami wychodzi ok 2,8pln pomnożona przez ilość metrów wychodzi ponad 7000. Przy założeniu że piec gazowy jest w 100% sprawny. Przy założeniu sprawności na poziomie 70% trzeba by było do m3 gazu doliczyć ok 30% a teraz kwota wychodzi już ponad 9000.
Gdybym liczył wg kilowatów jak podałeś to 2525m3 gazu zawierają w sobie 26 638kWh pomnożone przez 0,23PLN/kWh=6126
Jakbym nie liczył przy najbardziej optymistycznych wyliczeniach koszt ogrzewania wzrasta trzy krotnie w najbardziej pesymistycznych ponad czterokrotnie.



U mnie także z rozliczenia rocznego gaz wychodzi około 3zł/m3.
Tak wysoka cena wynika z niskiego zużycia gazu.
Przy większym zużyciu tj blisko 1200m3 cena jednostkowa spada.
Powyżej 1200 rośnie, opłaty przy idą mocno w górę, ale m3 jest tańszy..
W przybliżeniu można to sprawdzić na stronie PGNiK

Liwko
22-01-2016, 09:29
Do obliczeń wziąłbym 3 tony, żeby ewentualnie być miło rozczarowany.

JTKirk
22-01-2016, 09:33
Arturo, tyle ze to dom z lat 80, ocieplony 10cm styropianu, a nie nowy
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221532-Czy-b%C4%99dzie-zakaz-palenia-w%C4%99glem&p=7051513&viewfull=1#post7051513
i nie liczy, tylko tyle zużywa w tym domu

a przy obliczeniach dla gazu, nie można zapominać o abonamencie...
jak grzejesz powyżej 45-50C, to nie zakładaj sprawności powyżej 100% dla gazu

mnowak - mi się wydaje, że twoje obliczenia trzymają się kupy
tyle, że częśc z tych kwh co zostało policzone poszło przez komin - ile? - tego nie wiemy
w rzeczywistości dom potrzebuje mniej, bo sprawnośc kotła z podajnikiem może byc naprawdę rózna (70% będzie chyba dobrym przybliżeniem)
mam wątpliwości co do wartości współczynnika konwersji i faktycznej sprawności z jaka będzie pracować kocioł (temperatura na grzejniki)
no i trzeba doliczyć abonament

czyli zakładając te 70% sprawności dla "eko" to dom potrzebuje 18648kwh, czyli 1767m3
(ale patrz sprawność kotła i wsp. konwersji)

Arturo72
22-01-2016, 09:41
Arturo, tyle ze to dom z lat 80, ocieplony 10cm styropianu, a nie nowy
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221532-Czy-b%C4%99dzie-zakaz-palenia-w%C4%99glem&p=7051513&viewfull=1#post7051513
i nie liczy, tylko tyle zużywa w tym domu

Fakt,nie zauważyłem.

kemot_p
22-01-2016, 10:03
Nie 3 lata temu a 5 lat temu czyli w 2011r poniższa pompka kosztowała 14tys.zł:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/
T-CAP Panasa 9kW,którym dzisiaj grzeje się 300m2 domy kosztował wtedy 18tys.zł


Panowie, wytłumaczcie laikowi :), jaka jest moc tej pompy i co oznaczają:
Jednostka zewnętrzna [kW] 8
Moc grzewcza A7W45 [kW] 7,231
Moc grzewcza A7W35 [kW] 7,0
Co oznaczaja te parametry A7W45, A7W35??
Dzięki.

mnowak355
22-01-2016, 10:05
czyli zakładając te 70% sprawności dla "eko" to dom potrzebuje 18648kwh, czyli 1767m3
(ale patrz sprawność kotła i wsp. konwersji)
W takim wypadku cena ogrzewania robi się "akceptowalna".

Czyli sugerujecie że popełniam błąd w swoich obliczeniach polegający na nie uwzględnianiu sprawności kotła węglowego. Powinienem ilość spalonych i wydmuchanych przez komin kilowatów pomniejszyć o sprawność kotła, wtedy wyliczyć faktyczną ilość energii dostarczoną do pomieszczeń mieszkalnych. Zgoda. Jak w takim układzie liczyć sprawność kotła gazowego, bo chyba nie 100%

Liwko
22-01-2016, 10:21
W takim wypadku cena ogrzewania robi się "akceptowalna".

Czyli sugerujecie że popełniam błąd w swoich obliczeniach polegający na nie uwzględnianiu sprawności kotła węglowego. Powinienem ilość spalonych i wydmuchanych przez komin kilowatów pomniejszyć o sprawność kotła, wtedy wyliczyć faktyczną ilość energii dostarczoną do pomieszczeń mieszkalnych.

Kiedyś liczyliśmy to nawet w ten sposób. tak na oko ;)

1kWh z węgla (ze stratami) to około 16gr
1kWh z gazu to około 24gr
Więc skoro za węgiel średnio płacisz około 3000zł, to za gaz zapłacisz około 4500zł
Na oko :)

Tym się pobaw
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WubVolgV0aqWTcx4JpheenBaKMKGAiPxkSVcVtRoSr0/edit?authkey=CPfu-_8B&authkey=CPfu-_8B&pref=2&pli=1#gid=346

klaudiusz_x
22-01-2016, 10:29
Skocz do wątku z ile gazu w tym sezonie, tam czasami podają faktury.

JTKirk
22-01-2016, 10:30
Jak w takim układzie liczyć sprawność kotła gazowego, bo chyba nie 100%

im niższa temperatura która idzie w grzejniki, tym wieksza sprawność

http://termodom.pl/buduj/ogrzewanie/kotly_gazowe/kotly_gazowe___informacje_ogolne

Gdyby używać prawidłowej, fizycznej definicji sprawności okazało by się, że kocioł kondensacyjny osiąga sprawność około 96%, a tradycyjny 83%.
im niższa temperatura w kotle kondensacyjnym tym wyższa sprawność i bliższa tych 96%, a im wyższa temperatura tym mniej kondensuje i niższa sprawność (nie wiem jaką można przyjąć minmalną sprawność)

Greengaz
22-01-2016, 10:34
. Jak w takim układzie liczyć sprawność kotła gazowego, bo chyba nie 100%
Jeśli przyjmujesz ciepło spalania, czyli to co masz na rachunku, to sprawność 98 %.

Arturo72
22-01-2016, 10:52
Panowie, wytłumaczcie laikowi :), jaka jest moc tej pompy i co oznaczają:
Jednostka zewnętrzna [kW] 8
Moc grzewcza A7W45 [kW] 7,231
Moc grzewcza A7W35 [kW] 7,0
Co oznaczaja te parametry A7W45, A7W35??
Dzięki.
Przy temp.zewnętrznej(A)7st.C i temp.zasilania(W)45st.C moc grzewcza wynosi 7,231kW.

A poniżej masz dokładny wykres COP-u i wartości technicznych tej pompy:
344047

map78
22-01-2016, 11:03
I tak na koniec. Czy ktoś z Was ma może wiedzę (linki do stron, artykuły) jak faktycznie "szkodliwe" jest spalanie egogroszku. Z moich obserwacji pieca, komina, całego procesu spalania wynika że paliwo na retorcie dopalane jest bardzo dobrze. w popielniku zostaje popiół, trochę spieków, a z komina nie widać żeby cokolwiek wylatywało.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za głosy.

Proponuję najzwyczajniej w świecie zrobić eksperyment i sztachnąć się tym czego nie widać żeby wylatywało z komina. Ja kiedyś miałem przyjemność podczas wieszania anteny. Też myślałem, że skoro nic tam nie wylatuje to spokojnie można pracować koło takiego komina. Zaufaj mi, że musiałem kocioł wygasić, bo już po kilku sekundach pracy przy kominie zrobiło mi się słabo i kręciło w głowie. Pomyśl logicznie - spalasz tam zwykły węgiel, związki lotne (sadza) pozostają na wyczystce, ale reszta, całe to paskudztwo idzie prosto do atmosfery, bo żadnego filtra tam nie masz....

kemot_p
22-01-2016, 11:14
Przy temp.zewnętrznej(A)7st.C i temp.zasilania(W)45st.C moc grzewcza wynosi 7,231kW.

A poniżej masz dokładny wykres COP-u i wartości technicznych tej pompy:
344047

Czyli przy -15 st. C pompa ma moc około 5kW. A dlaczego nie ma danych co poniżej?

oszczednyGrześ
22-01-2016, 12:37
Czyli przy -15 st. C pompa ma moc około 5kW. A dlaczego nie ma danych co poniżej?

Bo katalogowo liczą tylko do -15C....

Arturo72
22-01-2016, 12:55
Czyli przy -15 st. C pompa ma moc około 5kW. A dlaczego nie ma danych co poniżej?
Bo takie są wymogi normy,że podają do -15st.C ;)
Poniżej masz do -20st.C,są to dane Fujitsu ale jest to ta sama pompa:344063

Liwko
22-01-2016, 14:32
Ktoś tu niedawno mówił, że nie ma 14-tek w górnictwie :P
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/weglowe-spolki-chca-wyplacic-czternastke-z-opoznieniem,2260493,4199

Panteraz
22-01-2016, 15:10
Starzy górnicy mają swoje przywileje :P

Liwko
22-01-2016, 15:40
Starzy górnicy mają swoje przywileje :P

Za które my wszyscy płacimy :bash:

Ja też chcę od ciebie (państwa) trzynastkę i czternastkę! Gorszym sortem jestem???

Liwko
22-01-2016, 16:34
Mało? Proszę bardzo :P
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/deputaty-weglowe-osiem-zwiazkow-zawodowych-zbiera-podpisy,2260240,4199

mnowak355
22-01-2016, 17:00
Proponuję najzwyczajniej w świecie zrobić eksperyment i sztachnąć się tym czego nie widać żeby wylatywało z komina. Ja kiedyś miałem przyjemność podczas wieszania anteny. Też myślałem, że skoro nic tam nie wylatuje to spokojnie można pracować koło takiego komina. Zaufaj mi, że musiałem kocioł wygasić, bo już po kilku sekundach pracy przy kominie zrobiło mi się słabo i kręciło w głowie. Pomyśl logicznie - spalasz tam zwykły węgiel, związki lotne (sadza) pozostają na wyczystce, ale reszta, całe to paskudztwo idzie prosto do atmosfery, bo żadnego filtra tam nie masz...

Mógłbym odbić piłeczkę i stwierdzić że sztachnięcie się spalinami z gazu też nie należało by do przyjemnych.

Maher
22-01-2016, 17:15
Mówisz o kredycie konsumpcyjnym a nie hipotecznym kolego a to niebo a ziemia.

Kredyt hipoteczny jest jeszcze droższy bo spłaca się odsetki od odsetek, no może po 15 latach zaczyna się spłacać dopiero częściowo kapitał.

Maher
22-01-2016, 17:21
Czemu na siłę próbujecie z siebie zrobić totalnych sierotów,inwestorów,którzy nie potrafią myśleć,liczyć,orientować się ?
Na siłę próbujecie z siebie robić nie poważnych ludzi,dzieciaków,którzy myślą,że budowa domu za kilkaset tys.zł to jak lepienie babek w piasku,które to także wymaga myślenia.
Nie 3 lata temu a 5 lat temu czyli w 2011r poniższa pompka kosztowała 14tys.zł:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/
T-CAP Panasa 9kW,którym dzisiaj grzeje się 300m2 domy kosztował wtedy 18tys.zł
A Ty mówisz,że chcieli Cię ostrzyc na 50-70tys.zł ? Co z Ciebie za inwestor ? Myślisz trochę czy jedynie paplasz Co Ci ślina na język przyniesie ?
Jak myślisz to nie gadaj takich bzdur,chyba,że jako inwestor wogóle nie myślisz...

Ja mam gaz przy działce ale go olałem bo chciałem grzać dom prądem ?
Zdziwiony ? Prąd drogi ? Chyba,jedynie właśnie u podobnych tobie inwestorów z piaskownicy do babek z piasku ;)

Ale za to wybudowałeś się na szkodach górniczych i jesteś otoczony domami z śmieciuchami lub z ekogroszkiem i teraz wylewasz swoje żale na forum bo boisz się sąsiadowi zwrócić uwagę że kopci.

Jarecki79
22-01-2016, 17:30
Mógłbym odbić piłeczkę i stwierdzić że sztachnięcie się spalinami z gazu też nie należało by do przyjemnych.

Można dodać, aby się nachylił i sztachnął się spalinami z diesla, to dopiero jest trujące, x-razy bardziej od każdego kotła z podajnikiem na ekogroszek.

Ustawa Krakowska jest baznadziejnie głupia, nie odwołuje się bowiem do żadnego prawa czy normy, to znowu rozmawiając o autach, mamy normy EURO VI a taki Kraków sobie napisze,że ma te normy w poważaniu i samochodom jeździć nie można. Jak ktoś tej skali głupoty pojąć nie potrafi, to trudno

Jutro usiądę ze spokojem i kilka rzeczy przytoczę.

Arturo72
22-01-2016, 17:34
Kredyt hipoteczny jest jeszcze droższy bo spłaca się odsetki od odsetek, no może po 15 latach zaczyna się spłacać dopiero częściowo kapitał.
Masakra :)
Nie jarzysz człowieku nic z tego świata,daj se na luz już z takimi głupimi komentarzami ;)
Kapitał spłacam od pierwszego dnia...
Kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku dlatego tak ciężko go przeznaczyć na inne cele nie budowlane bo banki sprawdzają na co jest przeznaczony bo sadzę,że cwaniaków byłoby dużo to wykorzystać.
Rozumiesz ?
Rozumiesz,że mając nawet gotówkę na budowę warto wziążć kredyt hipoteczny a gotówkę zainwestować ?

Liwko
22-01-2016, 17:34
Kredyt hipoteczny jest jeszcze droższy bo spłaca się odsetki od odsetek, no może po 15 latach zaczyna się spłacać dopiero częściowo kapitał.

Co ty znowu pieprzysz??? :rotfl:

budowlany_laik
22-01-2016, 17:51
Co ty znowu pieprzysz??? :rotfl:
Zawsze mówili by po alkoholu nie pisać na forum, ale widać @Maher tego też nie doczytał :bash:

Maher
22-01-2016, 18:11
Masakra :)
Nie jarzysz człowieku nic z tego świata,daj se na luz już z takimi głupimi komentarzami ;)
Kapitał spłacam od pierwszego dnia...
Kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku dlatego tak ciężko go przeznaczyć na inne cele nie budowlane bo banki sprawdzają na co jest przeznaczony bo sadzę,że cwaniaków byłoby dużo to wykorzystać.
Rozumiesz ?
Rozumiesz,że mając nawet gotówkę na budowę warto wziążć kredyt hipoteczny a gotówkę zainwestować ?

Najlepiej zainwestować w lokatę, bo bank tak jak pisałem jest instytucją charytatywną.
Ciekawe jak mi przeliczyli kredyt na 350 tys.zł to po 35 latach miałbym spłacić 700 tys.zł i wolałem wybudować bez.

JTKirk
22-01-2016, 18:16
tam zaraz po alkoholu...
może zwyczajnie nie rozumie?!?.

inna rzecz że z tym

Masakra :)
Rozumiesz,że mając nawet gotówkę na budowę warto wziążć kredyt hipoteczny a gotówkę zainwestować ?

zwyczajnie się nie zgadzam
i jednocześnie zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach rozpasanej konsumpcji i życia ponad stan, jest to pogląd odosobniony :P

Arturo72
22-01-2016, 18:22
Najlepiej zainwestować w lokatę, bo bank tak jak pisałem jest instytucją charytatywną.
Ciekawe jak mi przeliczyli kredyt na 350 tys.zł to po 35 latach miałbym spłacić 700 tys.zł i wolałem wybudować bez.
No mi nie tylko przeliczyli ale prawie tyle spłacę po 30 latach :)
Teraz pomyśl Maher w odwrotną stronę,masz 350 klocków,inwestujesz to na 35 lat,rozsądnie,nie koniecznie na lokaty.Ile kasy wyciągniesz z tych 350tys.zł po 35 latach ? :D
Kopara opadła,że można tak liczyć ? ;)


zwyczajnie się nie zgadzam

No już Ci wyjaśniłem wyżej w odpowiedzi do Maher-a :)
100% zysku przez 35 lat to nie jest jakiś zabójczy wynik :)

Maher
22-01-2016, 18:28
Może ci którzy wzięli kredyt i nadal uważają że jest darmowy niech zwrócą się z pytaniem do banku aby im obliczył na dzień dzisiejszy ile zostało im do spłacenia tak jakby chcieli go spłacić od razu to może zrozumią jaki jest tani, żeby czasem się nie zdziwili jak np. kredyt 350 tys.zł po roku spłaty jest do spłacenia ok. 370 tys.zł.

Panteraz
22-01-2016, 18:31
Za które my wszyscy płacimy :bash:

Ja też chcę od ciebie (państwa) trzynastkę i czternastkę! Gorszym sortem jestem???

Ja nie jestem górnikiem :yes:

Maher
22-01-2016, 18:39
No mi nie tylko przeliczyli ale prawie tyle spłacę po 30 latach :)
Teraz pomyśl Maher w odwrotną stronę,masz 350 klocków,inwestujesz to na 35 lat,rozsądnie,nie koniecznie na lokaty.Ile kasy wyciągniesz z tych 350tys.zł po 35 latach ? :D
Kopara opadła,że można tak liczyć ? ;)

No już Ci wyjaśniłem wyżej w odpowiedzi do Maher-a :)
100% zysku przez 35 lat to nie jest jakiś zabójczy wynik :)

Czyli jednak w lokaty nie opłaca się inwestować - koszt poniżej kredytu hipotecznego.
Zawsze można zainwestować w akcje - ciekawe ile wtedy zostanie z tej kwoty, niektórzy z budujących już zainwestowali w kredyt w frankach i teraz plączą aby im pomóc itd.
Biorąc kredyt masz pewność że przez 35lat będziesz miał z czego spłacać raty, dobrze jakby bank był taki miły i wtedy zabrał tylko dom i przynajmniej spłacone raty można uznać za wynajem, gorzej jak cię wygoni z domu i każe spłacać różnicę z licytacji z odsetkami, a tak jest zawsze.

Arturo72
22-01-2016, 19:04
Czyli jednak w lokaty nie opłaca się inwestować - koszt poniżej kredytu hipotecznego.
Gdybym to ja miał taki dylemat na pewno nie patrzyłbym się na lokaty ;)


Zawsze można zainwestować w akcje - ciekawe ile wtedy zostanie z tej kwoty, niektórzy z budujących już zainwestowali w kredyt w frankach i teraz plączą aby im pomóc itd.
A nieruchomości ?
U mnie na osiedlu facet zainwestował w garaże(zresztą były ryl),ma ich 10szt i kasę ciagnie jak lodu,miesięcznie od jednego ma 200zł już od kilkunastu lat,kupował garaze po 10tys.zł a teraz za mniej niż 40tys.zł nie kupisz garażu murowanego w Gliwicach :)
Niektóre ryle myślą ;)


Biorąc kredyt masz pewność że przez 35lat będziesz miał z czego spłacać raty
Oczywiscie,dlatego głupotą jest jak niektórzy robią,że sprzedają mieszkania żeby budować domy.To dowodzi tego,ze ich nie bylo stać na dom.
Mieszkanie to jest właśnie m.in inwestycja o jakiej pisze,którą w razie W można spienięzyć.

Maher,masz kasę kupuj garaże w Gliwicach,ja będę Ci je administrował :)

JTKirk
22-01-2016, 19:09
Oczywiscie,dlatego głupotą jest jak niektórzy robią,że sprzedają mieszkania żeby budować domy.To dowodzi tego,ze ich nie bylo stać na dom.
Mieszkanie to jest właśnie m.in inwestycja o jakiej pisze,którą w razie W można spienięzyć.

nadużywasz słowa głupota...

ciekawe, czy dalej będziesz tak twierdzić, jak ci się trafi lokator (w twoim mieszkaniu które wynajmujesz), który nie będzie ci płacić, zdewastuje mieszkanie, a jak go w końcu wywalisz z wielkimi problemami, to się okaże że jest nieściągalny.....ehhhh
nie zapominaj, że na inwestyjach na których można zarobić więcej niż na lokatach, dużo większe jest ryzyko i można też stracić...

tak jak inwestując w rozkręcenie firmy kolegi :P

Arturo72
22-01-2016, 19:29
nadużywasz słowa głupota...

ciekawe, czy dalej będziesz tak twierdzić, jak ci się trafi lokator (w twoim mieszkaniu które wynajmujesz), który nie będzie ci płacić, zdewastuje mieszkanie, a jak go w końcu wywalisz z wielkimi problemami, to się okaże że jest nieściągalny.....ehhhh
nie zapominaj, że na inwestyjach na których można zarobić więcej niż na lokatach, dużo większe jest ryzyko i można też stracić...

tak jak inwestując w rozkręcenie firmy kolegi :P
Przeżyłem jedno i drugie ale podstawa to zawsze pozytywne myślenie ;)
Oczywiście,każda inwestycja posiada ryzyko ale właśnie na tym polega życie,raz się jest na górce raz w dolinie ;)

Podobnie głupotą mogę nazwać niechęć do Alfy bo to jest mega autko ;)

map78
22-01-2016, 19:48
Mógłbym odbić piłeczkę i stwierdzić że sztachnięcie się spalinami z gazu też nie należało by do przyjemnych.

Nie o gaz pytałeś.... Gazem się nie sztachałem, wiec nie wiem. Ja mam teraz pompę ciepła i tam mogę stać i dobę z gębą przytkniętą do wiatraka, jedyne co mi grozi to zamarznięcie, ale na pewno nie zatrucie;)
A co do aluzji Jareckiego z dieslami, to przy dieslu można stanąć, choć nie jest to przyjemne, ale można, a spróbuj stanąć w tej samej odległości obok swojego komina, z którego nic się nie wydobywa, po prostu spróbuj to będziesz wiedział co lepsze;) Ja próbowałem i z dwojga złego wybieram diesla...

panfotograf
22-01-2016, 19:53
Szanowny Panie,
przepraszam, ale na takie coś, co Pan stosuje nie zgadzam się. Wyrywasz pan slowa z kontekstu tworząc nowe znaczenia i próbujesz mnie pan tym samym ośmieszyć w oczach czytających, którzy nie cofają sie i nie znają prawdziwego tekstu.
A jak napisałem przecież tak:
"Szanowny Panie,
Ale tak się składa, że w krajach starej Unii dalej można - spełniając oczywiście określone prawem warunki - palić w kominkach drewnem, brykietami drzewnymi a także używać kotłów na paliwa stałe."

Pan usunął to co na czerwono i chciał ze mnie zrobić durnia.
Czy to jakaś nowa forma moderacji, którą ma pan wg tytułu uprawiać?

Kto zatem farmazoni???

Szanowny Pan nie rozumie tekstu który sam napisał?
Piszesz że w krajach starej Unii można palić w kominkach (spełniając określone prawem warunki), a ja podaję miasto należące do Unii gdzie nie wolno palić w kominkach BEZWARUNKOWO.
Zatem pisanie że w krajach starej Unii można palić w kominkach jest wprowadzaniem w błąd - pisaniem półprawdy czy "farmazonieniem".
Dla mnie półprawda jest półkłamstwem.
A podejrzewam że takich obszarów w starej Unii, gdzie kategorycznie NIE WOLNO palić w kominkach, jest więcej.

mirekaudi
22-01-2016, 20:18
Czemu na siłę próbujecie z siebie zrobić totalnych sierotów,inwestorów,którzy nie potrafią myśleć,liczyć,orientować się ?
Na siłę próbujecie z siebie robić nie poważnych ludzi,dzieciaków,którzy myślą,że budowa domu za kilkaset tys.zł to jak lepienie babek w piasku,które to także wymaga myślenia.
Nie 3 lata temu a 5 lat temu czyli w 2011r poniższa pompka kosztowała 14tys.zł:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/
T-CAP Panasa 9kW,którym dzisiaj grzeje się 300m2 domy kosztował wtedy 18tys.zł
A Ty mówisz,że chcieli Cię ostrzyc na 50-70tys.zł ? Co z Ciebie za inwestor ? Myślisz trochę czy jedynie paplasz Co Ci ślina na język przyniesie ?
Jak myślisz to nie gadaj takich bzdur,chyba,że jako inwestor wogóle nie myślisz...

Ja mam gaz przy działce ale go olałem bo chciałem grzać dom prądem ?
Zdziwiony ? Prąd drogi ? Chyba,jedynie właśnie u podobnych tobie inwestorów z piaskownicy do babek z piasku ;)


Nie będe tego komentował, choćby z prostego powodu - nie dyskutuj z głupcem, bo sprowadzi cie do swojego poziomu i pokona doświadczeniem-

Gdybyś czytał wcześniejsze posty wiedziałbyś jaki budowałem dom i nie pisałbyś takich głupot. Pompke którą podlinkowałeś nagrzewnica w gospodarczym zjadłaby na śniadanie. Wiesz co to są priorytety?
Jeśli chodzi o myślenie to - mędrca można poznać po tym, że potrafi rozpoznać tą cienką granice między tym co jest dobre, a co złe.
Każdy inwestor wydaje swoje pieniądze, budowałem pierwszy dom, mogłem popełnić błędy, jest to nieuniknione.
Ile Ty wybudowałeś domów?

mirekaudi
22-01-2016, 20:22
może nie dzwonić tyle, tylko trochę pomysleć?

no dawaj, o czym?

fotohobby
22-01-2016, 20:24
Co ty znowu pieprzysz??? :rotfl:

Jego nauczyciel matematyki ma w tej chwili głęboką dyspepsję :)

mirekaudi
22-01-2016, 20:25
Masakra :)
Nie jarzysz człowieku nic z tego świata,daj se na luz już z takimi głupimi komentarzami ;)
Kapitał spłacam od pierwszego dnia...
Kredyt hipoteczny jest najtańszym kredytem na rynku dlatego tak ciężko go przeznaczyć na inne cele nie budowlane bo banki sprawdzają na co jest przeznaczony bo sadzę,że cwaniaków byłoby dużo to wykorzystać.
Rozumiesz ?
Rozumiesz,że mając nawet gotówkę na budowę warto wziążć kredyt hipoteczny a gotówkę zainwestować ?

tu akurat widać, że myślisz.

Arturo72
22-01-2016, 20:33
tu akurat widać, że myślisz.
No niestety mirku z audi nie myle się :)


Gdybyś czytał wcześniejsze posty wiedziałbyś jaki budowałem dom i nie pisałbyś takich głupot. Pompke którą podlinkowałeś nagrzewnica w gospodarczym zjadłaby na śniadanie. Wiesz co to są priorytety?

Zatem podaj projektowe obciążenie cieplne z OZC Twojego domu mirku z audi :)

JTKirk
23-01-2016, 07:45
no dawaj, o czym?

specjalnie dla ciebie mirku z audi napiszę...

budowałem jeszcze wczeniej niż ty...miałem o tyle gorzej, że o pc-pw mało się wtedy pisało(o OZC zresztą też),nie było praktycznie nikogo kto by toto miał, w grę wchodziły tylko gruntówki, na szczęście na FM byli ludzie którzy przetarli szlak
zgodnie z tym co tutaj wyczytałem, starałem się wysłać jak najwięcej zapytań ofertowych. Wysłałem grubo ponad 20. Wszytkie firmy dostały takie same dane + dodatkowo dosyłałem jak co jeszcze potrzebowali (te wszystkie wyceny mam w archiwum)
I zaskoczenie - bo ceny w niektórych ofertach kosmiczne, ale wiedziałem że tak będzie. Większym zaskoczeniem było, że rozrzut mocy PC które mi proponowano był od 6kw do 15kw (!!!) I nie było wiadomo kto proponuje dobrze a kto źle
Nie dawało mi to spokoju i zainteresowałem się OZC. Wtedy trzeba było liczyć samemu - co zrobiłem, korzystając z pomocy innych.
Okazało się, że te 6kw by wystarczyło, ale wziałem 8kw (było 500zł różnicy w cenie netto) Przypomnę, że to były czasy, że nikt wtedy nie pisał jeszcze o grzaniu w taniej taryfie, pompy też się jeszcze nawet niedowymiarowało, bo same PC były drogie.
Czytałęm, czytałem....okazało się że robiąc DZ poziome we własnym zakresie, można bardzo dużo zaoszczędzić. Od samego początku byłem zdecydowany na DZ poziome, bo miałem dużo miejsca i dobre warunki gruntowe - ale w przypadku gdy to samo DZ robiła firma kosztowało nawet ponad 2 razy więcej. We własnym zakresie oznacza wynajęcie koparki,kupno rury, ułożenie rury w wykopach i wprowadzenie rur do budynku
Kolejna rzecz - PC polskich producentów- były duuużo tańsze, a swoje doświadczenia opisywali ludzie którzy je już jakiś czas użytkowali.
I tak jak w przypadku ogrzewanie podłogowego zaufałem ludziom którzy tutaj na forum, to tak samo zaufałem tym którzy opisywali doświadczenia z tymi urządzeniami. Oczywiście ostateczna decyzja była poprzedzona długimi dyskusjami na forum,namysłem i obliczeniami.
W ten sposób PC miałem w cenie duuuużo niższej niż z wycen które miałem na samym początku.

więc jeszcze raz w skrócie - trzeba myśleć, czytać, myśleć, liczyć,pytać, myśleć - a okaże się, że PC(nawet gruntówka) wcale nie musi być droga
oczywiście, jak ktoś chce kupić "mercedesa" i nie dopuszcza do siebie myśli że mogłaby być skoda (to dobre porównanie!) i do tego trudno mu jest wykonać kilka maili i telefonów żeby organizacyjnie to wszystko ogarnąć to niestety musi zapłacić te 50-70tyś o których pisałeś na początku (i wcale nie znaczy to że dostanie produkt lepszej jakości - co najwyżej z lepszą naklejką!)

dodam jeszcze że mój dom był budowany z myślą o "eko" - tzn był komin, kotłownia,skład opału, ale bardzo chciałem mieć PC. Wiedziałem że to wyjdzie trochę drożej inwestycyjnie, dlatego część robót odłożyłem na później (wykończenie tarasu, balustrady, wykończenie piwnicy) że bez problemu się to spinało

Liwko
23-01-2016, 08:24
zwyczajnie się nie zgadzam


Wziąłem 200 000zł. Spłacam rocznie około 15 000zł. Spokojnie jestem w stanie tak nimi obrócić, żeby jeszcze na tym zarobić :yes:
Nie dość, że dom mi się niemal sam spłaca, to jeszcze jestem do przodu.
Ogólnie lubię kredyty. Jeżeli bierze się je rozsądnie nie widzę w nich nic złego.
Jak ten spłacę, wezmę następny ;)

oszczednyGrześ
23-01-2016, 08:43
Wziąłem 200 000zł. Spłacam rocznie około 15 000zł. Spokojnie jestem w stanie tak nimi obrócić, żeby jeszcze na tym zarobić :yes:
Nie dość, że dom mi się niemal sam spłaca, to jeszcze jestem do przodu.
Ogólnie lubię kredyty. Jeżeli bierze się je rozsądnie nie widzę w nich nic złego.
Jak ten spłacę, wezmę następny ;)

Znam wielu takich ludzi co robią dokładnie jak ty i nie widzę żeby narzekali, wręcz przeciwnie dobrze im się żyje. Jeden kredyciki, następny i tak dalej... Da się ale z głową. Ja np. się boje takich eksperymentów.

boluslolusj23
23-01-2016, 10:02
Szanowny Pan nie rozumie tekstu który sam napisał?
Piszesz że w krajach starej Unii można palić w kominkach (spełniając określone prawem warunki), a ja podaję miasto należące do Unii gdzie nie wolno palić w kominkach BEZWARUNKOWO.
Zatem pisanie że w krajach starej Unii można palić w kominkach jest wprowadzaniem w błąd - pisaniem półprawdy czy "farmazonieniem".
Dla mnie półprawda jest półkłamstwem.
A podejrzewam że takich obszarów w starej Unii, gdzie kategorycznie NIE WOLNO palić w kominkach, jest więcej.

Szanowny Panie,
przepraszam, że spytam: czy posiada pan zezwolenie na broń?
Pytam dlatego, że firmy ubezpieczeniowe samobójczy strzał w kolano uznają za nieszczęśliwy wypadek jedynie wówczas, gdy jest pozwolenie na broń. W przeciwnym razie dodatkowe kłopoty za nielegała.

a teraz do rzeczy.

Czy PARYŻ, to cała Francja? Z tego co pamiętam z zamierzchłych czasów z geografii, to nie. Czy PARYŻ jest krajem (w rozumieniu: państwo) tzw. starej Unii?
Bo idąc Pańskim tropem myślowym wynikałoby, że królewskie miasto KRAKÓW choć tylko miastem, ale wprowadzając zakaz palenia paliwami stałymi (w kominkach też) spowodowało to, że od 2019 roku w całej Polsce (też jeszcze w Unii) palenie tymi paliwami z automatu będzie nielegalne? Nawet przy trwającej obecnie opcji politycznej (z Krakowa) rozciągnie się to na obszar od Bałtyku po Tatry i od Bugu po Odrę i Nysę?

mnowak355
23-01-2016, 14:02
Nie o gaz pytałeś.... Gazem się nie sztachałem, wiec nie wiem. Ja mam teraz pompę ciepła i tam mogę stać i dobę z gębą przytkniętą do wiatraka, jedyne co mi grozi to zamarznięcie, ale na pewno nie zatrucie;)
A co do aluzji Jareckiego z dieslami, to przy dieslu można stanąć, choć nie jest to przyjemne, ale można, a spróbuj stanąć w tej samej odległości obok swojego komina, z którego nic się nie wydobywa, po prostu spróbuj to będziesz wiedział co lepsze;) Ja próbowałem i z dwojga złego wybieram diesla...
Nie było mim zamiarem obrażanie kogokolwiek. Miałem na myśli raczej to że tak samo jak spaliny z komina do którego podłączony jest piec na ekogroszek jak i gazowe nie nadają się do oddychania.
Przy okazji spalin z diesla. Miałem kiedyś okazje być na aukcji samochodowej gdzie duża część samochodów była napędzana silnikami diesla. Nie były to stare samochody, wręcz przeciwnie. 2-3 letnie. Aukcja odbywała się na wentylowanej hali przez którą przejeżdżały auta. Głowa po tej aukcji bolała mnie tak jak nigdy wcześniej ani później.

mnowak355
23-01-2016, 14:08
Można dodać, aby się nachylił i sztachnął się spalinami z diesla, to dopiero jest trujące, x-razy bardziej od każdego kotła z podajnikiem na ekogroszek.

Ustawa Krakowska jest baznadziejnie głupia, nie odwołuje się bowiem do żadnego prawa czy normy, to znowu rozmawiając o autach, mamy normy EURO VI a taki Kraków sobie napisze,że ma te normy w poważaniu i samochodom jeździć nie można. Jak ktoś tej skali głupoty pojąć nie potrafi, to trudno

Jutro usiądę ze spokojem i kilka rzeczy przytoczę.

Nie wiadomo co z tego wyjdzie. Jeśli ma zostać tak jak jest uchwalone to czym ogrzewane będą kamienice które nie mają dostępu do gazu. Któryś z Kolegów gdzieś pisał że wbicie łopaty w ścisłym centrum wymaga niemało zgód i uzgodnień.
Pozdrawiam

mirekaudi
23-01-2016, 17:31
specjalnie dla ciebie mirku z audi napiszę...

budowałem jeszcze wczeniej niż ty...miałem o tyle gorzej, że o pc-pw mało się wtedy pisało(o OZC zresztą też),nie było praktycznie nikogo kto by toto miał, w grę wchodziły tylko gruntówki, na szczęście na FM byli ludzie którzy przetarli szlak
zgodnie z tym co tutaj wyczytałem, starałem się wysłać jak najwięcej zapytań ofertowych. Wysłałem grubo ponad 20. Wszytkie firmy dostały takie same dane + dodatkowo dosyłałem jak co jeszcze potrzebowali (te wszystkie wyceny mam w archiwum)
I zaskoczenie - bo ceny w niektórych ofertach kosmiczne, ale wiedziałem że tak będzie. Większym zaskoczeniem było, że rozrzut mocy PC które mi proponowano był od 6kw do 15kw (!!!) I nie było wiadomo kto proponuje dobrze a kto źle
Nie dawało mi to spokoju i zainteresowałem się OZC. Wtedy trzeba było liczyć samemu - co zrobiłem, korzystając z pomocy innych.
Okazało się, że te 6kw by wystarczyło, ale wziałem 8kw (było 500zł różnicy w cenie netto) Przypomnę, że to były czasy, że nikt wtedy nie pisał jeszcze o grzaniu w taniej taryfie, pompy też się jeszcze nawet niedowymiarowało, bo same PC były drogie.
Czytałęm, czytałem....okazało się że robiąc DZ poziome we własnym zakresie, można bardzo dużo zaoszczędzić. Od samego początku byłem zdecydowany na DZ poziome, bo miałem dużo miejsca i dobre warunki gruntowe - ale w przypadku gdy to samo DZ robiła firma kosztowało nawet ponad 2 razy więcej. We własnym zakresie oznacza wynajęcie koparki,kupno rury, ułożenie rury w wykopach i wprowadzenie rur do budynku
Kolejna rzecz - PC polskich producentów- były duuużo tańsze, a swoje doświadczenia opisywali ludzie którzy je już jakiś czas użytkowali.
I tak jak w przypadku ogrzewanie podłogowego zaufałem ludziom którzy tutaj na forum, to tak samo zaufałem tym którzy opisywali doświadczenia z tymi urządzeniami. Oczywiście ostateczna decyzja była poprzedzona długimi dyskusjami na forum,namysłem i obliczeniami.
W ten sposób PC miałem w cenie duuuużo niższej niż z wycen które miałem na samym początku.

więc jeszcze raz w skrócie - trzeba myśleć, czytać, myśleć, liczyć,pytać, myśleć - a okaże się, że PC(nawet gruntówka) wcale nie musi być droga
oczywiście, jak ktoś chce kupić "mercedesa" i nie dopuszcza do siebie myśli że mogłaby być skoda (to dobre porównanie!) i do tego trudno mu jest wykonać kilka maili i telefonów żeby organizacyjnie to wszystko ogarnąć to niestety musi zapłacić te 50-70tyś o których pisałeś na początku (i wcale nie znaczy to że dostanie produkt lepszej jakości - co najwyżej z lepszą naklejką!)

dodam jeszcze że mój dom był budowany z myślą o "eko" - tzn był komin, kotłownia,skład opału, ale bardzo chciałem mieć PC. Wiedziałem że to wyjdzie trochę drożej inwestycyjnie, dlatego część robót odłożyłem na później (wykończenie tarasu, balustrady, wykończenie piwnicy) że bez problemu się to spinało

ja od razu budowałem z myślą o PC i też wysłałem mnóstwo @ i wykonałem tyleż tel. Poza tym mam w Wa-wie rodzine co montują PC, więc częściowo miałbym taniej i niestety niżej się nie dało. Może dlatego, że masz mniejszy budynek i wymagania.

mirekaudi
23-01-2016, 17:44
No niestety mirku z audi nie myle się :)

Zatem podaj projektowe obciążenie cieplne z OZC Twojego domu mirku z audi :)

nie napisałem, że się mylisz. Tak kredyt hipoteczny jest najtańszy na rynku.

nie odpowiedziałeś mi ile wybudowałeś domów?

maciejzi
23-01-2016, 18:18
nie napisałem, że się mylisz. Tak kredyt hipoteczny jest najtańszy na rynku.

nie odpowiedziałeś mi ile wybudowałeś domów?

Ja uważam, że zakazu palenia węglem nie powinno być, bo każdy sobie może robić co mu się podoba. Tylko surowo zakazane powinno być smrodzenie i trucie sąsiadów.

Jak chcesz sobie palić węglem - proszę bardzo. Ale komin wprowadź sobie do salonu.

imrahil
23-01-2016, 18:57
w Rybniku stężenie pyłu wczoraj osiągnęło 1002 mikrogramy/m3. dopuszczalne maksimum średniej dobowej wartości to 50. dodatkowo kilka dni temu zmierzono stężenie w miejsca oddalonych od oficjalnej stacji pomiarowej, która znajduje się na górce. podczas gdy stacja wskazywała wartość 30, w pozostałych miejsca było ponad 100 (moim zdaniem nie weszli do najbardziej zanieczyszczonych kotlin). człowiek po spacerze śmierdzi jakby wyszedł z wędzarni, do tego ból głowy i drapanie w gardle. Kraków się może schować przy Rybniku

henryk1953
23-01-2016, 19:20
Nie wiadomo co z tego wyjdzie. Jeśli ma zostać tak jak jest uchwalone to czym ogrzewane będą kamienice które nie mają dostępu do gazu. Któryś z Kolegów gdzieś pisał że wbicie łopaty w ścisłym centrum wymaga niemało zgód i uzgodnień.
Pozdrawiam

Te kamienice mają wlaściciela.A właściciel zrobi to tak żeby jego to najmniej kosztowało .Wiesz jak to się robi? -Wstawia się grzałki (tanie) do kaflaków ,załatwia się 2gą taryfę ,ewentualnie wymienia się instalację .Robi się to w zasadzie za darmo (doplaty) ,.A to że lokator będzie miał ogrzewanie dużo droższe ,to go nic nie obchodzi.Najwyżej się takiego lokatora pozbędzie. Paniał !!!

Arturo72
23-01-2016, 19:27
nie odpowiedziałeś mi ile wybudowałeś domów?
Jeden i to wystarczy.
I tego jednego chciałem ogrzewać...prądem bo taniej wychodziło niż gdybym chciał tam pakować węgiel.
Panial ?
Nie sądzę,że panial bo tego nie rozumiecie bo macie problem z liczeniem.

klaudiusz_x
23-01-2016, 19:32
w Rybniku stężenie pyłu wczoraj osiągnęło 1002 mikrogramy/m3. d
Sprawdź Gliwice. Jeszcze gorzej.
Taki Kraków, to pestka...

imrahil
23-01-2016, 19:42
Sprawdź Gliwice. Jeszcze gorzej.
Taki Kraków, to pestka...

dane z wczoraj:
Gliwice max 475, Rybnik max 1002
Gliwice średnie 136, Rybnik średnie 249

dane z grudnia:
Gliwice max 132, Rybnik max 204
Gliwice średnie 38, Rybnik średnie 53

Rybnik prowadzi ;). ale generalnie sytuacja na Śląsku (ogromny obszar) jest bardzo zła

panfotograf
23-01-2016, 20:05
Czy PARYŻ, to cała Francja? Z tego co pamiętam z zamierzchłych czasów z geografii, to nie. Czy PARYŻ jest krajem (w rozumieniu: państwo) tzw. starej Unii?
Bo idąc Pańskim tropem myślowym wynikałoby, że królewskie miasto KRAKÓW choć tylko miastem, ale wprowadzając zakaz palenia paliwami stałymi (w kominkach też) spowodowało to, że od 2019 roku w całej Polsce (też jeszcze w Unii) palenie tymi paliwami z automatu będzie nielegalne? Nawet przy trwającej obecnie opcji politycznej (z Krakowa) rozciągnie się to na obszar od Bałtyku po Tatry i od Bugu po Odrę i Nysę?
Chłopie, ale jesteś marudny.
Jeżeli wprowadzą zakaz palenia w kominkach w Krakowie, to pisanie że w Polsce można palić w kominkach będzie taką samą półprawdą. Bo Kraków należy do Polski. Tłumaczę ci kwestie które każdy gimnazjalista rozumie, a ty odkręcasz kota ogonem i udajesz że nie rozumiesz.

klaudiusz_x
23-01-2016, 20:21
dane z wczoraj:
Gliwice max 475, Rybnik max 1002
Gliwice średnie 136, Rybnik średnie 249

dane z grudnia:
Gliwice max 132, Rybnik max 204
Gliwice średnie 38, Rybnik średnie 53

Rybnik prowadzi ;). ale generalnie sytuacja na Śląsku (ogromny obszar) jest bardzo zła
Zrzut nie jest mój. Nie wiem, czy to nie ściema.


http://x0.cdn02.imgwykop.pl/c0834752/01AmKOk_nyIGbNVHv55EJSLNm9aSdEf20adwmkjb,wat.jpg?a uthor=Mevario&auth=6d50fd58e0dc8b17c449932aa55caa57

kaszpir007
23-01-2016, 22:17
Ja uważam, że zakazu palenia węglem nie powinno być, bo każdy sobie może robić co mu się podoba. Tylko surowo zakazane powinno być smrodzenie i trucie sąsiadów.

Jak chcesz sobie palić węglem - proszę bardzo. Ale komin wprowadź sobie do salonu.

Popieram.

Chcesz palić dla klimatu kominkiem i drewienkiem ? Zamurować wylot spalin i niech sobie idzie do salonu.
Chcesz sobie pojechać samochodem spalinowym ? Rura do środka i szerokiej drogi :)
Chcesz zapalić papierosa ? Zakładasz maskę i od razu możesz się inhalować własnym dymkiem :)

klaudiusz_x
23-01-2016, 22:31
kaszpir, daj porównanie do syfu zrzucanego przez diesla w ciągu roku, do śmieciucha w ciągu roku.
Typowego śmieciucha, nie palonego od góry, tylko tego największego dziadostwa, zasypowego z dmuchawą. Może być per tona węgla.

Sam jestem ciekaw.
Teraz to gdybamy.
Dane wskazane :)
ps.
Mam diesla z 2010r bez fabrycznego filtru cząsteczek stałych.

kaszpir007
23-01-2016, 22:42
kaszpir, daj porównanie do syfu zrzucanego przez diesla w ciągu roku, do śmieciucha w ciągu roku.
Typowego śmieciucha, nie palonego od góry, tylko tego największego dziadostwa, zasypowego z dmuchawą. Może być per tona węgla.

Sam jestem ciekaw.
teraz to gdybamy.
Dane wskazane :)
ps.
Mam diesla z 2010r bez fabrycznego filtru cząsteczek stałych.

Dla mnie śmieciuchy już od wielu lat powinny byc zakazane i ich sprzedaż ...
Większość tych co pali śmieciuchami źle pali i dymią jak lokomotywy.

Z normalnie prowadzonego dobrego kotła na ekogroszek z podajnika nie widać dymu. Dziś byłem sporo czasu z dzieciakami na sankach i mogłem sobie pooglądać kominy na naszym osiedlu. W żadnych z kilkudziesięciu domów nie było nic widać , nie było wogóle widać dymu ..

Ja mam też diesla ale mam Fapa. Mimo że ma przejechane już około 180tys to ciagle działa , jedynie co jakiś czas dolewałem płynu bo komputer zawołał o dolanie.

Arturo72
24-01-2016, 01:11
Z normalnie prowadzonego dobrego kotła na ekogroszek z podajnika nie widać dymu. Dziś byłem sporo czasu z dzieciakami na sankach i mogłem sobie pooglądać kominy na naszym osiedlu. W żadnych z kilkudziesięciu domów nie było nic widać , nie było wogóle widać dymu ..

kaszpir,jak tak głupio gadasz,idziesz na ponizsze ?


Jak chcesz sobie palić węglem - proszę bardzo. Ale komin wprowadź sobie do salonu.
jak nic nie widać u Ciebie z komina to wsadź go sobie do salonu,ok ?
A jak nie to skończ taką idiotyczną gadkę....

Ponawiam pytanie,czy Wy grzejący węglem uwielbiacie z siebie robić zawsze totalnych sierotów ???

kaszpir007
24-01-2016, 08:54
kaszpir,jak tak głupio gadasz,idziesz na ponizsze ?

jak nic nie widać u Ciebie z komina to wsadź go sobie do salonu,ok ?
A jak nie to skończ taką idiotyczną gadkę....

Ponawiam pytanie,czy Wy grzejący węglem uwielbiacie z siebie robić zawsze totalnych sierotów ???

Po prostu głupia odpowiedź na głupie pytanie ...

Chyba wiadome dla każdego że to co się wydobywa z komina niezależnie czy to ze spalania drewna czy węgla , czy z rury wydechowej samochodu nie jest zdrowe i po to buduje się wysokie kominy aby poziom uciąźliwości ograniczyć ..

Po prostu powtarzam że jest kolosalna różnica pomiędzy ilością dymu i uciężliwością jaką generuje osoba która pali śmieciuchem a ktoś kto ma nowoczesny kocioł na paliwo stałe z podajnikiem.

Jak wracam do domu to jak jadę samochodem widzę taki domy "lokomotywy" które tak kopcą że robi się mgła i smród taki że nawet w samochodzie czuć ..

Na osiedlu jakim mieszkam mimo że jest kilkadziesiąt domów i w każdym kocioł na ekogroszek to poziom dyskomfortu jest minimalny. Można spokojnie nawet w zimę chodzić na spacer i nie czuć dymu , nie widać dymu i mimo że domów jest kilkadziesiąt to poziom uciążliwosci dla mieszkańców jest dużo niższy niż gdyby mieszkał u nas jeden ze śmieciuchem i kopcił jak lokomotywa ...

Efekt uciąźliwości śmieciuchów lub luzi którzy palą mokrym drewnem jest mi znany bo widzę takie domy wielokrotnie i naprawdę współczuję osobom które obok mieszkają. Jak nie mogłem wytrzymać kilka minut a mieszkać wsród śmieciuchów ?

Koszmar ...

jedrek188
24-01-2016, 09:16
Przeczytałem dane zanieczyszczenia śląska i zaniemówiłem :eek:w takim razie Artur musi sprzedać chatę i wyprowadzić się np. na Podlasie...;)

mnowak355
24-01-2016, 09:37
Te kamienice mają wlaściciela.A właściciel zrobi to tak żeby jego to najmniej kosztowało .Wiesz jak to się robi? -Wstawia się grzałki (tanie) do kaflaków ,załatwia się 2gą taryfę ,ewentualnie wymienia się instalację .Robi się to w zasadzie za darmo (doplaty) ,.A to że lokator będzie miał ogrzewanie dużo droższe ,to go nic nie obchodzi.Najwyżej się takiego lokatora pozbędzie. Paniał !!!

Rozumowanie logiczne a ten prąd z elektrociepłowni w Łęgu bierze się z powietrza? Mam nieodparte wrażenie że na 1 kWh energii wyprodukowanej w elektrociepłowni potrzeba znacznie więcej węgla niż ta sama energia wypalona w piecu na ekogroszek.

mnowak355
24-01-2016, 09:43
Ja uważam, że zakazu palenia węglem nie powinno być, bo każdy sobie może robić co mu się podoba. Tylko surowo zakazane powinno być smrodzenie i trucie sąsiadów.

Jak chcesz sobie palić węglem - proszę bardzo. Ale komin wprowadź sobie do salonu.

Jak widzę w stopce Kolega ogrzewa swój dom pompą ciepła. Rozumiem że skoro spaliny z naszych pieców proponujesz wsadzić nam sobie do salonu to również część tego dymu który wylatuje z komina elektrociepłowni również doprowadzisz do swojego salonu. Zakładam że oboje mamy trochę oleju w głowie żeby wiedzieć że prąd przy Twojej pompie nie bierze się z powietrza.

mnowak355
24-01-2016, 09:47
Sprawność całkowita produkcji energii elektrycznej w elektrowni wynosi ok. 35%. Oznacza to, że
35% energii cieplnej zawartej w paliwie jest zamieniana na elektryczność zaś pozostałe 65% jest
bezpowrotnie tracone do otoczenia. Z ekologicznego punktu widzenia jest to bardzo niekorzystne
zjawisko, gdyż skutkuje to znacznym podwyższeniem temperatury środowiska naturalnego (np. rzeki
z której pobierana jest woda do schładzania skraplacza), większą emisją zanieczyszczeń gazów do
środowiska oraz zmianami w panującej tam naturalnej biosferze.

Nie wiem czy to prawda ale znalazłem takie opracowanie którego część przytaczam.

mnowak355
24-01-2016, 09:59
Mam do Państwa jeszcze takie pytanie. Obojętnie czy palę węglem, gazem, olejem opałowym ktoś ustawowo może mi tego zakazać i zmusić do dużo droższego ogrzewania.
Z drugiej strony na swojej działce na powierzchni 3ha posadziłem ok 3000 drzew. Jakoś nikt się nie kwapi żeby zapłacić mi za to że na mojej ziemi za swoje pieniądze pochłaniam CO2 i produkuję tlen. Na ile taka usługa powinna być wyceniona.



Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Średnio typowe drzewo absorbuje odpowiednio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Na podstawie wielu badań w zakresie intensywności procesu fotosyntezy wynika, że z 1 m2 powierzchni liściowej drzew i krzewów dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu (O2). Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa szpilkowe, takie jak sosna. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia. Warto wspomnieć, iż człowiek w procesie oddychania wykorzystuje w ciągu doby 14-18 m3 powietrza, a zużycie tlenu waha się w zależności od aktywności fizycznej od 60 do ponad 200 g.
Las na powierzchni 1 ha rocznie asymiluje rocznie około 3600 kg węgla, zawartego w 16 mln m3 powietrza. To znaczy, że hektar lasu wchłania w ciągu 1 godziny tyle CO2 ile wydziela go w tym czasie 200 osób.

Nie mogę znaleźć ile CO2 powstaje ze spalenia 1t węgla. Jak znajdę to wpiszę.
Pozdrawiam

mirekaudi
24-01-2016, 10:14
Jeden i to wystarczy.
I tego jednego chciałem ogrzewać...prądem bo taniej wychodziło niż gdybym chciał tam pakować węgiel.
Panial ?
Nie sądzę,że panial bo tego nie rozumiecie bo macie problem z liczeniem.

nie, z liczeniem nie "macie" problemu. Nie "paniał" jak taniej może być prądem niż eko.

Pytałem ile domów zbudowałeś, bo wydawało mi się, że jedziesz czysto teoretycznie i do tego stronniczo i nie obiektywnie i się nie pomyliłem.

Na forum pojawia się sporo ludzi chcących fachowe porady, a tu czytają:
- ja teraz to palę w śmieciuchu, ale robie to tak, że nie truje, no ale kiedyś zbuduje i będzie czysto
- ja mam kotłownie w salonie, ale rzadko ją używam, no ale sąsiadów to karać bo oni to to kopcą
- nie wiesz czym ogrzewać, dawaj PC bo tanie, a jak Ci wychodzi drogie, to znaczy, że nie umiesz liczyć

I co Ci ludzie mają myśleć, skoro ten umie tak palić, że nie truje, to i ja mogę. A wybuduje sobie komin, bo ten tak zrobił i jest z tego dumny.

Każda budowa jest inna, każdy inwestor jest inny, sprawy finansowe, rodzinne, a przede wszystkim priorytety są inne.

Ja wybudowałem swój dom w takiej okolicy, że parapety mam czyste, przychodze ze spaceru to nie śmierdze, ale i tak jak PC do mojego domu będzie w pieniądzach coś koło eco, to "śmierdziel" będzie musiał odejść, bez względu na to czy będzie zakaz palenia węglem, czy też nie.

plusfoto
24-01-2016, 10:15
Rozumowanie logiczne a ten prąd z elektrociepłowni w Łęgu bierze się z powietrza? Mam nieodparte wrażenie że na 1 kWh energii wyprodukowanej w elektrociepłowni potrzeba znacznie więcej węgla niż ta sama energia wypalona w piecu na ekogroszek.
Ty widzę dalej jednego nie jesteś w stanie zrozumieć więc powtórzę. Jedna elektrownia produkuje tyle syfu co kilkadziesiąt domków natomiast prądem w niej wytworzonym można ogrzać ich kilka tysięcy. Co do wprowadzenia spalin do salonu to chętnie z tobą pójdę o zakład - kto dłużej przeżyje ty ze swoim kominem w salonie czy ja ze swoją cząstką syfu z komina elektrowni która była potrzebna do wytworzenia prądu do ogrzania mojego domu.

Myjk
24-01-2016, 10:32
Nie mogę znaleźć ile CO2 powstaje ze spalenia 1t węgla. Jak znajdę to wpiszę.
http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania
Wg tego źródła w wyniku spalania 1T węgla o kaloryczności 23GJ wychodzi ~2 ton CO2. Problem w tym, że jako kolejny skupiasz się na złym parametrze, bo CO2 to NAJMNIEJSZY problem dla LUDZI. Największym problemem są emitowane związki siarki i azotu, które są toksyczne dla płuc. Oraz benzo(a)pireny rakotwórcze. Substancje, które większość elektrowni już FILTRUJE albo ogranicza ich produkcję poprzez zaawansowane sposoby spalania które są nie do osiągnięcia pod strzechami. Ponadto elektro(ciepło)wnia wyrzuca je wysoko w atmosferę, dzięki czemu stężenie jakim oddychają LUDZIE jest znacznie mniejsze niż jak się kopci sobie i sąsiadowi w nos. Ergo, elektrownia spala więcej, straty ma, ale i tak wypada znacznie korzystniej dla zdrowia LUDZI niż najlepszy "eko"kocioł.

I na koniec tak dla porównania, Taka Mazda 6 GJ 2.2L (diesel z DPF) emituje REALNIE (czyli już po zmierzeniu przez niezależne ośrodki, a nie to co podaje producent) 0.000293 kg NOx/km. Z 1 tony węgla emisja z "eko"pieca, wynosi 3,25kg NOx i prawie 10kg SOx. Jak jakiś "eko"agresor spala 4T węgla w sezonie, to emituje 13kg NOx i 40kg SOx. Trzeba by w pół roku przejeżdżać 45 tys. km, żeby wyrównać emisję NOx. A gdzie SOx?

parys01
24-01-2016, 10:39
A teraz sobie policz emisję ciężarówek. Głównego truciciela dróg.

boluslolusj23
24-01-2016, 10:42
Chłopie, ale jesteś marudny.
Jeżeli wprowadzą zakaz palenia w kominkach w Krakowie, to pisanie że w Polsce można palić w kominkach będzie taką samą półprawdą. Bo Kraków należy do Polski. Tłumaczę ci kwestie które każdy gimnazjalista rozumie, a ty odkręcasz kota ogonem i udajesz że nie rozumiesz.

Masz rację. Do gimnazjum nigdy nie chodziłem. Pewnie w odróżnieniu od ciebie, bo tam widać na długo ugrzęzłeś.

Nie potrafisz wziąć na klatę swojego błędu. Ja Przecież wyraźnie napisałem, że w wielu krajach ... po spełnieniu wymagań ... itd.
A ty wyskoczyłeś z Paryżem. I jeszcze zacząłeś jechać mi o farmazoleniu. Na to zgody mojej nie ma.

Nie mam też zwyczaju przekręcania cudzego tekstu i wstawiania go jako cytaty. Bo cytat, to kopia bez przeróbek.

Pozdrawiam - żyj długo i szczęśliwie

parys01
24-01-2016, 10:45
Elektrociepłownia Bełchatów: SO2 0,96kg/GJ, CO2 293kg/GJ. Oficjalne dane, a trochę tych GJ Bełchatów robi.

JTKirk
24-01-2016, 11:48
A teraz sobie policz emisję ciężarówek. Głównego truciciela dróg.

z tego
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2015_09/4c1484d505772a0dafd8405f0bd8d2d0.pdf


W 2013 r. udział źródeł odpowiedzialnych za przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM101
w skali kraju przedstawia
się następująco:
• 88,21% – indywidualne ogrzewanie budynków,
• 5,77% – ruch pojazdów (w tym intensywny ruch pojazdów w centrach miast),
• 2,98% – emisja wtórna zanieczyszczeń pyłowych z powierzchni odkrytych dróg i ulic,
• 1,84% – przemysł,
• 1,17% – napływ transgraniczny,
• 0,03% – źródła nieantropogeniczne

boluslolusj23
24-01-2016, 12:07
Nie wiem czy to prawda ale znalazłem takie opracowanie którego część przytaczam.

Szanowny Panie,

szkoda, że nie podałeś źródła.
Przy okazji przyjmij do wiadomości, że jeżeli trafiasz na materiały, gdzie używane jest pojęcie "energia cieplna", to bierz to z dużą ostrożnością, bo to albo jakiś popularny skrótowiec z czegoś poważniejszego przez laika pisany, albo wprost pisał to "lejek".
Nie istnieje bowiem nic takiego jak energia cieplna. Ciepło jest jedynie formą przenoszenia (przekazywania, transferu - jak to zwał, tak to zwał) energii od ciała o temperaturze wyższej, do ciała o temperaturze niższej. Im większa ta różnica temperatur, tym przekaz lepszy. Na egzaminie z termodynamiki za takie wyrażenie wylatuje się z hukiem.

Czymś innym jest stopień wykorzystania (sprawność) energii chemicznej zawartej w paliwie w jednym stopniu przemiany, a czymś innym zgoła sprawność końcowa z wielu kolejnych przemian. Ponieważ sprawność jest zawsze mniejsza od 1, a sprawność wynikowa wielu przemian jest zawsze iloczynem z tych sprawności składowych, to de facto - licząc energię z paliwa do tego, co masz w gniazdku, to max. rzędu 40%. Tylko ile po drodze przemian. kocioł, gdzie spalane jest paliwo a ciepło przekazywane do wody, którą najpierw trzeba podgrzać, później odparować, przegrzać parę, puścić ją na generator, opory mechaniczne turbin, generatora, przemiany napięcia, przesył, transformacje prądu. jest tego trochę. Dla informacji: sprawność silnika spalinowego - choć droga krótsza jest jeszcze mniejsza,a paliwo znacznie droższe.
Gdybyś w małym kociołku chciał zrealizować to co w dużym energetycznym, to sprawność końcowa może by się w granicach 5% zmieściła. Dlatego w energetyce zawodowej stawia się coraz to większe jednostki, pracujące na parametrach nadkrytycznych, paliwo to surowe węgle energetyczne, a systemy sterowania pozwalają na optymalizacje procesu. przy okazji spaliny są odpylane, odsiarczane, dba się o minimalizację poziomu NOx. A schlodzone i oczeyszczone spaliny wyprowadzane są bardzo wysokimi emitorami (kominami) wysokaśno w gorę, aby dokonać ich znacznemu rozcieńczeniu w powietrzu. Te dymy lecą niekiedy i 60 - 100 km. Te z małego kociołka trafiają do okien sąsiada i właściciela.

Przeciętny skład tego co leci z komina małego kociołka, to:
ok. 10 - 12% tlenu, od 8 do ok. 11% CO2, niekiedy kilka tysięcy mg/m3 CO, związki siarki i azotu, pył i sadze w ilościach często przekraczających kilka tysięcy mg/m3, do tego pary smołowe, WWA i nieco innego świństwa.

marcus312
24-01-2016, 17:57
Dlaczego własciwie miałby byc zakaz palenia weglem powinien byc zakaz emisji szkodliwych spalin i tym sie zajac odpowiednie paliwo , technologia i mozna to osiagnac .Był pomysł na to i to polski patent odpowiednia produkcja paliwa zamiast ekogroszku a do zasypowych specjalny brykiet .Był rowniez pomysł z zewnetrznym oddziaływaniem na paliwo co skutkowało zmniejszeniem emisji i oszczednosciami w paliwie w elektrowniach fizyka kwantowa .Testy wyniki były obiecujace ale projekt nie przeszedł bo albo nasi naukowcy tego nie rozumieli albo ktos wyzej postawiony tego zabronił .Gdzies niedawno ogladałem taki własnie materiał ,nawet cos tam było wspominiane ze ma byc powietrze zanieczyszczone zeby płacic za to kary tak to funkcjonuje Byłem tym materiałem troche zaskoczony no ale coz dziwny ten nasz kraj ;):)

boluslolusj23
24-01-2016, 18:06
Dlaczego własciwie miałby byc zakaz palenia weglem powinien byc zakaz emisji szkodliwych spalin i tym sie zajac odpowiednie paliwo , technologia i mozna to osiagnac .Był pomysł na to i to polski patent odpowiednia produkcja paliwa zamiast ekogroszku a do zasypowych specjalny brykiet .Był rowniez pomysł z zewnetrznym oddziaływaniem na paliwo co skutkowało zmniejszeniem emisji i oszczednosciami w paliwie w elektrowniach fizyka kwantowa .Testy wyniki były obiecujace ale projekt nie przeszedł bo albo nasi naukowcy tego nie rozumieli albo ktos wyzej postawiony tego zabronił .Gdzies niedawno ogladałem taki własnie materiał ,nawet cos tam było wspominiane ze ma byc powietrze zanieczyszczone zeby płacic za to kary tak to funkcjonuje Byłem tym materiałem troche zaskoczony no ale coz dziwny ten nasz kraj ;):)

Szanowny Panie,
czy mógłby Pan podać źródło owej teorii spiskowej dziejów?
A tak przy okazji, przepraszam, że spytam: czy uważa Pan, że gdyby były jakieś mądre metody to (pal sześć - wiadomo PL), ale w innych krajach? Nie tylko, że wyłożyliby kasiorę na badania, to jeszcze by na tym zarobili.
Jeśli można prosić: mniej podniety typu: wieczna zapałka, silnik samochodowy na wodę, perpetum mobile itp. "patenty" w sejfach szejków arabskich. Spiskowa teoria dziejów sprawdza się jedynie przy sztucznej mgle, rozpylonym helu, pancernych brzozach, bombach próżniowych na pokładzie itp. bzdurach.
Bo część ludu to kupi.

adam_mk
24-01-2016, 18:57
boluslolusj23
Która opcja Cię opłaca?
:lol:
Chyba, że.... mało czytasz...
To nie jest tak, ze jak czego nie wiesz - to tego nie ma!

Problem modyfikacji paliw stałopalnych jest dość stary i znany.

Są też takie kominki bez komina!
BIOkominki...

A może nie?

Adam M.

Andrzej_M_
24-01-2016, 19:38
,,,, Są też takie kominki bez komina!
BIOkominki...

A może nie?

Adam M.

NIE.
Przecież musisz produkty spalania paliwa tego BIOkominka, wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia.
A czy to jest kanał dymny, czy wentylacyjny to jest bez różnicy.

parys01
24-01-2016, 20:17
... z czego śmieciuchy?

plusfoto
24-01-2016, 20:18
NIE.
Przecież musisz produkty spalania paliwa tego BIOkominka, wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia.
A czy to jest kanał dymny, czy wentylacyjny to jest bez różnicy.
Podczas procesu wypalania powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który w pomieszczeniach o standardowej wentylacji nie stanowi zagrożenia.

Andrzej_M_
24-01-2016, 20:27
Tyle ze te produkty sie od siebie roznia..... ;) ,,,,

Oczywiście, że się różnią.
Ale produkt spalania musisz usunąć (wraz z częścią wytworzonego ciepła).

Z postu Adama wynikało (przynajmniej ja tak to odczytałem), że "komin jest zbyteczny".

marcus312
24-01-2016, 20:35
Szanowny Panie,
czy mógłby Pan podać źródło owej teorii spiskowej dziejów?
A tak przy okazji, przepraszam, że spytam: czy uważa Pan, że gdyby były jakieś mądre metody to (pal sześć - wiadomo PL), ale w innych krajach? Nie tylko, że wyłożyliby kasiorę na badania, to jeszcze by na tym zarobili.
Jeśli można prosić: mniej podniety typu: wieczna zapałka, silnik samochodowy na wodę, perpetum mobile itp. "patenty" w sejfach szejków arabskich. Spiskowa teoria dziejów sprawdza się jedynie przy sztucznej mgle, rozpylonym helu, pancernych brzozach, bombach próżniowych na pokładzie itp. bzdurach.
Bo część ludu to kupi.

Prosze bardzo tu jest temu poswiecony materiał ,przy okazji prosze o skomentowanie tego bo pan tez chyba w jakis sposób jest powiazany z badaniami i swiatem naukowym wiec ciesze sie jest pan tym zainteresowany :)https://www.youtube.com/watch?v=otixYNdxXAc

oszczednyGrześ
24-01-2016, 21:26
Jak widać nawet zwykły dom może zrobić w okolicy dym na poziomie elektrowni :)

344443

boluslolusj23
25-01-2016, 11:44
Prosze bardzo tu jest temu poswiecony materiał ,przy okazji prosze o skomentowanie tego bo pan tez chyba w jakis sposób jest powiazany z badaniami i swiatem naukowym wiec ciesze sie jest pan tym zainteresowany :)https://www.youtube.com/watch?v=otixYNdxXAc

Szanowny Panie,
z całym szacunkiem, ale na Youtubie to ja nie takie "jaja" oglądac mogłem.
A już tekst pod filmikiem"
"Opublikowany 05.01.2016
Zespół pana Jarosława Hołubeckiego wykorzystując i rozwijając wiedzę użytą podczas usuwania skutków katastrofy w Czarnobylu opracował nowatorską metodę oddziaływania na węgiel. Wykorzystując zasady mechaniki kwantowej skonstruowali urządzenia, za pomocą których udało im się obniżyć temperaturę zapłonu węgla, co znacznie zmniejszało jego zużycie oraz emisję dwutlenku węgla."
rozwala całkowicie.
Skoro w rym kraju istnieje jakaś spiskowa teoria dziejów i wszystko jest blokowane, bo związkowcy muszą mieć stołki, to pytam i polecam do rozważenia:
Co stoi na przeszkodzie aby ten pan jeżdżąc teraz ciężąrówką po Europie zaraz prawie za granicą w Zgorzelcu - zostawił ją na pierwszym lepszym parkingu i skontaktował się choćby z najbliższą elektrownią po tamtej stronie. O czymś takim jak tzw. cynk do Ambasady ChRL czy innego państwa - nie bojącego się PL - nawet nie wspominam, bo już za kilkanaście godzin miałby do dyspozycji taką aparaturę jaką sobie wymarzy, o kasie nie wspominając. Taki łeb i nie skumał?

Najbardziej rozbawiło mnie jednak to "uczone" zdanie:
"obniżyć temperaturę zapłonu węgla, co znacznie zmniejszało jego zużycie oraz emisję dwutlenku węgla.".
Chętnie poznałbym związek temperatury zapłonu, do wielkości zużycia paliwa. Co ma piernik do wiatraka.
No, a cała teoria chemicznego utleniania dostaje w łeb, skoro mniejszą ilość O2 daje się ożenić z C i dostać z tego CO2.

Proponuję, że w ramach zmian w procesie kształcenia wywalić całkowicie chemię, bo to jakieś nienormalne do tej pory było.

Już nie tak dawno - w Lublinie jeden prof. twierdził, że znalazł metodę rozkładu dwutlenku węgla na tlen i węgiel. Rewelacja. Wykorzystał substancje podobną do naturalnego chlorofilu naświetlaną ultrafioletem. Czyli to, co natura robi w roślinach zielonych z wykorzystaniem promieniowania słonecznego.
Nawet mu to wyszło. Tyle, ze na rozkład dwutlenku węgla z jednej elektrowni potrzeba energii elektrycznej produkowanej przez kilka tej samej wielkości elektrowni. i jak to mówią Czesi: svet se posral!.

Ponoć jakiś prof. z Włoch szykuje się do przeszczepu całej głowy. Może się ktoś podłoży???

boluslolusj23
25-01-2016, 11:54
boluslolusj23
Która opcja Cię opłaca?
:lol:
Chyba, że.... mało czytasz...
To nie jest tak, ze jak czego nie wiesz - to tego nie ma!

Problem modyfikacji paliw stałopalnych jest dość stary i znany.

Są też takie kominki bez komina!
BIOkominki...

A może nie?

Adam M.

Coś wiem na ten temat. Tyle, że każdy proces dołożony obróbką podraża cenę zbytu produktu końcowego.

Wszystkim niedowiarkom proponuję przeprowadzić doświadczenie, które sam kiedyś zrobiłem.
Teraz będzie was kosztować znacznie mniej, gdyż ceny aparatury użytej do doświadczenia, znacznie spadły.

Doświadczenie dość proste. Wystarczy kilka grudek węgla dobrze wysuszyć. Następnie włożyć do kuchenki mikrofalowej i ją załączyć.
Nim kilka razy zdążycie mrugnąć okiem, to już smród nie do wytrzymania w całym mieszkaniu, a kuchenka nadaje się jedynie do utylizacji.
Ale wrażenia bezcenne. Zwłaszcza blizny na pysku od drugiej połówki nabyte.

To ta fizyka kwantowa. :confused::P zanim się obejrzysz lub zrobisz myk, to już baba cię ma!

p.s. chciałem powtórzyć to doświadczenie z mokrym węglem,ale musiałem najpierw zająć się tamowaniem posoki z mego ryja wrednego, a później już nie miałem w czym tego zrobić, bo aparatura badawcza wyleciała za mną (udało mi się zrobić unik). Na szczęście.

boluslolusj23
25-01-2016, 13:01
NIE.
Przecież musisz produkty spalania paliwa tego BIOkominka, wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia.
A czy to jest kanał dymny, czy wentylacyjny to jest bez różnicy.

Fajnie by było, gdyby w tzw. bio kominku spalane były czyste alkohole. Ale te palą się prawie niewidocznym niebieskawym płomieniem i cały efekt wizualny diabli biorą. Dlatego dodawane są - niestety - substancje barwiące jonowo płomień. I nie ma już samego H2O + CO2.

A ponadto te wredne przepisy:
W pomieszczeniu z otwartym płomieniem powinna być zapewniona wymiana powietrza w ilości równej 2 kubatury na godzinę. W innych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie wystarcza wg przepisów 0,5 kubatury na godzinę.

czyli: albo sobie robimy nastrój za pomocą alkoholu (płonącego), przy otwartych oknach albo w pomieszczeniu ze sprawnie działającą wentylacją nawiewno - wywiewną lub
walimy tenże byle gdzie. Byle się nie palił płomieniem. Tyle, że te warunki zapewnia jedynie układ pokarmowy ze swoimi enzymami.
Q.rcze:bash::wave::stirthepot::evil: rozmarzyłem się, a czasami po nadmiarze tupot bialych mew. I kota stąpającego po perskim dywanie.
Ale zawsze cóś za cóś jak pedzioł jacuś!.

Mirek_Lewandowski
25-01-2016, 13:51
Biokominki... a wystarczy trochę dykty na szufelkę nalać:jawdrop:...

marcus312
26-01-2016, 10:11
Szanowny Panie,
z całym szacunkiem, ale na Youtubie to ja nie takie "jaja" oglądac mogłem.
A już tekst pod filmikiem"
"Opublikowany 05.01.2016
Zespół pana Jarosława Hołubeckiego wykorzystując i rozwijając wiedzę użytą podczas usuwania skutków katastrofy w Czarnobylu opracował nowatorską metodę oddziaływania na węgiel. Wykorzystując zasady mechaniki kwantowej skonstruowali urządzenia, za pomocą których udało im się obniżyć temperaturę zapłonu węgla, co znacznie zmniejszało jego zużycie oraz emisję dwutlenku węgla."
rozwala całkowicie.
Skoro w rym kraju istnieje jakaś spiskowa teoria dziejów i wszystko jest blokowane, bo związkowcy muszą mieć stołki, to pytam i polecam do rozważenia:
Co stoi na przeszkodzie aby ten pan jeżdżąc teraz ciężąrówką po Europie zaraz prawie za granicą w Zgorzelcu - zostawił ją na pierwszym lepszym parkingu i skontaktował się choćby z najbliższą elektrownią po tamtej stronie. O czymś takim jak tzw. cynk do Ambasady ChRL czy innego państwa - nie bojącego się PL - nawet nie wspominam, bo już za kilkanaście godzin miałby do dyspozycji taką aparaturę jaką sobie wymarzy, o kasie nie wspominając. Taki łeb i nie skumał?

Najbardziej rozbawiło mnie jednak to "uczone" zdanie:
"obniżyć temperaturę zapłonu węgla, co znacznie zmniejszało jego zużycie oraz emisję dwutlenku węgla.".
Chętnie poznałbym związek temperatury zapłonu, do wielkości zużycia paliwa. Co ma piernik do wiatraka.
No, a cała teoria chemicznego utleniania dostaje w łeb, skoro mniejszą ilość O2 daje się ożenić z C i dostać z tego CO2.

Proponuję, że w ramach zmian w procesie kształcenia wywalić całkowicie chemię, bo to jakieś nienormalne do tej pory było.

Już nie tak dawno - w Lublinie jeden prof. twierdził, że znalazł metodę rozkładu dwutlenku węgla na tlen i węgiel. Rewelacja. Wykorzystał substancje podobną do naturalnego chlorofilu naświetlaną ultrafioletem. Czyli to, co natura robi w roślinach zielonych z wykorzystaniem promieniowania słonecznego.
Nawet mu to wyszło. Tyle, ze na rozkład dwutlenku węgla z jednej elektrowni potrzeba energii elektrycznej produkowanej przez kilka tej samej wielkości elektrowni. i jak to mówią Czesi: svet se posral!.

Ponoć jakiś prof. z Włoch szykuje się do przeszczepu całej głowy. Może się ktoś podłoży???

No nie wiem ja sie na tym nie znam ale pod koniec filmu sa przedstawione wyniki badan papiery badania wiec jest to poparte jakimis materiałami przez powazne instytucje :yes::D

mnowak355
26-01-2016, 12:13
Ty widzę dalej jednego nie jesteś w stanie zrozumieć więc powtórzę. Jedna elektrownia produkuje tyle syfu co kilkadziesiąt domków natomiast prądem w niej wytworzonym można ogrzać ich kilka tysięcy. Co do wprowadzenia spalin do salonu to chętnie z tobą pójdę o zakład - kto dłużej przeżyje ty ze swoim kominem w salonie czy ja ze swoją cząstką syfu z komina elektrowni która była potrzebna do wytworzenia prądu do ogrzania mojego domu.
Jak wynika z Twojego rozumowania np. 10 domów spalających przez zimę po 4T węgla= 40t. Mam rozumieć że emisja elektrowni dla wyprodukowania prądu dla tych domów przez całą zimę będzie mniejsza? Gdybyś mógł przytoczyć jakiś link do sprawności elektrowni było by z czym polemizować.

plusfoto
26-01-2016, 14:59
Jak wynika z Twojego rozumowania np. 10 domów spalających przez zimę po 4T węgla= 40t. Mam rozumieć że emisja elektrowni dla wyprodukowania prądu dla tych domów przez całą zimę będzie mniejsza? Gdybyś mógł przytoczyć jakiś link do sprawności elektrowni było by z czym polemizować.
Biorąc pod uwagę najbardziej zasyfiony Bełchatów emisja pyłów będzie ponad 50-krotnie mniejsza, tlenku węgla ponad 3-krotnie a tlenków siarki o około 20%.

boluslolusj23
27-01-2016, 09:27
No nie wiem ja sie na tym nie znam ale pod koniec filmu sa przedstawione wyniki badan papiery badania wiec jest to poparte jakimiś materiałami przez powazne instytucje :yes::D

Szanowny Panie,
pozwolę sobie przypomnieć pewne zasady. Podstawowych praw nie da się w normalnym świecie obalić.
Mogę Panu zademonstrować pewne doświadczenie, które "ukaże" nie obznajomionym z tą dziedzina nauki, że taki "cud" jest możliwy.
Podłączę wyłącznie analizator wskazujący poziom CO2 w spalinach. Będę spalał w warunkach kontrolowanych węgiel. Najpierw z niewielkim nadmiarem powietrza. Otrzymamy jakiś tam poziom emisji CO2.
A następnie zacznę spalać to samo z niedomiarem powietrza. i będzie "cud". Średni poziom CO2 zmaleje i to znacznie.
jakim "cudem"? Ano takim, że zamiast CO2 z pełnego spalania będę walił do atmosfery niedopalony CO, którego analizator CO2 nie zarejestruje.
To świństwo (CO - palne, a niespalone, to ewidentna strata) po kilku dniach w atmosferze samoczynnie utleni się do CO2. Tyle, że to już nie będzie zarejestrowane.

A tak przy okazji: czy nie uważa Pan, że elektrownie (stanowiące często w PL) częściowy majątek obcych państw (firm) i zmuszone do płacenia za emisję CO2 nie zrobiły by wszystkiego, aby zmniejszyć te opłaty? A czy nie uważa Pan, ze gdyby to, co Pan podniósł było prawdą, to cała energetyka zawodowa oparta na węglu zrobiłaby wszystko, aby to wdrożyć jak najszybciej?
A czy nie uważa Pan, że gdyby to była prawda, to ekolodzy i reszta terrorystów podnieśliby raban pod niebiosa? Na szćżęście między nimi są też myślący ludzie.

Pozdrawiam serdecznie

klaudiusz_x
27-01-2016, 18:22
A tak przy okazji: czy nie uważa Pan, że elektrownie (stanowiące często w PL) częściowy majątek obcych państw (firm) i zmuszone do płacenia za emisję CO2 nie zrobiły by wszystkiego, aby zmniejszyć te opłaty? A czy nie uważa Pan, ze gdyby to, co Pan podniósł było prawdą, to cała energetyka zawodowa oparta na węglu zrobiłaby wszystko, aby to wdrożyć jak najszybciej?
A czy nie uważa Pan, że gdyby to była prawda, to ekolodzy i reszta terrorystów podnieśliby raban pod niebiosa? Na szćżęście między nimi są też myślący ludzie.

Pozdrawiam serdecznie
Podaj podstawę prawną według której tak twierdzisz.
Na jakiej zasadzie jest wyliczona emisja CO2 dla elektrowni?

1964as
28-01-2016, 18:30
ktoś kto ma nowoczesny kocioł na paliwo stałe z podajnikiem.
Co ma wspólnego kocioł na paliwo stałe z nowoczesnością:confused:

QIM
04-02-2016, 07:40
Może zamiast bić pianę, coś zrobić?
zmienmy.to/petycja/chcemy-by-polacy-dowiedzieli-sie-jak-palic-w-piecach-bez-dymu/

rustin
04-02-2016, 10:24
możecie się kłócić i tysiąc stron a zrobią co zechce. chce się wam?

Wchodzę na stronę pewnej dużej gminny a tam jskies tydzień temu zamieszczone info o doplatach do kotłów ekologicznych czy jakoś tak. wypisane były na gaz ,pellet i zgadnijcie co? kocioł podajnikowy na ekogroch.
to w końcu unia chce zakazać palenia węglem a daje kasę na kotły ma ekogroch?

miedziannik
04-02-2016, 14:31
Witam.
QIM,jak Liwko,Arturo72,fotohobby i reszta "ekologów" podpisze to nie ma sprawy zaraz podpisuję,choć doskonale wiem tak jak wy,że to nigdy na biurku ministra światła nie ujrzy i daremne logowanie. :p
Pozdrawiam.

imrahil
04-02-2016, 16:57
w woj. Dolnośląskim rozważają wprowadzenie zakazu. w Śląskim trwają konsultacje między 160 gminami. z tego co słyszę, będą chcieli wymusić wymianę kotłów na min. klasę 5. rbry i inne dziwne wynalazki do wymiany, ale instalatorzy zarobią :)

rustin
04-02-2016, 17:32
i piąta klasa juz będzie mogła być czy za 4 lata wprowadza zakaz całkowity?
to wszystko to tylko w polsce możliwe

SUSPENSER
04-02-2016, 17:52
możecie się kłócić i tysiąc stron a zrobią co zechce. chce się wam?

Wchodzę na stronę pewnej dużej gminny a tam jskies tydzień temu zamieszczone info o doplatach do kotłów ekologicznych czy jakoś tak. wypisane były na gaz ,pellet i zgadnijcie co? kocioł podajnikowy na ekogroch.
to w końcu unia chce zakazać palenia węglem a daje kasę na kotły ma ekogroch?

Najwyraźniej ktoś zna się na rzeczy i wie, że trują kotły zasypowe, które pracują zazwyczaj z bardzo niską sprawnością [większość konstrukcji do spalania z wysoką sprawnością wymaga częstej obsługi i zrozumienia jak palić ekonomicznie i ekologicznie co w tym wypadku idzie w parze].

Niestety straże miejskie i gminne ścigają tylko za palenie śmieciami i nic nie robią gdy z komina się kopci na całą okolicę a w kotle pali się węglem, a powinni też wtedy karać bo jest to wynik albo nieprawidłowego palenia od dołu w kotle górnokanałowym [palący tłumaczą, że musi się kopcić przy rozpalaniu], albo ograniczania powietrza do spalania.


Weź na przykład stary, nie ocieplony dom na wsi, gdzie nie ma gazu sieciowego - jakie ogrzewanie zaproponujesz mieszkańcom ?

Podpowiedź - z tego, że nie ocieplony wynika, że mieszkańcom się nie przelewa więc gaz z butli i pellety odpadają ze względu na znaczny wzrost kosztu ogrzewania jak i samych urządzeń.

SUSPENSER
04-02-2016, 17:58
i piąta klasa juz będzie mogła być czy za 4 lata wprowadza zakaz całkowity?
to wszystko to tylko w polsce możliwe

Dobrze wiedzą, że gdyby wprowadzili zakaz całkowity to by ich błyskawicznie lud na taczkach wywiózł z ich wygodnych urzędów, więc straszyć sobie mogą.

Co ciekawe we Wrocławiu jest program Kawka od lat a pomimo tego więcej wstawia się kotłów węglowych niż likwiduje - po prostu ludzie potrafią liczyć i gdy widzą jakie są rachunki za ogrzewanie gazem [nawet sieciowym] to montują kotły z podajnikami w piwnicach [znam takie przykłady z wrocławskich kamienic].

Do tego w TV regionalnej od jakiegoś czasu podają, że albo komuś kilka lat zwlekają ze zwrotem za wymianę ogrzewania na gazowe, albo jak ostatnio jedni urzędnicy mają w dokumentach, że klient miał piece kaflowe a drudzy z działu obok ich nie widzieli, więc nie wierzą i nie chcą przyznać dotacji, a piece zostały dawno wyburzone.
Dokumentacja fotograficzna, rachunki też ich nie przekonują.

SUSPENSER
04-02-2016, 18:05
w woj. Dolnośląskim rozważają wprowadzenie zakazu. w Śląskim trwają konsultacje między 160 gminami. z tego co słyszę, będą chcieli wymusić wymianę kotłów na min. klasę 5. rbry i inne dziwne wynalazki do wymiany, ale instalatorzy zarobią :)

Z tą 5 klasą przeginają równo, gdy słyszę co się robi, żeby ją uzyskać to po prostu jest patologia.

Na pewno kotłów z podajnikami nie każą wymieniać bo koszty by ich zabiły nawet gdyby to na kilka lat rozłożyć.

Wg mnie na początek powinni zakazać sprzedaży odbiorcom indywidualnym flotu, mułu a na kotły zasypowe też wprowadzić wymóg spełnienia 4 klasy i już byłoby znacznie lepiej.

SUSPENSER
04-02-2016, 18:17
Polecam wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245743-Aby-ka%C5%BCdy-wiedzia%C5%82-jak-pali%C4%87-bez-dymu-petycja-do-Ministerstwa-%C5%9Arodowiska

imrahil
04-02-2016, 20:50
Z tą 5 klasą przeginają równo, gdy słyszę co się robi, żeby ją uzyskać to po prostu jest patologia.

Na pewno kotłów z podajnikami nie każą wymieniać bo koszty by ich zabiły nawet gdyby to na kilka lat rozłożyć.

Wg mnie na początek powinni zakazać sprzedaży odbiorcom indywidualnym flotu, mułu a na kotły zasypowe też wprowadzić wymóg spełnienia 4 klasy i już byłoby znacznie lepiej.

do tego zakaz kotła na paliwo stałe w nowych domach. w sumie z Twoja propozycją pewnie przyniosłoby to efekty, nie byłoby zbyt wielkim kosztem dla urzędów i społeczeństwa. ostatnio znów słyszałem o nowym domu około 100 m2 z zainstalowanym smokiem ponad 20 kW. często śmieciuch, a jeśli ekogroszkowy to koniecznie z rusztem awaryjnym

henryk1953
05-02-2016, 08:34
nadużywasz słowa głupota...

ciekawe, czy dalej będziesz tak twierdzić, jak ci się trafi lokator (w twoim mieszkaniu które wynajmujesz), który nie będzie ci płacić, zdewastuje mieszkanie, a jak go w końcu wywalisz z wielkimi problemami, to się okaże że jest nieściągalny.....ehhhh
nie zapominaj, że na inwestyjach na których można zarobić więcej niż na lokatach, dużo większe jest ryzyko i można też stracić...

tak jak inwestując w rozkręcenie firmy kolegi :P

Widzisz kolego jest coś takiego jak kaucja .jezeli przyszłego lokatora stać na tą kaucję ,to właściciel wie że stać go będzie na płacenie czynszu .Jak nie płaci i dewastuje to fru za drzwi i kaucja pokryje zaległości .Widac ze w tej materii masz niewielką wiedzę.

henryk1953
05-02-2016, 09:00
[QUOTE=SUSPENSER;7065674]

Niestety straże miejskie i gminne ścigają tylko za palenie śmieciami i nic nie robią gdy z komina się kopci na całą okolicę a w kotle pali się węglem, a powinni też wtedy karać bo jest to wynik albo nieprawidłowego palenia od dołu w kotle górnokanałowym [palący tłumaczą, że musi się kopcić przy rozpalaniu], albo ograniczania powietrza do spalania.

Jeszcze jeden co chce karać za to ze ktoś stosuje się do przepisów i norm - Jak masz palić w kotle GS jest zapisane w normie.

henryk1953
05-02-2016, 09:14
Z tą 5 klasą przeginają równo, gdy słyszę co się robi, żeby ją uzyskać to po prostu jest patologia.

Na pewno kotłów z podajnikami nie każą wymieniać bo koszty by ich zabiły nawet gdyby to na kilka lat rozłożyć.

Wg mnie na początek powinni zakazać sprzedaży odbiorcom indywidualnym flotu, mułu a na kotły zasypowe też wprowadzić wymóg spełnienia 4 klasy i już byłoby znacznie lepiej.
To spowoduje ze z produkcji i sprzedaży znikną kotły GS - i o to chodzi.Do 2020 roku wejdzie zakaz produkcji i sprzedaży kotłów poniżej 5 klasy .Już nad tym w UE pracują.Zrobią tak jak z gazowymi- tylko kondensaty.

plusfoto
05-02-2016, 09:27
Widzisz kolego jest coś takiego jak kaucja .jezeli przyszłego lokatora stać na tą kaucję ,to właściciel wie że stać go będzie na płacenie czynszu .Jak nie płaci i dewastuje to fru za drzwi i kaucja pokryje zaległości .Widac ze w tej materii masz niewielką wiedzę.
Z przyjemnością popatrzę jak to robisz n.p. z samotną matką wychowującą dziecko albo będącą w ciąży najlepiej w okresie listopad - kwiecień. Mało tego to jeszcze Cię uświadomię że taki lokator ma prawo bez twojej wiedzy jeśli dysponuje umową najmu iść do urzędu i się tam zameldować a ty możesz jedynie się temu przyglądać i ślinić ze złości.

boluslolusj23
05-02-2016, 09:51
Z przyjemnością popatrzę jak to robisz n.p. z samotną matką wychowującą dziecko albo będącą w ciąży najlepiej w okresie listopad - kwiecień. Mało tego to jeszcze Cię uświadomię że taki lokator ma prawo bez twojej wiedzy jeśli dysponuje umową najmu iść do urzędu i się tam zameldować a ty możesz jedynie się temu przyglądać i ślinić ze złości.

Tyle, że tzw. meldunek do niczego nie uprawnia. To tylko urzędowe potwierdzenie, że się niby pod tym adresem przebywa na stałe (lub czasowo). Czymś innym jest eksmisja komornicza, a czymś innym wygaśnięcie umowy najmu. Jeśli wygaśnie choćby w lutym, to nie ma zmiłuj się.

"Należy odróżnić jednak sam fakt zameldowania od prawa do mieszkania w mieszkaniu. Meldunek jest czynnością administracyjną, realizowaną zgodnie z przepisami prawa i ma umożliwić ustalenie pobytu czasowego lub stałego danej osoby. Sam meldunek na gruncie prawa ma niewiele wspólnego z prawem do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym. Zgodnie z art. 9 ust. 2 b ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych – zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu. Zasadniczo obowiązek meldunkowy spoczywa na osobie, która przebywa na podstawie umowy lub innego tytułu prawnego w lokalu mieszkalnym. Na podstawie art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy, właściciel nieruchomości potwierdza jedynie fakt pobytu osoby, na której ciąży obowiązek meldunkowy. Dopiero w przypadku, gdy osoba przebywająca w lokalu mieszkalnym nie dopełni obowiązku meldunkowego, obowiązek ten przechodzi na właściciela nieruchomości art. 29 ust. 2 cytowanej ustawy)". - See more at: http://www.serwisprawa.pl

rustin
05-02-2016, 10:30
jak zwykle na temat

plusfoto
05-02-2016, 10:37
Jeśli wygaśnie choćby w lutym, to nie ma zmiłuj się.


Jeśli wygaśnie a co jak nie. I następna sprawa Jak taki delikwent narobi długów i się nie wymelduje a wpadnie tam komornik nie daj Boże taki jak ten od traktorów to możesz dłuuuuugo potem dochodzić swoich praw.


jak zwykle na temat
Masz rację ja już kończę.:bye:

boluslolusj23
05-02-2016, 14:56
Jeśli wygaśnie a co jak nie. I następna sprawa Jak taki delikwent narobi długów i się nie wymelduje a wpadnie tam komornik nie daj Boże taki jak ten od traktorów to możesz dłuuuuugo potem dochodzić swoich praw.


Masz rację ja już kończę.:bye:

Szczerze?

Dziwię się do tej pory facetowi od ciągnika. Gdyby to na mnie trafiło, to bez kompanii komandosów tego by mi nie zrobił. A onże (asesor) pewnie rosół z makaronem do tej pory by przez kroplówkę spożywał.

adam_mk
05-02-2016, 22:44
Nasłali by Ci z 12 bandytów w kamizelkach kuloodpornych, z bronią, a oni zaczęli by od zagazowania Ciebie.
Co byś wtedy zrobił?
Musiałbyś mieć z 24 braci. Z bejsbolami.
Na miejscu i w tym samym czasie.
Trudne...

To skurwiele nad skurwielami!

Adam M.

Zdun Darek B
06-02-2016, 11:40
Szczerze?

Dziwię się do tej pory facetowi od ciągnika. Gdyby to na mnie trafiło, to bez kompanii komandosów tego by mi nie zrobił. A onże (asesor) pewnie rosół z makaronem do tej pory by przez kroplówkę spożywał.

Ciekawe gdzie teraz byś spędzał czas .....

adam_mk
06-02-2016, 12:26
No jak to - gdzie?
Tam gdzie powinny te skurwiele go spędzać, jakby to był normalny kraj!

Adam M.

boluslolusj23
06-02-2016, 18:19
Ciekawe gdzie teraz byś spędzał czas .....

Szczerze?
Nie wiem. Wiem natomiast, gdzie by wieczny czas spędzał ten złodziej. A traktor by w zagrodzie został.

czp01
01-03-2016, 17:53
Może jednak dla ' zakazu palenia węglem' jakąś alternatywą będzie " błękitny węgiel" - no o ile jego cenę da się utrzymać w ryzach :)

henryk1953
04-03-2016, 07:42
​http://wyborcza.pl/1,75478,19715726,koniec-walki-ze-smogiem-fundusz-ochrony-srodowiska-wyrzucil.html#BoxGWImg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwyborcza.pl%2F1%2C 75478%2C19715726%2Ckoniec-walki-ze-smogiem-fundusz-ochrony-srodowiska-wyrzucil.html%23BoxGWImg)

Myjk
04-03-2016, 08:11
Nie wierz we wszystko co czytasz. :P Ludzi wyrzucili, ale programy się nie kończą i będą kontynuowane przez tych co zostali. Mnie bardziej "boli" ugoda z "ojcem dyrektorem"...

Konto usunięte_1*
04-03-2016, 08:21
Może jednak dla ' zakazu palenia węglem' jakąś alternatywą będzie " błękitny węgiel" - no o ile jego cenę da się utrzymać w ryzach :)

szczytne cele ale jest jedno podstawowe ale ileż to błękitne paliwo będzie kosztować ? ano pewnie dwa razy więcej niż obecne więc projekt upadnie ze względów oczywistych , panowie niczego nie da się zrobić na siłę a zwłaszcza za nasze pieniądze bo każdy umie liczyć :yes: no i na koniec większość myśli sobie tak a mnie to wali bo 200 lat nie będę żył więc po diabła te wyrzeczenia ot życie

jedrek188
04-03-2016, 08:21
Myjk,powinieneś się cieszyć bo są ojciec dyrektor powiedział,,mogliśmy wyrwać 40 milionów ale wiemy jakiej sytuacji jest polska"...amen:jawdrop:

henryk1953
04-03-2016, 21:10
Nie wierz we wszystko co czytasz. :P Ludzi wyrzucili, ale programy się nie kończą i będą kontynuowane przez tych co zostali. Mnie bardziej "boli" ugoda z "ojcem dyrektorem"...
Widzisz mi chodzi o ten projekt- on się mial dopiero zacząc, a już się skończył.
Projekt zintegrowany LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”
http://powietrze.malopolska.pl/life/nfosigw-odmowil-dofinansowania-projektu-zintegrowanego-life-dla-malopolski/
http://powietrze.malopolska.pl/life/

Liwko
07-03-2016, 17:57
Syfimy najbardziej w Europie :(

http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/dymimy-najwiecej-w-europie-ke-publikuje-raport#photo

Myjk
07-03-2016, 19:02
Widzisz mi chodzi o ten projekt- on się mial dopiero zacząc, a już się skończył.
Projekt zintegrowany LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”
http://powietrze.malopolska.pl/life/nfosigw-odmowil-dofinansowania-projektu-zintegrowanego-life-dla-malopolski/
http://powietrze.malopolska.pl/life/
Skończył się zanim się zaczął, bo NFOŚ kasy nie ma. Rydzyk swoje kosztował.

Zdun Darek B
07-03-2016, 19:17
Wychodzi na to że to nie mazury są najczyściejsze a ...... lubelskie ???

henryk1953
11-03-2016, 06:43
Skończył się zanim się zaczął, bo NFOŚ kasy nie ma. Rydzyk swoje kosztował.

.Chcieli uderzyć w Kraków(rządzi PO) ,a wyszło jak zwykle uderzyli w gminy w których rządzi PIS .To gminom bardziej zależało na tym projekcie.Dla Krakowa to są śmieszne kwoty,dla gmin już nie.. Odbierać gminą przyrzeczoną pomoc bezzwrotną ,mówiąc że udzielimy wam tę pomoc w formie pożyczki ,to jawna kpina.Gminy już są zadłużone dlatego wycofują się z tego projektu.Na tym polega ta dobra zmiana.Najpierw robią ,a potem myślą jak z tych durnych pomysłów się wycofać.A pomysł żeby z funduszu zrobić tylko bank który będzie udzielał pożyczek ,to jakiś absurd.
A fundusz pieniądze ma , w większości z kar za zanieczyszczanie środowiska , i tak się składa że większość tych wpłat jest z województwa Śląskiego i Małopolskiego i pieniądze te powinny być wykorzystane właśnie na takie projekty.Tym bardziej że projekt ten ma być w 60% realizowany z funduszy Unijnych.

Myjk
11-03-2016, 08:01
Przecież NFOŚ w większości przypadków przydzielał kredyty (swojej kasy praktycznie nie miał, szczególnie w stosunku do wartości rozliczanych projektów), i dbał o to aby były zachowane procedury -- więc to żadna nowinka i niewiele się tu zmieniło. I przepraszam, dlaczego pożyczka to kpina? Przecież jeśli rząd czy jakaś organizacja rządowa coś bezzwrotnie komuś daje, to nie wyciąga sobie tego z tyłka, nie drukuje kasy w piwnicy, tylko zabiera INNYM ludziom płacącym podatki. Pewnie, ja też bym chętnie dostał, ale chyba nie o to tutaj chodzi że ktoś sobie kupi lepsze auto, bo zmianę źródła ciepła mu inni zafundują. Ergo, żeby to działało właściwie, to NFOŚ powinien dostać kasę i udzielać ludziom kredytów nisko, albo nieoprocentowanych. Rozdawnictwo do niczego dobrego nie prowadzi, bo tylko rozleniwia ludzi.

muchenz
11-03-2016, 18:55
Wychodzi na to że to nie mazury są najczyściejsze a ...... lubelskie ???

Trochę dziwna ta mapa. Finlandia i Szwecja 'brudniejsze' pod względem benzopirenów niż Anglia? Hmm.....

gondoljerzy
11-03-2016, 19:08
Pewnikiem winne będzie drewno do kominków.

henryk1953
11-03-2016, 19:32
Przecież NFOŚ w większości przypadków przydzielał kredyty (swojej kasy praktycznie nie miał, szczególnie w stosunku do wartości rozliczanych projektów), i dbał o to aby były zachowane procedury -- więc to żadna nowinka i niewiele się tu zmieniło. I przepraszam, dlaczego pożyczka to kpina? i.
No po pacz swojej kasy jak piszesz nie ma to skąd wydatki w tym roku :
https://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/dla-mediow/informacje-prasowe/art,5,plan-finansowania-ochrony-srodowiska-na-2016-rok.html
Tu poczytaj jakim funduszem dysponuje i skąd bierze środki na swoją dzialalność
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/BASLeksykon.xsp?id=8BC4987E66463EA0C1257A5A00489D8 C&litera=N
Dlaczego pożyczka w tym przypadku to kpina?-to proste cały projekt powstał po przyrzeczeniu że dopłata będzie bez zwrotna.Gminy zadeklarowały odpowiednie kwoty ,teraz muszą brać dodatkowe kredyty aby uczestniczyć w programie ,nie stać ich na to i wycofują się z projektu. Koszt całego programu to 72 mln zł, dopłata z UE to 40 mln zł .-czy mam pisać dalej - myślę ze nie.

boluslolusj23
13-03-2016, 09:49
Prawie w 100%. Drewno potrafi w procesie spalania znacznie więcej świństw wyemitować do atmosfery, niż węgiel.

280m
13-03-2016, 11:32
Jak ktoś uważa że NFOŚIGW nie ma kasy to jest w błędzie. za prawie każdy samochód który widzisz na drodze NFOŚIGW pobierał aż do tego roku 500zł opłaty recyklingowej jak pamiętam za chyba 2013r. ministerstwo finansów podało że sprowadzono ok. 700 000 szt. razy 500zł. nawet jeżeli jakiś promil jest zwolniony to wynik jest naprawde imponujący 350 000 000 prawda?

badaczkotłów
30-08-2016, 20:39
NFOŚ ma worek kasy zgadzam się. Ale wracając do postów to ciekawostka z Niemiec, wchodzi od nowego roku nowa norma BimshV - praktycznie zakazująca ze względu na emisję pyłów montażu kotłów na paliwa stałe .... nas to chyba też czeka.

Na razie wygląda to tak, że partnerzy i klienci donoszą mi, że dotacje np w Płocku są tylko na modernizację kotłów c.o ale na gazowe . To coraz częstsza praktyka niestety - mieli racje forumowicze że będą z Krakowa wszyscy ściagać.

Dlatego jednak kotłownia hybrydowa ma teraz duży sens, parę źródeł ciepła zapewni bezproblemową eksploatację nawet gdy się przepisy zmienią

Arturo72
30-08-2016, 20:52
Dlatego jednak kotłownia hybrydowa ma teraz duży sens, parę źródeł ciepła zapewni bezproblemową eksploatację nawet gdy się przepisy zmienią
Do nowych domów wystarczy mieć przyłączę prądu i wtedy mamy czysto,tanio i bezobslugowo.
Ale trzeba zmienić mentalność ciemnych ludzi a to jedynie przez zakazy bo oni matematyki i fizyki widać się nie uczyli.

marcus312
30-08-2016, 22:29
Dlatego jednak kotłownia hybrydowa ma teraz duży sens, parę źródeł ciepła zapewni bezproblemową eksploatację nawet gdy się przepisy zmienią
To jak wyglada taka kotłownia hybrydowa u mnie jest kocioł zasypowy ,na ekogroszek do drewna ds , na olej opałowy i mała pompa ciepła klimatyzator split 4kW ,solar prózniowy i fotowoltaika 2,5kW co jeszcze by mozna dołozyc gazu nie mam i peletu , kominka też nie mam i bufora brak czyli jeszcze mi daleko do kotłowni hybrydowej ;):rolleyes:

badaczkotłów
26-09-2016, 14:35
Jak macie jakieś fotki do dawajcie, będzie fajny materiał do wykorzystania

Liwko
27-09-2016, 14:12
ZWYCIĘSTWO!!!

http://emoty.blox.pl/resource/23_130_2.gif


Przeciwnicy walki ze smogiem w Krakowie ponoszą porażkę. Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał 27 września uchwałę antysmogową dla Krakowa, przegłosowaną przez Sejmik Wojewódzki 16 stycznia 2016 r. To doskonała wiadomość dla mieszkańców Krakowa - jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/wsa-odrzuca-skarge-na-krakowska-uchwale-antysmogowa,2395157,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Liwko
27-09-2016, 14:13
Teraz czekamy na kolejne miasta. Myślę że teraz ruszy lawina :)

panfotograf
27-09-2016, 14:36
Teraz czekamy na kolejne miasta. Myślę że teraz ruszy lawina :)
"Pomimo wcześniejszych zapewnień rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów za węgiel. W ogłoszonej 23 maja 2016 roku informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zabrakło programu KAWKA." (http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/nie-bedzie-doplat-do-wymiany-piecow,2334411,4199)

Obecny rząd zamierza promować krajowy węgiel, więc radość raczej przedwczesna.

Liwko
27-09-2016, 14:40
Obecny rząd dużo pieprzy.

Jarecki79
27-09-2016, 16:10
NFOŚ ma worek kasy zgadzam się. Ale wracając do postów to ciekawostka z Niemiec, wchodzi od nowego roku nowa norma BimshV - praktycznie zakazująca ze względu na emisję pyłów montażu kotłów na paliwa stałe .... nas to chyba też czeka.


Podaj te przedziały, bo coś czuję,że źle patrzysz na jednostki.... G/m3 to nie jest to samo co mg/m3.....
może Ci chodziło o BAFA ? tam faktycznie pył:2 względem 303-5:2012 i V-ki

imrahil
27-09-2016, 18:21
warto przeczytać artykuł o kotłach klasy 5: http://czysteogrzewanie.pl/2016/09/szatan-w-piatej-klasie/

wygląda to generalnie tak, jakby były stworzone do wyciągnięcia dotacji. w praktyce niewiele zmienią, a drogie są piekielnie. te kotły mają po minimum kilkanaście kW mocy nominalnej, spełniać muszą normy dla 30% tej mocy. w nowym domu przez 3/4 sezonu taki kocioł nie zbliży się mocą do tych 30%...

karoka65
27-09-2016, 19:20
Obecny rząd dużo pieprzy.
To tak jak Ty, hehe

adam_mk
27-09-2016, 21:31
Biedni ci Krakowianie.
Albo wyemigrować albo płacić, płacić, płacić...
No, dla pewnej grupki to faktycznie !
JEST zwycięstwo!

Adam M.

Liwko
28-09-2016, 07:00
A dla jakiej? Tej z innymi płucami?

marcus312
28-09-2016, 11:17
wygląda to generalnie tak, jakby były stworzone do wyciągnięcia dotacji.
Jest takie hasło "jak dają to ja biorę" :D

מרכבה
28-09-2016, 14:10
1,5 kg - pokarm stały
3-4 L płyny
16-18m3 powietrza ( 20-22kg)
Tyle przeciętny człowiek zużywa w ciągu doby -
co dostaje najbardziej pod tyłku?

Powiedzcie mi jak to jest z tym kuriozum - sąsiad pali plastyki i kopci węglem i to jest "ok"
a teraz idę do sąsiada ładuje mega bąka blisko nosa - to będzie wielki brak kultur ..
tacy właśnie jesteśmy... widzimy jedno, nie widzimy drugiego.

SUSPENSER
28-09-2016, 17:07
A dla jakiej? Tej z innymi płucami?

Dla urzędników, którzy wydając pozwolenia na budowę spowodowali problem z przewietrzaniem miasta i powstanie smogu, a teraz rozwiązują stworzony przez siebie problem za pieniądze podatników.

Za kilka lat gdy okaże się, że zakaz palenia węglem nie zlikwidował problemu będą z nim nadal dzielnie walczyć np. ograniczając możliwość wjazdu do miasta dla pojazdów o emisji większej niż EURO 5, a pozwolenia na budowę będą wydawane jak dotychczas ...

Najwyraźniej chodzi o to, żeby "gonić króliczka" i mieć z tego pracę jak długo się da.

SUSPENSER
28-09-2016, 17:11
Powiedzcie mi jak to jest z tym kuriozum - sąsiad pali plastyki i kopci węglem i to jest "ok"
a teraz idę do sąsiada ładuje mega bąka blisko nosa - to będzie wielki brak kultur ..
tacy właśnie jesteśmy... widzimy jedno, nie widzimy drugiego.

Dla mnie nie jest ok i dla sąsiadów również, jeśli taki problem się w okolicy pojawia szybko są interwencje i problem znika, wystarczy chcieć i reagować.

imrahil
28-09-2016, 18:57
Dla mnie nie jest ok i dla sąsiadów również, jeśli taki problem się w okolicy pojawia szybko są interwencje i problem znika, wystarczy chcieć i reagować.

nieprawda, tak to nie działa. mieszkam na Śląsku, tutaj węgiel jest dość tani, większość ludzi pali węglem. a raczej dymi tym węglem, niektórzy po kilka godzin na dobę, dzień w dzień, przez cały sezon grzewczy. problem w tym, że dymienie węglem jest całkowicie legalne.

zdarza się raz na kilka tygodni, że komuś plastik wpadnie na palenisko, ale to można traktować jako wypadki przy pracy. na co dzień śmierdzi wokół niedopalonym węglem, ostatnio także drewnem.

generalnie to pozostałość pod deputatach (nadal istnieją) - niezależnie od zimy, tutaj każdy zawsze spalał 8 ton węgla w śmieciuchu. w nowych domach górnicy palą po 5-6 ton (w smieciuchach). kocioł na ekogroszek nie jest tu godnym zaufania rozwiązaniem, w opinii większości społeczeństwa nie sprawdza się. jedyny powszechnie uznany sposób grzania to kocioł górnego spalania, czasem dolnego, ale tak przewymiarowany że masakra... także w nowych domach. bez konkretnego zakazu nic się nie zmieni.

imrahil
28-09-2016, 19:02
generalnie to rozumiem opór niektórych tutaj przed wprowadzeniem zakazu spalania węgla (szczególnie sprzedawców). może akurat mieszkacie w ciekawszym miejscu, ale w sezonie grzewczym na Śląsku po półgodzinnym spacerze ubrania śmierdzą tak intensywnie jak nie kiedyś po wejściu do knajpy (kiedy nie było jeszcze zakazu palenia). czasem po prostu nadają się tylko do prania.

Zdun Darek B
28-09-2016, 19:06
Do nowych domów wystarczy mieć przyłączę prądu i wtedy mamy czysto,tanio i bezobslugowo.
Ale trzeba zmienić mentalność ciemnych ludzi .....

Tanio ??
Czyżby ??
Popatrz no jakie to rzesze "ciemnych ludzi" tak nierozważnie rezygnują z grzania prądem ....

imrahil
28-09-2016, 19:10
Tanio ??
Czyżby ??
Popatrz no jakie to rzesze "ciemnych ludzi" tak nierozważnie rezygnują z grzania prądem ....

ja ostatnio częściej widzę jak rezygnują z kominka.

Jarecki79
28-09-2016, 19:16
ja ostatnio częściej widzę jak rezygnują z kominka.

TV oglądasz? Taki jeden program Kasia Dowbor prowadzi, masowo po wyremontowaniu danego domu instalowany jest kominek z płaszczem wodnym

imrahil
28-09-2016, 19:35
TV oglądasz? Taki jeden program Kasia Dowbor prowadzi, masowo po wyremontowaniu danego domu instalowany jest kominek z płaszczem wodnym

:(

to już lepszy byłby ekogroszek...

Jarecki79
28-09-2016, 19:49
Nie powiedziałem,że mi się to podoba.
Ostatnio rozmawialiśmy gdzieś tutaj o emisjach, kaloryczności paliw, także szkoda się powtarzać.
Swoją drogą w TV mogliby pokazywać jeżeli już montują dane źródło ciepła takie produkty, które mają stosowne atesty (niezależnie czy kominek, czy piecyk na pellet czy kocioł na ekogroch), co wiecej powinni informować,że produkt spełnia to czy tamto....
a tak jest napisane na napisach,że sponsorem programu byli..... np. "studzienki.pl" ;)

Kaloryczne paliwo, dobra konstrukcja = najmniejsza emisja i szkodliwość

Ogólnie problemem starych miast są ich centra, tam w kamienicach są głównie piece kaflowe, jakieś antyki węglowe śmierdzące. Moim zdaniem z centrum miast typu Poznań, Warszawa, Kraków itd. powinno zniknąć palenie paliw stałych a szczególnie w przestarzałych konstrukcjach. Inny kierunek inwestycji dla takich kamienic i inny sposób ich ogrzewania.

Arturo72
28-09-2016, 19:56
Popatrz no jakie to rzesze "ciemnych ludzi" tak nierozważnie rezygnują z grzania prądem ....
No cały czas to powtarzam,1kWh z gazu ziemnego to 0,25zł a z prądu w taryfie G12W 0,30zł,instalacja w prąd jest znacznie tańsza niż w gaz ziemny.
Stąd "ciemnota".

imrahil
28-09-2016, 20:21
...

tutaj akurat się zgadzam, ale z moich obserwacji wynika, że na wioskach jest gorzej niż w centrach miast. oczywiście przypadki, że kamienicę ogrzewa 20 pieców kaflowych wołają o pomstę do nieba.

wg mnie generalnie powinien być zakaz stosowanie paliw stałych w nowych domach, bo to najprostsze rozwiązanie - żeby to skontrolować to nawet nie trzeba wchodzić na posesję. w starych powinno się promować kotły na ekogroszek i termomodernizacje. przy starych domach ciężko komuś odbierać prawa nabyte, tak jak w Krakowie.

inny pomysł to zakaz sprzedaży kotłów bez odpowiednich badań. cały problem z próbami ograniczenia sprzedaży kotłów gorszej klasy polega jednak na tym, że zdarzają się domorośli "producenci" kotłów. dosłownie ktoś ma spawarkę i sobie dorabia produkując kotły poza jakąkolwiek kontrolą i sprzedając je na czarno. gdyby chociaż kilka czy kilkanaście lat temu wprowadzono normy dla produkowanych kotłów i możliwość kontroli co kto zainstalował w nowym domu (np. od 2010 r. można sprzedawać tylko takie a takie kotły, jeśli dom był oddany do użytku później, a zainstalowany kocioł nie spełnia warunków - mandat + 6 miesięcy czasu na wymianę), to może byłoby dzisiaj inaczej. w mojej okolicy 90% nowych domów jest ogrzewanych węglem, z czego 90% jakimś kotłem zasypowym.

mentalność ludzi - tego nie da się zmienić. widzę pozytywne efekty odpowiedniego doboru kotła dolnego spalania czy odpowiedniego sposobu palenia w górniaku, ale co z tego skoro tylko kilka osób zmieniło nawyki, natomiast przytłaczająca większość wie lepiej i nawet argument ekonomiczny (mniejsze spalanie) do nich nie przemawia.

poza kotłami, tak jak napisałeś, dochodzi problem kominków - też od lat bez żadnej kontroli. często takie kominki służą za rzeczywisty system grzewczy użytkownikom kotłów gazowych. drewno w świadomości ludzi uznawane jest za czyste paliwo, a źle spalone robi sporo szkód.

jedrek188
28-09-2016, 20:55
Źle spalone czyli jak???wyjaśnij proszę..

Myjk
28-09-2016, 22:59
Tanio ??
Czyżby ??
Popatrz no jakie to rzesze "ciemnych ludzi" tak nierozważnie rezygnują z grzania prądem ....
Zmień płytę, bo nudny jesteś. Następnie wpadnij choćby do wątku Bocianów zebrać statystykę potwierdzającą w jakim błędzie jesteś. Aha, racja, czytasz wątek i wiesz, tylko to ignorujesz, handlowcu. Inna sprawa, że cyklicznie dbasz o robienie ludziom wody z mózgu. Aha, no tak, przecież jesteś jednym z tych, co handlują spalinowymi trutkami.


TV oglądasz? Taki jeden program Kasia Dowbor prowadzi, masowo po wyremontowaniu danego domu instalowany jest kominek z płaszczem wodnym
To tak trudno wykoncypować, że kominki SPONSORUJĄ ten program i nawet się z tym nie kryją, dlatego "przypadkiem" je montują? Że remontują domy jak najniższym kosztem stawiając na opakowanie, czy że kładą styro ocieplanego domu na placki, to nawet nie wspomnę... Co to w ogóle za przykład, litości.

Gadki o tym jacy to ludzie palący węglem są biedni i pokrzywdzeni też możesz sobie darować. Śmiem twierdzić, że tych ludzi jest stać na czyste grzanie, a to że kopcą to wynik mieszanki skrajnego skąpstwa, powszechnego przyzwolenia i ignorancji.

JTKirk
29-09-2016, 05:42
na co dzień śmierdzi wokół niedopalonym węglem, ostatnio także drewnem.

.

jest dokłądnie tak jak napisał imrahil

JTKirk
29-09-2016, 06:16
Śmiem twierdzić, że tych ludzi jest stać na czyste grzanie, a to że kopcą to wynik mieszanki skrajnego skąpstwa, powszechnego przyzwolenia i ignorancji.

IMHO ze wskazaniem na ignorancję....

kaszpir007
29-09-2016, 06:21
No cały czas to powtarzam,1kWh z gazu ziemnego to 0,25zł a z prądu w taryfie G12W 0,30zł,instalacja w prąd jest znacznie tańsza niż w gaz ziemny.
Stąd "ciemnota".

Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...

A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...

imrahil
29-09-2016, 06:38
Źle spalone czyli jak???wyjaśnij proszę..

nieefektywnie, z wydobywającym się z komina długimi godzinami gęstym, śmierdzącym i trującym dymem.

lolson28
29-09-2016, 06:38
Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...

A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...

Zapomniał rówież dodać że 30 gr jest nieosiągalne w PGE :-)

imrahil
29-09-2016, 06:39
Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...

A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...

wystarczy, żeby uczciwie spełniał WT2014 i miał podłogówkę

JTKirk
29-09-2016, 06:45
Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...

A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...

łeeeee, odpowiednio przygotowany?
nie przesadzaj....

ja mam do końca 2018 w taniej taryfie 1kwh za niecałe 0,19.....

Arturo72
29-09-2016, 07:00
Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...

A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...
Już wyżej chłopaki Ci napisali,nic nie trzeba odpowiednio przygotowywać,wystarczy takiego domu nie spaprac dając do niego grzejniki ścienne i budować zgodnie z założeniami Warunków Technicznych.
I mając taki dom nie potrzeba grzać 24h/dobę bo żeby utrzymać odpowiednią temperaturę to wystarczy tylko parę godzin na dobę właśnie w przedziałach taniego prądu uzupełnić straty energii bo grzaniem tego bym nie nazwał.

Arturo72
29-09-2016, 07:05
Zapomniał rówież dodać że 30 gr jest nieosiągalne w PGE :-)
A czy w Polsce jest tylko PGE ?
Mała podpowiedź na inteligencję,nie tylko :)

budowlany_laik
29-09-2016, 07:14
Tanio ??
Czyżby ??
Popatrz no jakie to rzesze "ciemnych ludzi" tak nierozważnie rezygnują z grzania prądem ....
Już kiedyś pisałem - zmień branżę, bo na emeryturce będzie cieniutko... Twoja branża chyli się ku upadkowi.

Grzeję prądem, jak inni, np. imrahil - 900 zł/rok za CO. Dla mnie to nie jest dużo. 99% ludzi, którym to mówię, nie wierzy. To tylko świadczy o mentalności większości społeczeństwa rodem z czasów, w których Ty się zatrzymałeś.

jedrek188
29-09-2016, 07:24
900 stow,ok,ale takiej izolacji nie ma 90% inwestorów...

imrahil
29-09-2016, 07:32
900 stow,ok,ale takiej izolacji nie ma 90% inwestorów...

ale będzie mieć, budując zgodnie z WT2021, a nie oszukując tak jak obecnie (m.in. przez brak WM). inni dawno mogli mieć, wydając trochę więcej na izolację, a rezygnując z kotłowni. sam zużyłem 2860 kWh na ogrzewanie. to około 740 zł w moim rejonie (pomijam zmianę sprzedawcy, dzięki której zapłaciłem znacznie mniej).

gdyby ludzi zmusić do rezygnacji z kotłowni na węgiel i śmieci, to może by uwierzyli, że innymi nośnikami można tanio grzać. może praktycznie bez dodatkowych inwestycji zwróciliby uwagę na mostki termiczne (teraz są siad twierdzi, że przez nieizolowaną płytę żelbetową połączoną z wieńcem domu o długości 7 czy 8 metrów nic a nic ciepła nie ucieka, a budowa piwnicy to tylko 5 tys. zł więcej niż brak piwnicy). może generalnie zaczęliby myśleć a nie pierniczyć "ja te pana rachunki traktuję z przymrużeniem oka"

Arturo72
29-09-2016, 07:38
900 stow,ok,ale takiej izolacji nie ma 90% inwestorów...
A kto zmusił tych 90% inwestorów do bezmyslnego budowania ?
Stąd wziął się "ciemnogród"...
Już od 2010r tutaj pisałem,że najtańsze ogrzewanie to nie węgiel a "dobra izolacja" i prad ale lobby i sprzedawcy kotłów na węgiel dalej robili wodę z mózgów tym 90%.

Dalej na blizniaczym forum budowlanym FBD panuje przekonanie,że pow.15cm izolacji na ścianie to bezsens.

enedue
29-09-2016, 08:29
Może i się chyli, ale tak - ja mam grzejniki elektryczne i w zeszłej zimy ich nie odpaliłam - tiaaa, kominek, i to nawet bez akumulacji. Wieczorem w największe mrozy 8-10 kostek brykietu, nie przymykam dopływu powietrza, rano wstaję i dorzucam ze dwie kostki, posypuję od góry gorącym popiołem i niedopalonymi fragmentami z wieczora - i jest to najmilszy fragment dnia - nie wiem, co wy z tym rozpalaniem, bo chwyta błyskawicznie a ja siedzę i patrzę na rodzące się płomyki. Medytacja, ładuję akumulatory, zastępuje mi to kawę, daje poczucie szczęścia.
Raczej nie mam zamiaru z tego rezygnować.
Zachwalana podłogówka jest nie dla mnie - w nocy lubię mieć chłodno, naprawę chłodno, ok 16 *. Mam tak ocieplony dom, że jeszcze mi się to nie udało, zawsze jest te 18. I jest za ciepło, będę testować tej zimy brak palenia na noc, tylko po południu, a rano niech podgrzeją konwektory, zanim nie zejdę i nie dorzucę do kominka.

jedrek188
29-09-2016, 08:43
Arturku,tez bezmyślnie budowales bo takiej izolacji nie masz... dopóki polske będzie zalewal wschodni węgiel po 600-650 to nie liczył bym na zmianę podejścia w kwestii ogrzewania...

boluslolusj23
29-09-2016, 09:05
Temat smrodu to temat rzeka.
Nie ma takiej opcji politycznej, która powiedziałaby STOP! Węgiel do spalania w profesjonalnych zakładach wyposażonych w układy odsiarczania spalin, w instalacje obniżające emisję NOx. Ogrzewnictwo indywidualne albo z gazowych kotłowni osiedlowych albo elektryczne. To obowiązek państwa - dbać o dobro wspólne jakim jest powietrze.
Ceny rzeczywiste, to zlepek tych prawdziwych plus narzuty na utrzymanie tabunów urzędników i innych.
Tylko, że co 4 lata (przecietnie są wybory) i koryto mami. Dlatego nikt z nich nie powie STOP! Trzeba to szybko i systemowo zmienić.
A w przypadku naszych współplemieńcow nauczonych od wielu lat kombinowania niestety czasami tylko bat przemówić może.
Tylko nie ma takiej opcji politycznej, która by ...

Myjk
29-09-2016, 09:06
Zapomniałeś dodać że 0,3zł za prąd to tylko w II taryfie a przy gazie 25 groszy za caly dzień, niezależnie od godzin ...
A to już jest spora różnica , bo aby wykorzystać tylko II taryfę dom też musi być odpowiednio "przygotowany" ...
Wystarczy aby trzymał obecne normy. Patrząc po nowo budowanych domach ŚWIADOMYCH inwestorów, domy są budowane pod WT 2021 i to nie jest jakaś wyjątkowa fanaberia inwestorów. Ignoranci budują durszlaki, albo "pałace" na które ich nie stać, a potem kopcą węglem, bo taaaanioooo. Jak się już natomiast wybuduje dobrze dom, to można spokojnie korzystać z prądu za 30 groszy, a często nawet i mniej.

budowlany_laik
29-09-2016, 09:06
a ja siedzę i patrzę na rodzące się płomyki. Medytacja, ładuję akumulatory, zastępuje mi to kawę, daje poczucie szczęścia.
Raczej nie mam zamiaru z tego rezygnować.
A ja siedzę i wdycham takie coś ja w załączniku. Złość, rozładowanie akumulatorów, zastępuje mi to papierosy, wdychanie kleju i trucie się lekami, daje poczucie niesprawiedliwości i rozmiaru ludzkiej bezmyślności.
Na pewno chciałbym z tego zrezygnować.

Arturo72
29-09-2016, 09:10
Arturku,tez bezmyślnie budowales bo takiej izolacji nie masz... dopóki polske będzie zalewal wschodni węgiel po 600-650 to nie liczył bym na zmianę podejścia w kwestii ogrzewania...
20cm styro z najniższą lambda na ścianach,20cm pod płytą z wyeliminowanymi mostkami termicznymi do gruntu oraz 48cm izolacji na stropie jest zadawalajace i spełniające WT z 2021r a dom budowalem 5 lat temu.

W kwestii ruskiego wegla po 600zl dlatego piszę o "ciemnogrodzie" i bezmyslnosci bo mnie ogrzewanie za sezon grzewczy kosztuje mniej niż 500zl.

enedue
29-09-2016, 09:16
A ja siedzę i wdycham takie coś ja w załączniku. Złość, rozładowanie akumulatorów, zastępuje mi to papierosy, wdychanie kleju i trucie się lekami, daje poczucie niesprawiedliwości i rozmiaru ludzkiej bezmyślności.
Na pewno chciałbym z tego zrezygnować.

U mnie tak nie leci, sorry.
Nie życzę sobie wylewania dziecka z kąpielą.

Myjk
29-09-2016, 09:20
U mnie tak nie leci, sorry.
Nie życzę sobie wylewania dziecka z kąpielą.
U mnie też nie, ale to nic nie zmienia w temacie, bo nawet jak dymu nie ma, to jest zasyfianie powietrza. Mniejsze, ale nadal jest. Zapach też pozostaje.

asolt
29-09-2016, 09:40
20cm styro z najniższą lambda na ścianach,20cm pod płytą z wyeliminowanymi mostkami termicznymi do gruntu oraz 48cm izolacji na stropie jest zadawalajace i spełniające WT z 2021r a dom budowalem 5 lat temu.


Bez pompy te WT2021 nie byłyby u Ciebie spełnione przy takich parametrach jakie masz.

imrahil
29-09-2016, 09:51
Bez pompy te WT2021 nie byłyby u Ciebie spełnione przy takich prametrach jakie masz.

z pompą też ledwo się chyba mieści. zakładając COP 3, współczynnik nakładu 3 i zużycie przez Artura 3000 kWh rocznie, wychodzi dla powierzchni grzewczej 125m2 Ep=72 kWh/m2, a WT2021 przewiduje chyba max 70?

asolt
29-09-2016, 09:59
z pompą też ledwo się chyba mieści. zakładając COP 3, współczynnik nakładu 3 i zużycie przez Artura 3000 kWh rocznie, wychodzi dla powierzchni grzewczej 125m2 Ep=72 kWh/m2, a WT2021 przewiduje chyba max 70?

To sie nie zmiesci, bo do Ep liczone jest zapotrzebowanie na cwu, moze nie zmiescic sie nawet w WT2017.

enedue
29-09-2016, 10:03
cóż, zapach palonego drewna jest piękny, lubię też zapach palonego węgla, tylko dobrze palonego, nie duszonego smogu, taki, jaki pamiętam z mroźnych zim w górach jako dziecko.
Zasyfianie - kłócić się nie będę, kiedy bardziej zasyfię - spalając czysto niecałą tonę suchego "drzewiennego" brykietu rocznie i ogrzewając bezpośrednio czy ciągnąc prąd ze spalania węgla, ze stratami na przesyłach. Nie będę, bo nie wiem.
Nie wiem, ile węgla faktycznie musi spalić elektrownia , aby docelowo ogrzać moją chałupę.
Trzeba jeszcze doliczyć transport i produkcję opału, to też emituje zanieczyszczenia, prawda?
Brykiet jest odpadem, powstaje i tak, a kupuję go bezpośrednio od producenta,
Swego czasu czytałam fajny artykuł w NG chyba, o ukrytych kosztach i zanieczyszczeniach w "ekologicznych" źródłach energii. Panele wypadały tam na przykład słabo.

SUSPENSER
29-09-2016, 10:17
generalnie to rozumiem opór niektórych tutaj przed wprowadzeniem zakazu spalania węgla (szczególnie sprzedawców). może akurat mieszkacie w ciekawszym miejscu, ale w sezonie grzewczym na Śląsku po półgodzinnym spacerze ubrania śmierdzą tak intensywnie jak nie kiedyś po wejściu do knajpy (kiedy nie było jeszcze zakazu palenia). czasem po prostu nadają się tylko do prania.

Popatrz na to tak: stare diesle kopciły jak diabli i powodowały smog, ale nie zakazano spalania ON tylko unowocześniono silniki i zaczęto wymagać od producentów spełniania norm.

Idąc Twoim tokiem myślenia powinno się zakazać spalania ON i PB i kazać jeździć autami elektrycznymi - to byłoby równie absurdalne w obecnych czasach.

Arturo72
29-09-2016, 10:23
z pompą też ledwo się chyba mieści. zakładając COP 3, współczynnik nakładu 3 i zużycie przez Artura 3000 kWh rocznie, wychodzi dla powierzchni grzewczej 125m2 Ep=72 kWh/m2, a WT2021 przewiduje chyba max 70?
3300 jest z cwu za c.o ok.1700kWh czyli Ep=40kWh/m2 rok

Z cwu to przegięcie pały jak się liczy.

Myjk
29-09-2016, 10:28
cóż, zapach palonego drewna jest piękny, lubię też zapach palonego węgla, tylko dobrze palonego, nie duszonego smogu, taki, jaki pamiętam z mroźnych zim w górach jako dziecko.
Ja nienawidzę zapachu palonego węgla, bo kojarzy mi się z syfem i czymś szkodliwym. Palone drewno jeszcze toleruję, ale tylko do grzania kiełbasek przy ognisku. Zapach palonego drewna na mnie i ubraniu irytuje mnie jak chcę już zasiąść do pracy przed kompem. Wczoraj ciotka robiła rozruch komina, wystarczyło że przeszedłem do samochodu w strumieniu wylotu z komina i potem nie mogłem ze sobą wytrzymać, bo czułem smród z włosów i ubrania.


Zasyfianie - kłócić się nie będę, kiedy bardziej zasyfię - spalając czysto niecałą tonę suchego "drzewiennego" brykietu rocznie i ogrzewając bezpośrednio czy ciągnąc prąd ze spalania węgla, ze stratami na przesyłach. Nie będę, bo nie wiem.
Nie wiem, ile węgla faktycznie musi spalić elektrownia , aby docelowo ogrzać moją chałupę.
Trzeba jeszcze doliczyć transport i produkcję opału, to też emituje zanieczyszczenia, prawda?
Brykiet jest odpadem, powstaje i tak, a kupuję go bezpośrednio od producenta,
Swego czasu czytałam fajny artykuł w NG chyba, o ukrytych kosztach i zanieczyszczeniach w "ekologicznych" źródłach energii. Panele wypadały tam na przykład słabo.
Prąd jest i będzie produkowany niezależnie od tego czy grzejesz prądem czy nie grzejesz. Ergo, póki są progi taryfowe, znaczy występuje nadprodukcja (w celu utrzymania gotowości) i grzanie prądem, szczególnie w 2T, można traktować jako bezemisyjne. Natomiast paląc w kominku dodajesz niepotrzebnej emisji.

Myjk
29-09-2016, 10:32
Popatrz na to tak: stare diesle kopciły jak diabli i powodowały smog, ale nie zakazano spalania ON tylko unowocześniono silniki i zaczęto wymagać od producentów spełniania norm.
No i tak je unowocześniono, że producenci lecą sobie w kulki, użytkownicy też (wycinając katalizatory, oszczędzają na serwisach np. lejących wtryskach) bo nie sposób kontrolować tak rozproszonej ilości produktów. Podobnie jest z kotłami. Co z tego że kocioł spełnia normy w laboratorium, skoro w domu często syfi jak szalony, bo nie da się (albo ktoś ma to w dupie) spełnić warunków laboratoryjnych w domu.


Idąc Twoim tokiem myślenia powinno się zakazać spalania ON i PB i kazać jeździć autami elektrycznymi - to byłoby równie absurdalne w obecnych czasach.
Tak powinno być, tylko "parę" osób nie chce do tego dopuścić. A to w zasadzie jedyny sposób żeby skutecznie kontrolować emisję i zanieczyszczenia. Przypomnę tylko, że z samochodów notorycznie leje się olej i inne płyny na drogę (i nie ma opcji tego kontrolowania), o wycinaniu katalizatorów czy spalaniu glikolu nie wspomnę.

imrahil
29-09-2016, 10:47
3300 jest z cwu za c.o ok.1700kWh czyli Ep=40kWh/m2 rok

Z cwu to przegięcie pały jak się liczy.

zużywasz 3300 i mnożysz razy 3 (współczynnik nakładu dla urządzeń zasilanych prądem) i wychodzi 9900, czyli 79kWh/m2. Graniczne Ep=70. dlatego mówi się, że po 2021 r. budowane domy będą musiały być pasywne.

Liwko
29-09-2016, 10:47
Idąc Twoim tokiem myślenia powinno się zakazać spalania ON i PB i kazać jeździć autami elektrycznymi - to byłoby równie absurdalne w obecnych czasach.

http://moto.pb.pl/4430354,58245,w-holandii-od-2025-r-tylko-auta-elektryczne

imrahil
29-09-2016, 10:50
Popatrz na to tak: stare diesle kopciły jak diabli i powodowały smog, ale nie zakazano spalania ON tylko unowocześniono silniki i zaczęto wymagać od producentów spełniania norm.

Idąc Twoim tokiem myślenia powinno się zakazać spalania ON i PB i kazać jeździć autami elektrycznymi - to byłoby równie absurdalne w obecnych czasach.

przecież w dużych europejskich miastach coraz częściej rozważa się zakazy wjazdu dla diesli albo samochodów ogóle, bo duża ilość samochodów u nich to problem i tam głównie z samochodów mają smog (o ile ich stężenie porównane z naszym można nazwać smogiem...)

enedue
29-09-2016, 10:53
zapach benzyny też lubię, ok, zapachu spalin nie.
to jak wszyscy się przesiądą na ten tani prąd w dobrze ocieplonych domach i nie będzie im się chciało użerać z paleniem, moja emisja medytacyjna nikomu nie zaszkodzi.
Drewno w ognisku jest wilgotne i cię wędzi, bo siedzisz obok. Brykiet jest suchy. To co piszesz może się odnosić dopalenia mokrą brzozą na duszeniu w kominku.

Arturo72
29-09-2016, 11:12
zużywasz 3300 i mnożysz razy 3 (współczynnik nakładu dla urządzeń zasilanych prądem) i wychodzi 9900, czyli 79kWh/m2. Graniczne Ep=70. dlatego mówi się, że po 2021 r. budowane domy będą musiały być pasywne.
Ale to bzdura jest bo zamiast 4000 kWh na cwu mógłbym zużyć jak inni 2500kWh czyli nie byłoby 3300kWh tylko 2500kWh za c.o+cwu a to już Ep 60kWh/m2/rok

Myjk
29-09-2016, 11:23
zapach benzyny też lubię, ok, zapachu spalin nie.
to jak wszyscy się przesiądą na ten tani prąd w dobrze ocieplonych domach i nie będzie im się chciało użerać z paleniem, moja emisja medytacyjna nikomu nie zaszkodzi.
Drewno w ognisku jest wilgotne i cię wędzi, bo siedzisz obok. Brykiet jest suchy. To co piszesz może się odnosić dopalenia mokrą brzozą na duszeniu w kominku.
Nie wiem skąd założenie, że drewno w ognisku jest wilgotne. Jest to samo, sezonowane, którym się pali w kominku.

enedue
29-09-2016, 11:40
aha, w ogniskach, na jakich byłam, drewno zawsze wędziło, więc z doświadczenia mówię.
Ja nie palę drewnem, jak już wspominałam. Tylko brykietem, inaczej to działa, jak obserwuję.

asolt
29-09-2016, 12:16
Ale to bzdura jest bo zamiast 4000 kWh na cwu mógłbym zużyć jak inni 2500kWh czyli nie byłoby 3300kWh tylko 2500kWh za c.o+cwu a to już Ep 60kWh/m2/rok

To nie ty ustalasz wspólczynniki nakladu, zakresy sprawnosci, zapotrzebowanie na cwu, to okresla rozporządzenie i wg tego sie to liczy. Jakby kazdy chciał liczyc po swojemu
dopiero by sie zrobił bałagan.

Arturo72
29-09-2016, 13:08
To nie ty ustalasz wspólczynniki nakladu, zakresy sprawnosci, zapotrzebowanie na cwu, to okresla rozporządzenie i wg tego sie to liczy. Jakby kazdy chciał liczyc po swojemu
dopiero by sie zrobił bałagan.
Ok spoko,jarze już że to jest narzucone.