PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w doborze - 145 m2 p.u. - 40W/m2 - Wrocław



dudi_wroc
12-01-2014, 09:01
Witam,

Jestem nowy jak widac na forum i zalogowałem się głównie dla wątków na temat pomp ciepła. Jestem budowlańcem z wykształcenia, ale mury to mury a instalacje to druga sprawa.

Zdecydowałem się na pompę ciepła ponieważ nie mam blisko gazu, a kotłowni na paliwo stałe nie chcę.

Będę wdzięczny za pomoc w doborze pompy, oraz jestem otwarty na dyskusję na temat docieplecie itd.

Mój dom oparty jest na Dom w Wisteriach, lecz trochę zmieniony,
Pu : 145 m2 + garaż 25m2, Łącznie ogrzewana powierzchnia to ok 170m2 + garaz 25m2
Materiały: Silikat 24cm + styropian 20cm 0,031
Dach wełna 30cm
Posadzka styropian 20cm
Okna (jeszcze niem wiem ale pewnie ok 1,0 W/m2K)
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i może z GWC
Podłogowka góra i dół

Pierwszy dylemat jaka pompa ?
Na kolektor poziomy raczej nie mam miejsca, dlatego chciałem odwierty pionowe.
Zastanawiam się jeszcze nad pompa PW, tylko nie otrzymałem jeszcze ofert.

Drugim dylematem jak dla mnie jest jak bardzo mi się opłaci docieplić dom i jak np 5cm na elewacji + dach +posadzka przełoży się na zapotrzebowanie na ciepło, bo na koszt inwestycyjny sobie przelicze.
Teraz bawie się audytorem OZC żeby móc samemu sprawdzać jak się będzie zmieniało zapotrzebowanie na ciepło w zależności od ocieplenia (pytanie tylko czy mi się uda).

Trzeci dylemat co z drabinkami w łazienkach i z garażem ? grzejniki elektryczne ? grzejniki tradycyjne na parametrze podłogi ? inverter do garażu ?

Zapraszam do dyskusji.
Bartek

JacekBB
16-01-2014, 10:13
Co do dociepleń to zacznij od znalezienie fachowca od ozc i symulacji, jak te zmiany wpłyną na zapotrzebowanie. PW ok, ale wtedy polecałbym mieć alternatywne źródło ciepła na największe mrozy. Co do grabinek i grzejników przecież możesz je grzać z pompy ciepła.


Witam,

Jestem nowy jak widac na forum i zalogowałem się głównie dla wątków na temat pomp ciepła. Jestem budowlańcem z wykształcenia, ale mury to mury a instalacje to druga sprawa.

Zdecydowałem się na pompę ciepła ponieważ nie mam blisko gazu, a kotłowni na paliwo stałe nie chcę.

Będę wdzięczny za pomoc w doborze pompy, oraz jestem otwarty na dyskusję na temat docieplecie itd.

Mój dom oparty jest na Dom w Wisteriach, lecz trochę zmieniony,
Pu : 145 m2 + garaż 25m2, Łącznie ogrzewana powierzchnia to ok 170m2 + garaz 25m2
Materiały: Silikat 24cm + styropian 20cm 0,031
Dach wełna 30cm
Posadzka styropian 20cm
Okna (jeszcze niem wiem ale pewnie ok 1,0 W/m2K)
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i może z GWC
Podłogowka góra i dół

Pierwszy dylemat jaka pompa ?
Na kolektor poziomy raczej nie mam miejsca, dlatego chciałem odwierty pionowe.
Zastanawiam się jeszcze nad pompa PW, tylko nie otrzymałem jeszcze ofert.

Drugim dylematem jak dla mnie jest jak bardzo mi się opłaci docieplić dom i jak np 5cm na elewacji + dach +posadzka przełoży się na zapotrzebowanie na ciepło, bo na koszt inwestycyjny sobie przelicze.
Teraz bawie się audytorem OZC żeby móc samemu sprawdzać jak się będzie zmieniało zapotrzebowanie na ciepło w zależności od ocieplenia (pytanie tylko czy mi się uda).

Trzeci dylemat co z drabinkami w łazienkach i z garażem ? grzejniki elektryczne ? grzejniki tradycyjne na parametrze podłogi ? inverter do garażu ?

Zapraszam do dyskusji.
Bartek

Pyxis
16-01-2014, 15:33
Zapraszam do dyskusji.
Bartek

Planujesz dobrze docieplony dom w najciplejszym regionie kraju. Ja sensu zwiekszania grubosci ocieplenia nie widze. Ani praktycznego ani tym bardziej ekonomicznego, zwazywszy, ze planujesz pompe ciepla.

Do Twojego domu spokojnie wystarczy pompa 8kW. Zapewni Ci to raczej 100% wykorzystanie taniej taryfy (pisze o gruntowej).

Ja mam garazu grzejnik podlaczony jako jeden obwod rozdzielacza podlogowki. Mieszkam 2gi sezon i jeszcze go nie uzylem. Teraz bym go tam wogole nie robil (nie mam docieplonej sciany graz-dom i to wystarcza do urzymania temp w grazu na pozionie >10*C). Drabinki w lazienkach tez mam wpiete jako osobne obwody i grzane bezposrednio z pompy ciepla a do suszenia recznikow poza sezonem maja zainstalowane grzalki zalaczane w nocy w tanim pradzie. Sprawdza sie taki uklad bardzo ladnie.

BTW: Co to jest "inverter do garażu"?

mkm silesia
16-01-2014, 21:00
No nie wiem jak cię przekonać do zrobienia odwiertu za 10tyś + 23% vat (zawsze można znaleźć kogoś co robi na czarno bez vat)może to cię przekona że w stosunku do powietrznej zaoszczędzisz rocznie jakieś 500 może 600zł nie będziesz miał wiatraka na zewnątrz i w tak małym domu na pewno znajdziesz miejsce dla miło buczącej sprężareczki (zakładam że budynek "murowany") albo najlepiej "strzel se " piwniczkę to nie będziesz słyszał :D
To tak w moim klimacie we wrocku cieplej
A nie robię nic w tych rejonach za daleko a na 2014 zostały mi trzy terminy dwa na zimę 2014-2015

wihajster
16-01-2014, 21:17
(.....) a na 2014 zostały mi trzy terminy dwa na zimę 2014-2015
Silesio droga nie bierz znowu do siebie mojej wypowiedzi, nie imaginuj na wyrost.
Tak tylko skojarzyłem bardzo podobne słowa które tu na forum padły jakiś czas temu z ust (pióra/klawiatury) tego o którym się nie mówi, no toćka w toćkę ;)

mkm silesia
16-01-2014, 21:23
No ale ten o którym się nie mówi robił po całej pl i to tak tanio że było jasne że ta piramidka padnie jak przestanie się rozwijać.
Najlepsze jest to że tacy goście im maja więcej zleceń tym bardziej się pogrążają zauważyłeś? zaczyna brakować hurtowni co jeszcze mogą/chcą dać na krechę

wihajster
16-01-2014, 21:26
Zauważyłem, a teraz Prometeusz robi wyprzedaże poniżej kosztów, zawory 3D za 200zł?
Chętnie bym kupił kilka sztuk, a Ty? ;)

PS: Przepraszam za off'a, już zamykam twarz ;)

mkm silesia
16-01-2014, 21:30
Może chodziło o sam napęd netto bez wysyłki/dostawy gwarancji wymiany
a ktoś mi mówił że us nie lubi takich co wykazują że niby nie zarabiają ;)

dudi_wroc
27-01-2014, 07:46
Chyba jednak zdecyduje się na gruntówkę.

Przy PW zakładając ze COP na poziomie 2.5, a gruntowej 3.5 zwrot gruntowej bedzie po 10 latach.
Nawet zakładając wymianę pompy po kilkunastu latach, to koszt wymiany gruntowej bedzie już niższy jak PW.

Pytanie czy docieplać. Zobaczę po OZC, bo to ze ciepły rejon kraju to nic nie znaczy, a jeśli będę mógł dołożyć pare tysięcy na ocieplenie to może zejdę w dół z mocą pompy, i wydatek może się pokryć. A rachunki wtedy już tylko niższe.

Pyxis
27-01-2014, 07:58
Pompe PW bedziesz w razie czego musial raczej szybciej wymieniac niz gruntowke stojaca w pomieszczeniu i ciepelku (chociaz silesia mi udowadnial, ze gruntowce stanie w garazu szkodzi :))

Wzrost grubosci ocieplenia nie powoduje liniowego wzrostu oszczednosci na ogrzewaniu. Dolepienie kolejnej dychy styro do planowanej 20-tki przelozy sie na moze 10-15% oszczednosci na CO. Przy koszcie energii z PCi gruntowej w taniej taryfie zwrot bedziesz liczyl w stuleciach. ;)

mkm silesia
27-01-2014, 08:50
Nic takiego nie pisałem na temat garażu pisałem natomiast że pompa pw jest zbudowana do pracy na zewnątrz.
Na taki budynek koszt pompy pw to 15k zł chyba że ofertę robiła pewna znana firma z allegro która wszystkim wciska 9kw t-cap bo pewnie ten model kupuje hurtowo :)
Mój klient za grudzień zapłacił 400 zł za cały podobny dom tj. ogrzewanie cwu i bytowy 4 osoby to może mi ktoś powiedzieć ile by zaoszczędził na gruntowej na odwiert miał wydać coś koło 13k zł nie wiem czy z vat 23% czy na czarno
Za styczeń będzie więcej ale ile będę wiedział w lutym.
A we wrocku cieplej :)

mar1173
27-01-2014, 10:59
Nic takiego nie pisałem na temat garażu pisałem natomiast że pompa pw jest zbudowana do pracy na zewnątrz.
Na taki budynek koszt pompy pw to 15k zł chyba że ofertę robiła pewna znana firma z allegro która wszystkim wciska 9kw t-cap bo pewnie ten model kupuje hurtowo :)
Mój klient za grudzień zapłacił 400 zł za cały podobny dom tj. ogrzewanie cwu i bytowy 4 osoby to może mi ktoś powiedzieć ile by zaoszczędził na gruntowej na odwiert miał wydać coś koło 13k zł nie wiem czy z vat 23% czy na czarno
Za styczeń będzie więcej ale ile będę wiedział w lutym.
A we wrocku cieplej :)

święty spokój - bezcenny.

Pyxis
27-01-2014, 11:05
święty spokój - bezcenny.

Amen :)

dudi_wroc
27-01-2014, 20:45
No właśnie ten święty spokój do mnie przemawia.

mkm silesia - jestes widzę zwolennikiem pomp PW. Co do oferty to pewnie to właśnie TA firma.
No ale jak wspomniałem opcji jest pełno 1 fazowa 3 fazowa, zbiornik na cwu lepszy i gorszy.
Watpie ze monza 15 tys, zmontowac pompe ze zbiornikiem cwu i osprzętem, chyba ze mi chcesz złożyć taka ofertę to zapraszam, Ba dorzucę nawet z 5000zl do tych 15stu.

A czy mniejsza PW niz 9kW to nie był bym tak pewny, bo w koncu mam zapotrzebowanie w okolicy 7kW.

Przy gruntowej to i moze 6kW by dało radę, ale biorąc pod uwagę ze to ma być jedyne źródło ciepla to jakos mam wątpliwości do dobierania pompy na styk.

mkm silesia
27-01-2014, 21:14
No właśnie ten święty spokój do mnie przemawia.

mkm silesia - jestes widzę zwolennikiem pomp PW. Co do oferty to pewnie to właśnie TA firma.
No ale jak wspomniałem opcji jest pełno 1 fazowa 3 fazowa, zbiornik na cwu lepszy i gorszy.
Watpie ze monza 15 tys, zmontowac pompe ze zbiornikiem cwu i osprzętem, chyba ze mi chcesz złożyć taka ofertę to zapraszam, Ba dorzucę nawet z 5000zl do tych 15stu.

A czy mniejsza PW niz 9kW to nie był bym tak pewny, bo w koncu mam zapotrzebowanie w okolicy 7kW.

Przy gruntowej to i moze 6kW by dało radę, ale biorąc pod uwagę ze to ma być jedyne źródło ciepla to jakos mam wątpliwości do dobierania pompy na styk.

We Wrocławiu nie robię choć autostrada super to jednak kilometry robią swoje to się nie opłaca bo zawsze jeszcze hotel jeszcze jakaś regulacja też by trza przyjechać itd.
Za pieniądze o których piszesz masz pompę pw która zapewnia 100% zapotrzebowania dla twojego obciążenia do temp. -15 + zbiornik 300l i reszta kotłowni.
Poniżej -15 jest grzałka która uzupełni niedobór to zwykle 2% potrzebnej energii (zwykle w nocy pompa wtedy tez pracuje) do ogrzania domu i zwyczajnie nie opłaca się brać pompy o 5k droższej.
Sprawdź sobie ile jest godzin poniżej -15 u mnie wygląda to tak
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2013
Czyli w 2013 nie było ani raz poniżej -15 a w wrocku cieplej
W czasie tej zimy pompy też nie załączyły grzałek ponieważ temp. -20 były krótko a jest coś takiego jak opóźnienie włączenia grzałek i bezwładność budynku
http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012
To podobno była zima 25 lecia.
Ostateczny wybór jednak leży po twojej stronie.
Jak masz do wydania dodatkowe tysiące na wiercenie to dlaczego nie - pytałeś o alternatywy więc zabrałem głos.

Pyxis
27-01-2014, 21:24
mkm silesia - jestes widzę zwolennikiem pomp PW.

dudi_wroc: Pozwolisz kolego, ze kupie ten gryps od Ciebie? Super mi sie spodobal. :D

dudi_wroc
27-01-2014, 21:53
Oddam za dobrą radę. :)

mkm silesia
27-01-2014, 22:00
dostaniesz i radę i ofertę fabryki ze Strzegomia czasy czynów społecznych i konsomołu minęły nikt nie pisze 9000 postów dla idei :yes:

Pyxis
27-01-2014, 22:02
dostaniesz i radę i ofertę fabryki ze Strzegomia czasy czynów społecznych i konsomołu minęły nikt nie pisze 9000 postów dla idei :yes:

Widzisz jak malo znasz sie na ludziach i jak plytko oceniasz ich motywacje. Wszystko swoja miarka. :yes:

dudi_wroc
28-01-2014, 07:26
Strzegom przynajmniej mam blisko :)
Ale zadzwonie dziś do kolesi od odwiertow którzy bedą dla mnie zawodowo wykonywali 1km odwiertow to przy okazji 15km dalej moze w miarę tanio policzą.

A poważnie nad Polskimi pompami się zastanawiam, bojakby nie patrzeć 10000 taniej, a COP chyba duzo gorszy nie jest. Chaoc nie przegladalem jeszcze kart technicznych poszczególnych pomp.

Pyxis
28-01-2014, 10:15
Moja polska garazowka dziala. Jest cicha i patrzac po rachunkach dosyc sprawna. Produkty markowe pewnie wygralyby uroda, ale akurat ten mankament jakos przeboleje (przynajmniej w stosunku do pompy ciepla). ;)

dudi_wroc
27-11-2014, 11:47
Odświeże temat. Wybór pompy coraz bliżej i tu mam pytanie lepiej 6 czy 8 kW. Różnica w cenie jest minimalna. A z OZC - zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie wyszło 5876 kWh/rok.

Do tego zapewne trzeba by było dodać coś na CWU.

rwojtek
27-11-2014, 11:51
Jak najbardziej "ósemka"

Aha i ważne jest projektowe obciążenie cieplne a nie zapotrzebowanie na sezon.

asolt
27-11-2014, 11:53
Odświeże temat. Wybór pompy coraz bliżej i tu mam pytanie lepiej 6 czy 8 kW. Różnica w cenie jest minimalna. A z OZC - zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie wyszło 5876 kWh/rok.

Do tego zapewne trzeba by było dodać coś na CWU.

Podaj projektowe obciązenie cieplne, zapotrzebowanie to za mało chociaz jest ono dosc niskie.

dudi_wroc
27-11-2014, 11:56
Projektowe obciążenie cieplne 5069 W

rwojtek
27-11-2014, 11:56
Może jak w tytule? 145x40?

dudi_wroc
27-11-2014, 12:02
No wyszło ciut mniej, tym bardziej ze 146 to p.u czyli bez skosów i garażu.

Pyxis
27-11-2014, 14:26
zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie wyszło 5876 kWh/rok.



Projektowe obciążenie cieplne 5069 W

Jakis dziwny "dysonans" pomiedzy tymi dwiema wartosciami.
Co myslisz asolt? Dla Wroclawia?

asolt
27-11-2014, 15:48
Jakis dziwny "dysonans" pomiedzy tymi dwiema wartosciami.
Co myslisz asolt? Dla Wroclawia?

Dysonans jest dziwny czy tez nie sprawdza sie twoja "metoda" wyliczania projektowego obciązenia cieplnego z zapotrzebowania?
Wyjasnieniem jest prawdopodobnie duzy udział zysków słonecznych w calkowitym bilansie strat i zysków. Obciązenie cieplne jest liczone dla temperatury obliczeniowej, w tym przypadku -18 oC, prawdopodobnie jest duzo przeszkolen co tłumaczy stosunkowo duze obciązenie cieplne

Pyxis
27-11-2014, 16:48
Moja "metoda" jak zawsze zaznaczam dotyczy w miare typowego obiektu. Jesli to "akwarium", to co innego.

asolt
27-11-2014, 17:11
Moja "metoda" jak zawsze zaznaczam dotyczy w miare typowego obiektu. Jesli to "akwarium", to co innego.

Jak w takim razie oceniasz tzw. typowosc obiektu?, na oko czy jest to metoda bardziej techniczna? czy jest jakis próg "akwaryjnosci" budynku?

dudi_wroc
27-11-2014, 17:12
Asolt liczył w końcu sam.
Akwarium to może nie jest ale kilka większych okien ma.

Pyxis
27-11-2014, 22:29
Jak w takim razie oceniasz tzw. typowosc obiektu?, na oko czy jest to metoda bardziej techniczna? czy jest jakis próg "akwaryjnosci" budynku?

Kazdy musi to sam oszacowac. Nie mam tutaj zadnych czysto technicznych parametrow. Jak sie spojrzy na budynek, to raczej da sie ocenic, czy ma jakies "nietypowe" elementy, typu wieksza od przecietnej ilosc przeszklen. Przynajmniej dla mnie jest to w miare intuicyjne.

Pyxis
27-11-2014, 22:30
Asolt liczył w końcu sam.
Akwarium to może nie jest ale kilka większych okien ma.

OK. Wiem juz w ktora strone robic korekte moich szcaunkow w razie czego. ;)

AdrianEH
28-11-2014, 11:15
Różnica w COP gruntówek nie jest aż taka mała. Polskie około 3.6 , zachodnie okolica 5 , tylko te ceny :(

Pyxis
28-11-2014, 14:19
Polskie około 3.6 , zachodnie okolica 5

A juz mialem Cie za fachowca. :D

wihajster
28-11-2014, 20:51
Różnica w COP gruntówek nie jest aż taka mała. Polskie około 3.6 , zachodnie okolica 5 , tylko te ceny :(
Ciekawe stwierdzenie :)

mar1173
28-11-2014, 21:01
Różnica w COP gruntówek nie jest aż taka mała. Polskie około 3.6 , zachodnie okolica 5 , tylko te ceny :(

A na jakiej podstawie to wywnioskowałeś. Czy w zachodnich są jakieś specjalne sprężarki. Wrzuć jakiś pomiar z zachodnich.

dudi_wroc
28-11-2014, 22:04
COP 5 :) no może przy termach :)

A czy vaillant robi dobre pompy ?
Bo są dość rzadkie

map78
28-11-2014, 22:34
COP 5 :) no może przy termach :)

A czy vaillant robi dobre pompy ?
Bo są dość rzadkie

Vailant słabe robi, COP jedynie 4,99:D
http://www.iv.pl/images/98916528014420953026.jpg (http://www.iv.pl/)

mar1173
29-11-2014, 05:54
Vailant słabe robi, COP jedynie 4,99:D
http://www.iv.pl/images/98916528014420953026.jpg (http://www.iv.pl/)

Chodziło mi o jakiegoś użytkownika z ciepłomierzem i licznikiem.

A jeśli nawet różnica w COP byłaby tak wielka to przy zapotrzebowaniu 15000kWh i średniej cenie za en.el. 0,3zł róznica w koszcie wyniosła by 345 zł. Nie wiem jak jest dokładnie różnica w cenie ale np taka PPC A9 kosztuje 12500 netto a Vailant 9kW pewnie 2 x tyle.

Pyxis
29-11-2014, 11:13
Vailant słabe robi, COP jedynie 4,99:D


To sa wyniki dla B0W35. Jesli bym sobie taka zainstalowal, to przy mojej instalacji gdzie mam srednio zima B4W31 mial bym pewnie COP sporo powyzej 6. :D

Vld
29-11-2014, 11:47
To sa wyniki dla B0W35. Jesli bym sobie taka zainstalowal, to przy mojej instalacji gdzie mam srednio zima B4W31 mial bym pewnie COP sporo powyzej 6. :D
Tak teoretyczny, aż nie możliwy.

Murator powinien się wstydzić tego swojego hostingu

http://www.iv.pl/images/93992014180357501541.png (http://www.iv.pl/)

Pyxis
29-11-2014, 12:12
A to co przedstawiles to toretyczne wyliczenie?

Vld
29-11-2014, 12:18
A to co przedstawiles to toretyczne wyliczenie?
Tak minimalne delty,minimalne straty na wymiennikach i przewodach. Zero pomp obiegowych.

map78
29-11-2014, 12:42
Tak minimalne delty,minimalne straty na wymiennikach i przewodach. Zero pomp obiegowych.

Czyli producenci tych markowych kłamią w swych katalogach, a niezależne badania te kłamstwa potwierdzają:confused: Przecież w raporcie BEFA za 2014r jest co najmniej kilka pomp, których COP>5, a to są wartości ponoć zmierzone:o

Pyxis
29-11-2014, 13:34
A jaki mieliby interes w tym, zeby te dane o sprawnosci naciagac? ;)

dudi_wroc
02-12-2014, 20:07
A tak może do rzeczy ... wracając do tematu.

Pompa 6kW cy 8kW ??

Zakładając jeszcze 4 osoby do c.w.u.

AdrianEH
03-12-2014, 07:41
Sugeruję się głównie parametrami technicznymi. Nie będę pisał, jakie to np. firmy, chyba, że na PW ale COP wg nowych norm sięga do 5. Może elektroniczne zawory rozprężne, może coś innego. Ja ich nie produkuję :)

Proszę czytać ze zrozumieniem "OKOLICE 5" ! a 4,99 to tak chyba jest w tej okolicy :D

Z niektóych mocy w danej lini mają ponad 5. Nie o Villanta akurat chodzi ale mają. Przy większych parametrach DZ mają oczywiście większe COP. Obserwuję instalację, która od września zużyła prądu (główne w nocnej taryfie) za 250 zł.

AdrianEH
03-12-2014, 07:56
To sa wyniki dla B0W35. Jesli bym sobie taka zainstalowal, to przy mojej instalacji gdzie mam srednio zima B4W31 mial bym pewnie COP sporo powyzej 6. :D
Powyżej 6 może nie ale na pewno wyższe :) niż przy B0W35 czy się mylę ??

AdrianEH
03-12-2014, 07:57
A tak może do rzeczy ... wracając do tematu.

Pompa 6kW cy 8kW ??

Zakładając jeszcze 4 osoby do c.w.u.
8 kW
O ile będzie te 40W/m2 i dobrze wykonana instalacja.

Pyxis
03-12-2014, 08:17
Powyżej 6 może nie ale na pewno wyższe :) niż przy B0W35 czy się mylę ??

Na pewno wyzsze, ale jesli zgadzamy sie, ze to prwdziwe zalozenie, to faktem jest, ze wchodzimy juz w zupelnie fantastyczne wspolczynniki sprawnosci i zaczyna to przestawac byc realne. Dlatego smiem twierdzic, ze dane wejsciowe sa nieco podkoloryzowane. :)

mar1173
03-12-2014, 08:31
Sugeruję się głównie parametrami technicznymi. Nie będę pisał, jakie to np. firmy, chyba, że na PW ale COP wg nowych norm sięga do 5. Może elektroniczne zawory rozprężne, może coś innego. Ja ich nie produkuję :)

Proszę czytać ze zrozumieniem "OKOLICE 5" ! a 4,99 to tak chyba jest w tej okolicy :D

Z niektóych mocy w danej lini mają ponad 5. Nie o Villanta akurat chodzi ale mają. Przy większych parametrach DZ mają oczywiście większe COP. Obserwuję instalację, która od września zużyła prądu (główne w nocnej taryfie) za 250 zł.

250 zł mi nic nie mówi bo nie wiem nic o budynku ogrzewanym.
za wrzesień - listopad u mnie ok 200zł przy PC garażowej i COP ok 3,5 , we wrześniu i na początku października też też miałem 5 na CO.

Edycja.

Jeśli możesz podaj mi model sprężarki która przy założonych temperaturach ma moc 10kW i pobór 2kW .

AdrianEH
03-12-2014, 16:33
Dom 260 m2 ale to nie aż tak ważne. Link do przykładowej pompy wysłałem na PW. 10,9 kW przy B0W35 i pobór 2,22 kW oczywiście zgodnie z nowymi normami bo niektórzy producenci podają COP wg starych norm.

mar1173
03-12-2014, 18:47
Nie chodziło mi o dane producenta tylko model sprężarki. Z tego co wiem wkładają copelandy. A ja takiej nie znalazłem, a gdzie pompki obiegowe dla instalacji.
Ewentualnie pomiar uruchomionej instalacji ile pobrała i ile wyprodukowała. To co na folderach to jedno a to co w rzeczywistości to drugie.

AdrianEH
04-12-2014, 08:57
jak będę przejazdem to zajrzę i podam ci dokłany model. Na pewno Copeland. Tak mi się wydaje, że m.in. elektronicznymi zaworami rozprężnymi podnoszą COP ale konstruktorem nie jestem więc nie będę się wypowiadał.

Co do folderów to pewnie każdy coś koloruje. Ustalono normy na jakich obpomiarowuje się pompy i wszyscy w miarę tego się trzymają.

Jeżeli mam sprawdzić tą sprężarkę to przy okazji mogę z licznika eletrycznego i wyprodukowanego ciepła podać COP jakie na razie faktycznie wychodzi jeżeli to kogoś zainteresuje. Jeżeli chodzi o pompki obiegowe to nie pytałeś. Pytałeś o sprężarkę. Sam wyrzeźbiłeś pompę u siebie?

mar1173
04-12-2014, 11:59
jak będę przejazdem to zajrzę i podam ci dokłany model. Na pewno Copeland. Tak mi się wydaje, że m.in. elektronicznymi zaworami rozprężnymi podnoszą COP ale konstruktorem nie jestem więc nie będę się wypowiadał.

Co do folderów to pewnie każdy coś koloruje. Ustalono normy na jakich obpomiarowuje się pompy i wszyscy w miarę tego się trzymają.

Jeżeli mam sprawdzić tą sprężarkę to przy okazji mogę z licznika eletrycznego i wyprodukowanego ciepła podać COP jakie na razie faktycznie wychodzi jeżeli to kogoś zainteresuje. Jeżeli chodzi o pompki obiegowe to nie pytałeś. Pytałeś o sprężarkę. Sam wyrzeźbiłeś pompę u siebie?

W folderowych COP są tylko uwzględnione moce pompek do pokonania oporów wymienników w Pc i trzeba by doliczyć moc dla pompek dla DZ i GZ a to w zależności od mocy PC może być ok 150-300W i już przy doliczeniu 200W COP robi się 4,5. Mnie interesuje jak to jest w pracującej instalacji. PC mam A9 Ecopower za całe 9900zł netto (2012r.) resztę robiłem sam.

AdrianEH
04-12-2014, 16:04
Nie wiem czy tak się powinno liczyć. Pompki obiegowe są w każdej instalacji grzewczej. Czy użytkownik pieca na ekogroszek dolicza do opału prąd pobrany przez pompki,podajnik,sterownik czy oświetlenie w kotłowni?

Ostatnio zamontowaliśmy tą pompkę, której link ci wysłałem. Jest podlicznik energii elektrycznej. Po całym roku napiszę ile kosztowało ogrzanie domu i CWU. Mam nadzieję (i tak to wygląda) , że wyjdzie sporo poniżej 3000 zł. Zobaczymy. testujemy ją na żywym organiźmie :)

Pyxis
04-12-2014, 16:05
Oczywiscie, ze sie powinno tak liczyc. Inaczej wychodza takie folderowe lukrowane cuda jak opisywales wczesniej.

mar1173
04-12-2014, 19:08
Nie wiem czy tak się powinno liczyć. Pompki obiegowe są w każdej instalacji grzewczej. Czy użytkownik pieca na ekogroszek dolicza do opału prąd pobrany przez pompki,podajnik,sterownik czy oświetlenie w kotłowni?

Ostatnio zamontowaliśmy tą pompkę, której link ci wysłałem. Jest podlicznik energii elektrycznej. Po całym roku napiszę ile kosztowało ogrzanie domu i CWU. Mam nadzieję (i tak to wygląda) , że wyjdzie sporo poniżej 3000 zł. Zobaczymy. testujemy ją na żywym organiźmie :)

Ale ja chcę porównać w rzeczywistości a nie na papierze i PC a nie kocioł na eko. Sam licznik energii nie wystarczy. Jeśli mam wydać na PC 25 czy 30tysiecy to muszę wiedzieć czy warto.
Jakie koszty by ci nie wyszły to i tak koszt inwestycyjny jest na tyle duży że trzeba się dobrze zastanowić czy to ma sens nawet gdy COP wyjdzie 5 a widać że nie wyjdzie i w realu może być większy najwyżej o 1 czyli w skali roku i przeciętnym czasie pracy PC 1500h garażówka musi pobrać ok. 500kWh więcej co przy śr. koszcie kWh 35gr będzie kosztować 175 zł. Czy warto wydawać więcej o 15tys.
edycja
Co do kosztów to za 2014 r niewiele przekroczę za CO +CWU 1000zł i tylko dlatego że obecne ceny prądu mam od lutego a G12W od marca.

AdrianEH
06-12-2014, 15:32
każdy ma inny powód na montaż pompy. Po co kupować Lexusa i przepłacić jak można kupić Opla i też będzie jeździł albo samochód o mocy 200 KM jak nie za bardzo da się go wykorzystać. Poza tylko kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi wydaje mi się, że inne czynniki mają znaczenie o wyborze tego typu ogrzewania.Aby wyniki były wiarygodne to każdy kto ogrzewa dom powinien doliczać pompki itp. Wątpię czy wiele osób to robi. Zatem nie wiem jak w praktyce porównywać pompy do innych źródeł ciepła. Poza pompą ciepła jako samym urządzeniem to niewiele jest różnic w instalacji CO ze standardowym ogrzewaniem. Zatem według mnie można brać koszty prądu pompy ciepła i DZ. To moje rozważania czysto teoretyczne i niech każdy porównuje sobie jak chce.

mar1173
06-12-2014, 18:55
każdy ma inny powód na montaż pompy. Po co kupować Lexusa i przepłacić jak można kupić Opla i też będzie jeździł albo samochód o mocy 200 KM jak nie za bardzo da się go wykorzystać. Poza tylko kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi wydaje mi się, że inne czynniki mają znaczenie o wyborze tego typu ogrzewania.Aby wyniki były wiarygodne to każdy kto ogrzewa dom powinien doliczać pompki itp. Wątpię czy wiele osób to robi. Zatem nie wiem jak w praktyce porównywać pompy do innych źródeł ciepła. Poza pompą ciepła jako samym urządzeniem to niewiele jest różnic w instalacji CO ze standardowym ogrzewaniem. Zatem według mnie można brać koszty prądu pompy ciepła i DZ. To moje rozważania czysto teoretyczne i niech każdy porównuje sobie jak chce.

Co ty mi z tymi lexsusami wyjeżdżasz. Czy ciepło z taniej PC jest gorsze od tej ze złotym znaczkiem. Samochód kupujemy często biorąc pod uwagę inne cechy , np. komfort podróży, bezpieczeństwo, ekonomiczność, wygląd zewnętrzny itd. PC ma raczej tylko zapewnić ciepło w domu tanio i komfortowo. Jeśli założony efekt mogę osiągnąć wydając ponad 2x mniej to podaj mi choć jeden powód dlaczego miałbym kupić PC z COP folderowym 4,5 za 30tys ( bo 5 to one nigdy nie osiągną co ci napisałem wcześniej)zamiast polską tanią za 12-15 tys. z rzeczywistym COP 3,5.
Jak mam ci podać zużycie przez PC bez pompek skoro wszystkie są zasilane bezpośrednio z PC nawet CCW. I mogę cię zapewnić że każdy użytkownik PC podający tutaj swoje zużycie podaje z pompkami obiegowymi. Inaczej się nie da.
Samo zużycie energii elektrycznej nie da ci odpowiedzi jaki ta wasza PC faktycznie ma COP.
edycja.
Zapomniałem. Napisz mi o tych innych powodach dla których ludzie montują pompy.

AdrianEH
22-12-2014, 23:28
nie odpisywałem bo to polemika bezcelowa. Nie polecamy tylko pomp z wysokiej półki cenowej ale również polskie pompy. Każdy niech montuje co mu się podoba. Jak ktoś chce znaczek i nie mniej jednak "chociaż trochę" wyższą wydajność to i dla takiego klienta trzeba mieć ofertę. To jest tego typu dyskusja czy lepiej kupić nowe "popularne" auto czy kupić z większym silnikiem z klasy premium ale o podobnym czy niższym zużyciem paliwa hybrydowe. Co kto lubi. Ważniejsze chyba od samego urządzenia jest jego dobór i montaż. nawet przy najdroższej pompie i złym montażu z instalacją będą problemy.

dudi_wroc
25-02-2015, 11:07
Pytanie konkret.

CY pompę nie dowiadywać i brać 6kW skoro i tak te 6kW w teorii potrzebuje przy -18 Które trafią się niezmiernie żado.
Czy 8kW I mieć rezerwę.

Tylko pewnie 8 weźmie więcej prądu nie 6 w trakcie sezonu??


Drugie pytanie skoro obliczeniowo rury co dla zasilania 35st wychodzą co 30 cm. To co ile je dać ??

Wolałbym mieć zagęszczone ale 20 cm ? 15 ? Każdy instalator ma swoją teorię. I jeden twierdząc że jak będą panele to daje co 12 !!! gdzie w obliczeniach uwzględniane było wykończenie posadzek.

elrow23
03-03-2015, 14:26
Jednak łącznie pisałeś, że to jest 170mkw do ogrzania. Ja bym nie ryzykował i brał 8kW. A jaka to jest różnica w cenie samej pompy?

Artol
17-03-2015, 12:11
Witajcie,

czy liczyliście może czy opłaca się zakup PC PW jeżeli jest dostęp do gazu ziemnego? Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW?

lukasza
17-03-2015, 12:40
Witajcie,

czy liczyliście może czy opłaca się zakup PC PW jeżeli jest dostęp do gazu ziemnego? Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW?

ja policzyłem bo liczyłem, że będzie gaz szedł drogą sąsiadów 8mb od mojej obecnej pompowni.

wyszło mi tak:
2500 dla gazowni i jakiś projekt
1600 za wkład do komina kwasoodporny 8mb z montażem
10 000 kocioł Buderus z przepływowym CWU i zasobnikiem jakimś małym 60L (jak dobrze pamiętam) z termostatem ale to był drogi kocioł. Możesz tańszy szukać, dziś pewnie podobny znajdziesz za 7-8000.
1 000 zł dodatki
2000 montaż całości

wychodziło 17000, dziś pewnie na gotowo z tańszym kotłem (chciałem kondensacyjny, dwu funkcyjny, stojący z małym zasobnikiem) pewnie 15000 zł.

Do dziś za 1szy sezon pobrałem PC PW niespełna 3000kWh w 2taryfie po 27 groszy z Energa g12r co daje kwotę ok 810 zł.
Na gaz bym potrzebował z 9 10 000kWh w tak przyjazna zimę po ... wstawiam 23 gr za kWh ale chyba jest drożej co daje ok 2300 zł.
Rocznie do przodu jestem z PC ok 1500zł.

Rożnica ta wystarczy aby dołożyć do PC PW np: za 23000 zł.
Co innego potencjalna awaria: wolałbym kocioł gazowy u siebie na prowincji naprawiać.

Decyzja dla Ciebie. Mi ostatecznie gazu nie podciągnęli na czas i dali na PC dotację i wyszła za 18000zł to i mi wątpliwości się Same rozwiały.

Artol
17-03-2015, 13:01
Dzięki. Ja liczę podobnie te koszty startowe. Faktycznie jak do gazu doliczyć te wszystkie przyłącza, komin itd to wychodzi już bardzo zbliżona cena.
Prawdą jest, że kocioł gazowy to znana i prosta technologia. Ja akurat mam budowac w okolicach Wrocławia, wiec z serwisem mniejszy kłopot.

Strasznie się biję z myślami co wybrać. Pompa kusi, zwłaszcza, że latem można sobie trochę schłodzić dom dodatkowo.
Mam już jednak podpisaną umowę na dostawy gazu i musiałbym ją wypowiedzieć i ponieść koszty jakie gazownia poniosła do tego momentu (prace projektowe).

Zastanawiają mnie jednak artykuły, w których piszą, że "w sytuacji gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego warto pomyślęć o PC PW", albo ostatnio czytałem w muratorze, że "koszty eksploatacji PC PW i kotła kondensacyjnego gazowego są podobne".

lukasza
17-03-2015, 14:16
Dzięki. Ja liczę podobnie te koszty startowe. Faktycznie jak do gazu doliczyć te wszystkie przyłącza, komin itd to wychodzi już bardzo zbliżona cena.
Prawdą jest, że kocioł gazowy to znana i prosta technologia. Ja akurat mam budowac w okolicach Wrocławia, wiec z serwisem mniejszy kłopot.

Zastanawiają mnie jednak artykuły, w których piszą, że "w sytuacji gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego warto pomyśleć o PC PW", albo ostatnio czytałem w muratorze, że "koszty eksploatacji PC PW i kotła kondensacyjnego gazowego są podobne".

zrób jak uważasz
wiem, że na PC trzeba poszukać długo wykonawcy za rozsądną cenę
mi się udało, ale w innym regionie
wiem z kontaktu na forum, że kilku osobom udało się uzyskać ceny jak moja
a kilka miało ceny o 3-4 tys wyższe
kontaktów do tych osób nie mam bo usuwam bo mi nie potrzebne

jedno wiem na pewno: w domu z podłogówką lub ogrzewaniem ściennym i z PC o zapasie mocy (praca głownie w 2 taryfie) nie ma opcji aby w eksploatacji gaz był na równi z PC nawet powietrzną. PC PW jest 2x tańsza od gazu z ziemi. A w łagodną zimę nawet więcej. Nie trzeba jakiś cud domów budować by to osiągnąć, ot dodać więcej od planowanej: z 7cm styro w posadzkę z 7 na ścianę z 5-10cm wełny w sufit, tanie rekuperator i okna 3 szyby. Można dać okna gdzie się chce, można dać generalnie "słabiutkie U" okna dachowe, można zamontować 100 uchwytów na elewacji KP6 stalowych pod elewacji z drewna, można zostawić nawet komin pusty i mieć 23 st w domu a i tak taka PC 9kW powietrzna do takiego domu ma zapas jak trzeba aby iść 100% w taniej taryfie. Tak chuj... sam mam dom 150m2 i rachunek 800zł od października.

Artykuły z muratora to czasem kosmos: dom pasywny też wg. nich bym musiał z 170 tys dołożyć. A mi wychodzi że z 70 tys. Rożnica drobne 60-65% i 100 tys.

elrow23
18-03-2015, 15:50
Witajcie,

czy liczyliście może czy opłaca się zakup PC PW jeżeli jest dostęp do gazu ziemnego? Jest ktoś może z okolic Wrocławia kto ma PC PW?

oczywiście, że się opłaca. w swoim województwie masz właśnie nabór wniosków od banków, które będą realizowały PROSUMENT. Sytuacja powinna się wyklarować w ciągu najbliższych tygodni.

Artol
19-03-2015, 08:44
Tak, tylko, że w Prosumencie trzeba instalować pompę ciepła + instalację do produkcji prądu. Na samą PC nie dają dofinansowania.
Zastanowić się można czy nie zrobić małej fotowoltaiki (40% dotacji) i wtedy być może zestaw PC + fotowoltaika wyjdzie kosztowo podobnie jak sama PC bez dotacji. Ale tu sa potrzebne konkretne wyceny fotowoltaiki, z PC to już mniej więcej mam wiedzę ile to może kosztować.

AdrianEH
20-03-2015, 18:21
Liczyłem to z grubsza ostatnio. Wychodzi to tak, że jak zamontujesz fotowoltaikę i pompę z prosumenta to finalnie wyjdzie tak jakbyś pompę zainstalował z własnej kasy a fotowoltaika gratis.

oberwatorPC
20-03-2015, 18:42
To kiepsko u ciebie z matematyką. Podatek od dotacji, prowizja banku, dodatkowe koszty za spełnienie warunków wymaganych w prosumencie .

wihajster
20-03-2015, 18:55
Liczyłem to z grubsza ostatnio. Wychodzi to tak, że jak zamontujesz fotowoltaikę i pompę z prosumenta to finalnie wyjdzie tak jakbyś pompę zainstalował z własnej kasy a fotowoltaika gratis.
Bardzo ciekawe.
Jakbyś był taki miły i załączył jakiś szkic tych obliczeń? Taki " z grubsza", pi razy oko.

AdrianEH
20-03-2015, 21:48
To kiepsko u ciebie z matematyką. Podatek od dotacji, prowizja banku, dodatkowe koszty za spełnienie warunków wymaganych w prosumencie .

Jeżeli napiszesz mi jaki podatek od dotacji, jaka prowizja banku i jakie dodatkowe warunki dla prosumenta to poprawię moje obliczenia. Brałem już dotację i akurat w tamtej nie płaciłem podatku a brana była z powiatu więc i opłat nie było. O "dodatkowych" warunkach nie wspomnę. Były wymagania ale wystarczyło je spełnić.
Jeżeli ma ktoś tabelę "opłat i prowizji" za prosumenta to chętnie zobaczę.
A fakturki pewnie nie jeden podciągnie to i na pierwszy sezon grzewczy zostanie :) (oczywiście mam na myśli koszt fotowoltaiki)
Bardziej martwią mnie inne rzeczy

http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/zielona-gospodarka/ministerstwo-gospodarki-publicznie-oswiadcza-ze-nie-posiada-kompetencji-aby-wdrozyc-ustawe-o-oze

http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/ministerstwo-gospodarki-bedzie-nowelizacja-ustawy-o-oze

marmag
21-03-2015, 06:26
Brałem już dotację i akurat w tamtej nie płaciłem podatku-

Ja bym się tym nie chwalił na forum. W naszym pięknym kraju dotacje podlegają PDOF. Teraz zmawiaj zdrowaśki żeby się szybko przedawniło.

AdrianEH
21-03-2015, 15:10
Nie z każdej dotacji płaci się podatek.