PDA

Zobacz pełną wersję : Ilosc wody w instalacji C.O.



tomek_2
17-07-2004, 19:37
Wyliczylem, ze w rurach C.O. na odcinku od rozdzielacza do grzejnikow bede mial ok. 60 litrow wody przy kotle gazowym z otwarta komora i rurach alupex 20x2.0, lacznie ok. 300 m rury (zasilanie + odplyw). Z kolei przy rurach 16x2.0 bylyby tylko (?) 33 litry wody przy tej samej dlugosci rur. Czy te 66 litrow to duza ilosc biorac pod uwage ekonomie grzania czy tez miesci sie w normie? Mam 15 grzejnikow plytowych na parterze i pietrze. Ciekaw jestem, jak to wyglada w przypadku waszych instalacji. Mozecie podzielic sie doswiadczeniem w tym temacie?

tomaszz
17-07-2004, 21:27
A co ma ilość wody do ekonomii grzania ?

Co za różnica, czy 10 l więcej ?

Woda to tylko medium - przenosi ciepło z jednego miejsca w drugie.

Jeśli zapytałbyś o bezwładność instalacji, a to co innego...

Natomiast zbyt mało wody ma wpływ na szumy instalacji (w nocy - udręka).

tomek_2
17-07-2004, 21:32
A moglbys mi to w skrocie opisac? Czy wieksza srednica rury to tylko dodatkjowy koszt materialu czy tez takze wieksze koszty zuzycia gazu na ogrzewanie? Bylbym wdzieczny bo nie chcialbym przedobrzyc na starcie i jeszcze do tego potem doplacac.

tomaszz
17-07-2004, 21:47
Zależy, jak się chce grzać: dynamicznie, czy statycznie.
33 l - żadna różnica (nieodczuwalna) Trochę więcej wody - to bardziej równomierne grzanie (w czasie) - te dodatkowe litry zadziałają jak stabilizator a i szumów w instalacji będzie mniej (chyba, że od zaworów termostatycznych).

tomek_2
18-07-2004, 11:48
Bede grzal piecem gazowym z otwarta komora spalania i zasobnikiem do cwu, moc kotla ok 29 kW. Powierzchnia do ogrzania lacznie ok. 210 m2. Rury do CO beda szly pod podlogami i beda ocieplone. Czy w moim przypadku grzanie bedzie statyczne czy dynamiczne?

Prosilbym tez bardzo osoby posiadajace instalacje CO na rozdzielaczach z rurami z alupex-u lub miedzi o napisanie, jakiej srednicy rury maja poprowadzone od rozdzielacza do grzejnikow (zaznaczcie, czy jest to srednica wewn czy zewn rury), jaka jest laczna dlugosc rur (zasilenia i powroty), jak dlugie odcinki miedzy grzejnikami a rozdzielaczem i jakiej mocy grzejniki. Powiedzcie, jak sprawuja sie wasze instalacje. Ja mam ciagle dylemat miedzy alupex 16/miedz 15 (zewn) a alupex 20/miedz 18 (zewn). Po rozmowie z kilkoma osobami mam juz maly metlik - wg projektantow do grzejnika powyzej 1,5 kW lepiej jest puscic rure o wiekszej srednicy, natomiast do 1,5 kW mozna isc srednica 15 (miedz)/16 (alupex). Wykonawcy natomiast sugeruja wszedzie mniejsze srednice mowiac, ze grzejniki dostana wustarczajaca losc wody by byly dogrzane. HELP

VPS
18-07-2004, 17:29
tomek 2

Jaki jest Twój dom że na 210m/2 potrzebujesz aż 29kW
Nowy dom w dobrej i ciepłej technologi będzie potrzebował ok. 17kW na cele grzewcze.


wg projektantow do grzejnika powyzej 1,5 kW lepiej jest puscic rure o wiekszej srednicy, natomiast do 1,5 kW mozna isc srednica 15 (miedz)/16 (alupex).
Aż musiałem zerknąć na projekty które wykonywał dla mnie znajomy projektant.
Przy parametrach instalacji 70/50 dt20 wychodzi:
rura 16
QW-6500
kg/h-280
m/s-0,70
tak więc można max na rurze 16 dać grzejnik o mocy 6,5kW

tomek_2
18-07-2004, 21:33
Rozumiem, dzieki za twoja opinie. Czekam na glosy innych forumowiczow na temat ich instalacji. Jest to dla mnie w tej chwili b. pilne. Dzieki.

kgadzina
19-07-2004, 09:57
Mam C.O. w miedzi. Wszystkie rurki od rozdzielaczy do grzejników niezależnie od ich mocy maja fi 15 mm. Największy grzejnik to 1000/600, jego mocy nie podam bo to przeciez zalezy od temperatury wody zasilającej i powracającej.