PDA

Zobacz pełną wersję : wybicie dodatkowych drzwi w ścianie



olomajdan
04-01-2014, 11:42
Witam, nosze się z zamiarem wykończenia piętra w moim rodzinnym domu budowanym 20 lat temu. 2/3 pietra posiada strop (kolor niebieski na rys 2) natomiast pozostała część to poddasze podzielone na 2 pomieszczenia i klatkę schodową. chciałbym w to większe pomieszczenie na poddaszu podzielić na dwa w i urządzić w nich kuchnie i łazienkę. niestety potrzebuje dwa wejścia a jest tylko jedno :( . Na rys1 na zielono zaznaczyłem ścinę w której chciałbym wybić otwór na nowe drzwi (kolor pomarańczowy). Jest to ściana na której kończy się strop i wspierają się na niej belki konstrukcji dachu. Czy istnieje możliwość wybicia otworu na drzwi w takiej ścianie?

jajmar
07-01-2014, 09:52
Istnieje.

olomajdan
07-01-2014, 15:13
Istnieje.


grubość ściany to ok 24 cm

Trochę o tym czytałem i wg mnie miało by to wyglądać w ten sposób: ( proszę mnie poprawić jeśli gdzieś jest błąd)

1. podpieram strop i belki dachu
2. wykuwam nadproże w który zalewam gotową (kupowaną ) belkę
--powinienem wykuwać najpierw z jednej strony tam obsadzić teownik i go zalać betonem następnie z drugiej strony i zalać następnie skręcić je ze sobą, czy mogę śmiała kuć na wylot od razu i dać tam jeden teownik lub kupowana betonową belkę?
3. gdy nadproże jest gotowe wykuwam otwór na dzwi.

Z góry dziękuje za pomoc.

jajmar
07-01-2014, 20:58
Technologia wykonania prac dobra, tz z podkuwaniem jednostronnym potem druga strona.
Ale zanim zaczniesz kuć powinienes zlecić wykonanie projektu (ktoś to powinien policzyć i uzyskac stosowne zezwolenia ) potem juz tylko pozostaje wykucie otworu.

olomajdan
08-01-2014, 14:57
Dziękuje za rady.
A gdybym korzystał z nadproży niemetalowych i podkuwał raz z jednej strony potem z drugiej to potem włożone tam dwa gotowe nadproża np. betonowe trzeba jakoś dodatkowo ze sobą zespalać czy wystarczy sama zaprawa ?

jajmar
08-01-2014, 18:31
Wystarczy zaprawa. Przed wybijaniem otworu należy podperzeć strop, solidne stempla +kawalek belki tuż przy samej ścianie aby odciązyć ściane w czasie robót. Zaprawy i elementy osadzac na ubitej zaprawie "na ciasno"

theme
11-01-2014, 14:57
Technologia wykonania prac dobra, tz z podkuwaniem jednostronnym potem druga strona.
Ale zanim zaczniesz kuć powinienes zlecić wykonanie projektu (ktoś to powinien policzyć i uzyskac stosowne zezwolenia ) potem juz tylko pozostaje wykucie otworu.

Zgadzam się w 100%. Olomajdan dodam tylko abyś uważał na to aby nie wkuć się bezpośrednio lub tuż obok pod belką konstrukcji dachu.
Belka taka nie powinna stać na skraju tego otworu, bo naprężenia na ściance nad nadprożem będą bardzo duże. Zawsze lepiej dopytać specjalisty, który przeliczy nośność niż stawiać pół dachu od nowa (oby nic się nie załamało ;) ).