PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja strychu w kamienicy



Maciek Strych
10-01-2014, 21:42
Dobry wieczór Państwu,

Chciałbym prosić o pomoc w bardzo ogólnym szacunku kosztów adaptacji strychu w kamienicy, ale od początku...


Kamienica położona jest w zabytkowej części miasta objętej MPZP uchwalonym przez radę miasta w 2013 r. Kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Dostępny strych ma powierzchnię 95mkw i posiada WZ, która przewiduje utworzenie jednego lub maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych.
Do strychu prowadzi klatka schodowa oraz doprowadzone są piony. Istnieje prymitywna instalacja elektryczna.

Jestem zainteresowany zakupem nieco większej części strychu o powierzchni 50mkw. Wysokość w kalenicy to 4,10m, obecnie ściana kolankowa ma wysokość 1,40 m plus 18cm murłata. Projekt zakłada podniesie ściany kolankowej do wysokości 2,40 z możliwością utworzenia na całej jej długości dużych przeszkleń (strona południowa). Nie zakłada się podwyższenia kalenicy.

Jakiego rzędu koszt należy zakładać na adaptację tego typu strychu do stanu surowego zamkniętego, gdzie konieczne byłoby wykonanie następujących prac oraz zapewne innych, których nie wpisałem.

- podniesienie ściany kolankowej wraz z wstawienie okien najlepiej okien dużych, tarasowych.
- remont, a raczej całkowita przebudowa tej części dachu ze wstawieniem około 4 okien połaciowych doświetlających wnętrze (stan drewna zostanie dopiero oceniony, dlatego proszę założyć pesymistyczny wariant z wymianą drewna na nowe)
- wykonanie dobrej izolacji termicznej
- wykonanie wylewki
- wykonanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej oraz elektrycznej
- wykonanie ogrzewania (w jednym z wątków natknąłem się na informację, że przy dobrej izolacji termicznej wystarczy ogrzewanie podłogowe)
- z pewnością nie obejdzie się bez podniesienia dwóch kominów
- wstawienie ścian działowych - przede wszystkim głównej ściany działowej, która oddzielałaby kupioną przeze mnie powierzchnię od drugiego wydzielonego lokalu mieszkalnego, dodatkowo ściany działowej łazienki (są dwie ściany - jedna o długości ok 2m, druga zaś ok 3-4m)


Opcjonalne prace:
Zaznaczam, iż obecnie weryfikuję czy jest możliwość ich wykonania (sąsiadująca kamienica ma takie właśnie adaptacje), po drugie ze względu na wysokość pomieszczenia drugi punkt może okazać się po prostu bez sensu.

- wykonanie balkonu od strony przeszkleń ściany kolankowej
- wykonanie małej antresoli nad małą częścią powierzchni ok 1/3, lub wykonanie antresoli w wyjściem na taras jak przedstawione jest na jednym ze zdjęć.

Sąsiadująca kamienica z zaadaptowanym strychem na cele mieszkalne, dobudowanym balkonem oraz tarasem
234350


Zdjęcia strychu
234354234355234356234357

Oczywiście znam zasadę przy tego typu inwestycjach, iż koszty rosną wraz z postępem prac i należy założyć pewien margines finansowy.

Będę wdzięczny za wszelkie Państwa cenne uwagi.

stevek
14-09-2014, 10:22
Witam. W związku w próbą zakupu i adaptacji poddasza w Poznaniu postanowiłem założyć blog, w którym systematycznie opisuję moje obecne perypetie i postępy. www.atticadventure.pl Serdecznie zapraszam do odwiedzin:) Może komuś się przyda wiedza i moje zdobywane doświadczenie. Pozdrawiam