PDA

Zobacz pełną wersję : jotul 570 czy dovre 2180



lewar1309
08-12-2013, 13:36
Witam.
Szukam jakiegoś dobrego wkładu. Do wydania ok. 8000zł.
Komin schiedel 200mm – wysokość od piwnicy ok. 10m.
Od wejścia kominkowego ok. 7m. Dopływ powietrza z zewnątrz.
Szukam wkładu który utrzyma żar 10 godzin – najlepiej żeliwny z popielnikiem.
Ogrzewany dom 150m2 – parter 80m2 i góra 70m2.
Rozprowadzenie DGP.
Wkład z szybą płaską najlepiej panorama – szeroki. Najlepiej 15kW.
Proszę o coś godnego polecenia.

Kominki Piotr Batura
08-12-2013, 15:52
Witam.
Szukam jakiegoś dobrego wkładu. Do wydania ok. 8000zł.
Komin schiedel 200mm – wysokość od piwnicy ok. 10m.
Od wejścia kominkowego ok. 7m. Dopływ powietrza z zewnątrz.
Szukam wkładu który utrzyma żar 10 godzin – najlepiej żeliwny z popielnikiem.
Ogrzewany dom 150m2 – parter 80m2 i góra 70m2.
Rozprowadzenie DGP.
Wkład z szybą płaską najlepiej panorama – szeroki. Najlepiej 15kW.
Proszę o coś godnego polecenia.

Dlaczego nie szamotowy (bez popielnika)?

lewar1309
09-12-2013, 05:56
Dlaczego nie szamotowy (bez popielnika)?

witam
Już miałem szamotowy firmy kratki - mile gilotyna i po 2 latach oddałem gwarancyjnie ze zwrotem kosztów.
Przez 2 lata kominek wydzielał zapach chemiczny który nie chciał zniknąć no i na minimalnym dopływie powietrza z zewnątrz i przydławieniu szybra żar gasł po 5 godzinach - dla mnie to nie do przyjęcia. Teść ma tarnave a znajomi dovre i żar utrzymuje się od 22 do 7 rano.
\Może to wina wkładu ale z tego co wiem to do DGP lepsze są żeliwne.

bohusz
09-12-2013, 06:42
witam
Już miałem szamotowy firmy kratki.pl - mile gilotyna i po 2 latach oddałem gwarancyjnie ze zwrotem kosztów.
Przez 2 lata kominek wydzielał zapach chemiczny który nie chciał zniknąć no i na minimalnym dopływie powietrza z zewnątrz i przydławieniu szybra żar gasł po 5 godzinach - dla mnie to nie do przyjęcia. Teść ma tarnave a znajomi dovre i żar utrzymuje się od 22 do 7 rano.
\Może to wina wkładu ale z tego co wiem to do DGP lepsze są żeliwne.

Ja myślę, że największą rolę odgrywa konstrukcja paleniska. Rozwiązania sytemu (kanałów) rozprowadzających powietrze do spalania wewnątrz.
Ważne też jest dopracowany system regulacji i rozdziału powietrza podawanego do spalania, no i istotnym jest jakoś materiałów użytych do budowy kominka.

Kominki Piotr Batura
09-12-2013, 07:28
witam
Już miałem szamotowy firmy kratki - mile gilotyna i po 2 latach oddałem gwarancyjnie ze zwrotem kosztów.
Przez 2 lata kominek wydzielał zapach chemiczny który nie chciał zniknąć no i na minimalnym dopływie powietrza z zewnątrz i przydławieniu szybra żar gasł po 5 godzinach - dla mnie to nie do przyjęcia. Teść ma tarnave a znajomi dovre i żar utrzymuje się od 22 do 7 rano.
\Może to wina wkładu ale z tego co wiem to do DGP lepsze są żeliwne.

Nie miałem na myśli blaszanek z kawałkami szamotu w środku. Własnie wymieniłem dwa Jotule na coś takiego: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&ved=0CEwQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.org%2Fpiece-kaflowe-i-kuchnie%2Ftechnika-zdunska%2Fart%2C2778%2Cpaleniska-szamotowe-do-piecow-kaflowych.html&ei=y2-lUtvEK_OA7Qaq2IHICA&usg=AFQjCNEpMkrpr_7bIj-Nhh-J6lDaYyzGsA&bvm=bv.57752919,d.ZGU.
Powodem było właśnie podobnie jak u Ciebie nie najlepsze spalanie i trzymanie żaru, oraz konieczność wybierania popiołu co 3-4 dni. Tak więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia:) Oczywiście Brunner cenowo nie pasuje do Twojego budżetu, ale czy musi być zaraz Brunner?!

lewar1309
09-12-2013, 08:34
Nie miałem na myśli blaszanek z kawałkami szamotu w środku. Własnie wymieniłem dwa Jotule na coś takiego: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&ved=0CEwQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.org%2Fpiece-kaflowe-i-kuchnie%2Ftechnika-zdunska%2Fart%2C2778%2Cpaleniska-szamotowe-do-piecow-kaflowych.html&ei=y2-lUtvEK_OA7Qaq2IHICA&usg=AFQjCNEpMkrpr_7bIj-Nhh-J6lDaYyzGsA&bvm=bv.57752919,d.ZGU.
Powodem było właśnie podobnie jak u Ciebie nie najlepsze spalanie i trzymanie żaru, oraz konieczność wybierania popiołu co 3-4 dni. Tak więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia:) Oczywiście Brunner cenowo nie pasuje do Twojego budżetu, ale czy musi być zaraz Brunner?!

A co jest złego we wkładach jotula czy dovre. Zbieranie popiołu co czy dni mi nie przeszkadza. To proszę polecic coś lepszego w cenie do 8000zł od jotula to na pewno to rozważe i będe bardzo wdzięczny ;)

Kominki Piotr Batura
09-12-2013, 08:46
A co jest złego we wkładach jotula czy dovre. Zbieranie popiołu co czy dni mi nie przeszkadza. To proszę polecic coś lepszego w cenie do 8000zł od jotula to na pewno to rozważe i będe bardzo wdzięczny ;)

Nie chodzi o szukanie co jest złego w tym czy innym produkcie. Są ludzie zadowoleni z Mili i z pewnością mają rację. Chodzi o szukanie lepszego do konkretnych oczekiwań. Sam zacząłeś. Choćby zbieranie popiołu co czy ;) tygodnie jest lepsze od zbierania co 3 dni. Czystość spalania i szyby też ma chyba znaczenie. Gdybyś mieszkał niedaleko, mógłbyś takich rozwiązań dotknąć.

lewar1309
09-12-2013, 09:27
Pewnie są ludzie którzy są zadowoleni z mili bo nigdy nie dotkneli czegoś lepszego. Tak jak ktoś jest zadowolony z kupna salonowego fiata ale nigdy nie siedział w mercedesie.
Mi mila nie pasowała od początku. Dlatego teraz szukam czegoś sprawdzonego i nie z najwyższej półki. Dlatego chciałem poznac opinie ludzi którzy użytkują jotula i dovre.

Kominki Piotr Batura
09-12-2013, 09:39
Lepsze jest wrogiem dobrego.

Wracając do norweskiego Jotula i belgijskiego Dovre. To dobre wkłady. Musisz się zagłębić w to forum. Opinii nie brakuje.

lewar1309
09-12-2013, 09:55
Lepsze jest wrogiem dobrego.

Wracając do norweskiego Jotula i belgijskiego Dovre. To dobre wkłady. Musisz się zagłębić w to forum. Opinii nie brakuje.

myślałem że Dovre to wkłady norweskie z fabryką w Belgii ;)

butynski
09-12-2013, 10:06
Ja użytkuję Jotula Panoramę 3-ci sezon - bez zarzutów . Szyba czysta ,żar trzyma 10 godź bez problemów . Popiól wybieram raz w tygodniu ( zawsze trochę zostawiam ) palenie praktycznie ciągłe ( suche drewno plus brykiet) tylko z przerwami jak już jest ukrop w chałupie . Polecam

Kominki Piotr Batura
09-12-2013, 10:22
myślałem że Dovre to wkłady norweskie z fabryką w Belgii ;)

Mit. Tak jak ten, że lepsze spalanie jest w żeliwie.

Forest-Natura
09-12-2013, 10:32
Witam.
Lewar ... mając do dyspozycji 8 tys. zł na samo palenisko masz tak szeroki wybór, że zaczął bym na Twoim miejscu od tego by Twoim kominkiem zajął się ktoś kto będzie wiedział jak dobrać palenisko do całej reszty ... może się zdziwisz ale wybór paleniska powinien być ostatnią rzeczą jaką dobiera się do kominka - jego wyglądu, funkcji jakie ma spełniać i sposobu użytkowania przez przyszłego posiadacza kominka oraz samego miejsca w którym ma stać kominek. Już raz przerabiałeś ten temat i zupełnie niedostosowanie paleniska do Twoich faktycznych potrzeb ... po raz kolejny idziesz w tym samym kierunku ... Możesz liczyć na przypadek albo znowu zaliczysz "skuchę".
Pozdrawiam.

lewar1309
11-12-2013, 12:03
dziękuje za podpowiedzi.
Już raz dałem zrobić kominek firmie i jakoś nie byłem zadowolony więc dlatego chciałem sam coś stworzyć ;)
Cięzko znaleźc kogoś kto sie naprawdę zna na rzeczy i doradzi coś konkretnego.
Teraz każdy zakłada interes i każdy mówi że jest fachowcem ;) więc jeszcze troszkę poczytam zanim coś kupie.

lewar1309
13-12-2013, 11:41
Witam.
Lewar ... mając do dyspozycji 8 tys. zł na samo palenisko masz tak szeroki wybór, że zaczął bym na Twoim miejscu od tego by Twoim kominkiem zajął się ktoś kto będzie wiedział jak dobrać palenisko do całej reszty ... może się zdziwisz ale wybór paleniska powinien być ostatnią rzeczą jaką dobiera się do kominka - jego wyglądu, funkcji jakie ma spełniać i sposobu użytkowania przez przyszłego posiadacza kominka oraz samego miejsca w którym ma stać kominek. Już raz przerabiałeś ten temat i zupełnie niedostosowanie paleniska do Twoich faktycznych potrzeb ... po raz kolejny idziesz w tym samym kierunku ... Możesz liczyć na przypadek albo znowu zaliczysz "skuchę".
Pozdrawiam.

WITAM
Wysłałem Panu info na priv - doszło bo nie ma odzewu?

lewar1309
03-01-2014, 08:52
A więc wybór padł chyba już na 90% na DOVRE 2180 CBBS.
Porównywałem go również do Tarnavy ale to już chyba inna jakość - ale może się mylę.
Teraz tylko pytanie odnośnie reszty. Czy warto zamontować dodatkowy radiator na rurze spalinowej i czy warto zbudować przednią ścianę ciepłą.
Jaka jest różnica między całą komorą grzewczą z płyt krzemianowo wapiennych a komorą gdzie przednia ściana jest tzw ciepła.