PDA

Zobacz pełną wersję : Jak odprowadzić wode z balkonu?



zone
15-07-2004, 08:56
Witam,
Mamy balkon nad wykuszem i problem jak odprowadzić z niego wodę, aby nie lała się po ścinach, nie robiły się brunatne plamy.
Czy musimy zastosować orynnowanie (czego chciałabym unknąć ze względów estetycznych), czy jest może inny sposób?
Jesteśmy przed układaniem gresu, czy na tym etapie można coś zrobić?

balkon:

http://foto.onet.pl/upload/43/32/_288110_n.jpg

zone
15-07-2004, 09:54
pomożecie? :cry:

Tomasz M.
15-07-2004, 10:14
Tej wody nie powinno być dużo - zwłaszcza, że balkon częściowo zadaszony. Może wystarczy rynienka w postaci wyżłobienia w ostatniej warstwie (taka trochę większa przerwa między płytkami albo trochę głębsza - trzeba pomyśleć jak to zrobić żeby było szczelne) i jakieś estetyczne rzygacze po bokach, albo jeden centralnie?

Wakmen
15-07-2004, 10:28
Montując terakotę można tak jak opisał Tomasz uformować z pasków korytko, które spust będzie miało przy ścianie z jednej strony. Teściu ma podobnie zrobine nad werandą ale kiedyś gdy to robił zastosował blachę i ma teraz takie małe 3 cm szerokości i 2 cm głębokości korytko. Zdaje egzamin dopóki nie zapcha się liśćmi.

krzysztofh
15-07-2004, 11:03
Najlepsza jest rynna. Można dać np75. Jest nieduża, jeśli ja umocowac w narożniku nie powinna szpecić, a przynajmniej będzie skuteczna.
Nad rynną trzeba dać obróbke blacharską, aby woda wpadała do rynny, ale uwaga. Połączenie blachy z betonem powinno być uszczelnione folią w płynie w połączeniu z bandażem np. Atlasa, bo inaczej nigdy w tym miejscu nie będzie szczelnie. Płytki naklejone na umocowaną blachę do betonu będą szczelne do pierwszej sporej różnicy temperatur, przy której blacha zmieni swoje wymiary, a potem woda spływając z płytek będzie podciągana kapilarnie wszczelinie pomiędzy blachą i klejem i będzie moczyła beton itd.

Wakmen
15-07-2004, 11:08
... Płytki naklejone na umocowaną blachę do betonu będą szczelne do pierwszej sporej różnicy temperatur, przy której blacha zmieni swoje wymiary, a potem woda spływając z płytek będzie podciągana kapilarnie wszczelinie pomiędzy blachą i klejem i będzie moczyła beton itd.
Tak jak wyżej opisałem robotę teścia to on nie ma naklejonych płytek na blachę ale płytki nie dochodzą do końca "balkonu" tylko do blachy, która jest zakończeniem jego.

zone
15-07-2004, 11:14
a czy można kupić coś w rodzaju mini -rynny? chodzi o to, by była mało widoczna, a spełniała swoje zadanie :wink:

Wakmen
15-07-2004, 11:23
a czy można kupić coś w rodzaju mini -rynny? chodzi o to, by była mało widoczna, a spełniała swoje zadanie :wink:
Chyba najmniejsze jakie widziałem to 70 ale i te to są zdecydowanie za duże.

krzysztofh
15-07-2004, 11:25
... Płytki naklejone na umocowaną blachę do betonu będą szczelne do pierwszej sporej różnicy temperatur, przy której blacha zmieni swoje wymiary, a potem woda spływając z płytek będzie podciągana kapilarnie wszczelinie pomiędzy blachą i klejem i będzie moczyła beton itd.
Tak jak wyżej opisałem robotę teścia to on nie ma naklejonych płytek na blachę ale płytki nie dochodzą do końca "balkonu" tylko do blachy, która jest zakończeniem jego.

To jak jest zrobione uszczelnienie pomiędzy płytkami i blachą?

Wakmen
15-07-2004, 11:43
Jakąś masą silikonową. Nie znam nazwy. A i ta blacha również tworzy blachę okapową z kampinosem.

Gosia Łódź
15-07-2004, 17:24
Przede wszystkim powinien mieć odpowiedni spadek....

Wowka
15-07-2004, 20:41
zone - piękna elewacja... aż szkoda psuć jej wyglądu rynną.
Może wystarczy zainstalowac rzygacz z jednej strony... piękny z pewnością nie będzie lecz sądzę, że może się jakoś wkomponowac lepiej niż rynna.
Szkoda, że dopiero teraz pomyślałaś o odpływie wody. Można było przed położeniem tynków ukryć w murze odpływ...


Czy dachówka to Roben Jesienny Liść?

Jerrys
15-07-2004, 23:33
Witam
Miałem podobny problem i zastosowałem zaprawę wodoszczelną Atlasa Woder S (między ścianą a posadzką i na połączeniu z blachą taśma). Gres przyklejałem na klej wodoszczelny chyba Cekol taki ma no i oczywiście porządna fuga elastyczna. Podłoże z lekkim spadkiem i obróbka blacharska wysunięta ze 4cm od ścian. Jak narazie wszystkie testy deszczowe przebiegły pomyślnie, zobaczymy jak będzie po zimie
Pozdrawiam :wink:

Jerrys
15-07-2004, 23:58
Witam
Miałem podobny problem i zastosowałem zaprawę wodoszczelną Atlasa Woder S (między ścianą a posadzką i na połączeniu z blachą taśma). Gres przyklejałem na klej wodoszczelny chyba Cekol taki ma no i oczywiście porządna fuga elastyczna. Podłoże z lekkim spadkiem i obróbka blacharska wysunięta ze 4cm od ścian. Jak narazie wszystkie testy deszczowe przebiegły pomyślnie, zobaczymy jak będzie po zimie
Pozdrawiam :wink:

zone
16-07-2004, 08:34
zone - piękna elewacja... aż szkoda psuć jej wyglądu rynną.
Może wystarczy zainstalowac rzygacz z jednej strony... piękny z pewnością nie będzie lecz sądzę, że może się jakoś wkomponowac lepiej niż rynna.
Szkoda, że dopiero teraz pomyślałaś o odpływie wody. Można było przed położeniem tynków ukryć w murze odpływ...


Czy dachówka to Roben Jesienny Liść?

Dzięki :wink: to dachówka brązowa Brass, ale zdjęcie nie jest najlepszej jakości....


chyba rzeczywiście rynna oszpeci balkon, musimy pomyśleć nad jakimś spadkiem, wgłębieniem i odporowadzeniem wody rurką...

18-07-2004, 21:16
a czy można kupić coś w rodzaju mini -rynny? chodzi o to, by była mało widoczna, a spełniała swoje zadanie :wink:

typowa rynna oszpeci balkon - równiez tak uwazam
ale u blacharza mozna zamówic (pod warunkiem, ze dysponuje gietarką)nietypowa, zgrabna - z tego samego paska blachy robi sie obróbke jak i minimalna rynienke giętą np. pod katem prostym
a na wierzch płytki ...