PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja ściany warstwowej w nowoczesnym domu



bocian123
12-01-2014, 13:37
Witam

W niedalekiej przyszłości będę budował dom i mam kilka wątpliwości co do konstrukcji ściany zewnętrznej.
Nadmienię że chciałbym żeby dom był energooszczędny - dach 40cm ocieplenia / okna obniżony współczynnik U montowane w warstwie ocieplenia / rekuperacja z GWC, dodatkowe uszczelnienie wokół okien i dachu

Zamierzam wybudować ściane w technologi warstwowej poroterm + styropian + pustka + cegła ręcznie formowana (25+20+4+10=59cm)
(Za ścianą 3/4 warstwową przesadziła elewacja z cegły)

Jak powszechnie wiadomo stosowanie pustki wentylacyjne przy ociepleniu styropianem nie jest "wymagane" tak jak przy wełnie lecz "tylko" "wskazane"

Zastanawiają mnie następujące kwestie:

- na ile wentylacja mechaniczna zmniejszy efekt przenikania pary wodnej z wnętrza przez ścianę nośną (czy można założyć że para z wnętrza nie będzie się wykraplać w ścianie?)
- czy zastosowanie nie wentylowanej pustki wystarczy aby odprowadzić nadmiar wilgoci z elewacji (powstałej po deszczu) i zapobiegnie wykwitom na elewacji
- na ile wentylowana pustka zmniejszy izolacyjność ścian (pod elewacją jest przecież goły materiał izolacyjny nie tak jak w ścianie 2W otynkowany)
- czy w ogóle można zostawić goły styropian w ścianie warstwowej z pustką powietrzna wentylowane - nie przyspieszy to jego degradacji?

bocian123
14-01-2014, 07:55
ad2. rozumiem że wentylowanie pustki służy głównie do odprowadzania wilgoci przenikającej z wnętrza domu?
ad3. dlatego tez zamierzam go przymocowac jakoś i nie wiem jeszcze jak to zrobić - bedę miał 2x10cm

17jan
22-01-2014, 17:21
Witam

W niedalekiej przyszłości będę budował dom i mam kilka wątpliwości co do konstrukcji ściany zewnętrznej.
Nadmienię że chciałbym żeby dom był energooszczędny - dach 40cm ocieplenia / okna obniżony współczynnik U montowane w warstwie ocieplenia / rekuperacja z GWC, dodatkowe uszczelnienie wokół okien i dachu

Zamierzam wybudować ściane w technologi warstwowej poroterm + styropian + pustka + cegła ręcznie formowana (25+20+4+10=59cm)
(Za ścianą 3/4 warstwową przesadziła elewacja z cegły)

Jak powszechnie wiadomo stosowanie pustki wentylacyjne przy ociepleniu styropianem nie jest "wymagane" tak jak przy wełnie lecz "tylko" "wskazane"

Zastanawiają mnie następujące kwestie:

- na ile wentylacja mechaniczna zmniejszy efekt przenikania pary wodnej z wnętrza przez ścianę nośną (czy można założyć że para z wnętrza nie będzie się wykraplać w ścianie?)
- czy zastosowanie nie wentylowanej pustki wystarczy aby odprowadzić nadmiar wilgoci z elewacji (powstałej po deszczu) i zapobiegnie wykwitom na elewacji
- na ile wentylowana pustka zmniejszy izolacyjność ścian (pod elewacją jest przecież goły materiał izolacyjny nie tak jak w ścianie 2W otynkowany)
- czy w ogóle można zostawić goły styropian w ścianie warstwowej z pustką powietrzna wentylowane - nie przyspieszy to jego degradacji?

witaj Bocian123,

żeby koledzy z forum mogli przeliczyć dokładnie jak to będzie wyglądać to musisz podać w jakiej strefie klimatycznej Polski mieszkasz. Np. w strefie IV wystąpi jak piszesz wilgoć,
a w strefie III nie będzie występować punkt rosy pod warunkiem jak uszczelisz ściany zewnętrzne od wewnątrz. W innym wypadku wystąpi punkt rosy. Nie stosój żadnej pustki pomiędzy przegrodami nic nie daje, a wręcz pogorszy parametry izolacyjne. Jak napisał mpoplaw zastosuj materjał sypki, a wtedy uzyskasz dodatkowo 4 cm izolacji co da Ci wartość ok. U=0,111 W/m2K (gratuluje!). Wentylacja mech. nie pomoże Ci w zatrzymaniu powstawania punktu rosy.

Pzdr.

Janek

bocian123
01-02-2014, 18:21
Witaj Janek

Dom będzię w drugiej strefie (w Poznaniu).
Jeżeli chodzi o wentylowaną pustkę to też bym jej nie robił ale zalecają ją wszyscy eksperci od elewacji z licówki - pytanie czy obawa o wykwity na elewacji poprzez brak szczeliny wentylacyjnej są zasadne? czy to tylko wybujane zalecenia
U=0,11 to będzie ciężko bo jeszcze straty na kotwach (jakieś 0,01) i był by potrzebny granulat o lambdzie 0,031 (jak w styropianie grafitowym) a z tego co się orientowałem to granulaty to zazwyczja mają lambdę 0,043

Pozdrawiam

rss_62
03-02-2014, 09:22
1. Nie martw się tym.
2. Wykwity tworzą się
- od zaprawy która ma za dużo soli lub gdy producent cegły dodał jej zbyt dużo (zobaczysz ją w cegle kiedy „Majstry” będą przycinać główki)
- ściana zewnętrzna była murowana podczas deszczu lub przy zbyt dużej wilgotności
Deszcz/wilgoć nie przebije się przez cegłę. Cegłę o wysokiej nasiąkliwości zaimpregnuj i będzie po kłopocie.
Szczelina wentyluje głownie skropliny wynikające z różnicy temperatur między tem na zewnątrz a wewnątrz.
3. Nie mam pojęcia. Również próbowałem zgłębić ten temat. Dotarłem do jakiejś książki z budownictwa, która nakładała obowiązek robienia szczelin dylatacyjnych na starcie pod i nad oknami oraz na górze elewacji. Nie wnikałem. Zastosowałem tak jak miało być.
4. Jedynym problemem jest tylko robactwo, które w jakiś dziwny sposób wlezie Ci między ściany.