PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzić zużycie prądu?



Ermua
09-12-2013, 22:09
Witam

Chciałem sprawdzić ile prądu ciągnie mi instalacja oswietlenia ogrodowego. Mam w domu włącznik jak do żyrandola:) w przedpokoju i on odpala prąd w ogrodzie.

Czy można między włącznik a kabel wstawić licznik prądu żebym mógł widzieć ile kilowatów idzie?

Proszę o pomoc

dzabij
10-12-2013, 08:13
Witam

Chciałem sprawdzić ile prądu ciągnie mi instalacja oswietlenia ogrodowego. Mam w domu włącznik jak do żyrandola:) w przedpokoju i on odpala prąd w ogrodzie.

Czy można między włącznik a kabel wstawić licznik prądu żebym mógł widzieć ile kilowatów idzie?

Proszę o pomoc

Można, ale to kosztuje, pewnie tyle co kwartał albo i pół roku świecenia lampek w ogrodzie. Taki podlicznik za darmo nie jest. Jak chcesz mniej-więcej oszacować koszt to zrób takie doświadczenie :

- wyłącz wszystkie inne obwody w domu
- spisz stan licznika
- uruchom oświetlenie ogrodu na godzinę / dwie
- spisz stan licznika
- oblicz różnicę, podziel przez czas pracy (najlepiej pewnie w godzinach)

W ten sposób masz całkiem niezłe przybliżenie ile kilowatogodzin prądu potrzebuje Twoje oświetlenie w danej jednostce czasu. Wyniki mogą się pewnie lekko wachać latem i zimą - temperatura.

m.biruta
10-12-2013, 21:01
Zamiast popadać ze skrajności w skrajność to ja proponuję kupić licznik zużycia prądu za 40 zł i wpiąć w instalację

Jarek.P
11-12-2013, 11:09
A nie prościej po prostu policzyć palcem żarówki zainstalowane w ogrodzie, posprawdzać ich moc, a następnie wykonać obliczenia na poziomie bodajże trzeciej klasy podstawówki?

J.

byry007
11-12-2013, 12:47
Tak też można połączyć moc i dodać ale ja też się zastanawiam nad czymś do mierzenia kWh jestem poprostu ciekawy jak piszą na opakowaniu od żarówki Led ze pobiera 5 W to czy tak jest lub czy pobiera 10 W

Ermua
11-12-2013, 14:06
Zamiast popadać ze skrajności w skrajność to ja proponuję kupić licznik zużycia prądu za 40 zł i wpiąć w instalację

ja też myslalem o czym takim. licznik taki z aledrogo kupic i wpiac za wlacznikiem swiatla

glorusek
11-12-2013, 18:30
Moim zdaniem policzyc moc zarowek dodać itp itd, nie wydaje mi sie zeby zarowka ktora powinna miec 5w, pobierala 10w, jak juz klamia to klamia do tylu czyli kupujac zarowke 5w kupujesz 4w, sprawdzalem :)