PDA

Zobacz pełną wersję : regulacja podłogówki



voytec
15-07-2004, 22:52
Czy ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób sterować ogrzewaniem podłogowym na rozdzielaczu. Czytałem o sterowaniu za pomocą czujników umieszczonych w pomieszczeniach i siłownikach na belce rozdzielacza ale nie za bardzo rozumiem o co w tym biega.
Czy znacie może jakieś firmy z tymi siłownikami i sterownikami w pomieszczeniach (nie chodzi mi o zawory termostatyczne umieszczane w pomieszczeniach.
Proszę o odpowiedź.

neptunek
16-07-2004, 08:05
Prosze bardzo - firmy: Danfoos, HERZ.

A jak to wyglada - szybki opis:
na rozdzielaczu na belce zasilajacej sa zamontowane zawory a na nich silowniki, silowniki te sa polaczone w stosunku 1:1 badz np 4:1 z termostatami umieszczonymi w pomieszczeniach (jeden termostat moze sterowac jedna petla albo np 4 jak w przykladzie). I teraz tak termostat w pomieszczeniu odbiera iz nalezy podniesc temperature, wiec silowniki odkrecaja sie na rozdzielaczu w celu dawkowania wiekszej ilosci wody dla petli obecnych TYLKO w tym pomieszczeniu, badz dla petli na ktorych sa zamonotwane te silowniki sterowane tym termostatem, itp.

voytec
16-08-2004, 23:56
Dzięki za wyjaśnienia. Czy znacie jakieś firmy, które produkują dobre rozdzielacze razem z całym ustrojstwem - zawory elektrostatyczne, itd. Potrzebuję rozdzielacz na 4 obwody sterowane oddzielnie.

Darkop
25-04-2005, 11:24
Mam rozdzielacz z 6 obwodami . Jak to ustawić ,chodzi mi o prawidłowe nastawy ,aby wszystkie obwody grzały podobnie Nie znam długości obwodów.
Pozdrawiam
Jeśli ktoś jest" kumaty" po tych sprawach i mógłby się nią podzielić to bardzo proszę

Carrrlos
25-04-2005, 11:31
a można sterowac obwodami za pomoca zwykłej głowiecy termostatycznje na powrocie pętli?

byłoby to na pewno tańsze niż te siłowniki z czujnikami w podłodze,
niektórzy wiem, ze mają tylko zwykłe zaory kulowe na pętlach i nie ma probelmu za przgrzewaniem lub niedobrzeniem poszczególnych sektorów/pomieszczeń.

niemniej, regulacja podłogówki na pewno wymaga obserwacji i dojćie do "10-tki" metodą prób i błędów.

na pewno prościej jest sterować podłogówką jeżeli nie ma gwałtownych zmian temperatury zewnętrznej (podoga, na nia nie ma wpływu) i wewnętrznej (przyzwyczajenia domowników)

Cypek
25-04-2005, 11:34
Mam rozdzielacz z 6 obwodami . Jak to ustawić ,chodzi mi o prawidłowe nastawy ,aby wszystkie obwody grzały podobnie Nie znam długości obwodów.
Pozdrawiam
Jeśli ktoś jest" kumaty" po tych sprawach i mógłby się nią podzielić to bardzo proszę
Rozwiazanie proste acz skuteczne, jeno monotonne i długie.
Na rozdzielaczu są regulatory przepływu (trzeba mieć kluczyki imbusowe). I regulujesz do tego momentu, aż będą wszystkie równo grzały. zacznik od najdłuższej pętli.

VPS
25-04-2005, 12:40
voytec
Zdjęcie przedstawia rozdzielacz z 12 obwodami grzewczymi 140 m/2 podłogówki.
Na belce górnej są siłowniki 24V podłączone do specjalnej skrzynki podłączeniowej z transformatorem. Ze skrzynki są poprowadzone dodatkowe przewody do poszczególnych pomieszczeń w których zamontowane są termostaty pomieszczenia.
Dolna belka wyposażona w regulację przepływu.

http://foto.onet.pl/upload/5/50/_461509_n.jpg

Darkop
25-04-2005, 12:42
Cypek śliczne dzięki

Cypek
25-04-2005, 12:58
Nie ma za co. Powodzenia w regulacji.
Acha, uważaj: najpierw trzeba wiekszym imbusem odkontrować, a potem mniejszym regulować i zakontrować na koniec.

FREDY
25-04-2005, 21:11
Pytanie do VPS.

Na fotce to pomarańczowe to chyba wyłącznik termiczny - czym on steruje? Chyba nie pompa?

VPS
25-04-2005, 21:25
FREDY
To pomarańczowe jest wyłącznikiem termicznym. Ma on za zadanie wyłączenie pompy gdyby na podłogówkę poszła jakimś przypadkiem woda zasilająca o temeraturze 60'C na tyle jest ustawiony.
Na dolnej belce jest czujnik temperatury powrotu.

FREDY
26-04-2005, 21:58
Czyli pompa pracuje praktycznie cały czas. Jeśli tak, to jest to niezły pochłaniacz energii elektrycznej . Czy nie dałoby się tego ograniczyć?

1950
26-04-2005, 22:02
nie, bo będziesz miał nierówny rozkład temperatur na podłodze

Przekorek
26-04-2005, 22:12
Ależ, Panowie: co to pompa - 70 do 100 Watt?

FREDY
29-04-2005, 08:06
no jakieś 22zł miesięcznie