PDA

Zobacz pełną wersję : Murowanie w niskiej temperaturze - zaprawa nie trzyma ?

fox503
29-12-2013, 21:40
Witam,

Jeszcze przed świętami ekipa postanowiła rozpocząć między innymi murowanie ścianek działowych z betonu komórkowego 12 cm,

wymurowali pierwszą warstwę na zaprawę, poziom trzymają bardzo dobrze ale niestety pojawił się problem:

ostatnie bloczki w linii - nie posiadające z jednej strony łączenia - mogę spokojnie ręką przesuwać po mocniejszym popchnięciu czy naciśnięciu z boku kiwają się, wygląda na to, że stoją na zaprawie ale ta zaprawa nie związała się zupełnie z bloczkiem

Dzwoniłem do majstra powiedział, że nie muszę się przejmować, że zaprawa służy głównie do wyrównania poziomu pod kolejne warstwy kleju,
a kolejne warstwy murowane docisną pierwszą warstwę, klej również i ściana napewno się nie przesunie pod naciskiem, zresztą bloczki wielkości 59 x 24 x 12 szer, więc oczywiste, że stykają się najmniejszą powierzchnią i mogą się naruszać.

Kierownik niestety jest teraz na urlopie i nie mogę skonsultować, moje przypuszczenie to, że zaprawa przygotowana była w zbyt niskiej temperaturze <5 stopni..

Czy wierzyć w zapewnienia majstra który jutro chce kontynuować murowanie kolejnej warstwy na klej ?

dez
29-12-2013, 22:06
Na opakowaniu kleju powinieneś mieć informację od/do jakich temperatur można murować.

Co do majstra to zastanów się poważnie nad dalszą współpracą.

Już widzę jak sobie dom tak stawia

http://www.youtube.com/watch?v=t8gHjZwnXo0

Ostap
29-12-2013, 22:48
Ciężko wyrokować nie widząc ścianki ale jak to jest jeden pustak na końcu to nie jest to wielki problem ale jak kilka się rusza to kazałbym poprawić. Ogólnie murowanie w takich temperaturach należy mocno przemyśleć, czy na pewno nie możesz poczekać. Murarz wiadomo będzie nalegał bo zima też chce zarobić ale to nie ON a TY będziesz tam mieszkał.

Elfir
29-12-2013, 23:03
przecież nie jest jakoś specjalnie zimno. Raczej nie wina temp. tylko majstra. Źle wyrobiona zaprawa, za mało zaprawy itp.

fox503
30-12-2013, 11:50
no jak murowali to napewno wieczorem i w nocy było ok 3 stopni ,
dzisiaj też jest u nas 3 stopnie a klej ma właściwości od +5 stopni więc murowanie odwołane, mimo, że majster proponował dodawanie plastifikatora Mrozbet...

12michal
30-12-2013, 21:51
Polecam to:
http://www.quick-mix.pl/KSK,Zimowa,-,Zimowa,zaprawa,klejaca,do,bloczkow,z,betonu,komor kowego,i,cegiel,silikatowych.,176.html

Balto
31-12-2013, 20:51
12michal: a ja polecam zaprawę skład następujący: cement biały 52,5 IR 1 cz; wypełniacz w zależności od grubości między 3 a 4 częsci, do tego jakiś środek przyśpieszający początek czasu wiązania (może być z marketu) poza tym plastuś i detergent. W kwestiach ilości - proszę o kontakt - będzie to samo a wyjdzie taniej. Przy okazji - miast plastusia może być napowietrzacz...

Ana.
01-01-2014, 10:39
12michal: a ja polecam zaprawę skład następujący: cement biały 52,5 IR 1 cz; wypełniacz w zależności od grubości między 3 a 4 częsci, do tego jakiś środek przyśpieszający początek czasu wiązania (może być z marketu) poza tym plastuś i detergent. W kwestiach ilości - proszę o kontakt - będzie to samo a wyjdzie taniej. Przy okazji - miast plastusia może być napowietrzacz...
Mógłbyś napisać w moim dzienniku dokładniejszy przepis,jutro zaczynam murowanie ścianek działowych z silikatów 12cm:yes:

SPW
04-05-2015, 16:09
Po związaniu bloczek nie powinien się kiwać na zaprawie klejowej. Zaprawy murarskie cienkowarstwowe są wrażliwe na temperaturę stosowania i lepiej jak temperatura jest powyżej +10 stopni Celsjusza, chociaż w karcie technicznej jest zazwyczaj +5. Absolutnie odradzam dodawanie do gotowej workowej murarskie zaprawy klejowej jakichkolwiek domieszek. Do takiej zaprawy należy dodać jedynie wody w ilości wskazanej w instrukcji. Rodzaju domieszek do zapraw nie dzielimy na "te z marketu" i inne, tylko na właściwie zastosowane i źle zastosowane. Domieszki do zapraw to zazwyczaj domieszki kompleksowe, nadające świeżej i związanej zaprawie różne właściwości. Dodawanie do gotowej zaprawy murarskiej domieszki bez dogłębnej znajomości pierwotnego składu zaprawy doprowadzić może do skutków odwrotnych do oczekiwanych. Domieszka chemiczna nie powinna przekraczać 5% wagowej ilości materiału wiążącego zaprawy a takie dozowanie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe.

industrial
13-12-2018, 11:59
Czy istnieją jakieś dodatki do kleju lub przyspieszacze wiązania które są w stanie pomóc?