PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki typ odkurzacza.



Stulp
15-12-2013, 16:42
Witam.
Czytam, czytam i dalej wiem nie za dużo.
Różne określenia przewijają się w wątkach i dlatego dla mało zorientowanych zainteresowanych powstaje galimatias.
Poproszę o dokładny podział odkurzaczy ze względu na filtrację, bo z postów wynika, że są chyba jakieś, które nie mają filtrów(to jak filtrują)?
Mam wrażenie, że dopiero oswoiwszy się z tym podziałem można będzie próbować dokonać wyboru.
I na zakończenie: jaki rozsądny wybór(cena/jakość) odkurzacza do domu 190m/kw na 6 gniazd, ok 30 mb instalacji?

Łukasz_Walo
24-01-2014, 19:39
Różne rodzaje filtracji i jednostek

Obecnie na rynku Polskim rozróżniamy 3 główne typy jednostek wraz z kilkoma podgrupami. Różnicę w silnikach opiszę po opisie rodzajów filtracji.

Oto rodzaje jednostek:
1) Pełen Cyklon ( ang. True Cyclonic ) ( Średni przedział cenowy: 2800-3500 zł )
a) Bez żadnych filtrów
b) Filtrem do włosów

2) Worek odwrócony ( filtr samoczyszczący ) ( Średni przedział cenowy: 2100 - 2700 zł )
a) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( Teflonowy )
b) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( materiałowy )
c) Tylko Filtr samoczyszczący ( materiałowy )


3) Filtr Stały ( wymienny lub zmywalny ) ( Średni przedział cenowy: 1400-1900 zł )
a) Cyklon + Filtr stały wymienny
b) Cyklon + Filtr stały zmywalny
c) Filtr Stały

4) Jednostki Workowe ( wymienne worki ) ( Średni przedział cenowy: 1000-1500 zł )


ps. Podane przedziały cenowe są orientacyjne i nie stanowią niczyjej oferty cenowej. Wpisałem tak z ogólnego doświadczenia.






AD. 1 PEŁEN CYKLON
a) Jednostki takie cechuje prawdziwa filtracja cykloniczna. Wlot powietrz u góry jednostki zawsze z lewej lub prawej ( nigdy tu lub tu ze względu na ukierunkowany przepływ powietrza ) Po odseparowaniu śmieci oczyszczone powietrze wylatuje na zewnątrz budynku co przy sprzątaniu domowych zanieczyszczeń powoduje odseparowanie wszystkich śmieci. Taka jednostka wyrzuca od 5-10% nie odseparowanego powietrza na zewnątrz co przy sprzątaniu domowym nie ma najmniejszego znaczenia dla naszej elewacji ( przy budowlanych rzeczach lub remontach 5% wyrzucone na zew. może juz być widoczne dlatego takie jednostki są przeznaczone wyłącznie do sprzątania domowego. Ps. widział ktoś z was odkurzacz budowlany z pełnym cyklonem ? nie bo takie agregaty zawsze maja filtr lub worek)
Takie jednostki ze względu na filtrację cykloniczną nigdy nie maja gniazda w obudowie. Brak filtrów pozwala na naprawdę duże osiągi, kosztem niskiego zużycia energii elektrycznej.
Przykłady jednostek podam na dole artykułu ale nie problem wpisać w google, mnie lub spytać na priv chętnie odpowiem na pytania.
Plusy: brak filtrów, największa moc ssąca, mniejsze zużycie energii, brak kosztów eksploatacji, niska awaryjność jednostek ( gwar 7 lat )
Minus: brak 100% filtracji wydechu ( tak niektórym to przeszkadza )
Obecnie tylko jedna firma na rynku posiada takie jednostki, dlaczego ? Ponieważ jest to technologia opatentowana przez nich i nie może zostać skopiowana.

b) Jednostka z filtrem do włosów . Posiada filtrację cykloniczną + dodatkowy filtr do włosów. Są to jednostki typu Split ( dlaczego jest oddzielnie silnik ? Spotkałem się z tłumaczeniem ze pozwoli to na bezawaryjna pracę i zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem ale jest to tylko chwyt marketingowy. A prawdopodobnie patent producenta Vacuflo zmusił do rozdzielnia jednostki od kubełka ze śmieciami. Różnicą jest tylko w filtrze do włosów który musimy czyścić co miesiąc bo przy zabrudzeniu włosami poza filtracją włosów zaczyna wyłapywać większość śmieci i staje się zwykłym filtrem. Koszt filtra około 40 zł więc wymiana co miesiąc nie wchodzi w gre, musimy troszkę pomęczyć ale w dalszym ciągu jest to lepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o filtrację niż jednostki z filtrem samoczyszczącym bo mamy stosunkowo duzy przepływ i podciśnienie.


AD 2) Worek odwrócony ( filtr samoczyszczący )
Jednostki przy których najczęściej nam ktoś wciska kit.... Zasada działania włączamy jednostkę unosi się worek działający na zasadzie membrany, odkurzamy, po wyłączeniu worek opada i obsypuje śmieci do kubełka.
a) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( Teflonowy ) - zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek powlekany teflonem. Zapobiega to wbijaniu się w niego kurzu przez co po delikatnym trzepnięciu przy odpinaniu kubełka wraca do swojej pierwotnej formy. 1 uwaga, nie wolno go dotykać palcami, najlepiej przez rękawiczki bądź woreczek foliowy. Sam użytkuję obecnie taka jednostkę ( True cyklonika oddaliśmy na wystawkę ) i jestem pod wrażeniem faktu że po delikatnym potrzepaniu nic więcej nie muszę jako użytkownik robić ). Wejście do jednostki znajduje się na górze!! Jest to jednostka Poł-cykloniczna. CO przez to rozumiemy? Cyklon eliminuje jedynie 80-85% zanieczyszczeń ( jest skrócony) a resztę zanieczyszczeń wyłapuje worek. W takim rozwiązaniu jest możliwe gniazdo w obudowie - z tym że działa ono z pominięciem cyklonu.
b) Cyklon + Filtr samoczyszczący ( materiałowy )
zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek materiałowy. Wejście do jednostki znajduje się na górze!! Jest to jednostka Poł-cykloniczna. Co przez to rozumiemy? Cyklon eliminuje jedynie 80-85% zanieczyszczeń ( jest skrócony) a resztę zanieczyszczeń wyłapuje worek. W takim rozwiązaniu jest możliwe gniazdo w obudowie - z tym że działa ono z pominięciem cyklonu - worek separuje 90% zanieczyszczeń. Worek materiałowy niestety zabija się kurzem -( polecam bardzo śmieszny filmik na Internecie jak pewien klient czyści właśnie worek ). Atutem jest to ze można go wyprać aczkolwiek w przypadku uszkodzenia w pralce jesteśmy w plecy o 130-160 zł .

c) Tylko Filtr samoczyszczący
zasada ta sama z tym ze jednostka ma worek materiałowy, brak filtracji cyklocznicznej. Wejście do jednostki znajduje się na dole. Śmieci zassane z instalacji wędrują obrazu na worek a po wyłączeniu opadają do kubełka ( i ile się nie przykleją ). Możliwość podłączenia i z lewej i prawej strony mówi nam o braku ukierunkowania powietrza i filtracji cyklonicznej.
Takim słowem podsumowania jeżeli wybieracie jednostkę z workiem odwróconym niech będzie to jednostka posiadająca choć w niewielkim stopniu filtrację cykloczniną.
W tego typu jednostkach zużycie worka / filtra jest duże ponieważ obsługuje on wszystkie śmieci.


3) Filtr Stały ( wymienny lub zmywalny )
a) Cyklon + Filtr stały wymienny
b) Filtr Stały

Tutaj nie będę się rozpisywał na tematy różnych rodzajów jednostek. Zasada jak w filtrze samoczyszczącym z tym że tutaj mamy filtry różnego rodzaju wyłapujące śmieci. Podpunkt a oznacza jednostkę z wlotem powietrza u góry i ukierunkowanym ruchem powietrza. Pozostałości wyłapuje filtr. Po okresie 12 miesięcy jednym ruchem zmieniamy filtr na nowy i użytkujemy dalej oczywiście w okresie 3-5 miesięcy opróżniamy zasobnik ze śmieciami. W rozwiązaniu bez Cyklon ( podpunkt b ) wszystkie śmieci wędrują odrazu na filtr następni po wyłączeniu jednostki opadają.


4) Jednostki Workowe ( wymienne worki )
Do tej gamy odkurzaczy zaliczymy także wszystkie jednostki z workami tradycyjnymi. Jak wygląda taki odkurzacz? bardzo prosto wystarczy zajrzeć do najprostszego odkurzacza w tesco czy kauflandzie. Worek > Silnik > Wydech. Takie rozwiązanie może wydawać się bardzo uproszczone natomiast przy zapełnianiu worka siła ssąca spada. Silnik zasysa powietrze później powietrze przez pewną warstwę śmieci... Parametry które spełnia jednostka po eksploatacji 1-2 miesięcznej zaczynają zmniejszać się.



......... prace nad artykułem trwaja. Pozdrawiam dokończę w przyszłości.

wg39070
07-01-2016, 17:39
Rozumiem, że tylko Vacuflo mają pełen cyklon "true cyclonic". Znajomy ma Beama z dodatkowym gniazdem w obudowie i twierdzi, że ma pełen cyklon. Ale to jest jego wizja. Nie chcę żadnych odwróconych worków, wymiennych filtrów itp. Obecnie (jeszcze w bloku) mam Electroluxa przenośnego z systemem " cyclonic" kosztował sporo ale było warto. Żadnych worków. Dlatego moje pytanie brzmi czy tylko Vacuflo posiada separator cykloniczny czy inne firmy też oferują to rozwiązanie. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Lukasz_Walo
26-02-2016, 12:51
Trochę spoźniona odpowiedź ale tak tylko Vacuflo ma True Cyclonic co jest jego opatentowanym sposobem filtracji. Wszystkie inne firmy proboję temu tlyko wturować.

Co do jednostek z filtrami maja one "jakis tam typ cyklona" ale wystarczy prawdopodobnie żeby zrobić jeden ruch okrężny i już każdy może mowic o cyclonie ponieważ nie ma przepisów ktore by to regulowały.

gniazdo w obudowie uniemożliwia aby był cyklon

gspyder86
08-04-2016, 11:22
WItam,

Chciałbym zapytać o opinię odnośnie odkurzacza centralnego AEG Oxygen 860. Co o nim myślicie? Czy warto go zakupić czy też może polecilibyście jakiś inny konkretny model innego producenta? Jeśli tak to jaki?

andrzejkoziol11
16-06-2016, 06:34
Dzięki za dokładny opis, bardzo mi pomógł.

kermit_theFrog
01-12-2016, 11:32
ja mam roombe model 780. bede sprzedawac ;) hmm na poczatku uzywałam, zbierac dobrze zbiera, ale ja tego uzywałam do odkurzania pojedynczych pomieszczen, tak zeby przez 15 min pojezdziło po pokoju. no drugi raz bym juz nie kupiła ;)

minus tego urządzenia jest taki, ze musisz najpierw wszystko posprzatac w pokoju, pozbierac potencjalne rzeczy ktore moga zablokowac prace urzadzenia, jakies kable itp, jesli są krzesła to pozabierac poprzesuwac.
drugi minus - ona niby skanuje pomieszczenie i jezdzi tak dlugo az w kazdym miejscu pojawi się z 2-3 razy. odkurzone jest to fakt, ale to troche trwa. chociaz np po 15 min odkurzania dywan w pokoju o pow 12 m2 jest juz czysty

dlaczego moim zdaniem to jest niepraktyczne - bo jak mam poswiecic czas zeby pomieszczenie odpowiednio przygotowac pod roombe to rownie dobrze moge poswiecic jeszcze 5 min na jego odkurzenie samodzielne, a nie blokowac to pomieszczenie na kolejne co najmniej 25 min zeby roomba sobie w nim odkurzała...

dla mnie liczy się wygoda, szybkosc i efektywnosc (dlatego m.in nie dałam sobie wcisnąc zwyklego odkurzacza centralnego z 12 m wezem bo to się mija z celem i jest pozbawione logiki wg mnie)

map78
01-12-2016, 12:16
dla mnie liczy się wygoda, szybkosc i efektywnosc (dlatego m.in nie dałam sobie wcisnąc zwyklego odkurzacza centralnego z 12 m wezem bo to się mija z celem i jest pozbawione logiki wg mnie)

Co do roomby to mam podobne spostrzeżenia, ale z powyższym zdaniem się nie zgodzę.
Wiadomo, że wolałbym HaH ale jak już nie da się tego zrobić to lepszy będzie centralny w wężem (ja mam akurat 9m) niż jakikolwiek inny. Uwierz mi, przerabiałem już wszystko;)

kermit_theFrog
01-12-2016, 12:28
heh no dlatego się nie poddałam (mimo ze parę razy usłyszałam "Pani, nie da się" albo "a wie Pani ile to będzie kosztować" albo "nie ręczę za to i nie podejmuję się" i bede miała LEO Twista :rolleyes:

serio, ja powiedziałam ze jak mam sie bawic w wyciąganie, zwijanie i przechowywanie węza 12 czy 9m to wolę miec jakis wypasiony zwykły odkurzacz a w kuchni jakis podręczny mały.

map78
01-12-2016, 19:57
heh no dlatego się nie poddałam (mimo ze parę razy usłyszałam "Pani, nie da się" albo "a wie Pani ile to będzie kosztować" albo "nie ręczę za to i nie podejmuję się" i bede miała LEO Twista :rolleyes:

serio, ja powiedziałam ze jak mam sie bawic w wyciąganie, zwijanie i przechowywanie węza 12 czy 9m to wolę miec jakis wypasiony zwykły odkurzacz a w kuchni jakis podręczny mały.

Ja montowałem OC w zamieszkanym i wykończonym już domu i u mnie się na prawdę nie dało. Ale i tak ten z wężem jest najlepszym rozwiązaniem, a miałem juz wypasione workowe, bezworkowe i roombę. Dopiero OC spełnił moje oczekiwania. Mam go już ponad dwa lata więc wiem co mówię;) Pozdrawiam

kermit_theFrog
01-12-2016, 20:21
spoko, Leo twist to tez OC, tylko dziala na zasadzie jak hide a hose z ta roznica ze wąz masz zwijany w kasecie. cos jak wielki vroom ;) to jest nowosc i w sprzedazy jest od 2 miesiecy dopiero
dla mnie wygoda przede wszystkim. ale ja odkurzam codziennie nawet kilka razy (małe dzieci+mania czystosci;) wiec nie chciałoby mi się latac z węzem co chwila.

Lukasz_Walo
03-12-2016, 14:24
@map78 rozwiązanie Leotwist może być stosowane w istniejących adaptacjach nawet jeżeli już zrobiłeś instalację. Wystarczy wolna przestrzeń.

Aktualnie testujemy również nowe rozwiązanie Vroom drugiej generacji RV, i pozwala on zamontować wąż z tym że rozciągliwy . W przypadku Leo mamy do czynienia tylko z kasetą a do jego obsługi wystarczy zwykła jednostka.

kermit_theFrog
05-12-2016, 18:59
Gdyby nie Lukasz_Walo i jego bezinteresowna pomoc i wszystkie rady jakie mi przekazał w mailach i rozmowie telefonicznej do tej pory bym pewnie nie wiedziała , że jest coś takiego jak Leo Twist który w moim przypadku okazał się rozwiązaniem wszystkich problemów... dziękuję bardzo :)