PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ustawieniem pieca na ekogroszek sterownik ST 37 POMOCY



Rafgart
03-12-2013, 12:26
Witam!
Na wstępie chciałem powiedzieć że przeczytałem już kilkanaście tematów i postów na forach internetowych, stronach i zasięgałem porad u różnych ludzi, każdy nic nie mógł nic poradzić z moim problemem.
Mam nadzieję, że komuś z was się uda.

Na początku napisze coś o swoim piecu:
Jest to piec ze sterownikiem ZGODA, iskra plus ST-37
moc cieplna to 17kW
Czas podawania węgla na dzień dzisiejszy to 48 sekund
przerwa podawania to 103 s
praca w podtrzymaniu to 60 sekund
przerwa w podtrzymaniu to 20 minut
tem. zał, pomp to 42 stopnie
Histereza CO i CWU to 1 stopień
Mam zawór trójdrożny z wajchą od 1 do 6
Nie mam na piecu żadnej wajchy, zasuwy którą mógłbym regulować dopływ powietrza, przynajmniej o takim nie wiem,

Mój problem to:
Przy obecnych ustawieniach węgiel nie spala się prawie, cały czas chodzi piec ( Podajnik i nadmuch ), nigdy nie przechodzi w stan podtrzymania na trybie pracy ogrzewanie domu, lub pompy równoległe, Czasem zdarzy się że przejdzie gdy tryb ustawiony jest na tryb letni lub ogrzewanie wody.

Temperatura zadana to tylko 45 stopni a wszyscy piszą że powinna być większa, lecz ja nie jestem w stanie jej zwiększyć do 60 stopni, ponieważ piec nie uzyskuje temperatury powyżej 55 stopni nawet gry ustawię 90 stopni.

Popiół , raczej nie popiół a ledwie przypieczony eko - groszek, który powinien być taki jak popiół z papierosa - niemożliwe.

Próbowałem też z innymi rodzajami eko groszku nie pomaga, eko groszek jest suchy.

Dziś rano wyciągałem popiół z popielnika, jest wieczór a popielnik pełny,

Inne ustawienia ? próbowałem wielu ale piec i tak nie przechodził w stan podtrzymania.

Już nie wiem co mam robić, proszę o podpowiedzi pytania cokolwiek,

Mogę nawet dodać zdjęcia, żebyście na własne oczy widzieli jak to wygląda, może dzięki temu będziecie wstanie mi pomóc

Pozdrawiam Wojciech Romański

czp01
03-12-2013, 12:48
Używałem kiedyś sterownika ST37 i np. na ekogroszku z KWK Julian - prowadziłem go na takich oto ustawieniach http://czp.pl/kociol/nastawy/30.01.2011/index.html to tylko podaje Ci jako przykład bo każdy ustawienia sterownika musi dopasować do swojego kotła, palnika , opału i instalacji :)

Może na początek daj podawanie 10s a przerwa 50s i jakiś nie za duży nadmuch.

Najlepiej to wklej tu fotki jak się pali i popielnika to na pewno ktoś coś konkretnego doradzi.

Jaka powierzchnię grzejesz ( jak ocieplony dom) ile teraz spalasz na dobę.

Jaki masz palnik i czy był czyszczony i uszczelniany - jak palnik to zwykły PPS to tak się go uszczelnia http://czp.pl/kociol/nastawy/retorta/czyszczenie/index.html

MARTINOS
03-12-2013, 19:00
Uzupełniając to co napisał czp01,
- sprawdź czystość: palnika, wyczystek, otworów wentylacyjnych i okolic dmuchawy, wymiennika itp.
- sprawdź szczelność palnika. ja akurat mam obrotówkę ale z tego co widzę, to szczelność palnika jest bardzo ważna

- doświadczalnie sprawdź ile u ciebie trwa jeden obrót ślimaka & ile ~węgla podaje na palnik taki jeden obrót. Ja też na początku dziwiełem się że u mnie nic nie działa na sugerowanych przez innych ustawieniach. a potem okazało się, że mam wolny motoreduktor a może i inny slimak. I to co u innych jest np. w ustawianiach 10/50 u mnie jest 13/50.

I tak jak pisał czp01, ustaw 10/50 + nadmuch 5/10 (mam na myśli wolniejsze obroty w ustawieniach serwisowych).

Ja np. teraz na swoim st-37 mam:
zadana 56stopni
12s/50s
nadmuch 6/10 (wolniejsze serwisowe)
kratka otwarta w ~20-30%
Praca w podtrzymaniu 5s
Podtrzymanie 30min.
Przedmuch w podtrzymaniu 10s co 10 minut

Rafgart
05-12-2013, 16:07
Więc tak:
piec mam z podajnikiem tłokowym nie ślimakowym,

Ekogroszek jest suchy, polecali mi go znajomi, kupiony po ok 800 złotych w miejscowym składzie,

Ekogroszek kupiłem w maju cały rok stał przykryty i jest suchy a mimo to strasznie dużo osadza się go na ścianach pieca,

Nie mam żadnej zasuwy regulujące dopływ powietrza

W piecu pali się od godziny mniej więcej 15 do rana do 7, tak to chodzi od 7 do 15 na CwU tryb pracy piorytet bojler, na niej przechodzi w stan wstrzymania,

Zużywam około 20 do 25 kg na dobę

Dom nie jest ocieplony lecz ma wymienione okna i drzwi na nowe. Dach jest również nowy, ocieplony Wełną 10 Cm w niektórych miejscach 15,

Powierzchnia domu to ok 120 m2

Nadmuch jest ustawiony na 2 bieg z 10 , czyli prawie najwolniejszy,

http://www.fotosik.pl/u/rafgart/album/1541939

Jeżeli jeszcze jakieś informacje mam podać proszę dać znać,
Niestety nie umiem sobie sam poradzić z tym piecem. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

timon120777
05-12-2013, 16:47
jak masz niedopalony węgiel i kocioł nie chce osiągnąć zadanej to podnieś moc nadmuchu
wszystkie opisane przez Ciebie zdarzenia to efekt niedoboru tlenu
daj bieg wyżej i obserwuj
jak nadal niedopałki to jeszcze jeden w górę ale nie częściej niż co 12godzin korekty

Rafgart
05-12-2013, 18:17
Hmmmm oo tym nie pomyślałem.
Zwiększam nadmuch na 3

Ok zostawiam na razie te ustawienia a zwiększam nadmuch.
Zostawiając ustawienia 10 s podawanie węgla i 50 s przerwa w piecu całkowicie zgasło

timon120777
05-12-2013, 19:33
napisz jeszcze jaki masz wentylator
w tym sterze są 2 programy obsługi wentylatora w zależności od jego wydajności
jeśli kręci normalnie ale powoli na niskich biegach a na wysokich śmiga to jest dobrze
jeśli na dole buczy lub startuje zbyt ostro to moze być niewłaściwie
zaobserwuj też jak wentylator się rozpędza- czy robi to stopniowo czy ostro
może trzeba skorygować bieg rozdmuchu

Rafgart
08-12-2013, 22:30
Wentylator rozpędza się powoli na każdym biegu, od 1 do 5 chodzi wyraźnie ciszej i wolniej od 5 do 10 chodzi głośno i wyraźnie szybciej. Wentylator wydaje się całkowicie w porządku.

Dałem bieg 7 i po 3 godzinach widzę jakby poprawę spalania popiół rzeczywiście wydaje się być bardziej drobny. Zobaczymy co będzie rano. Dam znać jutro wieczór. jeżeli rzeczywiście spalałby się drobniej zostanie mi tylko kwestia do ustawiania pieca.

Ale temperatury nadal wyższej niż 45 , 48 stopni nie mogę osiągnąć. Dlaczego ?

timon120777
09-12-2013, 08:11
może nadal jest zbyt mały nadmuch? zrób zdjęcia
wyczysć również kociołek porządnie
na zdjęciach załączonych w poście 4 wygląda okropnie
to wszystko ma wpływ na sprawność wymiany ciepła- idzie w komin zamiast zostać w domu
jak masz przesłonę z boku na wentylatorze jej również mozesz użyć do korygowania nadmuchu
czasem zmiana o 1 bieg to za dużo więc wtedy się przymyka przesłonę lub odsłania w zależności od potrzeb

dominium
27-12-2013, 16:53
moze odbiór ciepła wychładza za bardzo piec, piszesz ze dom nieoceiplony,
sprobuj troche przykrecic rure zasilajaca grzejniki (lub na chwile wylacz pompe obiegowa) i zobaczyc czy temp na piecu podnosi sie
moze wegiel malokaloryczny, poza tym piec 17KW, a nie wiadomo jak duzy dom
jesli nie zaobserwujesz wiekszych zmian, tzn ze cos z ustawieniami pieca nie tak

bigrw
27-12-2013, 21:29
wiesz powiem tak.....
szaleństwa z tym ociepleniem nie masz po dachem (ja mam 30 cm na skosach) ....ustaw w sterowniku temp. załączenia pompy obiegowej O 1 STc WIECEJ niż jest ustawiona temp. zadana na piecu ....
wyłączona pompa obiegowa pozwoli piecu osiągnąć zadaną temperaturę.....ale nie może ona wynosić 40- paru stopniu.... przestaw ja na 57stC a załączanie pomy na 58stC
nie wiem jak masz zrobiony układ CWU ....bojler wisi wyzej od pieca? jesli tak....i jesli układ Co zasilania do bojlera jest odpowiednio odpowietrzany , to wymontuj pompę i zastąp ją rurką .....ale najpierw sprawdź czy jesli wyłączysz pompe równiez od CWU....to czy piec osiagnie zadana temperaturę....
najlepiej wyslij mi fotki całej swojej kotłowni....na email (wysłałem o nim informację) ...musze sie zorientowac co masz jak zrobione....
a telefonicznie wyjaśnie ci co jak zrobic pokolei aby wziąść się za odpowiednie ustawianie pieca tłokowego....
pozdrawiam

dextermorgan
06-02-2014, 08:10
witaj, nie sugeruj się powyższymi postami----no może ich większą częścią. Ludzie chcą pomóc.....ale nie użytkując takiego pieca nie mają za bardzo pojęcia o nim i o jego ustawieniach tj tak jak z samochodami - wszystkimi możemy jeździć ale każdym jeździ się inaczej. Ustawienie pompy CO na 58 stopni w piecu niskotemperaturowym jest niemądre ponieważ temperatura pieca powinna wynosić powyżej 50 stopni a w mrozy max 56-58 stopni. Załączenie pomp powinno się odbywać przy 42 stopniach. Użytkuje te kocioł (mam 30kw) od 4 lat i ogólnie mówiąc umoczyłeś Pan niemiłosiernie. Mogę udzielić kilku rad ale pisanie o wadach tego kotła mogło by mi zająć miesiące......także proponuje kontakt tel 512 530 940

marcin791
16-03-2014, 08:17
[QUOTE=Rafgart;6249623]Witam!
Na wstępie chciałem powiedzieć że przeczytałem już kilkanaście tematów i postów na forach internetowych, stronach i zasięgałem porad u różnych ludzi, każdy nic nie mógł nic poradzić z moim problemem.
Mam nadzieję, że komuś z was się uda.

Na początku napisze coś o swoim piecu:
Jest to piec ze sterownikiem ZGODA, iskra plus ST-37
moc cieplna to 17kW
Czas podawania węgla na dzień dzisiejszy to 48 sekund
przerwa podawania to 103 s
praca w podtrzymaniu to 60 sekund
przerwa w podtrzymaniu to 20 minut
tem. zał, pomp to 42 stopnie
Histereza CO i CWU to 1 stopień
Mam zawór trójdrożny z wajchą od 1 do 6
Nie mam na piecu żadnej wajchy, zasuwy którą mógłbym regulować dopływ powietrza, przynajmniej o takim nie wiem,

Mój problem to:
Przy obecnych ustawieniach węgiel nie spala się prawie, cały czas chodzi piec ( Podajnik i nadmuch ), nigdy przechodzi w stan podtrzymania na trybie pracy ogrzewanie domu, lub pompy równoległe, Czasem zdarzy się że przejdzie gdy tryb ustawiony jest na tryb letni lub ogrzewanie wody.

Temperatura zadana to tylko 45 stopni a wszyscy piszą że powinna być większa, lecz ja nie jestem w stanie jej zwiększyć do 60 stopni, ponieważ piec nie uzyskuje temperatury powyżej 55 stopni nawet gry ustawię 90 stopni.

Popiół , raczej nie popiół a ledwie przypieczony eko - groszek, który powinien być taki jak popiół z papierosa - niemożliwe.

Próbowałem też z innymi rodzajami eko groszku nie pomaga, eko groszek jest suchy.

Dziś rano wyciągałem popiół z popielnika, jest wieczór a popielnik pełny,

Inne ustawienia ? próbowałem wielu ale piec i tak nie przechodził w stan
podtrzymania.

Już nie wiem co mam robić, proszę o
podpowiedzi pytania cokolwiek,

Mogę nawet dodać zdjęcia, żebyście na własne oczy widzieli jak to wygląda, może dzięki temu będziecie wstanie mi pomóc

Pozdrawiam Wojciech Romański[/ww

Witam mam identyczny piec prosze o kontakt meilowy [email protected]

marcin791
16-03-2014, 08:20
Witam prosze o kontakt meilowy wraz z telefonem mam identyczny piec moj email [email protected]

yaro18
14-10-2015, 17:19
witam
nie chce zasmiecac forum wiec podepne sie pod ten temat :)

posiadam kociol eko-tech 18kW stąporków z podajnikiem slimakowym, sterownik st-37. jest to moj pierwszy taki piec, wczesniej palilem w zwyklym smieciuchu wiec teraz mam male problemy z ustawieniem :P

piec kupilem jako uzywany (jest z 2009, uzywany byl tylko 2 lata) i zamontowalem jakis tydzien temu. przed montarzem oczywiscie dokladnie oczyszczony, retorta i wszystko inne co trzeba bylo uszczelnione itd.

a wiec przejdzmy do sedna sprawy jakim jest spore spalanie grochu jaret i retopal (tymi dwoma na razie probowalem). w jednym jak i w drugim przypadku wychodzi mi ok 35kg/dobe.

Do ogrzania mam nie cale 110m2, stare budownictwo nieocieplone, okna nowe.

nastawienia pieca to:

temperatura zadana 50'
czas pracy podajnika 20s
czas przerwy 70s
histereza 2'
szybki nadmuch 5 (na 6 max)
przerwa przepalania 5min
nadmuch odsloniety w 10%
Pompa co ustawiona na 40' (czyli chodzi caly czas, na pierwszym biegu)

piec po osiagnieciu zadanej temp przez ok 3-4 min ja utrzymuje po czym temperatura zaczyna spadac i zalacza sie kolejny cykl pieca.


pytalem kilku znajomych i mowia ze przy 2razy wiekszym metrazu + do tego jeszcze bojlery w takich temperaturach jak teraz byly to spala im max 25kg/dobe retopalu/jaretu...
nie ukrywam ze chcialbym sie zmiescic chociaz w tych 25kg, a 20kg byloby idealnie :)

nie wiem czy podalem wszystkie potrzebne parametry ale mam nadzieje ze szanowni koledzy cos doradza :)

pozdrawiam

KaliMi
14-10-2015, 22:51
witam
nie chcet zasmiecac forum wiec podepne sie pod ten temat :)

posiadam kociol eko-tech 18kW stąporków z podajnikiem slimakowym, sterownik st-37. jest to moj pierwszy taki piec, wczesniej palilem w zwyklym smieciuchu wiec teraz mam male problemy z ustawieniem :P

piec kupilem jako uzywany (jest z 2009, uzywany byl tylko 2 lata) i zamontowalem jakis tydzien temu. przed montarzem oczywiscie dokladnie oczyszczony, retorta i wszystko inne co trzeba bylo uszczelnione itd.

a wiec przejdzmy do sedna sprawy jakim jest spore spalanie grochu jaret i retopal (tymi dwoma na razie probowalem). w jednym jak i w drugim przypadku wychodzi mi ok 35kg/dobe.

Do ogrzania mam nie cale 110m2, stare budownictwo nieocieplone, okna nowe.

nastawienia pieca to:

temperatura zadana 50'
czas pracy podajnika 20s
czas przerwy 70s
histereza 2'
szybki nadmuch 5 (na 6 max)
przerwa przepalania 5min
nadmuch odsloniety w 10%
Pompa co ustawiona na 40' (czyli chodzi caly czas, na pierwszym biegu)

piec po osiagnieciu zadanej temp przez ok 3-4 min ja utrzymuje po czym temperatura zaczyna spadac i zalacza sie kolejny cykl pieca.


pytalem kilku znajomych i mowia ze przy 2razy wiekszym metrazu + do tego jeszcze bojlery w takich temperaturach jak teraz byly to spala im max 25kg/dobe retopalu/jaretu...
nie ukrywam ze chcialbym sie zmiescic chociaz w tych 25kg, a 20kg byloby idealnie :)

nie wiem czy podalem wszystkie potrzebne parametry ale mam nadzieje ze szanowni koledzy cos doradza :)

pozdrawiam
Wszystko wydmuchujesz w komin.
Ustaw czas pracy 5, czas przerwy 50 s do tego dopasuj nadmuch i obserwuje palnik czy wszystko dopala. Jak się będzie obniżał to skruc przerwę i delikatnie zwiększenie nadmuch.

yaro18
16-10-2015, 15:39
witam

ustawilem tak jak proponowales ale piec nie osiaga zadanej temperatury 50'. musial bym miec czasy rzedu 5/20-30 zeby cos z tego bylo.

raz udalo mi sie wczoraj uzyskac cos takiego:

przy ustawieniach 10/40, nadmuch 3z6, przeslona went zakryta w 80%, przepalanie co 3 min (na 5 sek) zadana temperature osiagal w 6,5min i byl w podrzymaniu przez 12 min, ale pozniej zaczalem przestawiac i juz nie moglem spowrotem ustawic na podobne czasy :/

mal.ced
17-04-2016, 10:43
Witam,
Mam piec DREW MET EKO PRIM 17 KW, sterownik ST-37 i nie mam pojęcia jak ustawić tylko na grzanie wody. W opcji tryb letni grzeją grzejniki a wody nie, natomiast w trybie PRIORYTET BOJLER grzeją i grzejniki i woda i to jeszcze mocniej niż przy POPMACH RÓWNOLEGŁYCH. Brak mi już pomysłów na ustawienia. W instrukcji obsługi nie ma nic na ten temat. Pozdrawiam

kobra64
17-04-2016, 21:01
Obstawiam że odwrotnie podpiąłeś pompy. Do gniazda CWU masz podpięte CO a do CO masz CWU. Innego wyjaśnienia nie znajduję. No chyba że się producent rąbnął i źle oznaczył wyjścia.

Resiak
23-10-2016, 10:16
Witam. Posiadam piec firmy Stal Max 30kW ze sterownikiem ST-37 RS. Problem polega na tym, że nie mogę ustawić poprawnie sterownika.
Początkowo piec brał bardzo dużo węgla, teraz pokombinowałem z czasem pracy i niby lepiej. Czas pracy miałem ustawiony na 12s i w nocy piec zgasł. Pompę mam tylko na grzejniki, na bojler nie. Pokrywy od wentylatora piec nie posiada. Prośba do użytkowników którzy dali już sobie radę z tym sterownikiem o pomoc w ustawianiach. W tej chwili ustawienia wyglądają następującą:

Temp. zadana CO 60 C
zadana CWU 50 C
czas pracy 20s
czas przerwy 40s
siła nadmuchu 40
praca w podtrzymaniu 6s
przerwa w podtrzymaniu 30min
moc przedmuchu 50 (w tym nie wiem o co chodzi)

Proszę o wyrozumiałość, za bardzo nie znam się na tych rzeczach.
Pozdrawiam i dziękuje za każde podpowiedzi

timon120777
23-10-2016, 15:00
zmień czas podawania na 5sek bo przy takim długim to obstawiam że połowa węgla tylko przelatuje przez palnik i ląduje w popielniku
co ogrzewasz że takie krówsko 30KW zaprzęgnięte jest do pracy???

Resiak
23-10-2016, 15:23
Ogrzewam dom 200m plus garaż.

Resiak
24-10-2016, 12:04
Czas pracy zmniejszyłem na 5s i niestety piec zgasł w nocy.

czp01
24-10-2016, 12:30
Czas pracy zmniejszyłem na 5s i niestety piec zgasł w nocy.

Kiedyś miałem taki sterownik i tak go ustawiałem http://www.czp.pl/kociol/kielar/st37.html

Co nie znaczy, że u Ciebie tak samo będzie dobrze.

timon120777
25-10-2016, 20:13
pytanie dlaczego zgasł?
jak wyglądał popiół po pracy ze zmienionymi ustawieniami?
czy włączył się alarm z powodu braku przyrostu temperatury czy może wywaliło alarm przegrzania podajnika?