PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiej firmy pompe ciepła??



T_Kotas
12-01-2014, 17:09
Witam.
Poszukuję firm wykonujących pompę ciepła. Dokładnie chodzi mi ofertę na wykonanie kompleksowej usługi. Budynek jest na etapie fundamentów, zlokalizowany w okolic Częstochowy. Projekt domu to "Idaredach III".

mar1973
12-01-2014, 17:31
witam

o jakiej pompie ciepła myślisz - pompa gruntowa, powietrze - woda?

pozdrawiam



Witam.
Poszukuję firm wykonujących pompę ciepła. Dokładnie chodzi mi ofertę na wykonanie kompleksowej usługi. Budynek jest na etapie fundamentów, zlokalizowany w okolic Częstochowy. Projekt domu to "Idaredach III".

T_Kotas
13-01-2014, 18:17
Interesuje mnie pompa gruntowa, z odwiertami pionowymi.

photos
13-01-2014, 18:26
jakiej firmy??...najlepszej.
ja spedzielem na forum 2 lata czytajac i 2 lata ustwaiajac jako uzytownik.
Chcialbys w jednym pytaniu zawrzeć wszystko...nie da sie.

Rotan
14-01-2014, 02:14
Witam.
Poszukuję firm wykonujących pompę ciepła. Dokładnie chodzi mi ofertę na wykonanie kompleksowej usługi. Budynek jest na etapie fundamentów, zlokalizowany w okolic Częstochowy. Projekt domu to "Idaredach III".

Tomek, masz kasę? bierz markową. Masz mniej kasy? proponuję kol. Wihajstra.
Ale na początek kol. asolt i OZC. To podstawa.
Powodzenia.

T_Kotas
14-01-2014, 20:14
Nie mam zamiaru zagłębiać się w parametry nowinki techniczne itp. Im więcej czytam tym bardziej skołowany jestem. Dlatego interesuje mnie kpl. instalacja. Mam już kilka ofert ale różnice są kosmiczne prawie 20tyś. Rotan a co to jest "asolt i OZC" ??
Słyszeliście o pompie SmartHeat ??

wihajster
14-01-2014, 20:27
Słyszeliście o pompie SmartHeat ??
Nie.

oberwatorPC
14-01-2014, 20:39
Nie słyszałem ale ktoś już na forum o to pytał. W Niemczech jest dużo firm, których w Polsce nikt nie zna np. Waterkotte http://www.waterkotte.de/ Podobno viessmann w Niemczech to przy tym maluch.

Rotan
14-01-2014, 20:52
. Rotan a co to jest "asolt i OZC" ??
Słyszeliście o pompie SmartHeat ??

Asolt to jest użytkownik forum który oblicza zapotrzebowanie domu na ciepło (OZC). To jest podstawa do doboru mocy ogrzewania. Poza tym może Ci podpowiedzieć jak niedużym kosztem poprawić ocieplenie budynku.
O tej pompie nic nie słyszałem.

rafikW
14-01-2014, 21:06
Asolt to jest użytkownik forum który oblicza zapotrzebowanie domu na ciepło (OZC). To jest podstawa do doboru mocy ogrzewania. Poza tym może Ci podpowiedzieć jak niedużym kosztem poprawić ocieplenie budynku.
O tej pompie nic nie słyszałem.

Bez znajomości zapotrzebowania na ciepło przez budynek firmy mogą i pewnie będą Ci proponować tak różne instalacje i moce pomp, że 20 tys. różnicy wcale nie dziwi. Był tu na forum zdaje się ktoś komu na obiekt o powierzchni użytkowej coś chyba 130 czy 140 m2 "proponowano" PCi o mocy bodajże 15kW. BTW. Przewymiarowanie ze względu na możliwość wykorzystania 2T jest przez większość forumowiczów polecane ale nie o 100% :no: Musisz znać ten parametr i pytać się oferujących dla jakiego zapotrzebowania dobrali Tobie PCi. Ponadto aby dalej kontynuować rzeczowe rozmowy musisz jednak zapoznać się z tematem w jakimś stopniu (najlepiej jak najszerzej) Wszelkie wątpliwości weryfikuj tu na forum. W miarę możliwości będą odpowiedzi.

oberwatorPC
14-01-2014, 21:10
Przy nowych przepisach dotyczących zapotrzebowania na ciepło nowo budowanych domów OZC chyba już nie będzie tak bardzo potrzebne

rafikW
14-01-2014, 21:22
Przy nowych przepisach dotyczących zapotrzebowania na ciepło nowo budowanych domów OZC chyba już nie będzie tak bardzo potrzebne

Przepisy przepisami ale OZC nie tyle nie będzie potrzebne co pozostanie konieczne (mam na myśli: dla inwestora a nie dla urzędnika tworzącego takie przepisy) do tego aby nie błądzić i prawidłowo dobrać moc PCi.

fachman19
15-01-2014, 06:38
Przepisy przepisami ale OZC nie tyle nie będzie potrzebne co pozostanie konieczne (mam na myśli: dla inwestora a nie dla urzędnika tworzącego takie przepisy) do tego aby nie błądzić i prawidłowo dobrać moc PCi.

OZC nie służy do doboru PC .
Podaje ilość ciepła na rok .
Ja dobieram PC na podstawie MOCY

rafikW
15-01-2014, 07:49
OZC nie służy do doboru PC .
Podaje ilość ciepła na rok .
Ja dobieram PC na podstawie MOCY

A z ilości ciepła na rok wychodzi potrzebna moc pompy ciepła. Czyli OZC prowadzi i służy do doboru PCi.
A przepraszam Twój dobór pompy to na podstawie jakiej "MOCY" ? Mocy elektrycznej biernej czy pozornej czy może mocy mechanicznej ?
Nie kompromituj się. Po raz kolejny.

Pyxis
15-01-2014, 08:12
OZC nie służy do doboru PC .
Podaje ilość ciepła na rok .
Ja dobieram PC na podstawie MOCY

Ale tam chyba jednym z obliczonych parametrow jest projektowe obciazenie cieplne budynku w kW. To nas wlasnie interesuje.
Faktem jest, ze mozna to dla typowych domkow oszacowac i w miare precyzyjnie dobrac pompe, ale to juz inny temat. :)

asolt
15-01-2014, 10:07
Przy nowych przepisach dotyczących zapotrzebowania na ciepło nowo budowanych domów OZC chyba już nie będzie tak bardzo potrzebne

Własnie przy nowych przepisach a w szczególnosci chodzi o Ep<120 kWh/m2 wykonanie ozc które jest podstawą wykonania charakterystyki energetycznej oraz analizy ekonomicznej róznych nosników energii i efektów ekologicznych czyli obowiazkowych dokumentów do PNB jest zalecane i potrzebne. OZC w jakiejkolwiek postaci zawsze jest podstawą do charakterystyki energetycznej budynku. O projektowym obciązeniu cieplnym (np. do ustalenia mocy pompy ciepła) i wyliczeniu strat dla poszczególnych pomieszczen (do projektu podłogówki) juz nie wspomnę.

asolt
15-01-2014, 10:08
Ale tam chyba jednym z obliczonych parametrow jest projektowe obciazenie cieplne budynku w kW. To nas wlasnie interesuje.


Nie chyba, a na pewno

asolt
15-01-2014, 10:27
OZC nie służy do doboru PC .
Podaje ilość ciepła na rok .
Ja dobieram PC na podstawie MOCY

Częsciowo masz rację, literalnie rzecz biorąc ozc to obliczenie zapotrzebowania na ciepło i faktycznie z doborem mocy pompy ma niewiele wspólnego.
Ale tu rozumiemy OZC jako synomin kompletu obliczeń cieplnych budynku (w tym zapotrzebowanie na ciepło, projektowe obciązenie cieplne budynku, struktura iloscowa strat, straty dla poszczególnych pomieszczeń, dodatkowo analiza wilgotnosciowa przegród, itd)

JacekBB
15-01-2014, 10:29
Co do marki to ja osobiście polecam trzy: Danfoss, IVT i Alpha InnoTec. Współpracowaliśmy jeszcze z innymi producentami i z różnych powodów rezygnowaliśmy (albo za wysoka cena względem jakości albo ogólnie średnia jakość).

Rotan
15-01-2014, 20:38
OZC nie służy do doboru PC .
Podaje ilość ciepła na rok .
Ja dobieram PC na podstawie MOCY


Niech moc będzie z Tobą



Co do marki to ja osobiście polecam trzy: Danfoss, IVT i Alpha InnoTec. Współpracowaliśmy jeszcze z innymi producentami i z różnych powodów rezygnowaliśmy (albo za wysoka cena względem jakości albo ogólnie średnia jakość).

O Danfosie mogliśmy poczytać ciekawe rzeczy.

jgrolik
15-01-2014, 21:20
O Danfosie mogliśmy poczytać ciekawe rzeczy.


Możesz jaśniej ? Awaryjny ?

JacekBB
16-01-2014, 10:10
Możesz jaśniej ? Awaryjny ?

Pamiętam, że dwóch klientów robiło im złą opinię na forum, ale zawinił z tego co pamiętam nie tyle Danfoss, co instalator, który był odpowiedzialny za tą instalację. My mamy kilkadziesiąt montaży za sobą z pompami ciepła Danfoss, IVT, Alpha InnoTec czy Vaillant i nie mamy problemy z żadną marką. Co do Danfoss kojarzę, że w jednym modelu zwieszał się sterownik, ale zostało to od ręki wymienione i po probolenie, więc nie twórzcie złego wizerunku firmy po jednej-dwóch opiniach.

T_Kotas
24-04-2014, 13:29
Witam Panowie po długie przerwie. Dom właśnie się buduje i muszę podjąć decyzję co do firmy, pompy, itp. Kupując projekt domu dostałem dokument o nazwie "Projektowana charakterystyka energetyczna budynku". W niej mam napisane, że budynek jest oceniany na EP=110,61 (kWh/m2rok). Przegrody są oceniane następująco:
ściana porotherm 25 + 14 styropianu 0,04(W/mK) przy czym budowany jest z porothermu 25 na zaprawie cementowej nie piance i ocieplenie 20cm styropian szary.
Podłoga 15cm styropianu 0,04 (W/mK)
strop nad poddaszem Isover Uni-Mata 0,039 (W/mK)
strop nad poddaszem Isover Super-Mata 0,033 (W/mK)
Dach ocieplony wełna 20 cm (W/mK), ja chcę zastosować 30 bądź 40 cm wełny 0,039

O ile zmieni się zapotrzebowanie energetyczne stosując w/w zmiany. Ilość użytkowników domu 3 osoby.

asolt
24-04-2014, 13:58
Witam Panowie po długie przerwie. Dom właśnie się buduje i muszę podjąć decyzję co do firmy, pompy, itp. Kupując projekt domu dostałem dokument o nazwie "Projektowana charakterystyka energetyczna budynku". W niej mam napisane, że budynek jest oceniany na EP=110,61 (kWh/m2rok). Przegrody są oceniane następująco:
ściana porotherm 25 + 14 styropianu 0,04(W/mK) przy czym budowany jest z porothermu 25 na zaprawie cementowej nie piance i ocieplenie 20cm styropian szary.
Podłoga 15cm styropianu 0,04 (W/mK)
strop nad poddaszem Isover Uni-Mata 0,039 (W/mK)
strop nad poddaszem Isover Super-Mata 0,033 (W/mK)
Dach ocieplony wełna 20 cm (W/mK), ja chcę zastosować 30 bądź 40 cm wełny 0,039

O ile zmieni się zapotrzebowanie energetyczne stosując w/w zmiany. Ilość użytkowników domu 3 osoby.

Zapytaj o to audytora który wykonywał charakterystykę, nikt na tym forum nie odpowie na te pytania, mozna spróbowac na forum wrózbiarskim, tam udzielają odpowiedzi nie majac zadnych danych.
A tak na poważnie, mając obliczenia ozc mozna zmieniac przegrody i obliczać warianty ocieplen, podejrzewam ze te obliczenia ma Twój audytor i tylko on odzieli wyczerpujacych wyjasnien.
Edit: Nie doczytałem, skoro jest gotowa charakterystyka energetyczna to mozesz z góry załozyc ze jest niewiarygodna z powodu innej lokalizacji oraz usytuowania. Nie wiadomo tez ile osób przyjęto do obliczeń, jakie okna i czy bedziesz miał takie sami. Tak czy inaczej aby odpowiedzieć dokładnie wymagane są dokładne obliczenia ozc wykonane dla wszystkich parametrów które sobie załozysz, wątpliwe aby projekt gotowy nie był adaptowany pod wzgledem izolacji termicznej