PDA

Zobacz pełną wersję : wybór płyty głównej do centralki alarmu



bartekkolo
08-01-2014, 14:21
Mam prośbę o pomoc w wyborze płyty do centralki alarmu. Prawie na 100% zdecydowałem się już na Satela. Waham się jeszcze co do modelu i komponentów jakie muszę zakupić.
Moje oczekiwania co do alarmu poniżej:
- obsługa 12 kontaktronów
- obsługa około 8 czujek ruchu
- obsługa czujnika czadu, gazu, może zalania itp.
- jedna klawiatura

jeśli chodzi o funkcjonalność alarmu, to wydaje mi się bez bajerów:
- możliwość zazbrojenia samych czujek obwodowych (kontaktrony w oknach)
- możliwość zazbrojenia osobno stref 1 i 2 (czujki ruchu dół i piętro)
- powiadamianie o zdarzeniach na sms (który obwód, która czujka itp)- na 3 telefony
- możliwość załączenia/wyłączenia alarmu zdalnie, np. przez sms-a
- być może możliwość wywołania jakiejść akcji (np. włączenie jakiegoś urządzenia) zdalnie przez SMS

mile widziane choć niekonieczne:
- mozliwość wykorzystania do prostej automatyzacji IB
- możliwość zdalnego monitorowania - np. parametrów z jakiegoś termometru podłączonego do systemu
- możliwość obsługi czujek bezprzewodowych (niestety już widze że nie wszędzie pociągnąłem kablem gdzie tego potrzeba)


i teraz pytanie co kupić?
Czy pójść w rozwiązanie zintegrowane- INTEGRA 128 WRL, gdzie teoretycznie wszystko mam w kupie, czy lepiej kupić np. INTEGRĘ 64 i mieć wpływ na to co dokupić do tego- moduł GSM ewentualnie kontroler ABAXa?
Pomijając już koszty (bo 128WRL wyjdzie chyba taniej) to jak to jest z funkcjonalnością? w 128 WRL jest jakiś moduł GSM ale na co on pozwala- czy tylko na monitoring czy również na zdalne wywoływanie akcji/ zazbrojenie itp?
czy któryś z modułów GSM LT-2 lub GSM-T2 umożliwia zdalne sterowanie?

kowalt
13-01-2014, 13:13
Jak widzisz mało jest tutaj specjalistów z tego zakresu Pytanie jest złożone i co tu dużo mówić, nikt Ci na nie wyczerpująco nie odpowie. Temat wisi już kilka dni i nikt jeszcze nie odpowiedział. Zapytaj u źródła: mieszkajbezpiecznie.pl/zapytaj-eksperta Znajdziesz tam kogoś kto zajmuje się tym na co dzień

powell
13-01-2014, 13:25
Też miałem podobny dylemat, napisałem do jednego ze sprzedawców na Allegro i poradził mi wziąć jednak Integrę 128-WRL.
Argumenty (przepisuję z maila):
- rezygnując ze 128-WRL muszę zarezerwować około 4 wejścia i 4 wyjścia w centrali żeby komunikować się po GSM (może zabraknąć wejść/wyjść, albo będzie trzeba dokupić ekspander - koszty),
- rezygnując ze 128-WRL pozbawiam się możliwości sterowania centralą za pomocą SMS

Zakupiłem więc 128-WRL, która leży jeszcze w pudle (nie miałem czasu na instalację, ciągle kładę przewody).

bartekkolo
14-01-2014, 15:35
czyli nie wiesz co kryje się pod hasłem "mozliwość sterowania centralą za pomocą SMS"? czy np. będzie można wyłączyć alarm lub rozbroić zdalnie w razie potrzeby?
No cóż, chyba też zakupię 128 WRL i wtedy podzielę się informacją :)

powell
15-01-2014, 10:20
To akurat wiem,

Wycinek z instrukcji WRL-ki:

przy pomocy wiadomości SMS można:

naruszyć wybrane wejścia
czasowo zablokować wybrane wejścia;
odblokować wybrane wejścia;
załączyć wybrany typ czuwania w wybranych strefach;
wyłączyć czuwanie w wybranych strefach;
skasować alarm w wybranych strefach;
włączyć wybrane wyjścia typu PRZEŁĄCZNIK MONO
włączyć wybrane wyjścia typu PRZEŁĄCZNIK BI;
wyłączyć wybrane wyjścia typu PRZEŁĄCZNIK BI;
przełączyć wybrane wyjścia typu PRZEŁĄCZNIK BI;
sprawdzić stan wybranych stref;
przesłać kody USSD do operatora karty SIM zainstalowanej w module (np. w celu sprawdzenia stanu konta karty lub jej doładowania). Uzyskana od operatora odpowiedź przesyłana jest w formie wiadomości SMS na numer telefonu, z którego wysłane zostało polecenie sterujące.



Przy czym, ja akurat nastawiam się raczej na sterowanie alarmem za pośrednictwem internetu (zakupiłem również moduł ETHM-1).

Ogólnie, to warto przed zakupem poczytać sobie instrukcje programowania centralek, na stronie Satela są dostępne.