PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja alarmowa w nowym budynku, kilka pytań ;)



tomasz130672
29-12-2013, 21:13
Witam

Zaczyna się etap instalacji, i nadszedł czas na alarm. Chcę zrobić to sam... wiem wiem zaraz będzie tysiąc odpowiedzi nie dasz rady... Spokojnie jestem cierpliwy i myślę że dam rady.

Na początek podrzucam rzuty domku z umiejscowieniem czujek.

http://images64.fotosik.pl/511/c47c145cc09521d6m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c47c145cc09521d6)http://images61.fotosik.pl/509/33d436440c12e944m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33d436440c12e944)

Początkowo skłaniam się ku jednostce głównej Satel Integra 64 lub 128.

Co wymagam minimalnie od systemu:
1. Możliwość za zbrojenia samych czujek PIR na parterze
2. Możliwość za zbrojenia samych czujek PIR na piętrze
3. Możliwość za zbrojenia samych kontaktronów w oknach ( Domownicy w domu, rolety podniesione i okna uchylone, gdyby ktoś majstrował w nocy przy oknie i je wyważył alarm ma się włączyć.)
4. Możliwość za zbrojenia samych kontaktronów w roletach ( uniesienie rolety spowoduje alarm)
5. Możliwość za zbrojenia czujek w garażu wolno stojącym.
6. Czujniki dymu, gazu i dwutlenku miały by działać non stop, czy alarm włączony czy wyłączony.

Czyli wychodzi na to że potrzebował bym 6 lini dozorowych.

Ja jednak chciałbym pójść o krok dalej i zrobić to troszkę bardziej rozbudowanie.

Tzn Chciałbym :
1. otrzymywać powiadomienia sms lub głosowe na telefon.
2. Mieć możliwość sterowania i podglądu stanu systemu z telefonu.
3. Dobrze by było, aby w przypadku wywołania alarmu np przez kontaktron okna w kuchni, centrala wskazywała, że alarm wywołany nastąpił z tej własnie czujki, a nie ogólnie z kontaktronów okna.
4. Mieć możliwość sterowania temperaturą w domu - by np można było sobie z pozycji telefonu zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę - tutaj nie wiem wgl jak to zrobić ;)
5. Mieć możliwość sterowania rekuperatorem - przykładowo, alarm jest rozbrojony to rekuperator działa pełną mocą, a gdy wychodzimy z domu, i uzbrajamy alarm zmniejsza swoja moc.

Z wodotrysków, myślałem nad podpięciem takich funkcji do centrali alarmowej ale nie wiem czy jest to możliwe i czy ma sens ekonomiczny, czy lepiej zrobić do tego osobne sterowanie:

1. Okno w łazience - gdy zrobi się ciemno, to pierwsze oświecenie światła w łazience uruchamia opuszczenie rolety, i tak pozostaje do czasu gdy ja sobie ręcznie ją podniosę.
2. To samo okno, w sytuacji gdy roleta jest opuszczona - otwieram okno by przewietrzyć, to roleta unosi się np o połowę do czasu kiedy zamknę okno.



W domu na pewno będzie monitoring, ale to temat przyszłości, lecz chciałbym już teraz przewidzieć to w instalacji, czy spiąć go jakoś z z alarmem ??

Najbardziej interesuje mnie kwestia pomocy doboru sprzętu i umiejscowienia czujników - czy są w miarę poprawnie.

Druga sprawa do jakich kabli użyć do instalacji - Jedni pisza skrętka, drudzy zwykły przewód 6x0,5.

Trzecia sprawa to podłączenie kontaktronów, - jak to wszystko pospinać by działało tak jak należy.
Chciałbym w ramie okna zamontować dwa obok siebie. Jeden normalnie a drugi bez magnesu, tak by w sytuacji przyłożenia magnesu przez intruza do okna, tamten drugi działał jako sabotaż i od razu wyzwalał alarm. Myślałem spiąć do kupy kwatery w oknie i od każdego okna jechać osobnym przewodem do centrali.. Nie wiem czy jest to poprawnie, czy może jest jakiś inny sposób na to. - mile widziany jakiś schemat jak to ogarnąć.

Z góry dziękuję za pomoc...

dendrytus
29-12-2013, 22:01
Czyli wychodzi na to że potrzebował bym 6 lini dozorowych.

Ja naliczyłem 67



Druga sprawa do jakich kabli użyć do instalacji - Jedni pisza skrętka, drudzy zwykły przewód 6x0,5.

Tych mędrców od skrętki zapytaj dlaczego nie kładą światłowodów.

Można skrytką. Masz drożej, ale za to nic ci to nie daje i dodatkowy bonus: skrętkę się trudniej obrabia.

tomasz130672
29-12-2013, 22:15
Ja naliczyłem 67

Zgadza się 67 ;) 6 miałem na myśli przed rozbudową :D

tomasz130672
01-01-2014, 20:05
Nikt nie pomoże ??

dendrytus
02-01-2014, 09:37
Nikt nie pomoże ??

Zapomniałeś napisać gdzie będą wisieć słoneczniki Van Gogha i w któym pomieszczeniu będzie wystawiony Koh-i-noor

Ps.

"Witam

Zaczyna się etap instalacji, i nadszedł czas na alarm. Chcę zrobić to sam... wiem wiem zaraz będzie tysiąc odpowiedzi nie dasz rady... Spokojnie jestem cierpliwy i myślę że dam rady.

To oznacza, że kolejne twoje posty powstaną wkrótce.
Zadaj sobie najpierw pytani po co? A później drugie: czy nie lepiej, aby ktoś to zrobił szybciej i lepiej?

Na każdym forum znajdziesz już gotowe rozwiązania twojego problemu.

Ps.
Podpiecie 67 czujek do centrali to pestka w porównaniu do zależności jakie będą musiały być realizowane przy pomocy operacji AND, OR, we/wy wirtualnych i timerów