PDA

Zobacz pełną wersję : Nasza Kasprzykówka czyli Z162...



LukaszKRK
26-12-2013, 23:16
Witam ponownie po kilku latach,

Od pierwszych moich postów trochę się zmieniło. Projekt został ten sam Z162 z pracowni Z500 ale za to całą papierologia już za nami ;)

Chyba pobiliśmy wszelkie rekordy z terminem załatwiania pozwolenia. Nasza Pani Architekt spartoliła wszystko co się dało spartolić. Jak by ktoś szukał w Krakowie Projektanta pisać na prv podpowiem kogo omijać szerokim łukiem ;)

Na chwilę obecną mamy do działki zrobione przyłącza wod-kan i prąd. Teraz z myślami marzeniami i pełni sił czekamy na wiosnę.

LukaszKRK
26-12-2013, 23:24
Teraz troszkę o planach.

Jako, że z budowlanką miałem nie wiele wspólnego poprosiłem wujka o pomoc i razem z nim, teściem i kto się jeszcze nawinie będziemy się starać coś stworzyć ;)

Fundamenty ze względu na spoistość gruntu (glina) chcemy zdjąć humus i koparką wykopy zrobić, obłożyć folią i lać wprost do ziemi beton z gruchy. Dobry pomysł? Mam jakieś obawy potem odkopywać by pomalować? by ocieplić? by zrobić dranaż? Jak myślicie?

Budować ściany chcemy z ceramiki trochę wahamy się między zwykłym maxem a poryzowanym pustakiem P+W.

Na razie do tego momentu sięga moja wyobraźnia ;)

Można komentować poprawiać i dużo pisać.

R&K
27-12-2013, 15:34
ściana ma być mocna i wytrzymala - najlepszym materialem jest silikat w 2 kolejności beton komórkowy - ceramika na 3 miejscu -oczywiście Wy wybudujecie z czeo chcecie ... lub z czego tam dziadkowi budowali (tradycyjnie) ....

Tomasz Antkowiak
27-12-2013, 18:58
Lukasz... chlopaku, kope lat :)

Odpusc sobie ceramike i bierz BK na cienka spoine. Cenowo bedzie podobnie a mniej sie natyrasz i przy murowaniu i pozniej.


Rozwin troche kwestie fundamentu, bo nie do konca pojalem. Chesz wylac caly monolityczny fundament czy mowimy tylko o lawie?

LukaszKRK
27-12-2013, 20:04
Witam R&K , witaj Tomku

Właśnie BK mi przez głowę przechodzi co jakiś czas na cienką spoinę, muszę trochę jeszcze doczytać bo boje się trochę bo nigdy nic z tego nie robiłem. Faktycznie tradycja mówi o ceramice ale nowoczesne technologie idą dalej.

Co do fundamentu to plan jest taki by po zdjęciu humusu koparka mniej więcej wykopała fundamenty a potem łopatami wyrównać wykop i poszerzyć dołem gdzie takie skosy na wysokości ławy fundamentowej. Wyłożyć folią na spód dać zbrojenie jak do normalnej ławy i zalać monolit ława razem ze ścianą fundamentową. Część nadziemną oczywiście zaszalować.

Druga opcja to jest kopanie wylewanie samej ławy do gruntu i w górę bloczki albo pełne albo zalewowe.

Co myślicie?

LukaszKRK
27-12-2013, 20:34
232009 Pierwsze zakupy stempelki po 2.70-3.00 m 170szt. Myślę że na nasze 118m^2 wystarczy.

Tomasz Antkowiak
28-12-2013, 10:29
Stempli powinno ci styknac.

W kwestii fundamentu to my robilismy tak:

- koparka zdjela humus i pod moim okiem wstepnie i zgrubnie zniwelowala teren - jak sie okazalo pozniej koparkowy sie przylozyl i niwelacja byla calkiem niezla
- geodeta W WYKOPIE powbijal paliki wraz z deskami oznaczajacymi poziom i wytyczyl OSIE czesci nosnej scian
- poprzesuwalem sobie osie tak aby miec krawedzie scian i porozciagalem sznurki
- lopata wykopalismy lawy - nie pamietam juz dokladnie ale maks tydzien roboty po pracy a dzieki temu ze byly kopane recznie byly precyzyjne jak ciete skalpelem
- kierownik ocenil grunt i pozwolil wylac beton prosto w grunt
- zazbroilismy wg projektu i uwag kierownika i po odbiorze zbrojenia wylalismy lawy
- na lawach murowalem murek fundamentowy z bloczkow M6 na zaprawe betonowa z plastyfikatorem, wychwalajac pomysl zdjecia humusu az do poziomu lawy, bo bylo dzieki temu wygodnie i duzo miejsca dookola

Polecam ci ten sposob.
Jesli masz mozliwosc kupienia bloczkow M6 wczesniej to... to tego nie rob, bo bedziesz je potem musial roznosic.

Zazwyczaj betoniarnie ktore sprzedaja beton towarowy robia tez bloczki, wiec jak beda Ci lali lawy to zagadaj, moze by mieli. Wtedy HDS wstawi Ci palety z bloczkami prosto do wykopu i nie bedziesz ich nosil... a kazdy bloczek to jak by nie bylo ze 25kg (suchy, chyba ze naciagnie wody to pewnie i ze 30kg...). U nas zeszlo ich chyba ok 1200szt.


BK na klej muruje sie bajecznie. Worek kleju (16PLN) wystarcza na palete bloczkow (spoiny poziome i pionowe), naklada sie go specjalna kielnia, wiaze szybko, dzieki czemu dziennie mozna pojechac wiecej warswt niz na zaprawie. Nie ma roboty z mieszaniem zaprawy z betoniarce i targaniem jej na rusztowanie, jedyne co ze soba bierzesz to wiaderko z klejem. Jest czysto, szybko i wygodnie. A przy tym bardzo dokladnie i rowno. Jesli kupisz odpowiednie bloczki (TLMB lub TLMA) to w zasadzie poziomicy uzywasz zadko. Do jednoosobowego murowania sugeruje Ci tylko i wylacznie BK.
Wcale nie musisz kupowac drogiego Ytonga czy innej Termaliki. My bralismy najtansza szary bloczek z Castoramy (Prefabet Łagisza) po ok 5,96 za sztuke. Przywozili to po 6 palet i HDS rozstawiam mi je tam gdzie chcialem, dzieki czemu nie musialem niczego nosic za dalego.

LukaszKRK
30-12-2013, 12:39
Widzę po forach, że teraz większość ludzi robi z bloczków, zastanawiam się jeszcze nad traconym takie pustaki zalewowe. Ale faktycznie chyba łatwiej mi będzie z bloczków.

Co do BK to właśnie nadarzyła się sytuacja wybudowania ścianki działowej z powstała z BK z Castoramy 75mm na kleju do płytek, faktycznie bajkowa robota. Trochę się obawiam np montowania ciężkiego zasobnika na wodę, ale pewnie są jakieś systemy. Z tego co patrze to zrobienie bruzd pod instalację czy samemu wykonanie tynku gipsowego to nie problem.

Tomasz Antkowiak
30-12-2013, 19:10
Tak miedzy nami to im szerszy bloczek tym lepiej sie muruje :) Najwezsze jakie murowalem to byl Solbet 60mm i myslalem ze korwicy dostane w porownaniu do bloczka 240mm :)

Bruzdy robisz recznym rylcem lub nacinasz szlifierka i wylamujesz. Z wieszaniem ten nie ma wiekszego problemu, po prostu musisz miec odpowiednie kolki :)

LukaszKRK
02-01-2014, 08:26
Koszty....

Dużo rozmawiam z ludźmi na temat kosztów budowy, ale te rozmowy można podzielić na rozmowy z ludźmi, którzy już wybudowali i na tych marzących o swoim kawałku podłogi. My jesteśmy po środku, ale już coś wiemy.
Na samym początku człowiek liczy tak : Działa 100 budowa 300 w sumie 400 i jest super. Nic bardziej mylnego, już na początku dokumenty przyłącza i wydatki niezaplanowane mocno nadszarpną nasz budżet.

My jesteśmy po papierologi i po uzbrojeniu działki, o czym ludzie w kosztorysach często zapominają a nie są to małe pieniądze, po niżej trochę o naszych dotychczasowych wydatkach:

Ogrodzenie 1000 (prowizorka na razie)
Droga 250 ( zebranie humusu)
Mapka do celów projekt 850
Adaptacja 2500
Projekt + kosztorys 2237
Za wod-kan sąsiadom 3800
Papiery mapki 37
Uzg. Wod-Kan 61
Projetk wod-kan 800
Przyłącz wod-kan 8300
Opłata za przyłącz 1000
Droga 540 ( utwardzenie)
Prąd 2500 ( przyłącz do działki)

SUMA: 23875zł

Do tego by można było gdzieś się zaczepić kupiliśmy domek drewniany na licytacji allegro udało się wylicytować za 7tys. Drugie tyle kosztowało zrobienie fundamentu, łazienki, kuchni i odnowienie go trochę.

W sumie z domkiem do tej pory wydaliśmy 38000zł czyli ok 10% zakładanego przez większość budżetu...

Zdjęcie chatki :
232792


Dwie inwestorki:
232793

Utwardzona droga:
232794

LukaszKRK
02-01-2014, 09:13
Jak by się ktoś nudził to można pooglądać film poklatkowy z rozbierania wylicytowanego domku ;)

http://www.youtube.com/watch?v=JElUiTJZ5UU

Tomasz Antkowiak
03-01-2014, 21:35
hmmm.... z tego co mnie pamiec nie myli u nas temat fundamentow (stan 0) i papierologii wraz z zakupem projektu i budowa przyczepki zamknal sie w kwocie 20 tysiecy...

tyle tylko ze nie robilismy ZADNYCH przylaczy - dopiero teraz z tym walczymy...

ale chcac Cie tez troche pocieszyc powiem Ci ze stan w jakim jest aktualnie nasz dom (mozesz podejrzec w dzienniku) nie kosztowal nawet polowy kwoty ktora podales jako zalorzenie budzetowe na wybudowanie :)

w zasadzie mysle ze moge juz bez wahania stwierdzic ze zamieszkamy przed osignieciem kwoty 200 tysiecy, a nasz budynek jest nieco wiekszy od Waszego jednak.... tak ze Wiesz... dacie rade :)

LukaszKRK
05-01-2014, 20:18
To nie było dokładnie to co zakładamy ale coś sobie liczymy a wygląda to tak:

Fundament 22,000
Mury i strop 40,000
Dach 25,000
Okna 9,000
Instalacje 49,000
Tynki wylewki 30,000
Piec 9,000
Kaloryfery 7,000
Kominek 6,000
Ocieplenie 10,000
Drzewi wew 5,000
Kuchnia 12,000
Łazienka 10,000
Bufor 10% 26,000

W sumie ok 260tys. plus to co mamy zrobione to faktycznie daje jakieś 300k. Ale pewnie się jeszcze pozmienia w takcie, teraz remontujemy łazienkę u teściów i już wiem, że nie trzeba na to aż 10tys. ...no ale można ;) Wszystko zależy od tego czy bierze się na zakupy żonkę czy też jedzie się samemu ;)

Adrianna.Plato
08-01-2014, 19:14
Hej,

widzę, że budujecie z162, będę na bieżąco śledzić zmiany w dzienniku! Koniecznie dodawajcie jakieś uaktualnienia, będę chętnie oglądać. Robicie jakieś zmiany w projekcie? Życzę dużo szczęścia i powodzenia w budowie!

Pozdrawiam,

Ada.

LukaszKRK
08-01-2014, 19:43
Cześć Ada serdecznie witamy kolejnego budującego Z162

Co do projektu to prawie wszystko nam się podoba więc zmian niewiele ale:

1. Kotłownia powiększona kosztem wiatrołapu 33cm oraz łazienki 21cm.
2. W salonie drzwi na taras zredukowane z 3 do 2 skrzydeł.
3. Zlikwidowany balkonik nad wykuszem i zaprojektowany daszek.
4. Drzwi balkonowe zastąpione oknami 120/150 a w łazience 90/150.
5. Usunięte wszystkie okna dachowe.

To tyle zmian na tym etapie zobaczymy co się urodzi w głowie podczas budowy. A wy jak z czego planujecie budować? Jakie zmiany? Macie już PNB?

LukaszKRK
09-01-2014, 11:35
Czekając aż zejdzie śnieg i mrozy odpuszczą, zaczynam myśleć jak przygotować swój dom na zimę. Akurat zetknąłem się z problemem nawiewania zimnego powietrza przez wywietrzniki kominowe w źle zaplanowanej wentylacji. To znaczy wentylacja może i dobrze pomyślana tylko na stary typ okien po prostu powinny być nieszczelne.

Kiedyś nieszczelne a teraz z nawiewnikami, mikro-uchyłami, podciętymi uszczelkami itd.. Wszystko dobre ale ma swoje plusy i minusy. Planujemy zrobić nawiewnik z anemostatem w spiżarce, bo tam i tak fajnie jak by było chłodniej oraz doprowadzenie powietrza w okolice kominka.

Tu pojawia się pytanie czy robić GWC (gruntowy wymiennik ciepła) czy ktoś z was coś takiego robił lub ma w planach lub ma kogoś kto jest zadowolony lub nie z takiego rozwiązania?

Edit: Uprzedzając pytania: nie, nie chcemy rekuperacji.

T0MII
09-01-2014, 12:45
Jak chcesz zrobić GWC bez centrali wentylacyjnej? Czy centrala ma być, ale po prostu bez rekuperatora?

LukaszKRK
11-01-2014, 19:43
Właśnie tak myślałem żeby zrobić taki nawiew wstępnie zagrzanego powietrza, tylko z tego co czytałem to chyba GWC działa w układzie zamkniętym + ewentualnie bypass. Trochę poczytałem i faktycznie bez centrali i bez rekuperatora to chyba nie ma sensu.

Kwitko
22-01-2014, 19:32
Witam się i ja :D
Wyczytałam że zmniejszacie wiatrołap, on i tak jest malutki! My mamy taki jak w projekcie i jest dośc ciasno, dwie osoby jakoś się zmieszczą ale jak przyjdzie więcej ludzi to robi się kolejka na dworze ;)

LukaszKRK
27-01-2014, 22:25
No i dobrze niech czekają na swoją kolej ;) Tak to jest jak się wybiera mały projekt to trzeba iść na wiele kompromisów. Kwitko a ma macie tam jakieś szafy, meble?

LukaszKRK
27-01-2014, 22:26
Zima w końcu zmroziła nam gruncik więc można zaczynać kopać, niestety jeszcze nie fundamenty. Na razie muszę przygotować dobry wjazd na działkę pod samą budowę. Więc jutro kopara i koparujemy jak to mówi moja córcia. Mam nadzieje, że nie za bardzo teraz zmroziło.

Kwitko
30-01-2014, 19:45
Łukasz, mamy dość dużą szafę, zdjęcia są w moim dzienniku. Pod szafą sa dwie półki bez drzwi i tam odkładamy buty bo gdyby stały na podłodze to już zupełnie nie dałoby się w nim ruszyć. Jest jeszcze wieszaczek na kurtki dla gości. W przedsionku dwie osoby się mieszczą ale jak idzie jeszcze pies to już ktoś musi poczekać na swoją kolej (zwykle ja :sick:) Uciążliwe jest to tylko zimą, latem jest ok więc da się żyć :D

Kwitko
30-01-2014, 19:48
A tak w ogóle to w domku super da się żyć :) ostatnio skończyliśmy najmniejszy pokój na poddaszu i tu miłe zaskoczenie. Wcale nie jest taki malutki. Zmieściło się w nim dużo rzeczy i jeszcze sporo miejsca zostało. Idealny pokoik dla dziecka/nastolatka/gości.

LukaszKRK
06-02-2014, 13:07
No i to się liczy najbardziej, że jest ok. Co do szafy w przedpokoju to chyba u nas będzie kolo schodów a w przedsionku tylko wieszaki i szafka na buty. Zobaczymy na razie myślami jestem gdzie indziej ;) Ale pisz pisz Kwitko dużo a szczególnie o tym co byś zmieniła patrząc z perspektywy czasu.

Co co moich myśli to są skierowane ku pracą fundamentowym. W sobotę jestem umówiony z P. koparkowym na oglądanie terenu czy już można wjechać i kopać ;) Jeżeli tak to najpierw kopiemy kawałek drogi dojazdowej i podjazdu pod samą budowę. Potem ściągamy humusik i patrzymy w prognozy. Jak pogoda za 2 -3 tygodnie będzie łaskawa to jedziemy z koksem.

Co do technologii to trochę się zmieniło ale chyba na lepsze. Kopiemy łyżką 60"tką do ław dołem poprawimy łopatami na równo i zalewamy zbrojenie betonem z betoniarni 60x40-50 cm izolacja pozioma papa w rolce i na to pustaki zalewowe lub szalunki i betonik z betoniarni. Muszę to jeszcze policzyć jak będzie szybciej lepiej i cenowo trzymać się kosztorysu. Potem malujemy ściany ocieplamy i kubełkujemy.

Co do drenażu to jeszcze jestem w trakcie myślenia o nim ale chyba nie zaszkodzi jak będzie rozkopane położyć kilka rur perforowanych i obsypać żwirkiem.

Pamiętać się staram o przepustach by założyć rurę kanalizacyjną i wodną ale czy będę pamiętał to zobaczymy ;) Jak bym miał jeszcze o czymś pamiętać to piszcie proszę.

T0MII
06-02-2014, 13:34
Przy ławach pamiętaj o uziomie otokowym bo mało kto go robi.

Jeśli chodzi o przepusty to ja pod ławami robiłem
- kanalizacja (tu sprawdź żeby potem nie było że za nisko żeś wyszedł)
- woda do wodociągu
- woda ze studni
- wyjścia do ewentualnej pompy ciepła (nigdy nic nie wiadomo)
- plus dwa przejścia rurą PE 25 mm - do zewnętrznych zaworów czerpalnych których nie chce mieć na elewacji

W ścianach fundamentowych zostały zrobione przepusty do:
- zasilanie elektrycznego od strony skrzynki + w tym samym miejscu zasilanie bramy zewnętrznej wjazdowej do przyszłej rozdzielni
- wyjście na domofon/dzwonek do furtki od rozdzielni
- wejście na kabel telefoniczny lub jakiś inny światłowód też do rozdzielni
- wyjście arotem do pompy od studni do rozdzielni
- plus arot od ewentualnej pętli pompy ciepła do rozdzielni wychodzący do rozdzielni
- wyjście do czerpni terenowej WM do żwirowego GWC

Gdybym robił teraz to dorzucił by jeszcze jeden arot od rozdzielni na ogród. Posłużył by do skrócenie kabli od czujek na ogrodzie i do oświetlenia ogrodu czy zasilania w jakiejś altanie czy wiacie którą może będę chciał mieć.

LukaszKRK
10-02-2014, 10:38
Witam

Hej T0MII

Muszę poczytać o tym otokowym czy to łączy się ze zbrojeniem fund. czy nie i jak co z tym robić.

Co do arot to planuje kilka dać i wypełnić na razie pianką.

Koparkowy był na działce i w tym tygodniu zrobią dojazd bliżej budowy a jak pogoda pozwoli to za 2 -3 tygodnie kopanie fundamentów. Tablica już kupiona w Castoramie, duża tańsza od małej ale minimalizacja kosztuje. Jeszcze tylko muszę faktur załatwić a kilkanaście tysięcy bo zanim bank nam da kilkaset chce byśmy wydali kilkadziesiąt swoich ;)

241871

Tomasz Antkowiak
11-02-2014, 13:51
A tak w ogóle to w domku super da się żyć :) ostatnio skończyliśmy najmniejszy pokój na poddaszu (...) Idealny pokoik dla dziecka (...).

Chcesz nam cos powiedziec ? ;)

Kwitko
11-02-2014, 18:20
Ja??? Nieeee :no: Ale myślę że Wy macie coś do powiedzenia :p

Tomasz Antkowiak
11-02-2014, 20:49
My ? A co ? ;P

aiki
11-02-2014, 21:34
Antkowiak Ty nam tu nie ściemniaj.
Gadaj.

LukaszKRK
11-02-2014, 22:14
Kwitko w ciąży czy Antek ? :lol2:

Tomasz Antkowiak
12-02-2014, 07:36
Zdecydowanie Kwitko, sama sie przyznala ze skonczyli pokoj dla dziecka :D (Patrz: cytat w poscie #27)

:wiggle:


EDIT: no mnie sie moze odrobine po Swietach brzuszek zaokraglil, ale to odrobine a nie zeby odrazu w ciazy... ;)

LukaszKRK
12-02-2014, 08:05
Trzeba szykować wyprawkę zgadamy się i jedziemy na parapetówko-pępkówkę ;)

LukaszKRK
24-02-2014, 09:46
Ciepło ciepło coraz cieplej , chociaż dziś rano lekki mrozik ale to dobrze bo koparce lepiej się kopie. Czekaliśmy na umówionego Pana koparkowego ok 2 -3 tygodnie i ciągle było a może jutro a może pojutrze a chyba jeszcze za mokro. No to dostał buta i znalazł się chętny do pracy i poniżej efekty jego zapału do pracy.

Robimy podjazd pod budowę żeby HDS'em można było wsio wrzucać jak najbliżej i żeby ktoś mógł zawrócić a nie jak do tej pory na wstecznym z 200m. Do końca tygodnia powinno się udać wykorytować, wrzucić gruz i rozciągnąć go, plan jest zobaczymy ;)

244686

LukaszKRK
07-03-2014, 10:12
No i zbliżamy się do pierwszego wbicia łopaty ;) Kopara na ściąganie humusu zamówiona na poniedziałek. Potem wchodzą geodeci a my walczymy ze zbrojeniem. Do końca tygodnia powinny być zalane stopy. Potem chwilkę poczekamy i murujemy bloczki zalewowe. Jakoś powinno się rozpędzić ;) Niedługo pojawią się zdjęcia.

LukaszKRK
10-03-2014, 11:12
Pierwsze zakupy poczynione trochę stali dokładnie to 1.3tony, rury drenarskie, kanalizacyjne, wodne i 1kubik desek. Na razie zachowawczo bo skład blisko transport gratis a miejsca na działce coraz mniej ;) We wtorek rano koparka, geodeta, no i ognia.

Kwitko
10-03-2014, 18:36
:wave:

LukaszKRK
13-03-2014, 13:31
No i w końcu maszyna ruszyła. Koniec końców budowniczowych się namnożyło, ja, teść i wujek czasem jeszcze pomogą znajomi i żonka z córką.

We wtorek ściągnęliśmy humusik koparka 3h i gotowe.

https://lh4.googleusercontent.com/-Fk75KgGmaKA/UyGvewGXPQI/AAAAAAAABgE/8JCYMEzX9T4/s640/20140311_110320%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-zCrQAjHhkz4/UyGvbjX_jFI/AAAAAAAABfI/NJ2CCQqNf7A/s640/20140311_102549%2520%2528Large%2529.jpg

Rano też przyjechała stal, kubik desek i rury niestety byłem sam więc jeszcze kawy nie wypiłem a już poranna zaprawa. Potem przyjechał wujek i teść i kręciliśmy zbrojenie. Zaraz potem pojawił się geodeta. Do wieczora było gotowe, rano jeszcze dogięliśmy łączenia fi 12 - 1m 58szt. ledwo stół wytrzymał ;)

https://lh4.googleusercontent.com/-4ybna7wgY9o/UyGvSEqKXwI/AAAAAAAABeI/pNANOcGmQzo/s512/20140311_090652%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-29NY6qenzyc/UyGvhlHJ1gI/AAAAAAAABgs/d3mmlsEzpyI/s640/20140311_141141%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-r6USiiLlqls/UyGvnWCd0JI/AAAAAAAABh8/5wUctlD9TPw/s640/20140312_091120%2520%2528Large%2529.jpg

Od rana we środę kopara wykopała 60cm x 50-55cm ławy w które do 15 powkładaliśmy stal i powiązaliśmy wszystko razem. Przepust na wodę zrobiony, bednarka do uziomu zrobiona druty do ścian fundamentowych zrobione. Czekamy 1.5 tygodnia i planowo 17 marca jedziemy dalej ;)

https://lh3.googleusercontent.com/-M02YqO7mc_c/UyGvoZqs8YI/AAAAAAAABiU/y9YrdtmBobw/s512/20140312_091152%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-2KCqdumS90g/UyGvrRz5AfI/AAAAAAAABi8/_828Agdmgn0/s512/20140312_112955%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-1gSks95Ey6g/UyGvtpt1TVI/AAAAAAAABjs/FUbe2GgbeXk/s640/20140312_131336%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-8TYXxOpeUpI/UyGvwwsWT_I/AAAAAAAABkg/KmzypOQ1NRY/s512/20140312_132904%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-pmGjqnUlZrw/UyGvzA3TIbI/AAAAAAAABlE/khsM0GXGTro/s512/20140312_135434%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-wc-Otu9_QAA/UyGv5yHfxxI/AAAAAAAABng/t6-DPk_u-uM/s640/20140312_152418%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-MtvtGQg1LvE/UyGv5OGpIsI/AAAAAAAABnI/5K6gQIy_vi8/s640/20140312_151235%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-cy8nfksNUGM/UyGv-GTiuwI/AAAAAAAABog/BQPbJ9JMoJk/s512/20140312_162825%2520%2528Large%2529.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-iRxwXE1yrAQ/UyGv_7AtmMI/AAAAAAAABpA/0bM4BiLuZ_s/s640/20140312_165030%2520%2528Large%2529.jpg

Dafi Pe
13-03-2014, 20:48
a ta wanna na trzecim zdjęciu od dołu, to wykopana z tej działki? :D

LukaszKRK
14-03-2014, 07:43
Heh no no wanna swoje lata świetności już miała teraz pomaga na działce, ale w końcu ją chyba wywiozę na złom bo ze 12 pustaków za to dają ;)

ViolettaKRK
14-03-2014, 10:55
Witam witam :)

tu żonka i jedna z inwestorek :P
zaczęło się i aż są motyle w brzuchu ze szczęścia
aaa i mała poprawka 24 marca jedziemy dalej :wiggle:
się Pan Łukasz spieszy :)

Ahya
15-03-2014, 13:28
Witajcie, tu kolejny samorób budowlany :) Będę Wam kibicować. Ja też mam motyle w brzuchu, bo u nas niedługo ściany się zaczynają. Czekamy tylko na dostawę :) Pozdrawiam i powodzenia w budowaniu własnymi siłami

aisab
15-03-2014, 15:58
witam,
My już ten etap mamy za sobą....ale też jak do tej pory prawie wszystko robiliśmy sami...bez pomocników! Gratuluję fundamentu...zapewniam Was że kolejne etapy budowy będą jeszcze bardzie cieszyły....pozdrawiam i dużo dobrej pogody życzę.....

LukaszKRK
16-03-2014, 12:32
Witamy Ahya i aisab dobrze, że jesteśmy krok za wami to możecie się wymądrzać i poprawiać jak coś zauważycie, że jest źle zrobione ;)

Już nogami przebieramy, z tydzień jeszcze i ognia dalej :)

beatagl
16-03-2014, 19:39
Witam
Ciekawie się zapowiada, trzymam kciuki

lucas34
17-03-2014, 00:25
Decyzja zapadła odnośnie materiału na ściany?

LukaszKRK
17-03-2014, 14:18
Witam beatagl mam nadzieje, że jeszcze ciekawiej się skończy ;)

Hej lucas34 właśnie jeszcze nie ale chyba zostanę po środku, bo tak najtaniej wychodzi zwykły pustak "U" 25cm tzw. MAX no ale więcej spoin czyli więcej mostków... roboty...itd. Jak robić BK to już na cienką zaprawę klejową a boje się trochę dokładności albo raczej jej braku. Cenowo przystępnie i w porozumieniu z rodziną chyba wybierzemy porotherm wienerbergera P+W. Kiedyś miałem przyjemność oglądać na żywca jak u sąsiada murowały chłopaki na prawdę szybko i sprawnie im to szło. Jeszcze kusi Castorama TERMOton P+W 25 cm z Owczar. A ty coś polecasz? Coś odradzasz?

aiki
17-03-2014, 18:54
Z BK na klej dokładności się nie bój. Nic strasznego skoro Ja i Brat sobie poradziliśmy.
Ja właściwie murowałem za sznurkiem. Największa dokładność potrzebna przy pierwszej warstwie
potem właściwie przykładasz poziomice i stwierdzasz że jest dobrze.
A jesli weźmiesz dobre bloczki (solbet ytong) to wogóle nie będziesz miał kłopotu.
Prefabet osława dokładność mniejsza ale jak spojrzysz na moje wypociny to widać, że idzie.
A i wymieszać sobie wiaderko kleju a betoniarkę zaprawy i wtargać jedno albo drugie na rusztowanie to nie ma porównania.

ViolettaKRK
18-03-2014, 13:42
Pogoda się robi :wiggle:

swierczek
18-03-2014, 22:25
Witam beatagl mam nadzieje, że jeszcze ciekawiej się skończy ;)

Hej lucas34 właśnie jeszcze nie ale chyba zostanę po środku, bo tak najtaniej wychodzi zwykły pustak "U" 25cm tzw. MAX no ale więcej spoin czyli więcej mostków... roboty...itd. Jak robić BK to już na cienką zaprawę klejową a boje się trochę dokładności albo raczej jej braku. Cenowo przystępnie i w porozumieniu z rodziną chyba wybierzemy porotherm wienerbergera P+W. Kiedyś miałem przyjemność oglądać na żywca jak u sąsiada murowały chłopaki na prawdę szybko i sprawnie im to szło. Jeszcze kusi Castorama TERMOton P+W 25 cm z Owczar. A ty coś polecasz? Coś odradzasz?

Rozsądny wybór, z Porothermem, ale zastanów się czy na pewno chcesz robić to na zwykłą zaprawę :) Murowanie np. w systemie Profi nie różni się jakoś dramatycznie, a zużywasz o 90% mniej zaprawy, masz dużo lżejszą robotę i generalnie moim zdaniem jest to spore ułatwienie. Cała trudność to równo położona pierwsza warstwa, ale od tego są narzędzia (można je sobie wypożyczyć na czas układania pierwszej warstwy). Potem muruje się jak z LEGO :) Pustaki są wyszlifowane i zwymiarowane baardzo dokładnie - naprawdę trudno jest coś spierniczyć przy murowaniu. Nie ma co się bać nowych technologii - są wymyślone po to, żeby było łatwiej, a nie żeby sobie komplikować życie :) Np. w Profi zaprawę rozprowadzasz wałkiem o szerokości pustaka. W praktyce są to 2-3 przejechania wałkiem po powierzchni i masz rozprowadzoną zaprawę. Nie ma babrania się szpachlą i rzeźby, jak w P+W :)

LukaszKRK
19-03-2014, 12:07
Witam Cię swierczek, bać to się nie boję tylko w naszym przypadku dużą wagę przy budowie ma cena, zwykły porotherm mają na miejscu tanio i transport gratis mogę zwracać - dobierać po sztuce nawet. No a szlifowany trzeba specjalnie zamawiać nie odbiorą nadwyżek itd... Więc chyba będę obstawał przy zwykłej zaprawie. Nie boje się tej ilości zaprawy, jakiś wyciąg już załatwiam więc plecy nie ucierpią za bardzo ;) Ale jeszcze pomyśle, poczytam spróbuje zrozumieć ;) Dzięki za info.

LukaszKRK
19-03-2014, 12:13
Na razie tak sobie czytam co na tych ławach rozłożyć czy papę na osnowie szklanej czy jakąś folię. U nas będą bloczki zalewowe więc z ław wystają druty które i tak coś będą dziurawiły czy to folię czy papę. Z drugiej strony dziury w okół drutów będzie można zalać lepikiem... Sam już nie wiem, niektórzy w ogóle na tym etapie nie odcinają, dopiero na murach fundamentowych robią izolację poziomą.

W planie jest jeszcze wieniec na trzech warstwach bloczków który zepnie wszystko do kupy. Nie wiem jeszcze czy dawać jakieś zbrojenie poziome miedzy te bloczki? Widziałem niektóre mają takie rowki specjalne.

T0MII
19-03-2014, 13:58
Lepiej pogadaj z kierbudem bo słupów do których zapewne wychodzą druty nie odcina się warstwą izolacji. Więc nic nie przebijasz i nie zamazujesz lepiszczem - w tym miejscu po prostu nie ma izolacji poziomej jest ciągłość betonu.
Na ławie imo folie można położyć - nie zaszkodzi, a koszt niewielki. Za to na wieńcu ja dawałem papę na osnowie poliestrowej, solidną i mocną o grubości 4 mm. Coś jak Icopal SBS Fundament, tylko innego producenta. Na to warto znów położyć folie, bo jak się papa uświni zaprawą to nie idzie potem do niej przygrzać warstwy którą kładziesz jako izolacje poziomą pod styro.

LukaszKRK
20-03-2014, 14:04
No widzisz TOMII o tym nie pomyślałem faktycznie lepiej żeby to był monolit bez odcięcia, zapytam kierbuda. Okazało się, że mam jeszcze trochę czasu bo zaczynamy tydzień później czyli 31marca albo 1 kwietnia. Koniec kwartału w pracy trza być ;) Co do papy na wieńcu to masz rację też myślałem o SBS trochę kosztuje ale faktycznie mają na składzie podobną w niższej cenie. Czyli mówisz żeby dać i papę i folię pod ściany na wieniec?

LukaszKRK
04-04-2014, 09:39
No i się podziało zaraz to wszystko spróbuję opisać i wrzucić zdjęcia. Tak jak pisał TOMII nie dałem folii między ławę a ściany fundamentowe i to w ogóle chociaż niektórzy twierdzą, że lepsze skarpetki dziurawe niż ich brak, ja tam wole brak ;)

Dużo ludzi robi na ławach bloczki czy zalewowe czy pełne i na wierzch tyko szlichta. Ja po wielu lekturach i rozmowach zdecydowałem się na wieniec co zdziwiło nawet kier-buda, że chcę. W sumie koszt nie wiele większy a spięte razem ze słupami pięknie trzyma wszystko w kupie.

Betonik B-20 dobrze wyliczony, aż strach jak bym wiedział, że zostanie tylko to co w koszu w pompie to bym już miał dawno w portkach ale, był potrzebny do liczenia ktoś kto tego nie wie i się udało co do połowy taczek na plus wyliczyć beton.

No to z grubsza tyle teraz kilka fotek.

LukaszKRK
04-04-2014, 10:09
https://lh5.googleusercontent.com/-x7opJhaBkfY/Uz51cw2KQYI/AAAAAAAABtI/yCCAjVFDt4U/w907-h680-no/20140402_093037_1396461943625_2.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-A5YmPRgNh1k/Uz51dj_MqyI/AAAAAAAABtU/nqzSMkTZL9Y/w907-h680-no/20140402_101302_1396461947434_5.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-rLQAN2f4ls4/Uz5yQKTQUVI/AAAAAAAABsk/GpTN1mvEtqQ/w1118-h328-no/20140403_152913_1396547288202_2-PANO.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-akQK1aiRxHg/Uz5xEf7Q9xI/AAAAAAAABsA/M_B3Ex_0mfA/w510-h680-no/20140403_154817_1396547245898_1.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-lhkIhE9_7GE/Uz5xG6z5AmI/AAAAAAAABsc/e13LVCzfAds/w907-h680-no/20140403_161759_1396547248378_3.JPG

aiki
04-04-2014, 16:25
Fajna robota.
Teraz tony piachu i trochę plastiku i jazda.

Tomasz Antkowiak
05-04-2014, 14:33
Podoba mi sie ta technologia...

wykonanie nie mniej.

dez
05-04-2014, 20:14
A jaka jest różnica w kosztach w porównaniu do tradycyjnych bloczków?

LukaszKRK
05-04-2014, 20:51
5.5 zł brutto za sztukasa z transportem + beton 200zł za kubik, ok 22.5l na sztukę wchodzi, wymiary bloczków to 25x25x50. Mnie przekonało to, że się fajny monolit zrobił i razem z wieńcem się wszystko pięknie spięło. Tego mi trochę brakowało w technologi bloczków pełnych. A roboty wydaje mi się mniej bo tylko 300 bloczków a nie 600 cięższych. Może troszkę stali więcej bo góra wieniec 4 x #10 + strzemiona ale to nie wiele podniosło koszty.

Dzisiaj tylko pół dnia bo pizgało strasznie, ale trochę porobiłem z teściem zdobyliśmy sprawność tynkarzy ;)

https://lh5.googleusercontent.com/v7vQjmmFp5ssguWSfJoNIQ6xvYHvZp1AUfRqKEVh7_g=w543-h407

LukaszKRK
05-04-2014, 20:53
#aiki chcą ode mnie 48zł z transportem za 1m^3 licze ok 80-90 metrów masakra ;(

LukaszKRK
05-04-2014, 20:54
Tomaszu zdjęcia wybaczają wiele.... Ale starałem się jak mogłem ;)

aiki
05-04-2014, 21:56
48 za piach?
Nie wiem ile ton wchodzi na m3 ale ja za tonę płaciłem chyba 12 zł czy 16 zł
Podzwoń po żwirowniach w okolicy może jak zamówisz łódkę 30 ton to taniej ci policzą?

Tomasz Antkowiak
05-04-2014, 22:09
5.5 zł brutto za sztukasa z transportem + beton 200zł za kubik, ok 22.5l na sztukę wchodzi, wymiary bloczków to 25x25x50. Mnie przekonało to, że się fajny monolit zrobił i razem z wieńcem się wszystko pięknie spięło. Tego mi trochę brakowało w technologi bloczków pełnych. A roboty wydaje mi się mniej bo tylko 300 bloczków a nie 600 cięższych. Może troszkę stali więcej bo góra wieniec 4 x #10 + strzemiona ale to nie wiele podniosło koszty.


Pieprzyc nawet ten wieniec, pierdzielic monolit... ale te 300 bloczkow...

... ja piernicze, u nas bylo ponad 1100 cholernych, nasiaknietych woda po wiosennych roztopach i deszczach, ciezkich jak diabli bloczkow M6, ktore trzeba bylo poroznosic i wymurowac. Wyjatkowo gowniana robota.

PS. Kupujac material na sciany koniecznie wstepnie porostawiaj go sobie w naroznikach i innych strategicznych punktach juz w chwili rozladunku HDS. Albo kupuj tak jak my po kilka palet i stawiaj dokladnie tam gdzie potrzeba. Wszytsko po to aby nie nosic.

yasiek
06-04-2014, 00:20
Piękna robota z tych bloczków i jak teraz liczę, to nie wychodzi drożej niż z normalnego bloczka betonowego.
Nie zdarzyły się pęknięcia przy zalewaniu?
co do piasku...
U nas w okolicy wołają nawet 65 zł za tone piasku, to jest chore, najtaniej załatwiłem w okolicznym składzie, 70zł/m3 ostrego, makabra... ale stwierdzam, że ostry piasek lepiej daje sie zagęścić niż żółty.

dez
06-04-2014, 09:59
Dla samoroba faktycznie sto razy lepsze rozwiązanie niż zwykły bloczek. Co do tego spięcia całości to gdyby się uprzeć to bloczki też by można wieńcem zakończyć, ale faktycznie nie będzie już quasi monolitu.

Niemniej jednak siły zaoszczędzone na tym etapie bezcenne jeśli chce się szybko budować.

LukaszKRK
06-04-2014, 16:42
#aiki Musze jutro powalczyć z telefonem i poszukać bo mnie przeraża ta kwota.

#Tomek właśnie tak z tymi bloczkami też zrobiłem, że wrzucił je do środka prawie wszystkie więc super poszło. Te "uszy" ułatwiają chwytanie i fajnie się je nosi za nie. Bloczki też widziałem takie z dziurami dwoma na młotki do noszenia ale i tak chyba łatwiej z tymi zalewowymi.

#yasiek Bardzo dobrze zrobione te bloczki przy cięciu pukanie młotkiem i ledwo odpadało. Po za tym tam gdzie docinki wychodziły krótkie to dawałem deskowanie i zapierałem o ziemię. Beton walił z pompy jak szalony ale nic kompletnie się nie stało dość sztywno to wszystko siedziało. W ogóle na 330 sztuk 2 były pęknięte ale wykorzystane i 2 zostały górką ;)

#dez problem jedynie był z źle wypoziomowaną ławą i trzeba było z jednej strony ciąć a z drugiej podmurować, ale wydaje mi się, że i tak mniej pracochłonne niż przy pełnych.

06-04-2014, 22:16
rzeczywiście ceny piasku zaporowe.... co do cienkiej spoiny - nic się nie bój - ja stawiałem działowe z ytonga 12 a to ciężej wypoziomować niż 24 ale poszło dość gładko

LukaszKRK
11-04-2014, 12:46
Tynkowanie zakończone.

Teraz izolacje hydro i termo. Pomysł jest taki pierwsza warstwa 1:1 z wodą : Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa + 1-2 warstwy bez wody. Na to XPS 50mm z felcem tylko jeszcze nie wiem na jakim kleju, montowany górą na kołeczki i na to folia kubełkowa. Dołem jak już mamy odkopane to zrobimy odwodnienie: rura drenażowa owinięta włókniną w otulinie kamyczkowej ;) To są zadania dla mnie i dla niemogącej się doczekać prac na budowie (w końcu zdrowej) żony ;) Miłego weekendu samoroby.

Ahya
11-04-2014, 18:00
Piekne fundamenty, technologia super, mniej babrania, monolit to jednak jest to! A co do ścian i materiału. To dla mnie porothermy i inne termotony to niestety końcówka, pierwsze miejsce silikaty, drugie BK. Nawet jeśli patrzycie na cene, to jednak nie oszczędzałabym na materiale ściennym. Potem szlag Was trafi przy byle ryciu, tynkach i w ogole. BK na cienką pięknie się muruje - jak jakieś nierówności tara, papier ścierny w ruch i szlifujesz. My tak robimy nawet przy silikatach, które twarde jak cholera, ale idą. Robimy to po raz pierwszy w życiu, ale nawet piony i poziomy chcą z nami współpracować i tragedii nie ma :)

A co do żony - niech robi ile może i chce - wiem po sobie jaka to frajda :D

Tomasz Antkowiak
11-04-2014, 20:39
Przejrzalem jeszcze raz foty i mam taka konkluzje:

Kup sobie buty ze stalowym noskiem (jakies najzwyklejsze BHP). Gwarantuje Ci ze predzej, czy pozniej upuscisz sobie cos na palce (ot chocby bloczek peknie w rekach) i wtedy bedziesz albo przeklinal na czym swiat stoi albo dziekowal w myslach ze zwrocilem na to uwage :)

Z wlasnych doswiadczen i pozbijanych palcy wyciagnalem powyzszy wniosek :)

aiki
11-04-2014, 21:07
Jak się całe życie pracuje w adidasach to potem nie idzie inaczej.
To jest jak zegarek - ktoś kto nosi cały czas może wszystko robić w zegarku i nie uszkodzi a jak tylko ktoś od święta i zapomni zdjąć to od razu szkiełko idzie.
Ja tam nie wyobrażam sobie innych butów jak sportowe - chyba, że gumoki ala filcoki ale to tylko jak grucha jeździła.

LukaszKRK
11-04-2014, 21:44
#Antek te buty ze mną już 8 lat latają po świece w stanach modne były na budowie takie buty z metalami w środku ale czasem działają jak paści z gilotyną zależy od ciężaru jaki spadnie. Ja do swoich mam sentyment, porządne za kostkę i za dolary ;)

LukaszKRK
11-04-2014, 21:53
Z butami czy bez z blachą czy z guma. Czasem człowiek jak tak coś robi długo i kółko to przychodza mu na myśl różne rzeczy. Tak sobie dzisiaj przy malowaniu fundamentu myślałem czy to w ogóle ma sens? Przecież i tak będę odcinał fundament od ścian podwójną papą termozgrzewalną. To po co w ogóle to malować tym mazidłem?

Przemyślenie nr dwa: jeżeli teraz zamaluje z każdej strony te ściany fundamentowe to wilgoć, która w nich jest którędy sie wydostanie?

https://lh4.googleusercontent.com/iX4PftH4BBgKIPnJDA_7jGQecOBg96fnYIMTKWQM5sw=w543-h407-no

Tomasz Antkowiak
11-04-2014, 22:02
#Antek te buty ze mną już 8 lat latają po świece w stanach modne były na budowie takie buty z metalami w środku ale czasem działają jak paści z gilotyną zależy od ciężaru jaki spadnie. Ja do swoich mam sentyment, porządne za kostkę i za dolary ;)


Otworz sobie piwo albo zjedz snickersa, bo wiesz... ;) zaczynasz wymyslac ;

LukaszKRK
14-04-2014, 12:05
Patrzymy w niebo i jak się poszczęści to od środy jedziemy z robotą dalej ;)

Za namową #T0MII robimy uziemienie otokowe bednarka 25x4mm w koło domku połączona z uziemieniem fundamentowym.

aiki
14-04-2014, 16:02
Jak masz fundamentowy to nie musisz robić otokowego. Chyb, że jeden odgromowy drugi do uziemienia instalacji.
Tak mi się wydaje bo fachowcem nie jestem.

Dafi Pe
14-04-2014, 16:16
Przejrzalem jeszcze raz foty i mam taka konkluzje:

Kup sobie buty ze stalowym noskiem (jakies najzwyklejsze BHP). Gwarantuje Ci ze predzej, czy pozniej upuscisz sobie cos na palce (ot chocby bloczek peknie w rekach) i wtedy bedziesz albo przeklinal na czym swiat stoi albo dziekowal w myslach ze zwrocilem na to uwage :)

Z wlasnych doswiadczen i pozbijanych palcy wyciagnalem powyzszy wniosek :)

Ja tak miałem, że w starych trekingach chodziłem po budowie, bo twierdziłem, że metalowy podnosek jest mi niepotrzebny. Było tak aż do momentu, gdy mnie poproszono o pomoc w przeniesieniu prawie 200 kilowego HEB-a, który mi się omsknął o duży palec u stopy. Potem kupiłem pierwsze buty z podnoskiem, które miały źle wyprofilowane blachy i mnie obcierały. Reasumując - do prac, gdzie się nosi ciężary warto mieć takie buty, bo nie wiadomo co zleci na stopę ;)

LukaszKRK
14-04-2014, 19:19
#aiki pewnie, że nie trzeba ale można przepisy budowlane nie nakazują ale elektryczne już mówią, że być powinno. To tylko bezpieczeństwo i spokojny sen, który kosztuje (jak masz odkopane fundamenty) ok 200zł wybór należy do Ciebie.

Co do cyferek to normy PN-EN 62035-3 mówią o powierzchni minimalnej uziemienia fundamentowego ok 80m^2 ja jestem na granicy więc wolę zrobić jeszcze otokowy.

LukaszKRK
14-04-2014, 19:29
Hej #Dafi Pe jak już tak historie opowiadamy, to ja kiedyś odbijałem sufit zrobiony z deseczek z gwoździkami, a na to tynk rzucony. Stojąc na drabinie rzucałem je sobie pod nogi a potem zeskoczyłem z drabiny i zrobiłem sobie w stopie wywietrznik. Ale podniosłem nogę i gwózdek lekko zardzewiały wyszedł tak łatwo jak wszedł (w trampki halówki). Kiedy później kolegą opowiadałem co mi się stało jeden z nich wspominał jak to miał buty z super grubą podeszwą i jak podobnie wbił gwoździa to już razem z deską pojechali na pogotowie wyciągać bo podeszwa trzymała jak #Antkowe stalowe buty :P:P:P:P:P:P:P:P

LukaszKRK
19-04-2014, 16:30
Dwa piękne dni nam zabrało ocieplenie fundamentów, uziom otokowy, ułożenie folii kubełkowej oraz zrobienie drenażu. W sumie 15 ton piachu i 4 tony rzecznego kamyczka rozwiezionego taczkami ;) Piachu na razie przywieźli 40 ton zostało z 25ton myślę, że w środek wejdzie jeszcze ok 5 -6 autek czyli ok 100ton. Zostało nam jeszcze ubicie piachu i ułożenie kanalizacji wewnątrz na to pójdzie 10cm chudziak z B10.

Kilka zdjęć:

https://lh5.googleusercontent.com/YgNS1bJPrsuoAgDc6pcc1b01w0E4_KwkWtXfn9E99_g=w305-h407-no

https://lh5.googleusercontent.com/-RdjZJaMOgcc/U1KPbbqHMWI/AAAAAAAAB0w/4RMFO3J2X-w/w543-h407-no/20140417_112421_1397764314400_1.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-l2x7kAKs5-w/U1KPx3SF9eI/AAAAAAAAB1Y/mSvHop9VL9g/w543-h407-no/20140417_152945_1397764301361_4.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-G_oUyUmTgek/U1KQiG9qqCI/AAAAAAAAB2Q/XcHbvhS9jIM/w305-h407-no/20140418_124352_1397850447893_5.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-mPgkEcIwUKY/U1KQq23ZTYI/AAAAAAAAB2o/8LoRmoDekGs/w305-h407-no/20140418_153402_1397850426207_2.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/w__Vm2Lp-JKCXW1bCdARQdQbarCbXjAr-fqfQEUlgtQ=w305-h407-no

LukaszKRK
30-04-2014, 21:31
No i trochę się grzebiemy niestety taka dola samorobów. Jeden dzień pomagał teść drugi dzień kolega dzięki im za to , samemu ułożyć i podłączyć kanalizację nie było by możliwe.

Do tej pory mamy uklepany piasek zasypowy w środku rozłożoną w większości kanalizację i obsypane wstępnie ścianki. AAA no i ręce obolałe mamy siniaki odciski i bólu ile kto sobie zapragnie ale też satysfakcję, że ekipa nam nie potrzebna.

No i jeszcze jedną rzecz mamy kilka złotych w kieszeni. Cały fundament z przygotowaniem terenu w koło, drenażem, studzienkami i uziomem kosztował nas 21.5 tys. + 1.5tys jeszcze chudego jak wylejemy. Można było jeszcze troszkę taniej.... ale nie można na wszystkim oszczędzać bo przy tak małym doświadczeniu bo można przesadzić.

LukaszKRK
30-04-2014, 21:38
W środek 100 ton piachu, w koło 15 ton zostało z 5 ton ;) 550zł za auto ok 20ton.

https://lh5.googleusercontent.com/-QfvX769pz4I/U2Fdr9_uLTI/AAAAAAAAB3w/D5xW1Rx5u4k/w543-h407-no/20140429_161348_1398887795311_5.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-SRsNFVhbrBA/U2Fd9l_qsYI/AAAAAAAAB5A/99SGthh2akY/w543-h407-no/20140430_183311_1398887748259_5.JPG

LukaszKRK
03-05-2014, 13:48
No i stało się, pierwszy etap naszej budowy zastał zakończony. Z teściem i żoną-inwestorką wylaliśmy i pielęgnowaliśmy chudziak ;) Trochę było obawy jak zawsze przed czymś nowym ale poszło gładko i bez problemów, mam też nadzieję że kanalizację dobrze porozkładałem... to się jeszcze okaże. Betonu weszło 7.5 m^3 zostało ze 2-3 taczki więc bez większych strat.

Plan jest taki, że od wtorku murujemy... hurrra w końcu coś będzie widać.


https://lh3.googleusercontent.com/-IdvxHdaDmPM/U2PZkefuYTI/AAAAAAAAB6A/8fR1WsSStcs/w543-h407-no/20140502_100000_1399042167589_3.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-iZ0ClycT05g/U2TjSmtSUmI/AAAAAAAACBA/PgMZaDtdf1U/w543-h407-no/20140502_101521_1399042133861_1.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-94piM93nS50/U2TeIeTQB7I/AAAAAAAAB74/_VKZY_m4bvk/w543-h407-no/20140502_105352_1399042120978_4.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/eSXRYM-1Jeq9paaXhjhecib7FccpMd_lQZbKCzMG1JQ=w543-h407-no

LukaszKRK
06-05-2014, 10:19
Jutro rano przyjedzie kamień na drogę ok 10ton, piasek do murowania 20ton, potem Porotherm 25 P+W - Wienerberger jakieś 900szt., cement, wapno i trochę papy ;) Rano czeka mnie ostra zaprawa bo ten kamień muszę rozgarnąć sam przed przyjazdem pustaków.

Co do poziomu płyty to kominy systemowe jakiegoś schiedel'a zastanawiam się jeszcze nad wentylacją w kuchni, bo szkoda mi miejsca na murowanie od dołu dla samej wentylacji. W łazienkach i pokoju systemy kominowe będą razem z wentylacją ale co zrobić w kuchni i w przedpokoju. Widziałem rury kanalizacyjne dobrze ocieplone oraz pustaki wentylacyjne? Jakieś doświadczenia??

aiki
06-05-2014, 20:46
Kanalizacyjne sobie odpuść - bierz pustaki wentylacyjne.
Dla dobrego i drogiego schiedel'a alternatywą może być komin Brata też dobry tylko trochę tańszy.

LukaszKRK
06-05-2014, 21:03
#aiki To w kuchni mi w meblowaniu przeszkadzać będzie, chyba żeby na dole pod sufitem dać rurę przez strop a pustaki wentylacji dać od piętra w górę? Kombinuje? Czy to trzeba stawiać od poziomu zero?

aiki
06-05-2014, 21:49
Nie trzeba. Ale strop musi być wzmocniony w tym miejscu.
Ja mam też 4 kanały wentylacji od stropu ciągnięte. 2 jako osobny komin a 2 przy kominie spalinowym który jest od zera a wentylacja jest od stropu.
Jeśli strop wytrzyma możesz na nim stawiać wentylacje. No i tu zonk bo schiedel ma lżejsze.

Tomasz Antkowiak
06-05-2014, 22:20
U nas wentylacja jest z ksztaltek ceramicznych (takich po 2,5 za sztuke) a pozniej powyzej sufitu pietra rur spiro zakonczonych kominkami wentylacyjnymi.

Komin mamy z ksztaltek wentylacyjno-dymowych ceramicznych, obmurowanych cegla - kominiarz byl zadowolony.

jesli cos chcesz stawiac na stropie to skonsultuj to w konstruktorem.


PS. a ta Pani Inwestorka Zona na zdjeciach oszukuje troche chyba - ma podejrzanie mala lopate ;)

LukaszKRK
07-05-2014, 22:28
# aiki raczej wytrzyma, bo będziemy robić monolit. Dzisiaj dałem projektantowi do przeliczenia. #antos właśnie na składzie dzisiaj pytałem i o tych kształtkach ceramicznych mi mówili, chyba tak zrobię jak ty ale od stropu.

Niżej kilka zdjęć

p.s. #antoś patrz na obuwie :)

https://lh6.googleusercontent.com/-oy_UN0UjKCg/U2qhhXu-5fI/AAAAAAAACJI/fYqHqz4Y3AQ/s512/20140507_150451_1399487803567_5.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-EgSVJVOAfoY/U2qhkxPrI4I/AAAAAAAACJg/5tBmJ0bLPJ8/s640/20140507_163821_1399487799480_1.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-lkh_dprrEec/U2qhmov299I/AAAAAAAACJw/RpX86A0GN5A/s640/20140507_163859_1399487782980_3.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-Ru020qQnbpU/U2qhrS8jREI/AAAAAAAACKI/dIdmoyuW0DQ/s640/20140507_163944_1399487785232_5.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-4X9AqVFL5JU/U2qhvJPYhEI/AAAAAAAACKg/ENZmbdVH-_0/s640/20140507_191438_1399487767264_2.JPG

Tomasz Antkowiak
08-05-2014, 20:20
Tia... a temu Panu w kaszkiecie tylko muszki do koszuli brakuje ;)

Nie chce byc marudny ale bloczek ktory dokladasz na 3 od gory zdjeciu to tak troche fuga w fuge Ci wypadl :D

No i urobisz sie biedaku z ta zaprawa, umordujesz, nanosisz, taczka najezdzisz... ale bez obaw, wybudujesz i szybko zapomnisz ile Cie to kosztowalo wysilku.

Powodzenia i dobrej pogody!

Tomasz Antkowiak
08-05-2014, 20:29
[QUOTE=LukaszKRK;6472989

Co do poziomu płyty to kominy systemowe jakiegoś schiedel'a [/QUOTE]

Zastanow sie nad takimi ksztaltkami
http://allegro.pl/pustak-wentylacyjno-dymowy-dabrowa-gornicza-i4204993879.html?utm_source=archiwum_allegro&utm_medium=Offers&utm_campaign=Product&utm_term=Dom+i+Ogr%C3%B3d-5_Budownictwo+i+Akcesoria-1520_%C5%9Aciany+i+elewacje-1527_Ceg%C5%82y+i+kamienie-46164

Mamy z tego komin od kominka, obmurowane dookola cegla i powyzej dachu kliekierem (klinkier Roben Portland pasuje dookola bez docinania - 7szt na warstwe). Kominiarz nasz obejrzal ksztaltke, komin z tych ksztaltek i byl bardzo zadowolony. Stwierdzil ze bardziej ufa tym ksztaltkom ceramicznym niz systemowym kominom. Murujesz to na zwykla zaprawe, kosztuje grosiki w porownaniu z systemem i pewnie wytrzyma dluzej.

LukaszKRK
09-05-2014, 08:38
Heh obiecuje Ci #Antoś, że drugi dom jak będę budował to już będę odważniejszy i będzie BK na kleju ;)

Spoiny nie poszły w pionie bo to była tylko przymiarka i poszedł do odcięcia. Dzięki za dobre słowo z tą pogodą naprawdę jakoś się wpasowaliśmy zobaczymy jak będzie dalej. Faktycznie trochę jest zabawy z tą zaprawą na szczęście pomogło mi to zrzucić 5kg z brzucha (od początku budowy) lol. Na strop mamy już umówioną windę będzie nosiła całe taczki ;)

Widzisz z tymi kształtkami to kiedyś nawet coś tak mi wujek mówił, muszę teraz ogarnąć temat bo to już czas... Niżej kilka zdjęć bez komentarza..


https://lh3.googleusercontent.com/-VS_E5Q3rNJk/U2yE4MIvAGI/AAAAAAAACOY/LtTIiEs09q8/w907-h680-no/20140508_172643_1399574099693_4.JPG

Naniesione poziomy na deskach, nawet każdy poziom można mniej więcej zaznaczyć i naprawdę takim jak ja pomaga bardzo ;)

https://lh6.googleusercontent.com/-D9m-Rs2FQ6w/U2yE1hzqCCI/AAAAAAAACNw/rzdim9rh8js/w907-h680-no/20140508_140220_1399574118158_3.JPG

LukaszKRK
09-05-2014, 09:08
Jak już tak w zdjęciach grzebię, to przedstawiam najmłodszą, naelektryzowaną i skaczącą inwestorkę Zuzannę ;)

https://lh3.googleusercontent.com/-PoRJWHGRl-0/U2yE6iof4oI/AAAAAAAACO8/btK6A7zaXYg/w510-h680-no/20140508_193507_1399574081045_4.JPG

oraz pracę moich podopiecznych:

https://lh4.googleusercontent.com/-JIGHoVEsCOk/Uz51jOXuJrI/AAAAAAAABuM/sma0Fsce_gU/w510-h680-no/20140402_131123_1396461979528_2.JPG

a deser u mnie dostaje się taki miodzio:

https://lh6.googleusercontent.com/uNzN0bTO4cYQY9h_LSZu9XwMSGMBZewKjUbiUmDGaYM=w907-h680-no

aisab
11-05-2014, 10:46
witam
Ale się rozpędziłeś....brawo...aż miło patrzeć jak mury rosną. Mój mąż inwestor a zarazem murarz na naszej budowie też się się chwalił ostatnio że schudł parę kilo...aż się boję myśleć jak będzie wyglądał jak skończymy budowanie....:rolleyes:
pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości ....bo tych palet z cegłą jeszcze trochę zostało......

karolinaciosaniec
16-05-2014, 13:55
:rolleyes:A niech wam mury pną się do góry!:lol2:

LukaszKRK
19-05-2014, 10:38
Dziękujemy za miłe słowa #aisab Troszkę teraz zwolniło, jednak ściany bez otworów do nadproży idą szybciutko potem trochę wolniej.
#karolinaciosaniec dzięki ;)

Teraz zabawa z kominami i wentylacją, trochę odgapilem od #Antka i będzie trochę cegły pełnej ale to jak będzie to się pochwalę zdjęciami. Na razie nic ciekawego powoli przygotowujemy do stropu jutro/pojutrze zaczniemy coś szalować. W wolnej chwili przygotowuje stemple i myślę już o kuchni, drzwiach oknach...

Tomasz Antkowiak
19-05-2014, 20:32
Teraz zabawa z kominami i wentylacją, trochę odgapilem od #Antka i będzie trochę cegły pełnej ale to jak będzie to się pochwalę zdjęciami.

Tylko Ty to sobie z Kierownikiem konsultuj bo wiesz... ja tam sie nie znam i pojecia nie mam bladego czy u nas jest ok :)

LukaszKRK
20-05-2014, 21:34
#Antoś Wszystko uzgadniam i konsultuje, bo sam wiesz jak jest, wszystko co robię, robię po raz pierwszy ;) Co do cegieł to u mnie wentylacje będą podmurowane na parterze do poziomu poniżej płyty ok 10cm i z tego poziomu startują pustaki wentylacyjne.

LukaszKRK
13-06-2014, 11:24
No i w końcu czasu tyle zleciało, aż strach pomyśleć jak szybko się starzejemy lub dorastamy.. ;;) Kupa roboty zrobiona, jak bym przed budowaniem wiedział ile to kosztuje pracy siły nerwów i ile jeszcze muszę wiedzieć to bym się chyba nie brał za tą budowę. Koniec końców zdecydowaliśmy się na strop monolityczny dlaczego? Jest masa wątków na sieci dlaczego myślę, że tyle samo co i dlaczego nie więc nie będę się tu rozpisywał. Z resztą zdjęcia poniżej jak są jakieś pytania albo niema to i tak proszę pisać to odpowiem albo i nie ;) Trochę potrzebowaliśmy wsparcia kogoś kto ten strop zrobi jak należy, terrivy bym się nie bał ale monolit to już trzeba mieć pojęcie, żeby zrobić. Szerze mówiąc to nie kosztowało to (człowiek co się zna) dużo więcej a myślę, że spokój ducha też jest ważny.

Teraz jesteśmy na etapie schnięcia płyty i szukamy dekarzy. Już są pierwsze wyceny tj. Dekarze na "gotowo" czyli konstrukcja + położenie dachówki + obróbki 50zł/m^2 lub 55zł gdy mają być widoczne krokwie na końcach a podbitka bita na nich. Co do dachówki to Brass Celtycka czarna lub grafit nie możemy się zdecydować ok 22zł/m^2.

Teraz kilka zdjęć.

LukaszKRK
13-06-2014, 11:30
https://lh3.googleusercontent.com/-2Oi7jRk1EtI/U5rVKlxnZrI/AAAAAAAAHzQ/F9jRAu4426M/w897-h673-no/20140510_190614_1399744939604_2.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-MBD4pal6f2U/U5rVKg61VHI/AAAAAAAAHz4/kmP7ccWfFN0/w897-h673-no/20140513_130013.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-2HM1AWYk424/U5rVKlN1XFI/AAAAAAAAHz4/oMKGy1pJ6hI/w897-h673-no/20140513_184921.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-Ku9o-NLOv1Q/U5rVKozHCgI/AAAAAAAAHz4/rQasQXBdfrM/w505-h673-no/20140520_135721.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-Ojb_0xbGEcc/U5rVKpArHkI/AAAAAAAAHz4/Izil6418pe0/w897-h673-no/20140521_162215.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-Hhpb2PynOnI/U5rVKjOW-8I/AAAAAAAAHz4/yxFUoGUtQ9Y/w505-h673-no/20140523_185038.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-UXs3HC3WGdo/U5rVKrM8MvI/AAAAAAAAHz4/NtyzOSWmzSE/w897-h673-no/20140527_124000.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-SJax-zB5wOg/U5rVKtRvaRI/AAAAAAAAHz4/eSZM7YlZ4HU/w897-h673-no/20140527_181958.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-ArGtd5U2Eak/U5rVKoOi5TI/AAAAAAAAHz4/kih6XXEWU2M/w897-h673-no/20140527_190550.jpg

LukaszKRK
13-06-2014, 11:32
No i oczywiście zapomniałem się pochwalić ;) nasze kominy wentylacyjne dołem wyglądają tak:

https://lh4.googleusercontent.com/-GjtXvYO-NrU/U5n_E-y07DI/AAAAAAAAHgM/4rGs0JBq2AI/w505-h673-no/20140521_182822.jpg