PDA

Zobacz pełną wersję : Wi??ba bez p?atwi 8,1 m rozpi?to?ci - co s?dzicie?



buniek
17-07-2004, 20:32
Miałem w projekcie więźbę z płatwiami, ale architekt niezbyt przytomnie zapomniał o kwestii ich podparcia. Pojawiła się w konsekwencji kwestia słupów i podwaliny, co strasznie mi nie pasowało. Po dyskusji i konsultacji z konstruktorem architekt zlikwidował płatwie i poprzeliczał wymiary pozostałych elementów więźby. Rozpiętość między murłatami 8,1 metra, nachylenie dachu 45%, ściany z wieńcem. Ma ktoś z was dom lub projekt z więźbą bez płatwii o takiej rozpiętości? Pytam bo skoro raz architekt nie pomyślał, to już przestałem być go pewien.

Wwiola
17-07-2004, 21:13
Jest to jak nasjbardziej mozliwe. Pod warunkiem ze jest to wiazar jętkowy a jeszcze lepiej kleszczowy

ssaka
18-07-2004, 04:52
witam ...nie jestem moze ciesla ..ale no wlasnie kilka dachow juz zrobilem ...wg mnie sporo ryzykujesz omijajac platwie ....krokiew trzyma sie tylko w 3 miejscach ...murlata ..platew.....szczyt ....pomysl jesli usuniesz srodkowe z nich?? widzialem juz kilka razy jak ludzie chcieli "oszczedzic" a to zmniejszajac przekroj elementow wiezby czy chodzby "zalujac" na sruby itp ..ale glowa do gory ...wszystko zalezy czym bedziesz kryl dach ....jesli ceramika ...to stanowczo platew..i jetki ...jesli blacha ..no coz tu juz pole do popisu jest ...a jaka dlugosc krokwi??z tego co piszesz to ok 6-7 m ...w zaleznosci jaki okap..;-)
pozdr

buniek
18-07-2004, 17:29
Dzięki ludzie, znalazłem chyba wiarygodne źródło informacji http://www.dachy.org/index?act=SHOW_DOC&id=68&dl=1. Piszą tam, że więźba krokwiowo-jętkowa może być stosowana do 11 metrów rozpiętości. Tak że spoko. Link podaję na wypadek gdyby ktoś jeszcze miał podobne wątpliwości.