PDA

Zobacz pełną wersję : Ekontrol - Hewalex



marcinbbb
08-01-2014, 12:28
Kilka osób posiada kolektory Hewalexa a na ich www pojawiła się ciekawa oferta zakupu urządzenia w cenie 10 pln brutto na własność.
http://www.hewalex.pl/ekontrol/ ja zapomniałem zarejestrować swój zestaw solarny w programie przedłużenia gwarancji, zrobiłem to dopiero w dniu wczorajszym więc udało mi się ( po kilku telefonach ) zakupić urządzenie w cenie 10 PLN.

Niestety cena dla klientów którzy zarejestrowali urządzenie wcześniej to 199PLN co wydaje się być ceną zaporową.
Demo w którym można zobaczyć co i jak: http://www.ekontrol.pl/pl/demo/

Urządzonko wpinane w router i komunikujące się przez RS485 ze sterownikiem. Poprzednie rozwiązania były dość kosztowne, ale opierały się o transmisje danych po GSM ( 3g ).

yaiba83
08-01-2014, 21:00
Oczywiście wersja sterownika musi być odpowiednio "młoda". Starsze wersje nie będą współpracowały - brak rs485.

200zł to chyba żart. Na początku dowalili taki abonament, że chyba nikt nie był tym zainteresowany. Później wprowadzili wersję darmową. Niestety nie wszyscy mają możliwość zakupu taniego modemu.

Jak już chcą wyjść do ludzi to zamiast komunikować się przez jakiś modem niech sterownik wyposażą w własny serwer http i gniazdo lan. Sterownik bez problemu podejrzy się przez sieć domową, a jak ktoś będzie chciał więcej to se port na routerze upubliczni i zrobi z tym co zechce.

marcinbbb
09-01-2014, 08:27
Dokładnie tak powinni zrobić jednak wszystko wskazuje na to że ich system działa odmiennie. Wszelkie dane spływają do ich serwerów następnie są aktualizowane na naszym widoku. Podobnie odbywa się zmiana ustawień zapewne nie są one "na bieżąco" uaktualniane na naszym sterowniku tylko ten w jakiś odstępach czasu łączy się ponownie z ich serwerem aby zassać aktualizację ustawień.

Sam za 200 bym tego urządzenia nie kupił jednak cena 10 PLN jak najbardziej przekonała mnie aby dodatkowo wziąć opcjonalny pakiet za 30PLN/rok. Patrząc po numerze zamówienia który otrzymałem można powiedzieć że do zakupu skłonili mniej osób niż palców na 1 ręce - ale cóż się dziwić.
Jak dostarczą pudełko napiszę jakąś skromną recenzję aby jakiś wodotrysków to raczej się nie spodziewam, bo nawet wykresy statystyk to ja ładniejsze potrafię w Excelu zrobić.

mar1973
09-01-2014, 20:17
Dokładnie tak powinni zrobić jednak wszystko wskazuje na to że ich system działa odmiennie. Wszelkie dane spływają do ich serwerów następnie są aktualizowane na naszym widoku. Podobnie odbywa się zmiana ustawień zapewne nie są one "na bieżąco" uaktualniane na naszym sterowniku tylko ten w jakiś odstępach czasu łączy się ponownie z ich serwerem aby zassać aktualizację ustawień.

Sam za 200 bym tego urządzenia nie kupił jednak cena 10 PLN jak najbardziej przekonała mnie aby dodatkowo wziąć opcjonalny pakiet za 30PLN/rok. Patrząc po numerze zamówienia który otrzymałem można powiedzieć że do zakupu skłonili mniej osób niż palców na 1 ręce - ale cóż się dziwić.
Jak dostarczą pudełko napiszę jakąś skromną recenzję aby jakiś wodotrysków to raczej się nie spodziewam, bo nawet wykresy statystyk to ja ładniejsze potrafię w Excelu zrobić.

witam

a ja dzisiaj pierwszy raz to cudo - działa, można sobie podejrzeć co się w danym momencie dzieje na instalacji, można też zmienić parametry
fajny gadżet - mi do szczęścia nie potrzebny
ale obecne czasy to czas gadżetów
kosztuje - no cóż za darmo nie będzie
"inni" każdą za takie gadżety płacić sporo więcej, wielokrotnie więcej

pozdrawiam

yaiba83
09-01-2014, 22:03
Podobny gadżet do pieca gazowego Viessmann kosztuje 1000zł. Tam też dane udostępniane są przez firmowy serwer. Z tym że tam za dostęp nie każą płacić póki co :)

mar1973
10-01-2014, 00:11
Podobny gadżet do pieca gazowego Viessmann kosztuje 1000zł. Tam też dane udostępniane są przez firmowy serwer. Z tym że tam za dostęp nie każą płacić póki co :)

witam

w Hewalexie:



W darmowej wersji podstawowej otrzymasz:
dostęp podglądu pracy sterownika on-line
możliwość zdalnej zmiany nastaw sterownika
statystyki dobowe z historią dla siedmiu ostatnich dni kalendarzowych


pozdrawiam

marcinbbb
10-01-2014, 08:37
Dlatego zdecydowałem się dopłacać ( po przeglądzie instalacji ) jednorazową opłatę 29 PLN/rok za:
- zdalny serwis i pomoc techniczna ze strony firmy Hewalex,
- wysyłanie powiadomień o awariach ( e-mail + sms )
- archiwizowanie danych na serwerze,
- pełny dostęp do wieloletnich statystyk.

W porównaniu do Viessmann`a to prawie jak za darmo nawet płacąc te 199 PLN. Jednak myślę że prędzej czy później obniżą cenę, i przeciętny Kowalski zapłąci za to jakieś 70-100 PLN nie więcej. I tak zarobili już krocie na sprzedanych nam zestawach.

Swoją drogą ciekawe co za typ wymyślił następującą regułkę: "Za pomocą modemu mozesz kontrolować do 5 urządzeń."
Znacie kogoś kto miałby choć 2 zestawy solarów na dachu? ;)

mar1973
10-01-2014, 10:40
Dlatego zdecydowałem się dopłacać ( po przeglądzie instalacji ) jednorazową opłatę 29 PLN/rok za:
- zdalny serwis i pomoc techniczna ze strony firmy Hewalex,
- wysyłanie powiadomień o awariach ( e-mail + sms )
- archiwizowanie danych na serwerze,
- pełny dostęp do wieloletnich statystyk.

W porównaniu do Viessmann`a to prawie jak za darmo nawet płacąc te 199 PLN. Jednak myślę że prędzej czy później obniżą cenę, i przeciętny Kowalski zapłąci za to jakieś 70-100 PLN nie więcej. I tak zarobili już krocie na sprzedanych nam zestawach.

Swoją drogą ciekawe co za typ wymyślił następującą regułkę: "Za pomocą modemu mozesz kontrolować do 5 urządzeń."
Znacie kogoś kto miałby choć 2 zestawy solarów na dachu? ;)

witam

możesz jeszcze "kontrolować" pompę ciepła do c.w.u.:lol2: no i np. solary sąsiadów:lol2:

pozdrawiam

marcinbbb
10-01-2014, 11:11
W sumie mam 2 "sąsiadów" których mogę podłączyć do tego urządzenia, jednak nie wiem czy stać mnie na jakieś 800m kabla aby ich podłączyć ;)

Na upartego sterowanie odbywa się po porcie rs485 za pomocą 2 kabli... jeśli ktoś potrafił by "opracować jakiś moduł" do przesyłania przez internet stanów z rs485 można podłączyć pod 1 urządzenie 5 osób z różnych części polski ;) Pewnie to autor tego stwierdzenia miał na myśli.

gentoonx
10-01-2014, 18:59
potwierdza się reguła, że jak tanio to Polak każdy badziew łyknie, obojętne potrzebne mu czy nie ;)

ale jak od tego instalacja bardziej sprawna lub wydajna, to czemu nie :) , w co szczerze wątpię

yaiba83
11-01-2014, 19:37
Ja na to patrzę na to jak na gadżet - wydajności instalacji solarnej mi nie poprawi. W moim przypadku bym musiał wymienić mój sterownik z wersji 3 na 7 i dokupić modem. Dzięki temu zwrot instalacji wydłużyłbym co najmniej o rok.

Co do Viessmanna to jak za wszystko każą sobie płacić krocie. Niestety w przypadku firmy w której pracuję to się okazuje koniecznością. Zdalna zmiana parametrów pieca kondensacyjnego to już może przynieść wymierne korzyści. Kiedy podczas np długiego weekendu jakiś dział zapragnie pracować wtedy zdalnie można go załączyć, bez potrzeby dojazdu niż zostawiać go w stanie normalnej pracy przez cały czas.

gentoonx
11-01-2014, 23:20
... Kiedy podczas np długiego weekendu jakiś dział zapragnie pracować wtedy zdalnie można go załączyć, bez potrzeby dojazdu niż zostawiać go w stanie normalnej pracy przez cały czas.

okropność :lol:

yaiba83
12-01-2014, 17:32
Nie śmiej się - u nas w firmie są takie przypadki co się najbardziej naćpanym filozofom nie śniły... :)

marcinbbb
13-01-2014, 08:31
Ja niestety nie rozumiem dlaczego kolega "gentoon" jest przekonany że wszyscy użytkownicy takich modułów czy to Hewalexa czy, innych firm kupili "badziew". A może tylko genton jest "człowiekiem starej daty" który do dnia dzisiejszego pali węglem w piecu śmieciowym od dołu - ale kto bogatemu zabroni ;)
Niektórzy więcej dziennie wydają na piwo niż ja zapłaciłem za modem.

gentoonx
13-01-2014, 20:24
Ja niestety nie rozumiem dlaczego kolega "gentoon" jest przekonany że wszyscy użytkownicy takich modułów czy to Hewalexa czy, innych firm kupili "badziew". A może tylko genton jest "człowiekiem starej daty" który do dnia dzisiejszego pali węglem w piecu śmieciowym od dołu - ale kto bogatemu zabroni ;)
Niektórzy więcej dziennie wydają na piwo niż ja zapłaciłem za modem.

całkiem możliwe :)

toma1
18-01-2014, 14:03
Witam ja mam nowy zestaw hewalex podlaczony jeszcze nie uruchamiany co mam zrobić żeby dostać Ekontrol za 10zl gdzie mam dzwonic, a teraz pytanie z innej beczki, zamiast cerkulacji w zbiorniku mam wkrecona studzienke na czujnik i jest tam wlozony czujnik cwu dla kotla c.o czy jest on we wlasciwym miejscu zalaczam schemat podlaczenia 235862

yaiba83
18-01-2014, 15:46
Po mojemu jest to nieprawidłowe, ponieważ miejsce na to przewidziane jest w miejscu czujnika T4. Tam wkładasz 2 czujniki temperatury. Jeżeli masz kocioł gazowy to sterownikiem solarnym możesz nim wysterować i nie potrzebujesz wtedy wkładać 2 czujników temperatury.

toma1
18-01-2014, 18:21
Kociol mam weglowy sas ze sterownikiem ecomax 250, w miejsce t4 nie zmieszczą się dwa czujniki ponieważ studzienka czujnika dopasowana pod jeden czujnik,a czemu twierdzisz ze w miejscu cerkulacji zamontowanie tego czujnika jest nieprawidłowe, ze względu na wysokość czujnika i szybkie zagrzanie wody cwu ale w malej ilości.

yaiba83
18-01-2014, 20:43
Sorry mój błąd - powrót z cyrkulacji jest niżej niż czujnik T4.
Jak jest niżej to nawet lepiej bo sobie troszkę więcej ciepłej wody zagrzejesz.
Ja jak nagrzeję wodę górną wężownicą to mi na zbyt długo nie starczy co innego jak solar zagrzeje cały zbiornik od spodu. Czuć różnicę i to sporo.

red1980
18-01-2014, 23:08
Witam ja mam nowy zestaw hewalex podlaczony jeszcze nie uruchamiany co mam zrobić żeby dostać Ekontrol za 10zl gdzie mam dzwonic, a teraz pytanie z innej beczki, zamiast cerkulacji w zbiorniku mam wkrecona studzienke na czujnik i jest tam wlozony czujnik cwu dla kotla c.o czy jest on we wlasciwym miejscu zalaczam schemat podlaczenia 235862O ile mi wiadomo to masz zarejestrować do końca lutego zestaw na stronie hewalexa na podstawie numeru (powinien być załączony do zestawu taki świstek z numerem zestawu) a następnie skontaktować się z odpowiednim działem Hewalexa (sądzę że da radę to zrobić przez internet). Widziałem jak działa w praktyce Ekontrol i wygląda to całkiem nieźle. Za 10 zł grzech nie brać.

toma1
18-01-2014, 23:38
Ok będę szukal tego swistka z tym numerem jakies tam papiery mi zostały ale dużo tez wyrzuciłem :( obym znalazł.

marcinbbb
20-01-2014, 08:36
Nr zestawu masz podany na takiej niewielkiej (A5) karteczce "Przedłużenie gwarancji" ja nie znalazłem tej kartki więc telefon do Hewalexa powiedzieli abym zadzwonił do instalatora i aby podał mi nr. faktury na krórą on brał zestaw od nich czy innej hurtowni. Telefon do instalatora okazało się że ma w kompie wpisane wszystkie zestawy jakie montował odnalazł się też mój. Oczywiście nie obyło się bez kilku telefonów do Hewalexa bo ciągle starali mi się wcisnąć ten zestaw za 199 PLN bo instalator zarejestrował zestaw który instalował, ale regulamin jasno mówi że chodzi o datę rejestracji z programie przedłużenia gwarancji i wyjścia nie mieli tylko po n-tym telefonie coś zmienili w bazie i system "sprzedał" mi sprzęt za 30 PLN ( 10 +20 PLN kurier ) a dodatkowe 29 PLN/rok płatne po 1 sprawdzeniu sprzętu przez instalatora.

P.S. numerek to około 5-7 znaków głównie liter.

marcinbbb
04-02-2014, 10:29
Ekontrol dotarł i został podłączony.
Pierwsze wrażenia spełnia swoje zadanie pokazuje praktycznie na żywo wszelkie informacje z kolektorów niestety jest wiele niedoróbek / niedopracowań:
1) urządzenie zlicza tylko statystyki przesłane na serwer przez ekontrol, w sterownikach pamięć sięga na około miesiąc wstecz niestety dane te nie zostały wyeksportowane na serwer hewalexa.
2) wszelkie wykresy temperatury obrazują okres około 2h jeśli chcesz sobie zmienić musisz ustawiać godzinę z dokładniejszą do 30 minut.

Generalnie jak za 10 PLN zakup opłacił się.

pemek
08-03-2014, 17:56
Witam kupiłem ekontrol za 10zl ,po podłaczeniu według instrukcji nie moge sie z nim połączyc siec moja go nie widzi dioda zielona miga,co jakis czas zapali sie na stale i dalej mruga ,dioda żółta pali sie caly czas dioda czerwona wogóle sie nie pali chyba ze trzeba cos poustawiac w sterowniku mogłbym prosic o pomoc

yaiba83
08-03-2014, 19:58
A czy w twojej sieci masz włączony serwer DHCP, czy sterownik ma ustawione na routerze/serwerze wyjście na świat?

pemek
08-03-2014, 20:02
mam liveboxa 2 to jak to ustawic

marcinbbb
08-03-2014, 22:28
Jeśli pali się żółta pali oznacza brak komunikacji pomiędzy sterownikiem solarów a modemem ekontrol. Też miałem z tym spore problemy.
Sprawdź czy zadziała z podłączony rezystorem dołączonym do zestawu z ekontrolem. Jeśli dobrze pamiętam powinien być podłączony przy sterowniku od solarów. Jeśli masz sterownik GH26 uważaj w instrukcji źle są oznaczone złącza A i B ( sprawdź na opisie na płytce drukowanej w samym sterowniku ).
na 99,9% zamieniłeś kable w którymś z miejsc steronik / ekontrol.
Jeśli chodzi liveboxa ma włączone DHCP więc modem pobierze IP tylko wtedy gdy sterownik nawiąże połączenie z sterownikiem od solarów.

pemek
09-03-2014, 06:56
Sprawdziłem w kartoniku co dostałem ekontrol nie było zadnego rezystora i sprawdziłem połaczenie ze sterownikiem i powinno byc dobrze podłaczone a dalej nie działa a sterownik mam G422-P07, w sterowniku ustawiłem predkosc transmisji 38400, Adres fizyczny: 2 ,
Adres logiczny: 2 jak w instrukcji na stronie Hewalexa chyba ze trzeba cos jeszcze zmienic

marcinbbb
09-03-2014, 10:39
Miałem taki sam zestaw i rezystor był w zestawie ale w końcu uruchomiłem bez rezystora bo z nim był jakiś problem. sprawdz dokładnie może gdzieś ten rezystor Ci wypadł?
Adresy poprawne 2 i 2

pemek
09-03-2014, 11:05
Raczej nie było tego rezystora w komplecie ,ale u Ciebie działa bez niego ,to co wina lezy po stronie sterownika

marcinbbb
09-03-2014, 17:54
Tak u mnie uruchomił się bez tego rezystora. Wina będzie w podłączeniu sterownika i modułu ekontrol np. gdzieś zamienione kable / ewentualnie samo złącze RS485 w sterowniku solarnym są 4 złączki tylko 2 się podłącza.
Zrób foty podłączenia wstaw tutaj to może coś znajdziemy

pemek
10-03-2014, 18:13
No i zaskoczył ekontrol wsio ładnie lata wina byla po mojej stronie podłaczyłem wszystko dobrze tylko zapomniałem aktywować usługę pozdrawiam i dziekuje za pomoc

marcinbbb
11-03-2014, 08:53
Wiele z opcji pokazywania w module mogła by być zrobiona lepiej, ale chyba Hewalex nie bierze się zbyt specjalnie za ich poprawę:

1) na wykresie słupkowym widać że solary pracowały z jakąś mocą - która nie jest wprost powiedziała przedziałka jest co 5kWh więc możemy tylko zakładać że było to około 12kWh ( przedziałka 10-15kWh ) i gdyby tak było było by OK jednak producent wolał zrobić 10,71 - 15,14kWh i dynamicznie się to zmienia. Można wypluć wykres słupkowy i taki sam w pliku pdf. Ale aby zrobić konkretne dane w xls`ie to już nie.

2) Moc chwilowa pobierana przez pompę w zależności od aktualnego czasu raz podana jest liczba naturalna w postaci "0 W" a raz "0,00W"

3) godzina na sterowniku tu znów w zależności od humoru albo mamy aktualną, albo o godzinę wcześniejszą - zależy gdzie klikamy w tych zakładkach.

4) opcja "wysyłania" sms`a i emaila o awariach... nigdzie nie są spisane te "awarię" ja chciałbym sms`a z informacją że solary się przegrzewają, że stagnacja, że max T2 osiągnięte.

5) cóż to za ciekawa twórczość producenta w statystykach pt: "Poziom wysterowania pompy" nie... to nie jest "przepływ" bo to zupełnie co innego ale wróćmy do tego wysterowania. Chcesz wygenerować tę statystykę a jej nie ma.

marcinbbb
20-03-2014, 11:11
Hewalex wprowadził aktualizację swojego narzędzia www.ekontrol.pl
Update idący trochę w złą stronę, zbyt zagmatwany.
Minusy:
- strona z widokiem własnej instalacji nie posiada już "auto refresha" więc raz otwarta strona prezentuje dokładnie te same wartości. Jeśli po otwarciu strony kolektory pracują i zostawimy stronkę otwartą po podejściu ponownie do kompa za 2 dni będą dokładnie te same wartości.
- aktualizacja ustawień trwa wieki ( zmień parametr idź zrób sobie kawę ) i może uda się to zapisać a jeśli nie procedura od nowa.
- generowanie widoków to już w ogóle jakaś masakra, zamiast zwykłego kalendarza Hewalex pokusił się o rozwiązanie na około... 2 pola edit. W jednym definiujesz z jakiego okresu chcesz np. wykres (Dzień, miesiąc, rok ) kolejne Edit z jakiego dnia..
- wykonanie wykresu z danych godzin "radosne suwaczki"

Na plus:
- można zobaczyć konkretną wartość uzysku kolektora na wykresie. Ale tu znów brakuje wartości liczbowej z której możemy wyliczyć konkretną średnią dziennych uzysków. Z wykresu nadal można przeczytać że uzysk dzienny to około X + / - 2kWh. Wypluli by plik do .csv ( stety nie można już generować pliku pdf z wykresem ) i wszystko było by jasne.
- dodany język włoski
- naprawiona godzina już nie pokazuje aktualnej godziny z dokładnością + / - 2h tylko tę poprawną.

Widać że chcą stronkę zrobić bardziej przyjazną dla użytkownika, jednak nie w taki sposób 99% użytkowników zapewne chce znać konkretną wartość z dnia dzisiejszego i to powinien być widok domyślny Generuj wykres = dziś od 00:00 do aktualnej godziny!

EDIT:
poprawili i teraz już doskonale wiadomo jakie są dzienne przyrosty z instalacji solarnej z dokładnością DO 12 MIEJSC PO PRZECINKU ;)