PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna do ściany 3-warstwowej



limancjusz
03-12-2013, 09:26
Witam,

stoję przed zakupem wełny mineralnej do ocieplenia w ścianie trójwarstwowej.
Warstwy to 25 cm silikatu, 14(lub12) cm wełny plus 10 cm cegły klinkierowej ręcznie formowanej.

Dach bezokapowy a do tego rynny osadzone w klinkierze(na równi z klinkierem, nie wystają poza jego obręb) toteż szukał wełny dość mocnej z odpowiednią powłoką - w projekcie mam po prostu napisane wełna mineralna z czarnym welonem lambda 0.36.

Bardzo proszę o Wasze rady jakiem marki i jaką wełnę zakupić.
Potrzeba około 200m^2

pozdrawiam

limancjusz
04-12-2013, 20:54
Nikt nie podpowie?..... bardzo proszę choć o sugestie producentów nie koniecznie o konkretne produkty.

מרכבה
04-12-2013, 21:46
Wełna w płytach i dość gęsta, szkoda że tylko 12-14 cm plus mostki termiczne na kotwy stalowe.
Ledwo to na U 0,3 W/m^2*K może starczyć .
Dał bym EPS'a grafitowego.
A przy wełnie środek musisz ładnie wymalować farbą lateksową 2x warstwach.
Mam jeszcze patent na ścianę taką bez łączników :)

limancjusz
04-12-2013, 21:51
Wełna w płytach i dość gęsta, szkoda że tylko 12-14 cm plus mostki termiczne na kotwy stalowe.
Ledwo to na U 0,3 W/m^2*K może starczyć .
Dał bym EPS'a grafitowego.
A przy wełnie środek musisz ładnie wymalować farbą lateksową 2x warstwach.
Mam jeszcze patent na ścianę taką bez łączników :)

Przedstaw wiec proszę patent na ścianę bez łączników(co to w ogóle znaczy?:D)

EPS grafitowy - zasada ukladania taka sama jak z wełną czyli od wewnatrz: silka + styro + 2-3 cm pustki + na kotwy cegła?

pzw
06-12-2013, 23:19
Popieram pomysł na styropian do Twojej ściany. Dobry styropian z certyfikatem ITB ułożony przy silikatach da więcej spokoju niż wełna.
Kotwami stalowymi się nie przejmuj. Siła akumulacji cieplnej muru z silikatów jest na tyle duża, że te druty szkody Ci nie wyrządzą.
Warunek tylko taki jest, że dom rozgrzejesz przyzwoicie i będziesz temperaturę utrzymywał.
A dla silki drążonej i 14 cm styroporu 0,32 U wyniesie ciut więcej niż 0,2 W/m2*K, zatem jest to dobra ściana.
I przynajmniej 3W ma uzasadnienie.

lolo2
07-12-2013, 15:39
Witam;
Nazywam się Robert jestem w trakcie budowy domu, nie chciałem zakładać nowego tematu ponieważ nie różniłby się o tego, w którym teraz piszę :P

Mam budynek dość pokaźnych rozmiarów z piwnicą i garażem będzie coś koło 700m^2.
Piwnica - prostokąt około 32m x 18m. Budowana 3 warstwowo Pustak betonowy 24cm dalej styropian 2x5cm następnie pustak betonowy alpha 12cm. Piwnica jest z 2 stron obsypana do wysokości okien z 3 strony usypana na 1metr. Gdzie jest obsypana tam została 2 krotnie pomalowana czarnidłem i na to plastikowa folia bąbelkowa. Oczywiście przy fundamentach była też papa wywinięta na metr ściany, oraz bardzo dobry drenaż naokoło budynku (rury + kamyczki + żwirek potem przysypane ziemią)

Teraz jest na etapie budowy parteru:
http://www.stylowydom.com.pl/projekty/wt2/wt2.htm
(piwnica jest po całym prostokącie pod tarasem i garażem też).

Mam pytanie do was odnośnie Izolacji.
Parter buduję też na 3 warstwy z gazobetonu - Suporex 500.
1 warstwa suporex 24cm na klej
2 warstwa styropian lub wełna ( firma budowlana namawia mnie na wełnę) 10cm (2 warstwowo na przekładkę)
3 pustka powietrzna na kilka cm
4 Suporex 500 12cm na klej.
5 na to jakiś tynk - elewacja.

Jaka jest wasz opinia na temat sposobu budowy parteru?
Jaką wełnę byście polecili? Myślę nad Isover lub rockwool. Może lepiej budować na styropian? Czy ogólnie dobrze buduję dom? na coś powinienem zwrócić uwagę?

Budowniczy namawia też mnie na jakąś folię, która podobno zastępuje 3cm styropianu chce ją nałożyć "bodajże" na tą wełnę.


Też powoli zastanawiam się czym ogrzewać ten potężny budynek myślę na pompą ciepła no ale to chyba temat na inny dział.

pzw
07-12-2013, 22:21
Ściana trójwarstwowa w domu ma sens jedynie wówczas, gdy chce się podkreślić wyjątkową elewację domu, bądź zachować tradycyjny ceglany wygląd ścian.
Ze względów izolacyjnych jest to tylko kłopot - czasami niemały. Niektórzy co prawda podkreślają że zewnętrzna ścianka stanowi zabezpieczenie izolacji, ale co w takim razie mają powiedzieć miliony posiadaczy domów ze ścianami dwuwarstwowymi ?
Jakoś nie słychać że ich izolacje są niszczone przez ludzi, bądź aurę.
Ścianka zewnętrzna w procesie izolacji zupełnie nie bierze udziału, bo jest oddzielona od domu warstwą ocieplenia. Więc nasiąka, przemarza, suszy się, nasiąka, przemarza, suszy się itd. itd, itd........
Nie lepiej przeliczyć ścianę i izolację do wersji 2W, robiąc jedną i drugą nieco grubszymi ? Na to dajesz porządną wyprawę na dobrej siatce i masz na dziesiątki lat spokój. Co kilkanaście lat zrobisz renowację np. ze zmiana koloru i masz nowy dom ;-).
Nowoczesne tynki położone nie za cienko i w 2 warstwach, dają na tyle twardą powłokę, że ścianom naprawdę nic nie zagraża.
Nawet jeśli koszt jest nieco większy, to przecież rezygnujesz z dodatkowej ścianki, zatem koszty " wchodzą w siebie".
A z całą pewnością odpadają potencjalne kłopoty z kondensacją wilgoci w przestrzeni między izolacją a ścianką zewnętrzną, tym istotniejsze, jeśli izolacją jest wełna.

lolo2
07-12-2013, 23:36
No ale przecież pomiędzy ścianką zewnętrzną 12cm a wełną (styropianem) masz dodatkowo pustkę a jak to mówią zamknięte powietrze jest najlepszą izolacją.

Zastanawiam się także czy na tą zewnętrzną ścianę przed nałożeniem elewacji dać np. styropian 3cm. Zawsze "pierwszą" wilgoć by to złapało.

Ogólnie pomiędzy ścianę suporex 12cm a 24cm lepiej dać wełnę czy styropian? Czy coś innego, bo dzisiaj 3h zajęło mi czytanie - ze zrozumieniem wywodów "adama" na temat izolacji posadzki perliowej.... Więc już sam nie wiem jak "najlepiej" budować dom, jak zabezpieczać i jakich materiałów używać.

מרכבה
08-12-2013, 06:25
a jak to mówią zamknięte powietrze jest najlepszą izolacją.
no mówią, a Ty nie powtarzaj głupot. do 2cm pustka ma sens i jakością izolacji odpowiada marketowemu styropianowi.


A z całą pewnością odpadają potencjalne kłopoty z kondensacją wilgoci w przestrzeni między izolacją a ścianką zewnętrzną, tym istotniejsze, jeśli izolacją jest wełna. Bo z wełną jak z jajem, trzeba bardzo ostrożnie, nie można powiedzieć że będzie "oddychać" lub nie ..
Przez takie czereśnackie podejście wiele problemów się dzieje.
W taką pustkę dał bym styropian nie wełnę, mam między 0,5 i 0,5 muru 5cm styropianu bez żadnych pustek, jak wczoraj włożony, nic mu się dzieje.
Wiem bo ścianę kolankową wyburzałem.

lolo2
08-12-2013, 12:45
To może inaczej zadam pytanie.

Jestem na etapie stawiania 24cm Suporexu 600. Teraz pogoda przeszkodziła więc dopiero jeden rządek ułożone mam.
Jeszcze w tym roku chcę jak najwięcej materiałów nakupować puki jest jeszcze zniżka VAT na 8%.

I teraz moje pytanie:
Jak najlepiej uszczelnić, zaizolować ściany budynku.
Co polecacie zrobić na zewnątrz 24cm superxu.

Na dzień dzisiejszy mam plan (znaczy budowniczy ma):
Suporex 24 > wełna 2x5cm prasowana > pewnie jakaś folia> pustka 2cm > suporex 12cm > elewacja .

Jak według was powinna wyglądać prawidłowa ściana?

limancjusz
08-12-2013, 21:39
To ja wróce do swojego tematu - silna + ocieplenie + pustka + cekla klinkierowa - co byście dali za ocieplenie?

Na razie jestem za 14cm wełny na welonie. Proszę o za i przeciw na wełnę i styropian.

Tomek W
17-12-2013, 12:30
Docieplenie ściany pod cegłę klinkierową można wykonać z płyt PANELROCK F (http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/1320/PANELROCK%20F) (0,036 W/mK). Jest to skalna wełna mineralna z pokryciem z welonu szkalnego w kolorze czarnym.
Płyty z wełny dzięki sprężystej strukturze dobrze do siebie przylegają, zmniejszając ryzyko powstawania szczelin (mostków termicznych) na etapie montażu, co może być trudne w przypadku sztywnych produktów izolacyjnych. Ocieplenie z wełny reguluje wilgotność ściany, nie hamuje przepywu pary wodnej i umożliwia wysychanie wilgoci technologicznej. Płyty PANELROCK F dzięki większej gęstości (65 kg/m3) zachowują swoją grubość, nie osiadają, nie kurczą się i nie tracą swoich właściwości nawet przy zmiennych warunkach wilgotnościwoych i po wielu latach użytkowania

Arthizmoo
18-12-2013, 11:16
Na temat ścian 3W jest tyle podzielnych opinii co użytkowników na forum:) Osobiście wiele godzin poświęciłem czytając wasze wypowiedzi oraz poradniki producentów. Ja wybrałem wełnę Rockwool Rockton w 2 warstwach 12 i 8 cm. (12 już nie produkują). 8 kotew z kapinosem na m/2 powoduje, że wełna naprawdę szczelnie przykryła ścianę nośną. Pustka wentylacyjna nie jest powierzchnią zamkniętą, tylko poprzez konwekcyjny ruch powietrza spełni swoją rolę w związku z tym czy oby na pewno jest izolatorem? Dodatkowo odradzam stosowania tak małej szczeliny jak 2cm. Z doświadczenia wiem, że np. przy lanym stropie beton nie jest idealnie w pionie z licem ściany poprzez co wełna może w tym miejscu dotykać ściany zewnętrznej. Moje 3cm w tych miejscach zwęża się do około 1cm. Gdybym zastosował szczelinę 2 cm zapewne miałbym problem.

Poniżej kilka fotek z mojej letniej realizacji.

230753230754230755230756

pzw
18-12-2013, 19:51
[QUOTE=Arthizmoo;6276130] Pustka wentylacyjna nie jest powierzchnią zamkniętą, tylko poprzez konwekcyjny ruch powietrza spełni swoją rolę w związku z tym czy oby na pewno jest izolatorem?

/QUOTE]
Lata temu, jak zaczynałem czytać to forum, jeszcze bez rejestracji, i potem kilka razy już po - pisano na temat ścian 3W, że pustka wentylacyjna między wełną a ścianką zewnętrzną POWINNA być wentylowana za pomocą specjalnych wkładek w ściankę. Te wkładki wmurowane u dołu i na górze ścianki pozwalają skutecznie wentylować przestrzeń między ścianami i ewentualnie odprowadzić realną wilgoć, która może się tam pojawić z jakiego bądź powodu. Ilustrowane były te wiadomości stosownymi zdjęciami takich wkładek. Takie podejście jak najbardziej ma sens, bo wełna jaka by nie była ma wielką skłonność do wchłaniania dużej ilości wilgoci i intensywna wymiana powietrza pozwala tą wilgoć usunąć.
A szczelina powietrzna - nawet 1 cm - w takim układzie ścian izolatorem nie będzie, bo to jest zbyt duża masa powietrza, która ulega konwekcji ze wzgledu na bardzo duże różnice temperatur.

Arthizmoo
19-12-2013, 08:50
Wszystkim zainteresowanym budową ścian 3W polecam lekturę materiałów na stronie HABE, mamy tam wszystko o dylatacjach, puszkach wentylacyjnych wzory do obliczeń itd. O ile dobrze pamiętam materiał dostępny będzie po rejestracji.

lolo2
28-12-2013, 10:11
....


Kurna najbardziej martwi mnie to że wełna będzie grubości zaledwie 10cm a już chyba nie mam możliwości dania większej grubości Większość co tu widzę to pakuje jak najgrubiej. Czy zatem lepiej nie zamienić wełny na styropian skoro mam miejsca około 10cm?