PDA

Zobacz pełną wersję : Folie w podłodze -ILOŚĆ, czy na pewno, im więcej to dobrze, a co z awarią -duża woda?



BCS
18-12-2013, 20:30
Izolacje paronieprzepuszczalne w posadzce- nie chodzi mi o ich jakość, zakładam wszystkie są skuteczne, nie puszczają pary/wody:
Pierwsza pomiędzy chudziak a ocieplenie, chroni budynek od wilgoci z ziemi- Ok,
Druga pod szlichtę, często z aluminium bo lepiej działa podłogówka,
Trzecia pod panele, coby już nic wilgoci nie wybrzuszyło panela, nawet tej w lato w jastrych zgromadzonej ,
No niby wszystkie są potrzebne/wskazane, ale co stanie się z podłogą jak nastąpi duża awaria hydrauliczna, pęknie rura czy wąż od pralki/zmywarki, wiosenne roztopy i zalewanie terenów podmokłych i parę dni woda skutecznie napływa pomiędzy folie, czy pęknie akwarium -tyko 200-300l, ale te setki/tysiące litrów wody jak już się dostaną pomiędzy te folie, te dwie górne mają zakłady i raczej nie są tak szczelne żeby nie przepuścić, spodnia od chudziaka często jest w 100% szczelną papą zagrzana - normalnie basen pod posadzką z brakiem możliwości odparowania. Panele zwalimy bo i tak pewnie już się pokrzywiły, ale co z zalanym nasiąkniętym wodą styropianem. Może się mylę, może nigdy nie nastąpi awaria-??? Ale jeśli ktoś jest przezorny, to czy trzeba stosować folię paroszczelną pod wylewkę??? czy dwie już nie wystarczą pomiędzy chudziak a ocieplenia, jako ta najważniejsza i pod panel wymagana do gwarancji. Czy folia napylona aluminium pod ogrzewanie coś daje, niby jest tam, aby podczerwone odbijać, ale czy występuje tam podczerwone od ogrzewania podłogowego, czy tylko przewodzenie ciepła przez rozgrzany beton stykający się z folią i styropianem?Jeszcze jedno jak firmy ubezpieczeniowe rozpatrują takie zalanie, czy ktoś dostał w odszkodowaniu możliwość zerwania szlichty i wymiany nasiąkniętego, stęchniętego i działającego 10razy gorzej ocieplenia.

BCS
23-12-2013, 10:10
Dawać te trzy folie ???

GraMar
26-12-2013, 19:38
Moja ekipa budująca dom, jest na bardzo podmokłym terenie, mawiała, że jak woda wejdzie to i wyjdzie.

Przebijesz dziurę do gruntu i kiedyś zejdzie :p


Dawać te trzy folie ???

BCS
27-12-2013, 15:56
Woda łatwo wchodzi, ale z wyjściem zawsze ma problemy- gnije lub/i pogarsza izolacyjność przegrody, myślę że folia paroizolacyjna pod podłogówkę jest zbędna!!!

jajmar
27-12-2013, 22:46
Chyba nie do końca rozumiem Twój dylemat.
Folia pod podłogówką na styro raczej szczelna nie będzie jak zamocujesz rurki do styro klipsami.
Jak zalejesz dom co na podlodze zbierzesz a potem właczysz podłogówke i osuszysz w czym problem ? Dziurawą folia jak wejdzie to i odparuje.
Folia w tym miejscu ułatwie układanie jastrychu cementowego, i powoduje ze nie wciska sie on w szczeliny w styropianie. Ja bym nie upatrywał się tu funkcji paroszczelnej a pomocniczą przy wylewce.

patrykq
27-12-2013, 23:04
witajcie. Mamy podobny dylemacik ;)
Właśnie kładziemy podłogówkę, a konkretnie styropian, trochę się rozpędziliśmy i pojawiło się pytanko. U mnie sytuacja wygląda tak : chudziak jak i kolejne warstwy podłogi są powyżej terenu (budynek jest podniesiony). Mam takie warstwy:
1.zagęszczony piasek
2.gruba folia (0.5mm)
3. styropian
4.gruba folia (j.w)
5.chudziak ok. 13 cm.
teraz rozkładamy styropian pod podłogówkę.
I mam tutaj pytanie - Czy jest sens dawać w tej warstwie znowu papę lub też folię ? Czy to coś da ? często się przecież można spotkać z niepotrzebnym przez handlowców napędzaniem sprzedaży swoich materiałów poprzez wymyślanie różnych dziwnych teorii, którymi karmią ludzi.
Przecież Jeśli miałoby wystąpić podciąganie kapilarne to będzie ono szło pionowo poprzez ściany fundamentowe i dalej murem - tutaj akurat mam zrobioną bardzo grubą izolację na kilku warstwach. Podłogówka poprzez swoją temperaturę i tak powoduje, że nawet jeśli się pojawi wilgoć to ją usunie, odparuje.

BCS
28-12-2013, 08:00
Chyba nie do końca rozumiem Twój dylemat.
Folia pod podłogówką na styro raczej szczelna nie będzie jak zamocujesz rurki do styro klipsami.
Jak zalejesz dom co na podlodze zbierzesz a potem właczysz podłogówke i osuszysz w czym problem ? Dziurawą folia jak wejdzie to i odparuje.
Folia w tym miejscu ułatwie układanie jastrychu cementowego, i powoduje ze nie wciska sie on w szczeliny w styropianie.......

Hmm.... dziurki .... z 10-20szt na 1m2 o tym nie pomyślałem- jakoś tak se ubzdurałem, że nie podoba mi się ten klasyczny system rozkładania podłogówki bo np. właśnie te klipsy ściskają rurkę do foli i nie pozwalają jej na oblanie betonem a niby powinna być oblana??? A mam już dopracowany sposób na podniesienie i właściwe rozłożenie rurek. I teraz nie wiem czy lepsze dziurki czy nieoblane rurki ?

BCS
28-12-2013, 08:04
witajcie...... Mam takie warstwy:
1.zagęszczony piasek
2.gruba folia (0.5mm)
3. styropian
4.gruba folia (j.w)
5.chudziak ok. 13 cm.
teraz rozkładamy styropian pod podłogówkę.
......

A czemu ten styropian zaplanowałeś rozłożyć na dwie warstwy, pod i nad chudziaka??? i tam dałeś dwie folie ??? a teraz obawiasz się trzeciej, czwartej???

patrykq
28-12-2013, 09:03
tzn. nie obawiam się tylko zastanawiam się czy jest sens na obecnym etapie stosowania kolejnej warstwy przeciwwilgociowej z folii lub papy ? Czy nie można po prostu położyć styropian do chudziaka, położyć folię odblaskową i układać rurki ? Wydaje mi się, że żadna wilgoć nie powinna dotrzeć tak wysoko.

BCS
28-12-2013, 10:40
Robiąc autorskie rozwiązanie, założyłeś pewne szczelności, jeśli jesteś pewien wcześniejszych warstw to rzeczywiście ta warstwa chudziaka wydaje się być suchą wzmacniającą układ warstwą.

jajmar
28-12-2013, 13:10
A mam już dopracowany sposób na podniesienie i właściwe rozłożenie rurek.

To go użyj. Folia i jej szczelnośc ma tu drugorzędne znaczenie.

BCS
28-12-2013, 14:52
Ok, ale nie jest problemem folia pe/pp tylko napylone na nią aluminium, które w jakimś stopni zawraca podczerwone do domu , jeśli jest wyemitowane z betonu w kierunku styropianu a nie ma tam żadnej pustki powietrza czy ośrodka transparentnego,to czy fale podczerwone odrywają się od betonu i te odbijamy czy odbijamy te od rurki z wodą zalane w betonie a beton styka się z aluminium i tu nie następuje emisja podczerwieni czy tylko przewodnictwo??? Ja w innych układach się rozważa ten problem, to zawsze istnieje jakaś pustka pomiędzy ośrodkami, dopiero lustro???