PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z piecem - chyba...?



sochoW
19-12-2013, 17:22
Witam Szanownych forumowiczów!

Mam nastepujacy problem, moze ktos pomoze bo juz zalamuje rece. Mianowicie z komina razem z dymem wydostaje sie taka smola, ktora splywa po kominie a pozniej zostawia slady na dachu. Myslalem, ze jest to problem z nieocieplonym kominem na poddaszu, gorace powietrze w kominie spotyka zimny komin i skrapla sie para wodna, ta smola wychodzila takze w pokoju, gdzie jest komin.
W tym roku wymienilismy niektore cegly i otynkowalismy komin na nowo ale to nie pomoglo, czarna smierdzaca smola przenikala dalej do pokoju i na zewnatrz komina na poddaszu a takze sciekala po odnowionym kominie nad dachem. Wlozylem wklad ze stali ale teraz wszystko wydobywa sie ze zdwojona predkoscia gora i scieka na dach po kominie. Po 2 tyg od wlozenia wkladu zalepil sie strazak na kominie.

Zauwazylem tez ze w komorze pieca, do ktorej laduje drewno opalowe scieka po sciankach taka sama smola. Czy jest to jakis problem z piecem czy po prostu ja cos zle robie? Drewno mam suche, pale w piecu kuchennym tym samym drewnem i nie ma tego efektu.

Bardzo prosze o pomoc

Pozdrawiam

BrodowskiG
19-12-2013, 17:30
jaka temp na piecu?

Mirek_Lewandowski
19-12-2013, 17:41
W Twoim piecu raczej nie następuje proces spalania, lecz pirolizy;)

sochoW
19-12-2013, 17:59
65-70 wlacza sie pompa, podwyzszalem do ok. 80 i nic to nie dalo, dalej wytraca sie smola na sciankach pieca

gersik
19-12-2013, 19:23
Podaj jaki masz kocioł. Prawdopodobnie jest za duży i źle w nim palisz. Ile metrów do ogrzania.

sochoW
19-12-2013, 19:38
Kociol to miejscowa produkcja jakiegos spawacza, podobno produkuje od lat i sie zna(?), do ogrzania jakies 120 m kw.

gersik
19-12-2013, 19:42
Jak możesz to zrób jego fotki w środku tj. palenisko i wymiennik. Chodzi o to aby stwierdzić czy jest to kocioł górnego czy dolnego spalania.

sochoW
20-12-2013, 08:30
Jak możesz to zrób jego fotki w środku tj. palenisko i wymiennik. Chodzi o to aby stwierdzić czy jest to kocioł górnego czy dolnego spalania.

231041231042231043231044231045

sochoW
20-12-2013, 08:31
231046231047231048

mam nadzieje, ze fotki czytelne, w razie czego cos jeszcze zrobie

gersik
20-12-2013, 09:02
Jest to raczej kocioł dolnego spalania.Tych dziur w pierwszej przegrodzie nie powinno być. brak powietrza wtórnego. Kocioł musi mieć stały dopływ powietrza aby nie kopcił. Ta maź powstaje w skutek nieprawidłowego spalania. Poszukaj w internecie o przeróbkach kotła. Tam są ludzie którzy się na tym znają i na pewno coś ci podpowiedzą.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

sochoW
20-12-2013, 15:22
Temat bardzo rozlegly ale nie poddaje sie,

dziekuje za wskazowki, mam nadzieje, ze uda mi sie ukrocic ten proceder

spokojnych i wesolych swiat zycze

gersik
21-12-2013, 18:40
Proszę bardzo i na wzajem.

coulignon
21-12-2013, 20:20
i przede wszystkim na początek rozpal w nim prawidłowo.


231279
Bo zakładam się że nie palisz tak jak na obrazku.
Zatkaj tez te dwa otwory na górze.

sochoW
22-12-2013, 17:44
Wlasnie u mnie jest zupelnie inny uklad w kotle, zaraz bede kombinowal jak tu wrzucic szkic, podejrzewam, ze nie potrafie w nim palic...
acha, i ja pale drewnem, suchym

cysiokysio
23-12-2013, 10:48
To co masz to nie dopracowany kocioł dolnego spalania. Smoła w komorze spalania to normalka w takim typie kotła i nie powinieneś się tym przejmować. Kondensat i smoła w kominie to wynik tego nie dopracowania. W twoim kotle powinnien być szamotowy palnik i niezależne powietrze podane w ten palnik (powietrze wtórne). Aby dopalić gazy potrzebna jest wysoka temperatura (szamot) i tlen (powietrze wtórne, przeważnie otwory po bokach kotła). Z szamotem i PW w tego rodzaju kotłach dym praktycznie widać tylko przy rozpalaniu.
231572

Wyłuż kocioł szamotem tak jak na rysunku, zatkaj te dwa otwory w komorze zasypowej i doprowadź powietrze do palnika (np rurkami stalwymi przez jakąś wczystkę lub drzwiczki a dym znikie a wraz z nim a smoła i kondensat.

Edit: teraz doczytałem że ociepliłeś komin tylko tynkiem. W pierwszej kolejności ociepl ten komin poprządnie na poddaszu i nad dachem najlepiej wełną minimum 5cm.

sochoW
23-12-2013, 16:15
Zobilem szkic:

231603

moze teraz bedzie troche latwiej. Cysiokysio, a jak ten szamot przymocowac do plaskiej powierzchni? W kominie mam stalowy wklad.

coulignon
23-12-2013, 16:23
szamot (cegiełki grubości 3 cm) możesz przykleić na zaprawę szamotową. Do dostania w sklepach metalowych lub w marketach budowlanych (castorama)
Jeśli ten piec wygląda tak jak na szkicu (niewielki wymiennik) to raczej zastanów sie nad jego wymianą. Bo wygląda na to że masz zgrabną niszczarkę do węgla a nie piec.

sochoW
23-12-2013, 17:29
hmm, po Twojej odpowiedzi coulignon zaczynam z powrotem myslec o zmianie kotla... a bylbys w stanie cos polecic konkretnego? Dodam, ze pale w 95% drewnem. Co by bylo dobre dla goscia, jak to ktos nazwal WP2? Nie znam sie na paleniu w kotlach za to w dziecinstwie uwielbialem podpalac osiedlowe smietniki. Na pewno nie zdecyduje sie na podajnik glownie z powodu dostepnosci surowca, czy sa jakies konstrukcje dedykowane wlasnie do tego opalu? Sporadycznie nieraz weglem napale ale to przy duzych mrozach i glownie na noc.

coulignon
23-12-2013, 18:37
ciężko coś doradzać. Ja sugeruje się tym rankingiem:
http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/ranking-kotlow-weglowych/

Ja będę musiał wymienić piec w drugiej chałupie i raczej się zdecydowałem na Dakona DOR (te kotły występuja pod marką Buderusa i Junkersa) Ale to są typowo węglowe. Tutaj mam też taką stronkę - wygląda rzecz ciekawie a i do drewna coś się znajdzie: http://p2ar.jimdo.com/oferta-kotłów/

cysiokysio
23-12-2013, 18:46
Zobilem szkic
Patrząc na szkic i na zdjęcia nie chce mi się wierzyć że nie ma tam jeszcze jednego nawrotu spalin. Jak patrzysz przez te dwie dziurki to widzisz wylot do komina?

sochoW
24-12-2013, 13:25
rzeczwiscie, teraz odkrecilem klapke rewizyjna z gory i oczom mym ukazal sie kolejny wymiennik.

231798

zaslepilem dzis te otwory i.... mialem duze problemy z osiagnieciem temp 40 st, bardzo dlugo to trwalo.

Chyba wypada juz zyczyc Wam Waszystkim duzo zdrowia i szczescia!

coulignon
24-12-2013, 14:35
ok ale jak go rozpaliłeś?

sochoW
24-12-2013, 14:44
od gory, zawsze palilem od dolu

cysiokysio
24-12-2013, 15:29
od gory, zawsze palilem od dolu w twoim kotle powinno się palić tylko od dołu. Od góry to w górniakach a ty nie masz górniaka.

sochoW
24-12-2013, 15:41
wtedy wlasnie wydziela sie ta smola w wiekszych ilosciach niz przy paleniu z gory... do tego stopnia, ze w stanie mocno rozcienczonym splywa sobie po sciankach.
Czyli co, palic od dolu? I zaslepic te otwory czy udroznic?

coulignon
24-12-2013, 18:34
otwory zaślepić. Rozpalasz na dole kotła niewielką ilość węgla:

231807



Jak się rozpali i zrobi się żar to przesuwasz go na koniec rusztu
231808
I teraz zasypujesz piec do końca węglem.
Na tym etapie zalecam żarliwą modlitwę o dobry ogień. Do pełni szczęścia brakuje wyłożenia szamotem części palnikowej pieca (tej z tyłu rusztu) oraz doprowadzenia tam powietrza do dopalania gazów.

sochoW
25-12-2013, 11:23
To, co proponujesz coulignon jest chyba dobrym rozwiazaniem z tym, ze ja pale glownie drewnem w klockach. Da sie to jakos dobrze rozpalic klockami?

coulignon
25-12-2013, 12:24
zasada dla drewna jest dokładnie tak samo. Tylko klocki nie mogą być jakieś ogromne.

sochoW
26-12-2013, 09:26
A jak je ukladac, pionowo czy poziomo?

cysiokysio
27-12-2013, 09:31
ułożenie drewna ma drugorzędne znaczenie, puki nie doprowadzisz PW do palnika pal tak abyś nie odcinał powietrza z popielnika.
popatrz sobie jak wyglądają dopracowane kotły dolnego spalania
http://p2ar.jimdo.com/oferta-kot%C5%82%C3%B3w
Bez PW i szamotu jak byś nie palił problem smoły nie zniknie.
PW możesz zrobić tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6270602&viewfull=1#post6270602
lub tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6246865&viewfull=1#post6246865

sochoW
27-12-2013, 17:44
hmm, zastanawiam sie nad kupnem i ktoras juz osoba poleca te firme. A jak dobrac do swojego domu kociol z tej oferty?

cysiokysio
29-12-2013, 11:32
Nie oto mi chodziło. Chciałem ci pokazać jak niewiele brakuje twojemu twojemu kociołkowi. Wystarczy pogłówkować i zainwestować max 100 zł aby cieszyć się czysto pracującym kotłem.
Drugi krok to ocieplenie komina bez tego nawet jak kupisz nowy kocioł będziesz miał problem z kondensatem.

sochoW
31-12-2013, 10:35
Zastanawiam sie jak(ktoredy) doprowadzic to powietrze wtorne i ile go powinno byc...czyli jaka dmuchawe zamontowac. Dolacze zdjecia, moze ktos pomoze mi w rozwiazaniu konstrukcyjnym.232560232561232562232564
Bo gdy patrze na te zdjecia uzytkownikow, ktorzy sami doprowadzili rurka powietrze wtorne to im zazdroszcze, ja nie widze takiego miejsca, ktoredy moglbym dostac sie do komory spalania. Poza tym budzi moj niepokoj sposob wylozenia paleniska szamotem, czy to sie przyklei do scianek za pomoca glinki szmotowej? I musialbym miec przeguby w rekach aby wszedzie to poprzyklejac...

cysiokysio
02-01-2014, 08:23
rzeczywiście z PW nie będzie lekko.
Pierwsze co zrób to zamień drzwiczki popielnika z tymi środkowymi, po rozpaleniu powietrze powinno być dostarczane tylko pod ruszt. Wtedy można zrobić palnik z podawaniem PW z popielnika. Nie jest to idealne rozwiązanie bo wtedy PW jest ściśle powiązane z powietrzem głównym (PG) a powinno być tak że jak się zamknie PG żeby kocioł dalej już się nie rozpędał PW powinno być otwarte, niestety tu tak nie będzie i przy całkowitym zamknięciu PG będzie pewnie dalej kopcić.
nie wiem jak szeroki masz kocioł ale jeśli ok 23 cm to wystarczyły by ci dwie cegły tak wycięte:
232790

jak masz szerzej to ja dałbym jeszcze cegły po bokach i na nich postawił cienką cegłę od tyłu "wiszącego wymienika" i ewentualnie jeszcze jedną cienką na tylnej ściance:
232791
Zaprawa szamotowa ma za główne zadanie nie mocować a uszczelnić więc możesz też w miarę lużno ułożyć cegły a później w szczeliny powciskać sznurek szklany od kominków i też powinno być ok

sochoW
02-01-2014, 18:06
Rozumiem, ze te otwory z pierwszego rysunku to dostarczaja PW? No to teraz bede musial wykombinowac jak doprowadzic tam PW. A jaka dmuchawe zastosowac? Ile tego powietrza tam dostarczac?

cysiokysio
03-01-2014, 07:20
Nie musisz montować żadnej dmuchawy, wszystko bedzie działać na naturalnym ciągu.
Na razie wystarczy że zrobisz to co napisałem czyli zamienisz drzwiczki (dolne ze środkowymi) i wykonasz palnik taki jaki napisałem wcześniej.
Jak zrobisz próbę palenia zobaczymy jak masz dobraną moc kotła do domu tzn czy da się palić ze stałym podawaniem powietrza (odpowiednio dobranym przez to kółko w drzwiczkach) nie przekraczając bezpiecznej temperatury na kotle. Jeżeli bedzie trzeba całkowicie zamykać to kółko bo się kociołek bedzie za bardzo rozpędzał to wtedy będziemy dalej modzić.

sochoW
13-01-2014, 11:41
rzeczywiście z PW nie będzie lekko.
Pierwsze co zrób to zamień drzwiczki popielnika z tymi środkowymi, po rozpaleniu powietrze powinno być dostarczane tylko pod ruszt. Wtedy można zrobić palnik z podawaniem PW z popielnika. Nie jest to idealne rozwiązanie bo wtedy PW jest ściśle powiązane z powietrzem głównym (PG) a powinno być tak że jak się zamknie PG żeby kocioł dalej już się nie rozpędał PW powinno być otwarte, niestety tu tak nie będzie i przy całkowitym zamknięciu PG będzie pewnie dalej kopcić.
nie wiem jak szeroki masz kocioł ale jeśli ok 23 cm to wystarczyły by ci dwie cegły tak wycięte:
232790

jak masz szerzej to ja dałbym jeszcze cegły po bokach i na nich postawił cienką cegłę od tyłu "wiszącego wymienika" i ewentualnie jeszcze jedną cienką na tylnej ściance:
232791
Zaprawa szamotowa ma za główne zadanie nie mocować a uszczelnić więc możesz też w miarę lużno ułożyć cegły a później w szczeliny powciskać sznurek szklany od kominków i też powinno być ok

a jaki bedzie wymiar w pionie wyciecia tej pierwszej cegielki? i szerokosc wyciecia drugiej? Czy wycinac to w ceglach o grubosci 6,5 czy 3 cm?

cysiokysio
14-01-2014, 07:40
te dwa otwory wytnij z wymiarem 3cm na 3 cm. Cegły 6.5 cm

sochoW
15-01-2014, 14:43
a moze byc tak powycinane:


235250
?

cysiokysio
15-01-2014, 15:48
może być

sochoW
21-01-2014, 09:45
Przy tym ukladzie, ktory Cysiokysio narysowal nie za bardzo chce sie palic. I nieststy nie moge przelozyc tych drzwiczek, inny rozstaw zawiasow(hand made na wiosce). Troche obcialem te cegielki, ktore leza z bokow pieca poniewaz wtedy drwa zatrzymywaly sie daleko przed szamotem i w ogole nie chcialo sie palic. Dodalem tez dwie cegielki w pionie nad tymi lezacymi z bokow pieca ale nie za bardzo poprawilo to skutecznosc. Musze pilnowac pieca, nieraz schodze do piwnicy otworzyc gorne drzwiczki aby troche lepiej rozpalic bo jak gdyby przygasa.236530236531236532236533236534
na tych zdjeciach chyba widac gdzie najlepiej sie pali

cysiokysio
27-01-2014, 17:12
opisz jak podajesz powietrze (którymi drzwiczkami), i jakim drewnem palisz (gatunek i ile sezonowane) ewidentnie coś robisz nie tak, chociaż jak patrzę na ostatnie zdjęcie i jest to zdjęcie za wymiennika to sądzę że jednak z twojego kotła cudów się nie wyciśnie, jest tam po prostu za szeroko powinno tam byc kilka cm a jest tam kilkanaście.

sochoW
31-01-2014, 17:00
pale jesionem, z zeszlej zimy. Niestety nie zmienilem tych drzwiczek bo zawiasy maja inny rozstaw. Kolko do podawania powietrza na srodkowych drzwiczkach jest zamkniete ale sa tam szczeliny i wokol drzwiczek rowniez jest nieszczelne. Staram sie otwierac dolne drzwiczki ale nic sie nie zmienia.
W poniedzialek postaram sie wrzucic bardziej pogladowe zdjecie za wymiennikiem.

sochoW
11-02-2014, 08:24
kilka zdjęć zza wymiennika, reszta to gorne i dolne drzwiczki(nieszczelne niestety)

242045242048242049242051

242052
wydaje mi sie, ze pali sie tylko na ruszcie a te kanaly z tylu w szamocie nic niestety nie daly.

cysiokysio
12-02-2014, 05:48
wydaje mi sie, ze pali sie tylko na ruszcie a te kanaly z tylu w szamocie nic niestety nie daly. Tak powinno być w dolniaku, główna energia dająca ciepło powinna wynikać z płomiania za szamotem u ciebie niestety jest tam za szeroko, raz że gazy się tam słabo dopalają dwa że całe ciepło idzie środniem nie odając ciepła na wymieniki. (przykład: temperatura mierzona w czopuchu - jak się wsadzi termoparę w środek to jest 250*C a jak przy ściance to jest zaledwie 60*C)
Ja jeżeli nie miał bym kasy na nowy kocioł to próbował bym jeszcze zwęzić szamotem o połowę przelot za pierwszym wymienikiem a za drugim zainstalował jakieś zawirowacze.

sochoW
12-02-2014, 07:55
jeszcze zamontuje szamot za pierwszym wymiennikiem, troche to zmniejszy ten przelot. Moge takze wszedzie zastosowac te grubsze cegielki.
A o co chodzi z tymi zawirowaczami?

cysiokysio
12-02-2014, 11:14
zdecydowanie możesz użyć te grubsze cegiełki.
Zwirowywacze spalin, to takie powiginane blachy zmuszające do przepływu spalin bliżej ścianek wymieników.
http://www.google.com/imgres?um=1&sa=N&hl=pl&tbm=isch&tbnid=V4khY5faxA4kPM%3A&imgrefurl=http%3A%2F%2Fper-eko.eu%2Fakcesoria.html&docid=AyWN7Gl_w2El1M&imgurl=http%3A%2F%2Fper-eko.eu%2Fimages%2Fzawirowacze-img.jpg&w=200&h=220&ei=r1b7UvvZBtK7hAe2j4CIBA&zoom=1&iact=rc&dur=2746&page=1&start=0&ndsp=24&ved=0CFkQrQMwAg

sochoW
13-02-2014, 06:57
a jak je dopasowac do mojego kotla? I czy da sie to zrobic samemu czy trzeba dokupic? Nie wiem tez gdzie i jak sie je montuje.