PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do Dziennika Budowy kotła c.o. na paliwo stałe



Pagin
17-07-2004, 16:20
Witam
Z przyjemoscia bede sledzil ten nietypowy dziennik. Autorowi, znaczy sie BIO, zycze szerokiego grona "czytaczy" i wartkiej dysputy.
A zatem zaczynamy budowac nasz kociol. Bierzemy dwie garsci rozumu, stal, zeliwo i szczypte magicznego proszku. Wszystko dokladnie mieszamy i ....
A dalej to juz zaczyna sie rola BIO :D

semp
18-07-2004, 15:44
Taka rzecz może być bardzo ciekawa.
Pytanie pierwsze: Jaka jest najlepsza literatura?

Bio
21-07-2004, 19:26
Bardzo ułatwiłoby mi pisanie, gdybym otrzymywał konkretne pytania. Niektóre sprawy są dla mnie oczywiste. Mogę coś pominąć, coś wyrazić skrótem myślowym. Nie ukrywam, że chciałbym aby jak najwięcej forumowiczów posiadło podstawową wiedzę dotyczącą kotłów na paliwa stałe. Zaoszczędziłoby to bardzo często niepotrzebnych nerwów. I samym forumowiczom i handlowcom.
Zapraszam do dyskusji :)

Pagin
21-07-2004, 19:31
Witam,
BIO - proponuje bys w swoim profilu w stopce dodal w linki zarowno do Dziennika Budowy jak i Komentarzy. A w Dzienniku napisal ze dyskusja na jego temat odbywa sie w Komentarzach
Pozdrowienia

Jezier
21-07-2004, 19:42
Bio a nie mógłbyś swoich długich ale ciekawych opisów okrasić rysunkami lub zdjęciami? Np. na początek przekrój typowego pieca górniaka i dolniaka, a także taki dolniak z obiegiem wtórnym.

Jezier
21-07-2004, 19:44
Mam konkretne pytanie jakie sprawności średnio osiągają kotły ze spalaniem górnym?

Bio
21-07-2004, 20:22
Jeżeli paliwem jest koks, to około 75%. Na innych paliwach 50 do 60% sprawności kotła ze spalaniem dolnym jest przyzwoitym wynikiem. Tutaj może powstać wrzawa. Producent na stanowisku badawczym może uzyskać większe sprawności sobie tylko znanym sposobem. Swego czasu przeprowadzaliśmy remont kotła ze spalaniem górnym znanej firmy. Kilka lat temu przeczytałem w Muratorze i innych pismach oraz reklamach, że sprawność tych kotłów przekracza 90%(chyba podawali 94, czy też nawet 96%). Mając okazję (po remoncie tegoż) sprawdziliśmy tę sprawność. Wyszło 43%. Możliwe, że na stanowisku badawczym stosowali jako paliwo koks, w DTR natomiast paliwem podstawowym było drewno opałowe. Taki opał stosowaliśmy. Można chwilowo zaobserwować dość dużą sprawność spalania w fazie zgazowania, ale trwa to krótko w stosunku do całego procesu spalania.

Jezier
21-07-2004, 20:33
Jeżeli paliwem jest koks, to około 75%. Na innych paliwach 50 do 60% sprawności kotła ze spalaniem dolnym jest przyzwoitym wynikiem.
Nie bardzo rozumiem. Chodzi mi o drewno i wydajność procentowa w stosunku do wartości opałowej drewna a nie w stosunku do kotłów ze spalaniem dolnym.

Bio
21-07-2004, 22:05
Max. 50%.
Kotły ze spalanie dolnym osiągają do 85% sprawności. Ze spalaniem górnym przy drewnie 50% to szczyt mozliwości. Zazwyczaj jednak jest to poniżej tych 50%. Dlatego, bo drewno pali się pomijając suszenie w dwóch etapach. Musi odgazować i zgazować. Węgiel kamienny tak samo. Koks natomiast tylko przechodzi zgazowanie. Dlatego przy koksie sprawność jest dosyć wysoka. Przy węglu kamiennym i drewnie drastycznie maleje. Za czasów komuny ówczesne Ministerstwo Przemysłu i Handlu sugerowało nawet, żeby zapomnieć, że takie konstrukcje (ze spalaniem górnym) istnieją. Chodziło o małą sprawność i zatruwanie srodowiska. Wyjątkowo udzielali zezwoleń na produkcję dla firm państwowych zastrzegając, że mają być opalane koksem.