PDA

Zobacz pełną wersję : Caparol czy Greinplast?



_Porter_
02-12-2013, 21:01
Witam
Stoję przed wyborem systemu do ocieplenia domu ok 200 mk. Zakup materiałów w grudniu a prace na wiosnę. Na dzień dzisiejszy wybór jest pomiędzy Caparol i Greinplast, ewentualnie jeszcze może Weber chociaż jeszcze do nich nie dotarłem i nie wiem jak u nich wyglądają ceny itd... W obu przypadkach tynk silikonowy z tzw 1 grupy kolorów, styropian raczej zwykły biały caprol - knauf therm fasada 040 a grainplast na mtb eps 040 czy jakiś taki wynalazek, po wstępnej wycenie caparol jest tańszy o jakieś 1400 zł (bez różnicy w cenie styropianu) i nie wiem na co się zdecydować. Wiem że caparol ma sporo zwolenników przynajmniej na tym forum :) natomiast greinplastem robiła moja kuzynka i w sumie :) jest zadowolona dlatego nie wiem co wybrać, szczególnie że nie słyszałem więcej żadnych opinii na temat greinplastu, będę więc wdzięczny za każdą podpowiedź. Z góry dziękuje.

forumow
04-12-2013, 10:25
Witam
Stoję przed wyborem systemu do ocieplenia domu ok 200 mk. Zakup materiałów w grudniu a prace na wiosnę. Na dzień dzisiejszy wybór jest pomiędzy Caparol i Greinplast, ewentualnie jeszcze może Weber chociaż jeszcze do nich nie dotarłem i nie wiem jak u nich wyglądają ceny itd... W obu przypadkach tynk silikonowy z tzw 1 grupy kolorów, styropian raczej zwykły biały caprol - knauf therm fasada 040 a grainplast na mtb eps 040 czy jakiś taki wynalazek, po wstępnej wycenie caparol jest tańszy o jakieś 1400 zł (bez różnicy w cenie styropianu) i nie wiem na co się zdecydować. Wiem że caparol ma sporo zwolenników przynajmniej na tym forum :) natomiast greinplastem robiła moja kuzynka i w sumie :) jest zadowolona dlatego nie wiem co wybrać, szczególnie że nie słyszałem więcej żadnych opinii na temat greinplastu, będę więc wdzięczny za każdą podpowiedź. Z góry dziękuje.

Tak więc stoisz przed wyborem dobrze czy tanio. Jak piszesz Twoja kuzynka wybrała Greinplast więc wybrała pierwszą opcję. Jak to w życiu cena zwykle odzwierciedla jakość i na pewno w tym przypadku tak jest. Mogę o tym mówić ponieważ jestem posiadaczem systemu ociepleń Greinplast od 2001 roku z tynkiem mineralnym nie malowanym i jak do tej pory wszystko jest w porządku. Trochę się zabrudził ale w przeszłym roku odświeżam kolor i myślę że kolejne 12lat bez problemu, Zdecydowanie polecam Greinplast

_Porter_
04-12-2013, 18:53
Kuzynka brała greinplast bo tak polecił jej wykonawca - w tych sprawach jest raczej zielona, caparol ma sporo zwolenników a o greinplascie niewiele słyszałem dlatego pytam właśnie takich użytkowników-posiadaczy greinplasta i caparola
ale czy faktycznie jest tak że grainplast jest ten dobry a caparol to ten tani, nie jestem do końca przekonany czy aż tak jakościowo są różne bo różnica w cenie w sumie nie jest duża a negocjować :) zawsze można
dzięki za opinie

Balto
04-12-2013, 19:31
forumow: tak naprawdę tynk mineralny biały nie malowany - to najprostszy tynk jaki istnieje na świecie chyba poza wapiennym, i jeżeli byłby spieprzony to wina byłaby li tylko po stronie wykonawcy,...

mada102
07-12-2013, 19:01
Witam
Mój wpis nie ma na celu wsadzanie kija w mrowisko i rozsądzanie który z producentów jest lepszy. Tyle opinii ilu klientów.
Zafrapowało mnie to co przeczytałem w poście dotyczącym Caparola napisanym przez , jak rozumiem człowieka mocno związanego
z tymi wyrobami i znającego temat od podszewki :

Trafiles tu zapewne dlatego, ze wlasnie chcesz wykonac docieplenie budynku i szukasz opinii o jakze popularnym obecnie Caparolu ktory to kojarzy sie z jakoscia ale i dosc wysoka cena...ale nie zawsze tak bylo... nie zawsze ta jakosc byla taka jak obecnie. Paradoksalnie - obecnie jest nizsza, a i cena - teraz nie jest tak wysoka jak myslisz Pogorszylo sie ale i potanialo... cos za cos,

Niestety moje doświadczenie potwierdza to co napisał FIGHTER. Smutne jest to, że taki producent który 10-12 lat temu kojarzył się w Polsce z najlepszą jakością postanowił niestety zjechać z jakością i pojechać jakiś czas na marce. Oczywiście nie oznacza to że Caparol to kiepski materiał. Na pewno nie. Uważam, że nadal jest to jakość mieszcząca się na polskim rynku chemii budowlanej w tej górnej półce. To samo stało się kilka, czy prawie kilkanaście lat temu z Terranovą (Weberem). Ci co mieli możliwość pracy tynkami silikonowymi sprowadzanymi z Austrii i mogli porównać z tynkiem produkowanym np w Ostrowcu, wiedzą o czym mówię. Niestety widoczna jest tendencja obniżania przez dużych, znanych producentów jakości oferowanych w Polsce produktów.
Mam nadzieję, że tego typu zachowania ominą Greinplast, bo jak na razie trzymają taką samą jakość od ładnych kilku lat. Fakt, że ceną dorównują tym najdroższym, typu STO czy Dryvit, ale miło jest że przynajmniej jest to polska firma.

EWBUD
08-12-2013, 09:44
Witam
Mój wpis nie ma na celu wsadzanie kija w mrowisko i rozsądzanie który z producentów jest lepszy. Tyle opinii ilu klientów.
Zafrapowało mnie to co przeczytałem w poście dotyczącym Caparola napisanym przez , jak rozumiem człowieka mocno związanego
z tymi wyrobami i znającego temat od podszewki :


Niestety moje doświadczenie potwierdza to co napisał FIGHTER. Smutne jest to, że taki producent który 10-12 lat temu kojarzył się w Polsce z najlepszą jakością postanowił niestety zjechać z jakością i pojechać jakiś czas na marce. Oczywiście nie oznacza to że Caparol to kiepski materiał. Na pewno nie. Uważam, że nadal jest to jakość mieszcząca się na polskim rynku chemii budowlanej w tej górnej półce. To samo stało się kilka, czy prawie kilkanaście lat temu z Terranovą (Weberem). Ci co mieli możliwość pracy tynkami silikonowymi sprowadzanymi z Austrii i mogli porównać z tynkiem produkowanym np w Ostrowcu, wiedzą o czym mówię. Niestety widoczna jest tendencja obniżania przez dużych, znanych producentów jakości oferowanych w Polsce produktów.
Mam nadzieję, że tego typu zachowania ominą Greinplast, bo jak na razie trzymają taką samą jakość od ładnych kilku lat. Fakt, że ceną dorównują tym najdroższym, typu STO czy Dryvit, ale miło jest że przynajmniej jest to polska firma.

Tak z czystej ciekawości: jak jest cena tynku w greinplascie? np. akryl? czy silikon?
Bo jak porównałeś go ze STO lub Dryvitem, to....

mada102
08-12-2013, 11:22
klej do siatki ok. 45zł
silikon 250/25kg
akryl ok.175/25kg
i z tego co się orientuję sporo mniejsze rabaty niż w innych systemach.

EWBUD
08-12-2013, 11:41
klej do siatki ok. 45zł
silikon 250/25kg
akryl ok.175/25kg
i z tego co się orientuję sporo mniejsze rabaty niż w innych systemach.

To są ceny katalogowe?

mada102
08-12-2013, 11:44
ceny katalogowe brutto

EWBUD
08-12-2013, 12:06
Ciekawe jakie % dają.
Ale jak znam życie, to zejdą do normalnej ceny.
Czyli porównywalnej np. z Caparolem.
Więc do STO, czy Dryvitu to jednak im trochę dalej będzie.

mada102
08-12-2013, 12:50
nie znam rabatów w Caparolu, ale jeżeli w ofertach internetowych jest np
" Tynk akrylowy Caparol Capatect ... CAPAROL Cena:
139,00 zł"
to ciekawe jaką cenę może mieć dobry wykonawca?
orientuję się w rabatach Dryvitu i Greinplastu( mówię o rabatach dla sporych wykonawców). Dryvit oczywiście będzie droższy od Greinplastu, ale nie są to bardzo duże różnice.
Według moich spostrzeżeń, (dla mnie - niestety ) Greinplastowi bliżej cenowo do Dryvitu niż Caparola.
Minusem Greinplastu w porównaniu do Caparola, nie mówiąc już o Dryvicie jest w porównaniu do nich dużo bardziej uboga gama wyrobów, szczególnie tych specjalistycznych, nazywanych przeze mnie "dziwnych", czyli takich których nie można zastąpić wyrobami innych producentów.
Chociaż kto wie jak będzie dalej.. patrząc na ilość produktów wprowadzonych do oferty w tym roku...

petero65
21-01-2014, 10:01
Witam.Podpinam się pod temat Caparola.Wiosną planuję położenie tynku silikonowego Caparol i stoję przed trudnym wyborem koloru.Wstępnie ustaliłem(a właściwie żona),że będzie to marone 18.Kolor był wybierany ze wzornika kolorów oraz próbek tynku u dystrybutora.Wiadomo jednak,że same próbki oraz wzornik w pełni nie odzwierciedlają prezentacji budynku po wykonaniu tynku.Dlatego mam prośbę o użytkowników forum o opinię oraz ewentualne fotki budynków w tym lub zbliżonym kolorze.Pozdrawiam

fighter1983
24-01-2014, 08:42
Fotka tez ni Ci nie da, bo mamy za duzo zmiennych wplywajacych na optyczny odbior koloru. Najblizsze jest wykonanie proby na budynku i najtansza i w miare miarodajana metoda jest polozenie tynku mineralnego na fragmencie nastepnie pomalowanie tego farba w żądanym kolorze.
na odbior koloru sklada sie:
- wielkosc ogladanej probki
- struktura
- tło
- wiek ogladającego
- płeć oglądającego
i kilka innych czynników...
tak wiec ogladanie tego na monitorze komputera - nic nie daje.... tym bardziej komentarz.... co napisać? ładny jest? czy nie ładny? czy za bardzo wpadający w np.... różowy?

connecTOMEK
20-02-2014, 10:00
witam...
już gdzieś pisałem....
ceny markowych producentów systemów dociepleń.....są z kosmosu.......absolutnie nie ma takiej sytuacji aby pomiędzy jakościami były 100 % różnice....
a niestety takie są różnice w cenie....
tak naprawdę musimy wszyscy zdać sobie sprawę że załogi producentów śledzą fora i opinie i na ich podstawie również budują swoją politykę sprzedaży......
jak dużo więc stereotypów że za wielką cenę mamy super jakość tak długo ceny będą z kosmosu......
prawda jest taka że materiały używane w procesie produkcyjnym mają często takie samo źródło pochodzenia.......trudno tu mówić o diametralnych więc różnicach jakościowych....
stereotypy w naszym kraju mają się świetnie.....więc firmy mają pole do popisu....
reasumując........nie dajmy się zwariować......
pozdrawiam

NotNull
25-01-2019, 06:24
Temat nieaktualizowany od paru ładnych lat. Jednak jako, że stoję przed podobnym dylematem to postanowiłem go odświeżyć. Zastanawiam się nad wyborem systemu dociepleń. Jako, że jestem z województwa Podkarpackiego to myślałem nad Greinplast (fabryka niedaleko mnie) Jednak jak zacząłem zgłębiać temat to różni ludzie (?fachowcy?) to różne opinie. Jeden człowiek poleca, a drugi odradza i koniec końców człowiek sam nie wie co wybrać. Ostatnio zacząłem czytać o Caparolu i zastanawiać się czy nie spróbować.
Na razie muszę docieplić jedną ścianę i sufit w garażu i tak pomyślałem, że może właśnie Caparol na próbę, ale z drugiej strony miałem w swoim życiu przygodę z ocieplaniem jednego sufitu za pomocą Greinplastu i nie narzekałem.
Pewne jest tylko to, że styropian będzie że Swissporu, więc co wybrać dalej?
fighter1983 Ty w swojej firmie jakich materiałów teraz używasz?

fighter1983
25-01-2019, 07:58
Temat nieaktualizowany od paru ładnych lat. Jednak jako, że stoję przed podobnym dylematem to postanowiłem go odświeżyć. Zastanawiam się nad wyborem systemu dociepleń. Jako, że jestem z województwa Podkarpackiego to myślałem nad Greinplast (fabryka niedaleko mnie) Jednak jak zacząłem zgłębiać temat to różni ludzie (?fachowcy?) to różne opinie. Jeden człowiek poleca, a drugi odradza i koniec końców człowiek sam nie wie co wybrać. Ostatnio zacząłem czytać o Caparolu i zastanawiać się czy nie spróbować.
Na razie muszę docieplić jedną ścianę i sufit w garażu i tak pomyślałem, że może właśnie Caparol na próbę, ale z drugiej strony miałem w swoim życiu przygodę z ocieplaniem jednego sufitu za pomocą Greinplastu i nie narzekałem.
Pewne jest tylko to, że styropian będzie że Swissporu, więc co wybrać dalej?
fighter1983 Ty w swojej firmie jakich materiałów teraz używasz?
U mnie to oczywiscie skomplikowane bo moge wypowiedziec sie jako firma wykonawca ale rowniez jako firma handlowa.
Najprosciej jak sie da: Uzywam zarowno Caparol-a jak i Greinplastu w proporcjach 90% Caparol i 10% Greinplast
ale to uproszczona mocno odpowiedz.
Rozszerzajac ja trzeba spojrzec na to z mojej strony: Caparol to juz ktorys tam rok z kolei 12-13-14? nie pamietam dokladnie
Greinplast obserwuje od lat 5, od 3 zdecydowalem sie na wspolprace w zakresie ich deski elewacyjnej, od roku wstawilem mieszalnik i rozszerzylem sie o farby, tynki i pelne systemy docieplen.

Uzasadnienie.
W Caparolu ktory od zawsze byl dobrym producentem widac coraz wiecej niefajnych rzeczy. liswa drobiazgow jest na prawde dluga i dotyczy samej wspolpracy z firma co przeklada sie posrednio lub bezposrednio na odbiorce koncowego. bez wdawania sie w szczegoly, haslowo, najwieksze mankamenty Caparol-a na przestrzeni ostatniej dekady:
- otwarcie produkcji PG610 i Amphisilan FP w Kleszczowie
- drastyczny spadek jakosci szkolen w centrum szkoleniowym
- masowe odejscie ludzi z Caparol-a na kazdym szczeblu: od zarzadu poprzez Regionalnych Kierownikow sprzedazy, Dzial Techniczny, Handlowcow, Dział Obslugi Klienta
- nowe podejscie firmy do swoich partnerow: hurtowni, wykonawcow: na jednym ze szkolen uslyszalem od osoby prowadzacej stwierdzenie "na dzien dobry" ze w firmie najwazniejszy jest zysk, wnioski mozna wyciagnac samemu
- nowi ludzie, ktorzy zastapili starych mowia: "Ale my dajemy Ci Marke .... " tylko ze kto stworzyl ta marke? Ci co sa w tym Caparolu od 2-3 lat czy lojalna siec dystrybucji, wykonawcow sprzed 10 lat?
- patrzenie tylko na slupki
- plany sprzedazowe, ma byc przyrost zawsze rok do roku... masz miec przyrost, robic wiecej i sprzedawac wiecej
- korporacyjny tryb rozmowy z partnerami, przez telefon juz sie nie ogarnie nic, na wszystko trzeba napisac maila, zeby ktos mial podkladke, ze cos zrobil
- otwieranie nowych punktow dystrybucyjnych bez zadnego przekazania wiedzy, byle by bylo.. byle by sie sprzedawalo, byle by slupek rosl
tego jest jeszcze duzo duzo. i z roku na rok z Caparolem z pkt widzenia dystrybucji i wykonawcy jest coraz gorzej.

No i szczerze mowiac j znalazlem sie w tragicznie zlej pozycji. Przez tyle lat tu na forum i w zyciu codziennym powtarzalem ze w systemach docieplen dobrej jakosci pod uwage nalezy brac: Dryvit, STO, Caparol, Basf
gdzie Dryvit i STO sa moja konkurencja, Caparol - no wiadomo, Basf jest w systemach docieplen praktycznie niesprzedawalny w sumie nie wiedziec czemu ... ale jest .
To oczywiscie wszystko sa marki zagraniczne, USA, Niemcy, Niemcy, Niemcy
No i trudno bylo znalezc na rynku polskim dobrego producenta, jest ich sporo, dzialaja na rynku lokalnym najczesciej lub kilku na skale calej Polski. ale jakosciowo szalu nie bylo nigdy.

Az tu nagle pojawil sie Greinplast.
Nie jest tani, to na pewno, kleje w systemach docieplen kosztuja wiecej niz w Caparolu, grunty, tynki to zalezy ktore. natomiast cenowo srednio trzeba by bylo Greinplast postawic chyba odrobine wyzej niz Caparol, natomiast Greinplast w swoim podejsciu do kazdego: zarowno dystrybutora, wykonawcy, wreszcie inwestora koncowego jest taki jakim Caparol byl 10 lat temu. Pro-kliencki przede wszytskim, probuja zrobic tak, aby byl to uklad win-win-win-win
zeby producent byl zadowolony
zeby dystrybutor byl zadowolony
zeby wykonawca byl zadowolony
zeby klient koncowy byl zadowolony
to trudne zadanie, ale poki co realizuja to. i nie chodzi tu o $, tzn $ gdzies tam sie w pewnym momencie przewija, ale nie jest tak, ze $ jest najwazniejsza i wypiera wszystko inne, a tak dzieje sie niestety w Caparolu wg mnie.

Dlatego tez z zalem, przede wszytskim z powodu tego ze marce z logiem Slonia poswiecilem prawie cale zycie zawodowe powoli rozstaje sie z tym producentem. nie da sie tego zrobic tak o natychmiast, bo jednak duzo ludzi kojarzy mnie z Caparolem, duzo ludzi tez obecnie uwaza ze Caparol to swietny producent. natomiast powoli powoli od kilku lat Caparol sam sukcesywnie pracuje na swoja porazke.
Machina jest rozpedzona i on sprzedaje sie z automatu. ale to sie wkrotce (na przestrzeni najblizszych 2-3 lat) zmieni, region Centrum juz w 2018r zanotowal spadki w Caparolu, wiekszosc dystrybutorow nie zrobila nawet tego samego co w 2017, nieliczni utzrymali ten sam poziom, generalnie trend spadkowy.
Tylko ze to nie bylo tak. ze rynek sie zmejszyl, po prostu czesc dystrybucji i ykonawcow zmeczona juz walka z Caparolem zaczela sukcesywnie przechodzic na cos innego. i takie sa tego skutki.

Robinson74
25-01-2019, 19:12
Bardzo interesujące informacje, fighter1983.
A propos, czy producenci tacy jak Caparol, STO, Greinplast są w stanie dostarczyć mi poszczególne wyroby dokładnie wg podanej przeze mnie specyfikacji?
· farba wewnętrzna Sd > 0,15 m (μ > 550)
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 50)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 11)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ < 112)
Zwracam uwagę na podane wartości oporu dyfuzji.

fighter1983
26-01-2019, 10:36
Trzeba sprawdzić jakie parametry oporu dyfuzyjnego mają poszczególne produkty. Pewnie się znajdzie ...
Problem będzie z mineralnym 1mm to na pewno, ale może Arma Reno 700 plus farba któraś zrobi robotę.
Trzeba poszukać. Zadzwoń w poniedziałek to może coś wymyślimy

Robinson74
26-01-2019, 23:01
Właśnie wiele farb nie ma podanych wartości Sd ani μ w charakterystykach.
Farbę elewacyjną z wymaganym przeze mnie μ znalazłem (np. StoColor Lotusan, ale inne firmy też pewnie mają).
Skontaktuję się z Tobą za kilka miesięcy, bo w tej chwili to nawet fundamentów jeszcze nie mam. :)
Rozumiem, że wykonujesz wszystkie niżej podane warstwy, oczywiście bez muru.
425571

fighter1983
26-01-2019, 23:55
W Caparol w karcie technicznej każda ma z tego co pamiętam.
Tak... Robię etics :).

jacentyy
27-01-2019, 19:23
Bardzo interesujące informacje, fighter1983.
A propos, czy producenci tacy jak Caparol, STO, Greinplast są w stanie dostarczyć mi poszczególne wyroby dokładnie wg podanej przeze mnie specyfikacji?
· farba wewnętrzna Sd > 0,15 m (μ > 550)
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 50)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 11)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ < 112)
Zwracam uwagę na podane wartości oporu dyfuzji.

Robinson kto Ci wymyslil takie wymagania ? Czy to cos Ci sie uwidzialo ? Farba wewnetrzna o sd>0,15 ? Dlaczego akurat taka wartość?

Robinson74
27-01-2019, 19:32
Ponieważ to zostało precyzyjnie wyliczone w celu uniknięcia kondensacji pary wodnej we wszystkich przegrodach w domu.
To się nazywa analiza cieplno-wilgotnościowa.

bako99
29-01-2019, 11:14
Dołączam sie do pytania, ponieważ ekipa która do mnie ma przyjść twierdzi ze juz ponad 10 lat robią na greinplast i wszystko jest ok, a z kolei na forum mozna wyczytac dużo pochlebnych opinii odnośnie caparolu i nei wiem co wybrać.
U mojego dalszego sasiada robili juz jakies 5-6 lat temu jasny kolor i wygląda całkiem dobrze (może rogi lekko czarnieją), natomiast u mojej sąsiadki robili kolor dosyć ciemny pomarańcz jakieś juz moze 3 lata temu to kolor blaknie od strony bardziej nasłonecznionej i widac że rogi też troche ciemnieją. Co może być tego przyczyną ciemnienia tych rogów?

fighter1983
29-01-2019, 12:41
yyyyy kilka postow wyzej?

bako99
29-01-2019, 14:31
yyyyy kilka postow wyzej?

Mianowicie? Chodzi o to żeby zrobić probe cieplno wilgotnościową? i według tego dobrać odpowiednie materiały?

fighter1983
29-01-2019, 14:49
Dołączam sie do pytania, ponieważ ekipa która do mnie ma przyjść twierdzi ze juz ponad 10 lat robią na greinplast i wszystko jest ok, a z kolei na forum mozna wyczytac dużo pochlebnych opinii odnośnie caparolu i nei wiem co wybrać.
U mojego dalszego sasiada robili juz jakies 5-6 lat temu jasny kolor i wygląda całkiem dobrze (może rogi lekko czarnieją), natomiast u mojej sąsiadki robili kolor dosyć ciemny pomarańcz jakieś juz moze 3 lata temu to kolor blaknie od strony bardziej nasłonecznionej i widac że rogi też troche ciemnieją. Co może być tego przyczyną ciemnienia tych rogów?
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221633-Caparol-czy-Greinplast&p=7776791&viewfull=1#post7776791
jedna strone wczesniej :P

bako99
29-01-2019, 16:43
Czytałem ten temat na poprzedniej stronie ale według tego caparol stracił na jakosci a o greinplascie w sumie nic złego nie można powiedzieć. Ja domu zrobionego caparolem nie widziałem i się nie wypowiadam. Zastanawia mnie tylko powstawanie tych ciemnych narożników na elewacji i gdzie w czym może być błąd

fighter1983
29-01-2019, 17:33
Czytałem ten temat na poprzedniej stronie ale według tego caparol stracił na jakosci a o greinplascie w sumie nic złego nie można powiedzieć. Ja domu zrobionego caparolem nie widziałem i się nie wypowiadam. Zastanawia mnie tylko powstawanie tych ciemnych narożników na elewacji i gdzie w czym może być błąd
a masz zdjecie tych naroznikow?
sam naroznik stricte jest ciemny?
zdarza sie czasami ze naroznik aluminiowy rdzewieje ... amelinium, tego nie pomalujesz... a rdzewieje :) takie rzeczy...
i faktycznie czasami sie zdarza ze naroznik potrafi korodowac i wylazi wtedy przez tynk i tworzy takie wlasnie ciemne, rdzawe plamy, oczywiscie na tynku odbarwia go przyciemniajac.
dlatego ja sie przestawilem na narozniki pcv
natomiast co do blakniecia kolorow... to dosc skomplikowana sprawa, bo trzeba rozpatrywac 2 parametry a dokladniej 3...
HBW i TSR i ewentualnemu stosowaniu tzw "zimnych pigmentow" i ich graniczne wartosci oraz czym sa barwione te produkty w sensie czy pigmety sa organiczne, nieorganiczne a czy moze przypadkiem producent stosuje zimne pigmenty do swojego barwienia.
HBW i TSR dotyczy ciemnych kolorow (czarne, grafity, brazy) oraz kwestii wlasnie czy uzyskano je dzieki stosowaniu zimnych pigmentow (praktycznie nie dostepne na naszym rynku)
natomiast trwalosc jaskrawych, wysyconych kolorow typu pomarancz, mocny, strazacki czerwony itp rozwiazuje koncepcja Caparol NQG i polaczenia produktow NQG z odpowiednim systemem barwienia

to niby prste tematy, ale trudne do opisania tak w watku, niestety to jest praktycznie zupelnie ignorowane przez naszych krajowych sprzedawcow, wykonawcow, projektantow. czesc albo o tym nie wie, albo po prostu nie slyszala , albo wie, ale nie chce im sie tlumaczyc tego w przejrzysty sposob.

generalnie zalozenie jest nastepujace:
wybierajac bardzo ciemne kolory - trzeba tematowi sie mocno przyjrzec
wybierajac wyraziste, wysycone kolory - tez trzeba sie temu dokladnie przyjrzec.

Ogolniki to ogolniki: stwierdzenie Caparol stracil na jakosci... jest troche krzywdzace, pomimo tego ze sam tak uwazam, ale to trzeba rozwinac, nie na zasadzie "bo tak".

Jezeli zrobimy elewacje na styropianie 0,033 firmy no-name, z naroznikami "aluminiowymi" po 2.30 netto za sztuke w kolorze np... 3d system Lavendel 155 (HBW7%) to taki ciemny bardzo ciemny niebieski (specjalnie wybralem chyba najtrudniejszy kolor) na tynku CAPAROL Silikatowo-Silikonowy to to prawie na pewno bedzie nie tak :)
no i co z tego ze systmowo caparol, jak zgwalcone wszytsko co da sie zgwalcic .
HBW niskie, kolor niebieski czyli trudny w uzyskaniu, pigmentu multum, i baza tynku "po taniosci" taka elewacja szybko bedzie niszczec (za ciemne, na styropianie) zarysowania odpadanie tynku, blakniecie tynku...
i tak prawie na pewno sie stanie. a dlaczego - a dlatego ze wybrano zle produkty i zastoswano je w najgorszej mozliwej konfiguracji, ale to wyjdzie najtaniej w Caparolu.
no i o... i mozna powiedziec ze Caparol stracil na jakosci bo wyblaklo bo popekalo itd itd...
ttylko ze to teza niesluszna

gdyby to samo zrobic tak:
na welnie, z klejem do siatki carbonit, z tynkiem Carbopor - wtedy taka elewacja bedzie trwala, odporna, bez spekan itd... ale bedzie droga, to na pewno.
I wtedy mozemy powiedziec ooooo no Caparol to porzadna firma.

Idac dalej: a gdyby uzyc barwienia wg Fassade A1 linii produktow NQG - uzyskujemy z kolei mega odpornosc na starzenie sie koloru, niespotykana u zadnego producenta - wtedy tez powiemy nooo Caparol to jednak jest ok.

Caparol mial wprowadzac "zimne pigmenty" na przymiarkach sie skonczylo... co ciekawe Greinplast w tym roku bedzie mial system barwienia oparty o zimne pigmenty.

wiedzy chyba brakuje, zaangazowania ze strony sprzedazy, handlowcow producenta i nastawienie rynku. Klient szuka jak najtaniej najczesciej i to jest kryterium, spredawcy i handlowcy sie dostosowali wiec wciskaja najtanszy shit jaki jest. nikt nie rozmawia ze soba jest tylko oferta najlepiej na juz i byle by bylo tanio i jeszcze rabat od tego.

a od strony producenta "duzo duzo sprzedawac" dotrudniac handlowcow, malo im placic i ich gonic zeby sprzedawali duzo duzo....

no i pozniej tak sie wlasnie robi :)
temu tematowi zreszta pierwsyz wpis na blogu poswiecilem:
http://fighter1983.med-bud.pl/mamy-produkty-takie-same-jak-caparol-tylko-ze-tansze/