PDA

Zobacz pełną wersję : kupuję dom, mam kilka wątpliwości



Biolog
14-07-2004, 23:04
jej, nie umiałem wymyśleć lepszego tutułu postu...

jestem dość młodą osobą, która od niedawna zaczęła się ekudkować na tym forum...
mam w planach kupno domu~ 120m2 30-latek 500a
kilka pytań, na którymi cały czas się zastanawiam, i nie mogę sobie poradzić:

*1 instalacja grzewcza...
ponieważ, nie ma w całym misteczku (Różan) gazu :( niestety
zdecydowałem się na olej, lub na eko groszek
w domu tym mieszkać będzie starsza osoba, która na pewno nie bedzie się chciala bawic w dokładanie drewna, czy wsypywani wegla do pieca, bo rady nie da...
dlatego waham sie pomiedzy olejem a eko groszkiem-z podajnikiem(troszke bym go zmodyfikowal) 8)
nie wiem co bedzie lepsze?

*2 dom posiada strych podzielony na 2 cz, uzytkowa oraz nie uzytkowa, cz. nie uz. chcialbym doprowadzic do stanu uzywalnosci, jednakze w owej funkcji troszke przeszkadza dach( 2 spadowy) dlatego chcialem go podniesc o 1-2 pustaki, tak aby mozna bylo troszke dalej sie zapuscic doń.
czyt potrzeba do tego zgody architekta, urzedu, czy innych czarow, a jezeli tak to jakich?

*3 dach niestety kryty eternitem, i przecieka, mam zamiar wymienic całą więźbę i położyć? hm balchodachówkę lub papę, -zalezy ile kasy mi zostanie (dach ok 90m2)
czy w tej kwestii tez musze sie konsultowac z architektem czy kims innym (kim?)

*4 konczac moje wywody, nadmienie, iz dom jest z prawem wieczystego uzytkowani do 2066roku :-?
czy jest mozliwosc(jak to zrobić, koszta) aby zmienic ta forme na prawo wlasnosci...

za kazda pomoc z góry dziękuję

kroyena
19-07-2004, 10:44
Biolog
Ad 1: Czy będziesz jeździł tak często by dokładać groszek, czy jak go zabraknie zimą, ba na 2 tygodnie pojedziecie na narty to ta starsz osoba zamarznie?
Ad. 2 Na dzisiejszych prawach wymagane szystkie papiery na taką zabawę. Czy warto dla kilkunastu m2.
Ad. 3 Podobno jak najbardziej, no chyba, że wymienisz na płyte falistą z nie eternitu. Dochodzą jeszcze koszty składowania na specjalnym składowisku. twój towar twój problem.
Z Ad. 4 to już chyba do gminy.

Powodzenia.

robert skitek
07-01-2006, 13:31
ad 2 ad 3
wymagany projekt zmiany sposobu uzytkowania części budynku albo przebudowy (podniesienie dachu). wymagania: wypis z planu albo Warunki Zabudowy, ekspertyza techniczna stanu istniejącego, projekt budowlany, pozwolenie na zmiane sp. uż. albo budowę. budowa - kierownik budowy i wszystko co zwiazane z budową
te czary to projekt zrobiony przez osobę uprawnioną i zgoda urzędu

pozdrawiam

oskar0259
07-01-2006, 13:48
Jeśli chodzi o wieczyste użytkowanie, to masz wybór:
1) albo płacić określoną opłatę jeszcze przez najbliższe lata, ze świadomością, że opłata za użytkowanie wieczyste, jest zmieniana w wyniku okresowych wycen nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
2) albo zapłacić określoną opłatę jednorazowo właścicielowi (może nim być gmina, ale również skarb państwa - w którego imieniu działa powiat) i stać się pełnoprawnym właścicielem.
Użytkowanie wieczyste jest substytutem własności (i w zasadzie można nim dysponować tak jak ją samą) i powstało w PRL. Nie sądzę, aby dotrwało do 2066 r. i wcześniej lub później ta sprawa będzie kompleksowo rozwiązana (czyli uzytkownicy wieczyści zostaną właścicielami, a na jakich warunkach to się okaże). A na razie jest jak jest - i możesz zrobić to co napisałem na wstępie.
Co do spraw budowlano-pozwoleniowych, to nie zamierzam konkurować z fachowcem (posty powyżej). Chciałbym cię tylko uczulić na powiązanie efektów przebudowy, którą planujesz, z nakładami, które poniesiesz.