PDA

Zobacz pełną wersję : Więźba dachowa



15-07-2004, 12:56
Witam , mam pytanie- przy zakupie drzewa w lesie i zleceniu tartakowi docięcia drewna na wymiar , ile pozostaje odpadów. Pytam bo mam możliwość kupna drzewa w lesie , cena wydaje się atrakcyjna , ale czy by na pewno? Proszę o podpowiedź.

Arek

neptunek
15-07-2004, 13:09
To wszystko zalez co chcesz wyciac.

Najprosciej narysuj sobie okrag a w niego wrysuj np belke kwadratowa, tak by narozniki nie dotykaly krawedzi okregu tylko byly odsuniete o jakies 2 cm (promien okregu np 15 cm) to wszystko co jest poza kwadratem to odpad.

Przy wycinaniu desek podobnie, tylko mozna deski szersze i wezsze wiec odpadu troche mniej.

Wojtek62
15-07-2004, 13:21
taki zakup opłaca się jesli masz tani transport z lasu do taraku, tanie przycięcie a odpady sa Twoje, jak pokażesz lesniczemu wymiary belek to Ci dobierze odpowiednie drewno

niciacia
15-07-2004, 14:04
Moim zdaniem się nie opłaca, a na pewno nie opłacało sie w mim przypadku. Za gotowe elementy płaciłem w tartaku po 500 zł/m3

Kupując drzewo, dokładając transport, siłę roboczą, odpad żaden interes.

damiang
15-07-2004, 14:37
Uważaj z dokładnym docinaniem na wymiar. Moje drewno (jak już przyjedzie) to będzie jakieś 30 cm dłuższe niż w zamówieniu robionym na podstawie zestawienia więźby.
"Tak, na wszelki wypadek". Oczywiście płacę za wymiar zamówiony.

niciacia
15-07-2004, 14:53
Każdy szanujący się tartak dokłada drewna na długości, to raczej oczywiste :D

zosiek
15-07-2004, 16:59
Witam , mam pytanie- przy zakupie drzewa w lesie i zleceniu tartakowi docięcia drewna na wymiar , ile pozostaje odpadów. Pytam bo mam możliwość kupna drzewa w lesie , cena wydaje się atrakcyjna , ale czy by na pewno? Proszę o podpowiedź.

Arek
około 30% , zależy od kształtu drzewa czy jest krzywe czy proste i od grubości kłody i od tartaku.
My tak kupiliśmy z zimowej wicinki. Ale żeby się opłacało zamówiliśmy w tartaku wycięcie wszystkich krokwi (na wymiar + 50cm zapasu), kontrłaty, łaty, legary pod deski podłogowe, deski podłogowe (grubość 4,0cm), wyszły jeszcze zwykłe deski (2,5cm grubości) w wyniku przycinania na odpowiednią szerokość krokwi (bardzo ładne deski) no i odpad w postaci obladrów, z których na pile (krajzedze) wycięliśmy jeszcze sporo drewna (reszta na opał).
Czy Ci się opłaci? Przelicz: cena drewna w lesie + transport do tartaku + przetarcie + transport z tartaku na działkę. Druga strona: cena surowej nieimpregnowanej więźby w tartaku + cena gotowych rzeczy, które kupiłbyś w tartaku a które otrzymasz po przetarciu.
Sprawdź różnicę i jeżeli będziesz palić drewnem to do zysku dolicz koszt drzewa opałowego, które musiałbyś kupić gdybyś nie miał obladrów (w ilości takiej jaką otrzymasz z obladrów).
Nam wyszło taniej o 30%

zosiek
15-07-2004, 17:06
To wszystko zalez co chcesz wyciac.

Najprosciej narysuj sobie okrag a w niego wrysuj np belke kwadratowa, tak by narozniki nie dotykaly krawedzi okregu tylko byly odsuniete o jakies 2 cm (promien okregu np 15 cm) to wszystko co jest poza kwadratem to odpad.

Przy wycinaniu desek podobnie, tylko mozna deski szersze i wezsze wiec odpadu troche mniej.
No nie zupełnie, ponieważ promień okręgu na czubku drzewa może mieć 15cm a przy pniu klika razy więcej. A są też drzewa zakrzywione oraz takie, które na odcinku np 2m zmieniają swoją objętość np o 40%.
Gdy nie miałam pojęcia o takich faktach a przedstawiłam właścicielowi tartaku kartkę co bym chciała uzyskać ze swojego drzewa i w jakich ilościach, to zapytał się mnie czy kupiłam kwadratowe drzewo. :-?

neptunek
16-07-2004, 07:26
No nie zupełnie, ponieważ promień okręgu na czubku drzewa może mieć 15cm a przy pniu klika razy więcej. A są też drzewa zakrzywione oraz takie, które na odcinku np 2m zmieniają swoją objętość np o 40%.
Gdy nie miałam pojęcia o takich faktach a przedstawiłam właścicielowi tartaku kartkę co bym chciała uzyskać ze swojego drzewa i w jakich ilościach, to zapytał się mnie czy kupiłam kwadratowe drzewo. :-?

Alez to jest OCZYWISTE!! dlatego zaczalem swoj post od zdania - CO CHCESZ WYCIAC!! Moj dalszy model byl uproszczony do prostych odcinkow drzewa, pomijajacy np galezie, seki, dziuple itp itd.
To co ja napisalem bylo wskazowka jak duzo odpada z drzewa.

Dlatego jak wycinasz belki na dach, a jak wycinasz deski na podloge to zupelnie inne drzewa sie bierze pod uwage, belki musisz ciac z jednego kawalka, a deski na podloge nawet z metrowek (inna cena m3 drzewa ;))

Gesiu
16-07-2004, 08:35
Kupiłem drzewo z lasu, bo kazdy kogo pytałem mi tak doradzał, więżba została wycieta, pozostły deski na szlunek pod strop (musiałem dodatkowo dokupić jeszcze okolo 1/4 desek) i podwójne łaty na belki pod szalunki. Drewno na dach jest jeszcze niezaimpregnowane. coż, cenowo moze taniej jak kupno w tartaku za gotowe, jednak duzoo wiecej zachodu i problemow, transport i inne sprawy do załatwienia. A tak siedzisz z tel w reku i zamawiasz ile, jakie i na kiedy i juz. Nie wiem czy deugi raz zrobiłbym tak samo.

BRYŚ
16-07-2004, 10:51
Do każdego wymiaru podanego w projekcie, trzeba doliczać ze 30 cm.