PDA

Zobacz pełną wersję : jakie ogrzewanie wybrać - pytanie do osób mających wiedzę praktyczną :]



Arek P
29-12-2013, 11:27
Dzień dobry.

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w wyborze sposobu ogrzewania domu, budowanego w technologii szkieletowej.
Dom będzie spełniał warunki dla domu pomiędzy energooszczędnym a pasywnym (bliżej pasywnego) o powierzchni ok 140m, parter + piętro.

dylemat jaki posiadam i poszukuje sensownej odpowiedzi :

jakie ogrzewanie ?

wchodzą w rachubę jedynie 2 opcje i tylko te rozważam. Odpadają wszelakiej maści kotły na ekogroszek i tym podobne. Odpada również ogrzewanie gazowe z butli ponieważ nie jestem tym zainteresowany z powodów wymogów dokumentacyjnych, estetycznych (brak gazu - butla na zewnątrz) i paru innych.

opacja 1 :

piec akumulacyjny na wkład drewna - 1-2 wkłady na 24h z dużą efektywnością rzędu 80-90 % zdolny ogrzać powierzchnię ok 40-60m
rekuperator z rozprowadzeniem ciepłego powietrza
maty IR montowane na suficie (proszę nie mylić z panelami IR - maty montowane pod płytami na suficie)

opcja 2 :
pompa ciepła - czy napowietrzna czy gruntowa tego nie wiem

prośba o pomoc w wyborze jednej z powyższych opcji biorąc pod uwagę :
- orientacyjny koszt zakupu i montażu (piec ok 12-14.000, rekuperator jest w cenie domu zwykle, nie znam kosztu mat, a pompa ok 25-30.000)
- eksploatację
- koszty użytkowania
- funkcjonalność

Jeśli ktoś nie zna odpowiedzi na całe zagadnienie, będę wdzięczny jeśli pojawią się aspekty, które są związane z tematem w małej części jak na przykład jak wygląda eksploatacja rekuperatora czyszczenie ? przegląd ? koszt orientacyjny takich zabiegów i jak często ?

dziękuję serdecznie i pozdrawiam

fotohobby
29-12-2013, 12:01
Zlecić obliczenie zapotrzebowania na ciepło, to po pierwsze.
Rekuperator nie służy do dystrybycji ciepła to po drugie.

Arek P
29-12-2013, 13:48
Dziękuję za po pierwsze, a po drugie oczywiście, że nie służy :], wymieniłem go w systemie jako "wspomagacz" rozprowadzenia ciepła przy okazji wymiany powietrza.

pozdrawiam

adam_mk
29-12-2013, 14:42
Znowu hybryda DGP, wentylacji, rekuperatora, klimy i pewnie GWC...
I pewnie najlepiej jednym kanałem...

Wentylacja ma wentylować a nie rozprowadzać.
Recyrkulacja powietrza w takim systemie to mało udany pomysł.

Adam M.

fotohobby
29-12-2013, 15:05
Dziękuję za po pierwsze, a po drugie oczywiście, że nie służy :], wymieniłem go w systemie jako "wspomagacz" rozprowadzenia ciepła przy okazji wymiany powietrza.

pozdrawiam

W tym rekuperator nie pomoże. Jak maja byc wiec ogrzewane pomieszczenia, których nie ogrzeje piec na drewno ?
Strasznie kombinujesz. Zrób podłogówkę wodną, podepnij 1500l zbiornik z grzalka 6-9kW i może zmieścisz się z taniet taryfie jeszcze

Arek P
29-12-2013, 15:50
Dziękuję za informacje zwrotne.

Widzę, że rekuperator zupełnie niepotrzebnie tutaj się pojawił.
Przepraszam zatem, że zaliczyłem go do systemu grzewczego. Za dużo miesza, więc proszę o nim nie wspominać jako "źródło ciepła".

@ adam_mk

zapewne wiedzę ma Pan olbrzymią, lecz ... kompletnie nie rozumiem co miał Pan na myśli, jaka klima ?
nie chcę być odebrany jako ktoś ofensywny, lecz naprawdę nie rozumiem co Pan chciał mi powiedzieć.

@ fotohobby

maty IR tudzież zwane foliami IR to źródło ciepła w pozostałych pomieszczeniach,
podłogówka odpada ze względów zdrowotnych (wciąż ciepłe podłogi dla stóp to średni pomysł)

m&m0123
29-12-2013, 16:47
...podłogówka odpada ze względów zdrowotnych (wciąż ciepłe podłogi dla stóp to średni pomysł)

Poczytaj watki o ogrzewaniu podlogowym w budownictwie energooszczędnym a byc moze zmienisz zdanie :yes:

fachman19
29-12-2013, 17:25
W ciepłym budynku podłoga jest zimna Max 2 *C powyżej temp powietrza.
Pompa ciepła dla twojego domu (powietrzna to max 30 000zł).
Ale PC gruntowa ma wyższy wsp cop
PC powietrzna 3 a gruntowa 4 .To nie są dane precyzyjne ,ale pozwalające porównać koszty eksploatacji.
Przy tych parametrach jakie podajesz .Można się spodziewać niskich kosztów eksploatacji .
Należy przemyśleć nawet ogrzewanie prądem. Albo pompą powietrze powietrze (ale to chyba najgorsze rozwiazanie)

Arek P
29-12-2013, 17:44
@ m@m0123

no choćby nie wiem co to podłogówka odpada, jestem teraz na etapie "zarzekam się, że podłogówki nie będzie" :]
naprawdę nie wiem jaki argument musiałbym znaleźć/usłyszeć żeby zmienić zdanie
ale dziękuję za sugestię

@ fachman19

dziękuję za informacje. szukam właśnie jak najbardziej zbliżonej do faktów odpowiedzi pod kątem inwestycja vs eksploatacja


czy ktoś posiada informacje na temat mat/folii IR ?

dziękuję z góry

mistalova
29-12-2013, 17:56
Jezeli udaloby Ci sie zalapac na dolna granice pasywniaka (15kWh/m2), to przy 140m2 zuzyjesz 2100kWh, czyli grzejac pradem w drogiej taryfie koszt ogrzewania wyniesie ok. 1300pln.
Tu nie ma co sie zastanawiac.

fachman19
29-12-2013, 18:06
@ m@m0123

no choćby nie wiem co to podłogówka odpada, jestem teraz na etapie "zarzekam się, że podłogówki nie będzie" :]
naprawdę nie wiem jaki argument musiałbym znaleźć/usłyszeć żeby zmienić zdanie
ale dziękuję za sugestię

@ fachman19

dziękuję za informacje. szukam właśnie jak najbardziej zbliżonej do faktów odpowiedzi pod kątem inwestycja vs eksploatacja


czy ktoś posiada informacje na temat mat/folii IR ?

dziękuję z góry

sorki to błąd

andstach1
29-12-2013, 18:48
@ m@m0123 no choćby nie wiem co to podłogówka odpada, jestem teraz na etapie "zarzekam się, że podłogówki nie będzie" :]
naprawdę nie wiem jaki argument musiałbym znaleźć/usłyszeć żeby zmienić zdanie
ale dziękuję za sugestię
@ fachman19
dziękuję za informacje. szukam właśnie jak najbardziej zbliżonej do faktów odpowiedzi pod kątem inwestycja vs eksploatacja
czy ktoś posiada informacje na temat mat/folii IR ?
dziękuję z góry

Witam, tu nie trzeba się irytować, trzeba chcieć lub umieć słuchać …
Cała odpowiedź już padła, najlepsza jaka mogła by paść:
- podłogówka + Pompa Ciepła (woda-woda),
- rekuperacja (lub went.mech.) jest niezbędna w domu drewnianym szczególnie w Szwedzie potocznie zwanym Kanadyjczykiem, czyli w szkielecie lekkim  ale jako rekuperacja i klimatyzacja latem …

Dlaczego podłogówka:
http://www.e-instalacje.pl/a/3932,podlogowka-zalety-i-wady
lub
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/zalety-ogrzewania-podlogowego/

proponuję poczytać zanim napisze się jakąś – „gafę” (cyt:”… podłogówka odpada ze względów zdrowotnych…”)
To głównie ze względów zdrowotnych powinno się stosować podłogówkę, która dodatkowo polecana jest alergikom.
W artykule nie zgadzam się jednak m.in.:
- Ostrożnie z meblowaniem – kompletna bzdura – temp. podłogi jest max. 35 st.C - w niczym to naprawdę nie przeszkadza.
- Utrudniona regulacja – również bzdura – prosta elektronika i w dobrze wykonanej instalacji można regulować każde pomieszczenie oddzielnie – bez cudów:
- układ sterowany na atmedze coś tego typu:
http://www.sklep.nestor-electronic.pl/plytka_testowa_atmega32_6pk_sterownik_pieca_co,846 933,3.html
- sterownik rozdzielacza – coś ala… :
http://www.kanshop.pl/pl/p/Silownik-elektryczny-Kan-Therm-230V-K-600700/1
oczywiście kilka czujników temperatury, prosty program – z uwzględnieniem bezwładności podłogówki i gotowe.

Fakty:
Dom Pasywny szkielet lekki.
- rekuperacja,
- ogrzewanie podłogowe – 186m2 - sterowane za pomocą rotametrów - bez elektroniki
- temp. powrotu około 26-28st.C.
- temp. w domu 24st.C. - małe dzieci i ogólnie jesteśmy ciepłolubni.
Koszty:
- Pompa ciepła – około 125 – 145 zł (m-c / oczywiście tylko wtedy kiedy jest włączona)
- Kominek - Maja 12kW – test zima 2012/2013 – wraz z ciepłą wodą użytkową – 6 metrów sześciennych drzewa typu Buk, Grab, Dąb, Brzoza – mieszane (8m przestrzennych).
- Ciepła woda użytkowa – (test w 2010r.) zbiornik 140l, grzałka 3kW, włączana w godzinach 5-7 / 13.30-15.30 / 18-20 koszt około 500zł/m-c,
Obecnie:
Instalacja po poprawkach stąd:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&highlight=bufor+tymi+r%C4%99kami
Czyli – bufor ciepła podłączony pod kominki, PC, no i oczywiście podłogówkę.
rekuperacja:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&highlight=rekuperator

P.S. Polecam przemyślenie zastosowania podłogówki. Przy okazji … pozdrawiam Mistrzu (Yoda) …
pozdrawiam,

Arek P
29-12-2013, 18:51
@ mistalova

serdecznie dziękuję za tą garść konkretów. dom będzie dość zbliżony do pasywnego. finalnej cyfry jeszcze nie znam niestety


@ Arturo72

najmocniej przepraszam za te bzdury ... zakładam, że innego rozwiązania Szanowny Pan nie widzi jak eko-groszek i kaloryfer ?
ale jak by nie było serdecznie dziękuję za poświęcony czas

Arek P
29-12-2013, 19:41
@ Arturo72

Gdybym to ja budował to pewnie i dużo by mnie czekało nauki i praktyki ale na szczęście można to komuś zlecić ufff
Tylko proszę bez dopisków typu "ekipa budowlana" :] temat odrobiony.

Jako inwestor muszę dokonać decyzji w temacie ogrzewania i stąd moje pytanie.
Jeśli ktoś nie ma ochoty podzielić się wiedzą lub doradzić po prostu proszę nie zabierać zdania.
Myślę, że w miarę kulturalnie zapytałem, więc prosze o kulturalną odpowiedź lub jej brak.

proste

pozdrawiam

szwedii
29-12-2013, 19:48
@ mistalova

serdecznie dziękuję za tą garść konkretów. dom będzie dość zbliżony do pasywnego. finalnej cyfry jeszcze nie znam niestety


@ Arturo72

najmocniej przepraszam za te bzdury ... zakładam, że innego rozwiązania Szanowny Pan nie widzi jak eko-groszek i kaloryfer ?
ale jak by nie było serdecznie dziękuję za poświęcony czas

Ja napiszę tak, zapodałeś temat z prośbą o pomoc, i atakujesz ludzi którzy chcą Ci pomóc. Arturo72 może jest kontrowersyjny i w wielu przypadkach ludziska się z nim nie zgadzają ale tu chciał Ci naprawdę pomóc i nic nie napisał o eko-grochu. Nie bronię ale rozumiem sens wypowiedzi. Zrób OZC wtedy będziesz mądrzejszy, będziesz miał czarno na białym jaki dom chcesz zbudować i ile energii potrzebuje. Wtedy łatwo przekalkulujesz rodzaj ogrzewania może nawet czysty prąd nie wyjdzie drogo. A swoją drogą podłogówki też bym na dzień dobry nie dyskwalifikował. Jak chcesz ogarnąć temat trochę musisz niestety poczytać pogadać z ludźmi ale bez personalnych wycieczek. OZC Ikrok po kroku dalej. Pozdro

fotohobby
29-12-2013, 20:17
@ Arek P

A skad u Ciebie te przesądy dotyczące szkodliwości podłogówki ?

BCS
29-12-2013, 20:52
Witaj, mieszkam w Kanadyjczyku, miał być "pasywny" a wentylacji nie trzeba....sama jest, tragedii nie ma, ale jest coraz gorzej, chyba wełna opadła??? co do samego używania 200m2 3-4T groszku- ten typ budynków ma bardzo małą bezwładność cieplną, jedni pieją że zaleta, inni skraje odmiennie, musisz dobrze dobrać ogrzewanie/chłodzenie, raczej wybrałbym pompę -bezobsługowa- nie martwisz się na wyjeździe w zimę, że dom marznie, a w lato chłodek w odpowiedniej wersji możesz załączyć, nie kasuj podłogówki, dobrze rozplanowana jest praktycznie nieodczuwalna.

Ps.drugi dom już buduję w technologii tradycyjnej.

andstach1
29-12-2013, 21:15
Witaj, mieszkam w Kanadyjczyku, miał być "pasywny" a wentylacji nie trzeba....sama jest, tragedii nie ma, ale jest coraz gorzej, chyba wełna opadła??? co do samego używania 200m2 3-4T groszku- ten typ budynków ma bardzo małą bezwładność cieplną, jedni pieją że zaleta, inni skraje odmiennie, musisz dobrze dobrać ogrzewanie/chłodzenie, raczej wybrałbym pompę -bezobsługowa- nie martwisz się na wyjeździe w zimę, że dom marznie, a w lato chłodek w odpowiedniej wersji możesz załączyć, nie kasuj podłogówki, dobrze rozplanowana jest praktycznie nieodczuwalna.

Ps.drugi dom już buduję w technologii tradycyjnej.

Szkoda, że pierwszy popsuli ...
W innym przypadku nie zmieniał byś technologii, ale to temat na inny "temat" :)
,pozdrawiam

Arek P
30-12-2013, 00:20
@ fotohobby

jednym z powodów dlaczego nie podłogowe to prozaiczny fakt, że źle znoszę życie na takiej podłodze.

@ w temacie pomp

jak pisałem jest to jedna z 2ch opcji, którą rozważam, dziękuję za wszystkie informacje.

@ do Pana, który wciąż z uporem maniaka nie odpisuje w temacie.

Dom finalnie będzie pomiędzy 20-35kWh zależnie od tego na co mi fundusze pozwolą.
I bardzo proszę o niepisanie w tym temacie nie na temat.
Zapytałem o koszty inwestycji, eksploatację, serwis oraz koszty użytkowania praktyków takich lub podobnych systemów.
Nie przeczytałem ani pół zdania w temacie, więc bardzo proszę o odrobinę litości ...
No chyba, że mógłby Pan napisać zdanie lub dwa w temacie mat IR, bo nikt nie zabrał głosu jeszcze.

dziękuję i pozdrawiam

Arek P
30-12-2013, 11:23
@ Arturo72

dziękuję serdecznie za powyższe informacje nt kosztów

pozdrawiam

teres
30-12-2013, 12:12
@ fotohobby
jednym z powodów dlaczego nie podłogowe to prozaiczny fakt, że źle znoszę życie na takiej podłodze.

Sorry, że się wtrącam, ale czy mógłbyś powiedzieć co masz na myśli pisząc "na takiej podłodze"? To znaczy na jakiej?

andstach1
30-12-2013, 13:31
Sorry, że się wtrącam, ale czy mógłbyś powiedzieć co masz na myśli pisząc "na takiej podłodze"? To znaczy na jakiej?

To pewnie o siły wyższe ... nadprzyrodzone ... i cieki wodne chodzi .... albo, ktoś ze znajomych ma skopaną podłogówkę i takie negatywne wrażenie przeniosło się na zaparte - NIE - bo NIE ... chyba :)
,pozdrawiam

fotohobby
30-12-2013, 20:34
@ Arek P

Rozumiem, że mieszkasz/mieszkałeś przez dłuższy czas w domu z podłogówką ?
Jak była zasilana ?

andstach1
31-12-2013, 08:27
@ Arek P

Rozumiem, że mieszkasz/mieszkałeś przez dłuższy czas w domu z podłogówką ?
Jak była zasilana ?

Witam, ja mieszkam.
- zasilana jest z zintegrowanej instalacji (opisanej na tym forum:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&highlight=bufor+tymi+r%C4%99cami)
- Pompą Ciepła,
- Kominkami z płaszczem wodnym sterowanymi elektronicznie,
Ustawiona na 2 rozdzielaczach z pompami i rotometrami, prosta niezawodna instalacja.
,pozdrawiam