PDA

Zobacz pełną wersję : Czy będzie zakaz palenia węglem???



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

macmac84
30-11-2013, 09:19
Przeczytałem ostatnio, że do 2020 roku ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem w całym kraju. W Krakowie już nie można nim palić. Państwo ponoć będzie dopłacało do wymiany instalacji. Myślicie, że nawet właściciele nowoczesnych kotłów na węgiel będą musieli wyrzucić je na śmietnik? Jak się to odbije na cenach innych nośników energii i kieszeniach polaków? Czy aby unijne przepisy nie powodują więcej szkód niż pożytku?

gentoonx
30-11-2013, 11:06
Przeczytałem ostatnio, że do 2020 roku ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem w całym kraju. W Krakowie już nie można nim palić. Państwo ponoć będzie dopłacało do wymiany instalacji. Myślicie, że nawet właściciele nowoczesnych kotłów na węgiel będą musieli wyrzucić je na śmietnik? Jak się to odbije na cenach innych nośników energii i kieszeniach polaków? Czy aby unijne przepisy nie powodują więcej szkód niż pożytku?

w/g mnie węgiel powinno się spalać w elektrociepłowni i nigdzie więcej, ale...

wiadomo, nie należymy do najbogatszych społeczeństw w Europie, chociaż uważam że to co w Krakowie uchwalili to ruch w dobrym kierunku

a tak w ogóle, to Polaków nie polaków, Prezes jakby rządził to by cie za to na ciężkie roboty zesłał ;)

heine84
30-11-2013, 13:46
nie ma....

piotrmak
30-11-2013, 14:06
Oczywiście że masz rację :)
Ekolodzy, krzykacze i inni mniej ważni chcą aby zakazać całkowicie palić węglem... BRAWO!!!
Dla mieszkańców kraju to jest wyjście idealne, obniżyć cene gazu o 50% to nikt nie będize palił węglem... Proste.... proste... ale niestety nierealne :(

Po pierwsze to gaz trzeba mieć a nie kupować za $ a po drugie to trzeba mieć jak to przesłać do domu. Wywrotką się nie da:)
A tak naprawdę co ekolodzy proponują w zamian?
Atom? Nie
El. wodne? Nie bo rybki, migracje itp.
El. wiatrowe? Nie bo ptaszki
Rozumiem, że ekolodzy są za potężną el. gazową, ale wtedy od razu do księdza i dać na mszę, żeby Putin nie zakręcił

gentoonx
30-11-2013, 14:13
Oczywiście że masz rację :)
Ekolodzy, krzykacze i inni mniej ważni chcą aby zakazać całkowicie palić węglem... BRAWO!!!
Tylko niech zaproponują coś w zamian? Jeśli cena gazu spadnie o 1/2 to nikt nie będzie palił węglem... bo musiałby być chyba idiotą. Łatwiej nakładać zakazy, bo to nic nie kosztuje państwo....Wiem... pomarzyć można... a rząd i tak swoje.
Dla mieszkańców kraju to jest wyjście idealne, obniżyć cene gazu o 50% to nikt nie będize palił węglem... Proste.... proste... ale niestety nierealne :(

Pytanie podstawowe nr1:
Po co budować, skoro nie ma za co utrzymać, a żeby utrzymać trzeba skrobać się po kieszeni?

dla mnie własny dom to komfort, a palenie węglem do tej kategorii nie należy, ale..

komfort to rzecz subiektywna, także nikomu nie zabraniam palenia węglem, choć zgadzam się gdy zabraniają :)

imrahil podpowiedział co robić :
budować cieplejsze domy i grzać prądem - proste? PROSTE

Arturo72
30-11-2013, 14:29
Pytanie podstawowe nr1:
Po co budować, skoro nie ma za co utrzymać, a żeby utrzymać trzeba skrobać się po kieszeni?

dla mnie własny dom to komfort, a palenie węglem do tej kategorii nie należy, ale..

komfort to rzecz subiektywna, także nikomu nie zabraniam palenia węglem, choć zgadzam się gdy zabraniają

imrahil podpowiedział co robić :
budować cieplejsze domy i grzać prądem - proste? PROSTE

Dokładnie,dlatego też jestem za wprowadzeniem zakazu palenia węglem,w nowych domach od razu,w starych za jakiś czas.
Może skłoni to inwestorów do myślenia bo większość buduje domy na pałę,byleby dach nad głową był.

W Polsce panuje ciemnogród wśród nowych inwestorów jeśli chodzi o systemy grzewcze oraz technologie budowy.
Odpowiednio zbudowany dom grzany prądem nie zużyje dużo więcej energii na ogrzewanie niż dom,słaby dom,w którym grzeje się np.ekogroszkiem.

selius
30-11-2013, 14:53
W mojej gminie nie mozna palic weglem,
ale za to mozna ekogroszkiem.

Niby to samo a jednak :)

macmac84
30-11-2013, 15:14
Dokładnie,dlatego też jestem za wprowadzeniem zakazu palenia węglem,w nowych domach od razu,w starych za jakiś czas.
Może skłoni to inwestorów do myślenia bo większość buduje domy na pałę,byleby dach nad głową był.

W Polsce panuje ciemnogród wśród nowych inwestorów jeśli chodzi o systemy grzewcze oraz technologie budowy.
Odpowiednio zbudowany dom grzany prądem nie zużyje dużo więcej energii na ogrzewanie niż dom,słaby dom,w którym grzeje się np.ekogroszkiem.


No a prąd to u nas też chyba z węgla co nie? Jak dobrze ocieplony dom to zużycie węgla też nie będzie jakieś wielkie. Nowoczesne kotły mają bardzo dobrą sprawność. Jak ktoś nie ma dostępu do gazu to chyba tylko prąd albo pompa ciepła zostaje. Bo po tym zakazie to cena drewna na pewno pójdzie mocno w górę. W brew pozorom ludzie myślą całkiem sporo, i liczą też, a węgiel jest po prostu najtańszy,

Arturo72
30-11-2013, 15:36
W brew pozorom ludzie myślą całkiem sporo, i liczą też, a węgiel jest po prostu najtańszy,
Patrząc na zużycie ekogroszka jakim się chwalą niektórzy tu na forum to z najtańszym paliwem nie ma nic wspólnego także nie widzę myślenia ani liczenia i nie wiem pod jakim względem węgiel jest najtańszy.

3t ekogroszka to jakieś min.2400zł a to jest jakieś 7000kWh gdzie spokojnie taką energią można ogrzać prądem dom ok.150m2 przy założeniu zapotrzebowania 50kWh/m2/rok.
Kocioł na ekogroszek to koszt ok.7-8tys.zł a piecyk na prąd to ok.2,5-3tys.zł.
Przy ekogroszku trzeba też postawić komin za ok.4-5tys.zł z wykończeniem a przy prądzie można oszczędzić kasy na kominie.
Gdzie te myślenie i liczenie ?
Ja widzę ciemnogród wśród nowych inwestorów wchodzących w ekogroszek i tyle dlatego jestem za bezwzględnym zakazem stosowania kotłów na ekogroszek w nowych domach i to od razu.

macmac84
30-11-2013, 15:58
No tak ale w jaki sposób zakaz opalania węglem miałby skłonić inwestorów do myślenia? Do jakiego myślenia? Proekologicznego? A jaką masz pewność, że za parę lat jak zakażą również wytwarzania prądu za pomocą spalania węgla, to wszyscy ci którzy grzeją nim nie pójdą z torbami? A węgiel był i będzie tani.

imrahil
30-11-2013, 16:25
spalanie węgla w elektrowni (a także śmieci w spalarni śmieci z turbiną) to zupełnie inna bajka. taka elektrownia sporo się różni od domowej kotłowni. np. w spalarniach śmieci w kotle temperatura nie może spaść poniżej danego progu, bo to grozi syfem w powietrzu i jest to bardzo pilnowane. w nowych zakładach instalowane są odpowiednie systemy oczyszczania spalin i analizatory, z których pomiary są na bieżąco rejestrowane i do wglądu dla odpowiednich instytucji. to nie te czasy, że filtry w elektrowni dało się zbajpasować.

jak wybuduje się dom, którego koszt ogrzewania prądem jest odpowiednio niski (niższy niż przy innym domu ogrzewanym węglem), to chyba nie trzeba się martwić o koszt utrzymania. prąd zdrożeje, można kupić pompę ciepła (która do domu o niskim obciążeniu cieplnym jest tańsza niż do domu "tradycyjnego"). koszt takiego domu jest niewiele wyższy niż tradycyjnego, przynajmniej w moim przypadku. można zaoszczędzić na powierzchni na opał, kominie, kotle itd.

wokół mnie same rodziny górnicze, moja zresztą też. wszystkich namawiam do takiego budowania, ale większość ma mnie za idiotę. jak im mówię, że do tego mam bezobsługowe ogrzewania, to mi mówią, że oni lubią 3-6 razy na dobę dorzucić węgla do śmieciucha, więc argument o bezobsługowym ogrzewaniu nie ma szans ;). oni mają węgiel za darmo (do czasu). ostatnio w związku z problemami Kompanii Węglowej krążą plotki o likwidacji deputatu węglowego dla emerytów (chyba 3 tony rocznie) i niektórzy nawet mi przestali zaprzeczać ;).

Arturo72
30-11-2013, 16:28
No tak ale w jaki sposób zakaz opalania węglem miałby skłonić inwestorów do myślenia? Do jakiego myślenia?
Przeczytaj dokładnie mój wcześniejszy post to może zrozumiesz do jakiego myślenia ma przyczynić się zakaz palenia węglem.


wokół mnie same rodziny górnicze.
U mnie podobnie a na dodatek 3 kopalnie w promieniu 5km a 5 w promieniu 10km ;)

gondoljerzy
30-11-2013, 16:51
Zakazujmy węgla, zakazujmy! Putin i Gazprom do spółki z Pawlakiem już zacierają ręce. Aleście panowie mądrzy. Mądrzy inaczej.
Mądre było by zakazanie dymienia z kominów. Lotna brygada jeździ i wlepia mandaty za dym. A czym kto się ogrzewa, czy spala węgiel, czy stare gumiaki, czy biogaz z gnojówki, to nie powinno podlegać jakimkolwiek zakazom/nakazom.

czp01
30-11-2013, 16:54
Palę ekogroszkiem i jestem za zakazem palenia węglem w każdej postaci ale pod jednym warunkiem, że ECAT będzie faktem i ogólnie dostępnym medium ( tu pisaliśmy http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211738-Co-s%C4%85dzicie-o-ECAT&highlight=ECAT )

To tylko wtedy będzie miało sens :)

imrahil
30-11-2013, 17:10
ja to generalnie jestem przeciwnikiem wszelkich zakazów i nakazów, ale w przypadku węgla w domowych kotłowniach chodzi także o nasze zdrowie.

macmac84
30-11-2013, 17:59
No tak są jeszcze drewno, pelet i brykiet. Ale ich ceny na pewno mocno podskoczą jeżeli nie będzie można palić węglem. Bo nie wierzę że ludzie z węgla od razu na PC się przerzucą, a w wielu miejscach o dostępie do gazu mowy nie ma. A tak na marginesie to nie lubię zakazów :no:

gentoonx
30-11-2013, 18:07
":no:" już nie działa :)

brzydactwa te emoty nowe

a wracając do tematu w kwestii tego ile podrożeje drewno, pellety itp po zakazie palenia węglem - moje Pytanie nr1 dalej aktualne, odpowiedź też.

akumulator
30-11-2013, 18:12
Polecam również watek tam na bieżąco były relacjonowane zdarzenia w Krakowie włącznie z projektem ustawy w której wykreślono zakaz palenia drewnem w kominkach. Bo w Krakowie poszli o krok dalej i nie można palić również drewnem .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221191-Czy-mo%C5%BCna-zakaza%C4%87-palenia-drewnem-w-kominku-2015-r

Co do zakazów będzie ich coraz więcej. Z roku na rok są zakazy, niby dla dobra społeczeństwa. Zaczęło się od żarówek „energo-oszczednych „ z dużą zawartością rtęci. A co do elektrociepłowni to np. Grupa Electricite de France, do której należy krakowska elektrociepłownia w Łęgu w porozumieniu z lobby gazowym sama ustala reguły gry jakie ma przyjąć społeczeństwo krakowskie ( na początek). Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze , a Polska na węglu stoi więc węgiel stanieje i pojedzie pociągami za granice . ;)

macmac84
01-12-2013, 09:11
Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.

Arturo72
01-12-2013, 09:28
Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.
Mieszkam na wsi,otoczony jestem domami grzanymi węglem,na parapetach syf z sadzy,po wyjściu z domu smród palonego węgla.
Obok budują się 2 nowe domy,po ok.200m2,oczywiście będą opalane węglem,widocznie inwestorów tych "nie stać" na inny system grzewczy czy dobrą izolację,która kosztuje ok.5tys.zł bo mają po 10cm na ścianach, co w porównaniu do 500tys.zł za cały dom jest kwotą przekraczającą ich możliwości finansowe.
Ciemnogród poprostu.

malux20
01-12-2013, 09:46
faktycznie o takiej izolacji szkoda gadac
ale węgla jako takiego i to w nowych domach nie krytykowałbym tak jednoznacznie

pietruch78
01-12-2013, 09:51
Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.

Tak Krakow jest poligonem doswiadczalnym od jakis 6 lat , i nic z tego nie wynika.
Jest uchwala zakazujaca palenia smieci i co z tego?? NIE MA KTO I JAK JEJ EGZEKWOWAC
Probowano wprowadzic uchwale zakazujaca opalania mialem - BUBEL TRAFIL DO KOSZA

Nie sztuka jest uchwalic jakis zakaz , ktory i tak albo trafi do kosza , albo nie bedzie mozna go wyegzekwowac, sztuka jest jest wziasc odpowiedzialnosc za bezmyslne dzialania Wydzialu Urbanistycznego UMK .
Ten Wydzial bezmyslnie lub celowo pozwolil na bezmyslna zabudowe naturalnych kanalow wentylacyjnych Miasta , ktore to dzialki w minionym ustroju byly nie do ruszenia!!!! , a nasi ojcowie , dziadkowie opalali weglem.

Niestety polozenie Krakowa jest takie a nie inne i takie zakazy nie polepsza jakosci powietrza.

Druga sprawa to kamienice w centrum sa w wiekszosci w rekach prywatnych i wszelkie proby modernizacji systemow ogrzewania w nich poniosa za soba drastyczne podwyzki czynszow ,aco za tym idzie moze to doprowadzic do wyludniania centrum do gmin obrzeznych gdzie nie ma zakazu.

Straci na tym budzet Miasta (ktory i tak juz ledwie zipie) , a ze wszystkich granicznych gmin nadal bedzie naplywalo "dymne"powietrze

firewall
01-12-2013, 12:24
Nie czegoś takiego jak smród palonego węgla. Problemem jest spalanie tworzyw sztucznych,płyt meblowych, szmat itp.
Jednak w dużych miastach powinien być zakaz palenia w piecach węglowych. Ale zanim coś takiego wprowadza się najpierw należy poprowadzić sieć ciepłowniczą aby każdy mieszkaniec mógł wpiąć się do sieci.
Najpierw mądrzej jest egzekwować istniejące przepisy. Gdyby zaczęto kontrolować kominy na obecność dioksyn i kierować sprawy do sądów to jakość powietrza zdecydowanie poprawiłaby się.

Arturo72
01-12-2013, 12:51
Nie czegoś takiego jak smród palonego węgla.
Zaręczam Ci,że jest coś takiego,u szwagra w kotłowni gdzie pali tylko ekogroszek czuje coś podobnego jak u mnie po wyjściu z domu.
Dla mnie jest to smród palonego węgla.

fachman19
01-12-2013, 13:06
mam nadzieję ,że będzie zakaz .
Spalanie śmieci jest szkodliwe .
Wiem ,że węglowcy zbuntuję się .Ale ja nie chce być truty.
Chyba ,że macie jakiś inny pomysł.

imrahil
01-12-2013, 13:26
jest smród palonego węgla, szczególnie przy rozpalaniu lub za niskiej temperaturze i duszeniu. a że większość ma kotły przewymiarowane, to większość dusi i kopci. z tego jest syf, smród i smog.

Mirek_Lewandowski
01-12-2013, 13:37
jak wybuduje się dom, którego koszt ogrzewania prądem jest odpowiednio niski (niższy niż przy innym domu ogrzewanym węglem), to chyba nie trzeba się martwić o koszt utrzymania. prąd zdrożeje, można kupić pompę ciepła (która do domu o niskim obciążeniu cieplnym jest tańsza niż do domu "tradycyjnego"). koszt takiego domu jest niewiele wyższy niż tradycyjnego, przynajmniej w moim przypadku. można zaoszczędzić na powierzchni na opał, kominie, kotle itd. .

Czytam... i nagła cholera mnie bierze. Gdzie ty żyjesz? Się wybuduje... jasne, samo i za friko. Miliony chałup w Polsce gdzie ludzie ledwo koniec z końcem wiążą, jesienią chrust i patyki z lasu noszą, a jak mają na tonę najgorszego węgla to się cieszą. I wszyscy nagle se pobudują domy pasywne... na "ekologiczny" prąd.
Ile wsi ma gaz? Ile kosztuje przyłącze? Piec? Modernizacja co? Ocieplenie choćby tej chałupy która już stoi?
Cóż, bogaty biednego nie zrozumie... ludzie nie palą węglem bo chcą. Nikt normalny nie lubi się brudzić i popiołu wynosić...

Ja proponuję zakaz latania samolotów. Tysiące ton paliwa spalonego w atmosferze, tysiące ton CO2. Samochody to przy tym pikuś, mały pikuś. Zresztą... przecież jeździć samochodami też ostatecznie można zabronić!

Arturo72
01-12-2013, 13:42
Czytam... i nagła cholera mnie bierze. Gdzie ty żyjesz? Się wybuduje... jasne, samo i za friko. Miliony chałup w Polsce gdzie ludzie ledwo koniec z końcem wiążą, jesienią chrust i patyki z lasu noszą, a jak mają na tonę najgorszego węgla to się cieszą. I wszyscy nagle se pobudują domy pasywne... na "ekologiczny" prąd.
Ile wsi ma gaz? Ile kosztuje przyłącze? Piec? Modernizacja co? Ocieplenie choćby tej chałupy która już stoi?
Cóż, bogaty biednego nie zrozumie... ludzie nie palą węglem bo chcą. Nikt normalny nie lubi się brudzić i popiołu wynosić...

Ja proponuję zakaz latania samolotów. Tysiące ton paliwa spalonego w atmosferze, tysiące ton CO2. Samochody to przy tym pikuś, mały pikuś. Zresztą... przecież jeździć samochodami też ostatecznie można zabronić!
Jakbyś nie doczytał to imrahil pisał o nowobudowanych domach...
Ktoś kto decyduje się budować chałupę za 400-500tys.zł i pakuje do niego wungiel to jest-gigant ;)

Ja też budowałem po niskich kosztach ale węgiel odrzuciłem od razu.
Kosztowność budowy domu energooszczędnego to mit powielany przez nie mających pojęcia o tym o czym mówią.

Mirek_Lewandowski
01-12-2013, 13:46
Wiem, że pisał. I dobrze. Ale ja pytam co mają zrobić miliony właścicieli starych domów, w których dobrze jak jest co na węgiel, bo czasem jeszcze kuchnia i piece kaflowe...
A co do nowych... ten wątek:
Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego)696 postów... węglem chcą palić? czubki czy co?

Mirek_Lewandowski
01-12-2013, 13:59
I jeszcze jedno... spojrzałem za okno. Widzę dachy dwóch domów sąsiadów. Wiem, że mają piece na gaz. Ale widzę co leci i z którego komina
Nie pozbyli się pieców na węgiel. I czemu nie grzeją gazem, tylko się brudzą? Ot... pytanie. Retoryczne raczej.

gentoonx
01-12-2013, 14:10
Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.

na wsi nawet jak 3 domy stoją i palą węglem, a ty masz czwarty bez węgla - to czujesz że coś jest nie tak

gentoonx
01-12-2013, 14:14
Pytanie podstawowe nr1:
Po co budować, skoro nie ma za co utrzymać, a żeby utrzymać trzeba skrobać się po kieszeni?

dla mnie własny dom to komfort, a palenie węglem do tej kategorii nie należy, ale..

komfort to rzecz subiektywna, także nikomu nie zabraniam palenia węglem, choć zgadzam się gdy zabraniają :)

imrahil podpowiedział co robić :
budować cieplejsze domy i grzać prądem - proste? PROSTE

na wszystkie narzekania - sam siebie cytuję - porażka

imrahil
01-12-2013, 15:29
Czytam... i nagła cholera mnie bierze. Gdzie ty żyjesz? Się wybuduje... jasne, samo i za friko. Miliony chałup w Polsce gdzie ludzie ledwo koniec z końcem wiążą, jesienią chrust i patyki z lasu noszą, a jak mają na tonę najgorszego węgla to się cieszą. I wszyscy nagle se pobudują domy pasywne... na "ekologiczny" prąd.
Ile wsi ma gaz? Ile kosztuje przyłącze? Piec? Modernizacja co? Ocieplenie choćby tej chałupy która już stoi?
Cóż, bogaty biednego nie zrozumie... ludzie nie palą węglem bo chcą. Nikt normalny nie lubi się brudzić i popiołu wynosić...

Ja proponuję zakaz latania samolotów. Tysiące ton paliwa spalonego w atmosferze, tysiące ton CO2. Samochody to przy tym pikuś, mały pikuś. Zresztą... przecież jeździć samochodami też ostatecznie można zabronić!

Trochę głupoty gadasz. Większość ludzi w okolicy, których znam, buduje domy większe niż ja i będą palić węglem. Mają po 250-300 metrów po podłogach. Mają generalnie większe dochody niż ja. Tutaj pieniądze nie mają nic do rzeczy.

sacha
01-12-2013, 16:01
Trochę głupoty gadasz. Większość ludzi w okolicy, których znam, buduje domy większe niż ja i będą palić węglem. Mają po 250-300 metrów po podłogach. Mają generalnie większe dochody niż ja. Tutaj pieniądze nie mają nic do rzeczy.

Komuś przypisujesz głupoty a popatrz co sam piszesz - pieniądze nie mają nic do rzeczy. Nawet jak znajdziesz potwierdzenie do swojej teorii to jest to odosobniony przypadek a nie reguła. Zrób ankietę i przekonasz się jaka jest prawda - pewno się zdziwisz.

imrahil
01-12-2013, 16:14
pieniądze mają takie znaczenie, że jak ktoś je ma to buduje dom, jak ma ich mniej, to powinien budować mniejszy, jak nie ma to nie buduje. ja po prostu nie rozumiem jak można budować domy, których nie jest się w stanie utrzymać. a potem jest płacz i narzekanie, że zabronili palić węglem. dla starych domów to głupota zakazywać palenia węglem, ale nowy dom da się bez problemu tak przemyśleć i wybudować, żeby nie ponosić specjalnych dodatkowych kosztów i nie dymić.

wystarczy rozejrzeć się wokół i zauważyć ile w Polsce stoi rozpoczętych domów, które nigdy nie zostaną wykończone. zwykle to są spore powierzchnie, wystarczyłoby odjąć trochę metrów i byłaby kasa na elewację czy bezobsługowy i czysty system ogrzewania. niektórzy palący węglem w nowych domach śmieją się z tego, że buduję dom 123 m2.

Mirek_Lewandowski
01-12-2013, 16:35
Trochę głupoty gadasz. Większość ludzi w okolicy, których znam, buduje domy większe niż ja i będą palić węglem. Mają po 250-300 metrów po podłogach. Mają generalnie większe dochody niż ja. Tutaj pieniądze nie mają nic do rzeczy.

Może i głupoty. A powiedz mi, czemu tak jest. Podałeś fakty... ale nawet przez chwilę się nie zastanowiłeś nad przyczynami. Jakoś nie wierzę że lubią szuflować węgiel, mieć syf w kotłowni i wynosić popiół. To raz. A dwa- cały czas nie piszę o nowych domach (to dla mnie oczywista oczywistość-planowanie ogrzewania węglem bez sensu) tylko pytam co mają zrobić właściciele starych, z których wiele to nawet nie bardzo się nadaje do termomodernizacji?

sacha
01-12-2013, 20:05
[QUOTE=Mirek_Lewandowski;6246790... tylko pytam co mają zrobić właściciele starych, z których wiele to nawet nie bardzo się nadaje do termomodernizacji?[/QUOTE]

Ja wiem co mają zrobić! Za odpowiedz niech posłuży stare powiedzonko - emeryci i renciści popierajcie partię czynem, umierając przed terminem. I teraz wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu miłościwie nam panującego i wszystko aktualne i jasne.

gentoonx
01-12-2013, 21:27
W Krakowie mają sposnsorować czy dopłacać na wymianę systemów, więc w czym problem.

byry007
01-12-2013, 21:33
Jak ma w ogóle wejść taki zakaz to początek powinien być zastosowany na nowo budowane budynki a dalej eliminować te które już stoją i dymią , u mnie widać też 2 sąsiadów którzy palą miałem jeden nawet mokrym i nieraz tak sie dymi że wyjść na spacer sie nie da a przejść obok w ogóle , też fajnie widać jak mieszkają jeszcze lekarze , prawnicy na każdym podwórku drewutnia zawalona drewnem, jakoś nie widzę tego żeby ludzie nagle przestali palić węglem sam widzę w swoim okręgu znajomych,rodziny każdy płacze że kasy na opał nie ma , fajnie to widać jak się zimą jedzie obok bloków -10C na dworze a okna po otwierane bo za gorąco a z komina ciepłowni sie kopic tak że ho ho moje zdanie jest takie że blokowcy powinni mieć pozakładane liczniki na ogrzewanie ale nie marnują ciepło trują środowisko bo płacą stałą kase za ogrzewanie mieszkania.

BrodowskiG
01-12-2013, 21:38
Oczywiście że masz rację :)
Ekolodzy, krzykacze i inni mniej ważni chcą aby zakazać całkowicie palić węglem... BRAWO!!!
Tylko niech zaproponują coś w zamian? Jeśli cena gazu spadnie o 1/2 to nikt nie będzie palił węglem... bo musiałby być chyba idiotą. Łatwiej nakładać zakazy, bo to nic nie kosztuje państwo....Wiem... pomarzyć można... a rząd i tak swoje.
Dla mieszkańców kraju to jest wyjście idealne, obniżyć cene gazu o 50% to nikt nie będize palił węglem... Proste.... proste... ale niestety nierealne :(
jak już to podnieść cene węgla x2 :)

280m
01-12-2013, 21:53
Jakie dopłacanie? Jakie dotacje? o czym ty piszesz? stworzą taką papierologię jak zawsze i do tego progi dochodowe pewnie jak przy innych dotacjach z MOPSU czyli jakieś 700zł na łeb. Czyli jak masz tylko troszeczkę więcej to nie dostaniesz nic. Do tego najbiedniejsi ludzie często starsi nie ogarną tematu. Do tej pory jakoś byli w stanie ogrzać się i nie żebrać w mopsie a teraz mają iść i całować klamki bo ktoś im zakazuje ogrzewać się węglem.

Ja sam dwa lata temu wymieniłem stary piec na nowy z podajnikiem pierwsze dwa tygodnie sąsiedzi którzy wiedzieli że wymieniłem na podajnik przychodzili do mnie pytać kiedy zacznę palić bo z komina dymu nie ma? tyle z tego pieca po prostu dymu nie ma dopiero jak jeden z drugim zobaczył że rzeczywiście się pali a z komina dym nie idzie to uwierzyli że da się. Teraz okazuje się że do 5 lat mam wszystko na złom wywalić, Dlaczego pytam? absurd jest taki że będą ludzie kominki zakładać więcej pewnie tyle że jak w kominku byle jakim drzewem się pali to się dymi i to jeszcze jak. no ale w kominku wolno.

zyzolek
01-12-2013, 21:59
Ciekawe, co Kraków z tym zrobi, skoro jest zakaz palenia węglem;)
http://polska.edf.com/spoyki-edf-w-polsce/edf-polska-oddziay-i-w-krakowie/prezentacja-48586.html

Jeśli zakaz ma obowiązywać, to chyba wszystkich?
Inaczej jest to chyba niekonstytucyjne?

Bo jeżeli jakieś prawo ma obowiązywać, to chyba wszystkich???

gentoonx
01-12-2013, 22:01
...fajnie to widać jak się zimą jedzie obok bloków -10C na dworze a okna po otwierane bo za gorąco a z komina ciepłowni sie kopic tak że ho ho moje zdanie jest takie że blokowcy powinni mieć pozakładane liczniki na ogrzewanie ale nie marnują ciepło trują środowisko bo płacą stałą kase za ogrzewanie mieszkania.

Prawdziwy Polak zawsze znajdzie na drugiego haka, u siebie nic złego nie zauważa.

byry007
01-12-2013, 22:16
Też mieszkałem w blokach i dla było dziwne poco dostarczać tyle ciepła do domu jak każdy otwierał okna bo za gorąco było , mam piec na paliwo stałe pale drewnem i brykietem bo mam bufor i wiem ze jak sie pali drewnem i tłumi sie cug to może się dymić gorzej niż przy węglu .

piotrmak
02-12-2013, 08:14
W Krakowie mają sposnsorować czy dopłacać na wymianę systemów, więc w czym problem.

Problem w tym, że to z moich pieniędzy:)

imrahil
02-12-2013, 18:19
Może i głupoty. A powiedz mi, czemu tak jest. Podałeś fakty... ale nawet przez chwilę się nie zastanowiłeś nad przyczynami. Jakoś nie wierzę że lubią szuflować węgiel, mieć syf w kotłowni i wynosić popiół. To raz. A dwa- cały czas nie piszę o nowych domach (to dla mnie oczywista oczywistość-planowanie ogrzewania węglem bez sensu) tylko pytam co mają zrobić właściciele starych, z których wiele to nawet nie bardzo się nadaje do termomodernizacji?

Ja też piszę o nowych domach, przeczytaj jeszcze raz moje wypowiedzi. W nowych domach węgiel powinien być zakazany od kilku lat. Pozwolenie na budowę = brak ogrzewania na węgiel.

Mirek_Lewandowski
02-12-2013, 19:09
W Krakowie mają sposnsorować czy dopłacać na wymianę systemów, więc w czym problem.


Jasne.... różnice w cenie węgla i gazu też dopłacą? A przez jaki czas? Zapomnieli pewno napisać...

4 miliony chałup i mieszkań opalanych węglem. 1/3 pogłowia. Razy ile? Specem nie jestem, niech ktoś z branży się wypowie.
A kto to zapłaci niby? A skąd te pieniążki weźmie? Wydrukuje? Najpierw musi nam zabrać, żeby dać. A jak mówi że zabierze, to zabierze, a jak mówi, że da, to mówi.
Właśnie czytam o podwyżce VAT...

Mirek_Lewandowski
02-12-2013, 19:11
Ja też piszę o nowych domach, przeczytaj jeszcze raz moje wypowiedzi. W nowych domach węgiel powinien być zakazany od kilku lat. Pozwolenie na budowę = brak ogrzewania na węgiel.

Przecież piszę że w nowych domach to oczywiste! Też przeczytaj jeszcze raz:rolleyes:
I tak to powinno wyglądać, tylko że jak zwykle u nas rewolucja zamiast ewolucji...

280m
02-12-2013, 21:49
Ludzie to absurd, po europie (a co nieco akurat jeżdżę i nie mówię o wakacjach) palą peletem widziałem wielokrotnie nawet nasz pellet sprowadzają co niektórzy, i wolno i nikomu nie przeszkadza każdy rozumie jakoś, jak w Belgi w zeszłym tygodniu mówię znajomym co mają właśnie piecyk na pellet że u mnie właśnie zakaz przegłosowali to nik nie mógł w to uwierzyć.
Że co niby do pieca wrzutowego ludzie będą śmieci wkładać? POsły osły zostawili kominki bo co drugi ma taki w domu więc sobie kuku nie zrobią ale choćby ten pellet jest fuj.

gentoonx
02-12-2013, 21:59
no to żeby pogodzić wszystkich :
1 zakazać palenia węglem w nowym - a jak złapią na łamaniu zakazu to bez rozprawy 25lat ciężkich robót, najlepiej w kopalni
2. stare, opalane węglem - najlepiej od ręki wyburzyć ;)

gentoonx
02-12-2013, 22:00
Ludzie to absurd, po europie (a co nieco akurat jeżdżę i nie mówię o wakacjach) palą peletem widziałem wielokrotnie nawet nasz pellet sprowadzają co niektórzy, i wolno i nikomu nie przeszkadza każdy rozumie jakoś, jak w Belgi w zeszłym tygodniu mówię znajomym co mają właśnie piecyk na pellet że u mnie właśnie zakaz przegłosowali to nik nie mógł w to uwierzyć.
Że co niby do pieca wrzutowego ludzie będą śmieci wkładać? POsły osły zostawili kominki bo co drugi ma taki w domu więc sobie kuku nie zrobią ale choćby ten pellet jest fuj.

mam nadzieję, że odróżniasz węgiel od pelletów

280m
02-12-2013, 22:26
ja odróżniam POsły widać nie.

zawijan
03-12-2013, 07:03
mam nadzieję, że odróżniasz węgiel od pelletów

Taak?
To czym się różni spalanie węgla od spalana pelletów?

Jurgonka
03-12-2013, 09:02
Taak?
To czym się różni spalanie węgla od spalana pelletów?
W moim kotle niczym w kotłach retortowych ?

piotrmak
03-12-2013, 10:17
Dla ciekawości dodam, że wprowadzono akcyzę na gaz ziemny dla firm:) To już malutki krok do obłożenia domów, a Wy tu z ekologią wjeżdżacie

tufus
04-12-2013, 11:02
Witam,
Z tego co czytam to będzie zakaz palenia węglem od 2020 (musimy się dostosować do Unii Europejskiej). Nie wiem czy zakaz ten będzie obejmował ekogroszek?
A ja za słowami wielkiego elektryka "jestem za a nawet przeciw", za ze względu na ochronę środowiska, przeciw ponieważ nie ma konkretnej alternatywy w Naszym ukochanym kraju. Ogrzewanie olejem czy gazem propan jest bardzo drogie, a nie wierzę że w ciągu najbliższych lat będzie dostępny gaz na wsi. Nie każdy może zainstalować pompę ciepła zwłaszcza w budynkach z lat 70 czy 80, ponieważ nie chodzi tylko o ocieplenie budynków ale również wymian całej instalacji co. pompa ciepła efektywnie pracuje przy podłogówce. Skąd na to pieniądze ?????????

asolt
04-12-2013, 11:20
Witam,
Z tego co czytam to będzie zakaz palenia węglem od 2020 (musimy się dostosować do Unii Europejskiej). Nie wiem czy zakaz ten będzie obejmował ekogroszek?


Ekogroszek to nie węgiel?

kaszpir007
04-12-2013, 11:30
Witam,
Z tego co czytam to będzie zakaz palenia węglem od 2020 (musimy się dostosować do Unii Europejskiej). Nie wiem czy zakaz ten będzie obejmował ekogroszek?
A ja za słowami wielkiego elektryka "jestem za a nawet przeciw", za ze względu na ochronę środowiska, przeciw ponieważ nie ma konkretnej alternatywy w Naszym ukochanym kraju. Ogrzewanie olejem czy gazem propan jest bardzo drogie, a nie wierzę że w ciągu najbliższych lat będzie dostępny gaz na wsi. Nie każdy może zainstalować pompę ciepła zwłaszcza w budynkach z lat 70 czy 80, ponieważ nie chodzi tylko o ocieplenie budynków ale również wymian całej instalacji co. pompa ciepła efektywnie pracuje przy podłogówce. Skąd na to pieniądze ?????????

Na razie to są pomysły UE , a już jest spory opór aby takie coś wprowadzić...
UE chodzi o ograniczenie emisji zanieczyszczeń a nie o zakaz palenia węglem ..

Standardowo media znalazły sobie "tanią" sensację i wprowadzają w błąd ...

Tak jak już pisałem , w pierwszej kolejności trzeba wreszcie karać i to mocno tych co palą śmieciami w piecach , a po drugie zacząć od edukacji tych co palą starej generacji kotłami. Zamiast bzdurnych "pseudoszkoleń" z UE zrobić szkolenia dla "palaczy węglowych". Dodatkowo zacząć wymaga że każdy kocioł ma mieć certfikat ekologiczny.
Dużo sprzedawanych kotłów już takie certyfikat ma , ale jest mnóstwo najtańszych które tego nie ma ...

Według mnie edukacja + wymiana kotłów na nowocześniejsze ...

O zakazie węgla nie ma mowy , bo po prostu cała nasza energetyka jest oparta na węglu a dodatkowo węgiel jest tanim paliwem ...

marcinbbb
04-12-2013, 11:48
Tak zakładajmy wszyscy PC później w połowie listopada wszyscy je włączymy i będziemy patrzeć jak nasza nowoczesna sieć energryczna ulega przeciążeniu, w starszych budynkach jak zaczynają palić się aluminiowe kable. Chwilę później w środku lutego jak będzie -20 stopni Rząd zacznie krzyczeć aby ograniczyć zużycie prądu bo urządzenia z COP 5 pobierają zbyt wiele energii elektrycznej i dla wszystkich niestety nie starczy. Bo nasze nowoczesne elektrownie opalane węglem niestety nie wyrabiają z produkcją MW energii i musimy prąd kupować od Rosjan. Alternatywą będzie budowa Elektrowni atomowej ale to dopiero po 2035r, do tego czasu nasz kraj pokryje sieć elektrowni wiatrowych, wszechobecnych paneli słonecznych a zapłacimy za to wszystko my z własnych kieszeni płacąc podatek VAT w wysokości 35% i miesięczne rachunki za prąd w wysokości średniej krajowej.

Cholera chyba mnie poniosło...

rutino78
04-12-2013, 12:18
nie, w naszych realiach to bardzo możliwy pomysł :)
na pewno jakiś porządek trzeba robić, wzmocnić jakoś służby od ochrony środowiska, żeby zakaz palenia śmieci dałoby się egzekwować.
Zakazać sprzedaży flotu czy mułu dla odbiorców detalicznych.

Jurgonka
04-12-2013, 13:16
nie, w naszych realiach to bardzo możliwy pomysł :)
na pewno jakiś porządek trzeba robić, wzmocnić jakoś służby od ochrony środowiska, żeby zakaz palenia śmieci dałoby się egzekwować.
Zakazać sprzedaży flotu czy mułu dla odbiorców detalicznych.
Nie postulujcie o wzmocnienie służb ochrony środowiska, to nie zwiększy naszego bezpieczeństwa ekologicznego, tylko do reszty pozbawi racjonalności w życiu codziennym. Zakaz palenia śmieci to fikcja, hasło, które ma pozwolić na większą ingerencje w nasze kieszenie. Można postulować o badania spalin wychodzących z komina, lecz wtedy będą konkretne liczby a nie bełkot. Władza chcę bełkotu, a my bierzemy w tym udział. Tylko konkretny pomiar z naszego komina powinien powodować sankcje. Lecz lepszy bełkot o trujących piecach węglowych. Tylko pomiary!!!!

orko
04-12-2013, 15:14
Świetny pomysł z tym zakazem. Nareszcie coś drgnęło w tym kraju.

piotrmak
04-12-2013, 16:21
Przeczytałem właśnie, że miasto będzie zwracało nawet 100% kosztów za wymianę instalacji, no i zakaz nie będzie dotyczył kominków, więc pewnie teraz wszyscy masowo zaczna zakładać kominki z płaszcem wodnym: http://i-ogrzewanie.pl/news/show/11.html

Słowo "nawet" w artykule zostawia dużą furtkę. Pewnie ze 3% mieszkańców dostanie nawet 100%.
Ciekawe, czy będą pamiętać o pieniądzach za rok jak będą uchwalać budżet na 2015.
Ciekawi mnie (przy dziurawych budżetach bez "nawet" w 100% polskich miast) co obetną mieszkańcom w ramach rekompensaty i znalezienia środków finansowych?

280m
04-12-2013, 16:46
skoro zakaz palenia paliwami stałymi to rozumiem że obejmie wszystkich czyli łęg w Krakowie przełączą na gaz. No chyba ekolodzy nie dopuszczą żeby wielki komin smrodził.

yaiba83
04-12-2013, 17:48
Ja się tylko zastanawiam, czy przy zakazie palenia węglem 100% miasta ma dostęp do gazu? A jak ktoś nie ma w ogóle przyłącza, albo dociągnięcie gazu na większą odległość? Pożyjemy zobaczymy, ale mocno mi się wydaje, że o tej przymusowej wymianie jeszcze usłyszymy w TV.

firewall
04-12-2013, 17:54
Przypuszczalnie z tą uchwałą będzie tak jak ze sprzątaniem po pieskach, a straż miejska będzie w tym temacie równie gorliwa.

gentoonx
04-12-2013, 18:39
Nie panikujcie tak, nikt nie zrobi tego w rok czy dwa, to tak samo jak z utylizacją eternitu na dzisiejszych dachach - uchwalone było - było, ankiety poszły - poszły, efekt.. prawie żaden od wielu lat.

KvM
04-12-2013, 20:25
Nie postulujcie o wzmocnienie służb ochrony środowiska, to nie zwiększy naszego bezpieczeństwa ekologicznego, tylko do reszty pozbawi racjonalności w życiu codziennym. Zakaz palenia śmieci to fikcja, hasło, które ma pozwolić na większą ingerencje w nasze kieszenie. Można postulować o badania spalin wychodzących z komina, lecz wtedy będą konkretne liczby a nie bełkot. Władza chcę bełkotu, a my bierzemy w tym udział. Tylko konkretny pomiar z naszego komina powinien powodować sankcje. Lecz lepszy bełkot o trujących piecach węglowych. Tylko pomiary!!!!

Tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo ekologiczne, ale najzwyczajniejsze trucie ludzi! Węgiel zawiera w sobie szereg trujących substancji, metali ciężkich i jego spalanie jest przyczyną przedwczesnej śmierci oraz chorob ludzi. W tym raka. Wyeliminowanie pieców to jednocześnie wyeliminowanie spalania śmieci. Dwie pieczenie na jednym ogniu i pewnie taniej będzie sfinansować nowe instalacje ludziom niż rzesze kontrolerów.

Jurgonka
04-12-2013, 21:08
Tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo ekologiczne, ale najzwyczajniejsze trucie ludzi! Węgiel zawiera w sobie szereg trujących substancji, metali ciężkich i jego spalanie jest przyczyną przedwczesnej śmierci oraz chorob ludzi. W tym raka. Wyeliminowanie pieców to jednocześnie wyeliminowanie spalania śmieci. Dwie pieczenie na jednym ogniu i pewnie taniej będzie sfinansować nowe instalacje ludziom niż rzesze kontrolerów.
Badać spaliny i zabraniać. Zabraniać bo:..... jest to nieracjonalne. Jeśli w moim kominie jest tak strasznie (badania) ukarać, zakazać. Lecz wskazać alternatywne źródło ciepła. Państwo zmieniając ceny ma największy wpływ na to czym grzejemy. Olej opałowy - podatek - akcyza i inne narzuty i mamy tanie grzanie. Lecz tu nie chodzi o ekologie , nie chodzi o zdrowie, liczy się tylko kasa. Nasza władza ma mentalność woźnicy, bata używa tylko wobec konia który ciężko pracuje. Karze tylko ludzi którzy sami coś robią (budują domy) obiboków hołubi.

marcinbbb
05-12-2013, 07:47
Niestety ale muszę się zgodzić z Jurgonka. Wszyscy tu cieszą się z tego że będzie zakaz palenia węglem wszyscy przez 50 lat nie byli truci i podrtuwani przez całą polskę. Ale jak tylko w jednym mieście zabronili palenia węglem tak wszyscy nagle są truci i jak najbardziej za tym aby zakazać i co... i nic żadnej alternatywy ale zakazywać. Ciekawe co będziecie o tym pomyśle mówili jak przejdziecie na emeryturę... i za 1200 PLN będziecie mieli wyżyć, kupić leki, i jeszcze ogrzać cały dom - chyba że wszyscy już od lat oszczędzają na emeryturę aby było ich stać na to wszystko? Zobaczymy jakwtedy wszyscy szybciutko wrócą do tańszych paliw stałych, pomimo zakazów.

Ustawa śmieciowa jest, śmieci wywalają do lasów i palą, na autostradzie można jechać 140 jadą 180, najpierw kontrola później egzekwowanie tego.

gondoljerzy
05-12-2013, 09:28
To podobno unia nam nakazuje rezygnacją z węgla. Tymczasem Niemcy spalają więcej węgla niż my i ich zużycie stale wzrasta. Wnioski: nasi rządzący wcale nie muszą nam zakazywac węgla. Oni chcą to zrobić, a moim zdaniem biorą w łapę grubą kasę, żeby zakazać używania węgla, a w to miejsce spalać ruski gaz. Dla przypomnienia: Pawlak podpisał kontrakty na tak duże ilości gazu z Rosji, że nie bardzo wiadomo co z nim zrobić. Prawo dotyczące wydobycia gazu łupkowego od kilku lat nie zostało uchwalone. Wystarczy użyć tego co się ma pomiędzy uszami i te fakty łączą się jak puzle w jeden obrazek. Jesteśmy dymani na ciężką forsę i z ekologią czy truciem nie ma to absolutnie żadnego związku. Może się ktoś obrazi, ale pisanie w tej sytuacji o ekologii świadczy o umysłowym ograniczeniu, albo o zielonych klapkach na oczach.

KvM
05-12-2013, 13:16
Badać spaliny i zabraniać. Zabraniać bo:..... jest to nieracjonalne. Jeśli w moim kominie jest tak strasznie (badania) ukarać, zakazać. Lecz wskazać alternatywne źródło ciepła. Państwo zmieniając ceny ma największy wpływ na to czym grzejemy. Olej opałowy - podatek - akcyza i inne narzuty i mamy tanie grzanie. Lecz tu nie chodzi o ekologie , nie chodzi o zdrowie, liczy się tylko kasa. Nasza władza ma mentalność woźnicy, bata używa tylko wobec konia który ciężko pracuje. Karze tylko ludzi którzy sami coś robią (budują domy) obiboków hołubi.

Nikt nie karze ludzi którzy budują domy. Niewątpliwie tacy ludzie zużywają dużo zasobów w tym ziemi wiec powinni ponosić tego finansowe konsekwencje. Tak się składa że jeśli mówimy o polityce i ekonomii o obecna sytuacja jest patologiczna. Na niskie koszty a wiec i ceny węgla składają się wszyscy Płacący podatki. Co więcej obecny system utrzymuje się zaciągając ogromny kredyt i zobowiązania na rzecz przyszłych pokoleń. Mam tu na myśli przywileje emerytalne górników. Owszem uważam że to bardzo ciężka praca i należy się być może wcześniejsza emerytura, ale niech koszty tego ponosi kopalnia w odpowiednio wysokich składkach emerytalnych czy dodatkowych funduszach które na ten cel zostaną przeznaczone, a nie wszyscy. Gdyby doliczyć wszystkie koszty związane z wydobyciem i eksploatacja węgla okazałoby się ze to wcale nie najtańsze.
Doliczyć trzeba też koszty zdrowotne i środowiskowe (dewastacji terenu i kosztów przywrócenia) a nie tylko samego wydobycia.

KvM
05-12-2013, 13:30
To podobno unia nam nakazuje rezygnacją z węgla. Tymczasem Niemcy spalają więcej węgla niż my i ich zużycie stale wzrasta. Wnioski: nasi rządzący wcale nie muszą nam zakazywac węgla. Oni chcą to zrobić, a moim zdaniem biorą w łapę grubą kasę, żeby zakazać używania węgla, a w to miejsce spalać ruski gaz. Dla przypomnienia: Pawlak podpisał kontrakty na tak duże ilości gazu z Rosji, że nie bardzo wiadomo co z nim zrobić. Prawo dotyczące wydobycia gazu łupkowego od kilku lat nie zostało uchwalone. Wystarczy użyć tego co się ma pomiędzy uszami i te fakty łączą się jak puzle w jeden obrazek. Jesteśmy dymani na ciężką forsę i z ekologią czy truciem nie ma to absolutnie żadnego związku. Może się ktoś obrazi, ale pisanie w tej sytuacji o ekologii świadczy o umysłowym ograniczeniu, albo o zielonych klapkach na oczach.

Kolego, straszne kity wciskasz. Polsce tak jak i Niemcom nikt nie broni używania węgla w przemyśle / elektrowniach. W przemyśle faktycznie można Narzucić ścisłe normy emisji i je kontrolować. W Niemczech prawie nikt nie pali węglem w piecu, a dla tych nielicznych którzy tak robią będzie taki sam zakaz jak w Polsce. Mi palenie w piecu bardzo przeszkadza od lat. Jest to ostatnia rzecz z grubszych które mi przeszkadzały i nie mam tu na myśli tylko siebie ale też myślę o zdrowiu innych. Za chwile będzie skończony terminal do sprowadzania gazu z poza Rosji (w Świnoujściu. ) jakoś to się słabo kupy trzyma.

marcinbbb
05-12-2013, 13:42
Tylko w ramach przypomnienia.
W Polsce taniej jest ściągnąć tonę węgla kontenerowcem z Chin niż przewieźć tonę naszego Polskiego węgla pociągiem z kopalni do 3-miasta.

Dla mnie mogą zamknąć wszystkie Polskie kopalnie, ale całe pieniądze z tego co budrzet dokłada do górnictwa ma iść na modernizację sieci gazowych, podłączenie dodatkowych miejscowiści do "kurka z gazem" i 100% refundacja wymiany instalacji ogrzewania i przystosowanie jej na potrzeby ogrzewania gazem/prądem.

Puki się tak nie stanie pale czym chce ( byle nie śmieciami) a najchętniej solarami które wiszą na dachu

KvM
05-12-2013, 14:04
Ani solary ani fotovoltaika nie zapewni zima nic poza niewielkim wspomożeniem zużycia prądu w gospodarstwie domowym, na grzania nie starczy nic chyba ze w domu super energooszczędny - pasywnym. Ograniczanie zapotrzebowania na energie To jest właściwy kierunek a nie szukanie tanich źródeł energii.

gondoljerzy
05-12-2013, 15:26
Ograniczanie zużycia energii jest jak najbardziej wskazane, ale w naszym kraju wygląda to zazwyczaj tak, że się przykręca grzanie i chodzi w dwu swetrach. Mamy na forum temat: Ile zaoszczędze na ogrzewaniu zakładając sweter. W bogatych krajach oszczędni kupują Priusa, u nas kupują Tico. Tam pompę ciepła, u nas kocioł na ekogroszek.
Marcinbb, ten zakaz ma dotyczyć także chińskiego węgla.

zawijan
05-12-2013, 16:18
Troszeńkę przesadzacie.
Całe swoje życie (70 lat, bez paru miesiecy) mieszkam w śląskim tzw. trójkącie śmierci. W okresie mego dzieciństwa i młodości w moim mieście (wówczas 150-tysięcznym) ogrzewano mieszkania prawie wyłącznie piecami ceramicznymi. Dopiero po 30-stu latach życia przeprowadziłem się do nowo wybudowanego osiedla poza centrum miasta, gdzie miałem już c.o. Za to mieszkałem o 20 minut pieszo od dużej huty, gdzie, na koksowni, zaczynałem karierę zawodową. W międzyczasie mieszkałem przez 5 lat w kędzierzyńskim tzw. trójkącie śmierci, o 10 minut pieszo od jednej z największych koksowni świata, przerabiającej na dobę bez mała 20 tysięcy ton węgla, gdzie pracowałem.
45 lat robię w węglu. Ponad 30 w koksowniach. To mój zawód.
Według tego, co piszecie, powinienem już nie żyć. A daję słowo, że żyję, jestem zdrowy i mam się dobrze.

Dwa tygodnie temu brałem udział w konferencji, na której dyrektor departamentu z Ministerstwa Środowiska zapewniał, że rząd nie ma zamiaru zabraniać palenia węglem w skali kraju, choć różne inicjatywy lokalne w tym kierunku mogą mieć miejsce. MŚ ma natomiast w planach działania zmierzające do opracowania i wdrożenia skutecznych działań prawnych, uniemożliwiających wprowadzanie na rynek urządzeń grzewczych i paliw nie spełniających określonych, ostrych kryteriów energetyczno-emisyjnych.

A jak będzie? Zobaczymy.

KvM
05-12-2013, 18:56
Kolego, to że żyjesz i jak twierdzisz masz dobre zdrowie o niczym nie świadczy niestety. Myślisz, że nazwa trójkąt śmierci ro dla żartu jest? Mnóstwo ludzi od tego umarło lub zachorowalo.

Jurgonka
05-12-2013, 19:18
Kolego, to że żyjesz i jak twierdzisz masz dobre zdrowie o niczym nie świadczy niestety. Myślisz, że nazwa trójkąt śmierci ro dla żartu jest? Mnóstwo ludzi od tego umarło lub zachorowalo.
Od czego umarło i zachorowało - badania -wyniki badań, czy nie sprawdzone teorie.

KvM
05-12-2013, 21:35
To samo powiesz o paleniu tytoniu? Azbeście, ołowiu? Jakimś cudem ludzie żyją coraz dłużej. Przez te wszystkie niesprawdzone teorie?

Jurgonka
05-12-2013, 21:50
To samo powiesz o paleniu tytoniu? Azbeście, ołowiu? Jakimś cudem ludzie żyją coraz dłużej. Przez te wszystkie niesprawdzone teorie?
Tytoń = choroby, Azbest = choroby, Ołów = choroby. My mówimy o paleniu węglem, co niewątpliwie ma wpływ na skład powietrza, ale ????? nie ma to tak bezpośredniego wpływu jak podane przykłady. Z jakiś powodów jesteśmy ciągle okłamywani, przez "naukowców" Np. Azbest w rurach wodociągowych nie szkodzi. Rury nie wymieni obywatel. Węgiel szkodzi, masz wymienić piec. I jeszcze czy dachy azbestowe nie są bardziej szkodliwe niż palony węgiel.

Jurgonka
05-12-2013, 22:02
Wiemy jednak ze w piecach na wegiel nie tylko wegiel jest palony.
Pozatym syf z kominow chyba nie podlega dyskusji.
Najczęściej po "Wiemy jednak" pada niczym nie potwierdzone kłamstwo-uogólnienie. Poza tym mówimy o spalinach a nie chorobach. Jestem za badaniem spalin i wyciąganiem konsekwencji, ale badanie a nie wiedza objawiona.

Jurgonka
05-12-2013, 22:16
Jakie klamstwo???
Wystarczy kominy zima poogladac i nos urzyc...
W oczy tez szczypie...

Pozatym nie napisalem ze wszyscy pala wiecej anizeli wegiel...


Tak czy inaczej zakaz jest uzasadniony, nie mniej w miastach.
Zakaz powinien dotyczyć tylko tych gdzie badanie to wykaże. Tak jak do ruchu nie powinny być dopuszczane samochody przekraczające normy w spalinach, a nie wszystkie "po uważaniu"

kobra64
05-12-2013, 22:18
Jurgonka, odpuść sobie. Nie dyskutuj z fanatykami. Fanatykom polecam lekturę np. raportu z emisji elektrowni Bełchatów - to bodaj największy w Polsce producent energii elektrycznej. Tam ciekawe wysoce dane dotyczące emisji CO, pyłów i czego by tam jeszcze można znaleźć. Równie ciekawe publikuje Turów, inne też nie gorsze. Wystarczy stronkę elektrowni otworzyć i łatwo można się przekonać, jak to czysto i ekologicznie prądem jest w Polsce się ogrzewać.

Jurgonka
05-12-2013, 22:29
Jurgonka, odpuść sobie. Nie dyskutuj z fanatykami.
Dziękuje - znowu byłem nie uważny.

KvM
06-12-2013, 10:23
Tytoń = choroby, Azbest = choroby, Ołów = choroby. My mówimy o paleniu węglem, co niewątpliwie ma wpływ na skład powietrza, ale ????? nie ma to tak bezpośredniego wpływu jak podane przykłady. Z jakiś powodów jesteśmy ciągle okłamywani, przez "naukowców" Np. Azbest w rurach wodociągowych nie szkodzi. Rury nie wymieni obywatel. Węgiel szkodzi, masz wymienić piec. I jeszcze czy dachy azbestowe nie są bardziej szkodliwe niż palony węgiel.

Dlatego należy słuchać naukowców a nie pseudonaukowców. Sprawdz sobie ile trucizn zawiera w sobie węgiel kamienny (w tym pierwiastki promieniotwórcze). Elektrownia węglowa na jednostkę energii wytwarza więcej pierwiastków promieniotwórczych niż elektrownia atomowa. Nie chcesz być okłamywany to sam zweryfikuj fakty. Zarówno skład węgla jak i wpływ na zdrowie tych składników jest powszechnie znany. Tu nie ma żadnej nowej nauki i oszukiwania. Gdyby węgiel był czysty nie byłoby problemu, ale tak nie jest. I tu nie chodzi o żadne Co2 które nie jest szkodliwe ani o efekt cieplarniany. Tu chodzi o metodyczne podtruwanie ludzi. Gołym okiem tego nie widać, bo trwa to latami. Niektórzy też pala przez 30 lat i żyją. Czy to jest dowód na nieszkodliwość palenia? Że już nie wspomnę o dziesiątkach zatruć czadem.

Azbest szkodzi jeśli jego drobiny dostaja się do płuc. Jest to wiedza powszechna. Z rur do płuc nie trafi. Za to z klocków hamulcowych owszem dlatego zostal zakazany. A klocki były tanie i skuteczne z azbestem.

KvM
06-12-2013, 10:30
Jurgonka, odpuść sobie. Nie dyskutuj z fanatykami. Fanatykom polecam lekturę np. raportu z emisji elektrowni Bełchatów - to bodaj największy w Polsce producent energii elektrycznej. Tam ciekawe wysoce dane dotyczące emisji CO, pyłów i czego by tam jeszcze można znaleźć. Równie ciekawe publikuje Turów, inne też nie gorsze. Wystarczy stronkę elektrowni otworzyć i łatwo można się przekonać, jak to czysto i ekologicznie prądem jest w Polsce się ogrzewać.

Świetnie. Jeszcze do tych faktów które podajesz dołóż trochę logiki i wyjdzie Ci, że spalanie węgla w domach jest wielokrotnie gorsze, bo tu nie ma dobrej jakości procesu spalania, nie ma filtrów, nie ma kontroli. Nie jestem zwolennikiem elektrowni węglowych lecz atomowych ale spalanie węgla w elektrowni to jeszcze małe piwo w porównaniu z tym co się dzieje w domach prywatnych ludzi. pominąwszy już kwestie filtrów i kontroli spalania elektrownia ma wpływ na może duży, ale ograniczony obszar, a piece są wszędzie. Człowiek jest truty w każdym mieście, każdej wiosce na każdym osiedlu. W imię czego ? Jak wspomniałem wystarczy koszty zdrowotne doliczyć do ceny węgla i nagle się okaże że to wcale nie tanie rozwiązanie. Ale póki ten co pali węglem nie płaci to ma ro gdzieś, bo jego to nie dotyczy, że przez jego oszczędności ktoś zachoruje na raka.

pionan
06-12-2013, 10:35
Dlatego należy słuchać naukowców a nie pseudonaukowców. Sprawdz sobie ile trucizn zawiera w sobie węgiel kamienny (w tym pierwiastki promieniotwórcze). Elektrownia węglowa na jednostkę energii wytwarza więcej pierwiastków promieniotwórczych niż elektrownia atomowa. Nie chcesz być okłamywany to sam zweryfikuj fakty. Zarówno skład węgla jak i wpływ na zdrowie tych składników jest powszechnie znany. Tu nie ma żadnej nowej nauki i oszukiwania. Gdyby węgiel był czysty nie byłoby problemu, ale tak nie jest. I tu nie chodzi o żadne Co2 które nie jest szkodliwe ani o efekt cieplarniany. Tu chodzi o metodyczne podtruwanie ludzi. Gołym okiem tego nie widać, bo trwa to latami. Niektórzy też pala przez 30 lat i żyją. Czy to jest dowód na nieszkodliwość palenia? Że już nie wspomnę o dziesiątkach zatruć czadem.

idąc Twoim tokiem myślenia, należałoby również zakazać: spożycia większości produktów spożywczych dostępnych w sklepach - przy zakupach zerknij na ich skład, często picia wody - często przekroczone dopuszczalne stężenia pierwiastków i mikroelementów, transportu - ten to dopiero emituje tablicę mendelejewa do atomosfery i nie tylko, produkcji prądu z elektrowni konwencjonalnych - dlaczego?? Patrz wyżej, itd., itp. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

Zakaz na pewno nie będzie obowiązywał na terenie całego kraju i nie będzie bezwzględny. Poszczególne samorządy mogą szukać jakichś rozwiązań, ale to społeczeństwo na koniec oceni włodarzy w kolejnych wyborach :)

W Krakowie zostawiono kominki (można w nich palić). Sposób na ominięcie zakazu palenia węglem?? Proszę bardzo. Palenie w kominkach brykietem prasowanym z pyłu węgla brunatnego. Można również spalać sam węgiel we wkładach zamkniętych. Pewnie, z ideą palenia w kominku nie ma to nic wspólnego, do tego typowa kotłownia, najczęściej w salonie. No ale jeśli w grę wchodzi aspekt finansowy i często nie ma wyboru, ludzie będą w taki sposób postępować. Idę o zakład, że jakość powietrza w Krakowie niespecjalnie się poprawi po wprowadzeniu przepisów.

marcinbbb
06-12-2013, 10:39
Jak wspomniałem wystarczy koszty zdrowotne doliczyć do ceny węgla i nagle się okaże że to wcale nie tanie rozwiązanie.
Czy palacze też będą płacili zdrowym za to że są biernymi palaczami? A może jak chcesz dojechać do pracy autobusem to kierowca będzie Ci płacił za to że jeździ dieslem zamiast autobusem elektrycznym?

KvM
06-12-2013, 10:46
Zakaz powinien dotyczyć tylko tych gdzie badanie to wykaże. Tak jak do ruchu nie powinny być dopuszczane samochody przekraczające normy w spalinach, a nie wszystkie "po uważaniu"

Serio nie rozumiesz, że w domowej instalacji trzeba by wywalić kilkadziesiąt tysięcy na filtry by spelnic normy czystości które obowiązują n p. Współczesne samochody? Żadna domowa instalacja nie wylapuje cząstek stałych, pierwiastków ciężkich (w tym ołowiu który też jest w węglu) tlenków azotu i innych szkodliwych substancji. Żadna domowa instalacja nie spełnia norm szkodliwości spalin. Tego nawet nie trzeba mierzyć bo jest to fizycznie niewykonalne bez filtrów i katalizatorów których te instalacje nie posiadają. Przykład z motoryzacji jest bardzo dobry. Tu trujące spaliny wyeliminowano. Nie dopuszcza się trujących aut do ruchu, choć badanie aut jeżdżących (czy są sprawne technicznie) to fikcja. A ty chcesz żeby ludzie wydali kilkadziesiąt tysięcy na filtry i katalizator, a potem płacili za przeglądy tych instalacji. Jaki tu miałby być sens ekonomiczny?

KvM
06-12-2013, 10:50
Czy palacze też będą płacili zdrowym za to że są biernymi palaczami? A może jak chcesz dojechać do pracy autobusem to kierowca będzie Ci płacił za to że jeździ dieslem zamiast autobusem elektrycznym?

Niestety palacze już częściowo płaca za koszty leczenia siebie i innych. . Większość ceny papierosa to podatki akcyza i VAT. Wprowadza się takie uregulowania by palacze mniej szkodzili innym, także w Polsce. Nowoczesny autobus ma bardzo zaawansowane systemy redukcji toksyczności spalin i w zasadzie praktycznie nie truje. Jego właściciel zapłacił za to kupując autobus. Nie ma obecnie poza paleniem węglem miejsca gdzie ktoś bezkarnie truje innych.

pionan
06-12-2013, 10:58
nie ma powiadasz?? Zapoznaj się z wynikami i analizami spalin wylatujących ze żródeł ciepła zasilanych drewnem (kominki), szczególnie w przypadku spalania "świeżego" drewna, co czyni większość palaczy. Uważasz, ze cała rzesza poruszających się po polskich drogach pojazdów, począwszy od samochodów osobowych (średnia wieku w Polsce oscyluje w granicach 10 lat), przez ciężarówki, skończywszy na wszelkiej maści reliktach typu autosany, jelcze i przywiezione do nas z "demobilu" z Zachodu autobusy, nie truje?? Idealista :)

to, że palacze płacą VAT i akcyzę w cenie fajek, nie oznacza, że te pieniądze idą na leczenie. Płacisz opłatę paliwową w cenie paliwa na budowę i remont dróg, sprawdź jaka część tej niebanalnej kwoty idzie w rzeczywistości na poprawienie stanu polskich dróg.

KvM
06-12-2013, 10:59
idąc Twoim tokiem myślenia, należałoby również zakazać: spożycia większości produktów spożywczych dostępnych w sklepach - przy zakupach zerknij na ich skład, często picia wody - często przekroczone dopuszczalne stężenia pierwiastków i mikroelementów, transportu - ten to dopiero emituje tablicę mendelejewa do atomosfery i nie tylko, produkcji prądu z elektrowni konwencjonalnych - dlaczego?? Patrz wyżej, itd., itp. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

Zakaz na pewno nie będzie obowiązywał na terenie całego kraju i nie będzie bezwzględny. Poszczególne samorządy mogą szukać jakichś rozwiązań, ale to społeczeństwo na koniec oceni włodarzy w kolejnych wyborach :)

W Krakowie zostawiono kominki (można w nich palić). Sposób na ominięcie zakazu palenia węglem?? Proszę bardzo. Palenie w kominkach brykietem prasowanym z pyłu węgla brunatnego. Można również spalać sam węgiel we wkładach zamkniętych. Pewnie, z ideą palenia w kominku nie ma to nic wspólnego, do tego typowa kotłownia, najczęściej w salonie. No ale jeśli w grę wchodzi aspekt finansowy i często nie ma wyboru, ludzie będą w taki sposób postępować. Idę o zakład, że jakość powietrza w Krakowie niespecjalnie się poprawi po wprowadzeniu przepisów.

Nie kolego, nie rozumiesz chyba podstawowej rzeczy. Jeśli ja kupują i spożywam produkt który jest dla mnie szkodliwy np. Pale papierosy to jest to mój wybór i moje zdrowie. Mogę z nim robić co chce. Ale jeśli paląc przy kimś zmuszam innych do trucia to jest to kompletnie inna sprawa. Do tego nie mam prawa. Moja wolność wyboru nie może być kosztem zdrowia innych. Jeśli chce zapalić to idę do palarni czy miejsca gdzie mój dym nie będzie szkodzić czy choćby przeszkadzać innym. Dotyczy to wszelkich innych emisji szkodliwych substancji. Jeśli ktoś ma chec niech sobie nawet wkłada głowę do komina, ale niech nie truje innych.
Gdyby ktoś pod Twoim domem postawił fabrykę która emituje trujące substancje to pewnie byłbyś pierwszym który by protestowal. Nawet jeśli byłby to tylko smród z fermy norek. No ale Twoj piec może truć innych, bo jest twoj, prawda?

pionan
06-12-2013, 11:02
masz samochód??? Przestań nim jeździć!!! Trujesz swoich sąsiadów i wszelkich innych użytkowników dróg!!! :D

KvM
06-12-2013, 11:06
mnie ma powiadasz?? Zapoznaj się z wynikami i analizami spalin wylatujących ze żródeł ciepła zasilanych drewnem (kominki), szczególnie w przypadku spalania "świeżego" drewna, co czyni większość palaczy. Uważasz, ze cała rzesza poruszających się po polskich drogach pojazdów, począwszy od samochodów osobowych (średnia wieku w Polsce oscyluje w granicach 10 lat), przez ciężarówki, skończywszy na wszelkiej maści reliktach typu autosany, jelcze i przywiezione do nas z "demobilu" z Zachodu autobusy, nie truje?? Idealista :)

Oczywiście, że stare trują. Dlatego nie ma możliwości sprzedawać nowych które nadal trują. W ciezarowkach już dawno są systemy redukcji cząstek stałych i tlenków azotu, w osobówkach od kilku lat i wcześniej czy później te które trują trafia na złom. Tak czy inaczej wprowadzono przepisami normy które te trucizny eliminuja. To samo było z klockami z azbestem czy benzyna z ołowiem. Też przez pewien czas od wprowadzenia przepisów te auta jeździły. Obecnie ich nie ma, tak jak nie będzie wkrótce aut bez filtrów dpf. Im szybciej wejdzie zakaz palenia węglem tym szybciej będziemy mieć czyste powietrze.

Mnie też wszyscy namawiaja na węgiel, ekogroszek i nie mogą się nadziwic że wywalam 10 tysięcy na piec na pelet szczególnie, że sam pelet jest droższy od węgla. Nie będę jednak truł ludzi żeby zaoszczędzić. Nie mam sumienia.

KvM
06-12-2013, 11:07
masz samochód??? Przestań nim jeździć!!! Trujesz swoich sąsiadów i wszelkich innych użytkowników dróg!!! :D

Nie, nie truję. Mogę oddychać spalinami z tego auta, tak są czyste, a rura wydechowa nie ma śladu sadzy. Możesz przyjechać i sprawdzić.

pietruch78
06-12-2013, 11:07
Niestety palacze już częściowo płaca za koszty leczenia siebie i innych. . Większość ceny papierosa to podatki akcyza i VAT. Wprowadza się takie uregulowania by palacze mniej szkodzili innym, także w Polsce. Nowoczesny autobus ma bardzo zaawansowane systemy redukcji toksyczności spalin i w zasadzie praktycznie nie truje. Jego właściciel zapłacił za to kupując autobus. Nie ma obecnie poza paleniem węglem miejsca gdzie ktoś bezkarnie truje innych.

A no jest takie miejsce i to w Krakowie .
Miejsce to MPK Krakow , gdzie dokonano kontroli pojazdow i efekt byl taki ze na 30 skontrolowanych autobusow 23 nie powinny wyjechac na miasto.
Taki byl ich stan techniczny. Oczywiscie na przedsiebiorstwo nalozono kary finansowe , ktore to zaplaci podatnik i inikt inny!!
Pomysl teraz te pojazdy jezdza po scislym centrum, stoja w korkach ii czy to wedlug ciebie nie jest bezkarnym truciem?
Bo przeciez Urzad Miasta nie wyczaruje nagle nowych autobusow , a wszystkie kursy musza byc wykonane.

pionan
06-12-2013, 11:08
a możesz pochwalić się, jakie to substancje będą wylatywały w Twojego komina, jako efekt spalania pelletu?? Bo przecież nie będzie to jedynie CO2 i para wodna prawda??

Bo jeśli tak, to istny cud.
Pod tym linkiem :http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki/Pol_%202012/Musialik%20215-222.pdf

masz opracowanie, notabene mojej wykładowczyni, z czasów studiowania na PWr.

pionan
06-12-2013, 11:10
Nie, nie truję. Mogę oddychać spalinami z tego auta, tak są czyste, a rura wydechowa nie ma śladu sadzy. Możesz przyjechać i sprawdzić.

Akurat nie ważne jak czyste miałbyś spaliny, to za długo byś nimi nie pooddychał. Jeśli nie wiesz dlaczego, wróć do szkoły podstawowej na lekcję chemii, tam Ci wytłumaczą :)

KvM
06-12-2013, 11:21
a możesz pochwalić się, jakie to substancje będą wylatywały w Twojego komina, jako efekt spalania pelletu?? Bo przecież nie będzie to jedynie CO2 i para wodna prawda??

Będzie to ułamek szkodliwych substancji których źródłem jest węgiel. Praktycznie kompletnie bez metali ciężkich i pierwiastków promieniotwórczych. Obecne auta także emitują trujące substancje, ale jest ich tak mało, że przestało to być problemem. Dla silników benzynowych normy emisji spalin od lat się prawie nie zmieniają bo osiągnięto poziom uznany za bezpieczny i wystarczający. Wkrótce wejdzie normą Euro 6 dalsza poprawa dla diesli ale to już niuanse i na tym koniec. Nie znaczy to ze auta będą emitować tylko parę wodna i co2 lecz że emisja szkodliwych substancji zostanie na tyle ograniczona, że nie będzie w istotny sposób wpływać na zdrowie ludzi. I to w zupełności wystarczy. Nawet węgiel da się spalać w sposob bezpieczny, ale nie w domowym piecu w sposob ekonomiczny.

KvM
06-12-2013, 11:22
Akurat nie ważne jak czyste miałbyś spaliny, to za długo byś nimi nie pooddychał. Jeśli nie wiesz dlaczego, wróć do szkoły podstawowej na lekcję chemii, tam Ci wytłumaczą :)

Wroc do szkoły podstawowej na lekcje polskiego, tam ci wytłumaczą co znaczy przenośnia.

pionan
06-12-2013, 11:27
Ponawiam i miłej lektury: http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki...%20215-222.pdf

i zapoznaj się, jakie to bezpieczne i mało kancerogenne są związki takie jak benzen, toluen, formaldehydy. Będziesz również emitował tlenki azotu (przy zbyt niskiej temp. spalania i mało stabilnym procesie), tlenki węgla, siarki i kupę innych substancji. I też będziesz TRUŁ swoich sąsiadów :)

pionan
06-12-2013, 11:27
Wroc do szkoły podstawowej na lekcje polskiego, tam ci wytłumaczą co znaczy przenośnia.

nie muszę, żona mi wytłumaczy, jest polonistką :)

KvM
06-12-2013, 11:43
Ponawiam i miłej lektury: http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki...%20215-222.pdf

i zapoznaj się, jakie to bezpieczne i mało kancerogenne są związki takie jak benzen, toluen, formaldehydy. Będziesz również emitował tlenki azotu (przy zbyt niskiej temp. spalania i mało stabilnym procesie), tlenki węgla, siarki i kupę innych substancji. I też będziesz TRUŁ swoich sąsiadów :)

Jak sobie zestawisz ilość tych substancji z tym co idzie z węgla to wtedy będziesz wiedział jak bardzo będę truł sąsiadów w porównaniu z tymi co pala węgiel. PS. Link nie działa.

pionan
06-12-2013, 12:04
Jak sobie zestawisz ilość tych substancji z tym co idzie z węgla to wtedy będziesz wiedział jak bardzo będę truł sąsiadów w porównaniu z tymi co pala węgiel. PS. Link nie działa.

po co mam zestawiać?? Przy spalaniu węgla również emitowane jest wiele substancji szkodliwych. Część się pokrywa z produktami spalania biomasy, cześć jest inna. Oczywistym jest, ze spalanie węgla nie jest obojętne dla środowiska i zdrowia ludzkiego. W jakim stopniu?? Ciężko powiedzieć. Jeśli węgiel, a ściślej produkty powstałe w wyniku jego spalania, według Ciebie, są głównym czynnikiem kiepskiej jakości powietrza, a czego wynikiem są zmiany w środowisku, to jak wytłumaczysz fakt, że np. pokrywa lodowa Arktyki, skurczyła się najbardziej od momentu rozpoczęcia prowadzenia badań?? Przecież do niedawna cały Świat "dymił" aż miło, a takich skutków nie odnotowywano.

Opracowanie, http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki/Pol_%202012/Musialik%20215-222.pdf ma służyć jako dowód, że nie tylko spalanie węgla jest problemem. Po drugie "leciutko" demaskuje to takich jak Ty. Węgiel jest be, w tym wypadku pellet cacy. Przeczytaj to zobaczysz jakie cacy będziesz spalał w swoim piecu i przy okazji przeproś sąsiadów :)

KvM
06-12-2013, 12:54
po co mam zestawiać?? Przy spalaniu węgla również emitowane jest wiele substancji szkodliwych. Część się pokrywa z produktami spalania biomasy, cześć jest inna. Oczywistym jest, ze spalanie węgla nie jest obojętne dla środowiska i zdrowia ludzkiego. W jakim stopniu?? Ciężko powiedzieć. Jeśli węgiel, a ściślej produkty powstałe w wyniku jego spalania, według Ciebie, są głównym czynnikiem kiepskiej jakości powietrza, a czego wynikiem są zmiany w środowisku, to jak wytłumaczysz fakt, że np. pokrywa lodowa Arktyki, skurczyła się najbardziej od momentu rozpoczęcia prowadzenia badań?? Przecież do niedawna cały Świat "dymił" aż miło, a takich skutków nie odnotowywano.

Opracowanie, http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki/Pol_%202012/Musialik%20215-222.pdf ma służyć jako dowód, że nie tylko spalanie węgla jest problemem. Po drugie "leciutko" demaskuje to takich jak Ty. Węgiel jest be, w tym wypadku pellet cacy. Przeczytaj to zobaczysz jakie cacy będziesz spalał w swoim piecu i przy okazji przeproś sąsiadów :)

Jak to po co? Co za pytanie? Jeśli ilość trujących substancji jest wielokrotnie niższa to jest to sedno sprawy. Jakakolwiek emisja że spalania peletu jest tak niska, że kompletnie niewyczuwalna. Ilosc popiołu jest minimu dziesięciokrotnie niższa. To co tu wypisujesz demaskuje takich jak Ty. Zanieczyszczenie powietrza że spalania węgla w piecu nie ma żadnego związku z topieniem lodowców i efektem cieplarnianym. To ze tak elementarnych rzeczy nie rozumiesz i przytaczasz takie argumenty świadczy o tym że dalsza dyskusja jest bez sensu.

namira
06-12-2013, 13:37
Tak,dalsza dyskusja jest bez sensu,przecież wiadomo,że chodzi o pieniądze,gdyby nie to,że zima za oknem,to miałabym dla was radę : idżcie sadzić las!!!!!

KvM
06-12-2013, 14:20
Choćby każdy zasadzie hektar nic to nie pomoże na podtruwanie z dymu z komina.

zawijan
06-12-2013, 15:02
chyba byliśmy na tej samej konferencji :)

:)

macmac84
06-12-2013, 20:32
Z tymi nowymi ekologicznymi autami to ja bym się tak nie rozpędzał. Mam wrażenie, że są one dużo bardziej wadliwe niż te z lat 90-tych a co za tym idzie, trzeba je częściej wymieniać. Ile potrzeba energii na to żeby wyprodukować samochód? Ile gumy i plastików wytworzyć z ropy? Suma sumarum może to wcale nie jest takie ekologiczne. Stary merc z silnikiem diesla przejechał milion kilometrów i było mu mało, a teraz corsa z malutkim dieselkiem ledwo 300k robi i na złom. Co do węgla i pelletu to jest między nimi jedna zasadnicza różnica, a mianowicie przy paleniu pelletem do atmosfery trafia tyle węgla i innych pierwiastków ile zostało pobrane podczas wzrostu rośliny. Węgiel oczywiście wypluwa to co urosło ale miliony lat temu. Może jednak ten zakaz jest dobry? Uważacie, że ceny innych paliw urosną przez ten zakaz?

kbab
06-12-2013, 21:43
Może jednak ten zakaz jest dobry?
Ok, cyfry nie kłamią; wg GUS
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_11289_PLK_HTML.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.stat.gov.pl%2F gus%2F5840_11289_PLK_HTML.htm)
wydobycie węgla w Polsce w roku 1995 było 137 166tys t, w 2011 było 76 448tys ton - jak myślicie czy 28 lat temu spalano go czyściej????
Czy wtedy oddychaliśmy czystszym powietrzem???
Zatem o co tu chodzi???
PEWNIE TYLKO O NASZĄ KASĘ.
koniecznie
PORÓWNAJCIE TEŻ W TYM CZASIE WYDOBYCIE NA ŚWIECIE

Arturo72
06-12-2013, 23:38
Tak,dalsza dyskusja jest bez sensu,przecież wiadomo,że chodzi o pieniądze,gdyby nie to,że zima za oknem,to miałabym dla was radę : idżcie sadzić las!!!!!
Mylisz się,byś może jesteś "wyrośnięta" na węglu to nie wiesz o co "kaman" ;)
Zresztą jak większość zacofanych węglowców...

Po przeprowadzce z miasta na wieś gdzie miasto to 230tys. mieszkańców i mieszkanie przez ostatnie 20 parę lat na osiedlu gdzie c.o to miejskie sieciowe a wieś to tradycyjna wioska gdzie górniki miejscowych kopalń są większością stwierdzam po raz któryś,że węgiel to syf nad syfy.
Po przeprowadzce na wieś węglową/górniczą parapety są codziennie zasyfiane przez sadzę z kominów,po wyjściu z domu czuć smród spalonego węgla.
Czegoś takiego nie doświadczyłem przez ostatnie 40 lat mieszkania w mieście.

Jestem za kategorycznym zakazem palenia węglem w domach !

gondoljerzy
07-12-2013, 07:19
...wieś to tradycyjna wioska gdzie górniki miejscowych kopalń są większością stwierdzam po raz któryś,że węgiel to syf nad syfy. Po przeprowadzce na wieś węglową/górniczą parapety są codziennie zasyfiane przez sadzę z kominów,po wyjściu z domu czuć smród spalonego węgla. Czegoś takiego nie doświadczyłem przez ostatnie 40 lat mieszkania w mieście. Jestem za kategorycznym zakazem palenia węglem w domach !

Zaciąłem się w palec nożem! Jestem za kategorycznym zakazem używania noży!
Przepraszam, ale właśnie taką masz argumentację. Jaką alternatywę w sposobie ogrzewania domów mają Twoi sąsiedzi? Czy próbowałeś ich dokształcić żeby przynajmniej palili ,,od góry"?

imrahil
07-12-2013, 07:32
nie mają alternatywy, dlatego stare domy powinno się zostawić w spokoju. w nowych domach powinien być zakaz od dawna

czp01
07-12-2013, 07:39
imrahil popieram - już w planach zagospodarowania przestrzennego w warunkach zabudowy powinno być wskazane jakie systemy grzewcze są dopuszczone do stosowania na danym teremie a jakie nie. ( w ten sposób powstawałyby "czyste" całe osiedla)

Druga sprawa to samorządy powinny uchwalać konkretne i to wieloletnie programy pomocowe ( i dofinansowania) dla tych co zmienią system ogrzewania z paliw stałych na ekologiczne.

W ten sposób metodą małych kroczków za jakieś 25 lat byłoby już znacznie lepiej. :)

namira
07-12-2013, 08:03
Mylisz się,byś może jesteś "wyrośnięta" na węglu to nie wiesz o co "kaman" ;)
Zresztą jak większość zacofanych węglowców...

To ty się mylisz,nie jestem ''wyrośnięta'' na węglu,nigdy nie paliłam i nie palę węglem,mieszkam w pobliżu Borów Dolnośląskich i doceniam bliskość lasu,na całe szczęście nie jesteś żadnym decydentem i nikogo nie obchodzą opinie wygłaszane przez ciebie,które doskonale obrazują jak małym jesteś człowieczkiem.

wuwok
07-12-2013, 08:26
Oczywiście, że stare trują. Dlatego nie ma możliwości sprzedawać nowych które nadal trują. W ciezarowkach już dawno są systemy redukcji cząstek stałych i tlenków azotu, w osobówkach od kilku lat i wcześniej czy później te które trują trafia na złom. Tak czy inaczej wprowadzono przepisami normy które te trucizny eliminuja. To samo było z klockami z azbestem czy benzyna z ołowiem. Też przez pewien czas od wprowadzenia przepisów te auta jeździły. Obecnie ich nie ma, tak jak nie będzie wkrótce aut bez filtrów dpf. Im szybciej wejdzie zakaz palenia węglem tym szybciej będziemy mieć czyste powietrze.

Mnie też wszyscy namawiaja na węgiel, ekogroszek i nie mogą się nadziwic że wywalam 10 tysięcy na piec na pelet szczególnie, że sam pelet jest droższy od węgla. Nie będę jednak truł ludzi żeby zaoszczędzić. Nie mam sumienia.
Bo myślę ze podołasz temu finansowo...co maja powiedzieć ludzie którzy naprawdę maja najniższe zarobki?zamarznąć?dopłaty?????? znamy realia w Polsce i wiemy jak to wygląda...W nowych domach owszem ,węgla może nie być [choć i tu rożne, jedni maja ocieplone na maxa a inny stawiane po kosztach!!!] .Zresztą mam piec na eko pale w nim miałem [zwykłym nie ekomiałem] i kiedyś sąsiad mnie się zapytał czy pale bo dymu w ogóle nie widać z komina. Chciałem dokupić pelet i mieszać , u nas są tak ceny chore ze odpuściłem.W naszych realiach ciężko będzie osiągnąć równowagę,wynika z dużych różnic materialnych społeczeństwa!!

namira
07-12-2013, 11:20
a czy jest w Europie jakiś kraj w którym obowiązuje taki zakaz?

nie sztuką jest zakazać nie dając żadnej alternatywy....

popieram czp01 i metodę drobnych kroczków

czp01
07-12-2013, 11:25
Zwłaszcza, że to zapewne ostatnia kadencja Fudalego to i na taki wysiłek nikogo nie stać.

Najgorszą zmorą radnych i władz samorządowych jest to, że nie myślą perspektywicznie a zasięg ich działań i planów najczęściej sięga tak daleko jak ich kadencja .

Jedyna szansa na powodzenie takiego ewentualnego planu 25-letniego ( to poza jego uchwaleniem ) co byłoby już wielkim sukcesem to musiałby być w większości finansowany ze środków unijnych gdzie kara finansowa dla samorządu za odstąpienie od realizacji planu ( lub jego przerwanie ) byłaby tak wielka, że żaden przyszły samorząd nie śmiałby zboczyć z obranego kierunku bo nie byłoby go i nas na to stać.

fachman19
07-12-2013, 11:29
W Niemczech i w Austrii kominiarz dokonuje emisji spalin z urządzenia grzewczego .Obojętnie jakiego .I jeżeli emisja przekracza normy to zgłasza do odpowiedniego urzędu .
W Szwajcarii dwoni się na policję .Przyjeżdżają i wręczają mandat.( wysoki)

kbab
07-12-2013, 11:52
Polska importuje wegiel.
28 lat temu nie bylo lepiej... A jest ktos chetny aby do tamtych czasow wrocic...?
Rozumiem aspekt finansowy niektorych ludzi. Ale palenie weglem, i nie rzadko smieciami jest zle. Nie mniej w miastach.
To fakt, ale również go eksportuje
http://gornictwo.wnp.pl/eksport-wegla-z-polski-moze-przewyzszyc-import-w-2013-roku,207916_1_0_0.html
Dodam, że w dobrych dla górnictwa czasach wydobywano go w Polsce 150mln ton, teraz zaledwie połowę z tego, w tym czasie świat podwoił jego wydobycie. Technologia spalania zmieniła się radykalnie w tym czasie (przynajmniej u nas), nowoczesne piece mocno ograniczyły przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji. Najwięksi "truciciele świata tego" śmieją się z naszych poczynań i zatruwają nas coraz skuteczniej spalając "czarne złoto" bez filtrów w kominach - zatem nie dajmy się zwariować. Obok mnie mieszkają starsi ludzie palący węglem, oczywiście przy jego rozpalaniu trochę zakopcą okolice, później jest ok, dla mnie to kwestia przyzwyczajenia - można z tym żyć, ale dla nich to sposób na życie, niemal rytuał do którego są przyzwyczajeni od lat. Statystyki podają, że w ciągu ost 30 lat mocno ograniczyliśmy zatruwanie atmosfery, jak widać to mało dla "lobby antywęglowego" - jak w/w tu chodzi o nasze pieniądze, jeśli się nie postawimy to niebawem zapłacimy za to w wyższych rachunkach - oczywiście w imię ochrony naszego zdrowia - przecież jest bezcenne.

zawijan
07-12-2013, 13:05
W Niemczech i w Austrii kominiarz dokonuje emisji spalin z urządzenia grzewczego .Obojętnie jakiego .I jeżeli emisja przekracza normy to zgłasza do odpowiedniego urzędu .
W Szwajcarii dwoni się na policję .Przyjeżdżają i wręczają mandat.( wysoki)

Ciekaw jestem, który (ilu) spośród tu dyskutujących, zgłosiłby na policję, że sąsiad kopci z komina i truje.
Jest taki?

zawijan
07-12-2013, 13:20
Zakazy... Nakazy...
To materia bardzo skomplikowana.
Kilka ciekawostek...
W Indiach, aby wytępić plagę węży, władze postanowiły płacić ludziom za każdego zabitego węża. Fajno. Zaczęły się polowania na węże. Jednakże szybko ktoś dostrzegł, że wyhodowanie węża jest tańsze, niż jego upolowanie i skutecznie zastosował tę metodę zarabiania. Znaleźli się szybko także naśladowcy. Władze płaciły coraz więcej, a węży nie ubywało. Przestały więc płacić. Wtedy ci wszyscy, którzy węże hodowali, wypuścili swoje trzódki na wolność. Pogłowie węży w wyniku tych wszystkich działań wzrosło summa summarum.
W USA, aby zmniejszyć ilość broni w rękach obywateli, władze postanowiły płacić obywatelom za oddane sztuki broni. Szybko się okazało, że jedni oddawali chętnie (za pieniądze) starą broń, aby kupić sobie nowszą. Inni, którzy broni nie mieli, bo uważali ją za zbędny wydatek, kupowali ją teraz "na próbę", bo w razie czego "oddadzą ją za pieniądze". Ilość broni wzrosła summa summarum.
W UE, aby chronić pogłowie (nie wiem, czy użyłem dobrego słowa) ryb morskich, ustanowiono limity połowów dla poszczególnych gatunków ryb. Za przekroczenie limitów - kary, egzekwowane drogą kontroli w portach. Jednakże rybacy nie potrafią łowić selekcyjnie wybranych gatunków ryb. Łowią, co im w sieci wleci. Aby uniknąć kar, rybacy zaczęli dokonywać selekcji swoich połowów na morzu - sortować ryby i nadmiary złowionych poszczególnych gatunków wyrzucać do morza. W wyniku takich działań spore ilości złowionych i wyrzucanych ryb po prostu giną. W efekcie pogłowie ryb morskich raczej się zmniejsza summa summarum.

gentoonx
07-12-2013, 13:29
Bo myślę ze podołasz temu finansowo...co maja powiedzieć ludzie którzy naprawdę maja najniższe zarobki?...

Czyli to co powtarzam od zawsze - z biedy największe dziadostwo się bierze.


W nowych domach owszem ,węgla może nie być [choć i tu rożne, jedni maja ocieplone na maxa a inny stawiane po kosztach!!! ]

czyli nadal z biedy największe dziadostwo się bierze i będzie się brało?

Jak kogo nie stać żeby dobrze wybudować to niech nawet o tym nie myśli.

Normalnie jak w polskich firmach, pierwsze co, to kupić Mercedesa E-klasse, albo BMW najlepiej X6, nie ważne że za rok firma padnie - cali Polacy.

Greengaz
07-12-2013, 13:32
Na Zachodzie inna kultura.
Sąsiad - rodzynek wśród nowych domostw - w śmieciuchu pali wszystkim.
Nikt nie doniesie bo
- jeden pracuje, a ma 6 gęb do wyżywienia,
- uczynny, zawsze pomoże, nigdy nie odmawia.
Gdyby to było kawał sk..la nie miałbym obiekcji.

wuwok
07-12-2013, 15:47
Czyli to co powtarzam od zawsze - z biedy największe dziadostwo się bierze.



czyli nadal z biedy największe dziadostwo się bierze i będzie się brało?

Jak kogo nie stać żeby dobrze wybudować to niech nawet o tym nie myśli.

Normalnie jak w polskich firmach, pierwsze co, to kupić Mercedesa E-klasse, albo BMW najlepiej X6, nie ważne że za rok firma padnie - cali Polacy.
Co rozumiesz przez słowo dobrze budować??? Czyli jak kogoś nie stać na domek jednorodzinny za 350tys to ma siedzieć z rodziną w jednym pokoju ???Znam wiele osób którzy żyją skromnie i stawiają domki za parę złotych. Oni nie dadzą na ściany 15cm grafitu bo ich nie stać a chcą żyć godnie!!! Nie każdy z nas tutaj ma pensje 5k miesięcznie !!! Chcemy prawa które mamy stosować ??niech będzie realne!! nie dla wybranych!!

malux20
07-12-2013, 15:57
wuwok popiera
ja zakazałbym miału w domu

kbab
07-12-2013, 16:12
Czyli to co powtarzam od zawsze - z biedy największe dziadostwo się bierze.



czyli nadal z biedy największe dziadostwo się bierze i będzie się brało?

Jak kogo nie stać żeby dobrze wybudować to niech nawet o tym nie myśli.

Normalnie jak w polskich firmach, pierwsze co, to kupić Mercedesa E-klasse, albo BMW najlepiej X6, nie ważne że za rok firma padnie - cali Polacy.
Fortuna jest przewrotna, może z dzisiejszego milionera zrobić jutro żebraka, ale miejsce w społeczeństwie jest dla każdego. Jeśli obecnie węgiel jest najtańszym nośnikiem energii to taki zakaz odczuje spora część ludności, również dosięgnie mieszkańców starych kamienic, których "urzędasy" nie pozwalają ocieplić. Sporo ludzi dojeżdża do pracy komunikacją miejską lub rowerem (a propo wyboru auta) - czy oni również nie mają prawa do mieszkania w ogrzewanych węglem mieszkaniach, czy będą musieli wyciągnąć rękę po "jałmużną" bo lobby antywęglowe chce zniszczyć "nasze czarne złoto"?

imrahil
07-12-2013, 21:45
Jak najbardziej - jestem Za
ale wyobrażasz sobie prezydenta Fudalego że wprowadza taki zakaz? w MPZP? czy kogokolwiek z naszych radnych/bezradnych proponujących coś takiego? - podejrzewam że tych konkretnych okolicznościach byłby to policzny strzał nawet nie w kolano.....

To jest właśnie problem z Fudalim i innymi. Bo większość pozytywnych dla kraju i ludzi rozwiązań to strzał w kolano dla polityków :)

gentoonx
08-12-2013, 01:16
Co rozumiesz przez słowo dobrze budować??? Czyli jak kogoś nie stać na domek jednorodzinny za 350tys to ma siedzieć z rodziną w jednym pokoju ???Znam wiele osób którzy żyją skromnie i stawiają domki za parę złotych. Oni nie dadzą na ściany 15cm grafitu bo ich nie stać a chcą żyć godnie!!! Nie każdy z nas tutaj ma pensje 5k miesięcznie !!! Chcemy prawa które mamy stosować ??niech będzie realne!! nie dla wybranych!!

ciekawa definicja godnego życia

dla obrońców średniowiecznych technologii: to cud, że z takim nastawieniem udało się naszym praprzodkom zejść z drzewa, a potem wyjść z jaskiń, trza iść do przodu.

edit
PS zaniżyłem w poprzednim poście klasę Mercedesa, przez pomyłkę źle się kliknęło

Arturo72
08-12-2013, 10:21
Co rozumiesz przez słowo dobrze budować??? Czyli jak kogoś nie stać na domek jednorodzinny za 350tys to ma siedzieć z rodziną w jednym pokoju ???Znam wiele osób którzy żyją skromnie i stawiają domki za parę złotych. Oni nie dadzą na ściany 15cm grafitu bo ich nie stać a chcą żyć godnie!!! Nie każdy z nas tutaj ma pensje 5k miesięcznie !!! Chcemy prawa które mamy stosować ??niech będzie realne!! nie dla wybranych!!
Nikt Twoim znajomym nie każe budować domów 150-300m2,których nie stać później na nic innego jak tylko wpakować wungiel pod dach.
W domu 80-100m2 także można mieszkać z rodziną w komfortowych warunkach i nie zasyfiać powietrza spalinami z węgla.
Ja mam 20cm grafiu na ścianach,pompę ciepła i to wszystko w granicach 300tys.zł

Swym znajomym poleć przeczytanie wątku na forum jak budować tanio i dobrze:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87/page237
Tam nie ma dużo osób grzejących węglem np.stopka:

"Dziennik budowy.
http://forum.muratordom.pl/showthrea...dzieję-tanio- (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205064-quot-Bursztyn-quot-energooszcz%C4%99dnie-i-mam-nadziej%C4%99-tanio-))
Komentarze
http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post5440480 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205065-Komentarze-do-quot-Bursztyna-quot&p=5440480#post5440480)
Parter98m2+40m2garaż,ścianyYtong600.24cm,ociepl. ścian zew.20cm grafit 0.32,podoga 30cm EPS100 0.38,fund.zew10cm,wew.5cm 0.38,poddasze nieużyt,ociepl.stropu wełna40cm 0.35+7cm 0.38 ,okna 3szyby,6kom.ciep.ramki,ciep.montaż,zap.ciep.50,8k Wh/m2/rok"

Zakaz palenia węglem skłoni ludzi do myślenia,bo narazie wśród nowobudujących i chcących grzać węglem widzę totalną bezmyślność.

kbab
08-12-2013, 10:27
ciekawa definicja godnego życia

dla obrońców średniowiecznych technologii: to cud, że z takim nastawieniem udało się naszym praprzodkom zejść z drzewa, a potem wyjść z jaskiń, trza iść do przodu.

edit
PS zaniżyłem w poprzednim poście klasę Mercedesa, przez pomyłkę źle się kliknęło
Trochę przesadzasz - jeśli w markecie mogę zakupić niezły kocioł na węgiel za 1,5k zł i wystarczy w moim systemie grzewczym, to nasi przodkowie mogli o takim pomarzyć, przecież ktoś ustalił normy do produkcji takich kotłów i dopuścił je do sprzedaży - dlaczego ludziom odbierać możliwość wyboru taniego systemu grzewczego, który jest udoskonalany od wieków? Daj spokój z tą motoryzacją - to nie to forum.

Zakaz palenia węglem skłoni ludzi do myślenia,bo narazie wśród nowobudujących i chcących grzać węglem widzę totalną bezmyślność.
Problemem dla środowiska nie są "nowobudujący", oni jeśli już to zakupią nowoczesny kocioł - problemem są stare kotły węglowe.

kobra64
08-12-2013, 10:36
Czyli to co powtarzam od zawsze - z biedy największe dziadostwo się bierze.



czyli nadal z biedy największe dziadostwo się bierze i będzie się brało?

Jak kogo nie stać żeby dobrze wybudować to niech nawet o tym nie myśli.

Normalnie jak w polskich firmach, pierwsze co, to kupić Mercedesa E-klasse, albo BMW najlepiej X6, nie ważne że za rok firma padnie - cali Polacy.Można by tą biedę zlikwidować, nie? Na przykład dobrze strzeżone getta postawić w cieniu kominów elektrowni węglowych. To chyba dość szybko by sprawę rozwiązało... Normalnie to jednak wkoorwiające jest - jakieś łachmyty niedorobione domy chcą budować jakby normalnymi ludźmi byli. W doopach się im już przewraca, zamiast szmaciarze do komunalki maszerować rzędem i do kuchni Brata Alberta - domy stawiać chcą. A do szałasu jeden z drugim. Albo ziemiankę se wygrzebać. Zdrowej części społeczeństwa z oczu się zbierać. Do roboty zapeerdalać i cieszyć się, że teściowa kątem w swoim M2 pomieszkiwać pozwala. No koniec świata normalnie - budować domy będą. Z dużo się im płaci , skoro im takie pierdoły po tych ciemnych mózgownicach się plączą. Trzeba im to ze łbów wybić - tak MPZP opracować, żeby już nigdy żadnemu szmatławcowi podobny pomysł do łba durnego nie strzelił. A na wszelki wypadek normą jeszcze im poprawić - na izolację termiczną budynku na przykład. Żeby już raz na zawsze wiedzieli, że nigdy ich stać nie będzie. Że prawa ludzi to dla ludzi są, nie dla bandy roboli co się im lepsze życie przyśni. I niech zdechną w swoich norach. Ku chwale nowego, lepszego świata.

Arturo72
08-12-2013, 10:40
Trochę przesadzasz - jeśli w markecie mogę zakupić niezły kocioł na węgiel za 1,5k zł i wystarczy w moim systemie grzewczym, to nasi przodkowie mogli o takim pomarzyć, przecież ktoś ustalił normy do produkcji takich kotłów i dopuścił je do sprzedaży - dlaczego ludziom odbierać możliwość wyboru taniego systemu grzewczego, który jest udoskonalany od wieków?
W sklepie można także kupić piecyk na prąd za 2tys.zł.
Nikt,nie myśli przy tym "tanim" węglu,że trzeba mieć osobną kotłownię w domu o pow.ok.10m2 co przy budowie domu jest to koszt ok.20tys.zł,trzeba dodatkowo wstawić komin z kosztem ok.5tys.zł z wykończeniem,3t wegla też trzeba gdzieś trzymać czyli do kosztu kotła za 1,5tys.zł trzeba dodać co najmniej 25tys.zł żeby można było go kupić.
Ale po co myśleć ??
Do piecyka na prąd za 2tys.zł nie trzeba inwestować takiej kasy i mamy co najmniej 25tys.zł na dostosowanie domu do grzania prądem i nie wydzielania syfu z komina.

kbab
08-12-2013, 11:11
Ale po co myśleć ?
Za nas myślą nasi "wybrańcy" tworzą nam prawo, dobrze wykształceni ludzie rysują dla nas projekty - przecież nowe domy są zgodnie z prawem zaprojektowane i przystosowane do wybranych systemów grzewczych - do tego "urzędasy" wydają odpowiednie pozwolenia na budowę.

czp01
08-12-2013, 11:22
Sami tych "wybrańców" wybieramy w wyborach i cokolwiek oni nie robią to jest to tylko skutek podjętych przez nas decyzji. :)

Mirek_Lewandowski
08-12-2013, 11:25
Można by tą biedę zlikwidować, nie? Na przykład dobrze strzeżone getta postawić w cieniu kominów elektrowni węglowych. To chyba dość szybko by sprawę rozwiązało... Normalnie to jednak wkoorwiające jest - jakieś łachmyty niedorobione domy chcą budować jakby normalnymi ludźmi byli. W doopach się im już przewraca, zamiast szmaciarze do komunalki maszerować rzędem i do kuchni Brata Alberta - domy stawiać chcą. A do szałasu jeden z drugim. Albo ziemiankę se wygrzebać. Zdrowej części społeczeństwa z oczu się zbierać. Do roboty zapeerdalać i cieszyć się, że teściowa kątem w swoim M2 pomieszkiwać pozwala. No koniec świata normalnie - budować domy będą. Z dużo się im płaci , skoro im takie pierdoły po tych ciemnych mózgownicach się plączą. Trzeba im to ze łbów wybić - tak MPZP opracować, żeby już nigdy żadnemu szmatławcowi podobny pomysł do łba durnego nie strzelił. A na wszelki wypadek normą jeszcze im poprawić - na izolację termiczną budynku na przykład. Żeby już raz na zawsze wiedzieli, że nigdy ich stać nie będzie. Że prawa ludzi to dla ludzi są, nie dla bandy roboli co się im lepsze życie przyśni. I niech zdechną w swoich norach. Ku chwale nowego, lepszego świata.
Amen !
I jeszcze... po forach próbują pisać... zachciewa się....

imrahil
08-12-2013, 11:44
Problemem dla środowiska nie są "nowobudujący", oni jeśli już to zakupią nowoczesny kocioł - problemem są stare kotły węglowe.

Zdziwiłbyś się. Mój sąsiad kupił piec za 9 tys. zł z podajnikiem i awaryjnym rusztem gdzie "w razie czego można spalić wszystko"

imrahil
08-12-2013, 11:50
Można by tą biedę zlikwidować, nie? Na przykład dobrze strzeżone getta postawić w cieniu kominów elektrowni węglowych. To chyba dość szybko by sprawę rozwiązało... Normalnie to jednak wkoorwiające jest - jakieś łachmyty niedorobione domy chcą budować jakby normalnymi ludźmi byli. W doopach się im już przewraca, zamiast szmaciarze do komunalki maszerować rzędem i do kuchni Brata Alberta - domy stawiać chcą. A do szałasu jeden z drugim. Albo ziemiankę se wygrzebać. Zdrowej części społeczeństwa z oczu się zbierać. Do roboty zapeerdalać i cieszyć się, że teściowa kątem w swoim M2 pomieszkiwać pozwala. No koniec świata normalnie - budować domy będą. Z dużo się im płaci , skoro im takie pierdoły po tych ciemnych mózgownicach się plączą. Trzeba im to ze łbów wybić - tak MPZP opracować, żeby już nigdy żadnemu szmatławcowi podobny pomysł do łba durnego nie strzelił. A na wszelki wypadek normą jeszcze im poprawić - na izolację termiczną budynku na przykład. Żeby już raz na zawsze wiedzieli, że nigdy ich stać nie będzie. Że prawa ludzi to dla ludzi są, nie dla bandy roboli co się im lepsze życie przyśni. I niech zdechną w swoich norach. Ku chwale nowego, lepszego świata.

żal się robi kiedy takie coś się czyta. moi znajomi grzejący węglem patrzą krzywo na moje 123 m2 pow. użytkowej, to akurat palący węglem budują większe (zwykle minimum 180 metrów) i droższe domy niż ja. za to będę grzał taniej w przeliczeniu na metr mojej stodoły, do tego bezobsługowo i czysto :).

fachman19
08-12-2013, 12:15
Ciekaw jestem, który (ilu) spośród tu dyskutujących, zgłosiłby na policję, że sąsiad kopci z komina i truje.
Jest taki?

Policja jest bezsilna bo brak przepisów o zakazie

teres
08-12-2013, 12:22
@kobra64

Bo nikt się nie zastanawia ile go będzie kosztowało ogrzewanie, tylko już mu się oczy świecą jak widzi jak tanio można "wunglem", a do tego jeszcze śmieciami zapali i będzie git. Rozumu nawet nie skala myśl, że będzie truł wszystkich dookoła. A później moje dzieci i innych chorują co chwilę w związku z tym czym oddychają.
I od tego właśnie powinny być normy i wymagania dla budynków. Zakaz dla dziadowskiego budowania powinien być.

malux20
08-12-2013, 12:22
ja
gosciu obok pali miałem , nawet larem
akogroszki mi nie przeszkadzają

pietruch78
08-12-2013, 13:35
nie tak do końca..jedna jaskółka dopiero co prawda....
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,straz-miejska-udowodnila-mieszkancowi-ze-palil-smieci-sprawa-juz-w-sadzie,wia5-3266-22205.html

No w tym przypadku to dla tego delikwenta najsurowsza kara:mad: ale:
zauwaz ze straz Miejska tak jak stwierdza autor moze pobrac probke w uzasadnionych przypadkach , a z tym niestety moze byc problem bowiem spalanie w kotlach retortowych moze odbywac sie bezdymnie i wtedy Straz Miejska nie bedzie w stanie udowodnic czym pali ( chodzi konkretnie o zdjecia ,film ) .

I jeszcze jedno w takich przypadkach SM potrzebuje swiadkow w sadzie , a z tym moze byc problem jesli idzie o sasiadow.

Autor tam rowniez dobrze zaznaczyl ze sprawa trafila do Sadu i to Sad bedzie decydowal o wymiarze kary , a nie SM ,ktora niestety na dzien dzisiejszy nie moze bezposrednio wystawic mandatu za takie cos.
Dlatego tak kuleje wyegzekwowanie zakazu spalania smieci

klaudiusz_x
08-12-2013, 13:44
Up.
No dobrze.
Można pobrać próbkę popiołu bez wiedzy i zgody delikwenta?
Podjeżdża śmieciara, sprawdza zawartość pojemników, pobiera próbki.
Może tak?
Na typowej wsi popiół wysypują na pole, ale na osiedlu domków raczej mało kto sypie w inne miejsce niż kubeł.

klaudiusz_x
08-12-2013, 14:06
Wydaje mi się, że powinni wprowadzić jakieś normy emisji, nawet dla tych najprostszych kotłów śmieciuchów.
Patrzyłem dziś w Obi na kocioł górnego spalania. Brak uszczelnienia pomiędzy częścią popielnika i rusztu.
Jak takie coś można dopuścić do handlu?
U mnie we viadrusie, kocioł górnego spalania tak widnieje w instrukcji. Ta sama instrukcja podaje, że mamy palić od dołu.
To są jakieś jaja. Kocioł nie jest dostosowany do palenia od góry. Trzeba parę rzeczy dołożyć.
No i mamy to co mamy. W sumie to po dołożeniu dodatków mamy w tej samej cenie dolniaka który jest o wiele mniej obsługowy.
Przecież widać po kominie czy palimy w górniaku od dołu.
Niech zmienią przepisy pod tym kątem.
Większość kotłów górnego spalania nie nadaje się do palenia od góry.
Takie proste sprawy.
Wystarczy uregulować to przepisami i nikt nie będzie kopcił. Jeśli zapali od dołu, widać, niech płaci mandat.

Tom1000k
08-12-2013, 16:02
(...)
Takie proste sprawy.
Wystarczy uregulować to przepisami i nikt nie będzie kopcił. Jeśli zapali od dołu, widać, niech płaci mandat.

Popieram, sprawdzać kto co i jak pali, a nie zabraniać używania węgla, który można przecież dość czysto spalić.
Jak mogą zmusić wszystkich do ogrzewania prądem lub gazem, skoro nawet ci, którzy się na to zdecydowali, bo uważają że na to ich stać często po prostu d z i a d u j ą. Ci którzy mogą palą w kominkach (kotłownia w salonie), inni siedzą w zimnym w swetrach i udają że jest im komfortowo. Wystarczy poczytać tematy o zużyciu prądu i gazu na tym forum.

klaudiusz_x
08-12-2013, 16:07
"Mój" viadrus robi sobie jaja ze mnie. Pomińmy to.
Przed kilkoma minutami byłem na zewnątrz.
Wiatr w kierunku podwórka.
Co czuję?
Nie ma smrodu, nic podobnego.
Czuć jakieś palone ziele, słodki zapach.
Pewnie jakieś paprotki z przed kilku milionów lat właśnie się ulatniają z zasypu.
Z komina nic nie widać (temperatura na zewnątrz 0*C).
Palone w śmieciuchu od góry węglem orzech 33 28MJ.

kobra64
08-12-2013, 16:46
@kobra64

Bo nikt się nie zastanawia ile go będzie kosztowało ogrzewanie, tylko już mu się oczy świecą jak widzi jak tanio można "wunglem", a do tego jeszcze śmieciami zapali i będzie git. Rozumu nawet nie skala myśl, że będzie truł wszystkich dookoła. A później moje dzieci i innych chorują co chwilę w związku z tym czym oddychają.
I od tego właśnie powinny być normy i wymagania dla budynków. Zakaz dla dziadowskiego budowania powinien być.
Pokażcie jak bardzo wierzycie w to co piszecie. Sprzedajcie swoje chaty i przeprowadźcie się tuż poza granicę strefy ochronnej elektrowni Bełchatów. To będzie deklaracja - tak, wierzę że prąd jest czysty. Dokąd tak nie zrobisz - jesteś tylko mordercą skazującym na śmierć dzieci tam dorastające, żeby Twoje zdrowsze mogły być. A zamiast zakazu dla dziadowskiego budowania - gdy na żadne inne nie stać więcej niż połowy społeczeństwa - można odstrzał dziadów przeprowadzić. Albo konzentrationlager pobudować.

Tom1000k
08-12-2013, 17:04
@kobra64

Bo nikt się nie zastanawia ile go będzie kosztowało ogrzewanie, tylko już mu się oczy świecą jak widzi jak tanio można "wunglem", a do tego jeszcze śmieciami zapali i będzie git. Rozumu nawet nie skala myśl, że będzie truł wszystkich dookoła. A później moje dzieci i innych chorują co chwilę w związku z tym czym oddychają.(...)

Pierdoleine o Szopenie z przeproszeniem. Ja się wychowałem i mieszkam w Kędzierzynie-Koźlu (to taki tzw trójkąt bermudzki: zakłady azotowe-chemiczne-koksownia) 40lat. Mój ojciec rocznik 48 też tu mieszka do dzisiaj. Przez te wszystkie lata spalało się o wiele więcej węgla niż teraz i wszyscy wychowali się zdrowo i nie chorowali co chwilę. Przyczyn tego że dzieci chorują i jest taki duży odsetek dzieci alergików szukaj gdzie indziej.

Arturo72
08-12-2013, 17:18
A zamiast zakazu dla dziadowskiego budowania - gdy na żadne inne nie stać więcej niż połowy społeczeństwa - można odstrzał dziadów przeprowadzić. Albo konzentrationlager pobudować.
Komfortowe mieszkania,z ogrzewaniem miejskim są znacznie tańsze niż dziadowsko budowane domy.
Kto buduje nowy dom zamiast kupna mieszkania nie może być biednym inwestorem a pomimo to instaluje syfiasty węgiel do domu,także nie sądzę,że to z powodu braku funduszy ale z własnej głupoty lub totalnego braku wiedzy na temat budowania.

Z tego co obserwuje na forum,inwestorzy z nowymi domami,którzy występują w tematach węglowych i grzeją węglem nie schodzą z metrażem domu pon.150m2 pow.użytkowej,także nie są to "biedni" inwestorzy.

klaudiusz_x
08-12-2013, 17:19
. Przez te wszystkie lata spalało się o wiele więcej węgla niż teraz
Niestety u mnie 3-4 lata temu było o wiele lepiej.
Niestety buuum na nowe domy spowodował że zimą jest gorzej, a latem fatalnie. W okresie letnim nie ma czym oddychać od około 16-17 godziny. Wszyscy naokoło odpalają swoje śmieciuchy i smrodzą.
Kilka lat temu nie było tego. Teraz mam kilkadziesiąt nowych domów i taki zakaz byłby wskazany. Smród z plastiku , mokrego drewna, węgla palonego od dołu.
Albo kary za smrodzenie.
Jak nie stać na czyste grzanie, to nie buduj.
Takie jest moje zdanie.
PS.
Jakiś czas temu robiłem tu na forum wyliczenie.
Ile dopłaciłem do termoizolacji w porównaniu do mojego standardowego projektu.
Wynik to przeszło 15k zł.
Doliczmy jeszcze reku, koszty kanałów wm pomijam ze względu na brak jednego komina.
Przypuszczam że wykosztuję się na dodatkowe 20k złotych.
Czy warto?
Sami oceńcie.
Koszt grzania będę miał na połowę tego co wedle standardu.

klaudiusz_x
08-12-2013, 17:25
Palenie tez nie szkodzi...
Widzialem raz 94 letniego kubanczyka, od 14 roku zycia palil papierosy i cygara... Okaz zdrowia...

Zgadzam się.
Jeśli rzuci palenie, do roku, najpóźniej dwóch, kopnie w kalendarz.
Niestety czasem nie warto kończyć ze smacznym nałogiem.
Szczególnie po 50-siatce (znajomi).
Być może zbieg okoliczności, ale jakoś tak spasowało to do tej teorii.

Arturo72
08-12-2013, 17:27
A czarne elewacje domow to kiepskie farby.
Szczypanie w oczy , smog i zapach kominow mozna polubic...
Czegoś takiego nie miałem nawet w centrum miasta,teraz po przeprowadzce na wieś,w otoczenie węglowe codziennie na parapetach grupa warstwa sadzy i smród palonego węgla po wyjściu na zewnątrz.

klaudiusz_x
08-12-2013, 17:33
Czegoś takiego nie miałem nawet w centrum miasta,teraz po przeprowadzce na wieś,w otoczenie węglowe codziennie na parapetach grupa warstwa sadzy i smród palonego węgla po wyjściu na zewnątrz.
W sumie, tak rozmyślam.
Może realne widmo zakazu palenia węglem zmusi użytkowników śmieciuchów do myślenia?
Z drugiej strony w to wątpię.
W tv musiałaby iść ostra reklama na zmianę nawyków + zmiana przepisów.
Inaczej każdy będzie psioczył i polecą k**rwy na przepisy.
Szeroka edukacja może coś poprawić łącznie ze zmianą przepisów co do kotłów i czystego spalania.

Mirek_Lewandowski
08-12-2013, 17:44
Napisałem pięć stron temu- ewolucja nie rewolucja.
Tak jak z ustawą śmieciową- po chałupach ludziska sortują- a w szkole dzieciaki ładują wszystko co się da do jednego pojemnika, firma odbiera niesortowane. Tak pedagogicznie...
Zakaz... łatwo napisać, papier jest cierpliwy... tylko jak wyegzekwować, jakie koszty finansowe i społeczne? Zresztą i wungiel można spalić bez trucia siebie i sąsiadów.
Żaden zakaz nie zmusi do myślenia... nie łudź się.

slawekk1980`
08-12-2013, 17:56
Jak czytam co poniektórych to widzę że na nich propaganda działa. Wystarczyłoby zakazać palenia w starych piecach, typowych śmieciuchach do których ludziska wrzucają dosłownie wszystko i z których po rozpaleniu siwy dym w okolicy. Obecne piece z podajnikami spalają węgiel w taki sposób że jedynie na czas osiągania temperatury z komina leci niewielki dymek, ledwo widoczny. Widzę jak palę u siebie, a jak sąsiad rozpali swojego starucha to na początku nic nie widać w okolicy. Za to powinni się zabrać. Zakaz palenia węglem w piecach nowego typu uważam za błąd. Nie każdego stać na gaz albo pompę ciepła. Znajomi palą gazem ale jak u nich jestem to wychodzę zmarznięty.
Co do obecnej nagonki na palenie węglem to taki zakaz tak naprawdę nic nie da, pic na wodę, trzeba by też zakazać posiadania aut na ON czy PB, jedynie poruszane czystą energią. Unia Europejska stara się narzucić Polsce swoją politykę, trąbią że nasza gospodarka oparta głównie na węglu zanieczyszcza, nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Gospodarka Niemiec na chwilę obecną spala dwa razy większą ilość węgla kamiennego i brunatnego niż nasza ale o Niemczech się nie mówi. USA, Chiny, Indie, Brazylia, Rosja, Ukraina odpowiedzialne za prawie 2/3 emisji zanieczyszczeń nie przejmują się żadnymi zakazami, nie parafowali porozumień co do ograniczania emisji CO2, a Unia czepia się Polski która produkuje promil tego co inne kraje. Unia najchętniej chciałaby aby w Polsce zamknięto większość kopalń tak aby firmy Niemieckie, Francuskie mogły zaoferować nam dostawy swojej energii, w tym i węgla, żeby zapewnić sobie rynek zbytu i uzależnić nas od siebie po co by nie mówić to węgiel daje nam niezależność energetyczną. Wystarczy poczytać niektórych polskich ekonomistów. Podsumowując, stare piece na węgiel nie, piece nowego typu tak.
P.S. Od razu dodaję że nie jestem górnikiem.

klaudiusz_x
08-12-2013, 18:05
Prąd w USA pozyskiwany jest w prawie 50% z węgla.
U nas trzeba na początku zabrać się za producentów kotłów.
Oni są odpowiedzialni za niewłaściwe spalanie.
Jeśli producent wyprodukuje dobry kocioł, to jego właściciel powinien bez problemu spalać węgiel czysto.
W tym tkwi problem.
Końcowy użytkownik powinien przy zakupie kotła być inforomowany o zaletach i wadach kotłów i jeśli po swoim wyborze nie zastosuje się do wytycznych producenta (bat na producentów), dopiero wtedy za zbyt mocne dymienie powinien lecieć mandat.

Beata&Slawek
08-12-2013, 18:19
Z 2-3 lata temu widzałem w wiadomościach rodzinę której dopiero doprowadzono prąd. Możecie mi wyjaśnić jaka jest alternatywa dla tysięcy polskich rencistów emerytów ze wsi żyjacych za rentę rolniczą w wysokości około 630 zł, żyjących w domach które pamiętają jeszcze II wojnę światową, gdzie gazu i za 100 lat nie będzie?

Zebrało sie grono radców z forum muratora nie wszystkim się tak powodzi, że 20k za rekuperację to jak splunąć ale nie jeden już był taki cwany, że srał piniędzmi a teraz zbiera butelki po śmietnikach, w dupach sie poprzewracało.

U nas ma być wszystko jak w UE tylko zarobki 5 razy mniejsze, ciekawe że w Krakowie poza okazyjnym paleniem w kominkach zabroniono wszystkie paliwa stałe zaś w niemczech pellety przeżywają bum dotacje z budżetu sprawiają, że kupują u nas zdrowe sosny i mielą całe drzewa na pellety i ci głupi niemcy zamiast siedzieć w kapciach i palić gazem oraz pradem targają worki z pelletem.

Arturo72
08-12-2013, 18:29
Zebrało sie grono radców z forum muratora nie wszystkim się tak powodzi, że 20k za rekuperację to jak splunąć...

U mnie WM z rekuperatorem wyniosła 5,5tys.zł.
Ile kosztują kanały wentylacyjne i nawiewniki okienne ?
Czy po to kupuje się szczelne okna,żeby potem dziurawić je ?
A może najpierw trzeba pomyśleć i policzyć ?

Dom wewnątrz malowałem sam za 0zł,gdybym to zlecił zapłaciłbym ok.5-6tys.zł,nie jestem malarzem z zawodu,dom z zewnątrz i wewnątrz ocieplałem sam,gdybym to zlecił firmie zaplaciłbym kolejne 5-6tys.zł a nie jestem ociepleniowcem z zawodu ;)
Nie budowałem domu 150-200m2 jak Ci,którzy palą weglem,budowałem dom 118m2 z myślą,że nie będzie węgla u mnie tylko coś bezobsługowego czyli kolejna oszczednosć ok.5tys.zł na kominie z którego zrezygnowałem i wykreśliłem z projektu w czasie adaptacji.
Ile policzyłeś tych oszczędności ? Ok.15tys.zł a za 17tys.zł mam pompę ciepła...
Nie było mnie stać mnie na węgiel...

klaudiusz_x
08-12-2013, 18:38
Możecie mi wyjaśnić jaka jest alternatywa dla tysięcy polskich rencistów emerytów ze wsi żyjacych za rentę rolniczą w wysokości około 630 zł, żyjących w domach które pamiętają jeszcze II wojnę światową, gdzie gazu i za 100 lat nie będzie? .
Renta rolnicza to 800 złotych.
Ja mówię o nowych kotłach, nowych przepisach nie działających wstecz.
Gdyby wprowadzono to z 10 lat temu, bylibyśmy o tyle do przodu.
Dla nowych domów powinien być bezwzględny zakaz brudnego palenia.
Niestety rządzącym jest na ręke by szybciej schodziliśmy z tego świata.
Dysydenci z naszych składek się utrzymują.
Rząd się wyżywi ,tak mawiał Rakowski.
Rostkowski powiedział że czas od przejścia na emeryturę do zgonu powinien być jak najkrótszy.
W czym problem?

wuwok
08-12-2013, 18:56
Nikt Twoim znajomym nie każe budować domów 150-300m2,których nie stać później na nic innego jak tylko wpakować wungiel pod dach.
W domu 80-100m2 także można mieszkać z rodziną w komfortowych warunkach i nie zasyfiać powietrza spalinami z węgla.
Ja mam 20cm grafiu na ścianach,pompę ciepła i to wszystko w granicach 300tys.zł

Swym znajomym poleć przeczytanie wątku na forum jak budować tanio i dobrze:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87/page237
Tam nie ma dużo osób grzejących węglem np.stopka:

"Dziennik budowy.
http://forum.muratordom.pl/showthrea...dzieję-tanio- (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205064-quot-Bursztyn-quot-energooszcz%C4%99dnie-i-mam-nadziej%C4%99-tanio-))
Komentarze
http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post5440480 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205065-Komentarze-do-quot-Bursztyna-quot&p=5440480#post5440480)
Parter98m2+40m2garaż,ścianyYtong600.24cm,ociepl. ścian zew.20cm grafit 0.32,podoga 30cm EPS100 0.38,fund.zew10cm,wew.5cm 0.38,poddasze nieużyt,ociepl.stropu wełna40cm 0.35+7cm 0.38 ,okna 3szyby,6kom.ciep.ramki,ciep.montaż,zap.ciep.50,8k Wh/m2/rok"

Zakaz palenia węglem skłoni ludzi do myślenia,bo narazie wśród nowobudujących i chcących grzać węglem widzę totalną bezmyślność.
Akurat mówię o znajomych którzy maja wspólny dochód netto 3tys-max 3,5tys na 4 osoby.Budowa wygląda tak ze dom wystawiony jest kończony tak długo ze potrzeba go odnawiać a nie kończyć!! Z całym szacunkiem dla ciebie ale czasami wydajesz się oderwany od realiów życia codziennego!!! Piec na ekogroszek dla większości to luksus!! Piszesz o sadzy z węgla wydobywającej się z komina,zapraszam do mnie i zobaczysz czy leci sadza . Pale kiepskim miałem-brak dymu idącego z komina.Za syf idący z komina są odpowiedzialne piece węglowe o kiepskiej sprawności i akurat tych palaczy tu nie spotkasz. Jakoś nie maja chęci na edukacje odnośnie ogrzewania domów. Czasami mam wrażenie ze na tym forum sami bogacze tylko ja biedna miernota się jakoś na sile tu wepchnąłem.

Beata&Slawek
08-12-2013, 19:03
Renta rolnicza to 800 złotych.

Brutto czy netto?

Arturo72
08-12-2013, 19:10
Budowa wygląda tak ze dom wystawiony jest kończony tak długo ze potrzeba go odnawiać a nie kończyć!! Z całym szacunkiem dla ciebie ale czasami wydajesz się oderwany od realiów życia codziennego!!!
I to jest dla mnie głupota.
Mieszkanie dla 4 osób to ok.150tys.zł,dom dla 4 osób to min.300tys.zł+dzialka 100tys.zł

Jurgonka
08-12-2013, 19:12
[QUOTE=klaudiusz_x;6258122]Renta rolnicza to 800 złotych.
Szkoda, że nie byłem rolnikiem. Po 25 latach pracy - choroba zawodowa - renta 750zł. Winni jesteśmy wszyscy, i wszyscy o tym wiemy. Poczucie winy pozwala nam (niektórym) na ubliżanie innym. Dom mam 110m użytkowych. Kilka lat ogrzewałem gazem, kilka trocinami. aktualnie węgiel i zrębki. Chciałem na forum podzielić się wiedzą na temat budowy podajnika, który pozwala palić na ruszcie grawitacyjnie i w małej warstwie (tylko tyle ile trzeba aktualnie) Niestety gdy pytałem o jakoś takiego palenia (w małej warstwie) nie otrzymałem odpowiedzi. A Zawijan w swoim blogu natychmiast usuną moje pytanie. Co rozumiem, nie mógł przedstawić alternatywy dla własnych opracowań. Lub mój pomysł i ponad dwudziestoletni sposób palenia nie jest OK. Chcąc poprawić swój los sąsiadom pomogłem zbudować podajniki do śmieciuchów, i mam mniej dymu. Lecz w swoich kotłach dalej mogą palić śmieci, lecz nie palą. Może zamiast narzekania i absurdalnych pomysłów (na wydawanie kasy) możemy jeszcze coś zrobić??

klaudiusz_x
08-12-2013, 19:28
Brutto czy netto?

Na rękę.

Jurgonka
08-12-2013, 19:30
Ale przeciez wiemy ze nawet tych co stac na alternatywy kopca...
Moze zacznijmy od tego konca...
Jeśli rozumiem - powołamy komitet robotniczo chłopski, który ustali kogo stać na PC i obowiązkowo zrobią zakupu przez przypadek u wnioskodawcy.

klaudiusz_x
08-12-2013, 19:31
W S tez psla peletem...
Tez maja kominki... Ale smrodu i brudu jakos mniej...
W miastach kopcacych kominow nie widac... A przeciez butelki plastikowe msja taka sama zawartodc energii tam co tu.
Mozna zrozumiec biede itd.
Ale przeciez wiemy ze nawet tych co stac na alternatywy kopca...
Moze zacznijmy od tego konca...
Żory, rynek.
Nie widać drugiej strony.
Kopcą.
Oczywiście wszystko zależy od wiatru.
Osiedle i blokowiska. Pomiędzy domki. Smród i kopcenie.

klaudiusz_x
08-12-2013, 19:33
Jeśli rozumiem - powołamy komitet robotniczo chłopski, który ustali kogo stać na PC i obowiązkowo zrobią zakupu przez przypadek u wnioskodawcy.

Nie do końca.
Wielu stać na czyste palenie. Ale po co?

Beata&Slawek
08-12-2013, 19:33
W S tez psla peletem...
Tez maja kominki... Ale smrodu i brudu jakos mniej...
W miastach kopcacych kominow nie widac... A przeciez butelki plastikowe msja taka sama zawartodc energii tam co tu.
Mozna zrozumiec biede itd.
Ale przeciez wiemy ze nawet tych co stac na alternatywy kopca...
Moze zacznijmy od tego konca...

Temat jest o zakazie palenia węglem a że nasi włodarze nie potrafia sobie poradzić z problemem jak to rozgraniczyć i skontrolować to najlepiej zakazać wszystkiego bo wtedy bedzie łatwo sprawdzić po dymie z komina.

Arturo72
08-12-2013, 19:34
Piec na ekogroszek dla większości to luksus!!
Nie wątpię...
Ostatnio w temacie "Ranking kotłów na ekogroszek" pojawił się inwestor budujący dom ok.350m2 z siłownią w piwnicy,pomieszczeniem na bilard z zapytaniem o dobór mocy kotła na węgiel...
Dla niego kocioł z podajnikiem to był zapewne luksus :)
Bo jak nie nazwać tego,że gość buduje dom za ok.1mln(350m2*3tys.zł=1,05mln.zł) zł i chce grzać węglem ? Głupotą ?

klaudiusz_x
08-12-2013, 19:35
Nie do końca.
Wielu stać na czyste palenie. Ale po co?

W moim sąsiedztwie mam wielu kopidołów na emeryturze po 4k i więcej.
Ale po co mają kombinować z czystym paleniem skoro można truć?

Beata&Slawek
08-12-2013, 19:44
Na rękę.

No widzisz a ja własnie wyszukałem, że 831 brutto. Ty mi tutaj zamiast pisac o nielicznych kopidołach odpowedz co z tą większością około 2 mln żyje poniżej minimum socjalnego.

Jurgonka
08-12-2013, 19:45
Nie wątpię...
Ostatnio w temacie "Ranking kotłów na ekogroszek" pojawił się inwestor budujący dom ok.350m2 z siłownią w piwnicy,pomieszczeniem na bilard z zapytaniem o dobór mocy kotła na węgiel...
Dla niego kocioł z podajnikiem to był zapewne luksus :)
Bo jak nie nazwać tego,że gość buduje dom za ok.1mln(350m2*3tys.zł=1,05mln.zł) zł i chce grzać węglem ? Głupotą ?
Nie głupotą a ekonomią.

Arturo72
08-12-2013, 19:46
Nie głupotą a ekonomią.
Na pewno.

Mirek_Lewandowski
08-12-2013, 19:54
Dom wewnątrz malowałem sam za 0zł, ;)
.
Gdzie Ci dali farbę... też bym se pomalował? Niestety, 60 letnia babcia sobie nie pomaluje, pieca też sobie nie wymieni... za emeryturę...

Jurgonka
08-12-2013, 19:54
Czy to napisalem?
Napisałeś: "Ale przeciez wiemy" taka głęboka wiedza niczym nie poparta to - komitet.......

Arturo72
08-12-2013, 20:08
a gdzie Ty takie tanie mieszkania masz? bo mieszkamy dość blisko siebie i za takie gdzie 4 osobowa rodzina w normalnych warunkach się pomieści chcą ponad 300 - chyba, ze o takich do remontu piszesz ( ale z 150 i tak tam trzeba utopić).

Centrum Gliwic,52m2,trzy pokoje-180tys.zł,mieszkanie w bloku,wyremontowane,ogrzewanie miejskie.
Dla niezbyt bogatej rodziny chyba lepsze rozwiązanie niż bylejaki szałas 200m2 za 400tys.zł,którego nie będzie stać ogrzać cywilizowanym sposobem tylko syfiastym węglem ?
Bo jakoś nie widzę wśród grzejących węglem domów ok.100m2(spokojnie dla 4 osób) porządnie wybudowanych w cenie ok.300tys.zł.

czp01
08-12-2013, 20:23
4 pokoje 116 m2 k. Rybnika za 125 tyś zł http://dom.gratka.pl/tresc/397-48182915-slaskie-czerwionkaleszczyny.html#be0d7fc46f695761,2

Arturo72
08-12-2013, 20:23
52 m? 2 pokoje - a dzieci jak są różnej płci to będą sobie skakać do oczu.
To wolę 200m za 400 tyś ogrzewane ekogroszkiem - a jak dzieciom nie będzie się podobało to sprzedadzą i będą mieli na 2 mieszkania w nowym budownictwie... prosta kalkulacja.
Prosta kalkulacja typowego posiadacza kotła na ekogroszek,nic dodać,nic ująć.
Po takiej wypowiedzi widzę coraz większy sens zakazu palenia ekogroszkiem.
52m2 trzy pokoje...

Arturo - lobby PGE ani Taurona nie sięga tak daleko żeby jakieś profity Ci wypłacać za propagowanie ogrzewania prądem - więc się dziwię, że po tylu komentarzach nie spuszczasz z tonu.
Nie mam zamiaru spuszczać z tonu jak widzę taką bezmyślość wśród inwestorów.

jaki to jest cywilizowany sposób?
rozumiem, że Ty energię pobierasz z elektrowni atomowej na terenie Niemiec ( albo sam w jakiś sposób produkujesz)? chociaż to też mało cywilizowany sposób.
Bez syfu w domu oraz poza domem.
Dla mnie w domu możesz mieć syf ale nie życzę sobie sadzy na moich parapetach i smrodu na moim placu.

pionan
08-12-2013, 20:28
życzyć to sobie możesz.
A parapety będą Twoje, jak je spłacisz.....kredyciarzu.

wuwok
08-12-2013, 20:31
Prosta kalkulacja typowego posiadacza kotła na ekogroszek,nic dodać,nic ująć.
Po takiej wypowiedzi widzę coraz większy sens zakazu palenia ekogroszkiem.
52m2 trzy pokoje...

Nie mam zamiaru spuszczać z tonu jak widzę taką bezmyślość wśród inwestorów.

Bez syfu w domu oraz poza domem.
Dla mnie w domu możesz mieć syf ale nie życzę sobie sadzy na moich parapetach i smrodu na moim placu.
Sadza??????może sąsiedzi ci opony na złość pala pod domem jak ich tez nawracasz :D Mały żart

pawko_
08-12-2013, 20:32
Tego arturo to juz czytać się nie da. On wie wszystko najlepiej to jest MacGyver, który wszystko potrafi. Za przeproszeniem wszędzie pierdoli o pompie oszczędnościach na kominach itp. Połowa jego postów to jest jedno i to samo. Powtarza się jak zaawansowany organik z miażdżycą. Na dodatek siedzi na forum całą dobę, robi z siebie gawędziarza i tak dzień w dzień. Już pisałem kiedyś o jego uzależnieniu. Pomyśl o żonie i o synu. Chyba, że Twoją pracą jest naganianie, co w zasadzie jest całkiem możliwe. Nie wiem jak można efektywnie wykonywać swoją pracę siedząc przez cały Boży dzień i noc na muratorze, a gdzie rodzina i inne obowiązki ?
Musisz się facet leczyć.

CooleR`ek
08-12-2013, 20:35
Nie mam zamiaru spuszczać z tonu jak widzę taką bezmyślość wśród inwestorów.

Bez syfu w domu oraz poza domem.
Dla mnie w domu możesz mieć syf ale nie życzę sobie sadzy na moich parapetach i smrodu na moim placu.

Towarzystwo wzajemnej adoracji, i lobby że węgiel jest beeeeee, a to co z gniazdka idzie to wiatraki. No, ale żyć z czegoś trzeba, tak więc pompiarze będą pisać

Pozdrawiam

imrahil
08-12-2013, 20:37
życzyć to sobie możesz.
A parapety będą Twoje, jak je spłacisz.....kredyciarzu.
to było żałosne. leczysz kompleksy?

Arturo72
08-12-2013, 20:37
życzyć to sobie możesz.
A parapety będą Twoje, jak je spłacisz.....kredyciarzu.
Spoko,mieszkanie 52m2 będzie do sprzedania to i kredytu nie będzie :)

Powtarza się jak zaawansowany organik z miażdżycą. Na dodatek siedzi na forum całą dobę, robi z siebie gawędziarza i tak dzień w dzień.
Mam czas bo nie siedzę przy kotle i nie obserwuje spalania jak Ty,nie mam kotłowni żeby tam przesiadywać wiecznie.
A ciebie już kocioł wypuścił z kotłowni ?
Zasyfiłeś sobie trochę,siebie i otoczenie czy tylko siebie ?
Pali się dobrze czy masz dalej "kalafiory" za dużą kasę ?

Arturo72
08-12-2013, 20:41
Towarzystwo wzajemnej adoracji, i lobby że węgiel jest beeeeee, a to co z gniazdka idzie to wiatraki. No, ale żyć z czegoś trzeba, tak więc pompiarze będą pisać

Pozdrawiam
Pacz Pan,mam 3 kopalnie w odległosci 5km od domu,kilku górników w rodzinie to powinienem lobbować na węgiel ;)
Oprócz pompy jest coś takiego:
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-aszn-9-kw-okazja-i3744741541.html

gentoonx
08-12-2013, 20:48
Czytając wiele wypowiedzi postanowiłem zmienić zdanie

Niech pozwalają palić węglem, ale,,, niech dla indywidualnego węgiel kosztuje 3000pln/tonę, to nauczy poprawnie spalać :)

pawko_
08-12-2013, 20:55
A co Ty wiesz o kalafiorach chory człowieku ? Masz czas ? Facet nie rozśmieszaj mnie, wiem jesteś starym gawędziarzem. Czasu to Ty masz jak typowy gimbus, któremu matka z ojcem wszystko podstawi pod nos, a on tylko siedzi przed monitorem. W zasadzie zastanawiam się czy nie jesteś jakimś studenciakiem naganiaczem. Palę i nie siedzę w kotłowni bo jeszcze nie mieszkam w nowym domu, póki co jestem 20 km od kotła. Zasyfiam kogoś ? Parapety mu brudzę ? Organiku u mnie dymu z komina nie uświadczysz ! Mnie też nikt nie zasyfia na moje szczęście. Nikt nie ma pomp, nie ogrzewa gazem, prądem, ale ludzie mają nowe kotły. Natomiast Ty wielki cwaniaczku, co się pobudowałeś na szkodach górniczych wśród samych górników nagle będziesz świat naprawiać ? Skoro jesteś w mniejszości to może Ty powinieneś zacząć od siebie ? Najlepiej przeprowadzając się poza granice kraju.

Biednego nie stać kupować dwa razy, widocznie Ty jesteś bogaty z tą swoją bieda pompą, która chwilę po gwarancji wysiądzie.

pawko_
08-12-2013, 21:08
Skandynawia nie pali weglem tylko korzysta z pradu, PC i np. pelletu, ogrzewania miejskiego ...

Kur... kolejny, który wystrzela jak Filip z konopi. Czy Wy się czytacie ? Nie porównuj Skandynawii do Polski gdzie płaca minimalna wynosi 1600 zł brutto, a bezrobocie sięga prawie 20%. Chłopie obudź się !!!

pawko_
08-12-2013, 21:19
Arturo jest taki przewidywalny we wszystkim, Do budowy przygotwywał się latami. Wszystko ma najlepsze. Tylko zapomniał o najważniejszym, że buduje się, a raczej wybudował na Śląsku na wiosce gdzie każdy na niego "kopci". Pytanie po co było tam kupować działkę i się budować ? Żeby teraz pie... na forum jedno i to samo ?

280m
08-12-2013, 22:49
Ja też mam piec z podajnikiem ( celowo nie piszę jaki ci co wiedzą to i tak wiedzą a ci co chcą wiedzieć łatwo mogą się dowiedzieć) i dymu nie uświadczysz choćbyś naprawdę mocno chciał ALE Wiem takie wpisy są niewygodne dla pseudo ekologów co im w dupsko z ŁĘGU na energię z kosmosu ciepło, więc najlepiej wszystkich do jednego wora i udaje się że takich piecy nie ma albo to jakaś fanaberia.

POzdrawiam wszystkich ŁĘGOWCÓW co udają że ich komin jest lepszy.

kobra64
09-12-2013, 06:35
Oczywiscie, mozesz miec racje... ale nie wszyscy tak maja.
Potem ryczalt ryczaltem a pojemnosc pojemnika co innego ( tu sa rozbieznosci w kraju jak to jest rozwiazywane )
Potem, przytaczajac tu nie ktore kometarze... jak ktos ma 1000:- i funkcjonujacy stary piec to nie poleci po nowy aby bylo "ekologicznie"
No. I od nich trzeba zacząć. Od tych dziadów co to po tysiąc mają i zamiast zdychać jeszcze się po Polsce pałętają.Żyć się szmatławcom chce, do lekarza chodzą, młodym, pięknym i ekologicznym w oczy ze swoim niedołęstwem lezą. A ze dwa najazdy SM na babcię z tym tysiącem renty. I jak tylko się znajdzie ślad, że kolorowej gazety do rozpalania użyła albo mokrego drewna - to w łeb ten durny jej karą taką, żeby ze trzy lata komornik połowę tej renty zabierał. Jak jej na leki nie zostanie - zdechnie szybciej. Świat bez takich jak ona piękniejszy będzie.

Arturo72
09-12-2013, 07:35
zagalopowałeś się. Kopidoł to grabarz. Sąsiadów masz pewnie górników - którzy sprzedadzą węgiel i kupią flotu/mulu bo tak taniej.....
Zapewne chodziło o "ryli" ;)

marcinbbb
09-12-2013, 07:56
uprzedziłeś mnie...
w samym Rybniku M-5 bez problemu mozna za 150 - 180tys. kupić - i to po remoncie, popyt na te mieszkania jest niewielki, to i ceny niskie...
w dzielnicach nawet taniej - takie ceny są na Nowinach, 1km od centrum

Nie no rewelacyjny pomysł... w czasach 20% bezrobocia ludzie wyprowadzają się do miasta typu Wrocław, Poznań, Lublin, Warszawa, gdzie znalezienie pracy jest troszkę łatwiejsze niż w... Rybniku. A tu pojawiają się głosy aby właśnie tam wyprowadzić się i żebrać aby zapłacić za czynsz i opłaty bo ogrzewanie jest w czynszu ;)
Zapraszam do Warszawy 48m2 ogrzewanie miejskie 500 czynsz ( w tym wliczone ogrzewanie ) tylko chcesz kupić takie mieszkanie 350-400 tyś do remontu.

Dlaczego nie ma propozycji aby wyemigrować np. na Kubę ogrzewanie zbędne, miesięczne wynagrodzenie około 68 dolarów nawet z polską ręciną wyżyje się aż nad to. Owszem socjalizm ale tam przynajmniej jedzenie zapewnia państwo. Kuba się nie podoba więc może Meksyk tak nikt nikomu niczego nie każe a prąd występuje w przyrodzie i każdy go sobie bierze właśnie z tej przyrody.
Się nie podoba zawsze można wybrać Albanię, Mołdawię.

Andrzej_M_
09-12-2013, 08:08
,,,, Aczkolwiek pewnie mam gdzieś wyniki badań i takich (domowych) tylko sensu ich upubliczniania nie widzę.

Madziu mylisz się.

My znamy tylko wyniki z badań kotłów nowych, badanych przy mocach nominalnych i ustawianych w laboratorium przez Mistrza Ceremonii Badawczej.

Więc jeżeli masz gdzieś w zakamarkach swoich szuflad, takie anonimowe wyniki, to bardzo Cię proszę w imieniu sporej grupy internautów o upublicznienie. Oczywiście z krótkimi objaśnieniami i komentarzem.

wuwok
09-12-2013, 08:16
No. I od nich trzeba zacząć. Od tych dziadów co to po tysiąc mają i zamiast zdychać jeszcze się po Polsce pałętają.Żyć się szmatławcom chce, do lekarza chodzą, młodym, pięknym i ekologicznym w oczy ze swoim niedołęstwem lezą. A ze dwa najazdy SM na babcię z tym tysiącem renty. I jak tylko się znajdzie ślad, że kolorowej gazety do rozpalania użyła albo mokrego drewna - to w łeb ten durny jej karą taką, żeby ze trzy lata komornik połowę tej renty zabierał. Jak jej na leki nie zostanie - zdechnie szybciej. Świat bez takich jak ona piękniejszy będzie.

Kobra64 oni zapominają ze będą starzy,ze fortuna może się od nich odwrócić. Mam propozycje dla ludzi agitujących tak bardzo za zakazem węgla. Przyjedzcie w moje rejony i wytłumaczcie to ludziom którzy pracują po 10-12h ciężko fizycznie za około 2tys zl miesięcznie [netto] bez urlopów ubezpieczenia...Tylko panowie miejcie szybkie samochody,i nogi .U mnie porywny Naród jest :) .Mam wrażenie ze żaden z was nie żył nigdy od 1 do 1wszego gdzie kolo 25go pożyczał kasę. Wam przeszkadza dym,sadze ale jakos nie widzicie ze ich nie stac na palenie!! Sadzicie ze temu ludzie żyją na skraju nędzy bo oszczędzają każdy grosz????? Każdy woli gaz,olejowe od chodzenia do pieca..nie każdego stać...

Arturo72
09-12-2013, 08:18
Nie no rewelacyjny pomysł... w czasach 20% bezrobocia ludzie wyprowadzają się do miasta typu Wrocław, Poznań, Lublin, Warszawa, gdzie znalezienie pracy jest troszkę łatwiejsze niż w... Rybniku. A tu pojawiają się głosy aby właśnie tam wyprowadzić się i żebrać aby zapłacić za czynsz i opłaty bo ogrzewanie jest w czynszu ;)
Zapraszam do Warszawy 48m2 ogrzewanie miejskie 500 czynsz ( w tym wliczone ogrzewanie ) tylko chcesz kupić takie mieszkanie 350-400 tyś do remontu.

Dlaczego nie ma propozycji aby wyemigrować np. na Kubę ogrzewanie zbędne, miesięczne wynagrodzenie około 68 dolarów nawet z polską ręciną wyżyje się aż nad to. Owszem socjalizm ale tam przynajmniej jedzenie zapewnia państwo. Kuba się nie podoba więc może Meksyk tak nikt nikomu niczego nie każe a prąd występuje w przyrodzie i każdy go sobie bierze właśnie z tej przyrody.
Się nie podoba zawsze można wybrać Albanię, Mołdawię.
I zapewne rodzina emigrujaca do Warszawy za pracą bierze kredyt na 1mln zł,kupuje dzalke budowlana i buduje dom 200m2 i będzie grzala ekogroszkiem.

pietruch78
09-12-2013, 08:20
Poczytajcie tutaj co mysla o tym zakazie w Krakowie:
www.wzz.org.pl/posty/zakaz-palenia-weglem-to-absurd
Skoro Ministerstwo Srodowiska sie odzegnuje od tego , to w Krakowie ma obowiazywac "Prywatne Prawo" lobbystow ?

Arturo72
09-12-2013, 08:47
Kobra64 oni zapominają ze będą starzy,ze fortuna może się od nich odwrócić. Mam propozycje dla ludzi agitujących tak bardzo za zakazem węgla.
Mam wrażenie,że to Wy,budujący nowe domy po 150-200m2 tylko pod ekogroszek zapominacie,że będziecie kiedyś starzy,że taki dom trzeba będzie ogrzać,że węgiel będzie zdecydowanie droższy i skończy się za parę lat jak Ci,którzy dzisiaj palą śmieciami i kółko się zamyka,dlatego powinien być kategoryczny zakaz węgla dla nowych domów.
Może ludzie oprzytomieja i zamiast badziewnych domów zaczną budować domy na miarę,dobre domy,gdzie każde medium grzewcze będzie tanie w eksploatacji.

namira
09-12-2013, 09:04
W czasie tegorocznych wakacji słuchałam audycji radiowej z której dowiedziałam się,że Niemcy zamknęły wszystkie swoje elektrownie atomowe i ceny energii poszybowały niebotycznie w górę,ale budujie się u nich elektrownie węglowe,prąd z węgla jest tańszy,sporo też widuje się u nich elektrowni wiatrowych.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie zakaże palenia węglem ot tak,jest to bardziej problem odpowiednich urządzeń grzewczych i mentalności Polaków i nie bieda jest tu najgorsza,tylko głupota,bo już Dostojewski stwierdził,że ''głupota jest siostrą zbrodni'' z czym nie sposób sie nie zgodzić.
Tu gdzie mieszkam nie ma takich problemów,buduje się sporo domów jednorodzinnych,ale jeszcze nie spotkałam się z tym żeby ktoś palił w nowym domu węglem,raczej wszyscy wybierają ogrzewanie gazowe plus kominek,drewno jest tanie i dostępne,a nowo budowane domy to nie wille 200m plus tylko ekonomiczne,proste bryły 100- 130m i utrzymanie takiego domu kosztuje tyle co mieszkania w bloku,

Andrzej_M_
09-12-2013, 09:24
Nie wiem czy wiesz, ale za kazde badania I raport placi sie i wcale tak duzo nie kosztuje. ,,,,

,,,, Jestes ciekawy daj zlecenie:) a moze I na str sa jakies publikacje badan.

Rozumiem co napisałaś.
Jestem osobą prywatną, więc nie zrobię takiego zlecenia, chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości.

Przy okazji zapodam ciekawą stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstacje.katowice.pi os.gov.pl%2Fmonitoring%2F) .

Można tam na mapie zlokalizować stacje systemu monitoringu powietrza w niektórych miastach województwa Śląskiego.
Jest tam także stacja monitoringu w mojej miejscowości, mieści się na osiedlu domków jednorodzinnych (przewaga nowych domów). Dodam tylko, że te osiedle graniczy z jednej strony z ogromnym obszarem lasów.

Przyglądając się z uwagą statystyką pyłu zawieszonego w powietrzu PM10, widać nieciekawą rzeczywistość.

Eliaszek
09-12-2013, 09:36
Węgiel jest tanszy pozornie, bo jak się ma kocioł gazowy, kondensacyjny, który spala znacznie mniej gazu niż tradycyjne kotły, np. coś takiego http://esklep-sbs.pl/kociol-gazowy-windsor-new.html to się okazuje, że grzanie jest tansze niż węglem. Wszystko się sprowadza do tego czy będą dopłaty do nowych pieców. W Krakowie pieniądze na kotły dokładać ma podobno MOPS. Więc gminy powinny dofinansowywać wymianę starych pieców na nowe.

Andrzej_M_
09-12-2013, 09:39
,,,, Andrzej z ciekawości spytam ile takie badania + raport w domku jednorodzinnym kosztuje bo cen nie znam z tego roku.

Magdo mnie się pytasz ?.

Nie wiem.

Ja tylko przez czysty zbieg okoliczności spotkania w otchłani internetu, paru autorytetów (moim zdaniem), zacząłem się tymi sprawami interesować.

kobra64
09-12-2013, 10:57
Mam wrażenie,że to Wy,budujący nowe domy po 150-200m2 tylko pod ekogroszek zapominacie,że będziecie kiedyś starzy,że taki dom trzeba będzie ogrzać,że węgiel będzie zdecydowanie droższy i skończy się za parę lat jak Ci,którzy dzisiaj palą śmieciami i kółko się zamyka,dlatego powinien być kategoryczny zakaz węgla dla nowych domów.
Może ludzie oprzytomieja i zamiast badziewnych domów zaczną budować domy na miarę,dobre domy,gdzie każde medium grzewcze będzie tanie w eksploatacji. A Ty o tym oczywiście pamiętasz. Szczególnie kiedy proponujesz rodzinie, żeby całe swoje oszczędności wpier...ła w 50 -cio letnie mieszkanie w jakimś tam mieście. Bo tam jest grzanie systemowe. A za 20 lat cały ten blok runie grzebiąc pod sobą wszystko, czego się Ci ludzie dorobili przez całe swoje życie. No ale przez krótką chwilę zieloni będą...

Arturo72
09-12-2013, 11:17
A Ty o tym oczywiście pamiętasz. Szczególnie kiedy proponujesz rodzinie, żeby całe swoje oszczędności wpier...ła w 50 -cio letnie mieszkanie w jakimś tam mieście. Bo tam jest grzanie systemowe. A za 20 lat cały ten blok runie grzebiąc pod sobą wszystko, czego się Ci ludzie dorobili przez całe swoje życie. No ale przez krótką chwilę zieloni będą...
Nie masz pojęcia o czym piszesz,wręcz idiotycznie.
Lepiej wpierd..ać suchy chleb i palić śmieciami i truc ludzi niż mieszkać w komfortowych warunkach ?
Bloki z wielkiej płyty postoja dłużej od ciebie a mieszkania w nich stają się droższe niż inne.
Coraz więcej słyszy się przypadków,że ludzie sprzedają nowe, duże domy bo nie stać ich na utrzymanie i wracają na mieszkanie.

marcinbbb
09-12-2013, 11:36
Coraz więcej słyszy się przypadków,że ludzie sprzedają nowe, duże domy bo nie stać ich na utrzymanie i wracają na mieszkanie.

A wiesz dlaczego po postawią 300m2 za "psie pieniądze" a dom po 5 latach zaczyna się sypać bo niedogrzany, bo grzyb na ścianach i właśnie dlatego nie stać ich na jego utrzymanie. Od urodzenia mieszkam w Warszawie w tych 50m2 i wiem że max co mi potrzebne to około 90-110m2 to oczywiście licząc poddasze użytkowe. Nawet gdybyśmy planowali mieć 3 dzieci a mamy 1.

pawko_
09-12-2013, 11:51
Uzależniony człowieku u mnie czynsz za mieszkanie wynosi 755 zł (wliczone w to jest eksploatacja, centralne ogrzewanie oczywiście opomiarowane i jak chcesz mieć ciepło to musisz liczyć się z dopłatą do tegoż czynszu i to wcale nie małą, zimna woda, ciepła woda, wywóz śmieci, fundusz remontowy, podatek od mienia wspólnego, dział. społeczno-kulturalna, opłata za monitoring, gaz). U nas m2 używanego mieszkania poniżej 4000 tys. nie kupisz, nowe budownictwo musisz płacić 4500-6000zł, miejsce parkingowe 30 tys. plus czynsz za to miejsce :bash: Ty mi mówisz, że mam mieszkać w bloku bo będę wtedy fajny i ekologiczny ? A może mam mieszkać w klitce 30 metrowej bo Tobie się tak podoba. Buduje również na kredycie trochę ponad swoje siły, ale jeszcze tylko albo aż 8 lat będę go spłacać. Koszta wybudowania plus utrzymania są mniejsze niż mieszkania w bloku z płyty. Mam kocioł (uzależniony od internetu człowieku) i palę tam tylko groszkiem. Nie śmieciami !!! Dymu z komina nie ma !!! Ludzie, którzy palą śmieci bądź wywożą i wyrzucają je byle gdzie powinni być surowo karani. Obecnie mieszkam w mieszkaniu rodziców na 65 m2, słyszę co weekend sąsiadkę jak się wykłóca z matką itp. historie.

pietruch78
09-12-2013, 12:58
Nie masz pojęcia o czym piszesz,wręcz idiotycznie.
Lepiej wpierd..ać suchy chleb i palić śmieciami i truc ludzi niż mieszkać w komfortowych warunkach ?
Bloki z wielkiej płyty postoja dłużej od ciebie a mieszkania w nich stają się droższe niż inne.
Coraz więcej słyszy się przypadków,że ludzie sprzedają nowe, duże domy bo nie stać ich na utrzymanie i wracają na mieszkanie.

Kolego przeciez nikt tutaj z piszacych nie spala smieci , i przypuszczam ze nikt nie je suchego chleba.
wiekszosc piszacych tutaj spala wegiel w kotlach retortowych lub gornego spalania .

To moze wymienisz te czynniki jakie skladaja sie na komfortowosc mieszkania w bloku? , bo jak narazie oprocz ciepla z MPEC za ktore i tak trzeba doplacac jak sie chce miec bardziej " komfortowo" jakos nie moge sobie wyobrazic pozostalych czynnikow

slawekk1980`
09-12-2013, 12:59
Nie masz pojęcia o czym piszesz,wręcz idiotycznie.
Lepiej wpierd..ać suchy chleb i palić śmieciami i truc ludzi niż mieszkać w komfortowych warunkach ?
Bloki z wielkiej płyty postoja dłużej od ciebie a mieszkania w nich stają się droższe niż inne.
Coraz więcej słyszy się przypadków,że ludzie sprzedają nowe, duże domy bo nie stać ich na utrzymanie i wracają na mieszkanie.

Bzdury wypisujesz i na dodatek jesteś hipokrytą.
Właśnie kończę budować swój dom, na materiałach, ociepleniu, oknach nie oszczędzałem ale mimo to świadomie wybrałem dobry piec z podajnikiem ponieważ nie uważam jego eksploatacji za coś uciążliwego. w 3/4 domu mam położoną podłogówkę tak że kiedyś jak grzanie gazem będzie ekonomiczniejsze to może się skuszę albo na PC za rozsądną cenę a nie taką jak obecnie. Mam ten komfort że nie muszę się modlić o krótką zimę i mrozy bo pójdę z torbami ani też aby żona z dziećmi przy wychodzeniu z domu szybko zamykała drzwi aby ciepła nie wywiewało i strat nie było, ani też co sie stanie jak skończy się gwarancja mojego cudownego perpetummobile i jego samego szlag trafi. Wybrałem piec nie dlatego że jestem biedny ale dlatego aby to co zaoszczędzę wydać na coś przyjemniejszego. Jednakże przeciwny jestem paleniem w nim byle czym. Nie myl palenia w piecu z podajnikiem z paleniem śmieci. Skoro bulersujesz się że z czyjegoś komina leci sadza na twój parapet to rozumiem że auta albo dwóch którymi trujesz środowisko nie masz, a jeśli już tak to takie ala Fred Flinston napędzane siłą mięśni nóg. Rozumiem też że tyłka nie podcierasz papierem tylko ręką bo chyba wiesz że używając papieru przyczyniasz się do wycinania Amazonii....

marcinbbb
09-12-2013, 13:09
Jak to było?
"Mnie też dopadł kryzys... jem spleśniały ser, piję stare wino i jeżdżę autem bez dachu"

marcinbbb
09-12-2013, 13:21
No... Duzo jest takich ludzi kryzysu...;)
Tylko oni nie siedzą tu i nie rozmawiają o tym czy i co będą palić.

Arturo72
09-12-2013, 13:33
To moze wymienisz te czynniki jakie skladaja sie na komfortowosc mieszkania w bloku? , bo jak narazie oprocz ciepla z MPEC za ktore i tak trzeba doplacac jak sie chce miec bardziej " komfortowo" jakos nie moge sobie wyobrazic pozostalych czynnikow
Wyobraź sobie,że u mnie w SM są bardziej kumaci ludzie od inwestorów z ekogroszkiem i ładnych kilka lat temu ocieplono bloki 15cm styro i od tego czasu mamy corocznie zwrot ok.300-400zł za c.o i to bez podzielnikow.
Inne zalety w stosunku do domu z węglem? Na starość nie musisz dźwigać ton węgla zrzucajac i wrzucajac,masz zawsze ciepło,nie masz syfu i pyłu z węgla w mieszkaniu.

Arturo72
09-12-2013, 13:36
Bzdury wypisujesz i na dodatek jesteś hipokrytą.
Właśnie kończę budować swój dom, na materiałach, ociepleniu, oknach nie oszczędzałem ale mimo to świadomie wybrałem dobry piec z podajnikiem ponieważ nie uważam jego eksploatacji za coś uciążliwego. w 3/4 domu mam położoną podłogówkę tak że kiedyś jak grzanie gazem będzie ekonomiczniejsze to może się skuszę albo na PC za rozsądną cenę a nie taką jak obecnie. Mam ten komfort że nie muszę się modlić o krótką zimę i mrozy bo pójdę z torbami ani też aby żona z dziećmi przy wychodzeniu z domu szybko zamykała drzwi aby ciepła nie wywiewało i strat nie było, ani też co sie stanie jak skończy się gwarancja mojego cudownego perpetummobile i jego samego szlag trafi. Wybrałem piec nie dlatego że jestem biedny ale dlatego aby to co zaoszczędzę wydać na coś przyjemniejszego. Jednakże przeciwny jestem paleniem w nim byle czym. Nie myl palenia w piecu z podajnikiem z paleniem śmieci. Skoro bulersujesz się że z czyjegoś komina leci sadza na twój parapet to rozumiem że auta albo dwóch którymi trujesz środowisko nie masz, a jeśli już tak to takie ala Fred Flinston napędzane siłą mięśni nóg. Rozumiem też że tyłka nie podcierasz papierem tylko ręką bo chyba wiesz że używając papieru przyczyniasz się do wycinania Amazonii....
To Ty jesteś ten milioner budujący ponad 300m2 z siłownia i stołem do bilarda grzejacy węglem ?

Arturo72
09-12-2013, 13:39
to komu Ty ten dom prądem ogrzewasz? chyba, ze lato w domu a zima w bloku - teraz się wszystko wyjaśniło Arturo
Mieszkam w domu dopiero od sierpnia a mieszkanie na czarną godzinę ;)

Arturo72
09-12-2013, 13:45
od sierpnia 2013?
Tak

pietruch78
09-12-2013, 13:55
Wyobraź sobie,że u mnie w SM są bardziej kumaci ludzie od inwestorów z ekogroszkiem i ładnych kilka lat temu ocieplono bloki 15cm styro i od tego czasu mamy corocznie zwrot ok.300-400zł za c.o i to bez podzielnikow.
Inne zalety w stosunku do domu z węglem? Na starość nie musisz dźwigać ton węgla zrzucajac i wrzucajac,masz zawsze ciepło,nie masz syfu i pyłu z węgla w mieszkaniu.

Kolego ale w poscie prosilem cie o wymienienie INNYCH czynnikow oprocz czynnika ,ktory daje cieplo czyli ogrzewania.
Co do syfu i pylu z wegla to przypuszczam ze wiekszosc tutaj piszacych ludzi palacych weglem posiada na jego skladowanie jakies pomieszczenie ( garaz , kotlownia itp....) , ktorych to foto nieraz byly na tym forum , i te pomieszczenia nie wygladaja jak kopalnia , tylko sa w prosty sposob zmywane ,zamiatane ,itp.

Co do mieszkania to przypuszczam ze nikt nie chodzi po salonie badz kuchni z workiem wegla, choc pewnie myslisz ze "Ekogroszkowcy " tak robia .
No coz taka twoja przypadlosc

Co do dzwigania to w mojej rodzinie jest starsza osoba 67 lat (kobieta) ktora sama obsluguje kociol retortowy opalany eko groszkiem i wyobraz sobie ze nie jest jej ciezko codzien dosypac dwa wiadereczka takie z Casto do zasobnika.
Szanujacy sie dilerzy lub sklady opalu pakuja w dzisiejszych czasach towar do workow nawet 20 kg , choc jeden z lokalnych skladow w okolicy umnie poszedl dalej i pakuje w 15 kg.

Ty nie musisz nic dzwigac jak jest dostawa , bowiem jak doplacisz to wszystko ci zniosa na wskazane miejsce.

pawko_
09-12-2013, 13:55
Wyobraź sobie,że u mnie w SM są bardziej kumaci ludzie od inwestorów z ekogroszkiem i ładnych kilka lat temu ocieplono bloki 15cm styro i od tego czasu mamy corocznie zwrot ok.300-400zł za c.o i to bez podzielnikow.
Inne zalety w stosunku do domu z węglem? Na starość nie musisz dźwigać ton węgla zrzucajac i wrzucajac,masz zawsze ciepło,nie masz syfu i pyłu z węgla w mieszkaniu.
Chory człowieku uzależniony od internetu, węgiel przyjeżdża samochodem dostawczym, paletę ustawia Ci pracownik z firmy kurierskiej (który ma paleciaka) w garażu gdzie sobie zażyczysz. Worki pakowane po 25 kg. Ty masz zawsze najlepiej, u Ciebie blok ocieplony, najniższa cena za m2 w Polsce, a ile stoi nieocieplonych ? Mój blok ma 23 lata i nie jest ocieplony.

Arturo72
09-12-2013, 14:03
Chory człowieku uzależniony od internetu, węgiel przyjeżdża samochodem dostawczym, paletę ustawia Ci pracownik z firmy kurierskiej (który ma paleciaka) w garażu gdzie sobie zażyczysz. Worki pakowane po 25 kg. Ty masz zawsze najlepiej, u Ciebie blok ocieplony, najniższa cena za m2 w Polsce, a ile stoi nieocieplonych ? Mój blok ma 23 lata i nie jest ocieplony.
A potem z tej palety te tony węgla tasmociagiem transportowane są do zasobnika...
Mój blok ma ponad 30 lat.

pawko_
09-12-2013, 14:06
A co to jest 25 kg ? Rozumiem, że jesteś wysuszonym mikrusem z delikatnymi rączkami bo cały czas siedzisz przed monitorem, ale inni nie muszą robić z siebie panienki jak Ty i nie będą płakać przy takim woreczku.

pionan
09-12-2013, 14:07
a ja nie trzymam opału w domu. Bo po co? Raz w tygodniu, a nawet rzadziej, służbowym autem, podjeżdżam na skład, gdzie miły Pan wrzuca mi kilak woreczków 20kg na auto. Potem do domu, w domu z auta bezpośrednio do zasobnika i po krzyku :)
Poza tym bez jaj, 20kg dźwignąć, taki ciężar to chwilowo nawet moja 6-letnia córka dźwignie.

pawko_
09-12-2013, 14:09
Ale Artur robi z siebie lebiegę i paralityka. Jemu pewnie basen podstawiają pod tyłek ponieważ cały czas siedzi przy komputerze. Przecież mógłby się zmęczyć idąc do toalety i przy okazji nie nabił jednego posta więcej.

Arturo72
09-12-2013, 14:22
Arturo nie obraź się - ja rzadko przeklinam, jestem grzeczna i ułożona i w ogóle ;)

Skoro mieszkasz od sierpnia 2013 roku i nie przeżyłeś ANI jednej zimy w domu i mrozów -25 w nocy a w dzień -15.... żona nie skarżyła się, ze jej zimno, dzieci nie spały w skarpetkach to co Ty qr.......a zachwalasz???

nie no - ze mnie to Mistrz palenia ekogroszkiem w takim razie jest! i to dzięki forum
A czemu ma być zimno ? Temp.ustawiona na 22,5 a nie ma szans żeby mi się kocioł wygasil ;)

pionan
09-12-2013, 14:32
no chyba, że rachunku nie zapłacisz, to panowie z posterunku energ. zrobią to za Ciebie :) (w sensie "wygaszenia")

Mówiąc poważnie, pewnie, ze nie ma co się spierać odnośnie czystości, czy bezobsługowości. Natomiast mamy póki co wolny wybór i kto co sobie wymyśli, to jego. A co mnie to obchodzi co kto robi w swoim własnym domu?? Jeśli nie łamie prawa, to mu wolno. Jeden ma ochotę mieć akwarium, drugi piec na węgiel, jeszcze inny masturbować się przy pompie ciepła. Wolnoć Tomku w swoim domku :)

pawko_
09-12-2013, 14:40
Ale ja nikogo nie obrażam piszę jak jest.

Arturo72
09-12-2013, 15:04
Ale ja nikogo nie obrażam piszę jak jest.
Człowieku,z czym do ludzi.
Ja nie mam tak jak Ty dwóch lewych rąk i pustej główki i dla swojego domu zrobiłem sporo,w przeciwieństwie do Ciebie a teraz masz za to kalafiory...
Mi zależało na komforcie życia w domu i niskim nakładzie na budowanie a Ty szastales kasą na lewo i prawo.
Dlatego mnie nie było stać na grzanie ekogroszkiem,na osobną pralnio-suszarnię,na specjalne pomieszczenie na węgiel,Ty jesteś bogaty i Ciebie na to stać.

Piszę jak jest.

Arturo72
09-12-2013, 15:09
Tosia to żeś mi jaja dorobiła :lol2::lol2::lol2::lol2:
a ja 160 wzrostu anielskie włosy a dam radę i z 25 kg jak trzeba.. w sumie można przesypać na poł:rolleyes:


Arturo no szans na wygaśnięcie nie ma - ale jak CI Tauron przyśle rachunek za prąd to możesz na neta nie mieć już.
Czujesz różnicę?
Spoko,porównuje zużycie
energii z innymi i nie jest źle,nawet w drogiej taryfie.Za październik i listopad za c.o i cwu w przeliczeniu na kg ekogroszka zuzylem ok.400kg :)

KvM
09-12-2013, 15:34
Ok, cyfry nie kłamią; wg GUS
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_11289_PLK_HTML.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.stat.gov.pl%2F gus%2F5840_11289_PLK_HTML.htm)
wydobycie węgla w Polsce w roku 1995 było 137 166tys t, w 2011 było 76 448tys ton - jak myślicie czy 28 lat temu spalano go czyściej????
Czy wtedy oddychaliśmy czystszym powietrzem???
Zatem o co tu chodzi???
PEWNIE TYLKO O NASZĄ KASĘ.
koniecznie
PORÓWNAJCIE TEŻ W TYM CZASIE WYDOBYCIE NA ŚWIECIE
Słuszne spostrzeżenie. Teraz jeszcze zajrzyj w statystyki i zobacz jak długo ludzie wtedy żyli i jak długo żyją teraz. Już widzisz te zaleznosc ? Super. Dzięki za argument na moja korzyść.

KvM
09-12-2013, 15:36
no chyba, że rachunku nie zapłacisz, to panowie z posterunku energ. zrobią to za Ciebie :) (w sensie "wygaszenia")

Mówiąc poważnie, pewnie, ze nie ma co się spierać odnośnie czystości, czy bezobsługowości. Natomiast mamy póki co wolny wybór i kto co sobie wymyśli, to jego. A co mnie to obchodzi co kto robi w swoim własnym domu?? Jeśli nie łamie prawa, to mu wolno. Jeden ma ochotę mieć akwarium, drugi piec na węgiel, jeszcze inny masturbować się przy pompie ciepła. Wolnoć Tomku w swoim domku :)
Sto procent zgoda, ale jeśli trucizna opuszcza twoja posesję, to proponuje tak wysoką kare żeby się odechckalo podtruwac innych.

KvM
09-12-2013, 15:47
Bzdury wypisujesz i na dodatek jesteś hipokrytą.
Właśnie kończę budować swój dom, na materiałach, ociepleniu, oknach nie oszczędzałem ale mimo to świadomie wybrałem dobry piec z podajnikiem ponieważ nie uważam jego eksploatacji za coś uciążliwego. w 3/4 domu mam położoną podłogówkę tak że kiedyś jak grzanie gazem będzie ekonomiczniejsze to może się skuszę albo na PC za rozsądną cenę a nie taką jak obecnie. Mam ten komfort że nie muszę się modlić o krótką zimę i mrozy bo pójdę z torbami ani też aby żona z dziećmi przy wychodzeniu z domu szybko zamykała drzwi aby ciepła nie wywiewało i strat nie było, ani też co sie stanie jak skończy się gwarancja mojego cudownego perpetummobile i jego samego szlag trafi. Wybrałem piec nie dlatego że jestem biedny ale dlatego aby to co zaoszczędzę wydać na coś przyjemniejszego. Jednakże przeciwny jestem paleniem w nim byle czym. Nie myl palenia w piecu z podajnikiem z paleniem śmieci. Skoro bulersujesz się że z czyjegoś komina leci sadza na twój parapet to rozumiem że auta albo dwóch którymi trujesz środowisko nie masz, a jeśli już tak to takie ala Fred Flinston napędzane siłą mięśni nóg. Rozumiem też że tyłka nie podcierasz papierem tylko ręką bo chyba wiesz że używając papieru przyczyniasz się do wycinania Amazonii....
Spróbuj pojąć tak prosta rzecz, że aut z których leci sadza nie dopuszcza się obecnie do ruchu. I w tym wszystkim nie chodzi o lasy w Amazonii ani o żabki pod pcimiem dolnym ale o to żeby ludzie nie wdychali syfu od którego się dostaje raka. Serio tak ciężko Ci pojąć, że twoj spalony węgiel ma mnóstwo syfu który wywołuje poważne choroby i przedwczesna śmierć ludzi? Konkretnych ludzi, twoich sąsiadów.

kbab
09-12-2013, 16:44
Słuszne spostrzeżenie. Teraz jeszcze zajrzyj w statystyki i zobacz jak długo ludzie wtedy żyli i jak długo żyją teraz. Już widzisz te zaleznosc ? Super. Dzięki za argument na moja korzyść.
Czy aby na pewno??? Jestem przewrotny i mam zgoła inne zdanie w temacie tym.
Mianowicie, z natury człowiek jest istotą łatwo przystosowującą się do aktualnych warunków - zatem dłuższe życie obecnie zawdzięcza trudnością dostępu do usług medycznych - zgodnie z zasadą - najlepszym lekarzem dla siebie każdy jest sam - jak zadbasz o swoje zdrowie to będziesz je miał. Stare, wypróbowane, naturalne metody przywracania zdrowia obecnie są odpowiedzialne za ten stan na który się powołujesz. Historia odnotowała przypadki, kiedy przy strajku służb zdrowia te ostatnie ulegało radykalnej poprawie.

slawekk1980`
09-12-2013, 17:26
Spróbuj pojąć tak prosta rzecz, że aut z których leci sadza nie dopuszcza się obecnie do ruchu. I w tym wszystkim nie chodzi o lasy w Amazonii ani o żabki pod pcimiem dolnym ale o to żeby ludzie nie wdychali syfu od którego się dostaje raka. Serio tak ciężko Ci pojąć, że twoj spalony węgiel ma mnóstwo syfu który wywołuje poważne choroby i przedwczesna śmierć ludzi? Konkretnych ludzi, twoich sąsiadów.

To może powiedz czym obecnie jeździsz i czy to co z niego wydostaje się do atmosfery nie jest syfem. Nie sądzę abyś miał pojazd na eko paliwo a więc jednak trujesz swoich sąsiadów. Nawet te nowe trują, poza tym ile ich jest a ile tych starszych aut palących jak stary Ikarus które jeszcze dłuuugo będą jeździć po drogach Europy i będziesz to wdychał. Jesteś taki EKO to jak inni zachwalający na tym forum którzy w większości wzięli kredyty na swoje solary albo PC weź kolejny kredyt na auto hybrydowe. Będziesz EKO ale zejdziesz na nerwicę od śledzenia poziomu stóp procentowych przez kolejne 30 lat.
Próbuję uzmysłowić że nie można się poddać nagonce-zlikwidujmy w Polsce całkowicie palenie węglem i będzie OK. Dla kogo dla Unii Europejskiej i Rosji? A może dla tych naganiaczy z FM którzy zdecydowali się ogrzewać czymś innych niż węglem a teraz drżą w zimie czy wydolą i codziennie liczą kilowaty albo m3. Na początek wystarczy ograniczyć palenie w starych piecach, zachęcić do jazdy komunikacją miejską, segregowania śmieci a nie od razu terapia szokowa że dla 2/3 społeczeństwa sezon grzewczy będzie czasem wyrzeczeń aby zarobić na drogie ogrzewanie. A jak już pisałem powyżej w tym czasie Chińczyk Amerykanin Rosjanin czy Ukrainiec niczym się nie przejmuje ponieważ ich kraje nie podpisały porozumień nakazujących ograniczenie CO więc wpuszczają do atmosfery tyle syfu że nie jesteś w stanie tego pojąć. Trzeba tylko czytać coś więcej niż FM. Podsumowując, Polski obecnie nie stać na zaprzestanie palenia węglem.

piotrmak
09-12-2013, 17:44
Ciekawe co dzieje się z powietrzem z Chin, Ukrainy, Rosji, Białorusi? Nasze zimą truje to już wiem. Ale co z tamtym?
Ciekawe co z tym powietrzem z Japoni? Bo jakie było powietrze z Czarnobyla to jeszcze pamiętam. Fakt: NIE ŚMIERDZIAŁO. Nic nie było czuć:) ZSRR przez kilka dni nawet nie chciał się przyznać.
Teraz podobno tanie są ryby z morza japońskiego. Trzeba tylko "zmienić" w papierach miejsce połowu i przemycić na teren UE.

mar1173
09-12-2013, 18:37
Śmieci segreguję, bo nie jestem cymbałem! Śmieci nie palę z podobnego powodu! I widzę też różnicę między paleniem w piecu śmieci a paleniem w nowoczesnym piecu groszkiem.
A różnica między nami, a Niemcami jest taka, że jak by Niemiec zapalił śmieci w piecu to każdy sąsiad dzwonił by na policję! Że tam ludzie sami wiedzą co mają robić, a u nas co zmieniła ustawa śmieciowa?? Że się klnie że podnieśli ceny i dalej je pali albo wywozi do lasu! A sąsiad siedzi cicho, bo albo robi to samo, albo ma to gdzieś!
Nie wspomnę o naszych durnych władzach, które zamiast dotować rozwiązania ekologiczne, pomagać i edukować rzuca tylko kłody pod nogi- sama się o tym ostatnio przekonałam jak chciałam wybudować nowoczesną przydomową oczyszczalnię i wycofałam po 2 dniach dokumenty z gminy, bo mi urzędasy to skutecznie obrzydziły!!!

No właśnie - edukować. Wystarczy popatrzeć na kopcące kominy jak XIX wieczne parowozy. Jak można nazwać to paleniem. Większość użytkowników nie potrafi obsługiwać swioch kotłów. Dlaczego przy kotlach z podajnikiem mozna spalać praktycznie bezdymnie a ,,na wszystko" nie. Jak ja chciałbym spalić suche liscie to zaraz mam straż na podwórzu. Jak inni kopcą przez praktycznie pół roku dzień w dzień to wszystko ok. no bo oni ogrzewają. Co do ustawy smieciowej - przed płaciłem 32 zł teraz 20 za 4os. Co to jest za koszt. Większość tych narzekających wydaje więcej dziennie na papierosy.

Arturo72
09-12-2013, 18:49
Adiqq szczególnie ktoś kto mieszka w domu od sierpnia 2013 i ani jednej zimy w domu nie przeżył

Powyżej adiqq już Ci odpowiedział.Jest to magiczne słowo "OZC" czyli audyt energetyczny domu o jakim nie wiedzą,nie chcą wiedzieć,olewają decydujący się na ogrzewanie węglem.
Robiłem go na długo przed rozpoczęciem budowy a niektórzy kupują go na allegro jako konieczny świstek do odbioru domu,nie mając pojęcia jak są to ważne wyliczenia.
Już przed budową wiedziałem mniej więcej ile mój dom będzie zużywał energii na ogrzewanie przy zastosowaniu odpowiedniej technologii budowy,procent rozbieżności w wyniku jest naprawdę niewielki.
Jeszcze przed budową wiedząc to,mogłem decydować się na konkretny system grzewczy wiedząc dokładnie ile będzie kosztował jeśli chodzi o koszt eksploatacji a także jakie technologie budowy zastosować,żeby np.system grzewczy na prąd był tani w eksploatacji.
Wiedząc to także,decydowałem co w technologii budowy będzie najważniejsze a co można pominąć,optymalizując koszty budowy.
Ot,co.

piotrmak
09-12-2013, 19:00
Tylko, że większość jak budowało swoje domy i zaczynało przygodę z węglem to OZC jeszcze nie było:)
Konkretne pytanie: Kiedy zrobiono pierwsze dokładne OZC? Który to był rok?

piotrmak
09-12-2013, 19:15
Cały czas mieszacie palenie węglem z paleniem śmieciami:bash:
Sprawę smrodu bardzo łatwo wyeliminować zostawiając węgiel w spokoju!
1) Wystarczy w MPZP dla NOWYCH!!!! brak węgla przy wydawaniu pozwolenia na budowę
2) Wymusić ustawowo na producentach normy spalin dla piecy domowych
3) Zostawić stare śmieciuchy w spokoju i pozwolić im umrzeć śmiercią naturalną pilnując jednocześnie produkcję nowych piecy (coś w stylu norm Euro w motoryzacji)
4) poprawić ustawę śmieciową w szczególności działanie PSZOK-ów
5) Spokojnie poczekać kilka lat na dobrowolną (konieczną) wymianę piecy
PS. Wielu z was jeździ również starymi samochodami z różnych powodów i co by było gdyby Wam zabroniono bo kup se dzisiaj nowy lub autobus:) Ale były by jaja

imrahil
09-12-2013, 19:21
Ceny gliwicach I rybniku maja ze soba tyle wspolnego ile ogrzewanie weglem I pradem... Litosci! Cala strefa I przemysl jest w Gliwicach a nie rybniku.

Proporcjonalnie droższe są działki w Gliwicach, zatem budowa domu w Gliwicach też jest droższa.

imrahil
09-12-2013, 19:29
a ja nie trzymam opału w domu. Bo po co? Raz w tygodniu, a nawet rzadziej, służbowym autem, podjeżdżam na skład, gdzie miły Pan wrzuca mi kilak woreczków 20kg na auto. Potem do domu, w domu z auta bezpośrednio do zasobnika i po krzyku :)
Poza tym bez jaj, 20kg dźwignąć, taki ciężar to chwilowo nawet moja 6-letnia córka dźwignie.

Ja słyszałem argument za śmieciuchem w nowym domu "mojego męża dokładanie do pieca relaksuje". to argument podobnego rodzaju :D

Arturo72
09-12-2013, 19:34
Serio myślisz, że znam zapotrzebowanie na pamięć?
( zaczynałam w 2010 r).
.
To o co pytał adiqq to podstawa przy doborze mocy grzewczej kotła do domu.
Z tego co widzę,masz problemy z kotlem i sądzę,że w ostatnim czasie przewinęła Ci się ta wartość w głowie ;)

KvM
09-12-2013, 20:58
To może powiedz czym obecnie jeździsz i czy to co z niego wydostaje się do atmosfery nie jest syfem. Nie sądzę abyś miał pojazd na eko paliwo a więc jednak trujesz swoich sąsiadów. Nawet te nowe trują, poza tym ile ich jest a ile tych starszych aut palących jak stary Ikarus które jeszcze dłuuugo będą jeździć po drogach Europy i będziesz to wdychał. Jesteś taki EKO to jak inni zachwalający na tym forum którzy w większości wzięli kredyty na swoje solary albo PC weź kolejny kredyt na auto hybrydowe. Będziesz EKO ale zejdziesz na nerwicę od śledzenia poziomu stóp procentowych przez kolejne 30 lat.
Próbuję uzmysłowić że nie można się poddać nagonce-zlikwidujmy w Polsce całkowicie palenie węglem i będzie OK. Dla kogo dla Unii Europejskiej i Rosji? A może dla tych naganiaczy z FM którzy zdecydowali się ogrzewać czymś innych niż węglem a teraz drżą w zimie czy wydolą i codziennie liczą kilowaty albo m3. Na początek wystarczy ograniczyć palenie w starych piecach, zachęcić do jazdy komunikacją miejską, segregowania śmieci a nie od razu terapia szokowa że dla 2/3 społeczeństwa sezon grzewczy będzie czasem wyrzeczeń aby zarobić na drogie ogrzewanie. A jak już pisałem powyżej w tym czasie Chińczyk Amerykanin Rosjanin czy Ukrainiec niczym się nie przejmuje ponieważ ich kraje nie podpisały porozumień nakazujących ograniczenie CO więc wpuszczają do atmosfery tyle syfu że nie jesteś w stanie tego pojąć. Trzeba tylko czytać coś więcej niż FM. Podsumowując, Polski obecnie nie stać na zaprzestanie palenia węglem.
Nie dla unii europejskiej czy Rosji, ale zlikwidujmy palenie węglem dla siebie. To co my emitujemy nie trafia do unii czy Rosji, ale do naszych płuc i płuc sąsiadów. Tylko o to chodzi by się wzajemnie nie truć. O nic więcej. A jeśli ciekawi Cię tak bardzo czym jeżdżę to jest to 5 letnie auto z filtrem dpf spadające tyle co hybryda - średnio 4,5-5 l/100. Jak już pisałem mogę wręcz oddychać jego spalinami. Owszem zajdzie trochę czasu nim wszystkie trujące auta znikna z dróg, ale najważniejsze że ten proces się zaczął i wcześniej czy później zakończy. Nikt się nie domaga aby od jutra wszyscy porzucili węgiel, ale żeby zacząć robić coś w tym kierunku. Moim zdaniem nie trzeba zakazywać nawet palenia w piecu. Wystarczy do ceny węgla doliczyć rzeczywiste koszty wydobycia i zdrowotne i nagle cena skoczy do 2000 za tone i jestem przekonany, że chętnych do dźwigania worków nie będzie.

piotrmak
09-12-2013, 21:27
Nie dla unii europejskiej czy Rosji, ale zlikwidujmy palenie węglem dla siebie. To co my emitujemy nie trafia do unii czy Rosji, ale do naszych płuc i płuc sąsiadów. Tylko o to chodzi by się wzajemnie nie truć. O nic więcej. A jeśli ciekawi Cię tak bardzo czym jeżdżę to jest to 5 letnie auto z filtrem dpf spadające tyle co hybryda - średnio 4,5-5 l/100. Jak już pisałem mogę wręcz oddychać jego spalinami. Owszem zajdzie trochę czasu nim wszystkie trujące auta znikna z dróg, ale najważniejsze że ten proces się zaczął i wcześniej czy później zakończy. Nikt się nie domaga aby od jutra wszyscy porzucili węgiel, ale żeby zacząć robić coś w tym kierunku. Moim zdaniem nie trzeba zakazywać nawet palenia w piecu. Wystarczy do ceny węgla doliczyć rzeczywiste koszty wydobycia i zdrowotne i nagle cena skoczy do 2000 za tone i jestem przekonany, że chętnych do dźwigania worków nie będzie.

Odwróćmy to inaczej. Jeśli chcesz się trzymać motoryzacji
Jeździsz najprawdopodobniej autem z Euro5. Ok. Super:)
Moja żona jeździ Euro4. Rozumiem, że truje bardziej. Ok. Super:)
Twój pali 5 ltr a mojej żony ok. 7-8. Ok. Super:)
Tylko, że moja żona robi nie więcej jak 2000 km rocznie. I tu już tak super nie jest. Myślę, że emitujesz więcej do atmosfery ze względu na przebieg a to już mi zaczyna przeszkadzać. Zaczyna Twoje trucie bardzo mi przeszkadzać.
Jedziemy dalej.
Ja jeżdżę Euro6 od trzech lat (norma jeszcze nie obowiązuje ale niektóre silniki już ją spełniają) a Twoje Euro5 zaczyna mi przeszkadzać. Zaczyna mi przeszkadzać, bo dlaczego babcia 60 letnia ma zlikwidować śmieciucha a Ty masz dalej jeździć Euro5?
Mi osobiście to zaczyna przeszkadzać.
Czujesz związek między większością domów w PL a domami nowowybudowanymi?
Ja widzę związek i Twój samochód mi zaczyna przeszkadzać.
Ja chcę oddychać świeżym powietrzem i nie życzę sobie, żebyś jeździł pod moim domem!!!!!!!! Węglem nie opalam:)

KvM
09-12-2013, 22:12
A nie sadzisz, że grubo przesadzasz? Obecne normy są już tak wyśrubowane, że zmiana euro 5 na 6 jest symboliczną i prawie niezauważalna dla nikogo, dotyczy w zasadzie tylko diesli bo dla benzynowych wymagania pozostają praktycznie nie zmienione. Nikt nie jest w stanie w żaden sposób bez pomiarów wyczuć czy auto spełnia normę euro 5 czy euro 6. To są już zmiany na poziomie drugiego miejsca po przecinku. Tymczasem przy spalaniu węgla nie ma żadnych filtrów, żadnych katalizatorów, żadnego dopalania sadzy. Całość szkodliwych substancji idzie w powietrze i potem do płuc. Serio nie widzisz różnicy? Serio nie rozumiesz, że paliwa samochodów praktycznie nie zawierają metali ciężkich w tym pierwiastków promieniotwórczych, a węgiel je zawiera? A to tylko jedna z wielu grup szkodliwych substancji.

No i kompletnie ucieka Ci logika jeśli piszesz o ilości emitowanych substancji do atmosfery. Dla ludzi nie jest szkodliwa ilość emisji do atmosfery lecz to ile oni pochłaniają. Kluczowe jest stężenie szkodliwych substancji w powietrzu którym oddychamy. W przypadku samochodu jeśli ktoś więcej jeździ, to proporcjonalnie odpowiednio mniej generuje stężenia szkodliwych substancji w jednostce objętości.
niestety nie jest tak dobrze w przypadku dymiącego komina. Im więcej się pali rym więcej szkodliwych substancji idzie do płuc ludzi którzy są w pobliżu.

P.S. owszem moje auto rzeczywiście formalnie spełnia tylko normę euro 5, ale faktycznie zmierzony poziom zanieczyszczeń spokojnie łapie się na euro 6.
Skoro wszędzie gdzie to możliwe obniżamy emisję szkodliwych substancji to w imię jakiej logiki ma to nie dotyczyć węgla? Dlaczego ma to być święta krowa?

kobra64
09-12-2013, 22:17
Nie dla unii europejskiej czy Rosji, ale zlikwidujmy palenie węglem dla siebie. To co my emitujemy nie trafia do unii czy Rosji, ale do naszych płuc i płuc sąsiadów. Tylko o to chodzi by się wzajemnie nie truć. O nic więcej. A jeśli ciekawi Cię tak bardzo czym jeżdżę to jest to 5 letnie auto z filtrem dpf spadające tyle co hybryda - średnio 4,5-5 l/100. Jak już pisałem mogę wręcz oddychać jego spalinami. Owszem zajdzie trochę czasu nim wszystkie trujące auta znikna z dróg, ale najważniejsze że ten proces się zaczął i wcześniej czy później zakończy. Nikt się nie domaga aby od jutra wszyscy porzucili węgiel, ale żeby zacząć robić coś w tym kierunku. Moim zdaniem nie trzeba zakazywać nawet palenia w piecu. Wystarczy do ceny węgla doliczyć rzeczywiste koszty wydobycia i zdrowotne i nagle cena skoczy do 2000 za tone i jestem przekonany, że chętnych do dźwigania worków nie będzie. jak szaleć to szaleć. Do prądu też doliczyć te koszty - bo prąd z węgla w Polsce jest. Kiedyś proste wyliczenie robiłem. Wynika z niego dość prosto, że np. elektrownia Bełchatów spala 9 ton brunatnego syfu żeby uzyskać tyle energii co ja z 1 tony super ekogroszku. Po całości doliczyć - i prąd po 2 zł za KWH będzie. Oj wrócimy do świeczek - chyba że jakiś mundry zakaże ... PS. A ten syf brunatny zawiera kilkukrotnie większe procentowo ilości np. siarki, popiołu itp. jak ten mój super ekogroszek. To może jakoś dubeltowo do tego prądu doliczać by trzeba, sam nie wiem...

KvM
09-12-2013, 22:27
Oczywiście, że tak! Nigdzie nie pisałem, że ma to być doliczane tylko osobom prywatnym. Tylko, że prąd w takim wypadku wcale nie będzie po 2zl, bo można go produkować wcale niewiele drożej niż obecnie innymi metodami niż poprzez spalanie węgla. Obecnie koszt wytworzenia prądu to jakieś 20-30 procent tego co sumarycznie płacimy za 1 kWh do zakładu energetycznego. Nawet gdyby koszty produkcji energii wzrosły o 100 procent to nasz rachunek wzrośnie dużo mniej.

kobra64
09-12-2013, 22:33
Polski węgiel brunatny to tak koło 150 PLN tona kosztuje. W detalu. Jeżeli przy tej cenie prąd jest po circa o,5 PLN, to ile będzie kosztował jeżeli elektrownia zapłaci za niego 2000PLN jak proponowałeś dwa posty wyżej? Bo to nie jest 100%, ale jak na moje to coś koło 1300%.

piotrmak
09-12-2013, 23:17
Cokolwiek byscie pisali, babciami tlumaczyli itd.
Na zewnatrz jest smrod z kominow... I nie jest to zapach smieci... Wiem jaki "zapach" ma palony wegiel.
Jakby kominy mialy te same wymogi co Euro 5 w samochodach to pretensji bym nie mial.
I tak, wiem ze niektorzy nie majs wyjscia , ze zamarzna...
Ale sa ci co maja...

A pamiętasz jak śmierdział Czarnobyl?
Spytaj Japończyków:P

kobra64
09-12-2013, 23:17
W pierwszym dniu po tym jak zamkną w Polsce ostatnią elektrownię węglową własnoręcznie potnę mój kocioł i oddam na złom. A nawet - tego samego dnia. Uzyskaną kasę przeznaczę na cele charytatywne. Deklaruję to uroczyście.

piotrmak
09-12-2013, 23:22
A nie sadzisz, że grubo przesadzasz?
W przypadku samochodu jeśli ktoś więcej jeździ, to proporcjonalnie odpowiednio mniej generuje stężenia szkodliwych substancji w jednostce objętości.
niestety nie jest tak dobrze w przypadku dymiącego komina. Im więcej się pali rym więcej szkodliwych substancji idzie do płuc ludzi którzy są w pobliżu.


Już sam się w tym wszystkim zapędziłeś:)
A nie uważasz, że procentowo więcej truje. W jednostce objętości mnie nie interesuje:)

slawekk1980`
10-12-2013, 06:12
A jeśli ciekawi Cię tak bardzo czym jeżdżę to jest to 5 letnie auto z filtrem dpf spadające tyle co hybryda - średnio 4,5-5 l/100. Jak już pisałem mogę wręcz oddychać jego spalinami.

Z tymi spalinami to Cię poniosło. Co do DPF-a to współczuję, napisz jeszcze jak często jeździsz do serwisu go czyścić a może już myślisz aby go wymontować? Jedna wielka niedopracowana porażka będąca efektem chorego Unijnego prawa, tymczasem Amerykaniec dalej jeździ swoim krążownikiem i pali 15 na 100.
Dopóki wielkie kraje które są największymi trucicielami atmosfery nie zaczną ograniczać emisji zanieczyszczeń-a nieprędko się na to zdecydują bo to są KOSZTY- to zapomnij o czystym powietrzu. Zakaz palenia węglem? -a prąd myślisz że z czego jest, ze słupa? Nawet nie wiesz co wdychasz a tego nie widzisz. Co z tego że Unia zmusi nas do spełnienia rygorystycznych norm skoro reszta świata ma to w nosie. Nie myślisz też że Unia jest taką organizacją proekologiczną i zależy jej tak bardzo na ochronie środowiska. Nie pasuję jej nasz wegiel i zwiazana z tym jako taka niezależność. Najwięksi gracze z Francji, Niemiec z chęcią pozamykaliby nasze elektrownie i postawili elktrownię atomową za kilkanaście mld Euro z której prąd nie byłby tak tani jak obecnie, no ale z niej takie czyste powietrze i w razie awarii jak w Fukushimie to przynajmniej nie byłoby sadzy na parapecie tylko nieświadomy, przekonany dalej o czystym górskim powietrzu nawdychasz się tablicy Mendelejewa.
Jestem za tym aby stopniowo zmuszać największych trucicieli do poprawy, uwierz mi że jest róznica między paleniem w nowoczesnym kotle a w starym śieciuchu- mam na to codziennie naoczne dowody.
Mam jeszcze pytanie do udzielajacych się tutaj posiadaczy PC oraz ogrzewania elektrycznego, przekonujących o tanim ogrzewaniu i żadających natychmiastowej likwidacji spalania węgla, czy w swoich corocznych wyliczeniach kosztów CO CWU uwzględniają też odsetki od kredytu?

Arturo72
10-12-2013, 07:04
Chłopaki serio chce Wam się tyle czasu dyskutować na ten temat?
przecież nikt kto zainwestował w piec na groszek nie wyrzuci go po roku i nie zamieni na prąd/gaz.

To dla potomnych,forum czytają również przyszli inwestorzy a obecnym też się przyda,może nie popełnią już tego błędu pakujac węgiel do domu i będą myśleć o budowie przed budową a nie po.