PDA

Zobacz pełną wersję : Czy będzie zakaz palenia węglem???



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30

jojoro
06-10-2017, 12:57
Ciekawe, czemu ci wszyscy wrogowie paleniska nie rozważą jednej, centralnej ciepłowni osiedlowej grzanej choćby tym darmowym prądem, gazem czy PC...
Dom tańszy by był, bo bez pomieszczenia technicznego...
Adam M.

Bo gdzie 3 Polaków tam 4 opinie.

Ta sama sytuacja co z instalacjami antenowymi. Jak popatrzysz na starsze bloki, czy kamienice to na każdym balkonie osobna antena sat prowadzona jednym kabelkiem do jednego TV; do tego czasem jakieś naziemne - też każdy sobie. Nikt nie zrobi zbiorczej.
Wracając do ogrzewania to w okolicy mam taki stary mini-blok w którym mieszka 5 rodzin. Mają niby wspólne CO, ale 1 osoba się odłączyła bo za mocno grzeją i dużo wungla idzie. Siedzi w zimnie i dogrzewa sie farelką.
A ty chcesz, żeby bez regulacji, sami ludzie sie zebrali i zaplanowali ogrzewanie na osiedlu? Dream on.

Myjk
06-10-2017, 12:58
To czemu Htr i Hve jest podawane jako W/K i chodzi o dT? Jest jak najbardziej liniowe.
Moja kulpa, nie zmienia się wielokrotne. Tj. do utrzymania 24sC jest wymagana nieznacznie większa moc niż dla 21 i nie stanowi wielokrotności wartości dla 21sC.


Panowie a czym w takim domu z PC grzeje się jak zerwie tak jak teraz np linie elektryczną na parę dni są jakieś rozwiązania zabezpieczające np generator itp.:confused:
Czy to pytanie jest podchwytliwe? :P Tak czy siak takie awarie zdarzają się głównie jak jest cieplej (wichury, opady mokrego deszczu łamiące drzewa i rwące sieci).



Nie chcecie dymu?
Projektujcie sobie osiedla grzane centralnie...
Albo przebudujcie te, które są...
Znowu odwrócona logika jak w wątku o kominkach. Jak się nie podoba, to wyjdź? Tak się w rozwiniętym społeczeństwie spraw nie załatwia, dlatego właśnie się dyskutuje, tłumaczy i rezygnuje z rzeczy niezdrowych, zamiast przepędzać ludzi czy zmuszać ich do robienia enklaw. Równie dobrze można napisać, chcesz se palić i truć, wyjedź do kraju trzeciego świata, bo Polska aspiruje już do kraju nowoczesnego. No ale nikt normalny takiego argumentu w dyskusji nie użyje, bo nie na tym polega kompromis.

muchenz
06-10-2017, 12:58
Jakoś nie mogę znaeźć tych jego bredni o prądzie odpadowym i prawie darmowej taniej taryfie.
Dzisiaj jechałem po pszenice dla kurek. Kupiłem od gospodarza w domek ceglany, stare okna generalnie rudera oczywiście dym z komina. I co proponujecie?? Gaz, COP1, PC w chałupie którą lepiej rozebrać niż modernizować.

Osoby bardziej inteligentne rozumieją, że za 'zakazem plemiena węglem' kryje się planowe, szeroko zakrojone działanie systemowe, a te mniej inteligentne np. ty widzą wyłącznie decyzje administracyjną.

Np. można zacząć od doliczenia do ceny paliw stałych podatku za zatruwanie środowiska powiedzmy w wysokości 300 zł - 400 zł za tone. Osoby które będą w zasięgu gazu lub stać ich na alternatywę same zrezygnują. A tych których nie będzie stać na nakup węgla i nie będą mieni alternatyw dostaną dofinansowanie z zebranych pieniędzy.

kulibob
06-10-2017, 13:03
Osoby bardziej inteligentne rozumieją, że za 'zakazem plemiena węglem' kryje się planowe, szeroko zakrojone działanie systemowe, a te mniej inteligentne np. ty widzą wyłącznie decyzje administracyjną.

Np. można zacząć od doliczenia do ceny paliw stałych podatku za zatruwanie środowiska powiedzmy w wysokości 300 zł - 400 zł za tone. Osoby które będą w zasięgu gazu lub stać ich na alternatywę same zrezygnują. A tych których nie będzie stać na nakup węgla i nie będą mieni alternatyw dostaną dofinansowanie z zebranych pieniędzy.

Piszesz takie rzeczy a wyzywasz mnie od mniej inteligentnych.

adam_mk
06-10-2017, 15:00
jojoro

To nie ja chcę!
To tutaj jest kupa oszołomów co chcą aby im nie dymiło.
Niech się skrzykną na WSPÓLNĄ kotłownię gazową czy na prąd...

Adam M.

Myjk
06-10-2017, 15:37
To tutaj jest kupa oszołomów co chcą aby im nie dymiło.
Aby nie dymiło to rzecz wtórna, ma NIE TRUĆ!

kulibob
06-10-2017, 15:37
Osoby bardziej inteligentne rozumieją, że za 'zakazem plemiena węglem' kryje się planowe, szeroko zakrojone działanie systemowe,,,,,

W pełni się z tobą zgodzę system chce uwalić społeczeństwo w razie wojny. kataklimy, kryzysu gospodarczego, rozbłysków na słońcu, roku bez lata...... ataku UFO

Ten węgiel to zagrożenie jak cyfryzacja radia tylko na większą skale

Kaizen
06-10-2017, 16:42
Aby nie dymiło to rzecz wtórna, ma NIE TRUĆ!

To nie ma takiej opcji. Niestety, produkcja energii elektrycznej z każdego kontrolowanego przez człowieka źródła truje. Uzupełniające źródła typu wiatr czy słońce i tak wymagają backupu w postaci bloku pod parą na okoliczność chmur czy braku wiatru dla szybkiego zbilansowania sieci. Bo to niestety nie bułeczki na półce, że jak popyt przewyższa podaż to sprzedawca mówi "nie ma, proszę przyjść jutro". W przypadku prądu podaż musi nadążać za popytem bo jak system zostanie przeciążony, to się poskłada i nikt nie dostanie prądu.

jasiek71
06-10-2017, 17:26
To nie ma takiej opcji. Niestety, produkcja energii elektrycznej z każdego kontrolowanego przez człowieka źródła truje. Uzupełniające źródła typu wiatr czy słońce i tak wymagają backupu w postaci bloku pod parą na okoliczność chmur czy braku wiatru dla szybkiego zbilansowania sieci. Bo to niestety nie bułeczki na półce, że jak popyt przewyższa podaż to sprzedawca mówi "nie ma, proszę przyjść jutro". W przypadku prądu podaż musi nadążać za popytem bo jak system zostanie przeciążony, to się poskłada i nikt nie dostanie prądu.

O to to...
Dokładnie...
Nawet fotowoltaika jest na węgiel w naszym kraju jak się dobrze temu przyjrzeć...
Zresztą nie tylko w naszym kraju...

Kaizen
06-10-2017, 17:29
Zapominasz o geotermii a cała Islandia na niej bazuje, a w Polsce połowa Torunia się z niej ogrzewa/ma_ogrzewać w zimie.:)

I działa bez prądu? A i samo robienie dziur potrafi nieźle truć.

jasiek71
06-10-2017, 18:10
Oczywiście zapomnieliśmy jeszcze o prądzie produkowanym w elektrowniach wodnych, rzecznych i przypływowych.

A jaki procent jest tego...?
Nie wspominając że część jest szczytowo pompowa więc działa z węglowymi...

Kaizen
06-10-2017, 18:26
Nie ma to znaczenia w tej dyskusji ponieważ Kaizen sugeruje że: "produkcja energii elektrycznej z każdego kontrolowanego przez człowieka źródła truje"
Ja sugeruję że nie wszystkie.
Ja nie pisałem o elektrowniach szczytowo-pompowych tylko p zaporach na rzekach i elektrowniach wykorzystujących zjawisko przypływów na morzu.

Jak kontrolujesz opady to wiem do kogo mieć pretensje, że ciągle mam bagno na działce i koparka nie może wjechać.
Jak kontrolujesz pływy - no, grubo pojechałeś.

Jak dla mnie to człowiek nauczył się kontrolować ogień i atom.

adam_mk
06-10-2017, 18:59
Czemu nie wprowadzić kabla grubego jak moja noga do tabuna grzałek w baniaku 100 ton?
Grzało by się to nocą a oddawało wtedy, kiedy trzeba.
A truło by się gdzieś tam daleko... :lol: Nie tu, nie nam...
Całe osiedle by miało to ciepło bez niskiej emisji, dymu, trucia...
Jakoś - nie chcą...
Głupi czy co?

Adam M.

adam_mk
06-10-2017, 19:05
Zapory na rzece to jeden gigantyczny syf!
Gucio się na tym znasz...
Zatrzymują cały transportowany rzeką materiał.
Generują beztlenową fermentację przy dnie pod zaporą.
Zabijają rzeki...

Adam M.

robo__
06-10-2017, 21:03
Zapory na rzece to jeden gigantyczny syf!
Gucio się na tym znasz...
Zatrzymują cały transportowany rzeką materiał.
Generują beztlenową fermentację przy dnie pod zaporą.
Zabijają rzeki...

Adam M.

Wielka "zapora trzech przełomów" w Chinach spowolniła o 0,0000000000007 % ruch obrotowy ziemi. Węgiel przy tym to popierdółka.

muchenz
06-10-2017, 21:03
W Polsce zarówno elektrownie geotermalne jak i elektrownie wodne to mrzonki. Prąd z atomu + węgiel + gaz + wiatraki + fotowoltaika. Na chwilę obecną nie ma innej drogi.

Problemem jest syf z niskich kominów w gminach miejskich i bardziej gęsto obsadzonych wiejskich.

Ustawowo trzeba rozwiązać ten problem jak z wywózką śmieci czy kanalizacją. Systematyczne podnosić ceny syfiastych nośników energii a z zebranych funduszy dotować najuboższych coby śmieciami nie palili , a po jakim czasie problem sam się rozwiąże :).

robo__
06-10-2017, 21:10
W Polsce zarówno elektrownie geotermalne jak i elektrownie wodne to mrzonki. Prąd z atomu + węgiel + gaz + wiatraki + fotowoltaika. Na chwilę obecną nie ma innej drogi.

Problemem jest syf z niskich kominów w gminach miejskich i bardziej gęsto obsadzonych wiejskich.

Ustawowo trzeba rozwiązać ten problem jak z wywózką śmieci czy kanalizacją. Systematyczne podnosić ceny syfiastych nośników energii a z zebranych funduszy dotować najuboższych coby śmieciami nie palili , a po jakim czasie problem sam się rozwiąże :).

No no sam się rozwiąże...

muchenz
06-10-2017, 21:42
No no sam się rozwiąże...

Nie da się po dobroci to batem trzeba. Jak np. z katalizatorami w samochodach. Dzisiaj są oczywiste, ale 30 lat temu nie bardzo. Polonez z katalizatorem był 15% droższy niż bez, już to widzę jak ktoś mając wybór samodzielnie dokłada takie pieniądze.

adam_mk
06-10-2017, 21:52
MNIE to, kur.wa mówisz?
Zajrzyj na forum małych elektrowni wodnych...
(znajdziesz moje wpisy)
Pracowałem w ODGW. (było takie kiedyś)

Na ten temat tutaj to mi się już nie chce...
Tu domy budują...

Adam M.

adam_mk
06-10-2017, 21:56
wiseman
Chyba jesteś niewyspany...
"Prąd z atomu to droga ale do piekła."
Przejdzie Ci jak co poczytasz ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU na ten temat...

Adam M.

adam_mk
06-10-2017, 21:59
Trudno dziś być Leonardem (wszechstronnym znawcą)
Nie to - ze się nie da być wszechstronnym dyletantem!
Da się.
Ale mało komu się chce, to wali tym co "WIE" ale czego nie rozumie...

Adam M.

jasiek71
06-10-2017, 22:00
Prąd z atomu to droga ale do piekła.


Taa, ale te wysokie kominy są cacy. Nasz smród i trucizna niech leci sobie dalej.

Niestety ale ludzkość jeszcze nie wymyśliła nic lepszego od tych kominów...
Atom jest skuteczny ale bardzo niebezpieczny...
Elektrownię wodne to tylko niewielki procent ...
Fotowoltaika i wiatraki to zabawa ...
Pozostają kominy...

adam_mk
06-10-2017, 22:04
Albo... AKUMULACJA.
Zobacz jak sobie radzą. rośliny ZIELONE.

Adam M.

Kaizen
06-10-2017, 23:07
Czy Ty sugerujesz że człowiek nie kontroluje zapory na rzece czy zapory na morzu?
To jak one powstały?
Uważasz że tama na rzece powstała w sposób naturalny.
Czy Ty kontrolujesz myśli w swojej głowie?

Jak deszcz nie napada, to możesz sobie tamy budować - prądu z nich nie uświadczysz.

muchenz
07-10-2017, 01:23
W Polsce nie ma paliwa do tych reaktorów a na świecie nie znaleziono jeszcze bezpiecznego sposobu pozbywania się zużytego paliwa.
Fukushima się kłania. W tych elektrowniach zużyte pręty paliwowe od początku istnienia tych elektrowni składowane były nad reaktorem i to one spowodowały katastrofę o której dowiedział się cały świat.

A mnie się wydawało, że reaktory postawione były na terenach mocno sejsmicznych. Wstrząs wyłączył reaktory, ale awaryjne generatory pomp były postawione zbyt nisko i zalała je fala tsunami pozbawiając reaktory chłodzenia - dlatego doszło do ich rozerwania i skażenia terenu.

Ale widzę, że byłem w błędzie - dzięki za wyjaśnienie - to stare pręty były winne temu co się stało :).

jasiek71
07-10-2017, 07:06
Powiedz to tym na kogo te trucizny z naszych wysokich kominów spadają.
Tak przy okazji, czy Ty myślisz że na Ciebie nie spadają trucizny z wysokich kominów stojących gdzieś dalej?

Atom który od lat się buduje tak wygląda ponieważ produkuje materiał dla bomb atomowych i amunicji konwencjonalnej.
Od lat jest znany reaktor na bazie thor-u, bezpieczny i nie produkujący niebezpiecznych odpadów.
Niestety przemysł militarny nie ma z tego nic więc takich reaktorów się nie buduje.

Islandia z Tobą się nie zgodzi a nie jest ona jedynym krajem.

PV na Saharze to nie zabawa.

Zejdź na ziemię...
Ludzkość znajduje się na drodze bez powrotu i twoje klepanie w klawiaturę nic nie zmieni...
Cała ta eko zabawa to tylko napędzanie robienia pieniędzy...

jasiek71
07-10-2017, 07:10
Albo... AKUMULACJA.
Zobacz jak sobie radzą. rośliny ZIELONE.

Adam M.

Ludzkość nauczyła się jak na razie akumulować energię w śmieciach...
Tyle że nie wymyślono jeszcze jak tą energię wyciągnąć z powrotem...

No wymyślono..., tyle że ostatnio zakazują używania "śmieciuchów"...

hes
07-10-2017, 07:26
Ludzkość nauczyła się jak na razie akumulować energię w śmieciach...
Tyle że nie wymyślono jeszcze jak tą energię wyciągnąć z powrotem...


A ja jestem optymistą ! Skoro byle plastiki zakopane na wysypiskach rozkładają się tysiące lat, a są doskonałym źródłem energii,
to jest nadzieja, że na tysiące lat starczy nam paliw...

Kominki Piotr Batura
07-10-2017, 08:08
A ja jestem optymistą ! Skoro byle plastiki zakopane na wysypiskach rozkładają się tysiące lat, a są doskonałym źródłem energii,
to jest nadzieja, że na tysiące lat starczy nam paliw...Jak tam Twój piecyk? Ciągle nie dymi? :)

Jurgonka
07-10-2017, 08:18
A mnie się wydawało, że reaktory postawione były na terenach mocno sejsmicznych. Wstrząs wyłączył reaktory, ale awaryjne generatory pomp były postawione zbyt nisko i zalała je fala tsunami pozbawiając reaktory chłodzenia - dlatego doszło do ich rozerwania i skażenia terenu.

Ale widzę, że byłem w błędzie - dzięki za wyjaśnienie - to stare pręty były winne temu co się stało :).

A może: ktoś wiedział, że teren nie nadaje się na taką inwestycje, lecz ktoś zdecydował. Czy ten ktoś nie decyduje i u nas. Do wszystkich znających się na "atomach" - dlaczego nie należy budować elektrowni atomowej w Żarnowcu. Być może jest to pytanie przerastające Waszą wiedzę, i to właśnie jest problemem. Kto ma wiedzę wystarczającą do takiej decyzji.

marcus312
07-10-2017, 08:30
Ludzkość nauczyła się jak na razie akumulować energię w śmieciach...
Tyle że nie wymyślono jeszcze jak tą energię wyciągnąć z powrotem...

No wymyślono..., tyle że ostatnio zakazują używania "śmieciuchów"...

Chyba juz tam coś wymyślono np zakaz spalania smieci w kotłach domowych bo to było za darmo i truło .Teraz zrobią z tych śmieci pelet i kupimy zapłacimy za spalenie śmieci i czysto spalimy ;):no::rolleyes:

adam_mk
07-10-2017, 08:41
Od dawna istnieją sposoby utylizacji śmieci i odzysku energii wsadzonej w ich wytworzenie.
PIROLIZA.
(rozkład termiczny bez dostępu tlenu)
Potem destylacja i są całe beczki surowca najwyższej jakości.

Adam M.

hes
07-10-2017, 09:17
Jak tam Twój piecyk? Ciągle nie dymi? :)

Mało, że nie dymi, jest super wydajny i dziecinnie łatwy w obsłudze. W zasadzie nie sposób w nim nakopcić. Dzięki za pamięć.

Nawiasem mówiąc, uważam, że jeżeli piec radzi sobie doskonale z węglem, to tym bardziej poradzi sobie z "odpadami" (co to są odpady?).
Nie muszę chyba tłumaczyć, że problem leży po stronie tzw. władzy?
W cywilizowanych krajach od dawna utylizuje się wszelkie palne poprzez produkcję pelletu z "dodatkami" i jakoś nikt nie krzyczy, że zalewają nas
plastikowe torby i inne zrywko- reklamówki. Niedługo ma wejść opłata za takie. Zgadzam się pod jednym warunkiem- skoro mam za to zapłacić,
to oczekuję, że będę miał możliwość odsprzedania w punkcie skupu plastików (chyba zwariowałem, są ogóle takie ?)

hes
07-10-2017, 09:20
Od dawna istnieją sposoby utylizacji śmieci i odzysku energii wsadzonej w ich wytworzenie.
PIROLIZA.
(rozkład termiczny bez dostępu tlenu)
Potem destylacja i są całe beczki surowca najwyższej jakości.

Adam M.

W telewizorach takie obrazki były w latach 90. Małe firmy robiły z tego paliwo do aut.
I zaraz potem zrobiło się cicho, komuś to przeszkadzało.

adam_mk
07-10-2017, 10:20
Nadal przeszkadza...
Kasa przez to ucieka a ktoś się bogaty robi...

Coś zaczynają w tym dłubać...
http://odpadyblog.pl/piroliza-odpadow-komunalnym-wsparciem-dla-gospodarki-odpadami/

Adam M.

Zdun Darek B
07-10-2017, 13:10
Nawiasem mówiąc, uważam, że jeżeli piec radzi sobie doskonale z węglem, to tym bardziej poradzi sobie z "odpadami" (co to są odpady?).
Nie muszę chyba tłumaczyć, że problem leży po stronie tzw. władzy?
)

Problem nie leży po stronie władzy...

jasiek71
07-10-2017, 14:26
Od dawna istnieją sposoby utylizacji śmieci i odzysku energii wsadzonej w ich wytworzenie.
PIROLIZA.
(rozkład termiczny bez dostępu tlenu)
Potem destylacja i są całe beczki surowca najwyższej jakości.

Adam M.

Tak tak...
Wsadzamy przykładowo 100kWh w proces aby odzyskać 10kWh...
Jak by było odwrotnie to już dawno by się rozpowszechniło...

Kominki Piotr Batura
07-10-2017, 20:23
Mało, że nie dymi, jest super wydajny i dziecinnie łatwy w obsłudze. W zasadzie nie sposób w nim nakopcić. Dzięki za pamięć.

Nawiasem mówiąc, uważam, że jeżeli piec radzi sobie doskonale z węglem, to tym bardziej poradzi sobie z "odpadami" (co to są odpady?).
Nie muszę chyba tłumaczyć, że problem leży po stronie tzw. władzy?
W cywilizowanych krajach od dawna utylizuje się wszelkie palne poprzez produkcję pelletu z "dodatkami" i jakoś nikt nie krzyczy, że zalewają nas
plastikowe torby i inne zrywko- reklamówki. Niedługo ma wejść opłata za takie. Zgadzam się pod jednym warunkiem- skoro mam za to zapłacić,
to oczekuję, że będę miał możliwość odsprzedania w punkcie skupu plastików (chyba zwariowałem, są ogóle takie ?)Wystarczy wziąć pod lupę kilku dyskutantów tego wątku, by uznać, że to problem ogólnospołeczny, częściowo psychiatryczny. Twój piec mógłby rozwiązać sporo problemów, ale panuje ogólne nieuctwo, "niechciejstwo" i poczucie wyższości swoich poglądów...;)

alf323
07-10-2017, 21:19
Było o tym wielokrotnie. Elektrownia nie jest w stanie wygasić kotłów w cyklu dobowym, więc te muszą pracować i prąd, mimo braku zapotrzebowania, produkować -- a zużycia nie ma, bo ludzie zamiast docieplić domy i grzać prądem, względnie z COPem, wolą zadymiać dodatkowo sami i się jeszcze truć. Dlatego przy grzaniu prądem w 2T mówi się o wykorzystaniu prądu odpadowego i dlatego prąd ten jest prawie darmo rozdawany.

Elektrownia jest w stanie wygasić blok w cyklu dobowym i go uruchomić co się dość często zdarza, oczywiście na polecenie Krajowej Dyspozycji Mocy. Systemem zarządza KDM i on ponosi koszty uruchomień bloku, które są dość znaczne, a więc się tego stara uniknąć. Swoją drogą, że bloki energetyczne oprócz odstawiania i uruchamiania mają możliwość z której korzystają nieustannie regulacji mocy w dość szerokim zakresie,ale nie pojadą normalnym trybem poniżej mocy minimalnej np bloki 225 MW mają minimum technologiczne 140MW Nie ma czegoś takiego jak wpuszczanie mocy do sieci pomimo braku zapotrzebowania. Sieć energetyczna to nie instalacja ciśnieniowa z zaworem upustowym. Spowodowałoby to reakcję obrotów turbin na wzrost częstotliwości, a w efekcie końcowym wypadnięcie bloku z sieci.
Domniemuję, że poprzez obniżanie ceny energii poza godzinami szczytów spółki dystrybucyjne w porozumieniu z KDM dążą do wyrównania zapotrzebowania. Nie rozumiem czemu rozdają za darmo, ale raczej nie robią prezentów trzeba by znów znaleźć kogoś siedzącego w tym temacie żeby to wyjaśnił, a nie gadać głupot tak jak to często bywa.

marcus312
07-10-2017, 22:12
Co to za piec typu HESO jest cos nowego oprócz tego co było na forum jezeli tak to prosze o info moze byc na PW pozdrawiam ;):p

Konto usunięte_1*
07-10-2017, 22:36
No ja też chciałbym wiedzieć , być może to jakaś przeróbka godna naśladowania

marcus312
07-10-2017, 23:24
Możliwe że przeróbka jest godna nasladowania chociaż nie chce mi sie wierzyć że z pośród tylu tu specjalistów od czystego palenia tylko Heso miałby na to patent .No i jeżeli go ma to publicznie watpie zeby go udostepnił .Osobiscię z ciekawosci chętnie bym poznał tajniki takiego rozwiązania oczywiście tylko i wyłacznie na potrzeby własnej ciekawości i experymentu ;):rolleyes:

Krakers70
08-10-2017, 05:39
Możliwe że przeróbka jest godna nasladowania chociaż nie chce mi sie wierzyć że z pośród tylu tu specjalistów od czystego palenia tylko Heso miałby na to patent .No i jeżeli go ma to publicznie watpie zeby go udostepnił .Osobiscię z ciekawosci chętnie bym poznał tajniki takiego rozwiązania oczywiście tylko i wyłacznie na potrzeby własnej ciekawości i experymentu ;):rolleyes:

Na tym forum roi się od mocnych w gębie i bardzo pewnych siebie "specjalistów". Jest tez kilku Specjalistów, którzy coś robią, eksperymentują, budują i udoskonalają. Hes zrobił najogólniej mówiąc bezrusztowy piec dolnego spalania typu cross-draft. Minimalistyczny i prosty do bólu, choć pewnie diabeł tkwi w szczegółach. Do tego dostawił wymiennik wodny ze starego żeliwnego grzejnika i ma kocioł CO. Spala wszystko, ekstremalnie czysto.

marcus312
08-10-2017, 08:54
Ten model kotła Hesa to mniej wiecej znam ma juz pare lat ,myslałem ze całkiem coś nowego się pojawiło .Konstrukcja dobra ale też chyba dość czesto trzeba dokładać małymi porcjami a opał na ruszcie też raczej sam się nie przesuwa;):rolleyes:

hes
08-10-2017, 11:00
(...)myslałem ze całkiem coś nowego się pojawiło .Konstrukcja dobra ale też chyba dość czesto trzeba dokładać małymi porcjami a opał na ruszcie też raczej sam się nie przesuwa;):rolleyes:

Czytam i oczom nie wierzę- po tylu latach w paru ostatnich postach taka darmowa reklama- a już myślałem, że wszyscy zapomnieli. Dzięki.

Całkiem nowego to może nie, palenisko i drogę przepływu spalin mam już raczej dopracowane po parudziesięciu(?) próbach.
Dokładać trzeba tyle, ile może w innych kotłach, z tą różnicą, że znacznie mniej, bo piec oszczędny.
Jasne, że przydałby się podajnik, taką wersja też jest możliwa, z prostym sterownikiem, ale jakoś nie ciągnie mnie w stronę skazywania się na
ekogroszek, czy jak go tam nazywają. Na razie bazuję na węglu, drewnie, trafiają się zrębki i trociny- byle taniej.

Opał na ruszcie sam się nie przesuwa. Nie lubię rusztów, tym bardziej przesuwania po nim opału.
Pozdr.

marcus312
08-10-2017, 11:19
Chodziło mi z tym przesuwaniem o odpopielanie .Skoro nie ma rusztu to tym bardziej nie rozumie gdzie ten popiół znika .Czy droga przepływu spalin to jakis kanał dopalajacy .Może warto by było coś takiego zbudować jako przystawke do zwykłego GS i tylko czyste spaliny puszczać na wymiennik w kotle:rolleyes:

hes
08-10-2017, 13:38
O cuda na tym świecie trudno, popiół nie znika, po prostu jest łatwe odpopielanie i usuwanie go. Nie przeszkadza w paleniu, usuwanie może być np. raz dziennie.
Kanał dopalający to jedno, ale równie ważna jest droga, jaką spaliny przepływają prze wymiennik, zadbałem o skuteczną wymianę ciepła, przy okazji zupełnie
nie komplikując drogi, nie chciałem tworzyć nadmiernych oporów przepływu.
Niedawno miałem okazję obejrzeć sobie wnętrze MPM i widziałem oczywiste błędy także w tej sprawie.

Krakers70
08-10-2017, 18:12
Hes, a w tej komorze wymiennika nie zbiera Ci się popiół?

Konto usunięte_1*
08-10-2017, 18:58
O cuda na tym świecie trudno, popiół nie znika, po prostu jest łatwe odpopielanie i usuwanie go. Nie przeszkadza w paleniu, usuwanie może być np. raz dziennie.
Kanał dopalający to jedno, ale równie ważna jest droga, jaką spaliny przepływają prze wymiennik, zadbałem o skuteczną wymianę ciepła, przy okazji zupełnie
nie komplikując drogi, nie chciałem tworzyć nadmiernych oporów przepływu.
Niedawno miałem okazję obejrzeć sobie wnętrze MPM i widziałem oczywiste błędy także w tej sprawie.

Ale ale skoro takie dobrocie opanowałeś to podziel się jakimiś zdjęciami czy konkretnym opisem chyba że gdzieś to już jest to naprowadź na trop bo chętnie bym też sprawdził , kombinowałem już z moim defro optima przerobiony jako dolniak ale klapa , palił raz więcej a temp nie potrafił uzyskać wcale

Krakers70
08-10-2017, 19:01
Ale ale skoro takie dobrocie opanowałeś to podziel się jakimiś zdjęciami czy konkretnym opisem chyba że gdzieś to już jest to naprowadź na trop bo chętnie bym też sprawdził , kombinowałem już z moim defro optima przerobiony jako dolniak ale klapa , palił raz więcej a temp nie potrafił uzyskać wcale

Mam nadzieję, że Hes nie będzie miał nic przeciw :)
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5859-nowe-stare-palenisko/

hes
08-10-2017, 19:08
Hes, a w tej komorze wymiennika nie zbiera Ci się popiół?

Ależ zbiera, ten lżejszy jest porywany ciągiem i tam osadzany pod wymiennikiem, bo tam większa komora spowalnia prędkość cząstek popiołu.
Usuwam co parę dni boczną wyczystką. W zasadzie nie zbiera się w poziomym kanale dopalacza, nie licząc jakiś paru przypadkowych kawałków, nawet tego nie sprzątam.
Jeszcze lżejszy wędruje do komina, osiada w nim na dole, spodziewam się, że część jakiś najlżejszych ucieka niestety w powietrze. Komin bez sadzy.

Wymyśliłem kiedyś system absorpcji zużytych spalin razem z pyłem przy pomocy rozpylanej wody, ale projekt mam tylko na papierze, nie mam warunków
(czytaj- kasy) aby to pociągnąć, także sposobu odzysku energii w 100%, skończyło się na modelu w małej skali, nawet działało.

edit:
Ubolewam, że ciągle na info -ogrzewaniu straszą zdjęcia tego ceglanego, który zresztą
wciąż mi służy.
Przecież wiem, że nie tak powinien wyglądać kocioł. Można go zredukować do
stalowej postaci, będzie maił wielkość 1/3 obecnej. Może kiedyś życie zmusi mnie
do pospawania takiego, na razie nie muszę.
HS

hes
08-10-2017, 19:29
Ale ale skoro takie dobrocie opanowałeś to podziel się jakimiś zdjęciami czy konkretnym opisem chyba że gdzieś to już jest to naprowadź na trop bo chętnie bym też sprawdził , kombinowałem już z moim defro optima przerobiony jako dolniak ale klapa , palił raz więcej a temp nie potrafił uzyskać wcale

Nie chcę brać odpowiedzialności za takie przeróbki. Jesteś pewien, że w ogóle wolno modyfikować firmowe kotły?
Mogę to robić u siebie, zrobiłem od podstaw, nic złego się nie dzieje.
Myślę, że fabryczny kocioł nie poddaje się sensownym przeróbkom, to zbyt trudne tak zrobić, by dobrze działało.

Krakers70
08-10-2017, 20:18
Hes.
Mi się podoba, a jak powinien wyglądać kocioł to kwestia umowna. Przede wszystkim działa! :)
Jeżeli chodzi o wychwytywanie najlżejszej frakcji popiołu to myślałem o zrobieniu komory kondensacyjnej w kształcie odkurzacza, albo separatora cyklonowego. Niesymetryczny wlot spalin wprawiał by je w ruch wirowy i siła odśrodkowa kierowała by pył na ścianki, gdzie przyklejał by się do skroplonego kondensatu i spływał z nim na dół. Upiekł bym dwie pieczenie - odzysk ciepła utajonego + czystsze spaliny. Ale jeszcze długa droga do takich eksperymentów. Na razie musiałem zmienić koncepcje mojego kociołka rakietowego i praktycznie zaczynam od początku. Przy konstrukcji takiej jak chciałem zajmuje się drewno w komorze załadunkowej. Jak to wygląda u Ciebie - zasypujesz trocinami opał?

Konto usunięte_1*
08-10-2017, 20:26
A co ma producent do mojego kotła ja go kupiłem i jest mój a gwarancji od nikogo nie chcę bo i tak zawsze się wykręcą , więc kombinuję co się da , i po trzech miesiącach kombinowania z przeróbką na dolniaka odpuściłem po tym jak zagazowałem całą piwnicą na 10 lat do przodu do tego stopnia że nawet bakterie zdechły :lol2:
to teraz mam w kotle szamotówek połowę castoramy z kotła o komorze 41 litrów czy tam czegoś zostało mi chyba tylko 10 bo ledwo wiaderko cyngowe węgla wchodzi

hes
09-10-2017, 16:48
Hes.
(...) Przy konstrukcji takiej jak chciałem zajmuje się drewno w komorze załadunkowej. Jak to wygląda u Ciebie - zasypujesz trocinami opał?

Czasami zasypuję, ale nie wiem, o co Ci chodzi? Zasypywanie wcale nie spowalnia tempa spalania, wręcz je przyspiesza.
Na spowolnienie jest sposób- trzeba dość intensywnie podawać powietrze wyłącznie znad zasypu- załadunku.
Po odgazowaniu odwrotnie- zamknąć górny dopływ, otworzyć dolne PP.
Oczywiście dotyczy to kotła dolnego spalania, przynajmniej mojego.

berthold61- zlituj się nad tym kotłem, wywal wszelkie szamotowe cegły, wcale nie żartuję.

Krakers70
09-10-2017, 19:30
Czasami zasypuję, ale nie wiem, o co Ci chodzi?

Chodziło mi o jakiś patent na powstrzymanie zajmowania się opału w komorze załadunkowej. Trociny wypełniły by przestrzenie między kawałkami drewna i zablokowały konwekcyjny ruch powietrza w komorze. Tak to przynajmniej sobie wyobrażam.
Podawanie powietrza znad zasypu jako sposób na spowolnienie spalania? To mnie zaskoczyłeś :o

Konto usunięte_1*
09-10-2017, 21:08
Czasami zasypuję, ale nie wiem, o co Ci chodzi? Zasypywanie wcale nie spowalnia tempa spalania, wręcz je przyspiesza.
Na spowolnienie jest sposób- trzeba dość intensywnie podawać powietrze wyłącznie znad zasypu- załadunku.
Po odgazowaniu odwrotnie- zamknąć górny dopływ, otworzyć dolne PP.
Oczywiście dotyczy to kotła dolnego spalania, przynajmniej mojego.

berthold61- zlituj się nad tym kotłem, wywal wszelkie szamotowe cegły, wcale nie żartuję.

No nie za bardzo mogę bo
po pierwsze primo wg obliczeń miał być 23kw instalator radził 25 ja kupiłem 20kw i już po kilku dniach palenia wydawał się za duży
po drugie primo jakimś cudem zaizolowałem dach 30cm wełny a na ściany poszło 12cm styro grafit a mam jeszcze pustkę w ścianie 6cm ,
po trzecie primo teraz chyba wg obliczeń ciepłowłaściwe potrzebne mi 7 KW w największe mrozy wraz z CWU i niestety musiałem coś wystrugać aby moc ograniczyć tych 20KW , więc mając 90m2 podłogówki to rodzaj bufora , walę wiadro węgla ok 10kg i heja 7=12 godz zależy jaki węgiel gaśnie a podłoga trzyma ciepło , tylko sęk w tym że to rozpalanie mnie wnerwia i wolałbym jakiegoś dolniaka , wiem że te cegły zamulają kociołek do ok 1 godz ale potem jest ok

hes
09-10-2017, 21:30
Podawanie powietrza znad zasypu jako sposób na spowolnienie spalania? To mnie zaskoczyłeś :o


Mnie samego to kiedyś zaskoczyło.
Jak zapalający od góry w kotłach GS zaczęli narzekać, że zbyt szybko, jak im się wydawało płomienie (żar) schodzą na poziom rusztu, to zobaczyłem analogię
z dolnym spalaniem. Tam powietrze było stłumione od dołu- podawane górą. W DS-sie, jeżeli pokrywa zasypowa nie ma żadnych otworów, dzieje się
podobnie, tyle że odwrócone do góry "nogami". I tu i tam powoduje to szybkie zajmowanie się całego wsadu. Kiedyś nawet proponowałem ludziom w tamtym temacie
aby zamknęli górny dopływ powietrza i mocno otwierali dół, ale wątpię, czy ktokolwiek tak eksperymentował.. Last Rico przecież nakazywał bardzo uszczelniać
klapkę miarkownika.
Wracając do trocin- owszem, zasypuję nieraz zupełnie szczelnie górę opału, otwierając lekko i górę i dół. nawet nieźle się sprawdza.
Z niczym nie można przesadzać. Jeżeli zaraz po rozpaleniu otworzymy dolne powietrze, nastąpi szybkie wypalenie tego miejsca, zabraknie żaru, dojdzie do
zawieszenie się wsadu i w skrajnym przypadku wygaszenia. Aby do tego nie doszło, zwyczajowo palę początkowo na zamkniętym dole, otwierając górę.
Jak powstanie po dłuższym czasie warstwa żaru, wtedy można już spokojnie wrzucić więcej i otworzyć trochę dolne powietrze i lekko górę- dla równowagi
Poza wszystkim nie zbiera się wtedy dym w komorze zasypowej, nie ma więc też smoły.
Robię przerwy w podkładaniu, nie staram się na siłę utrzymywać dużych ilości opału w komorze.
Nie ma problemu, żar w bezrusztowym palenisku długo się utrzymuje, a od resztek żaru łatwo zapala się następna porcja opału.

JTKirk
10-10-2017, 05:19
No nie za bardzo mogę bo
po pierwsze primo wg obliczeń miał być 23kw instalator radził 25 ja kupiłem 20kw i już po kilku dniach palenia wydawał się za duży
po drugie primo jakimś cudem zaizolowałem dach 30cm wełny a na ściany poszło 12cm styro grafit a mam jeszcze pustkę w ścianie 6cm ,
po trzecie primo teraz chyba wg obliczeń ciepłowłaściwe potrzebne mi 7 KW w największe mrozy wraz z CWU i niestety musiałem coś wystrugać aby moc ograniczyć tych 20KW , więc mając 90m2 podłogówki to rodzaj bufora , walę wiadro węgla ok 10kg i heja 7=12 godz zależy jaki węgiel gaśnie a podłoga trzyma ciepło , tylko sęk w tym że to rozpalanie mnie wnerwia i wolałbym jakiegoś dolniaka , wiem że te cegły zamulają kociołek do ok 1 godz ale potem jest ok

tak to niestety jest, jak się robi bez myślenia...I jeszcze do tego wierzy instalatorom.
W innym wątku, każdy by co powiedział, że do standardowego nowego domu z WG to obciążenie cieplne wynosi max 8-9kw

Konto usunięte_1*
10-10-2017, 08:35
tak to niestety jest, jak się robi bez myślenia...I jeszcze do tego wierzy instalatorom.
W innym wątku, każdy by co powiedział, że do standardowego nowego domu z WG to obciążenie cieplne wynosi max 8-9kw

No wiesz wszystko by się zgadzało ale ja domu nie budowałem tylko kupiłem rok budowy to 1936 budowany przez Niemców pustka w ścianie fundamenty betonowe z izolacją poziomą , dom był nie zamieszkały przez 30 lat , dach bez docieplenia strop betonowy więc raczej ciepły nie był a ja go kupiłem w 2015 roku i sam remontowałem więc na sam początek wydawało się że kocioł dobrze dobrany tylko zaszalałem z tym dociepleniem bo okazyjnie kupiłem materiał a miało to być robione na kiedyś tam a już drugi sezon jest docieplone
Dodam że ten instalator to mój kolega szkolny , robi w tym fachu ponad 30 lat a jak go pociągłem za język o róznicę między dolniakiem a górniakiem to powiedział że to kwestia jak się rozpala czy z dołu czy z góry a piece są te same , wtedy mu wierzyłem ( 30lat w bloku) teraz bym go zje...ł no ale nic nie stoi na przeszkodzie wystrugać sobie jakąś klimę kanałową ewentuel jakiś mały mpm 8-10kw

Konsultant Viessmann
13-10-2017, 20:24
Witam,
Pozostając w temacie palenia węglem - podano do publicznej wiadomości wyniki najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).
51 tysięcy Polaków co roku umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza Polska wraz z Bułgarią przodują w niechlubnym smogowym rankingu Unii Europejskiej. Za fatalny stan powietrza w naszym kraju odpowiada w głównej mierze niska emisja ze spalania węgla w domowych piecach.

Raport „Jakość powietrza w Europie 2017” obejmuje dane z monitoringu środowiska za 2015 rok. Wskazuje on, że spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej Polacy są najbardziej narażeni na wpływ rakotwórczego benzo(a)pirenu. Z danych państwowego monitoringu środowiska wynika, że aż 76 proc. emisji tego zanieczyszczenia pochodzi z niskiej emisji z gospodarstw domowych, związanej ze spalaniem paliw stałych, głównie węgla.

adam_mk
13-10-2017, 21:07
No i... niechcący... będzie EFEKT!!!
Cherlaki wyzdychają i dysponowany materiał genetyczny się OCZYŚCI!!!
Zostaną jedynie najtwardsi.
Bo co nas nie zabije - to nas WZMOCNI!
Testowane! PRAKTYCZNIE!!!

Adam M.

Jurgonka
13-10-2017, 21:39
Co za precyzyjne dane, szkoda że tylko co do jednego powodu zgonów. Ilu zmarło z powodu niezdrowego jedzenia? Ilu czekając na wizytę u specjalisty. itd
Dane na zamówienie?

Konto usunięte_1*
13-10-2017, 21:44
No i... niechcący... będzie EFEKT!!!
Cherlaki wyzdychają i dysponowany materiał genetyczny się OCZYŚCI!!!
Zostaną jedynie najtwardsi.
Bo co nas nie zabije - to nas WZMOCNI!
Testowane! PRAKTYCZNIE!!!

Adam M.

:D:D:D to zdrowe

adam_mk
13-10-2017, 22:05
Nazywa się EUGENIKA.
Wymaga, czasami, odstrzału tych w wariatkowie.
No, zdrowe...
Takie... narodowo socjalistyczne...
Ale - skuteczne.

Adam M.

JTKirk
14-10-2017, 08:54
Co za precyzyjne dane, szkoda że tylko co do jednego powodu zgonów. Ilu zmarło z powodu niezdrowego jedzenia? Ilu czekając na wizytę u specjalisty. itd
Dane na zamówienie?

ale co to ma do rzeczy?
zresztą, jest zasadnicza różnica - idąc do sklepu mam wybór co wkładam do koszyka. Mogę wybrać tanie, mogę pofatygować się i poszukać lepszego (droższego) jedzenia. Temat zdrowego jedzenia to temat rzeka....
W przypadku kopcenia przez kominy z sąsiednich budynków wyboru nie mam żadnego...

przemo1
14-10-2017, 09:19
Co za precyzyjne dane, szkoda że tylko co do jednego powodu zgonów. Ilu zmarło z powodu niezdrowego jedzenia? Ilu czekając na wizytę u specjalisty. itd
Dane na zamówienie?

Nie przesadzajmy z tymi teoriami spiskowymi - przecież wzrost zanieczyszczenia PM z niskiej emisji w Polsce jest faktem, można dyskutować jedynie o jego poziomie. Niestety - kiepski węgiel w rękach niechlujnego palacza codziennie "kiszącego" opał w przewymiarowanym (to niestety norma u nas) kotle to skrajny efekt, mocno widoczny z komina. I poziom zanieczyszczeń zależy głównie od eliminacji w/w składowych, jednak nigdy nie dojdzie do "0".

Jurgonka
14-10-2017, 09:29
Podaje w wątpliwość wiarygodność publikowanych danuch. Informacja nie ma za zadanie pogłębić naszą wiedzę, tylko ma nas zmanipulować. Świat nie jest taki prosty. Nie zawsze jedzenie tanie to gorsze od drogiego. Przejaskrawianie zagrożenia "zadymianiem" jest oczywiste. Zanieczyszczenie powietrza, występuje jest faktem, tylko zamiast realnych działań mamy to co mamy. Propagande, oszołomów (w obie strony) i brak decyzji - wypracowanych przez "świadomych, poinformowanych" decydentów.

adam_mk
14-10-2017, 09:33
Masz, nie opowiadaj bajek...
Możesz się przenieść tam, gdzie jest czysto - w ramach unii europejskiej.
Wybierz miejsce, w którym jest mało bydlaków, co se kominki budują...

Adam M.

adam_mk
14-10-2017, 09:37
Unia sobie wymyśliła termoizolowanie domów na maxa.
W efekcie każdy kocioł stał się zbyt duży, a kotłów tu raczej sporo, to pokazał się smog od kiszonego kotła, którego nie kisić się nie da.
Kotły chcą eliminować zamiast dostawiać im bufory, które w większości przypadków stawiają sprawę na nogi.

Adam M.

Jurgonka
14-10-2017, 09:48
Nie przesadzajmy z tymi teoriami spiskowymi - przecież wzrost zanieczyszczenia PM z niskiej emisji w Polsce jest faktem, można dyskutować jedynie o jego poziomie. Niestety - kiepski węgiel w rękach niechlujnego palacza codziennie "kiszącego" opał w przewymiarowanym (to niestety norma u nas) kotle to skrajny efekt, mocno widoczny z komina. I poziom zanieczyszczeń zależy głównie od eliminacji w/w składowych, jednak nigdy nie dojdzie do "0".

Aż Cię zacytowałem, i po kolei: Wzrost zanieczyszczeń, fakt, powód bardzo skąplikowana sprawa. Np. czy wzrost zanieczyszczeń = wzrost ilości spalonego węgla? Kiepski węgiel ? Frakcja czy skład chemiczny. w/g decydentów znaczenie ma tylko wielkość. Przewymiarowanie kotły - temat rzeka. Gdy 27 lat temu zastosowałem podajnik, zlikwidowałem ten "problem" u siebie. Propagowanie ocieplenia zwiększa przewymiarowanie.

imrahil
14-10-2017, 09:55
Masz, nie opowiadaj bajek...
Możesz się przenieść tam, gdzie jest czysto - w ramach unii europejskiej.
Wybierz miejsce, w którym jest mało bydlaków, co se kominki budują...

Adam M.

a jak Ci codziennie wandal sprayem maluje elewację, to uważasz że dobrym rozwiązaniem jest:
a) wyprowadzić się a wandalowi dać spokój
b) ukarać wandala

?

Jurgonka
14-10-2017, 10:04
Ukarać, ale nie samosąd. Gdy władza nie karze, zmienić władzę lub się wyprowadzić. (wandal, może być silniejszy i mieć liczniejszą rodzinę)

kulibob
14-10-2017, 10:15
Trochę chyba przesadza cie z przewymiarowaniem w podajnikowcu nie jest to jakiś problem. Mój jest przewymiarowany o ok 50-60% i jest ok. Jedyny problem który widzę to duże straty postojowe (podtrzymanie) w skali roku, w stosunku do spalonego opału na CO i CWU.

Jedyny problem to są typowe śmoeciuchy i to je należało by zlikwidować

adam_mk
14-10-2017, 10:56
Ja bym zlikwidował likwidatorów i nakazał lepsze kształcenie w szkołach zamiast realizowania "ścieżek dydaktycznych".

łapać, karać, uszczelniać.... pokornych DOTOWAĆ, opornych - domiarami!!!
Było...
WRACA!!!

A naród się cieszy, bo 500+ dostał... z własnej kieszeni.

Adam M.

kulibob
14-10-2017, 10:58
Adam trochę przesadzasz i trochę masz racje :lol2:

adam_mk
14-10-2017, 11:14
Przesadzam?
na złomie byłem po kawałek starej rury, bo była potrzebna.
Nie mogą mi sprzedać, bo kasę fiskalną musieli by założyć.
Efekt jakichś nowych przepisów...
A ja się dziwiłem, że ostatnio trzy złomowiska w okolicy zamknęli...
Tak rządzą, że kasę fiskalną w każdym kiblu niedługo zobaczysz!!!
Przecież od każdego srania MUSI być PODATEK!!!
SKĄD wezmą na te 500+ ?
Ze swoich?
Przecież swoich nie mają! (zobacz ich oświadczenia majątkowe).
Dopiero będą mieli swoje jak porządzą jakiś czas...

Adam M.

przemo1
14-10-2017, 11:15
Aż Cię zacytowałem, i po kolei: Wzrost zanieczyszczeń, fakt, powód bardzo skąplikowana sprawa. Np. czy wzrost zanieczyszczeń = wzrost ilości spalonego węgla? Kiepski węgiel ? Frakcja czy skład chemiczny. w/g decydentów znaczenie ma tylko wielkość. Przewymiarowanie kotły - temat rzeka. Gdy 27 lat temu zastosowałem podajnik, zlikwidowałem ten "problem" u siebie. Propagowanie ocieplenia zwiększa przewymiarowanie.

Spoko -cytuj do woli :)
Wzrost zanieczyszczeń = kumulacja spalin. Niekoniecznie większa ilość węgla. I dokładnie tak, jak napisałem:
"wzrost zanieczyszczenia PM z niskiej emisji" - czyli mamy więcej pyłu z kociołków (bo z przemysłu to akurat ich ilość vs lata "słusznie minione" spadła).
Kiepski węgiel = jakość węgla (frakcja i skład) niedostosowana do wymagań kotła lub wogóle nie nadająca się do spalania w małych kotłowniach.
Ale to oczywiście pytania retoryczne, Ty to wszystko doskonale wiesz - masz wiedzę o spalaniu zdecydowanie większą od mojej (i wyjątkowo jak na mnie nie używam tu ironii :) ).
Teraz ja zacytuję:

Propagowanie ocieplenia zwiększa przewymiarowanie. - znaczy nie ocieplajmy :). Tylko jak wybudować nowy dom bez tego? Obecnie dosyć trudne....

kulibob
14-10-2017, 11:16
Przesadzam?
na złomie byłem po kawałek starej rury, bo była potrzebna.
Nie mogą mi sprzedać, bo kasę fiskalną musieli by założyć.
Efekt jakichś nowych przepisów...
A ja się dziwiłem, że ostatnio trzy złomowiska w okolicy zamknęli...
Tak rządzą, że kasę fiskalną w każdym kiblu niedługo zobaczysz!!!
Przecież od każdego srania MUSI być PODATEK!!!
SKĄD wezmą na te 500+ ?
Ze swoich?
Przecież swoich nie mają! (zobacz ich oświadczenia majątkowe).
Dopiero będą mieli swoje jak porządzą jakiś czas...

Adam M.

Powiedziałem trochę

przemo1
14-10-2017, 11:19
Przesadzam?
na złomie byłem po kawałek starej rury, bo była potrzebna.
Nie mogą mi sprzedać, bo kasę fiskalną musieli by założyć.
Efekt jakichś nowych przepisów...
A ja się dziwiłem, że ostatnio trzy złomowiska w okolicy zamknęli...
Tak rządzą, że kasę fiskalną w każdym kiblu niedługo zobaczysz!!!
Przecież od każdego srania MUSI być PODATEK!!!
SKĄD wezmą na te 500+ ?
Ze swoich?
Przecież swoich nie mają! (zobacz ich oświadczenia majątkowe).
Dopiero będą mieli swoje jak porządzą jakiś czas...

Adam M.

Już tam (w "publicznych") są :)

adam_mk
14-10-2017, 11:26
Wymyślili plik kontrolny.
Wymyślili kasy fiskalne BEZ paragonu ale ZAMIAST NIEGO - z połączeniem on - line do skarbówki.
Nadali skarbówce uprawnienia jak jednostkom paramilitarnym.
Chcą zmienić ordynacje wyborcze tak, aby już nigdy raz zawłaszczonej władzy nie oddać!
(Ja to gdzieś wyczytałem jako ich oświadczenie, w prasie)

ZLIKWIDOWALI konstrukcje typu "sam".
Czyli zlikwidowali dziedzinę w której byliśmy potęgą światową!!!
Nasi studenci nawet łaziki marsjańskie projektowali... To też konstrukcja typu "sam". Homologacji przecież nie ma = podatku/daniny nie pobrano!
Odcinają nas od używek (opisałem jak).
Chodzi o to aby zawsze wszędzie i za wszystko płacić i być za to opodatkowanym!

Mnożą komisje, urzędy kontrolne i nadzorcze, dozorowe, przepisy... ograniczenia...
Tym wszystkim MUSI przecież zajmować się ARMIA ludzi!
A to wszystko, ta armia wraz z rodzinami - to wyborcy jedynie słusznej władzy...

I na to wszystko pozwala głupota suwerena...
Bo dostał 500+ czy inną dotację...
(do pompy, kotła, PV czy cholera wie do czego)

Adam M.

Jurgonka
14-10-2017, 11:28
Tu potrzebne iest państwo. Albo na swoim buduję co chcę, i państwo bada spaliny i ewentualnie karze. Albo muszę mieć fachowca i on decyduje co buduje i wtedy mamy tak jak widzisz. Nie ja decyduje, a decydujący "fachowiec" nie ponosi odpowiedzialności.

kulibob
14-10-2017, 11:30
A ja nadwyżki jajek od kur sprzedaje. Też opodatkują?? A to gnoje

adam_mk
14-10-2017, 11:33
Decyduje przecież zawsze urzędas, który NIGDY odpowiedzialności za głupotę nie ponosi!!!
Jakby ponosił, to urzędy pustką by świeciły...
Przepisy trzeba by likwidować bo nie miał by kto pilnować ich przestrzegania...
ZGROZA!!!

Adam M.

adam_mk
14-10-2017, 11:36
kulibob
Oczekuj nalotu...
Nie badane jaja, bez certyfikatu producenta, nie opodatkowane...
Ty szkodnik społeczny jesteś!
A na dodatek - przestępca!
Zgłosiłeś skarbówce darowiznę zeszytów, podręczników i ubranka szkolnego dane dzieciakowi?
WIESZ, ŻE MASZ TAKI OBOWIĄZEK?!!!
(jesteś zwolniony z opłat , ALE NIE ZE ZGŁOSZENIA!!!)

Adam M.

Jurgonka
14-10-2017, 11:39
ZLIKWIDOWALI konstrukcje typu "sam".
Czyli zlikwidowali dziedzinę w której byliśmy potęgą światową!!!
Nasi studenci nawet łaziki marsjańskie projektowali... To też konstrukcja typu "sam". Homologacji przecież nie ma = podatku/daniny nie pobrano!

Mój kocioł "sam" od 26 lat działa z podajnikiem. Nie ma badań i nie będzie ich miał. Jest najstarszym podajnikowcem w Polsce, działa bezawaryjnie i pali wszystko, nie dymi. Nikt nie bada spalin, wszyscy wiedzą, ze muszą być złe. ba tak stwierdził instytut, urzednik, nie badając.

adam_mk
14-10-2017, 11:44
Czyli - stało się...
Szybko się go pozbądź i kup piąta klasę z certyfikatem.
Rachunek dobrze schowaj i pilnuj...
Takie są teraz przepisy, a mają być jeszcze zaostrzone!
PMy jakieś latają i smogi puszczają na ludzi...

Adam M.

kulibob
14-10-2017, 11:52
kulibob
Oczekuj nalotu...
Nie badane jaja, bez certyfikatu producenta, nie opodatkowane...
Ty szkodnik społeczny jesteś!
A na dodatek - przestępca!
Zgłosiłeś skarbówce darowiznę zeszytów, podręczników i ubranka szkolnego dane dzieciakowi?
WIESZ, ŻE MASZ TAKI OBOWIĄZEK?!!!
(jesteś zwolniony z opłat , ALE NIE ZE ZGŁOSZENIA!!!)

Adam M.

Ło Jezu i dotygo pole wynglem

adam_mk
14-10-2017, 15:40
Doczekaliśmy się tego, ze COKOLWIEK byś nie zrobił - JEST na Ciebie paragraf...
Wychyl się to się przekonasz - że jest...
Choćby te jaja czy podręczniki...
I - ja tu wcale nie żartuję!
SPRAWDŹ TO.

Adam M.

Jurgonka
14-10-2017, 15:49
Przesadzasz darowizne trzeba zgłaszać dopiero gdy jej łączna wartośc przekroczy 200 zł. Wypełniasz odpowiedni druk i zanosisz do US. Dzieci nie muszą potwierdzać darowizny, może Cię skontrolować US poprzez swoje służby. Kontrola musi.......
Gdy jajko dajesz za darmo osoba obdarowana zgłasza darowizne gdy łączna wartość przekroczy 200 zł. Tu jeśli to nie 1 grupa podatkowa występuje już podatek.

adam_mk
14-10-2017, 16:17
STALE, CIĄGLE, CYKLICZNIE robisz ten sam przekręt licząc na to, ze się nie wyda, bo JEDNORAZOWO nie przekracza 200zł...
A za ostanie 10 lat - to ile uszczupliłeś budżet?
Mam uwierzyć, ze nadprogramowych jajek za 199,99zł ROCZNIE sprzedałeś?
- Masz co najmniej DZIWNE kury! TRZEBA TO ZBADAĆ!!!
Oczywiście, na TWÓJ koszt - aby pokazać, że tak jest naprawdę...

Adam M.

adam_mk
14-10-2017, 16:20
Rozumiem....
Masz DWIE kury!!!
Reszta to kogutki...
Tylko.... SKĄD te NADPROGRAMOWE JAJA?!!!
Twoja rodzina konsumuje jedno jajko tygodniowo?!!!
TO TRZEBA ZBADAĆ!!!

Adam M.

מרכבה
20-10-2017, 11:15
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=11094 pytanie nie jest - czy będzie zakaz palenia węglem! tylko kiedy !

lolson28
20-10-2017, 12:13
Co roku to samo. Przychodzi jesień ludzie odpalają swoje grzałki i się dymi. A, że nie umieją spalać czysto, a dodatkowo spalają wszystko to jest zadyma.
Temat założony 4 lata temu i jak przychodzi sezon grzewczy zaczyna się od nowa .
Zakazu nie ma i nie będzie , chyba że dla domów nowo budowanych. Dla reszty nigdy, no chyba, że węgla zabraknie.

Proponuję zamknąć temat.

tkaczor123
20-10-2017, 12:55
Jak nie będzie węgla to wtedy będą palić byle czym i więcej będzie smrodu.
Dla nowo budowanych domów mogą wprowadzić taki zapis, ale dla starych?

budowlany_laik
20-10-2017, 13:17
Proponuję zamknąć temat.
Proponuję zamknąć smrodzących/trujących.

מרכבה
20-10-2017, 13:30
Proponuję zamknąć smrodzących/trujących. a jak.. są inne źródła ogrzewania.. pelet, drewno..
Akurat moja Rodzinna miejscowość .. jest głównie opalana drewnem i nie ma takich problemów.. jak kawałek dalej.
Są wyjątki, które węglem palą. Problem jest taki.. przewymiarowane kotły.. na morzy -30..nikt chyba nie robił testu..
ile taki kocioł wyciśnie.. z siebie mocy.. tylko jakieś "nominalne" moce..później okazuje się, że kocioł idzie na 20% swoich możliwości ..i to trzeba go
przytykać. Palenie, jedyna sensowna metoda palenia = palenie kroczące.. inaczej niewielu będzie chciało palić od góry.

Myjk
20-10-2017, 13:32
Proponuję zamknąć smrodzących/trujących.
Póki co można tylko edukować. :P Ktoś z okolic się wybiera na pokaz w Sulejówku? https://www.facebook.com/events/368359053604760

Konto usunięte_1*
20-10-2017, 18:01
No właśnie mamy w Polsce chyba z 80 kanałów telewizyjnych jak nie więcej a oni jedyne co to polityką potrafią się zajmować zaprosi jakiegoś pajaca z poprzednich rządów i pletą jeden na drugiego całymi dniami w kółko to samo , a przecież powinno się robić też programy poradnikowe tak jak np w Niemczech i prowadzić jakieś pokazy palenia odwiedzać kotłownie doradzać , pokazywać , przypuszczam było by to ciekawsze niż oglądanie jakiegoś Cimoszewicza czy Giertych tysięczny raz o tym samym

pawko_
21-10-2017, 02:19
http://dziennik-polityczny.com/2017/10/03/moj-piec-nie-dymi/

kulibob
21-10-2017, 06:31
http://dziennik-polityczny.com/2017/10/03/moj-piec-nie-dymi/

Co to za wielkie odkrycie??? Nawet moja koza ma dopalanie spalin

Konto usunięte_1*
21-10-2017, 07:46
http://dziennik-polityczny.com/2017/10/03/moj-piec-nie-dymi/

To jest znane od dawna ale cena tego kotła jest raczej zaporowa jak na kocioł bez podajnika a tak po prawdzie on nie kopci i dobrze spala ale piątej klasy nie posiada niestety , mowa o pełnej piątce

nerwus
24-10-2017, 09:11
399386

adam_mk
24-10-2017, 17:29
Cieszę się, że dobrze mi życzysz.
Spieszę donieść, że sytuacja jaka jest jest wynikiem dokonanych wyborów przez społeczeństwo, w tym Twoich wyborów.
Nie mogąc się zdecydować czy ma być prawo czy sprawiedliwość demokratycznie wybrało tych co im najwięcej naobiecywali z ich własnej kieszeni.
Za dobrze o intelekcie to nie świadczy...

Wiem, że są osoby cierpiące. Często ciężko cierpiące.
Przykro mi, że padło na Ciebie i rodzinę. Tu nie ma się z czego cieszyć....
Ale...
Jest jak jest i puki się nie polepszy i umysłowo i finansowo, to zmiany nie będzie.

Patrząc z bliska - jest tragedia.
Z daleka - widać selekcję naturalną.
Nie masz się o co unosić. Po prostu tak jest.

Opowiadasz, że mędrkuję, ale ja naprawdę mam takie poglądy jakie głoszę.
Ty masz inne na pokaz a inne dla siebie?
Czemu?
Po co?

Adam M.

adam_mk
24-10-2017, 17:32
"A teraz możesz mnie zgłosić moderatorowi. Mi to koło fujary lata."

Po co?
Niech sobie wisi ta wypowiedź.
Głupi nie zauważy a mądry zrozumie.

Adam M.

Liwko
08-11-2017, 09:26
Trochę humoru ze średniowiecza. A nieeeee, to jest XXI wiek :D

http://memnews.pl/img/36633/terlikowski-radzi-nie-smogu-ale-szatana-nalezy-sie-bac/

Doradca Instytutu OŚ
08-11-2017, 10:13
Witajcie!
Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się więcej o smogu z punktu widzenia ochrony środowiska i instytutu badawczego to chętnie odpowiem na Wasze pytania.
Pozdrawiam,

Myjk
08-11-2017, 10:20
Trochę humoru ze średniowiecza. A nieeeee, to jest XXI wiek :D
http://memnews.pl/img/36633/terlikowski-radzi-nie-smogu-ale-szatana-nalezy-sie-bac/
Kurczę, tu kolega "ze swojej" TV robi mu koło pióra:
https://www.youtube.com/watch?v=lBCclOicHCo
https://www.youtube.com/watch?v=W8Ad25ByaIw
https://www.youtube.com/watch?v=81Gh8XjVfZ0
W pewnym momencie Profesor mówi o szkodach płodów, widać Terlikowski padł ofiarą.

Konsultant Viessmann
08-11-2017, 11:24
Witajcie!
Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się więcej o smogu z punktu widzenia ochrony środowiska i instytutu badawczego to chętnie odpowiem na Wasze pytania.
Pozdrawiam,

Witam, podobno w ostatnich dniach stan powietrza w niektórzy polskich miastach jest gorszy niż zły.... np. w Żywcu. A podobno czyste powietrze uszczęśliwia. “Czy czyste powietrze może dać nam szczęście? Badanie efektu dwutlenku azotu na życiową satysfakcję” – pod takim hasłem naukowcy z University of York przeprowadzili najnowsze badania nad dobrostanem Anglików. Ich konkluzja nie jest optymistyczna: im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym gorsze są nastroje.

mlukasiewicz
08-11-2017, 13:39
Czyli reasumując, jeśli wyjedziemy z tego Żywca i pojedziemy do wiochy zabitej dechami, gdzie w koło tylko las to humor nam się poprawi.

Liwko
08-11-2017, 13:45
Czyli reasumując, jeśli wyjedziemy z tego Żywca i pojedziemy do wiochy zabitej dechami, gdzie w koło tylko las to humor nam się poprawi.

No mi by się na pewno poprawił, ale myślę, że to nie o to chodzi :)

Miej dwa identyczne pomieszczenia, jedno zadymione, drugie nie. W którym czułbyś się bardziej szczęśliwy? :)

Konto usunięte_1*
08-11-2017, 16:32
To zależy bo jak zadymiony Kubańskimi cygarami to w tym drugim

Doradca Instytutu OŚ
15-11-2017, 17:44
No mi by się na pewno poprawił, ale myślę, że to nie o to chodzi :)

Miej dwa identyczne pomieszczenia, jedno zadymione, drugie nie. W którym czułbyś się bardziej szczęśliwy? :)

Witaj!
To prawda, przebywanie w otoczeniu przyrody, wdychanie świeżego powietrza wpływa pozytywnie na nasz organizm, również samopoczucie.
Pozdrawiam!


Witam, podobno w ostatnich dniach stan powietrza w niektórzy polskich miastach jest gorszy niż zły.... np. w Żywcu. A podobno czyste powietrze uszczęśliwia. “Czy czyste powietrze może dać nam szczęście? Badanie efektu dwutlenku azotu na życiową satysfakcję” – pod takim hasłem naukowcy z University of York przeprowadzili najnowsze badania nad dobrostanem Anglików. Ich konkluzja nie jest optymistyczna: im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym gorsze są nastroje.

Witaj serdecznie!
Wiele miast ma problem z jakością powietrza, powody są znane od dawna. Z niektórymi przyczynami możemy sobie poradzić i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko np. poprzez stopniowe eliminowanie źródeł niskiej emisji albo elektryczne samochody.

Żywiec boryka się z problemem jakości powietrza również dlatego, że położony jest w dolinie gdzie ruch powietrza jest mniejszy.
Jak myślicie, co możemy zatem zrobić?
Pozdrawiam!

adam_mk
15-11-2017, 17:54
Podniósłbym ten Żywiec na sama grań.
Przewiało by ich i byliby szczęśliwsi...
:lol:
Co za głupole, aby się w jakiejś dziurze budować...

Adam M.

Jarecki79
15-11-2017, 17:57
Podobnie jak Adam zaczynam zauważać,że szanowny Pan pisze ogólniki i chyba jednak zna się tyle, co pewne zwierzęta na gwiazdach.
Szkoda, wielka szkoda, bo urzędnicy powinni mieć wiedzę i odpowiadać merytorycznie na fachowe pytania

Za ogólniki dziękujemy, ten temat dyrdymałów jest pełny

co do pytania co możemy zrobić - wyprowadzić się w strefę równikową
co za bzdety a człowiek liczył na odrobinę powagi

adam_mk
15-11-2017, 18:05
No, nie...
MOŻEMY!
Dużo...

Zlikwidować to ministerstwo, co powołało armie która...
Przyjdzie nocą, kolbami w drzwi załomocą...
Zajrzą Ci w każdą dziurkę...
Nakazu nie potrzebują...
(A taka Policja - potrzebuje!)

Trzeba chyba pobłogosławić jakie Ziobro i udać się na zakupy po czarnoprochowca.
Potem do lokalnej przychodni - kartotekę założyć u "znafcy dusz luckih"
Zeznać lęki nocne, ze co i rusz Cię ktoś (we śnie) napada...
Niech zanotują - ile razy TVP pooglądasz to Ci się pogarsza...

Potem na panewkę trochę nowego, suchutkiego prochu sypiesz i...
Idziesz utylizować w kotłowni jakie opony czy PETy, bo w dupim coraz zimniej jest a ceny wungla wysokie i wungiel niemiły jest...

:lol:

Adam M.

mtdeusz
15-11-2017, 18:16
Ale opony się powinno spalać a nie utylizować(:sick:).

adam_mk
15-11-2017, 18:25
Spalać nie wolno!
Zakaz jest...
Utylizować należy, choćby termicznie.
To jest EKO!!!

Adam M.

mtdeusz
15-11-2017, 18:36
Zależy co masz na myśli pod termine utylizacja?
Bo jak utylizcja termiczna to OK.
Ale trzeba by takie urządzenie https://www.youtube.com/watch?v=2Z6UqJKVTkw do tych opon bo zagracą całą kotłownie i nie wejdą do kotła.

Konto usunięte_1*
15-11-2017, 19:30
Przecież w cementowniach spalają-utylizują opony podczas wypalania cementu , da się ? da no ale to duży kocioł i temp wysoka a gdzie w domowym kotle to zrobisz jak droga spalin to 40 cm w porywach

mtdeusz
15-11-2017, 19:45
Chodzi ci ile spaliny przebywają w odpowiedniej temperatuże?
Są i takie co mają drogie spalin w szamocie więcej niż 40cm http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/p2ar-ino/
Właśnie czyli trzeba zrobić 2m kanał z szamotu lub 3 metrowy.
U mnie w dyszy popiół z węgla się topi i tworzy żużel.

Konto usunięte_1*
15-11-2017, 19:59
Wszystko da się zrobić tylko pytanie gdzie to wstawić jak ludzie mają piwnice po 160cm lub 2x2 metra i do domu zrobić mały kocioł to nie lada sztuka i jak widać narazie ciężko to wychodzi no może poza cenami bo te są okazałe jak za 200 parę kilo stali , żeby kocioł kosztował tyle ile 4 średniej klasy skuter to przesada w porównaniu precyzji no i wadze nawet

mtdeusz
15-11-2017, 20:04
Można wprowadzić płomień w ruch wirowy i podzielić ten kanał na dwie częsci po 1m powinno się zmieścić.

Tom1000k
16-11-2017, 19:30
Hm, à propos zakazu palenia. Ludzie palili flotem i mułem nie dlatego że były super paliwami ale dlatego że były tanie, 300- 400 zł za tonę. Teraz, jak wyżej wspomniane są wycofane ze sprzedaży, to czym ci oszczędni/biedni (niepotrzebne skreślić) ludzie palą, orzechem za 900zł??
Poza tym, mułu i flotu nie ma, ale w okolicy śmierdzi jak co roku legalnym węglem, więc ja osobiście nie widzę różnicy, a nawet może być gorzej, bo nie wiem (ale się domyślam) czym oni teraz palą..

mtdeusz
16-11-2017, 19:45
Ja się domyślam,że oponami,śmeciami itp.
Ja to jestem bardzo ciekawy jak taki drobny flot czy totalnie zapopielony muł się kisił nie mówiąc już o spalaniu???

מרכבה
17-11-2017, 11:30
a co mnie bieda obchodzi? powiedz mi, czemu przez chciwość jednych, mają cierpieć drudzy ?
bieda nie usprawiedliwia niczego! a jeszcze większa bieda grozi! kontrybucje ładować i czekać aż puchnie portfel..
za palenie śmieci i źle węglem! będzie jeszcze większa bida.... niech sobie kufajkę ubierze.. i zastanowi się czego jest biedny...
Biednemu zabrać 10zł.. to jak wydarcie serca.. ubogi straci 1mln i powie.. a zarobię kolejny..
Bo zaraz będzie, jak tak można.. być "niemiłosiernym" jestem jak najbardziej miłosierny, ponieważ dobra i trafna diagnoza leczy z biedy.
Jeśli wiem, że truje pół okolicy, to jaki mam zysk ? że oszczędziłem na paleniu gazem ? żaden! Powiedz prawdę biednemu .. to go chyba prawie zabijesz tą prawdą.. powiedz ubogiemu .. a on powie za mało jestem ubogi.. bo mnie coś jeszcze wiąże..
Nie jest tak ? że "biedą" tłumaczy się nie wykupienie polisy O.C na auto .. później trach,.. i nie bieda .. a nyndza .. i bryndza ..
bo trzeba pół bańki zielonych Władków oddać..

Czemu biednemu tak źle i wiatr w oczy ? bo ukryta nieświadoma pycha go ukierunkowuje!
jaka ignorancja w biedaku, jak się mu zwróciło by uwagę, źle palisz tym węglem .. zrób coś, poczytaj fora jak usprawnić spalanie - co byś nie truł.. a on a co mi będziesz gadał, "każdy tak robi"

Myjk
17-11-2017, 12:09
Hm, à propos zakazu palenia. Ludzie palili flotem i mułem nie dlatego że były super paliwami ale dlatego że były tanie, 300- 400 zł za tonę. Teraz, jak wyżej wspomniane są wycofane ze sprzedaży, to czym ci oszczędni/biedni (niepotrzebne skreślić) ludzie palą, orzechem za 900zł??
Poza tym, mułu i flotu nie ma, ale w okolicy śmierdzi jak co roku legalnym węglem, więc ja osobiście nie widzę różnicy, a nawet może być gorzej, bo nie wiem (ale się domyślam) czym oni teraz palą..
Różnica jest właśnie taka, że za spalanie śmieci można beknąć. Jak takie cwaniaki postanowią zmienić flot czy inny muł na śmieci (albo opony), to szybciej wpadną. Wystarczy smrodziarzy zgłaszać do IOŚ. Przyjadą, zbadają, kwitek dadzą.

budowlany_laik
17-11-2017, 12:19
Wystarczy smrodziarzy zgłaszać do IOŚ. Przyjadą, zbadają, kwitek dadzą.
Kurde, nie wiem. Bo mi powiedzieli, że nie zajmują się gospodarstwami domowymi, tylko przedsiębiorstwami.

Myjk
17-11-2017, 12:45
Kurde, nie wiem. Bo mi powiedzieli, że nie zajmują się gospodarstwami domowymi, tylko przedsiębiorstwami.
Ja zgłaszałem w SM (w tym dałem linki do czysteogrzewanie i zasugerowałem żeby dali ulotki jak palić od góry w razie jakby palili w sposób obecnie "dopuszczalny") śmierdziela zadymiającego szkołę i przedszkole stojące w promieniu 100m, nie dalej jak 3 tygodnie temu -- i taką odpowiedź otrzymałem:

"Pana zgłoszenie zostało przyjęte, zarejestrowane pod nr SWD- 2430133 i przekazane do realizacji przez Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy."

Przypadek sprawił, że niecały tydzień później miałem okazję widzieć u nich auto IOŚ i nie powiem, zgłoszeni przestali kopcić jak parowóz gryzącym dymem. Ciekawe jak długo takie "lepszy" stan potrwa. Co nie zmienia faktu, że nadal kopcą ewidentnie spalając od dołu i niebawem ponowię zgłoszenie, bo jak się wysiada pod przedszkolem, to nie sposób normalnie oddychać przez ten jeden komin.

cuuube
17-11-2017, 12:48
Na Tok FM mówili była niedawno rozmowa o smogu i zgłaszaniu palących śmieci , wyszło na to że żadna instytucja na tę chwilę nie ma uprawnień by to kontrolować i spychają do innych( ochrona środowiska, straż miejska , policja) dlatego PiS chce stworzyć coś w rodzaju policji od środowiska

Myjk
17-11-2017, 13:15
Na Tok FM mówili była niedawno rozmowa o smogu i zgłaszaniu palących śmieci , wyszło na to że żadna instytucja na tę chwilę nie ma uprawnień by to kontrolować i spychają do innych( ochrona środowiska, straż miejska , policja) dlatego PiS chce stworzyć coś w rodzaju policji od środowiska
Nie wiem skąd te nowinki wzięli, ale SM, na wniosek należytych organów (zapisanych w ustawie o ochronie środowiska art. 279), ma uprawnienia do kontrolowania i wielokrotnie kontrole były przeprowadzane. Jedyne co stało na przeszkodzie, to brak sprzętu. Więc nie wiem po co jakaś kolejna policja, skoro jedna już jest, i co więcej, działa...

laszy
17-11-2017, 13:27
Na Tok FM mówili była niedawno rozmowa o smogu i zgłaszaniu palących śmieci , wyszło na to że żadna instytucja na tę chwilę nie ma uprawnień by to kontrolować i spychają do innych( ochrona środowiska, straż miejska , policja) dlatego PiS chce stworzyć coś w rodzaju policji od środowiska

SM może kontrolować co się spala w domu, ale tylko w godzinach 6.00-22.00. Wiem dokładnie - przerabiałem to :) Nawet miałem artykuł z rozporządzenia gdzieś wyciągnięty przez prawnika.
W godzinach nocnych można palić wszystkim ile wlezie. Rano przychodzi straż, a my robimy niewinne oczy ;p

Konto usunięte_1*
17-11-2017, 14:01
Ty robisz niewinne oczy a oni niewinnie pobiorą próbkę popiołu i jak wykażą tobie że tam są toksyny inne niż z węgla to ci dopierdola tak że wystarczyło by ci na kocioł 5-tej klasy :lol2::lol2::lol2::lol2:

Myjk
17-11-2017, 14:08
SM może kontrolować co się spala w domu, ale tylko w godzinach 6.00-22.00. Wiem dokładnie - przerabiałem to :) Nawet miałem artykuł z rozporządzenia gdzieś wyciągnięty przez prawnika.
W godzinach nocnych można palić wszystkim ile wlezie. Rano przychodzi straż, a my robimy niewinne oczy ;p
Aż takimi głupkami wioskowymi nie są. Biorą próbkę popiołu, i to nie koniecznie tego co go zakopiesz w ogrodzie (a na tym sobie pomidorki zasadzisz) albo wywieziesz do lasu. Ale to kolejny przykład na to, że po dobroci się nie da -- po prostu nie da się zmienić mentalności niektórych i trzeba zakazać palenia całkowicie. Tylko tak się da wyeliminować tego raka.

laszy
17-11-2017, 14:12
Powodzenia. I tak codziennie przed pracą o 5.30 wygarniam popiół i do kosza na odpadki, a potem sypię na to zużyty żwirek dla kota. Próbkę można pobrać tylko z popielnika z kotła.
Próbka pobrana z innego miejsca nie ma wartości dowodowej.

Myjk
17-11-2017, 14:19
Powodzenia. I tak codziennie przed pracą o 5.30 wygarniam popiół i do kosza na odpadki, a potem sypię na to zużyty żwirek dla kota. Próbkę można pobrać tylko z popielnika z kotła.
Próbka pobrana z innego miejsca nie ma wartości dowodowej.
Nie z popielnika, tylko z całego kotła. W kotle jest też popiół i sadza w której też są zanieczyszczenia. Możesz to sobie sprzątać codziennie a i tak będzie wiadomo co było spalane, bo na błysk nie wyczyścisz. Także powodzenia (podwójny) ignorancie.

laszy
17-11-2017, 14:27
Ciekawe. Do mnie jak przyszli to sprawdzili tylko to co się pali w kotle, co mam obok kotła, czy jest węgiel drewno i tyle. Nikt popiołu nie badał.
Ale dzięki za info.

Myjk
17-11-2017, 14:45
Ciekawe. Do mnie jak przyszli to sprawdzili tylko to co się pali w kotle, co mam obok kotła, czy jest węgiel drewno i tyle. Nikt popiołu nie badał.
Ale dzięki za info.
Ależ proszę, i krzyżyk na drogę. Już niedługo zapłaczesz nad swoją głupotą.

cuuube
17-11-2017, 15:02
Powodzenia. I tak codziennie przed pracą o 5.30 wygarniam popiół i do kosza na odpadki, a potem sypię na to zużyty żwirek dla kota. Próbkę można pobrać tylko z popielnika z kotła.
Próbka pobrana z innego miejsca nie ma wartości dowodowej.
jesteś szkodnikiem


z innego wątku...



A krytykantom powiem tyle, życia nie znacie. Każdy pali jak może. Dwa budynki dalej fryzjer wieczorami przepala włosami z zakładu - to dopiero śmierdzi, a nikt sie nie czepia. Zakład meblarski sam się grzeje odpadkami z płyt i jeszcze znajomym rozdaje, a tak by się zmarnowało na jakimś wysypisku.
Jak wrzucę do spalenia troche starych wycieraczek czy dywaników samochodowych to też nikomu krzywdy nie robię. Jak się pali to wiadomo, że się dymi. Jest zimno to ludzie i tak okna mają pozamykane. niestety to ty nie znasz życia , bo oddychasz tym samym powietrzem co sam i tobie podobni trujecie


wygląda na to ,że

też zjadasz to co wpadło do szamba.. i wypijasz to co wysiusiasz? tak właśnie brzmi Twoja wypowiedź! właśnie oddychanie stanowi największą bramę trucia! 1,5 kg pokarmu, 3-4L płynów..
i 18-22 kg powietrza ! czyli mówisz.. że pławicie się w powietrznych ekskrementach.. i jesteście z siebie dumni!
to jest jakaś kpina... nie ma żadnego tłumaczenia .. biedą.. czemuś biedny ? boś głupi!
Można być ubogim.. to znaczy nie przywiązać się do kasy.. a biedak.. dychę będzie bronił jak niepodległości.. ubogi powie będzie następna..

kup ten kocioł z jak największymi drzwiczkami zasypowymi i wskocz do tego pieca

Myjk
17-11-2017, 15:25
jesteś szkodnikiem (...)
niestety to ty nie znasz życia , bo oddychasz tym samym powietrzem co sam i tobie podobni trujecie

Żal to czytać, nawet jeśli ten konkretny to forumowy troll pospolity -- bo niestety doświadczenie pokazuje, że takich ludzi jest na pęczki.

mtdeusz
17-11-2017, 15:28
Pewnie przekupił staraźników.
Jak o tam ma całą stertę gumy wycieraczek i innych rzeczy do kopcenia.

JTKirk
17-11-2017, 15:39
Ty robisz niewinne oczy a oni niewinnie pobiorą próbkę popiołu i jak wykażą tobie że tam są toksyny inne niż z węgla to ci dopierdola tak że wystarczyło by ci na kocioł 5-tej klasy :lol2::lol2::lol2::lol2:

Głupoty piszesz...maksymalny mandat jaki można dostać za to w moim regionie, to 500zł. Aż tak bardzo kotły 5 kasy potaniały? :P

Co do tych próbek, to słyszałem, że pobierają z komina. Z tych co zostają przyłapani, to prawie wszyscy się przyznają, bo inaczej to tylko większe koszty są...

mtdeusz
17-11-2017, 15:42
Wszędzie podają,że 5000zł.

Myjk
17-11-2017, 15:59
Głupoty piszesz...maksymalny mandat jaki można dostać za to w moim regionie, to 500zł. Aż tak bardzo kotły 5 kasy potaniały? :P
Przecież dla takiej łajzy to musi być fortuna. No i jeden mandat nie wyklucza kolejnych. :P Ale faktycznie powinni podnieść tę kwotę, żeby się to zupełnie nie opłacało...

Myjk
17-11-2017, 16:01
Wszędzie podają,że 5000zł.
Jak odmówi przyjęcia mandatu albo wpuszczenia do kontroli to grozi 30 dni aresztu lub opłata manipulacyjna do 5k.

cuuube
17-11-2017, 16:30
tylko ,że może taki jeden z drugim udawać, że go nie ma w domu jak ktoś przyjdzie .
w krakowie chcieli walczyć z dronów z takimi delikwentami http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/krakow-bedzie-walczyc-ze-smogiem-za-pomoca-dronow,11549970/

to w sumie rozbieżne z tym co słyszałem w radiu , ale podawali tam konkretne przykłady spychologii

Myjk
17-11-2017, 16:36
tylko ,że może taki jeden z drugim udawać, że go nie ma w domu jak ktoś przyjdzie.
Udawać to sobie może -- wg zapisów ustawy za utrudnianie kontroli jest skierowanie do sądu gdzie można dostać 5k albo areszt. Więc lepiej jednak być w domu. :P

jojoro
17-11-2017, 16:58
A kto płaci karę - najemca czy właściciel?
Bo jak najemca to każdy może sobie zrobić fikcyjną umowę na jakiegoś słupa za 10zł na wino i niech sąd szuka tego leszcza po Polsce. Jeszcze trochę jak się ludzie pokapują to będą takie cyrki jak teraz z wyłudzaniem kredytów, umowy na telefony komórkowe itp.

Myjk
17-11-2017, 17:21
A kto płaci karę - najemca czy właściciel?
Bo jak najemca to każdy może sobie zrobić fikcyjną umowę na jakiegoś słupa za 10zł na wino i niech sąd szuka tego leszcza po Polsce. Jeszcze trochę jak się ludzie pokapują to będą takie cyrki jak teraz z wyłudzaniem kredytów, umowy na telefony komórkowe itp.
Najprędzej to użytkownik. Ale niech ściemniają, tym prędzej jakiś kolejny bat na siebie ukręcą, do całkowitego zakazu spalania włącznie.

Tom1000k
17-11-2017, 17:25
Ech, i rozpętała się gówno-burza a nie o to chodziło.
W mojej okolicy ludzie palą raczej legalnym węglem, to się da wyczuć, ale i tak muszę około 22.00 wyłączać WM bo sąsiedzi podrzucają na noc i za chwilę mam ten smród w domu. I żadna kontrola nie pomoże. W piwnicy węgiel orzech i suche drewno. A trują lepiej niż mtdeusz oponami ;]
Nie jest problemem to czym się pali tylko jak się pali.
Najpierw akcja informacyjno-edukacyjna a potem egzekwowanie poprawnego palenia. Za żółty gęsty dym 401182 mandat 500! "ale ja palę węglem, legalnie" nie obchodzi mnie co się tam pali, naucz się palić prawidłowo bo jutro znów 500!
To by coś pomogło, bo zakaz flotu nie dał kompletnie nic, u mnie i tak nie ma czym oddychać.

adam_mk
17-11-2017, 17:59
Zakaz spalania i darmowy gaz na cele grzewcze. Tam gdzie gazu nie ma - prąd darmowy..
Nie znam takiego, któremu się nie spodoba.
A kasa skąd?
- Zabrać z NFZtu.
Brak smrodu to brak chorych - jak twierdzicie.

Adam M.

Tom1000k
17-11-2017, 18:14
Nie zakaz spalania, palenie jest ok. Zakaz kopcenia jest potrzebny.

mtdeusz
17-11-2017, 18:33
Tomek1000k
Obecnie nie spalam opon ponieważ za dużo z nimi roboty,trzeba je ciąć na małe kawałki bo inaczej zagotowana totalnie chałupa,ponieważ musi być wysoka temperatura w palniku czyli palnik musi świecić na biało.

מרכבה
17-11-2017, 19:02
Ech, i rozpętała się gówno-burza a nie o to chodziło. dobrze się stało.

To by coś pomogło, bo zakaz flotu nie dał kompletnie nic, u mnie i tak nie ma czym oddychać. to jest wystarczający argument, aby walczyć o czyste powietrze! o zdrowie naszych dzieci! gacić dom, ściana po ścianie.. jest masa informacji jak wykonać izolację.. to jest podstawa, żeby dom nie tracił energii cieplnej.

Konto usunięte_1*
17-11-2017, 19:10
Smog faktycznie kiepska sprawa ale do uja co wyście się obudzili rok temu dopiero ? przecież to trwa od czasów komuny nikt z tym nigdy nie walczył ba nawet nie próbował a teraz nagle sami święci , poprzednie programy były tak napisane aby firmy i banki były syte no i oczywiście dobrze sytuowani i obcykani z urzędnikami gminnymi

mtdeusz
17-11-2017, 19:17
Nie zawsze należy ocieplać domu.
Ja swojego nie ocieplam i nie ocieplę bo bym miał za dużą moc kotła.

מרכבה
17-11-2017, 19:36
mtdeusz To sobie wstaw bufor i będzie po problemie.. lub problem będzie marginalny ..
berthold61 niby tak, ale w mojej okolicy prawie każdy pali drewnem i jest inaczej..

kulibob
17-11-2017, 19:54
Nie zawsze należy ocieplać domu.
Ja swojego nie ocieplam i nie ocieplę bo bym miał za dużą moc kotła.

:bash:

cuuube
17-11-2017, 20:01
Nie zawsze należy ocieplać domu.
Ja swojego nie ocieplam i nie ocieplę bo bym miał za dużą moc kotła. kolejny szkodnik , dołączcie do świty szkodnika Szyszki

mtdeusz
17-11-2017, 20:37
A po co mam ocieplać dom i totalnie zmniejszyć kocioł ciąc drewno na klocki 10x10cm i zużyć mnustwo energi na cięcie.
A tak mam nieocieplony dom,większą moc kotła ale i tak wchodzą tylko klocki o długości 24cm.
Więc u mmie nie opłaca się ocieplać.

imrahil
17-11-2017, 20:56
jak dobrze ocieplisz, to możesz zrezygnować z kotła na paliwo stałe.

poza tym zgadzam się, że powinna być kara za kopcenie powyżej X min. na dobę. wtedy byłoby całkiem sprawiedliwie.

adam_mk
17-11-2017, 21:07
"Zakaz kopcenia jest potrzebny. "

Co to za palenie liści bez kopcenia?
Jesieni się nie czuje....

Adam M.

mtdeusz
17-11-2017, 21:10
5minut max kopcenia.
Gazu brak,prąd za drogi.
Las mam.

Tom1000k
17-11-2017, 21:51
"Zakaz kopcenia jest potrzebny. "

Co to za palenie liści bez kopcenia?
Jesieni się nie czuje....

Adam M.

Zakaz kopcenia z kominów kotłowni opalanych paliwami stałymi.

Może być? ;]

adam_mk
17-11-2017, 22:54
Liście to płynne są?
No, jak MUSISZ to komin dla nich się znajdzie....

Adam M.

JTKirk
18-11-2017, 05:08
"Zakaz kopcenia jest potrzebny. "

Co to za palenie liści bez kopcenia?
Jesieni się nie czuje....

Adam M.

jakie palenie liści?? :jawdrop:
a ja w swojej naiwności myślałem, że liście to się zbiera do worków i wywozi....


Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”.
dużo zostało takich miejsc, gdzie nie ma selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji??

kulibob
18-11-2017, 06:00
jakie palenie liści??

dużo zostało takich miejsc, gdzie nie ma selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji??

Liście, trawę iine zielska to się kompostuje a nie oddaje innym aby na tobie zarobili.

A co do zakazu kopcenia i zakazu produkcji prymitywnych urządzeń to się zgodzę jest to lepsze rozwiązanie niż nabijanie komuś kabzy tym cyrkiem z klasą. piątą. Spokojnie klasa 3 wystarczy. Z mojego podajnika jest praktycznie 0 dymu.

Konto usunięte_1*
18-11-2017, 07:11
"Zakaz kopcenia jest potrzebny. "

Co to za palenie liści bez kopcenia?
Jesieni się nie czuje....

Adam M.

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

mtdeusz
18-11-2017, 08:01
Ja jak takich jedych zadymiarzy z liści postraszyłem policjią to jest spokój z zadymą z liści czy innego zielska w mojej okolicy.

czp01
18-11-2017, 09:29
Straszenie policją czy kablowanie nie zawsze działa ale teraz to robi się już standard a nawet kapusie czyli tzw. "sygnaliści" określeni w nowej Ustawie o jawności życia publicznego doczekali się ochrony prawnej :(

mtdeusz
18-11-2017, 13:02
Jak nie pomagały wszelkie sposoby tłumaczenia tym 3delikwentom reszczie pomogły a im nie.

jojoro
18-11-2017, 14:25
Różnorodne oszacowania pokazują,że ceny energii elektrycznej mogą w najbliższych latach wzrosnąć dwukrotnie. Gaz też tańszy raczej nie będzie. Ekogroszek już w tym roku osiagnął absurdalne ceny.
Społeczeństwo natomiast jest coraz starsze, a emerytury prawdopodobnie będą na żenująco niskim poziomie (rządy myślą o przyznaniu wszystkim emerytur obywatelskich czyli totalnego minimum). No i teraz jak emeryt ma kupić sobie tonę eko co 2 miesiące skoro jej koszt to 1000zł a emerytury ma 900-1200 netto?
No to palą czym się da.
Powiedzmy, że państwo pójdzie w karanie ludzi i będzie to tylko zapis umowny. Bo czy 70-letniej babci przywalą 500zł czy 50000zł mandatu to i tak nigdy tego nie zapłaci. Żaden komornik tego nie ściągnie z niej bo z czego? A przecież nie zamarznie w domu i tak będzie palić czym się da. Staruszków do więzienia za palenie w piecu też raczej nikt nie wsadzi.

kulibob
18-11-2017, 14:38
Skąd Ci się wzięło 1000?
Eko którym palę kosztuje teraz 800 latem kupowałem za 730 z podwózką pod dom. Moze na składach idzie coś taniej kupić. Są jeszcze Czechy itp. Więc nie przesadzaj.

carlos68
18-11-2017, 15:05
... a nawet kapusie czyli tzw. "sygnaliści" określeni w nowej Ustawie o jawności życia publicznego doczekali się ochrony prawnej :(
Mam nadzieję że to tylko sarkazm.

A tak na poważnie, dlaczego ma być zakaz? Przecież teraz jeżeli jest zakaz sprzedaży flotów, mułów a pali się tylko tym super opałem jakim jest węgiel, to za oknem zapach fiołków i goździków. Cóż z tego że normy przekroczone już o 1500%, a zimy jeszcze niema, zapach fiołków wszystko równoważy.

mtdeusz
18-11-2017, 15:30
Spokojnie.
Założymy spółkę produkującą kotły CO piątej klasy na każde paliwo.
Zbiorą się wszyscy mądrzy z forum i będziemy produkować kotły na każdy rodzaj opału.

Jak by kotły czysto spalały paliwo to by nie musieli spalać niewiadomo czego bo by im starczyło na pieniędzy na normalny opało po za tym kopcenie węglem jest droższe od ogzewania gazowego,więc jak stać na kopcenie węglam to na gaz tym bardziej.

Jurgonka
18-11-2017, 16:06
Różnorodne oszacowania pokazują,że ceny energii elektrycznej mogą w najbliższych latach wzrosnąć dwukrotnie. Gaz też tańszy raczej nie będzie. Ekogroszek już w tym roku osiagnął absurdalne ceny.
Społeczeństwo natomiast jest coraz starsze, a emerytury prawdopodobnie będą na żenująco niskim poziomie (rządy myślą o przyznaniu wszystkim emerytur obywatelskich czyli totalnego minimum). No i teraz jak emeryt ma kupić sobie tonę eko co 2 miesiące skoro jej koszt to 1000zł a emerytury ma 900-1200 netto?
No to palą czym się da.
Powiedzmy, że państwo pójdzie w karanie ludzi i będzie to tylko zapis umowny. Bo czy 70-letniej babci przywalą 500zł czy 50000zł mandatu to i tak nigdy tego nie zapłaci. Żaden komornik tego nie ściągnie z niej bo z czego? A przecież nie zamarznie w domu i tak będzie palić czym się da. Staruszków do więzienia za palenie w piecu też raczej nikt nie wsadzi.

"Oj naiwny naiwny" brak zapłaty mandatu to wymarzona sytuacja dla polityków, złodziei. Kilka mandatów, odsetki i dom jest Nasz. My mamy czas i dzieci, które musimy wyposażyć. Przejęty dom za długi to nasze marzenia.

jojoro
19-11-2017, 09:17
Skąd Ci się wzięło 1000?
Eko którym palę kosztuje teraz 800 latem kupowałem za 730 z podwózką pod dom. Moze na składach idzie coś taniej kupić. Są jeszcze Czechy itp. Więc nie przesadzaj.
A słyszałeś o planach takich, żeby można było palić tylko eko kwalifikowanym? A ceny takich węgielków typu Pieklorz, Wesoła, czy nawet Retopal to w mojej okolicy 900-1250zł. Rząd chrni polskie kopalnie więc rusek certyfikaty może dostanie, moze nie, a nawet jak dostanie to cenę zrobią taką żeby nie był tak konkurencyjny. Ja w tym roku też kupiłem jakiegoś najtańszego ruska luzem po 650zł + dowóz, ale za rok nie wiem co sobie nasze państwo wymyśli i może trzeba będzie szukać węgla o określonych normach siarki, popiołu, części lotnych itp.
Wtedy żaden węgiel brunatny z Czech tego nie spełnia. W mojej okolicy zresztą ludzie wolą paliś drewnem niż czechem. Ja jeden raz kupiłem i przeklinałem. Popiołu tyle, że idzie sie zarobić.Wilgoć po ściankach podajnika szła nawet jak wiziąłeś w rękę i wydał się suchy. Wżery na wkładzie kominowym po 1 sezonie się porobiły wieksze niż po 10 latach użytkowania. Po pierwszych zachwytach "jakie to tanie" żaden lokalny skład teraz czecha nie sprzedaje - tylko na zamówienie.
Oszczędność z czecha jest pozorna, zazwyczaj spalam 6 ton ruskiego eko, 24MJ, a brunatnego poszło 10t. Do popiołu to musiałem dokupić dodatkowy pojemnik bo mi nie starczało 120l co 2 tygodnie do wywozu. Przy najtańszym rusku to mogę co miesiac wywozić.
Oszczędność jest tylko pozorna skoro trzeba tego taniego eko kupić 40% wiecej.

mtdeusz
19-11-2017, 09:23
Jak kocioł do bani to wkład rdzewieje.

jojoro
19-11-2017, 09:27
Wkład ma 10 lat. Rdzewiał tylko przy czechu.
A ze kocioł do bani to inna sprawa ;p Na szczęście w następnym sezonie przechodzę na gaz i mam w nosie szuflowanie węgla.

kulibob
19-11-2017, 09:29
A od kiedy te paliwa kwalifikowane mają wejść. To kupię ruska 4 tony i będę miała na dwa lata

jojoro
19-11-2017, 09:34
Nie bedę kłamał, że wiem od kiedy. Po prostu przy okazji zakazu palenia mułami i flotami były rozmowy na ten temat. Ale moim zdaniem przepis prędzej czy później wejdzie w życie ze względu na walke ze smogiem. Widząc tempo zmian i brak okresów przejsciowych na kotły 5klasy, ustawy zatwierdzane w nocy z piatku na sobotę itp. nie zdziwię się jak w przyszłym roku na wybory samorządowe podrzuci sie taki problem gminom.

cuuube
19-11-2017, 11:47
zazwyczaj spalam 6 ton ruskiego eko, 24MJ, a brunatnego poszło 10t. już dawno nie słyszałem żeby ktoś tyle spalał , ogrzewasz szklarnie 400m2 ?:jawdrop: i chcesz przejść na gaz

mtdeusz
19-11-2017, 12:05
Albo szklarnia albo kiepski kocoł.
Dlaczego jeszcze nie ma kotłów 5klasy,które czysto spalają każdy rodzaj węgla nawet najtańszy?

cuuube
19-11-2017, 12:11
albo dom nieocieplony i całe jego szuflowanie i kasa leci w kosmos

jojoro
19-11-2017, 13:23
Dom w stylu malutkiej kamienicy. Rok budowy 1936. Fundament z kamienia, piwnica pod połową budynku - reszta na gruncie. Kształt budynku nieregularny, taras na gruncie, 2 balkony długości 6m każdy. Okna narożne 20lat plastiki. Wewnątrz budynku nieogrzewana klatka schodowa, piwnica oddzielona od klatki schodowej tylko drewnianym przepierzeniem.
W bryle budynku jeszcze 2 nieogrzewane sklepy z witrynami 1 szyba klejona kitem.
Budynek oblepiony styropianem grafit 20cm. Zamieszkane i ogrzewane pomieszczenia wyklejone sufity mają styropianem 10cm. Wentylacja grawitacyjna.
Powierzchnia zabudowy to 350m2, a ogrzewana to tylko 180m2.

Jeśli chodzi o dmuchanie w komin to temperatura na czujniku spalin nie przekracza 120C w największe mrozy. W takie temperatury jak dziś zazwyczaj oscyluje w okolicach 70-90 C. Spalanie obecne 30kg/dobę.

Dodam jeszcze, że mój wujek w mieszka w domu typu kostka z lat 80-tych o powierzchni ogólnej 140m2 (grzeje całość) nieocieplony, nowe okna i spala rok do roku 10t węgla.
Dwie kamienice dalej identyczna kamienica Dociaplona 10cm styropianem, ale grzana w całości (z klatka schodową, sklepami) ale z nowoczesną stolarką okienną, drzwiami, po gruntownym remoncie bierze 25 ton na rok (co roku sąsiad kupuje całego tira węgla z kopalni)

מרכבה
19-11-2017, 15:34
https://teleshow.wp.pl/mieszkancy-zniszczyli-prace-ekipy-programu-nasz-nowy-dom-dowbor-zbulwersowana-6189471468762753a macie przykład wstrętnej biedy..
która napędza się sama! kurcze ktoś chciał pomóc.. to było źle! biedę trzeba likwidować, na różne sposoby! a nie używać jej do wytrychu.
Kto kazał komuś budować domy które starczyły by da 2 -3 rodzin ? nie było zastaw się a postaw się ? ile teraz takich domów stoi do połowy puste?
Teraz "najlepsze" są pseudo "ocieplenia" 5cm styropianu, a co .. albo musi "oddychać" albo się nie opłaca, lub - grzać i tak trzeba.. nikt nie podejmie trudu i nie przejdzie na gaz.. bo to "za trudne"

mtdeusz
19-11-2017, 15:39
Taka Polska mentalność a zgadnijcie gdzie jej uczą?

מרכבה
19-11-2017, 17:09
Gdzie? w zepsutych chciwością sercach.. teraz jest mieć, być, posiadać itp ok ..nie jest tak, że - zastaw się a postaw się..
ile takich domów jest? masę! kiedyś budowało się w zasadzie- stand surowy otwarty, patrząc po parametrach cieplnych - golasy! na jeden pustak.
Teraz jest jęk, że nie idzie tego ogrzać! do tego jeszcze pseudo znojcy, wyrokują- to będzie "oddychać" to nie będzie.. nie mają zupełnie pojęcia o czym mówią.

mtdeusz
19-11-2017, 17:34
W szkole...

czp01
19-11-2017, 17:46
Następny region będzie walczył ze smogiem http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/wroclaw-wprowadza-zakaz-ogrzewania-kominkiem,12686285/ to dobrze na przyszłość rokuje.

Doradca Instytutu OŚ
20-11-2017, 14:51
Ale opony się powinno spalać a nie utylizować(:sick:).

W niektórych regonach na świecie zużyte opony stanowią dość popularny surowiec do budowy dróg, domów i innych celów, które negatywnie na środowisko nie wpływają. Czy w Polsce byłoby możliwe wprowadzenie takich technologii, czy ma to sens?


Podobnie jak Adam zaczynam zauważać,że szanowny Pan pisze ogólniki i chyba jednak zna się tyle, co pewne zwierzęta na gwiazdach.
Szkoda, wielka szkoda, bo urzędnicy powinni mieć wiedzę i odpowiadać merytorycznie na fachowe pytania

Za ogólniki dziękujemy, ten temat dyrdymałów jest pełny

co do pytania co możemy zrobić - wyprowadzić się w strefę równikową
co za bzdety a człowiek liczył na odrobinę powagi

Witaj,
Jeżeli wśród powodów zanieczyszczenia powietrza są również aspekty, na które nie mamy wpływu, to powinniśmy móc się zająć tymi, które da się zmienić.
Jednym z nich jest edukowanie społeczeństwa, często bagatelizowane przez Urzędników właśnie podejście by informować mieszkańców jak o jakość powietrza dbać. Wywołanie dyskusji i merytorycznej rozmowy na temat y środowiskowe to jeden z celów naszej kampanii informacyjnej. Zapewniam, że jako IOŚ-PIB pochodzimy do tematu bardzo poważnie.
Kluczowe np. dla Żywca jest jak najszybsze ograniczenie niskiej emisji.

mtdeusz
20-11-2017, 17:35
W Polsce jest technologia kopcowania kukurydzy oponami.
Chociło mi o przenośne znaczenie utylizować czyli kopić dymić smrodzić.
A spalać oznaczało,że czysto spalać bez dymu smordu czy sadzy.

Liwko
21-11-2017, 08:13
Tak tylko to tutaj zostawię

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/23658881_10214704615751298_1965027050730875650_n.j pg?oh=ad74af3c0f6c2aa222a432e8b035c26f&oe=5A90E3D4

Zdun Darek B
21-11-2017, 08:28
Całkowity brak emisji benzo[a]pirenu nad Londynem ?

adam_mk
21-11-2017, 08:36
Bo im się stacja pomiarowa zepsuła...
Ubogacili ją jacyś tacy imigranci...

Adam M.

adam_mk
21-11-2017, 08:38
Oj Liwko...
Dałeś mapkę - kogo tu się nie lubi...
Jednostki widziałeś?
A rok sporządzenia?
Ta chmurka to już dawno ze trzy razy Ziemię obiegła...

Adam M.

Tomaszs131
21-11-2017, 09:23
Całkowity brak emisji benzo[a]pirenu nad Londynem ?
Wiesz sporo czasu spędziłem w tej metropolii i powietrze niestety jest dużo lepsze niż u nas w kraju.
Ogrzewania na paliwa stałe nie ma, króluje ogrzewanie gazowe, więc nie wiem czego się dziwisz?

darianus
21-11-2017, 09:48
Amatorsko uprawiam kolarstwo szosowe i w okresie grzewczym staram się wybierać trasy, gdzie jest jak najwięcej lasów i pól. Przy zwiększonym pulsie i zapotrzebowaniu tlenowym organizmu odczucie smrodu i dymu jest dużo większe.Przejazd przez wsie to jakaś tragedia.

Tomaszs131
21-11-2017, 10:03
Amatorsko uprawiam kolarstwo szosowe i w okresie grzewczym staram się wybierać trasy, gdzie jest jak najwięcej lasów i pól. Przy zwiększonym pulsie i zapotrzebowaniu tlenowym organizmu odczucie smrodu i dymu jest dużo większe.Przejazd przez wsie to jakaś tragedia.
Niestety muszę się z Tobą zgodzić. Własnie z tego powodu zamówiłem ostatnio maskę dla cyklistów, dzisiaj ma zostać dostarczona.
Czas próby, jeśli pogoda oczywiście pozwoli za dwa dni. Mogę sobie tylko wyobrazić jak ciężko będzie się do niej przyzwyczaić.

Myjk
21-11-2017, 10:17
W Polsce jest technologia kopcowania kukurydzy oponami.
Chociło mi o przenośne znaczenie utylizować czyli kopić dymić smrodzić.
A spalać oznaczało,że czysto spalać bez dymu smordu czy sadzy.
Kiedy do takich jak ty dotrze, że, poza spalaniem bez dymu (poprawa wizualna), nie ma czegoś takiego jak spalanie bez smrodu i sadzy? Z komina śmierdzi spalanym drewnem, czy spalanym węglem (o oponach nie wspomnę, jak ktoś nie czuje, to ma zwyczajnie zepsuty węch), podobnie z komina wydobywa się sadza -- i to akurat ta najgroźniejsza dla ludzi, bo niewidzialna gołym okiem czyli najmniejsza (czyli potrafiąca przenikać do krwioobiegu i powodować m.in. udary, których się diagnozuje na pęczki ostatnio -- sam straciłem dwie babcie z powodu udaru, teściowa miała udar już dwukrotnie). Zanim zaprzeczysz, to weź to na logikę i popatrz ile sadzy zbierają filtry w elektrowniach i innych spalarniach, pomimo znacznie lepszego procesu spalania niż w każdym możliwym palenisku zasilanym węglem czy drewnem.

BTW przed chwilą byłem w Casto, i przed wejściem dumnie świecą kotły zasypowe i jakieś dziadowskie podajnikowce. Jak widać antysmogowa ustawa mazowiecka na niektórych nie zrobiła większego wrażenia...


Niestety muszę się z Tobą zgodzić. Własnie z tego powodu zamówiłem ostatnio maskę dla cyklistów, dzisiaj ma zostać dostarczona.
Czas próby, jeśli pogoda oczywiście pozwoli za dwa dni. Mogę sobie tylko wyobrazić jak ciężko będzie się do niej przyzwyczaić.
Podziwiam. Ja zakupiłem orbitrek i staram się nie wychodzić z domu na ćwiczenia w okresie grzewczym.

marcus312
21-11-2017, 11:01
Teraz "najlepsze" są pseudo "ocieplenia" 5cm styropianu, a co .. albo musi "oddychać" albo się nie opłaca, lub - grzać i tak trzeba.. nikt nie podejmie trudu i nie przejdzie na gaz.. bo to "za trudne"
Wydaje mi się że te 5 cm nie jest aż takie złe na mury które mają po 50cm grubości z cegły pełnej albo dziurawki:p Na nowe domy które mają cieniutkie ścianki to trzeba więcej opakować:D

darianus
21-11-2017, 11:09
Wydaje mi się że te 5 cm nie jest aż takie złe na mury które mają po 50cm grubości z cegły pełnej albo dziurawki:p Na nowe domy które mają cieniutkie ścianki to trzeba więcej opakować:D

Trzeba bardzo uważać ze styropianem na 50 cm murze, który ma pewnie w sobie tony wilgoci. Prawdopodobnie wentylacja w takich domach jest w najlepszym przypadku w kuchni i łazience, co wiąże się z nagłym atakiem grzyba...

marcus312
21-11-2017, 11:17
No to jak damy grubiej styropianu na ściane 50cm to będzie lepiej czy gorzej ,czy może nie ma aż takiej potrzeby żeby więcej dokładać bo już sam mur jest gruby .Może własnie mniej żeby grzyb nie zjadł muru ;)

imrahil
21-11-2017, 11:56
No to jak damy grubiej styropianu na ściane 50cm to będzie lepiej czy gorzej ,czy może nie ma aż takiej potrzeby żeby więcej dokładać bo już sam mur jest gruby .Może własnie mniej żeby grzyb nie zjadł muru ;)

jak dasz mało, to styropian będzie paroizolacją, ale nie podniesie znacząco temperatury muru. chłodny mur + dużo pary = grzyb. jak dasz więcej, to mur będzie cieplejszy = brak grzyba

mtdeusz
21-11-2017, 14:41
Kiedy do takich jak ty dotrze, że, poza spalaniem bez dymu (poprawa wizualna), nie ma czegoś takiego jak spalanie bez smrodu i sadzy? Z komina śmierdzi spalanym drewnem, czy spalanym węglem (o oponach nie wspomnę, jak ktoś nie czuje, to ma zwyczajnie zepsuty węch), podobnie z komina wydobywa się sadza -- i to akurat ta najgroźniejsza dla ludzi, bo niewidzialna gołym okiem czyli najmniejsza (czyli potrafiąca przenikać do krwioobiegu i powodować m.in. udary, których się diagnozuje na pęczki ostatnio -- sam straciłem dwie babcie z powodu udaru, teściowa miała udar już dwukrotnie). Zanim zaprzeczysz, to weź to na logikę i popatrz ile sadzy zbierają filtry w elektrowniach i innych spalarniach, pomimo znacznie lepszego procesu spalania niż w każdym możliwym palenisku zasilanym węglem czy drewnem.

BTW przed chwilą byłem w Casto, i przed wejściem dumnie świecą kotły zasypowe i jakieś dziadowskie podajnikowce. Jak widać antysmogowa ustawa mazowiecka na niektórych nie zrobiła większego wrażenia...


Podziwiam. Ja zakupiłem orbitrek i staram się nie wychodzić z domu na ćwiczenia w okresie grzewczym.

Po pierwsze elektrofiltry w kominach elektrowni łapią lotny popiół a nie sadzę.
Po drugie nie śmierdzi,spalonym węglem czy drewnem,tylko nie spalonym węglem czy drewnem.
Kiszonym węglem i drewnem śmierdzi ale czysto spalanym nie.
Miałeś kiedyś kocioł DS z szamotem odpowidniej mocy?

marcus312
22-11-2017, 09:15
jak dasz mało, to styropian będzie paroizolacją, ale nie podniesie znacząco temperatury muru. chłodny mur + dużo pary = grzyb. jak dasz więcej, to mur będzie cieplejszy = brak grzyba

Jak ktoś nie wietrzy codziennie i nie grzeje w domu cały czas nie utrzymuje stałej temperatury tylko grzeje duzymi skokami , to czy ma 5cm czy 20cm na scianie i tak polegnie:D

Tom1000k
24-11-2017, 17:13
A ile ma wietrzyć żeby było dobrze?

Konto usunięte_1*
24-11-2017, 17:18
No to jak damy grubiej styropianu na ściane 50cm to będzie lepiej czy gorzej ,czy może nie ma aż takiej potrzeby żeby więcej dokładać bo już sam mur jest gruby .Może własnie mniej żeby grzyb nie zjadł muru ;)

Ale mur 50 cm to chyba z pustką powietrzną w środku co ? , ja mam 43cm i pustka 6cm , dociepliłem dom 12cm styro grafit i aż takiego skoku nie zauważyłem by to aż tak radykalnie poprawiło ale już założenie wełny pod dachem 30cm radykalnie zmieniło stan rzeczy .
pustka powietrzna sama w sobie jest izolacją i akumulatorem ciepła

Tom1000k
24-11-2017, 17:23
(...)
pustka powietrzna sama w sobie jest izolacją i akumulatorem ciepła

Pod warunkiem że jest to powietrze nieruchome. Jak jest przeciąg w tej szczelinie to będzie wręcz odwrotnie ;]

Konto usunięte_1*
24-11-2017, 17:52
No jja myślę że chyba wszystkie ściany w domu mają zamknięte te pustki nie tak jak w stodołach czy chlewikach

adam_mk
25-11-2017, 10:16
No... myślisz...
Był czas, kiedy wymyślono, ze znacznie lepszym sposobem na utrzymanie w bezruchu powietrza w tych pustkach jest sieczka żytnia mocno przesypana wapnem palonym.
Działało całe wieki!
Zapomniano o tym...
Przypomniano sobie i sieczkę zastąpiono pianką PUR.
Dziurkę się robi koło dziurki do tej pustki i stopniowo ja wypełnia.
To cała gotowa i dopracowana technologia termomodernizacji.

PUSTKI W MURACH POD POZIOMEM GRUNTU SIĘ NIE WYPEŁNIA.

Adam M.

mazi07
25-11-2017, 13:02
wracając do tematu to myślę że w najbliższych latach nie będzie pełnego zakazu palenia węglem. Ale warto rozglądać się za alternatywnymi rozwiązaniami. Mój znajomy stosuje od tego roku pellet.

mtdeusz
25-11-2017, 16:50
Ja tam nie muszę rozglądać się za nowym źródłem ogrzewania,ponieważ nie kopce,węgie u mnie nie sprawia problemów,goś trzy domy dalej ma kocioł podajnikowy i kopci gorzej od mojego.

marcus312
25-11-2017, 23:12
A ile ma wietrzyć żeby było dobrze?

http://muratordom.pl/galeria-artykulu/wietrzenie-domu-gdy-grzeja-grzejniki-proste-zasady-dzieki-ktorym-ograniczysz-straty-ciepla,9569/9454/30410/


Ale mur 50 cm to chyba z pustką powietrzną w środku co ? , ja mam 43cm i pustka 6cm , dociepliłem dom 12cm styro grafit i aż takiego skoku nie zauważyłem by to aż tak radykalnie poprawiło ale już założenie wełny pod dachem 30cm radykalnie zmieniło stan rzeczy .
pustka powietrzna sama w sobie jest izolacją i akumulatorem ciepła

Tak z pustą powietrzną oczywiście że dach jest podstawą żeby go dobrze ocieplić :D

hes
26-11-2017, 11:43
Pod warunkiem że jest to powietrze nieruchome. Jak jest przeciąg w tej szczelinie to będzie wręcz odwrotnie ;]

Pustka w starych grubych murach wcale nie służy do izolowania cieplnego.
Robili tak, aby właśnie wentylować mur, czyli osuszać.
Da się nieraz zauważyć otwory wlotowe od dołu i w okolicy dachu.
Dolne otwory od wewnętrznej strony, górne na zewnątrz (czyli ZET-ka...)
Przynajmniej tak jest w moim 140-letnim poniemieckim domu.
Dziś niektórzy wpadają na pomysł, aby coś tam wcisnąć albo chociaż zaślepić, ale możliwe, że robią sobie (i murom) krzywdę.

Ta wentylacja poniekąd wpływa na zmniejszenie strat ciepła, bo suchy mur lepiej izoluje...

Tom1000k
26-11-2017, 12:13
http://muratordom.pl/galeria-artykulu/wietrzenie-domu-gdy-grzeja-grzejniki-proste-zasady-dzieki-ktorym-ograniczysz-straty-ciepla,9569/9454/30410/

Aha, 4-6 minut. Jak często? Raz-dwa razy na dobę? Chodzić i co chwilę wachlować tymi oknami?
Myślę że lepiej zadbać o to żeby była stała wymiana powietrza w optymalnej ilości. Wentylacja mechaniczna to zapewnia, ale i przy grawitacyjnej w zimowych miesiącach będzie działało bez zarzutu. Stały dopływ powietrza do mieszkania a nie 5 minut i potem kisimy się w tym co napierdzieliśmy ;p

marcus312
26-11-2017, 23:06
4-6 minut i to trzeba jeszcze upolować jak sąsiad nie dymi bo można sobie jeszcze pogorszyć stan zapierdzonego powietrza , o wentylacji mechanicznej to można tylko pomarzyć w starszym budownictwie nie każdy też chce mieć takie rozwiązanie ;)

Tom1000k
27-11-2017, 18:04
Oczywiście, nie każdy chce i nie każdy może mieć WM. Ale wietrzenie to półśrodek. Każdy może mieć stały dopływ powietrza w optymalnej wielkości. Jak jest kłopot z ciągiem w wentylacji to wystarczy zamontować wentylator z regulacją obrotów (żeby ustawić optymalny przepływ) i w przeciwległym pokoju/pokojach zostawić okna na mikrowentylacji. Na stałe. Działa niezawodnie i wbrew pozorom nie wyziębia mieszkania.

Myjk
30-11-2017, 11:10
Po pierwsze elektrofiltry w kominach elektrowni łapią lotny popiół a nie sadzę.
Po drugie nie śmierdzi,spalonym węglem czy drewnem,tylko nie spalonym węglem czy drewnem.
Kiszonym węglem i drewnem śmierdzi ale czysto spalanym nie.
Miałeś kiedyś kocioł DS z szamotem odpowidniej mocy?
Filtry przed kominami elektro(ciepło)wni nie łapią tylko i wyłącznie popiołu, w przeciwnym razie kotły miałyby sprawność określoną na 100% -- a nie mają. Ergo, piece domowe tym bardziej nie posiadają sprawności 100%, ba, te najlepsze ledwo dociągają do 85%, więc min. 15% wywalają kominem, a jak wywalają, to śmierdzą. Żebyś nie wiem ja zaklinał rzeczywistość i nawrzucał do kotła nawet tonę szamotu w formie "fefnastu zawirowywywaczy" i spalin przepuszczonych przez "pinć" palników, faktów nie zmienisz. Kocioł pod strzechami generuje mnóstwo PMów, nawet jak tego po kominie nie widać, i innych związków -- siłą rzeczy z komina śmierdzi spalenizną (niezależnie czym i jak jest opalany).

Konto usunięte_1*
30-11-2017, 13:10
Jest ogień musi być dym i tego się trzymajmy :):):)

Myjk
30-11-2017, 13:35
Jest ogień musi być dym i tego się trzymajmy :):):)
Dlatego trzeba wyeliminować ogień i pozwolić go trzymać tylko tam, gdzie są filtry na kominach.

adam_mk
30-11-2017, 13:37
To pozakładaj filtry na wulkany...

Adam M.

Liwko
30-11-2017, 13:59
To pozakładaj filtry na wulkany...

Adam M.

:bash:

mtdeusz
30-11-2017, 14:42
Jak się pali węgiel lub drewno z hukiem to nic nie śmierdzi.
Ma się palić z hukiem a nie kopcić bo do ktołowni się nie chce pójsć.
To kupywać podajniki.
Byłem w elektrowni.
Są jeszcze straty ciepła w postaci ciepła uciekającego do komina,niespalonu koks? CO.
Jak ktoś ma GS to choćby nie wiem co w nim robił to i tak będzie kopcić i smrodzić.
To dlaczego spaliny z poprawnie skonstruowanego pieca rakietowego nie śmierdzą.
Podpal sobie jaksiś mały kawałeczek drewienka liścoastego i powąchaj czy śmierdzi?

Myjk
30-11-2017, 14:58
Jak się pali węgiel lub drewno z hukiem to nic nie śmierdzi.
Śmierdzi i truje -- a że jesteś ignorantem i masz niesprawny nos to już nie moja wina.

BTW https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,sejmik-przyjal-uchwale-antysmogowa-dla-wroclawia-bedzie-zakaz-palenia-weglem-i-drewnem,wia5-3266-37530.html Jeszcze 10 lat... dla niektórych jednak za późno.

mtdeusz
30-11-2017, 15:08
Dlatego trzeba wyeliminować ogień i pozwolić go trzymać tylko tam, gdzie są filtry na kominach.
O wreszczie znikną wszystkie znicze, które bezsensownie marnują energie i produkują CO2.
Myjk ma się rozumieć że masz samochód elektryczny?
Nareście nie będzie tych durnych papierosów.
Zakaz kuchenek gazowych i kotłów gazowych bo nie ma filtrów ale to chyba nie przejdzie?

Wiem,że twój górniak śmierdzi i truje.
Ja czuje nawet najmniejszy smród więc na jakiej podstawie twierdzisz,że mam niesprawny węch?
Owszem spaliny z czysto spalanego węgla mogą zalatywać kwaśnym zapachem SO2 ale nie śmierdzą dymeme.
Obszedłem całe podwórze i wszystko w okolicy komina i nie śmierdzi.
A na tej stronie co podklinowałeś to widać opłaconych baranów antysmogowych co siedzą sobie z tablicami i patrzą w telefony nie obchodzi ich co się dzieje ważne,że im płacą ża siedzenie i trzymanie tablic.

Myjk
30-11-2017, 16:55
Owszem spaliny z czysto spalanego węgla mogą zalatywać kwaśnym zapachem SO2 ale nie śmierdzą dymeme.
Obszedłem całe podwórze i wszystko w okolicy komina i nie śmierdzi.
To się zdecyduj, bo dwa zdania wyprułeś z siebie i sam sobie zaprzeczyłeś. Ponadto przypominam, w najlepszym wypadku masz sprawność spalania na poziomie 85%, czyli 15% wywalasz kominem w postaci PMów, a oprócz tego innych syfów, w tym benzo(a)pirenów i innych SOxów i NOxów. W najlepszym wypadku, bo jak pokazuje doświadczenie jest tego znacznie więcej -- choćbyś tonę szamotu napakował do swojego kotła.


A na tej stronie co podklinowałeś to widać opłaconych baranów antysmogowych co siedzą sobie z tablicami i patrzą w telefony nie obchodzi ich co się dzieje ważne,że im płacą ża siedzenie i trzymanie tablic.
To jest strona czysto informacyjna jakbyś nie zauważył. Te "barany", po ponad 30 latach TRUCIA ludzi, w końcu popchnęli nas ku cywilizacji. I aby w ich ślady poszły inne "barany" z całej Polski.

Liwko
30-11-2017, 17:30
O wreszczie znikną wszystkie znicze, które bezsensownie marnują energie i produkują CO2.


Jestem jak najbardziej za.

mtdeusz
30-11-2017, 17:34
Jak tona nie pomoże to może cały TIR 25 ton pomoże?

jasiek71
30-11-2017, 17:39
Jestem jak najbardziej za.

Będą E znicze...
Zamiast parafiny z knotem będzie bateria litowo jonowa z elektroniką , diodami i jakimiś panelem foto czy inną ładowarką...( Lub będzie jednorazowy ,jak padnie to do pojemnika na elektronikę...)
To na pewno będzie ekologiczne...

Liwko
30-11-2017, 17:55
Jak tona nie pomorze to może cały TIR 25 ton pomorze?

Co ty z tym pomorzem?

Liwko
30-11-2017, 17:56
Będą E znicze...
Zamiast parafiny z knotem będzie bateria litowo jonowa z elektroniką , diodami i jakimiś panelem foto czy inną ładowarką...( Lub będzie jednorazowy ,jak padnie to do pojemnika na elektronikę...)
To na pewno będzie ekologiczne...

Myślę że nieboszczyki mają to w... co i czy tam coś będzie stało.

Kemotxb
30-11-2017, 17:58
Co ty z tym pomorzem?

no wysyła całego tira na Pomorze :rolleyes:

mtdeusz
30-11-2017, 18:10
Nie to sprowadzam z pomorza.

hes
30-11-2017, 18:19
Będą E znicze...
Zamiast parafiny z knotem będzie bateria litowo jonowa z elektroniką , diodami i jakimiś panelem foto czy inną ładowarką...( Lub będzie jednorazowy ,jak padnie to do pojemnika na elektronikę...)
To na pewno będzie ekologiczne...

Mam nadzieję, że napisałeś to żartem?
Stawiam każde pieniądze, że te e- znicze w żaden sposób nie będą bardziej
ekologiczne niż te zwyczajne, uwzględniając oprócz produkcji także utylizację.
Taka jest prawda i wcale mnie to nie cieszy.

mtdeusz
30-11-2017, 18:21
Trzeba zacząć produkcje szamotowcych znicz dolnego spalnia.:lol2::D

Tom1000k
30-11-2017, 18:33
To pozakładaj filtry na wulkany...

Adam M.

haha, :rotfl:
Właśnie, nie dajmy się zwariować. Wystarczy nauczyć ludzi palić, ale nikt z władz ani eko-terrorystów nie jest tym zainteresowany.


Dlatego trzeba wyeliminować ogień i pozwolić go trzymać tylko tam, gdzie są filtry na kominach.

Taa, i jeszcze trzeba wyeliminować UV ze słońca bo też szkodzi. Obie rzeczy są tak samo wykonalne :cool:

mtdeusz
30-11-2017, 18:44
Ten Myjk to jest za bardzo z terroryzowany dymem sąsiadów i swoim GS (jak ma).

Myjk
30-11-2017, 19:33
haha, :rotfl:
Właśnie, nie dajmy się zwariować. Wystarczy nauczyć ludzi palić, ale nikt z władz ani eko-terrorystów nie jest tym zainteresowany.
Nikt normalny nie jest zainteresowany, bo to nie przyniesie znacznej poprawy. Poza mniejszą oprawą wizualną nadal kotły będą truć PMami, benzo(a)pirenami, NOxami i SOxami, a filtry w domowych instalacjach pomogą głównie na PMy... I tak nieźle, ale obawiam się, że instalacja filtrów na kominy puści ludzi z torbami bardziej niż termomodernizacja.


Taa, i jeszcze trzeba wyeliminować UV ze słońca bo też szkodzi. Obie rzeczy są tak samo wykonalne :cool:
Oczywiście, nie ma absolutnie żadnej różnicy pomiędzy słońcem i wulkanami, które były dużo przed człowiekiem i zostaną długo po człowieku, a kotłami stworzonymi i używanymi przez ludzi. Istotnie, wpływ na jedno i drugie mamy absolutnie zerowy.


Ten Myjk to jest za bardzo z terroryzowany dymem sąsiadów i swoim GS (jak ma).
Ale to ty twierdzisz uparcie, że nic nie emitujesz i że z komina nie śmierdzi. Fakty natomiast są takie, że każdy kocioł opalany paliwem stałym pod strzechami emituje syfy, i z każdego śmierdzi. Do tego taki kocioł daje możliwość palenia śmieci i opon, naturalnie bezdymnie -- tylko co z tego skoro sprawność z tego spalania ma w porywach 85%...

mtdeusz
30-11-2017, 19:55
Ja ci mówiem wchodzą 2 całe opony od traktora,która palą się cały miesiąc.
To dlaczego jak wieje z zachodu i u mnie się pali i stane na wschodzie względem komina to nic nie śmierdz?
10% statak kominowa w tym około 3-4% niespalonego CO,śladowe ilości węglowodorów (jak są) NOx
5%strata niespalonego koksu.
A i jeszcze kolega Dikij Petia uzyskał super czyste spalanie węlga na małej mocy i co ty na to?
A wiem,że naród ciemny i kopcą węglem pomimo tego,że gazem by było taniej.
Mi tam nie potrzeban termomodernizajca bo by się zrobił za duży kocioł.
Gdzie ja uparcie twierdziłem,że nic nie emituje?
Emituje CO2,CO,NOx,SOx lotny popiół i śladowe ilości sadzy ale to wina tego,że nie mam gdzie upchać więcje szamotu oraz wielu róźnych czynników.

JTKirk
01-12-2017, 05:17
Będą E znicze...


one już teraz chyba są...
Wydaje mi się, że w tym roku widziałem kilka takich....

muchenz
01-12-2017, 06:49
Jak najszybciej powinni wprowadzić zakaz zanim nas wszystkich wytruje :).

Tak wygląda wykres rakotwórczego benzopirenu w polskich miastach. Dopuszczalna norma to 1 ng. Zimą jest przekraczana w niektórych miastach i gminach nawet kilkadziesiąt razy.

https://lcfvag.bl3301.livefilestore.com/y4mGjkk2X8duaya18sxaFaAAOFYZxQl1Hx45byCfJgSVB6B5LD Hl35O5p7uuqcyvKbwdYLvIw0AzAiOAAStDVwGztUsZaajbW1ia B6uyNAa6eZHJviiHcB933ZEm5l8zNZGm9LueSjRvzCgi8lMTtF FpCzoNPAbQfcZnIPZ3wwv-Do2T56EEA2w0FZqXUddREt_hz7ugbKC8hO4jbec1skSGg?widt h=955&height=264&cropmode=none

Myjk
01-12-2017, 10:06
Ja ci mówiem wchodzą 2 całe opony od traktora,która palą się cały miesiąc.
To dlaczego jak wieje z zachodu i u mnie się pali i stane na wschodzie względem komina to nic nie śmierdz?
10% statak kominowa w tym około 3-4% niespalonego CO,śladowe ilości węglowodorów (jak są) NOx
5%strata niespalonego koksu.
A i jeszcze kolega Dikij Petia uzyskał super czyste spalanie węlga na małej mocy i co ty na to?
Może niech sprzeda ten patent elektrowniom, zbije kupę kasy. Te "głupki" w elektrowniach za grube miliony jakieś filtry montują, potem użerają się z tonami żużlu, jakieś reduktory zanieczyszczeń instalują, marnują energię na mielenie paliwa, mają cyrki z pracą na małej mocy -- a tu się okazuje wystarczy cudownego dolniaka zamontować, obłożyć szamotem, jakiś FLOX uskutecznić i wyjdzie na to samo aaaalbo nawet lepij...


A wiem,że naród ciemny i kopcą węglem pomimo tego,że gazem by było taniej.
Mi tam nie potrzeban termomodernizajca bo by się zrobił za duży kocioł.
Gdzie ja uparcie twierdziłem,że nic nie emituje?
Emituje CO2,CO,NOx,SOx lotny popiół i śladowe ilości sadzy ale to wina tego,że nie mam gdzie upchać więcje szamotu oraz wielu róźnych czynników.
Notorycznie twierdzisz że palisz CZYSTO -- a to nieprawda. Palisz czyściej niż ci ignoranci co kopcą w KGS i innych wszelakich kominkach. Teraz przyjmij, że mniej więcej taka sama różnica jest pomiędzy spalającymi "czysto" pod strzechami (w tym tobą) a palącymi przemysłowo (elektrowniami). To powinno ci uzmysłowić dlaczego niektórzy chcą całkowitego zakazu spalania paliw stałych pod strzechami, i nie wystarczy im tylko wyrównanie do twojego "czystego" poziomu. Taka drabinka. Ty myślisz że jak spalasz "czysto" w KDS (znaczy czyściej niż kopciuchy w KGS nawet palący od góry) stoisz już na najwyższym szczebelku. No, niestety nie.

Termomodernizacji nie zrobisz, bo ci "nie potrzeba". Zamiast ocieplić dom, zmienić kocioł na mniejszy (zmniejszając ilość spalanego paliwa i siłą rzeczy zmniejszając także niską emisję trującą ludzi), kupisz kolejnego spalinowego smoka (wszak ponoć masz w planach zmianę i zakup MPM?), taczkę szamotu tam wrzucisz i będziesz zadowolony -- a jeszcze jakiegoś śmietka czy oponkę sobie "czysto" spalisz. No i jak to wygląda przy takim, co pomimo "brudnego" palenia w KGS od góry, jednak wykona termomodernizację i zmniejszy ilość spalanego paliwa często nawet dwukrotnie? Będzie czystszy od ciebie i twojego super furczącego KDS czy jednak nadal będzie "ciemny"? Wiesz, notorycznie brakuje konsekwencji w tym co piszesz -- a ja nie rozumiem twojego (i wielu innych ludzi) postępowania mniej więcej w takim samym stopniu jak ty nie rozumiesz, nie akceptujesz, wręcz piętnujesz kopcenie w KGS (a nawet "czyste" spalanie w KGS).

Ps. Spaliny z komina wyłaniającego się spod strzechy śmierdzą. ZAWSZE.

alf323
01-12-2017, 11:01
To się zdecyduj, bo dwa zdania wyprułeś z siebie i sam sobie zaprzeczyłeś. Ponadto przypominam, w najlepszym wypadku masz sprawność spalania na poziomie 85%, czyli 15% wywalasz kominem w postaci PMów, a oprócz tego innych syfów, w tym benzo(a)pirenów i innych SOxów i NOxów. W najlepszym wypadku, bo jak pokazuje doświadczenie jest tego znacznie więcej -- choćbyś tonę szamotu napakował do swojego kotła..
.
Niestety, ale sprawność polskich elektrowni niewiele przekracza 40%. Ciepłownie mają trochę więcej. Więc na sprawność patrząc grzanie prądem też odpada. Spaliny z elektrowni faktycznie są mocno oczyszczone, a i tak w planach jeszcze podkręcenie śruby odnośnie emisji CO i NOX. i ciekawostka elektrownie z mokra metodą redukcji NOX nie wypuszczają spalin kominem.

robo__
01-12-2017, 11:13
"O wreszczie znikną wszystkie znicze, które bezsensownie marnują energie i produkują CO2. "

- Jestem jak najbardziej za.

Panie Liwko to już jest choroba.

Liwko
01-12-2017, 11:25
Panie Liwko to już jest choroba.

Jaka? Stawianie zniczy na grobach jest tradycją i tylko tradycją. Czy bez znicza będziesz miał inne wspomnienia o zmarłym?
Niestety ja to widzę tak.

http://images7.bibsy.pl/blw2eeNp/spotkanie-z-rodzina-przy-grobie.jpeg

robo__
01-12-2017, 12:15
Jaka? Stawianie zniczy na grobach jest tradycją i tylko tradycją. Czy bez znicza będziesz miał inne wspomnienia o zmarłym?
Niestety ja to widzę tak.

http://images7.bibsy.pl/blw2eeNp/spotkanie-z-rodzina-przy-grobie.jpeg

A co to za memy z gimbazy ?

Liwko
01-12-2017, 12:30
A co to za memy z gimbazy ?

Nie z gimbazy, a dla gimbazy. Z nikim innym na ten temat nie dyskutuję.

Konsultant Viessmann
01-12-2017, 12:40
Witajcie,
powracając nieco do tematu - widzieliście może pomysł na zadbanie o otoczenie i o to, by sąsiad nie zatruwał spalinami okolicy?

Można wziąć udział w akcji "Nie truj sąsiada!" Wystarczy wydrukować jedną z kilku zawieszek dostępnych na stronie akcji gminazenergia.pl i umieścić na płocie, drzwiach czy oknie sąsiada, który nas truje.

Jak myślicie? Jak zareagowałby Wasz sąsiad na taki "prezent"?

lolson28
01-12-2017, 13:02
Jak myślicie? Jak zareagowałby Wasz sąsiad na taki "prezent"?

Powiesiłby kamienie na moich oknach. Weź się opamiętaj. Jak można wejść do kogoś na posesję i naklejać coś na okna czy drzwi ? :bash:

Co innego dymek z komina :-)