PDA

Zobacz pełną wersję : okap konstrukcja - potrzebni specjaliści :-)



Ptasiek79
05-01-2014, 19:31
no więc tak ...
zachciało mi się nowoczesnej architektury, izolacji nakrokwiowej, rynnien z systemu bezokapowy galeco, domu ze styropianu ... no i dachu bez okapu :-)

zacznę od konstrukcji dachu
dach dwuspadowy, 35 stopni, dł krokwi ok. 6 mb

i tak od dołu mamy
krokwia 22 cm x 4,5 cm
OSB 2,2 cm
izolacja nakrokwiowa 14 cm
łata 4,5 cm
kontrłata 4,5 cm
dachówka DOMINO

co zrobione zostało
woda z membrany ( notabene integralna część izolacji nakrowiowej ) jest odprowadzana po pasie nadrynnowym do rynny więc co do funkcji załatwione
pod rynną okucie na ewentualne przecieki z rynny, coby uchronić od złego ...

tylko pojawia się dylemat odnośnie wróblówki .. gdzie ją dać ?
bo miejsca mam aż nadto .. ok 11 cm od połaci do spodu dachówki ( tak by dachówki łącznie z pierwszym rzędem były w płaszczyźnie )
czy wróblówkę dać na kontrłate i okuć blachą co pod spodem
czy może wróblówkę dać na połać i okuć blachą powyżej ??

zobaczcie na foty ...


pozdrawiam i liczę na pomoc

bo to ostani tydzień takiej pogody .. i chciałbym to skończyć nim zima nastanie ..


aaa i jeszcze jedno .. buduje dla siebie, przez siebie ... :-) jedyni fachowcy co się pojawili na budowie to kierowcy betoniarek i pomp :-) jak narazie wszystko moim ręcami :)

bracki88
05-01-2014, 21:02
Potrzebne będą 2 pasy nadrynnowe - jeden dla membrany, a drugi dla dachówki. Tą łatę podporową daj jakieś 3 do 4 cm od końca dachówki i dopasuj wysokość ewentualnej nadbitki na łatę uwzględniając wróblówkę. Wg mnie rynna powinna być osadzona wyżej, bo ten drugi pas nadrynnowy (przyczepiony do łaty podporowej) będzie bardzo szeroki, ale to tylko moje "widzimisię". Łaty rozmierzałeś na wymiar, czy będziesz ucinał w kalenicy?

Andrzej Wilhelmi
05-01-2014, 21:13
Przy takim wykonaniu rynna jest dość nisko. Muszą być dwa pasy nadrynnowe jeden odprowadzający skropliny z krycia wstępnego do rynny a drugi z ostatniej łaty do rynny. Należy zastosować kratkę okapu bez grzebienia! (dachówka jest płaska) na pasie nadrynnowym mocowanym na ostatniej łacie. Kratka będzie podpierać dachówkę co pozwoli utrzymać płaszczyznę połaci. Przestrzeń pomiędzy folią a łatą (grubość kontrłaty) należy osłonić siatką przeciw owadom. Siatkę montujemy po zamontowaniu pierwszego pasa nadrynnowego ale przed montażem drugiego. Pozdrawiam.

Ptasiek79
05-01-2014, 21:45
Przy takim wykonaniu rynna jest dość nisko.

no niestety ... musiałbym zrywać membranę z końca płyty by ją wywinąć na deskę "klina" a cięcie i doklejanie nie było możliwe bo wówczas zakład byłby "pod włos"


Muszą być dwa pasy nadrynnowe jeden odprowadzający skropliny z krycia wstępnego do rynny a drugi z ostatniej łaty do rynny. Należy zastosować kratkę okapu bez grzebienia! (dachówka jest płaska) na pasie nadrynnowym mocowanym na ostatniej łacie. Kratka będzie podpierać dachówkę co pozwoli utrzymać płaszczyznę połaci. Przestrzeń pomiędzy folią a łatą (grubość kontrłaty) należy osłonić siatką przeciw owadom. Siatkę montujemy po zamontowaniu pierwszego pasa nadrynnowego ale przed montażem drugiego. Pozdrawiam.

tak tylko się zastanawiem czy zamiast kratki mógłbym zastowsować łatę pod samą dachówkę ? bo w sumie cała wentylacja dachu przecież pojdzie przez siatkę przeciw owadom. no i wentylacja będzie w linii, żadna łata nie będzie przeszkadzała swobodnemu przepływowi powietrza ...czy to będzie błąd ?

pozdr.

i dzieki Andrzeju :-)

Ptasiek79
05-01-2014, 21:51
Potrzebne będą 2 pasy nadrynnowe - jeden dla membrany, a drugi dla dachówki. Tą łatę podporową daj jakieś 3 do 4 cm od końca dachówki i dopasuj wysokość ewentualnej nadbitki na łatę uwzględniając wróblówkę.

pierwszy zrobiony fotki poniżej ..



Wg mnie rynna powinna być osadzona wyżej, bo ten drugi pas nadrynnowy (przyczepiony do łaty podporowej) będzie bardzo szeroki, ale to tylko moje "widzimisię". Łaty rozmierzałeś na wymiar, czy będziesz ucinał w kalenicy?

teraz też tak uważam ... ale musiałbym odrywać*membranę z płyt izoalcyjnych by wsunąć pod nią klina, blachę ewentualnie przedłużenie membrany .. a to ustrojstwo ciężko szło .. a jak już to z wszystkim ... czyli z aluminium i izolacją ... to co mam do wykorzystania to zakład z sytemu montażowego ... bo każda płyta ma 2 "patki" na zakład

rozmierzać nie rozmierzałem jeszcze ale wydaje mi się że wyjdę z tego bez ucinania ... mam do położenia ok 13 rzędów i na każdym rzędzie po 1,2 cm możliwej korekty więc jest prawie 2/3 dachówki do przesunięcia ...
cięcie jest narazie nie przewidziane ...

twoje "widzimisie" też mi się widzimisie :-)))

Ptasiek79
05-01-2014, 21:54
fotki

bracki88
05-01-2014, 22:24
tak tylko się zastanawiem czy zamiast kratki mógłbym zastowsować łatę pod samą dachówkę ? bo w sumie cała wentylacja dachu przecież pojdzie przez siatkę przeciw owadom. no i wentylacja będzie w linii, żadna łata nie będzie przeszkadzała swobodnemu przepływowi powietrza ...czy to będzie błąd ?


Nie pojdzie, ponieważ będzie to zakryte pasem nadrynnowy. Sama kratka - raz na folie będzie działać UV, a dwa dziura będzie niemilosierna :(

Andrzej Wilhelmi
05-01-2014, 22:56
Jak się zachowa folia tego nikt nie wie. Tylko nieco więcej kosztują płyty laminowane papą. Kratka niezbędna. Pozdrawiam.