PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu na działce leśnej



cartall
02-01-2014, 19:52
Witam
Posiadam dzialę o powierzchni 6,6 arów gdzie we wszystkich planach widnieje sygnatura "LS" - chce na swojej działce wybudować dom jednorodzinny. Z tematem boksuje sie od 2005r. z przerwami. Na danym terenie nie ma MPZP a który był i stracił ważnośc w 1994r. - w planie który był teren leśny był przenaczony na cele nieleśne. Pisma pisałem do Starostwa Powiatowego, SP uzasadnił aby "Przedmiotową iwestycję uzgodnić z RDLP" po czym napisałem pismo do RDLP wyraziły zbodę na inwestycję o nazwie "Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego" - Gmina wydałą "Dezycję ustalającą Warunki Zabudowy" SP we wszystkich pismach był informowany i niewnosił żadnego sprzeciwu. Kupiłem projekt chciałem wystąpić o pozwolenie na Budowę lecz uzyskałem od SP informację iż nie wyda zgody na budowę domu. Nie dokońca rozumie toku myslenia SP :( Uzyskałem od Ochrony Środowiska informację iż teren ten nie jest lasem tylko znajdują sie na nim nasadzenia.
Co ciekawe aby wybudować dom niemusze wycinać żadnych drzew. SP wytycza granice Lasu moją działką:(
Jeśli ktoś spotkał sie z podobnym tematem to bardzo proszę o pomoc.
Dzięki

gentoonx
02-01-2014, 21:01
Podpowiem i zapytam, choć nie z doświadczenia.

Jak uzasadnił swoją decyzję SP?

jeśli nie wiesz, to powiem ci że masz prawo żądać uzasadnienia decyzji na piśmie. Tam urzędnik musi uzasadnić co jest nie tak w świetle przepisów prawa, a nie co mu się podoba.

Jak będziesz to wiedział, wtedy można gadać, tak to tylko mielenie ozorem po próżnicy.

cartall
02-01-2014, 21:08
Uzasadnił:
Za granicę lasu wytyczył sobie moją działkę ( pozostałe działki leżące w sąsiectwie mojej działki również mają oznaczenia na mapie LS ) tzn. 12 z każdej strony działki przy powierzchni działki 6,6 arów jest nierealne bo dom miał by powierzchnie zabudowy 4 m2
Na piśmie uzasadnienia nie mam.

Ostap
02-01-2014, 21:35
Popieram gentoonxa, wklej odpowiedz urzędnika i będzie jasne, ale uzasadnienie musi być a jak nie ma to papier i w te pędy do przełożonego tego urzędnika - zobaczysz rozmowa od razu będzie inna, sam to przerabiałem jak idziesz do kierownika to zabierają się do roboty bo nikt nie lubi jak się mu ktoś patrzy na ręce a kierownik pyta czego człowiek mu przeszkadza pić kawę.

Mirek_Lewandowski
02-01-2014, 21:36
Boksujesz się od 2005.
Nie masz uzasadnienia na piśmie:D
Znaczy, urzędnik Ci powiedział... ano, se długo możecie gadać...
Masz WZ. Występujesz o odlesienie pod zabudowę. Decyzję wydaje RDLP.
W ub. tygodniu legalizowałem drewno z takiej wycinki. Sosny (te niewycięte) rosną 3-5 m od wytyczonych fundamentów. Doradziłem właścicielowi wycinkę jeszcze 4 szt. od zachodu, bo pochylone i kiedyś na chałupę obalić się mogą. Trochę mu szkoda, ale przyznał mi rację...
Też w Polsce.

cartall
03-01-2014, 08:24
U naczelnika juz byłem i fak na pismie nie mam.
Jesli chodzi o odlesienie to nic mi nie da ponieważ pozostałe działki niebeda odlesione - każda z osób ktora posiada działke koło mnie musiała by z takim wnioskiem wystapić a niestety maja to gdzieś
Chodzi o tą pieprzona granicę lasu - prubowałem ją w jakis sposób zlokalizowac w urzędzie ale nic...

gentoonx
03-01-2014, 16:58
Uzasadnił:
Za granicę lasu wytyczył sobie moją działkę ( pozostałe działki leżące w sąsiectwie mojej działki również mają oznaczenia na mapie LS ) tzn. 12 z każdej strony działki przy powierzchni działki 6,6 arów jest nierealne bo dom miał by powierzchnie zabudowy 4 m2
Na piśmie uzasadnienia nie mam.

Zaczynam nic z tego rozumieć - na początek takie pytanie:

Masz wydane Warunki Zabudowy i w zgodzie z tymi warunkami budynek mógłby mieć tylko 4m2 pow. zabudowy???

turalyon
03-01-2014, 17:10
Ale tu nie ma nic skomplikowanego. U mnie jest podobnie. Mam działkę graniczącą z lasem - i przez to nie można sie wybudować bliżej niż 12m od lasu. Ja mam dużą działkę i udało mi sie ten warunek spełnić - jak ktoś ma 6 arów to mu sie nie uda

Ostap
03-01-2014, 17:50
Wiem że trochę nie na temat ale gdzie w przepisach jest mowa o tych 12m?

Mirek_Lewandowski
03-01-2014, 18:01
Gdzieś tam jest... nie chce mi się grzebać. Jakby tak autor watka d... ruszył i w wujka gogle wpisał... ale mu się nie chce.
Tyle ze to jest zwykła nadinterpretacja przepisów, bo akurat domku jednorodzinnego nie dotyczy
http://forum.budujemydom.pl/odleglosc-budynku-od-lasu-t2011.html

gentoonx
03-01-2014, 18:26
w ogóle mało wiecie o urzędasach, a jeszcze mniej o prawie i jego egzekwowaniu :bash:

dlatego pytam - co mówi WZ autora wątku???

jakie ma uzasadnienie na piśmie?

nie ma - to nie ma o czym gadać

beton44
03-01-2014, 19:27
Ale o co chodzi autorowi wątku?

Ma działkę leśną LS, tam się produkuje drewno, a nie buduje domy ?

Mirek_Lewandowski
03-01-2014, 19:35
beton... z całym szacunkiem, pisz o tym na czym się znasz... Np. w grudniu legalizowałem drewno na czterech działkach Ls... z wycinki pod budowę właśnie.
Autor nie ma nic na piśmie... urzędas mu powiedział:rolleyes:.
Drewna się nie produkuje...

beton44
03-01-2014, 19:39
Lewandowski, z całym szacunkiem, pisz o tym na czym się znasz... Drewno się produkuje w lesie, naprawdę, spytaj jakiegoś leśniczego...

Na terenach Ls można w zasadzie budować obiekty związane z obronnością kraju i ochroną zdrowia... Czyli bunkry i sanatoria tak z zasady...

Reszta jest - jak zwykle w naszym pięknym kraju - zazwyczaj nadużyciem lokalnych decydentów, opłaconych przez chytrusków inwestorów
co kupili tanio las...

Mirek_Lewandowski
03-01-2014, 19:49
Wiesz, wypiję pół litra i się siebie zapytam, bo po trzeźwemu to mi jakoś nijak ze sobą gadać...:jawdrop:
Budować się można tam, gdzie w planie zagospodarowania jest to przewidziane... trzeba pod zabudowę odlesić i tyle.
Las się hoduje, drewno się pozyskuje...
Pozdrawiam. Leśniczy od lat ponad 20...

beton44
03-01-2014, 19:54
Nie masz się czego wstydzić. Często u osób zajmujących się jakąś tam pracą następuje
tzw. wtórny analfabetyzm, czyli zapominają w toku codziennej walki tego co ich uczyli w szkole.
Np milicjant zapomina czemu ma służyć jego służba /społeczeństwu a nie wcześniejszej emeryturze/
kierowca zapomina o zasadach ruchu drogowego tak całkiem /a bo ja panie tak zawsze tu jeździłem już 20 lat/
a leśniczy - jak widać - zapomina o jednej z funkcji tzw gospodarki leśnej - czyli produkcji drewna - pozyskiwanego przy różnorakich tam okazjach...

Mirek_Lewandowski
03-01-2014, 20:06
A nie mam czego...:no:
Leśniczy pozyskuje drewno, zgodnie z planem pozyskania zresztą, tartak produkuje deski....
Tylko nie wiem, co Twoja elukubracja pomoże autorowi wątku...

beton44
03-01-2014, 20:26
Nu przecie już wszystkiego się dowiedział...

cartall
03-01-2014, 20:42
Bardzo ale naprawdę bardzo wam dziękuje :) :)
bardzo wyczerpujące porady :)
w przyszłym tygodniu bede u tego urzędasa i jak tylko bede miał info na piśmie dam znać

Jarek.P
04-01-2014, 13:25
Na terenach Ls można w zasadzie budować obiekty związane z obronnością kraju i ochroną zdrowia... Czyli bunkry i sanatoria tak z zasady...

Reszta jest - jak zwykle w naszym pięknym kraju - zazwyczaj nadużyciem lokalnych decydentów, opłaconych przez chytrusków inwestorów
co kupili tanio las...


No to, kuźwa, wychodzi mi na to, że mieszkam w bunkrze tudzież w sanatorium...

Mój dom stoi na działce oznaczonej literkami Ls, pozwolenie na budowę dostałem od ręki, nikomu w łapę nie dając, znajomości w starostwie też nie mam. Jedyne, co mi było potrzebne prócz standardowych dokumentów, to "decyzja o wyłączeniu z produkcji lesnej" wydana przez Nadleśnictwo.

J.

beton44
04-01-2014, 14:28
Na pewno aby przez nadleśnictwo ? Może zerknij i sobie przypomnij...

Jeżeli rzeczywiście, to edytuj post, bo może to przeczytać jakiś Derektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
i wdroży dochodzenie służbowe :eek:

Nu chyba że należysz do lokalnego UKŁADU biznesowo-familijnego,
to się nie masz czego obawiać...

Mirek_Lewandowski
04-01-2014, 15:44
No popatrz... i do tej pory nie wiedziałeś....:D

... nadużycie lokalnych decydentów, opłaconych przez chytrusków inwestorów
co kupili tanio las... ech...

Jarek.P
04-01-2014, 16:13
Dobra, zgoda, dokument wydał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, a przynajmniej tak stoi w nagłówku pisma. To, że owego dyrektora na oczy nie widziałem (nie mówiąc nawet o chodzeniu z nim "na wódkę" celem podtrzymania owego biznesowego układu), a całość formalności była załatwiana przez nadleśnictwo, to zdaje się szczegół nieistotny z punktu widzenia dyskusji. Twierdziłeś bardzo stanowczo, że na gruncie "Ls" nie da się zbudować nic, prócz sanatorium bądź bunkra, podczas gdy mój dom jest stojącym od kilku lat jest całkiem solidnym dowodem, że nie masz racji. Wokół mnie jeszcze dwa takie domy stoją, trzeci lada moment zacznie się budować. Więc da się.

beton44
04-01-2014, 16:17
Nie nie z nim układ. UKŁAD lokalny tam gdzie ustalają plany zagospodarowania i tam takie.
Być może układ miał ten co ci sprzedał las ?

Jarek.P
04-01-2014, 17:53
Nic mi o tym nie wiadomo. Zresztą, pisałem o trzech sąsiadach, bo w ich przypadku wiem, że mieli taką samą sytuację, jak ja, ale w obszarze zajętym przez ten mój las na chwilę obecną domów jest dużo więcej, pobudowane są na działkach sprzedawanych przez różnych sprzedawców, pośredników... Myślisz, że wszyscy co do jednego aż tak obrotni i obstawieni znajomościami się okazali? Wcześniej były to grunty prywatne, mające różnych właścicieli, nie byli to bynajmniej lokalni bonzowie (przynajmniej poprzedni właściciele mojej działki i okolicznych to byli zwyczajni, prości ludzie).

W moim przypadku podstawą do wyłączenia z produkcji leśnej, na którą zresztą decyzja wyraźnie się powołuje jest fakt, że teren został objęty planem zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to odrobinę inna sytuacja, niż wyżej opisana, ale tu mamy już wydaną pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, więc z punktu widzenia Lasów sytuacja jest dokładnie taka sama: stosowny organ postanowił, że na tym terenie może być zbudowany dom.

gentoonx
04-01-2014, 20:32
Nie nie z nim układ. UKŁAD lokalny tam gdzie ustalają plany zagospodarowania i tam takie.
Być może układ miał ten co ci sprzedał las ?

:bash:

gentoonx
04-01-2014, 20:33
Nic mi o tym nie wiadomo. Zresztą, pisałem o trzech sąsiadach, bo w ich przypadku wiem, że mali taką samą sytuację, jak ja, ale w obszarze zajętym przez ten mój las na chwilę obecną domów jest dużo więcej, pobudowane są na działkach sprzedawanych przez różnych sprzedawców, pośredników... Myślisz, że wszyscy co do jednego aż tak obrotni i obstawieni znajomościami się okazali? Wcześniej były to grunty prywatne, mające różnych właścicieli, nie byli to bynajmniej lokalni bonzowie (przynajmniej poprzedni właściciele mojej działki i okolicznych to byli zwyczajni, prości ludzie).

W moim przypadku podstawą do wyłączenia z produkcji leśnej, na którą zresztą decyzja wyraźnie się powołuje jest fakt, że teren został objęty planem zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to odrobinę inna sytuacja, niż wyżej opisana, ale tu mamy już wydaną pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, więc z punktu widzenia Lasów sytuacja jest dokładnie taka sama: stosowny organ postanowił, że na tym terenie może być zbudowany dom.

dlatego niech napisze co ma we WZ

cartall
05-01-2014, 14:31
W WZ ma napisane :
"Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego"
"Budowa bezodpływowego osadnika ścieków"
"Doprowadzenie mediów do budynku"
To wszytsko mam na Decyzji ustalającej warunki zabudowy

gentoonx
05-01-2014, 16:24
I nie masz nic o granicach zabudowy?

cartall
05-01-2014, 17:13
nie niema nic o granicach

gentoonx
05-01-2014, 17:34
poczekaj na uzasadnienie na piśmie, udaj się do SP z uzasadnieniem i artykułem na który się powołują i spróbuj rzeczowo porozmawiać, pewnie jest tryb odwoławczy, jeśli to nic nie da, to pozostaje ci tylko odlesiać - polskie prawo jest piękne ;)

oczywiście można też sprawę w NSA założyć, ale ..

tak będzie zawsze niestety, póki te przepisy. takie będą :bash:

Cornholio
11-03-2015, 09:42
Witam Wszystkich.
Mam podobny problem a nie chcę zakładać nowego tematu.
Otóż posiadam działkę leśną w MPZP oznaczoną symbolem duże ZL- Lasy, kolor ciemnozielony (szereg działek), a na mojej działce jest również symbol małe Lz. Działka jest odłogowana, porośnięta jakimiś samosiejkami i krzewami.
Działka to 35 arów przylega do drogi publicznej, pod 2 stronie drogi znajdują się budynki mieszkalne.
Jakie są szansę aby moją działkę przekwalifikować na działkę budowlaną, otrzymać WZ? lub wyłączyć tylko część działki pod zabudową?
Z góry dzięki za pomoc.