PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła SmartHeat



Strony : 1 2 [3] 4

kerad85
08-11-2017, 13:57
Moim zdaniem 20 cm to słabo, ale każda firma mnie namawiała właśnie na taką niewielką grubość. Na moje pytanie, ale panie, co z miejscami gdzie są krokwie (20cm)? yyy, damy tam kilka cm.

Jak juz robić to 25-35 cm po całości. I tak najdroższa jest robocizna i za grubszą warstwę nie ma jakieś mega dopłaty a i czasami idzie się z wykonawcą dogadać :)

True0Man
08-11-2017, 18:40
...COP spada < 2...

kolega oberwatorPC ma rację - w gruntówkach nie ma czegoś takiego. Nawet rok temu jak jechałem z max obrotów przez cały dzień to COP trzymał się gdzieś 3.5-4 (pobierała 2kW - dawała 7.9kW ciepła). Gdyby COP miał tak spaść to chyba ja najpierw bym się zalał łzami - a potem bym zamarzł. Na szczęście nie wydarzyło się nic takiego.

Zauważam za to że delta rok temu zasilanie/powrót była 5-6st... teraz ma równe 2 lub poniżej... czyżby faktycznie coś wyschło? :)

True0Man
08-11-2017, 18:46
Moim zdaniem 20 cm to słabo, ale każda firma mnie namawiała właśnie na taką niewielką grubość. Na moje pytanie, ale panie, co z miejscami gdzie są krokwie (20cm)? yyy, damy tam kilka cm.

Jak juz robić to 25-35 cm po całości. I tak najdroższa jest robocizna i za grubszą warstwę nie ma jakieś mega dopłaty a i czasami idzie się z wykonawcą dogadać :)

Ja tych wartości nie wymyśliłem - rozesłałem zapytanie do 3 wykonawców - 2 w excelu przedstawiło symulację że powyżej tych wartości rosną tylko koszty wykonania - a zwrot z oszczędności maleje. Brzmiało sensownie. Jedyne czego żałuję to tego że mogłem lepsze okna dachowe chyba wstawić - te niby nie są złe... ale zawsze można było ciut lepiej.

Tak z ciekawości co Ty masz za dom "202m2 = 480m3" ? Masz 2,4m wysokości? Serio?
Jakie miałeś zużycie za zeszły rok?

kerad85
08-11-2017, 22:42
Jakbyś zobaczył domek Noelia bis 2M to zauważyłbyś, że jest to dom z poddaszem użytkowym. Na dole jest 81 m2 grzanych, reszta jest na górze, gdzie skosy odejmują trochę powierzchni :)

Mi też każdy wykonawca proponował 20 cm, ale co z tego? Skąd te wyliczenia? Sprawdzałeś je w jakimkolwiek programie? Bo mi Asolt przy liczeniu OZC wyliczał kilka różnych opcji i jakoś dziwnie okazywało się, że grubsze ocieplenie dachu jednak wiele daje ...

Najlepsze co byś zrobił to zmniejszenie liczby okien dachowych. Jak zobaczyłem izolacje wokół takiego okna to się przeraziłem. Tego po prostu nie da się dobrze zrobić. Cieszę się, że mam tylko 4 i niestety aż 4 takie okna (mogłem w ścianie szczytowej zrobić normalne okno i zredukować liczbę dachowych do 2.

okobar
09-11-2017, 07:02
Tylko, że oni piszą o gruntówkach gdzie COP 2 nie występuje.....

tłumaczenie nic nie da, Andrzej dużo pisze ale mało czyta :P

okobar
09-11-2017, 07:06
Tak z ciekawości co Ty masz za dom "202m2 = 480m3" ? Masz 2,4m wysokości? Serio?

2,4 to wysoko?
moje schody strychowe sa robione na zamówienie, bo nigdzie nie mogłem znaleźć gotowych na kondygnację wysoką 3.80 m :P

więc np. moja kubatura w stopce jest brana z projektu pierwotnego, gdzie kondygnacje są o jakiś metr niższe :P potem architekt dokonał przeróbek, podwyższył między innymi ścianki kolankowe itp :P
ale wyliczenie kubatury po aktualizacji projektu mam gdzieś w dokumentach budowy i nie chciało mi się szukać jak uzupełniałem stopkę :P więc dane budynku zgarnąłem ze strony archonu :P

rwojtek
09-11-2017, 07:51
2,4 to wysoko?
moje schody strychowe sa robione na zamówienie, bo nigdzie nie mogłem znaleźć gotowych na kondygnację wysoką 3.80 m :P

...

Mógłbym prosić Cię o namiary na firmę, która robi takie wysokie schody? U mnie między garażem a strychem jest 3,85m i nigdzie nie mogę znaleźć takich schodów ani drabiny strychowej.

okobar
09-11-2017, 09:01
Mógłbym prosić Cię o namiary na firmę, która robi takie wysokie schody? U mnie między garażem a strychem jest 3,85m i nigdzie nie mogę znaleźć takich schodów ani drabiny strychowej.

nie pamiętam nazwy firmy, znalazłem na allegro, niestety "nowe allegro" zlikwidowało historię moich zakupów, widzę tylko ogólnie w miarę świeże czyli tak od jesieni 2016, starych zakupów już nie...
schody kupiłem w 2014 roku, o ile pamiętam firma była z Lublina lub okolic
ale szczegółów niestety nie pamiętam

rwojtek
09-11-2017, 09:14
Gdyby coś Tobie się przypomniało proszę o info.
Pozdrawiam.

True0Man
09-11-2017, 17:03
2,4 to wysoko?


Właśnie nie bardzo (sam mam 2m wzrostu)... i tak sobie zacząłem dumać "co to za dom" :)

True0Man
13-11-2017, 18:41
Czy ktoś zna na śląsku firmę która jest w stanie ocenić dom / ocieplenie / instalacje?

Mam zasilanie 28-29 - a temp w środku 23st... zastanawiam się czy to metraż - czy okna - czy coś gdzieś przegapiłem i ciepełko ucieka...

oberwatorPC
13-11-2017, 18:49
Jak masz zasilanie 28C i w domu 23C to jest ok. Teraz sprawdź po 1 nocy ile ci z tego 23C zostanie bez ogrzewania i będziesz wszystko wiedział.

Nie rozumiem nad czym się zastanawiasz chcesz mieć przy 28C zasilania 28C w domu?

Pratchawiec
13-11-2017, 22:12
Czy ktoś zna na śląsku firmę która jest w stanie ocenić dom / ocieplenie / instalacje?

Mam zasilanie 28-29 - a temp w środku 23st... zastanawiam się czy to metraż - czy okna - czy coś gdzieś przegapiłem i ciepełko ucieka...

Witam

Zmierz sobie najprostszym termometrem temp. wylewki.
Zapewne, gdy ją grzejesz, będzie o 1-2 stopnie wyższa niż temp.powietrza.
Temperatura wody grzewczej na powrocie jest zapewne bliższa 23* niż 28.
Coś ten twój dom musi przecież grzać.

Pozdrawiam

Pratchawiec

True0Man
14-11-2017, 16:43
Jak masz zasilanie 28C i w domu 23C to jest ok. Teraz sprawdź po 1 nocy ile ci z tego 23C zostanie bez ogrzewania i będziesz wszystko wiedział.



Miałem tyle niemiłych niespodzianek przy budowie domu, że chciałbym mieć pewność że tutaj wszystko jest ok. Nie liczyłem po budowie jakie jest zapotrzebowanie domu i trochę błądzę po omacku... ASOLT zasypał mnie pytaniami na które nie mam kiedy przygotować rzetelnych odpowiedzi...

W porównaniu do zeszłego roku (zaraz po przeprowadzce) widzę, ze delta ZAS/POWRÓT spadła z 5st do 3st. Więc jest lepiej.

True0Man
14-11-2017, 16:45
Witam

Zmierz sobie najprostszym termometrem temp. wylewki.
Zapewne, gdy ją grzejesz, będzie o 1-2 stopnie wyższa niż temp.powietrza.
Temperatura wody grzewczej na powrocie jest zapewne bliższa 23* niż 28.
Coś ten twój dom musi przecież grzać.


Podłoga jest zauważalnie ciepła. Dzieciak biega boso i jest hepi.
Powrót to = ZASILANIE-3st (+/- 0,5st). Więc chyba nieźle.

maciejos36
14-11-2017, 17:43
Jak szukasz dziur to poszukaj audytora energetycznego z kamerą termowizyjną.

True0Man
14-11-2017, 17:51
Jak szukasz dziur to poszukaj audytora energetycznego z kamerą termowizyjną.

O widzisz... i to jest ktoś dla mnie. Znamy kogoś godnego polecenia na śląsku (okolice katowic)?

K_L
21-11-2017, 20:53
Czy wiecie jak dostać się w SmartHeat do ustawień opcji "wygrzewania jastrychu", żeby sprawdzić jaka jest zadana temperatura maksymalna i okresy grzania?

jgrolik
22-11-2017, 04:37
Do wygrzewania jastrychu dostaniesz się poprzez hasło instalacyjne.

True0Man
24-11-2017, 07:12
Czy wiecie jak dostać się w SmartHeat do ustawień opcji "wygrzewania jastrychu", żeby sprawdzić jaka jest zadana temperatura maksymalna i okresy grzania?

Tam zdaje się temp ustawiana jest na 33st - i działa ciurkiem nawet jak osiągnie jakąś założoną temp powrotu.

jgrolik
28-11-2017, 12:27
Temperatury DZ za ostatni rok przy moim poziomym DZ:
401980

True0Man
30-11-2017, 10:34
Temperatury DZ za ostatni rok przy moim poziomym DZ:
401980

Bardzo fajne. Zdradzisz jakim patentem to mierzysz?

Jak to czytać - w marcu wartość to 2,5 (p1) - czy 7st (p2)?

402077

jgrolik
30-11-2017, 17:17
Bardzo fajne. Zdradzisz jakim patentem to mierzysz?

Jak to czytać - w marcu wartość to 2,5 (p1) - czy 7st (p2)?

402077

Niebieski wykres to temperatura solanki wchodząca na PC. Skala też jest oznaczona niebieskim kolorem (to ta najbardziej po lewej czyli do -10).
Wykorzystałem EasyIoT na Raspbery jako serwer zbierający dane co minutę z pompy oraz wyświetlający w internecie po zalogowaniu się. Jako czujniki temperatury są LM35D skalibrowane na wodę lodową. Mam tam podpięte więcej czujników w tym czujniki otwarcia drzwi i okien. Wszystko chodzi na 2.4 GHz bezprzewodowo. Opisywalem już to wcześniej w tym wątku.

True0Man
01-12-2017, 12:52
No dobra... ale nadal nie potrafię tego przeczytać...

wychodzi że solanka na zasilaniu PC w Marcu miała ile... pik do ~20st?
a wyjscie z PC > GRUNT w tym samym Marcu było ~2-3st?

jgrolik
01-12-2017, 13:04
No dobra... ale nadal nie potrafię tego przeczytać...

wychodzi że solanka na zasilaniu PC w Marcu miała ile... pik do ~20st?
a wyjscie z PC > GRUNT w tym samym Marcu było ~2-3st?

Patrz zawsze na najniższą temperaturę ponieważ te wyższe to po prostu efekt tego ze w kotlowni jest cieplo i jak pompa nie pracuje to czujniki nagrzewają się.
Tak jak zaznaczyles wcześniej.
Z tym ze niebieski wykres to wyjście z pompy a pomarańczowy to wejście na pompe czyli temperatura DZ pod obciążeniem. Z tym że dla jednego i drugiego wykresu są różne skale.
Najwyżej później rozdziele wykresy.
W tej skali to wykresy obrazują temperatury przy ogrzewaniu CWU bo one są zawsze niższe niż dla CO, no i latem było tylko grzanie CWU i chłodzenie domu.
Dla 1 marca jak zaznaczyles to z pompy wychodzilo ok 0 a z DZ wracalo ok 2 C

True0Man
04-12-2017, 07:26
W tej skali to wykresy obrazują temperatury przy ogrzewaniu CWU bo one są zawsze niższe niż dla CO, no i latem było tylko grzanie CWU i chłodzenie domu.
Dla 1 marca jak zaznaczyles to z pompy wychodzilo ok 0 a z DZ wracalo ok 2 C

Dzięki za wyjaśnienia (i cierpliwość).

Powiedz mi tylko - czy 2st z DZ to nie za mało? Gdzie jest przewaga nad PC pow/pow? To normalna sytuacja?
Jaki masz tam grunt?

jgrolik
04-12-2017, 15:18
Dzięki za wyjaśnienia (i cierpliwość).

Powiedz mi tylko - czy 2st z DZ to nie za mało? Gdzie jest przewaga nad PC pow/pow? To normalna sytuacja?
Jaki masz tam grunt?

U mnie jest wilgotna glina.
2 C czy to mało ? Parametry pomp ciepła podaje się zazwyczaj dla warunków B0 W35, czyli przy temperaturze gruntu 2C są to i tak lepsze warunki.
Popatrz na temperatury powietrza wieczorami i w nocy np te które były ostatnio. U mnie na wymienniku jest około 8 C na plusie... widzisz różnicę na sprawności PC PW i GW?
Tylko przez pewien czas temperatura gruntu jest niższa niż powietrza. Jest tak zazwyczaj pod koniec okresu grzewczego, natomiast wcześniej jest sytuacja odwrotna. Dodatkowo jak jest duża wilgotność powietrza to PC PW często się rozmraża co jeszcze bardziej pogarsza sprawność.
Można się kłócić nad wyższością jednej pompy nad drugą. Ostatecznie wybiera osoba wykładająca pieniądze. Nie będę przekonywał ani do jednej ani do drugiej.
Gdy ja miałem się zdecydować to robiłem kalkulacje ile prądu zużyje PC PW i GW u mnie porównanie wyszło na plus GW dlatego taką zainstalowałem. Nie twierdzę że był to najlepszy wybór (ponieważ do kalkulacji nie brałem pod uwagę ogrzewania CWU, tylko samo CO) ale jestem zadowolony.

True0Man
05-12-2017, 07:41
Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienia.

U mnie teraz nowa sytuacja - po okresie przejściowym (+5st - 0st) w domu było zimno. Jak pykło poniżej - to się zrobiło gorąco (mam 23stopnie cały dzień). Pompa pracuje już prawie cały dzień... ustawiłem 19st w szczcie... i 24st poza... i poza zmianą temp powrotu której pompa oczekuje nie zauważam żadnej zmiany w jej pracy.

To normalne?

Krzywa ustawiona
20 - 20
-20 - 35

zastanawiam się czy G12W przy inwerterze ma sens... w zeszłym roku zrywy udało mi się ustawić ale źródło nie działało optymalnie (COP spadał).

magdaseb
05-12-2017, 08:22
Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienia.

U mnie teraz nowa sytuacja - po okresie przejściowym (+5st - 0st) w domu było zimno. Jak pykło poniżej - to się zrobiło gorąco (mam 23stopnie cały dzień). Pompa pracuje już prawie cały dzień... ustawiłem 19st w szczcie... i 24st poza... i poza zmianą temp powrotu której pompa oczekuje nie zauważam żadnej zmiany w jej pracy.

To normalne?

Krzywa ustawiona
20 - 20
-20 - 35

zastanawiam się czy G12W przy inwerterze ma sens... w zeszłym roku zrywy udało mi się ustawić ale źródło nie działało optymalnie (COP spadał).

U mnie inwerter chodzi 24h. Temperatura stała 21*. Zużycie 60% tania / 40% droga. Korzystniej niż w G11.

True0Man
05-12-2017, 16:21
U mnie inwerter chodzi 24h. Temperatura stała 21*. Zużycie 60% tania / 40% droga. Korzystniej niż w G11.

No dobra - na papierze fajnie.

Jakie ustawienia? Jaka krzywa?
G12 czy G12w?

magdaseb
06-12-2017, 06:32
No dobra - na papierze fajnie.

Jakie ustawienia? Jaka krzywa?
G12 czy G12w?

KG 20*- 22*, -20*- 37* G12w. To mój pierwszy sezon i trochę eksperymentuje z KG, ale jedynie w zakresie 1-2*. Chcę uzyskać jak największy COP, jednocześnie przy takiej pracy DZ pracuje stabilnie.. Przy pracy stałej z modulacją spokojnie przekraczam 5,2. jak jeden tydzień puściłem tylko w drogiej, COP spadł do 4,2.

True0Man
06-12-2017, 07:01
Super - i to jest konkret. Krzywą mam tak samo - nawet -20* - 35*

powiedz mi jeszcze jak ustawiłeś sobie temperatury.

Ja mam w tej chwili
22-6 / 13-15: 25 st
6-13 / 15-22: 19st

I trochę mnie dziwi że pompa praktycznie pracuje całą dobę (a jeszcze nie jest tak zimno)... i nigdy nie osiąga założonych przez siebie temp... zawsze gdzieś się zatrzymuje "w drodze do"... w domu jest ciepło ale źródło nie ma kiedy się regenerować... i nie wiem w czym problem.

Korzystasz z maksymalnej wydajności sprężarki czy masz jakieś ograniczenie?

Tego w tych smartheatach nie ogarniam - fabrycznie z 135k są przycięte do 110k - potem na podstawie wprowadzonej temp (np 20st) liczą sobie jaka powinna być temp powrotu. I jej nie osiągają - niezależnie od tego czy jest cieplej czy zimniej na zew. Jak zimniej - podbijają - ale nie dochodzą (żeby na chwilę się choć wyłączyć). Nie mogę tego rozgryźć logicznie....

COP: 5,2 - 5,6

magdaseb
06-12-2017, 07:18
Mam trochę inną PC niż ty, więc i sterownik pewnie ma inne funkcje. Nie podbijam w taniej taryfie. Jak przez tydzień podbijałem to spadł mi COP o 20%, a temperatura nie wzrosła nawet o 1*. Mam ustawioną temperaturę zoptymalizowaną (PC posiada taka funkcję, na podstawie temp zasilania i powrotu OP określa, jak temp jest w domu). Obecnie mam ustawioną na PC 20*, ale w domu dogrzewa do 21*-21,5*. Jak nie dogrzewała, podniosłem KG. 80 % powierzchni sterowane sterownikami pokojowymi, żeby nie przegrzewało.

True0Man
06-12-2017, 12:47
O widzisz to inaczej. Ja nie zdecydowałem się na pokojowe - bezwładność okazała się za duża. Wystarczy że otworzę drzwi w chłodnych pomieszczeniach na 15 min i temp się wyrównuje.

Ale moja pompa podobnie jak Twoja - patrzy na różnicę między zasilaniem a powrotem i w zderzeniu z krzywą oblicza sobie jaka powinna być w domu. Jakiegoś excela popełniłem nawet w tym kierunku - ale nadal nie rozgryzłem dlaczego nie osiąga temp zadanych tylko zawsze utrzymuje jakiś dystans.

To że przy ustawionych 20* masz w środku 21-21,5* to wynika z krzywej. Jak ją ustawisz bardziej płasko to zrówna Ci się do temp zadanej - i krzywa lepiej będzie odzwierciedlać straty budynku.

Skoro nie podbijasz w taniej - to skąd proporcje 60/40 (tania/droga)? Wynika z tego że cały czas pracuje tak samo?

magdaseb
06-12-2017, 13:03
Jest to mój pierwszy sezon. Proporcje 60/40 wskazuję jedynie dla osób, które twierdzą, że przy inwerterach nie warto wchodzić w G12w. Otóż opłaca się, nawet w przypadku takim jak mój, kiedy PC chodzi bez reżimu taryfowego.
Jak już naładuję dom odpowiednią ilością energii, to pewnie wówczas będę mógł jeszcze zmienić zużycia na korzyść II T, ale nie wiem, czy do końca chcę? komfort przede wszystkim...

True0Man
07-12-2017, 06:46
[QUOTE=magdaseb;7571021Proporcje 60/40 wskazuję jedynie dla osób, które twierdzą, że przy inwerterach nie warto wchodzić w G12w. Otóż opłaca się, nawet w przypadku takim jak mój, kiedy PC chodzi bez reżimu taryfowego.[/QUOTE]

No dobra ale jak do tego dochodzisz skoro mówisz, że nie podbijasz w tanich? 60/40 to minimum od którego taka zmiana zaczyna się opłacać - ale co w wypadku kiedy pompa pracuje całą dobę z podobną wydajnością? Wtedy nie ma 60/40.

magdaseb
07-12-2017, 07:01
Są to proporcje z ostatnich trzech miesięcy- tak wychodzi...mimo, że PC pracuje "na okrągło". Być może w nocy (niższa temperatura na zewnątrz), a PC pracuje wg KG, pobiera proporcjonalnie więcej prądu i stąd takie proporcje?

jgrolik
07-12-2017, 17:07
No dobra ale jak do tego dochodzisz skoro mówisz, że nie podbijasz w tanich? 60/40 to minimum od którego taka zmiana zaczyna się opłacać - ale co w wypadku kiedy pompa pracuje całą dobę z podobną wydajnością? Wtedy nie ma 60/40.

Opłacalne jest już nawet 50/50.
60/40 może spokojnie wychodzić ze względu na niższe temperatury w nocy, co zwłaszcza w okresie przejściowym powoduje że za dnia pompa wyłącza się.

True0Man
07-12-2017, 18:05
Opłacalne jest już nawet 50/50.
60/40 może spokojnie wychodzić ze względu na niższe temperatury w nocy, co zwłaszcza w okresie przejściowym powoduje że za dnia pompa wyłącza się.

Przy 50/50 nie może się opłacać - bo różnica szczyt/dół jest większy niż x2.

To ja nie wiem co się stało ale moja najwyraźniej się nie wyłącza... ustawione 19st... w domu 23... krzywa taka jak pisałem powyżej... nie rozumiem dlaczego pompa nie ogarnia zadanego parametru...jeśli przy 19* grzeje to powinna mieć jakąś ostro do góry ustawioną krzywą... ale parametru nie osiąga... coś jest nie tak....

Frustrujące....

okobar
07-12-2017, 22:46
Przy 50/50 nie może się opłacać - bo różnica szczyt/dół jest większy niż x2.

To ja nie wiem co się stało ale moja najwyraźniej się nie wyłącza... ustawione 19st... w domu 23... krzywa taka jak pisałem powyżej... nie rozumiem dlaczego pompa nie ogarnia zadanego parametru...jeśli przy 19* grzeje to powinna mieć jakąś ostro do góry ustawioną krzywą... ale parametru nie osiąga... coś jest nie tak....

Frustrujące....

oczywiscie ze może
taniej taryfy masz 10 godzin 5 dni w tygodniu, czyli 50 godzin
w ciagu tych 5 dni masz 14 x 5 drogiej tj. 70 godzin
ale w taniej ssą wekendy -masz 48 godzin tanich
razem daje to 98 tanich do 70 drogich

a do tego jtanie masz wtedy, kiedy na dworze jest zimniej (noc) co oznacza wiekszą potrzebę grzania :P

True0Man
08-12-2017, 09:32
oczywiscie ze może

No tak - patrząc tylko na "prąd dla pompy" to oczywiście że może... w oderwaniu od normalnego życia i normalnego żużycia prądu w domu przez domowników i takie tam... :)

okobar
08-12-2017, 10:03
No tak - patrząc tylko na "prąd dla pompy" to oczywiście że może... w oderwaniu od normalnego życia i normalnego żużycia prądu w domu przez domowników i takie tam... :)

znów się mylisz :P
u mnie nikt nie żyje według taryf a z efektów jestem zadowolony :P

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7474797#post7474797

ale oczywiście każdy dom jest inny :P

True0Man
08-12-2017, 17:33
znów się mylisz :P
u mnie nikt nie żyje według taryf a z efektów jestem zadowolony :P


Jak zwykle psujesz statystyki :P i jako EXTREMUM powinieneś nie być brany pod uwagę w wypowiedziach na FORUM
(...panie administratorze....)
Ale wynik godny pozazdroszczenia :yes:

I cały czas nie wiem czemu pompa nie ogarnia tego swojego punktu tylko się zatrzymuje. Teraz temp na plusie. A jej wszystko znowu spadło. Mimo że temp do osiągnięcia to już 19*.

Coś jest gdzieś nie tak - i to nie wina domu bo przy -7 potrafi dogrzać do 23* w środku.

Co jeszcze powinienem sprawdzić? Krzywa?

Szlag mnie zaraz trafi...

Garażowiec
08-12-2017, 18:50
Ech opłacalność 2 taryfy .Zrobiłem małe doświadczenie latem tego roku. PC wyłączona dwa pełne miesiące rozliczeniowe z ENNE -a Szczecin . ZmywaRka bardziej w taniej , choć ie 100 % , jak zaszła potrzeba to w drogiej , podobnie pralka . Podzieliłem PLN / KWH z fak i koszt 1 kwh wyszedł 0,52 pln . W normalnej taryfie koszt 1 kwh to u nas 0,58 pln ...

PS .Mnie tam wyniki okobar-a absolutnie nie dziwią , normalne są .

Tomaszs131
08-12-2017, 19:30
Mam podobne spostrzeżenia.

JTKirk
09-12-2017, 08:26
Opłacalne jest już nawet 50/50.


mały offtop - ale nie mogę koło tego przejść obojętnie ;)
wszystko zależy pd konkretnych cen...to dość prosta matematyka :P
jak przechodziłem na G12 (nie było taryfy weekendowej) 7 lat temu, to granica opłacalności u mnie było w okolicy 30% zużycia w taniej taryfie - tzn. gdyby w taryfie G12 zużywać 30% w taniej taryfie, to rachunki byłyby praktycznie identyczne jak przy stosowaniu G11. Przy każdej zmianie cen trzeba to przeliczyć, bo ta granica się zmienia...gdy przeliczałem to bodajże 5 lat temu, to ta granica była już trochę wyżej....

miałem chwilę czasu i zrobiłem prosty arkusz w xls obliczający to - aktualnie ta granica jest u mnie w okolicy 30,8% (przy uproszczonym założeniu, że opłaty stałe są takie same przy taryfie G11 i G12w)
40% zużycia w 2T - to 7,3% oszczędności
50% zużycia w 2T - to 15,2% oszczędności
60% zużycia w 2T - to 23,2% oszczędności
70% zużycia w 2T - to 31,1% oszczędności
80% zużycia w 2T - to 39% oszczędności
90% zużycia w 2T - to 46,9% oszczędności
100% zużycia w 2T - 54,8% oszczędności
w porównaniu do G11
no i przykładowe liczby - zakładając roczne zużycie 8500kwh (takie mam dla całego domu)
50% zużycia w 2T to 665zł oszczędności
60% zużycia w 2T to 1010zł oszczędności
70% zużycia w 2T to 1356zł oszczędności
80% zużycia w 2T to 1701zł oszczędności
w porównaniu do G11

ceny wziąłem z cenników, bo sam mam innego dostawcę
Przy G12w - trzeba się chyba bardzo starać, żeby nie mieć te te 50% zużycia w taniej taryfie - bo np. u mnie tani prąd jest od 22-6+13-15 w tygodniu + wszystkie weekendy + wszystkie dni ustawowo wolne od pracy.


Przy 50/50 nie może się opłacać - bo różnica szczyt/dół jest większy niż x2.

proponuję to przeliczyć dla konkretnych cen :P

okobar
09-01-2018, 11:39
podbijam, bo w tym roku nikt nic nie pisał... :P

magdaseb
09-01-2018, 12:11
podbijam, bo w tym roku nikt nic nie pisał... :P

Może jest tak dobrze, że nie ma o czym pisać...:)

Garażowiec
09-01-2018, 15:11
Przyłączam się jakieś cop-y , zużyte kWh temperatury DZ by się przydały itp

jgrolik
09-01-2018, 19:50
Witam.
To moze ja napisze co u mnie.
Od czerwca mam nowy soft, który osobno zlicza CWU i CO więc.
Średni COP liczony od czerwca:
CWU 3.9
CO 6.8
Chwilowy COP na cele CO na dzień dzisiejszy to 6.3
Temperatura solanki wracająca z DZ 6.0

True0Man
24-01-2018, 14:20
Ja to nie wiem czy mam pisać nawet...
COP: 5.5
CWU: 3.9

pompa pracuje praktycznie cąły czas pobierając 0,7-0,9kW

Odpuściłem zerkanie na licznik zużycia bez końca - w domu jest ciepło - 22-23st co podoba się dzieciakom.

Odkąd zepsuł mi się termometr w domu jestem szczęśliwym człowiekiem.

Cały czas jednak liczę że wynik będzie lepszy niż w 1 roku mieszkania.

jgrolik
24-01-2018, 15:07
Ja to nie wiem czy mam pisać nawet...
COP: 5.5
CWU: 3.9


Od kiedy masz zainstalowany nowy soft ?

jgrolik
24-01-2018, 17:07
Ja to nie wiem czy mam pisać nawet...
COP: 5.5
CWU: 3.9


U mnie na dzień dzisiejszy już tylko :
CO 6.6
CWU 3.9

Więc jeszcze mnie przegonisz :-)

okobar
24-01-2018, 18:58
U mnie na dzień dzisiejszy już tylko :
CO 6.6
CWU 3.9

Więc jeszcze mnie przegonisz :-)

a ja wciąż na starym sofcie :(

True0Man
25-01-2018, 07:20
Od kiedy masz zainstalowany nowy soft ?

Hmmm... jak GHS przyjechał do mnie walczyć z wyłączeniem grzania i włączeniem chłodzenia... czyli może jakoś kwiecień... może trochę później. W każdym razie mówił że podobno byłem jednym z pierwszych "bo wczoraj dostał"... cyferki do których się przyzwyczaiłem zniknęły... za to pojawiły się nowe...

Może jest jakaś jeszcze dodatkowa wersja? Jaką Ty masz?

True0Man
25-01-2018, 07:22
U mnie na dzień dzisiejszy już tylko :
CO 6.6
CWU 3.9

Więc jeszcze mnie przegonisz :-)

z Tobą już się nie bawię :P potem mój dom mi się śni z którego ciepło paruje jak czajnik :P
Do dziś mam manię chodzenia po domu i sprawdzania "która ściana jest chłodniejsza od innej...."

Fakt że nie ma zimy tak naprawdę... ale jest ciepło. Rok temu bywało różnie (pierwszy rok eksploatacji)... pompa prawie odlatywała - a ciepełko raz było - raz nie... teraz stabilnie pracuje i daje radę. Nawet z przyciętymi obrotami (choć dalej wydaje mi się to dziwnym zabiegiem bo nigdy nie osiągnie parametrów)...

True0Man
11-02-2018, 11:25
Jak tam Wasze pompy koledzy?

ja trochę odpuściłem celowanie w tanie okno w ciągu dnia z wyższą temp. Pompa pracuje sobie po cichu przez większą część dnia - i w końcu jest stabilnie ciepło. Nawet jak parę dni było w nocy -10-12st to sobie poradziła bez dramatu.

Dzieciaki na ciepłej podłodze bawią się przy samych oknach.

Co u was?

okobar
11-02-2018, 11:52
a dobrze, ciepło... działa sobie jak chce, z ciut wyzszą zadaną na okna :P 23.3 na gorze, 24.6 na dole w tej chwili...

jgrolik
11-02-2018, 11:53
Jak tam Wasze pompy koledzy?
Co u was?

Tak jak u Ciebie.
Pompa sobie pracuje a ja nie mam czasu ani powodów by do niej zaglądać :-)
Najważniejsze że pracuje, jest ciepło i CWU więc czego trzeba więcej :-)
Od czasu do czasu patrzę online na temperatury na DZ i pobór prądu :-)

True0Man
11-02-2018, 19:33
Tak jak u Ciebie.
Pompa sobie pracuje a ja nie mam czasu ani powodów by do niej zaglądać :-)
Najważniejsze że pracuje, jest ciepło i CWU więc czego trzeba więcej :-)
Od czasu do czasu patrzę online na temperatury na DZ i pobór prądu :-)

No i jaki ten pobór Wam wychodzi? Ja mam teraz ustawione 20/24st - ale krzywej nie ruszałem po update (18/22 i -20/+36). Straciłem cierpliwość do śledzenia tego co się z nią dzieje - a że małe dziecko na pokładzie - to obecne parametry dają mi komfort w domku.

Wyleczony z paranoi "sprawdzę bo może za dużo" czekam na wyrok z elektrowni ;)
(a tymczasem konkurs UE na dofinansowanie 85% do PV :D )

jgrolik
11-02-2018, 20:00
(a tymczasem konkurs UE na dofinansowanie 85% do PV :D )

Takim to dobrze

True0Man
14-02-2018, 10:08
Takim to dobrze

Dobrze to będzie jak wygramy - chętnych jest wielu a środki to zdaje się raptem 74mln.
Z tego co wiem to nie tylko nasza gmina atakuje. Warto poszukać.
85% to już konkret (czyli płacę 15% inwestycji i oczywiście jeszcze VAT 8%)

jgrolik
14-02-2018, 11:04
U mnie gmina tego nie prowadzila, tylko jakaś prywatna firma i dawali teoretycznie 60% dofinansowania, ale jak sobie sam policzyłem koszty elementów to to co oferowali wychodziło że faktycznie dofinansowanie było na poziomie 15% a to już było po prostu naciąganie ludzi.

maciejos36
14-02-2018, 21:13
Co to za konkurs?

NOMIS
15-02-2018, 22:16
Co to za konkurs?

Bardziej kumate gminy załatwiają sobie z różnych programów unijnych pieniądze na wsparcie niskoemisyjnych źródeł energi pt. "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w gminie ...................".
Mieszkaniec gminy musi złożyć odpowiednie dokumenty aby w takim projekcie się załapać. Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne w mojej gminie zakładano przy 15% udziale własnym beneficjenta.
Oczywiście pieniędzy jest określona kwota więc na dofinansowanie załapują się nieliczni. Zwykle ci co jako pierwsi złożyli dokumenty,, a czas zwykle ograniczony jest do 5 dni mają szansę na ekologie.
Dlatego też często nazywa się to konkursem, gdyż w określonym czasie trzeba do gminy dostarczyć odpowiednie dokumenty.
To tak w skrócie. Więcej można doczytać na stronach internetowych gmin.

Arturo72
15-02-2018, 22:47
(a tymczasem konkurs UE na dofinansowanie 85% do PV :D )
Nawet za darmo bym tego nie chciał...

NOMIS
18-02-2018, 22:46
Nawet za darmo bym tego nie chciał...

A ja chętnie wezmę za pół ceny.

True0Man
19-02-2018, 06:59
U mnie gmina tego nie prowadzila, tylko jakaś prywatna firma i dawali teoretycznie 60% dofinansowania, ale jak sobie sam policzyłem koszty elementów to to co oferowali wychodziło że faktycznie dofinansowanie było na poziomie 15% a to już było po prostu naciąganie ludzi.

U nas też jakaś firma "we współpracy z gminą" - ale gmina opłaca cała dokumentację - jest właścicielem instalacji przez 5 lat - jedyny koszt po pozytwnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie to 15% netto instalacji + 8% VAT. W gminie będzie jeden dostawca dla wszystkich. Nie wygląda to źle. Liczyliśmy z kolegą - moim zdaniem warto. Zobaczymy jaki będzie efekt.

True0Man
19-02-2018, 07:00
Nawet za darmo bym tego nie chciał...

...bo po prostu nie wiesz co mówisz. Ale nie szkodzi. Ty nie chcesz - będzie więcej miejsca i grantów dla tych co chcą. A Ty płać 100%. Dla mnie to nie problem.
Szanuję takie postawy :)

Arturo72
19-02-2018, 07:07
...bo po prostu nie wiesz co mówisz. Ale nie szkodzi. Ty nie chcesz - będzie więcej miejsca i grantów dla tych co chcą. A Ty płać 100%. Dla mnie to nie problem.
Szanuję takie postawy :)
Dla mnie estetyka ma priorytet a nie parę groszy mniej.
Nigdy bym nie dał sobie zeszpecic tak dachu także lykajcie ;)

True0Man
19-02-2018, 13:42
Dla mnie estetyka ma priorytet a nie parę groszy mniej.
Nigdy bym nie dał sobie zeszpecic tak dachu także lykajcie ;)

Dach ma z założenia służyć - a nie wyglądać. Ile razy w roku widzisz swój dach? Wybacz ale przy dofinansowaniu na poziomie 85% mówimy o uzyskaniu efektu domu "zeroenergetycznego" - czyli szybko licząc paru tysiom rocznie w kieszeni. Tyle Ty płacisz za możliwość oglądania swojego dachu.

Serio rozumiem to ;)

Arturo72
19-02-2018, 15:48
Dach ma z założenia służyć - a nie wyglądać. Ile razy w roku widzisz swój dach? Wybacz ale przy dofinansowaniu na poziomie 85% mówimy o uzyskaniu efektu domu "zeroenergetycznego" - czyli szybko licząc paru tysiom rocznie w kieszeni. Tyle Ty płacisz za możliwość oglądania swojego dachu.

Serio rozumiem to ;)
Dach widzę 365 dni w roku także odruchu wymiotnego po wpakowaniu tam paneli wolę sobie oszczędzić ;)
Rocznie na c.o zuzywam ok.2000kWh czyli jakieś 600zl,na cwu połowę z tego czyli w 1000zl rocznie się mieszcze z c.o+cwu :)

True0Man
20-02-2018, 09:08
Dach widzę 365 dni w roku także odruchu wymiotnego po wpakowaniu tam paneli wolę sobie oszczędzić ;)
Rocznie na c.o zuzywam ok.2000kWh czyli jakieś 600zl,na cwu połowę z tego czyli w 1000zl rocznie się mieszcze z c.o+cwu :)

Fajnie. Ale nawet przy Twoich niskich kosztach przy założeniu że pomieszkasz tam ze 25 lat mówisz o kwocie 23.000zł. To solidne wakacje - taras - kominek - albo kawałek działki więcej.

Szanuję Twój wybór ;)

maciuspala
21-02-2018, 19:21
Ja bym się nie podniecal tym dofinansowaniem, u mnie w gminie robili zebranie 2 lata temu, ludzie audyty z wlasne pieniądze porobili, a teraz jak dzwoniłem to może coś z tego będzie za rok, może 2-miejsca wszystkie zajęte ale zwalniają się bo ludzie rezygnują, koszty nikt nie wie jakie, co bedzie nikt nie wie wiadomo tylko że się nie oplaca.3 lata temu mieli dotacje na oczyszczalnie biologiczne, papierów na 2 miesiace chodzenia okazja 11 tyś po dotacji a sąsiad w zeszłym roku sam sfinansował, zamówił miejscowego gostka i oczyszczalnie biologiczną zrobił za 9,5 tys bez dotacji i w tym był przewiert pod drogą który sporo kosztował.
Dziękuję za takie dotacje, zarabia audytor i pracownik gminy co siedzi i kawkę pije i narzeka że nie da się.

NOMIS
21-02-2018, 19:34
Ja bym się nie podniecal tym dofinansowaniem, u mnie w gminie robili zebranie 2 lata temu, ludzie audyty z wlasne pieniądze porobili, a teraz jak dzwoniłem to może coś z tego będzie za rok, może 2-miejsca wszystkie zajęte ale zwalniają się bo ludzie rezygnują, koszty nikt nie wie jakie, co bedzie nikt nie wie wiadomo tylko że się nie oplaca.3 lata temu mieli dotacje na oczyszczalnie biologiczne, papierów na 2 miesiace chodzenia okazja 11 tyś po dotacji a sąsiad w zeszłym roku sam sfinansował, zamówił miejscowego gostka i oczyszczalnie biologiczną zrobił za 9,5 tys bez dotacji i w tym był przewiert pod drogą który sporo kosztował.
Dziękuję za takie dotacje, zarabia audytor i pracownik gminy co siedzi i kawkę pije i narzeka że nie da się.

Niestety z tymi projektami UE tak już jest że czekać trzeba nie wiadomo jak długo, Nie wszyscy dostają, bo bardzo łatwo zrobić jakiś błąd formalny, część ma szczęście. Cierpliwości albo za własne środki rozwijać ekologie.

maciuspala
21-02-2018, 19:43
Pytalem o dotacje i dałem sobie spokój, dziś wysłałem zapytanie o 3-kW na początek z późniejszą możliwością rozbudowy.Za własne pieniądze.

True0Man
25-02-2018, 12:07
Ja bym się nie podniecal tym dofinansowaniem...

U nas jest łatwiej - gmina płaci za wszystko - jedyne co trzeba zrobić to wypełnić ankietę - i czekać. Pewnie z rok - ale nic to nie kosztuje. Pogadajcie ze swoją gminą.

I ja się jaram. Już Maryla śpiewała "bo to co nas podnieca - to się nazywa kasa - a kiedy jest dotacja - to prądzik pierwsza klasa...." ;)

Nie obraziłbym się gdyby w skali roku CO+CWU kosztowało mnie... zero... (lub prawie zero).

maciuspala
25-02-2018, 12:21
Ja dotacje gminne odpuscilem szkoda zachodu przynajmniej u mnie, wysłałem zapytanie o Pv do miejscowej dużej firmy, prawue 8 kW za 35 tyś, na dobrych komponentach, pokryje mi to w 100% zapotrzebowanie na energię, może będzie jakaś dotacja w malopolsce, albo dodatkowa promocja bo czasami z czymś takim wyskakują.Mam czas jak nie w tym roku to w następnym.

True0Man
02-03-2018, 07:52
No dobra. Przyszły oczekiwane mrozy... i walka z ciepłem.

Wygląda to tak
408447

Przyznam, że w takie dni w domu jest ~20st...i zauważalnie cieplej trzeba się ubierać.

Do doświadczonych kolegów

Czy to nie jest okoliczność do uruchomienia grzałki żeby nie zabijać źródła?
Jeśli temp zasilania jest tak wysoka (bo max to chyba 35st) - to czy np zmiana pompy z 8kW na 12kW przyniosłaby jakiś zauważalny efekt? Co by się wtedy stało tak naprawdę?
Zdarza mi się czasem sytuacja kiedy wybrane sekcje podłogówki są cieplejsze - a po godzinie chłodniejsze - i z powrotem. Nie ma żadnej reguły. Nawet korytarze w środku domu tak mają. Spotkaliście się z czymś takim?


Tak pro forma:
X1: 18 st
Y1: 22 st
X2: -20 st
Y2: 40 st

Jak Wasze SmartHeaty pracują w taką pogodę?

oberwatorPC
02-03-2018, 08:21
No dobra. Przyszły oczekiwane mrozy... i walka z ciepłem.

Wygląda to tak
408447

Przyznam, że w takie dni w domu jest ~20st...i zauważalnie cieplej trzeba się ubierać.

Do doświadczonych kolegów

Czy to nie jest okoliczność do uruchomienia grzałki żeby nie zabijać źródła?
Jeśli temp zasilania jest tak wysoka (bo max to chyba 35st) - to czy np zmiana pompy z 8kW na 12kW przyniosłaby jakiś zauważalny efekt? Co by się wtedy stało tak naprawdę?
Zdarza mi się czasem sytuacja kiedy wybrane sekcje podłogówki są cieplejsze - a po godzinie chłodniejsze - i z powrotem. Nie ma żadnej reguły. Nawet korytarze w środku domu tak mają. Spotkaliście się z czymś takim?


Tak pro forma:
X1: 18 st
Y1: 22 st
X2: -20 st
Y2: 40 st

Jak Wasze SmartHeaty pracują w taką pogodę?

Przy takiej temperaturze zasilania przy -10C na zewnątrz bardziej bym się zainteresował izolacją domu .

okobar
02-03-2018, 08:31
Przyznam, że w takie dni w domu jest ~20st...i zauważalnie cieplej trzeba się ubierać.

Do doświadczonych kolegów

Czy to nie jest okoliczność do uruchomienia grzałki żeby nie zabijać źródła?
Jeśli temp zasilania jest tak wysoka (bo max to chyba 35st) - to czy np zmiana pompy z 8kW na 12kW przyniosłaby jakiś zauważalny efekt? Co by się wtedy stało tak naprawdę?
Zdarza mi się czasem sytuacja kiedy wybrane sekcje podłogówki są cieplejsze - a po godzinie chłodniejsze - i z powrotem. Nie ma żadnej reguły. Nawet korytarze w środku domu tak mają. Spotkaliście się z czymś takim?


Tak pro forma:
X1: 18 st
Y1: 22 st
X2: -20 st
Y2: 40 st

Jak Wasze SmartHeaty pracują w taką pogodę?

ja wciąż walczę bo w domu mam za ciepło :P
dół 24 stopnie, góra 22 średnio
nie chce mi się bawić rotametrami, więc obniżam temperaturę na PC :P
ale pompa uparta i grzeje dalej...

co do Twojej listy
ad1. ja mam wyłączoną i na razie nie widze powodu do włączenia
ad2. nie wiem :)
ad3. nie spotkałem się z czymś takim

tu fragment mojego postu z zużycia pradu z wczoraj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page572

oberwatorPC
02-03-2018, 13:04
ja wciąż walczę bo w domu mam za ciepło :P
dół 24 stopnie, góra 22 średnio
nie chce mi się bawić rotametrami, więc obniżam temperaturę na PC :P
ale pompa uparta i grzeje dalej...

co do Twojej listy
ad1. ja mam wyłączoną i na razie nie widze powodu do włączenia
ad2. nie wiem :)
ad3. nie spotkałem się z czymś takim

tu fragment mojego postu z zużycia pradu z wczoraj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page572

A przy jakiej temperaturze zasialania masz te 24C ?

NOMIS
02-03-2018, 13:17
ja wciąż walczę bo w domu mam za ciepło :P
dół 24 stopnie, góra 22 średnio
nie chce mi się bawić rotametrami, więc obniżam temperaturę na PC :P
ale pompa uparta i grzeje dalej...

co do Twojej listy
ad1. ja mam wyłączoną i na razie nie widze powodu do włączenia
ad2. nie wiem :)
ad3. nie spotkałem się z czymś takim

tu fragment mojego postu z zużycia pradu z wczoraj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du/page572

Chciałbym mieć takie problemy, lubię ciepełko w domu.

okobar
02-03-2018, 22:12
A przy jakiej temperaturze zasialania masz te 24C ?

408497

True0Man
03-03-2018, 09:57
Przy takiej temperaturze zasilania przy -10C na zewnątrz bardziej bym się zainteresował izolacją domu .

Takie parametry mam dzięki bogu przy -16st - -20st. Nie są to normalne warunki - ale faktycznie nie wygląda to dobrze.

Zauważyłem inny dziwny efekt. Jak na parterze zakręcę na moment jakąś pętlę z korytarza czy małej łazienki - to w całym domu robi się cieplej. Pętle losowo mogę przykręcać i efekt jest taki sam. Czy to może znaczyć że poruszam się gdzieś na granicy mocy pompy obiegowej? w sensie przy większym metrażu większy opór i reszta się schładza - coś w tym stylu? Dobrze myślę?

W międzyczasie dwa kolejne gniazdka trzeba uszczelniać bo "ciągną ciepło"... rok temu docieplanie progów - teraz gniazdek - i jeszcze okno w kuchni. Wszystkie są ok - ale meble pod tym jednym są zimne jak za czasów komuny. Ot "fachowcy" :(

True0Man
03-03-2018, 09:57
408497

I jaki przy tym notujesz powrót?

okobar
03-03-2018, 20:13
I jaki przy tym notujesz powrót?

408520

kerad85
03-03-2018, 20:33
Kurcze, u mnie teraz powrót to max. 25,2*C. Spora różnica, ale temperatura w domu ustawiona na 22*C

True0Man
06-03-2018, 09:24
408520

Delta 3,5st... fajnie. U mnie równe 5st. Choć tylko przy niskich temperaturach bo normalnie 3-4st max.

Niemniej chyba faktycznie z pianką trzeba się przejść po domu i ogarnąć skąd może wiać.

Andrzej5101
06-03-2018, 09:56
Warto ogarnąć skąd może wiać ;
408681

True0Man
07-03-2018, 16:14
Warto ogarnąć skąd może wiać ;
408681

To trzeba trzeba... powierzchnia spora... moja delta wydaje się sensowna (to znaczy jak rozumiem że w powierzchni grzewczej nie mam mostków)... więc pozostaje kwestia tego co się dzieje z powietrzem kiedy już jest w środku... przy oknach dachowych mam wyraźnie chłodniej... zaczynam się obawiać że zostały może źle zamontowane (mój developer okazał się mało solidny więc mnie to nie zdziwi...).

maciejos36
14-03-2018, 13:38
Jak oceniacie współpracę z GHs? Może być priv. Musze kogoś wybrać i nie mogę się zdecydować.

jgrolik
14-03-2018, 16:04
Jak oceniacie współpracę z GHs? Może być priv. Musze kogoś wybrać i nie mogę się zdecydować.

Ja polecam. Z resztą jak poczytasz troche forum to nie tylko ja.

okobar
10-07-2018, 07:35
jaka cisza... normalnie wszystko działa jak trzeba i ogólny brak problemów...

jgrolik
10-07-2018, 17:09
Żebyś nie wykrakał.
Pochwal się jaki masz JAZ(SCOP)dla CO i CWU

okobar
11-07-2018, 07:24
Żebyś nie wykrakał.
Pochwal się jaki masz JAZ(SCOP)dla CO i CWU
https://1drv.ms/u/s!AiC8LfIRsRcyh-pJiwR7nctWjgrEeQ

jgrolik
11-07-2018, 21:38
A to mnie zabiłeś :-D COP 29 :-)
To chyba przy pasywnym chłodzeniu ?

okobar
11-07-2018, 21:41
pewnie tak, nie mam nowego oprogramowania więc sterownik pokazuje łącznie całość :P

chyba :)

drza
19-07-2018, 11:08
Witam po długiej przerwie. Mogę się pochwalić swoimi wynikami zużycia prądu przez mojego Smartheata.
Ogólnie od września do teraz podlicznik pokazuje zużycie 2660 kW. W moim rejonie zima jest zawsze trochę ostrzejsza i w tym roku też tak było. w Lutym i Marcu były temperatury po -15 st przez ok 2-3 tygodnie. Za te dwa miesiące przyszedł mi rachunek za prąd: 500zł. To jest rachunek za zużycie prądu w całym domu, a wszystko w domu mam na prąd, nie mam gazu. Temperatura w domu 20 st. Nie jest to wysoka wartość, ale mi to odpowiada. Czasami paliłem w kominku dla klimatu. Podsumowując jestem bardzo zadowolony z działania pompy i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zużyciem. Cieszę się, że zdecydowałem się własnie na tą pompę a nie na pompę on/off.Średni COP dla CO to aż 5,3. Podejrzewam, że tu może być małe przekłamanie po stronie sterownika pompy:)

drza
10-09-2018, 08:55
Mam pytanie do użytkowników pompy Smartheat. Jaką taryfę polecacie G12w czy G13? Wiadomo, że nasza pompa jest inwerterowa, a to oznacza, że nie grzeje tylko w taniej taryfie, ale też sporo w drogiej. Do tej pory miałem taryfę G12 i teraz chcę przejść na G12W, ale zastanawiam się także nad G13. Macie może porównanie?

Andrzej5101
10-09-2018, 09:11
Zobacz tu; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342866-Czy-grza%C4%87-w-trzech-strefach-czyli-o-G13-dyskusja/page3

okobar
11-09-2018, 07:55
Mam pytanie do użytkowników pompy Smartheat. Jaką taryfę polecacie G12w czy G13? Wiadomo, że nasza pompa jest inwerterowa, a to oznacza, że nie grzeje tylko w taniej taryfie, ale też sporo w drogiej. Do tej pory miałem taryfę G12 i teraz chcę przejść na G12W, ale zastanawiam się także nad G13. Macie może porównanie?

mam g12w, wcześniej miałem g11, nie używam g13 więc co bym nie napisał to nie będzie obiektywne :)

okobar
20-11-2018, 14:38
i jak, jakieś problemy? bo u mnie spokojnie sobie działa bezproblemowo....

drza
21-11-2018, 11:37
i jak, jakieś problemy? bo u mnie spokojnie sobie działa bezproblemowo....

U mnie też działa bez problemów. Rachunki za prąd tak niskie, że ciężko uwierzyć. Na tą chwilę uważam, że ta pompa to była moja najlepsza decyzja przy budowie domu:) Miałem brać Stiebel Eltron WPC 07, ale w ostatniej chwili zmieniłem na Smartheat i jestem bardzo zadowolony. A pomyśleć, że chciałem montować ekogroszek :no: Polecam:)

jgrolik
21-11-2018, 17:50
Ja też bardzo polecam.
Jak policzyłem ile płaciłbym za prąd gdybym miał przepływowe ogrzewacze wody to ... zbankrutowałbym przy moich kobietach :-)

True0Man
20-05-2019, 08:18
Witam kolegów,

dawno mnie nie było bo i wszystko działało. Do wczoraj. Pompa nagle przestała reagować - i pojawiło się na niej kilka błędów - dopiero 3-4 restart pomógł - ale wywala bład grzałki. Wiecie co to w praktyce wszystko może oznaczać?

Będę wdzięczny za sugestie....

430525

okobar
20-05-2019, 09:37
niestety nie spotkałem się z takim błędem. Jedyne co przychodzi do głowy, to telefon do Tomka

jedyne co widzę, to to że problem dotyczy zaworów. Ale nie mam pojęcia o co chodzi

True0Man
20-05-2019, 09:45
Jedyne co przychodzi do głowy, to telefon do Tomka


Jak zwykle mocno zajęty a nie chcę mu zawracać głowy pierdołami - możę to nic takiego. Przy okazji jednak zauważyłem że ciśnienie podłogówki spadło do zera....
430534

Ale nie widzę żeby coś gdzieś ciekło... a w domu cały czas ciepło (wg ustawień)...

okobar
23-05-2019, 10:14
napisz proszę, jak się problem rozwiąże...

True0Man
23-05-2019, 11:10
napisz proszę, jak się problem rozwiąże...

Jasne, że dam znać. Na razie po jednym z którychś restartów z rzędu po uwagach Tomasza pompa wygenerowała ciśnienie w zbiorniku do 0.5 - i na tej podstawie grzeje CWU - w domu nadal ciepło - wywala błąd tylko grzałki dodatkowe.

Czekam na serwisanta, który ma doprowadzić ciśnienie do ładu - ale akurat trafiłem na gorący okres w GHS - choć Tomasz bardzo zaangażowany i cierpliwie odpowiada na smsy i przez telefon próbuje pomóc marudnemu klientowi. Żeby kurde inni moi wykonawcy w trakcie budowy byli tak zainteresowani....

Będę informował na bieżąco jak sytuacja się skończy.

creative_21
08-06-2019, 18:06
Jasne, że dam znać. Na razie po jednym z którychś restartów z rzędu po uwagach Tomasza pompa wygenerowała ciśnienie w zbiorniku do 0.5 - i na tej podstawie grzeje CWU - w domu nadal ciepło - wywala błąd tylko grzałki dodatkowe.

Czekam na serwisanta, który ma doprowadzić ciśnienie do ładu - ale akurat trafiłem na gorący okres w GHS - choć Tomasz bardzo zaangażowany i cierpliwie odpowiada na smsy i przez telefon próbuje pomóc marudnemu klientowi. Żeby kurde inni moi wykonawcy w trakcie budowy byli tak zainteresowani....

Będę informował na bieżąco jak sytuacja się skończy.

I jak się zakończyłą sprawa ?

zastanawiam się właśnie miedzy Buderusem WPS a SmartHeatem z firmy GHS Ruda

jak wygląda sterownik w Smart Heat jest dość rozbudowany można sterować taryfami ?



daj znać co i jak ;)

True0Man
12-06-2019, 09:17
No więc tak.


Przyjechał serwis GHS
otworzył pompę i uzupełnił ciśnienie w podłogówce (mogło spaść przy zmianie sezonu albo przerwie w pracy pompy - cięzko powiedzieć)
Zrestartował
Działa jak malina (grzeje...chłodzi...wiąże krawaty....)

Reasumując:
Dzięki kumatemu serwisowi GHS pompa wróciła do formy bez żadnych wielkich napraw. Żadnych błędów - nic. Serwisant powiedział, że w razie usterki pompa sobie odłączy co trzeba żeby nie doszło do dalszych uszkodzeń bo jest taka "mundra".

Jako użytkownik jestem hepi - w gorące dni chłodzenie to rewelacyjna sprawa (dzieciaki kochają chłodną podłogę) - jak zimno to grzeje... 8kW i ponad 200m2 domu... daje radę. Gdybym nie sprawdził sam to bym nie uwierzył.

Jak ktoś ma szczegółowe bardziej pytania to śmiało - postaram się odpowiedzieć.

True0Man
12-06-2019, 09:23
jak wygląda sterownik w Smart Heat jest dość rozbudowany można sterować taryfami ?

daj znać co i jak ;)

Ogólnie z mojego doświadczenia to GHS jest w porządku - nie rozwodzi się za dużo - nie opowiada bajek - nie marnuje czasu - po prostu wpada - robi - działa - amen. Mi przez pierwszy rok odpowiadał na SMSy nawet o północy bo wariowałem jak ustawić pompę "najlepiej" (zresztą zobacz początek tego wątku ze mną).

Dziś wyluzowałem - wszystko działa - i jest super. Rachunki za prąd też są super przy G12w. Pompe możesz sobie ustawić np. że ma grzać bardziej w tanich taryfach (przedziały czasowe). I luz.

To po prostu działa i robi to co powinno. GHSa polecam każdemu kto buduje dom. Tak po prostu.

okobar
16-09-2019, 10:58
dziś w nocy moja pompa rozpoczęła sezon grzewczy :P

miałem ustawione że jak spadnie poniżej 10 stopni na minimum 5 godzin :P
no i się włączyła :P

bpiter79
18-04-2020, 10:41
Witam wszystkich.

Przymierzam się do instalacji PC (znaczy się nie ja, ale szukam firmy). Z tego co czytam, to jesteście zadowoleni z pompy SmartHeat oraz z firmy GHS. Czy coś się zmieniło na minus? Pompy działają? Polecacie zestaw SmartHeat + GHS?

okobar
18-04-2020, 20:36
doberek

czy pompka działa? działa
od 2014 jesieni wciąż działa

i wciąż jestem zadowolony

a co do reszty pytań

czy polecam GHS? niezmiennie tak, to był dobry wybór

czy polecam SMartheata? no nie mam porównania, bo mam tylko jedną pompę
działa, robi co ma robić, rachunki nie za duże... co mogę chcieć więcej? z tym że to model sprzed paru ładnych lat
może teraz GHS ma w ofercie coś nowszego/lepszego/skuteczniejszego? zadzwoń do nich i zapytaj :)

ja z czystym sumieniem mogę polecić, zarówno ekipę jak i sprzęt :)

True0Man
09-01-2021, 11:49
Hej Smartheatowcy!!

Jak tam Wasze pompy? Ja niestety borykam się z problemami - zauważyłem, że średnio co rok od instalcja (dokładnie) moja pompa wywala takie oto błędy

451843

Czasami razem z tym pakietem pojawia się taki
451844

Wszystko sobie działa - i nagle po równych 12mc - BACH! Serwis szybko ogarnął kody błędów i mówi, że to płyta główna - tylko, że koszt jest kosmiczny.

Tomek z GHS zasugerował, że to może jakieś "filtry" - więc czekam na przegląd. Choć jestem po gwarancji - to jeśli dokładnie te same usterki pojawiały się już po pierwszym roku działania - to chyba powinna być wymieniona na początku kiedy usterki się pokazały. Ot płyta główna jak każdy element - mogła wyjść wadliwa w produkcji. Zdarza się. To niczyja wina.

Na razie jednak dzieją się dwie rzeczy:

Pompa potrafi działać bez wyraźnego problemu 2-3 dni...
...po czym bez ostrzeżenia wchodzi w tryb SAFE i wypluwa błędy...
...i raz po prostu przestaje działać...
...a raz przestaje działać - i pobór prądu jest kosmiczny (choć nie wiem na co spożywkowany bo grzałkę mam wyłączoną)



No i tak to...

Oczywiście zajrzałem do samej pompy bo może jakaś wtyczka się poluzowała... ale wszystko wygląda solidnie umocowane - nie ma żadnych luzów czy czegokolwiek innego co mogłoby wyglądać na "wypadnięcie". Na dotykanie czegokolwiek oczywiście się nie odważyłem.

Te błędy podobno mogą mówić o nieszczelnym układzie chłodzenia - ale czy to możliwe, że wykłada się co rok (z dokładnością do 2 dni). Zobaczymy co powie serwis.

Czy spotkaliście się z czymś takim?

Przy okazji czy ktoś z kolegów mógłby mi podać domyślne wartości krzywych grzewczych? Z góry dziękuję

bobrow
09-01-2021, 14:44
Witam,
jak już w grę wchodzi zakup nowej płyty głównej , to może warto wymienić w tej starej płycie wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu.
Trzeba tylko pamiętać ,aby były o takiej samej impedancji i temp -sama pojemność to nie wszystko.
Ja tak "uratowałem" swój 10 letni TV.
Powodzenia

True0Man
09-01-2021, 16:02
Witam,
jak już w grę wchodzi zakup nowej płyty głównej , to może warto wymienić w tej starej płycie wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu.
Trzeba tylko pamiętać ,aby były o takiej samej impedancji i temp -sama pojemność to nie wszystko.
Ja tak "uratowałem" swój 10 letni TV.
Powodzenia

...na razie na hasło "a może naprawić" serwis stwierdził, że są "nienaprawialne i się je po prostu wymienia - a że drogie - no cóż..." ;)

bobrow
09-01-2021, 16:13
...na razie na hasło "a może naprawić" serwis stwierdził, że są "nienaprawialne i się je po prostu wymienia - a że drogie - no cóż..." ;)

Poszukaj dobrego elektronika-z zasady serwisy autoryzowane nie naprawiają płyt sterowniczych , tylko je wymieniają.
Pół biedy jak trafią z diagnozą- i nie dotyczy to tego przypadku , tylko ogólnie...
Tu nie jest potrzebna "wiedza tajemna o tej PC"

True0Man
09-01-2021, 16:34
Poszukaj dobrego elektronika-z zasady serwisy autoryzowane nie naprawiają płyt sterowniczych

No tak wiem - tak chciałem temat ogarnąć - ale na razie chętnych brak - a PC bez płyty... to zimno w tyłek - z marudną żoną na pokładzie to ciężka sprawa ;)

wihajster
09-01-2021, 17:01
A dlaczego uparliście się na płytę? Skąd taka diagnoza?
Może na przykład przetwornik ciśnienia wysiadł albo zwyczajnie nie łączą przewody na kostce? Nie znam tych pomp, w życiu takiej na oczy nie widziałem ale konstrukcja jest taka sama jak innych producentów z elektronicznym zaworem rozprężnym.
Moja rada poczekaj na serwis niech sprawdzą. Wyciąganie płyty i zawożenie do speca od RTV jest bez sensu na tym etapie. Zakładając że tam jest jedna płyta w pompie bo bywają urządzenia gdzie jest ich pięć, sześć...

oberwatorPC
09-01-2021, 17:03
Na zdjęciu masz błąd niskie ciśnienie czyli przepływ na dolnym źródle słaby a to może być spowodowane brudnym filtrem lub niesprawną pompą obiegową.

True0Man
09-01-2021, 17:24
Na zdjęciu masz błąd niskie ciśnienie czyli przepływ na dolnym źródle słaby a to może być spowodowane brudnym filtrem lub niesprawną pompą obiegową.

O widzisz - i to może być celna uwaga. Bo serwis jak usłyszał kody błędów to stwierdził "to płyta". Ale potem Tomek zareagował i powiedział "spokojnie Panowie - może to kwestia filtra do wymiany? to nie musi być płyta". Liczę na to, że okaże się iż to po prostu jakiś filtr.

A z ciekawości - jakie macie ciśnienie na podłogówce? 2bary?

True0Man
09-01-2021, 17:24
A dlaczego uparliście się na płytę? Skąd taka diagnoza?
Może na przykład przetwornik ciśnienia wysiadł albo zwyczajnie nie łączą przewody na kostce? Nie znam tych pomp, w życiu takiej na oczy nie widziałem ale konstrukcja jest taka sama jak innych producentów z elektronicznym zaworem rozprężnym.
Moja rada poczekaj na serwis niech sprawdzą. Wyciąganie płyty i zawożenie do speca od RTV jest bez sensu na tym etapie. Zakładając że tam jest jedna płyta w pompie bo bywają urządzenia gdzie jest ich pięć, sześć...

Jest jedna. CAREL zdaje się. OEM.

cezary.pl
09-01-2021, 23:09
A z ciekawości - jakie macie ciśnienie na podłogówce? 2bary?

2 bary, aby zabezpieczyć pompki cyrkulacyjne przed zjawiskiem kawitacji.

True0Man
11-01-2021, 07:57
2 bary, aby zabezpieczyć pompki cyrkulacyjne przed zjawiskiem kawitacji.

Ok to może laickie pytanie
Po instalacji miałem równe 2 bary. Chwilę potem spada spada spada... więc uzupełniłem - ale że restartuję teraz pompę dość regularnie to zauważyłem, że kiedy pompa nie pracuje - ciśnienie spada ~ -0,4b. Kiedy pompa działa - wraca do 2 barów.

To normalny efekt?

_John
11-01-2021, 18:52
mówi, że to płyta główna - tylko, że koszt jest kosmiczny.
A ile to jest "kosmicznie"?
Ciekaw jestem co droższe, płyta w Alfaco czy 10 min pracy przy komputerze by wgrać nastawy.

True0Man
11-01-2021, 20:15
A ile to jest "kosmicznie"?
Ciekaw jestem co droższe, płyta w Alfaco czy 10 min pracy przy komputerze by wgrać nastawy.

No ale chwila - jeśli usterka jest tak jak mówi serwis - związana z płytą główną bo jakieś elementy się "przegrzewają podobno" - to potrzebna jest nowa płyta.
10 min pracy przy komputerze niewiele zmieni - bo trzeba mieć firmware.
Masz doświadczenie w takich operacjach?

A tak z ciekawości którą wersję oprogramowania macie w swoich pompach?

_John
11-01-2021, 21:12
Wyświetlacz jest firmy Carel, sterownik zapewne też.
Do Carela części kupuje się w Alfaco.
Oprogramowanie do wgrywania softu jest darmowe.
Pytanie za 100 punktów: Czy Smartheat takie oprogramowanie udostępnia.
Zakładam, że nie - bo właśnie dzięki temu mogą Ci sprzedać płytę główną za 5 razy wyższą cenę.

Usterki w automatyce Carela z powodu "przegrzewania" komponentów - to naprawdę rzadkość.

True0Man
12-01-2021, 09:19
No dobra... to sytuacja wygląda tak:

Serwisant przyjechał i wykonał drobiazgowy przegląd
Przejrzał wszystkie filtry - stwierdził że wymiana nie jest potrzebna
Stan pompy ocenił jako bardzo dobry
Potencjalna przyczyna usterek - wadliwa / usterka płyta główna albo przegrzewanie się elementów które są "zbyt blisko siebie na płycie" i powodują błędy w działaniu zaworów
Sprawdził ciśnienie źródła dolnego - jest prawidłowe
Pompa po restarcie działała dobę
i w ogóle przestała się uruchamiać


Co dalej:
Jestem w kontakcie z Tomkiem, który próbuje jeszcze znaleźć możliwą inną przyczynę usterki. Jeśli się nie uda zwrócimy się do producenta o wymianę płyty w ramach gwarancji skoro usterki ujawniły się w rok po uruchomieniu pompy - potem po kolejnym roku - i teraz po kolejnym 1.5 roku.

Wady się zdarzają i nie muszą być efektem eksploatacji. Cały czas jesteśmy zadowoleni ze SmartHeata, który mimo niedużej mocy (8kW) ogrzewa nasz 200m dom.

okobar
14-01-2021, 22:40
napisz mi proszę wiadomość prywatną, jaki to ten kosmiczny koszt... bo zaczynam się bać

True0Man
15-01-2021, 08:01
napisz mi proszę wiadomość prywatną, jaki to ten kosmiczny koszt... bo zaczynam się bać

Hej,

na razie GHS stara się wykluczyć wszystkie inne scenariusze, które mogą mieć miejsce u mnie. Na chwilę obecną wygląda na to, że czekamy na płytę główną do wymiany. Ot złośliwość przedmiotów martwych. Dam Wam znać jak cała przygoda się skończyła - ale jeśli do tej pory współpraca była ok - to i teraz nie przewiduję jakichś przykrych niespodzianek.

_John
15-01-2021, 18:48
Tylko tej "uszkodzonej" nie oddaj !
Daj znać jak się skończy temat.

True0Man
19-01-2021, 18:07
Tylko tej "uszkodzonej" nie oddaj !
Daj znać jak się skończy temat.

No jeśli to będzie wymiana gwarancyjna to pewnie GHS musi tą moją oddać producentowi - a ja nie mam do niej żadnych prawd bo dostanę nową (na gwarancji) więc nie mogę jej "sobie zatrzymać". Na razie czekam na serwis.

True0Man
04-02-2021, 16:54
No to dobra. Skoro obiecałem to piszę.

Sytuacja wygląda tak:

Serwisant przyjechał 27.01...
...wymienił jedną płytę główna na drugą (niestety już nie w ramach gwarancji bo termin minął - ale udało się znaleźć podobny model)...
...wgrał aktualne oprogramowanie 4.2.35 a...
...z rozpędu wyłączył czujnik pokojowy...(już działa!)
...zniknęło też zliczanie eneregii JAZ HEAT / JAZ CWU (ktoś wie jak ten ekran przywrócić?)
...i po konfiguracji od zera pompa zadziałała...


...do 28.01 kiedy to działać przestała. Od tamtej pory wysypuje błędy na lewo i prawo. Zaliczyłem chyba już każdy możliwy komunikat.

Niektóre są ciekawe - ot tu
452676
(a dla niewtajemniczonych nie mam solar opcji - i jest to wyłączone)

Są również inne...
452677

Ale pojawił się też jeden zupełnie nowy...
452678

Pytania do bardziej wtajemniczonych:

Gdyby ktoś potrafił mi odszyfrować co to może znaczyć byłbym zobowiązany.
Czy "myszka do wgrywania oprogramowania" to jakiś drogi wynalazek? Oprogramowanie można ściągnąć...
Czy zmieniacie P na PI lub PID?



...i tak to... poratujecie koledzy? :(

True0Man
08-02-2021, 11:32
...walki ciąg dalszy - ale są jakieś wnioski.

Pompa sobie pracuje - w związku z mrozami parametry trochę spadły - ale chyba nie ma dramatu. Zastanawiają mnie jednak takie okoliczności przyrody:

temp źródła - 0st
temp. ssania: 2st
COP: 4.6-4.8
Typ sterowania: P lub PID



I teraz tak:

Pompa regularnie się wiesza...
...pokazuje błąd 13/51 (wys./nisk. ciśnienie)
...ale w cyklu pracy temp. gazu rośnie... raz szybciej - raz wolniej - ale rośnie...
...cykl się kończy kiedy temp B9 osiąga temp graniczną (zdaje się 115st)
...albo kiedy inwerster dobije do 74st (bo się nie chłodzi w żaden sposób)


Tak to wygląda w realu:
452798

No i teraz pytanie:

Co może powodować wzrost tego ciśnienia?
Czemu pompa nie kończy cyklu grzania (między CO/CWU przełącza się praktycznie z marszu i nie ma przestoju nawet 1s)?



Scenariusz jest taki, że wiesza się na ogół między grzaniem CWU a przełączeniem na CO (bo CWU powoduje wzrost "temg gazu tłoczonego").

Próbowałem zmieniać ustawienia grzania i CWU... ale nie widzę żadnej logicznej korelacji z tym co pompa faktycznie robi.

CIEKAWOSTKA!!
Co Wasza pompa robi kiedy... nic nie robi? W sensie osiągnie założone parametry - z wyznaczonym zapasem...i co wtedy? Moja z reguły się wyłączała jako "stadby" albo "tryb gotowości". Po wymianie płyty... nigdy nie idzie spać. Wygląda to tak
452803

Sprawdzałem na liczniku - poboru faktycznego nie ma - ale pompa pokazuje coś takiego. Oczywiście nie pracuje.
Spotkaliście się z czymś takim?

Zigobar
08-02-2021, 18:26
True0Man
Nic nie piszesz na temat temperatur DZ i GZ przed i po awarii. Masz tam jakieś termometry?
4,3kW to najwyższa zarejestrowana moc pobierana?
Jeśli zarówno moc pobierana, temperatura na tłoczeniu (118,4*C) i (prawdopodobnie) ciśnienie za sprężarką osiągają wartości graniczne to (zakładając prawdziwość wartości wyświetlanych) należy się upewnić, że nie dochodzi np. do chwilowych zaników (lub znacznego spadku) przepływu wody przez skraplacz.

Napełnij prawidłowo układ GZ do 2bar (skoro tyle było na początku), wymuś pracę (na początek) z podłogówką i obserwuj:
- temperatury GZ
- temperaturę na tłoczeniu
- moc pobieraną
Jeśli błędy się nie pojawią - przetestuj grzanie CWU.

True0Man
12-02-2021, 14:28
True0Man
Nic nie piszesz na temat temperatur DZ i GZ przed i po awarii. Masz tam jakieś termometry?
Chyba jakieś mam - ale po ostatnim miesiącu nie umierałbym za ich wskazania. Po awarii kiedy pompa staje - to "temp gazu tłoczonego" gwałtownie spada - reszta stabilnie (zasilanie/powrót). Pompa prawidłowo reaguje na "temp powrotu" i po chwili uruchamia proces grzania... i o ile "temp gazu tłoczonego" nie urośnie nie wiadomo jak - to sobie działa. Nawet zgodnie z planem. Chyba, że źle Cię zrozumiałem - ale uczę się na piechotę :(


4,3kW to najwyższa zarejestrowana moc pobierana?
Tego chyba nie rozumiem... pompa max pobiera 2.2kW - co przy średnim COP na poziomie ~4.1 daje trochę ponad 8kW ciepła. Czy coś źle zrozumiałem?



Jeśli zarówno moc pobierana, temperatura na tłoczeniu (118,4*C) i (prawdopodobnie) ciśnienie za sprężarką osiągają wartości graniczne to (zakładając prawdziwość wartości wyświetlanych) należy się upewnić, że nie dochodzi np. do chwilowych zaników (lub znacznego spadku) przepływu wody przez skraplacz.

Też mi przyszło to do głowy - bo przecież ciśnienie i temp do pary = zator. Ale filtr wygląda tak
452999



Napełnij prawidłowo układ GZ do 2bar (skoro tyle było na początku), wymuś pracę (na początek) z podłogówką i obserwuj:
- temperatury GZ
- temperaturę na tłoczeniu
- moc pobieraną
Jeśli błędy się nie pojawią - przetestuj grzanie CWU.


Bardzo dziękuję za wskazówki. Tak spróbuję zrobić i podzielę się doświadczeniem.

W MIĘDZYCZASIE...

Skontaktowałem się z producentem! Bardzo mili (i przede wszystkim kumaci)
błędy EEV można wykluczyć wyłączając czujniki (są 4 - miałem wyłączone 2 - kolejne dwa zgłaszały błędy - podobno to powszechne rozwiązanie i nie ma istotnego wpływu na pracę i eksploatację pompy)
Jak myślicie że menu ACH to darmowy ficzer dostępny wszystkim to się mylicie - jest płatny dodatkowo dostępny za dodatkowym kodem - ja ten ekran miałem - po wymianie nie mam - i wygląda na to że tak już zostanie
Błędy z ciśnieniem i temp najprawdopodobniej spowodowane są nieszczelnością układu - zalecana wizyta jakiegoś profesjonalnego hydraulika który sprawdzi zawory etc... więc oznacza to dla nich niewystarczający transfer ciepła do zasobnika, który pompa próbuje skompensować ciśnieniem - albo temp. Oczywiście mogę się mylić bo trochę powtarzam co rozumiem.
praca pompy się ustabilizowała - i potrafi się zawiesić już tylko w momencie grzania CWU (zawsze pod koniec procesu - zawsze z powodu zbyt wysokiej "temp gazu tłoczonego" graniczne to 118C



I wszystko byłoby fajnie gdyby nie trzeba było zaglądać do niej kilka razy dziennie przy -20st na zew...

Ale czuję, że już blisko! :)

okobar
12-02-2021, 16:04
Co to było te ach, bo sprawdziłem u siebie i nie mam tego w sterowniku

okobar
12-02-2021, 16:06
A wersja oprogramowania jaką mam to 4.2.35a

True0Man
14-02-2021, 18:31
Co to było te ach, bo sprawdziłem u siebie i nie mam tego w sterowniku

Widać, że mamy to samo oprogramowanie. Jest sprzed 5 lat. Podobno nowe nie mają żadnych kluczowych dla nas opcji.

ACH wygląda tak
453077

Czyli jak rozumiem liczy średnie historyczne COP dla grzania i CWU - oraz zliczna "PTH" czym u mnie oznaczona jest energia wyprodukowana. Nic niezbędnego - ale dobrze było wiedzieć, że te pompy po coś są i faktycznie się opłacają.

No ale... ja nie mam. Było. Był serwisant. Płytę wymienił. I ni ma.

Tak w ogóle - jak tam Wasze zużycie w ostatnie mroźne dni?
Macie ograniczone rpm do 115k?
Temperatury źródła mi poważnie spadły... w sensie SSANIA i ta wcześniejsza... podzielicie się jak to wygląda u Was?

Tak z ciekawostek...
Polecam to ONEMETER (licznik zużycia prądu). Reklamować nie będę - każdy sobie znajdzie - ale w realu daje radę i ma fajne czytelne wykresy - a jak ktoś ma PV jeszcze to w ogóle bajka.

okobar
17-02-2021, 20:34
co do temperatur, nie pamiętam, musiałbym zrobić zdjęcie podczas pracy, a jakoś zapomniałem

ale co do zjadania prądu, nie notuję dziennego, bo zaglądam tam tylko 1 dnia kolejnego miesiąca, by spisać dane z podlicznika
aktualnie mam do końca stycznia
https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0iN7ElYRG4CesJ6A?e=YUy7ys

True0Man
22-02-2021, 17:18
Chyba zaczynam doceniać słowo "profesjonalny serwis".... :)
Inwerter właśnie mówi "dobranoc" - bo tak...
...
ciekawe doświadczenie...

exetterenak
22-02-2021, 17:20
Chyba zaczynam doceniać słowo "profesjonalny serwis".... :)
Inwerter właśnie mówi "dobranoc" - bo tak...
...
ciekawe doświadczenie...
Ile lat ma pompa?

ProStaś
22-02-2021, 17:35
Chyba zaczynam doceniać słowo "profesjonalny serwis".... :)
Inwerter właśnie mówi "dobranoc" - bo tak...
...
ciekawe doświadczenie...

A mógłbyś nieco jaśniej?

Przygód współczuję....;)

True0Man
22-02-2021, 20:41
Ile lat ma pompa?
Pompa jest w 5 roku eksploatacji. Serwisant był niedawno na przeglądzie i ocenił jej stan na "bardzo dobry". No i się zaczęło...


A mógłbyś nieco jaśniej?

Przygód współczuję....;)
Okazuje się, że wiedziony sam nie wiem czym wybrałem urządzenie, które ma tylko jednego przedstawiciela w PL - i tylko jednego serwisanta - a każdy inny specjalista serwisuje tylko to co sam instaluje. I to jest kuriozalna sytuacja bo Producent się dziwi, że mam problem ze znalezieniem speca skoro pompa jest na markowych podzespołach - a dotknąć się jej boją nawet YouTube'owi bohaterzy "bo my wiemy robimy to od lat".

Ciekawy case.

krakol
22-02-2021, 21:12
Może napisz jak jest naprawdę i dlaczego tak jest . Chyba, że ja mam to zrobić ? Nie ma żadnej kuriozalnej sytuacji - nikt nie lubi pracować za darmo. Ciekawy case jak od 5 lat się nie płaci za instalację czyż nie?

exetterenak
22-02-2021, 21:28
Może napisz jak jest naprawdę i dlaczego tak jest . Chyba, że ja mam to zrobić ? Nie ma żadnej kuriozalnej sytuacji - nikt nie lubi pracować za darmo. Ciekawy case jak od 5 lat się nie płaci za instalację czyż nie?

453409

Zaczyna się robić ciekawie....
Gdy szukałem informacji o PC GW to ten Bravour był oferowany przez GHS tylko, jeżeli kojarzę. Podobno bardzo nieza**bliwy sprzęt.

True0Man
23-02-2021, 06:32
...od 5 lat się nie płaci za instalację czyż nie?
Nie do końca wiem z kim rozmawiam - ale odpowiedź na to pytanie zna mój dostawca - i jego bank w którego historii operacji można znaleźć właściwą transakcję. W mojej historii można. Omawianie cudzych modeli biznesowych nie przybliży mnie jednak do rozwiązania problemu z PC.


453409
Gdy szukałem informacji o PC GW to ten Bravour był oferowany przez GHS tylko, jeżeli kojarzę. Podobno bardzo nieza**bliwy sprzęt.
Dokładnie tak samo myślałem - u w gruncie rzeczy nadal uważam, że to solidne urządzenie.

Nie wydaje mi się też żeby moje przygody były jakąś "regułą". Co więcej wysoki poziom wiedzy producenta na temat zastosowania takich, a nie innych rozwiązań pozwala myśleć, że oni wiedzą "po co" i "dlaczego" to jest tak skonfigurowane. Same elementy z których składa się ta konkretna pompa też w wielu miejscach zbierają dobre opinie - uznani producenci - sprawdzone rozwiązania - zdecydowanie nie jest "po taniości"...więc...

Ale mój problem jest nie w sprzęcie...
5 lat eksploatacji w dużym domu z dwójką dzieciaków na pokładzie. Serio pompa ogarniała temat. Dostawca miał rację - 8kW wystarczyło - ogólnie git.

To na co nie zwróciłem uwagi to fakt, że serwis wpadał co rok (do tych samych kodów/problemów) i wydaje się, że problem nie został ostatecznie rozwiązany ani razu.

Skontaktowałem się z producentem, który raczej nie kuma dlaczego przegląd pompy opartej o znane komponenty okazał się takim problemem. Ocenił, że opisane przeze mnie symptomy raczej nie zwiastują czegoś "mega poważnego". Dlatego kopię dalej i specjalizuje się w modelach "inwerterów" - "softów" - "ciśnień"... choć wcale mnie to nigdy nie interesowało.

Tak sobie myślę... taka pompa to droga zabawka - może ktoś skorzysta z mojego doświadczenia - albo podzieli się swoim jeśli spotkał się z czymś podobnym.
W końcu skoro to takie "powszechne i uznane komponenty" - a urządzenie "jest proste" - to czemu nagle usunięcie usterki stało się taką przygodą?

True0Man
23-02-2021, 12:56
LAICKIE PYTANIE:
Czy ktoś z Was sprawdzał "twardość wody" przed instalacją pompy?
Macie jakieś "zmiękczacze"?

Tomaszs131
23-02-2021, 13:53
U mnie w systemie OP i CWU krąży zmiękczona woda.

True0Man
23-02-2021, 19:47
U mnie w systemie OP i CWU krąży zmiękczona woda.

Ale badałeś twardość czy po prostu na wszelki wypadek zainstalowałeś jakiś "zmiękczacz"? Podzielisz się co wybrałeś?

Owczar
23-02-2021, 19:55
Przeciez to napelniasz raz - najlepiej woda z odwróconej osmozy.

Tomaszs131
23-02-2021, 20:03
Ale badałeś twardość czy po prostu na wszelki wypadek zainstalowałeś jakiś "zmiękczacz"? Podzielisz się co wybrałeś?

Przed instalacją zmiękczarki badałem twardość wody. A zmiękczarkę mam opartą na głowicy Clack. Tak jak kolega Owczar napisał w CO raz napełniona krąży zmiękczona woda.

True0Man
24-02-2021, 07:22
Przed instalacją zmiękczarki badałem twardość wody. A zmiękczarkę mam opartą na głowicy Clack. Tak jak kolega Owczar napisał w CO raz napełniona krąży zmiękczona woda.

Zdradzisz który model masz i jak to wygląda na instalacji?

CIEKAWOSTKA DNIA:
Jak myślicie, że zamówienie takiej "sprężarki mitsubishi" to prosty proces "bo przecież to uznana i znana serwisantom firma" to nawet nie wiecie jak bardzo się mylicie ;)

---UPDATE | 24.02.21---
Mitsubishi El sprzedaje części w Polsce - owszem - ale tylko do urządzeń Mitsubishi. Więc jak ich część jest w naszym pompach - to już jej nie zamówimy.

I to się nazywa wolny rynek :)

...i pewnie stąd się bierze gadanie "...to nie ma gwarancji... albo tylko 3 miesiące w drodze wyjątku..." - bo łatwiej to zamówić na ALIBABA.COM niż oficjalnymi kanałami. A tam z gwarancją - wiadomo.

Tomaszs131
24-02-2021, 07:34
Jeśli chodzi o model zmiękczarki to niestety nie pamiętam, kupiłem ją 7 lat temu i wątpię by ten sam model był wciąż dostępny. Z tego co pamiętam to Clack jest jedną z najlepszych firm na rynku.
Stoi w garażu, wpięta w zasilanie zimnej wody przed kotłownią.

Tomaszs131
26-02-2021, 05:57
Dodam jeszcze, że do kuchni zmiękczona woda doprowadzona została tylko do zmywarki. W zlewie podłączona jest woda z sieci.

True0Man
01-03-2021, 08:53
Tutaj akcja wre - w trakcie załatwiania - ale powiem Wam, że drugi raz bym się na to nie pisał.
Dobrze, że chociaż grzałka elektryczna działa...

W MIĘDZYCZASIE...
Czy ktoś z kolegów ma Bravoura 12kW i mógłby się odezwać?

True0Man
19-03-2021, 14:37
No dobra...
Postawię browar temu kto poprawnie odpowie na pytanie:
ile zajmuje dostawa kompresora wprost od producenta tegoż pod nasze drzwi?

BEZ PROSZENIA SIĘ:

Producenta pompy (bo drogi)
Olewczego Mitsubishi Electric Europe - oddział Polska (bo mają w dup|e)
Innych którzy mówią, że mają (... ale nie mają)
Pozostałych którzy mówią, że wiedzą jak (...ale nie potrafią mimo kilku wizyt)



Konkurs czas zacząć. Marka browaru dowolna. Puszcze kuriera.

rwojtek
20-03-2021, 12:05
3 do 5 dni


No dobra...
Postawię browar temu kto poprawnie odpowie na pytanie:
ile zajmuje dostawa kompresora wprost od producenta tegoż pod nasze drzwi?

BEZ PROSZENIA SIĘ:

Producenta pompy (bo drogi)
Olewczego Mitsubishi Electric Europe - oddział Polska (bo mają w dup|e)
Innych którzy mówią, że mają (... ale nie mają)
Pozostałych którzy mówią, że wiedzą jak (...ale nie potrafią mimo kilku wizyt)



Konkurs czas zacząć. Marka browaru dowolna. Puszcze kuriera.

True0Man
20-03-2021, 12:57
3 do 5 dni

Jedna cyferka może być zgłoszona. W dniach. Za tydzień w piątek rozstrzygnięcie :)

exetterenak
20-03-2021, 13:07
Zamiast cyferki podam liczbę ;) Stawiam na 28 dni, pewnie idzie z jakiegoś UK albo Irlandii. Swoją drogą ciekawy eksperyment. Ile dni można wytrzymać w domu bez działającej PC ;)

rwojtek
20-03-2021, 19:45
3 dni :bye:

Arturo1972
20-03-2021, 19:59
No dobra...
Postawię browar temu kto poprawnie odpowie na pytanie:
ile zajmuje dostawa kompresora wprost od producenta tegoż pod nasze drzwi?

BEZ PROSZENIA SIĘ:

Producenta pompy (bo drogi)
Olewczego Mitsubishi Electric Europe - oddział Polska (bo mają w dup|e)
Innych którzy mówią, że mają (... ale nie mają)
Pozostałych którzy mówią, że wiedzą jak (...ale nie potrafią mimo kilku wizyt)



Konkurs czas zacząć. Marka browaru dowolna. Puszcze kuriera.
Dostawa z Chin to pewnie min.2 tygodnie, najdłużej na dostawę z Chin czekałem miesiąc, były to okulary ;)

A tak przy okazji, niezła musi być to chinszczyzna, że musisz wymieniać kompresor :)

True0Man
20-03-2021, 20:13
No to po kolei:

Pierwsze zgłoszenie - 3 dni - przyjęte - czekam na kolejne - dopuszczam 3 nagrodzonych którzy trafią (jak się bawić to się bawić)
Mówimy o dostawie od momentu START WYSYŁKA do momentu paczki pod drzwiami
Eksperyment do którego zostałem zmuszony - pompa nawalała od dawna ale nikt nie potrafił zdiagnozować. Serwisant w ramach "przeglądu" ocenił jej stan na "wzorowy" na tydzień dwa przed awarią (a uwagi o kompresorze który już ciężko pracował po prostu zignorował)
Level hard - bo kompresor zawiera olej - czyli chemię - a tej się nie wpuszcza na pokład samolotu tak łatwo ;)

Dobrze, że w pompie faktycznie jest grzałka - ale od zużycia aż mi się Onemeter zagrzał (takie ustrojstwo do liczenia zużycia).
Bez "pompowania" da się wytrzymać... od grudnia. Mniej więcej wtedy pompa klękła całkowicie (nie liczę miesiąca kiedy trzeba ją było restartować parę razy dziennie z powodu błędów czujników, które jak się później okazało powinny być... wyłączone). Panowie to 4 miesiące zimą bez grzania. Daje do myślenia?

Niech to będzie case dla chętnych.
Będzie podsumowanie dla szukających pompy - oraz dla posiadaczy (bo trochę nas tu jest). Na razie powiem tylko, że "markowe komponenty" niczego nie załatwiają - i wcale nie są "ogólno dostępne" (nawet Mitsubishi Polska dało dupy). Jak się okazuje nie bez powodu niektóre urządzenia są "tanie" - a inne "dziwnie drogie". Dziś rozumiem już skąd się biorą ceny Viessmanna czy Vailanta. Serio. To smutna prawda.

PS
a kompresor od producenta - żadna podróba - żaden zamiennik. Firmę która to produkuje pod skrzydłąmi Mitsubishi można znaleźć w sieci - ale nie są komunikatywni (chyba że chciecie kupić 100szt).

Arturo1972
20-03-2021, 20:27
No to po kolei:

Pierwsze zgłoszenie - 3 dni - przyjęte - czekam na kolejne - dopuszczam 3 nagrodzonych którzy trafią (jak się bawić to się bawić)
Mówimy o dostawie od momentu START WYSYŁKA do momentu paczki pod drzwiami
Eksperyment do którego zostałem zmuszony - pompa nawalała od dawna ale nikt nie potrafił zdiagnozować. Serwisant w ramach "przeglądu" ocenił jej stan na "wzorowy" na tydzień dwa przed awarią (a uwagi o kompresorze który już ciężko pracował po prostu zignorował)
Level hard - bo kompresor zawiera olej - czyli chemię - a tej się nie wpuszcza na pokład samolotu tak łatwo ;)

Dobrze, że w pompie faktycznie jest grzałka - ale od zużycia aż mi się Onemeter zagrzał (takie ustrojstwo do liczenia zużycia).
Bez "pompowania" da się wytrzymać... od grudnia. Mniej więcej wtedy pompa klękła całkowicie (nie liczę miesiąca kiedy trzeba ją było restartować parę razy dziennie z powodu błędów czujników, które jak się później okazało powinny być... wyłączone). Panowie to 4 miesiące zimą bez grzania. Daje do myślenia?

Niech to będzie case dla chętnych.
Będzie podsumowanie dla szukających pompy - oraz dla posiadaczy (bo trochę nas tu jest). Na razie powiem tylko, że "markowe komponenty" niczego nie załatwiają - i wcale nie są "ogólno dostępne" (nawet Mitsubishi Polska dało dupy). Jak się okazuje nie bez powodu niektóre urządzenia są "tanie" - a inne "dziwnie drogie". Dziś rozumiem już skąd się biorą ceny Viessmanna czy Vailanta. Serio. To smutna prawda.

PS
a kompresor od producenta - żadna podróba - żaden zamiennik. Firmę która to produkuje pod skrzydłąmi Mitsubishi można znaleźć w sieci - ale nie są komunikatywni (chyba że chciecie kupić 100szt).
Bez przesady, jak się kupuje coś "no name" to trzeba liczyć się z tym, że będzie się traktowanym jako też "no name". Musiałeś wliczyć to w koszty tańszego zakupu zatem nie wiem w czym masz problem.
Jest ryzyko jest
jest zabawa :D

Ja nie zaryzykowałem i nie zanabylem "no name" pompy gruntowej z odwiertami za 20tys.zl chociaż miałem taką ofertę,wolałem wejść w pompe powietrzną, za tą samą cenę ale markową.
Od 8 lat śmiga mi toto bez żadnego problemu...

Arturo1972
20-03-2021, 22:15
No to po kolei:

No to po kolei.
Doszły mnie słuchy, żeś klamczuszek jak Mateuszek "pinokio" Morawiecki ;)
I bardziej ufam tym "słuchom" niż jakiemuś cfaniakowi, któremu Mateuszek klamczuszek wmawial, że jest lepszym sortem a niektórzy wzięli to kłamstwo za bardzo do siebie widać :D

Jak tam Twoje zobowiązania finansowe wobec firmy, która montowała Ci pompę ?
Jakieś zaległości istnieją ?

wihajster
20-03-2021, 22:36
Cóż. Do on/off-a dowolnego producenta da się znaleźć sprężarkę praktycznie od ręki. Kwestia ceny. Kiedyś w jakiejś "markowej" PC zamiast Mitsubishi wstawiałem Copelanda. Był tańszy i dostępny w PL w ciągu 2 dni (od zamówienia do przyjazdu pod warsztat).
Sprawa awarii sprężarek w pompach on/off PRAKTYCZNIE nie istnieje. Z tym nie ma problemu.
Co do inwerterów się nie wypowiem...

Arturo1972
20-03-2021, 23:01
Cóż. Do on/off-a dowolnego producenta da się znaleźć sprężarkę praktycznie od ręki. Kwestia ceny. Kiedyś w jakiejś "markowej" PC zamiast Mitsubishi wstawiałem Copelanda. Był tańszy i dostępny w PL w ciągu 2 dni (od zamówienia do przyjazdu pod warsztat).
Sprawa awarii sprężarek w pompach on/off PRAKTYCZNIE nie istnieje. Z tym nie ma problemu.
Co do inwerterów się nie wypowiem...
W tym przypadku istnieje tzw "drugie dno",o którym skarżący zapomniał dodać.
Czyli coś w stylu zadłużenia widocznego w BIK-u ;)
Przy takim czymś, zaden bank nie udzieli kredytu czyt "nie sprzeda sprężarki " :D

True0Man
21-03-2021, 07:27
No to po kolei.
Doszły mnie słuchy, żeś klamczuszek jak Mateuszek "pinokio" Morawiecki ;)
I bardziej ufam tym "słuchom" niż jakiemuś cfaniakowi, któremu Mateuszek klamczuszek wmawial, że jest lepszym sortem a niektórzy wzięli to kłamstwo za bardzo do siebie widać :D

Jak tam Twoje zobowiązania finansowe wobec firmy, która montowała Ci pompę ?
Jakieś zaległości istnieją ?

Nie znam się na bajkach o Mateuszku. Ale tak wątek płatności już był - i się skończył. Dobre w przelewach jest to, że są rejestrowane przez banki - i odbiorcy - i nadawcy. Znasz firmę która montuje urządzenie za ~45k zł bez kasy na koncie? Tak - ja też nie znam.

---EDIT "o Mateuszku---
Już wiem skąd "Mateuszek"!! Sprawdzone. Moje przelewy (pompa osobno - odwierty osobno) wyszły z Santadera kiedy chyba on był w zarządzie. Ciekawe, że to wiedziałeś...

Eksploatuję pompę 5 rok i mniej więcej tyle wymieniam się tu doświadczeniami z innymi. Wiem o 6 innych osobach które wybrały Smartheaty widząc jak działa u mnie.

SKUPMY SIĘ NA POMPIE
...na koniec dnia z tą tanią pompą to nie do końca tak jak piszesz "że tania to zła"

Producent faktycznie jest w Niemczech - faktycznie ma kumaty support (polecam kontaktować się od razu z nimi - wiedzą jak to działa i skąd co może wynikać - raczej nie zgadują i nie wróżą z fusów)
...a urządzenie markowe podzespoły ma (bo to faktycznie jest Mitsubishi - a kontroler faktycznie jest Carela - same sensowne rozwiązania).


Problem w tym, że potem trzeba to serwisować - usterki diagnozować - a następnie usuwać. No i tu jest prawdziwa różnica w cenie tych pomp, której ja jako laik na początku nie skumałem.

Nie wiedziałem też, że Mitsubishi Elektronic Polska mają te sprężarki na stanie- po prostu ich nie sprzeda bo "ma ważne powody wynikające z wewnętrznej polityki firmy".

NIE ZROZUMCIE MNIE ŹLE...
...to nie urządzenie jest jakieś "gorsze" - 5 lat korzystamy i działa zgodnie z oczekiwaniami i zapewnieniami instalatora - problem w tym, że nie wszystko jest takie różowe jak się wydarzy "coś". Czyli niegroźny z powodu komunikat. Najpierw jeden. Potem drugi. Raczej nie oczekiwałem, że z prostym tematem zostanę sam.

No ale. Konkurs dalej obowiązuje :) Dla chętnych bo to forma zabawy - i jednak pokazanie, że nawet w kłopotliwej sytuacji można sobie poradzić. Może ktoś skorzysta.

True0Man
21-03-2021, 07:32
Cóż. Do on/off-a dowolnego producenta da się znaleźć sprężarkę praktycznie od ręki. Kwestia ceny. Kiedyś w jakiejś "markowej" PC zamiast Mitsubishi wstawiałem Copelanda. Był tańszy i dostępny w PL w ciągu 2 dni (od zamówienia do przyjazdu pod warsztat).
Sprawa awarii sprężarek w pompach on/off PRAKTYCZNIE nie istnieje. Z tym nie ma problemu.
Co do inwerterów się nie wypowiem...

Tutaj to trochę inaczej wyglądało. Kompresor możesz nabyć u producenta - nie ma problemu - ale jest drogi. Szuka więc alternatywy. Ten sam kompresor Mitsubishi Elektronic Polska instaluje w swoich klimatyzatorach coś powszechnie... ale do urządzenia "nie-mitsubishi" kompresora Ci nie sprzeda. Bo nie masz numer urządzenia w którym ten element jest zainstalowany - a to on jest im potrzebny - a nie model kompresora. Taka polityka. Nota bene to temat dla UOKiK jak wygląda przepływ towarów i usług na wolnym rynku - ale to osobny wątek.

Serwis. To jest problem. Niestety.

Zigobar
21-03-2021, 08:06
Tutaj to trochę inaczej wyglądało. Kompresor możesz nabyć u producenta - nie ma problemu - ale jest drogi. Szuka więc alternatywy. (...)
A konkretnie, to ile ten drogi kosztuje?

True0Man
21-03-2021, 08:12
A konkretnie, to ile ten drogi kosztuje?

Trochę ponad 1000 EURO brutto z dostawą.

I to tak naprawdę jedyna oferta z ceną do jakiej udało mi się dotrzeć :( Zaprzyjaźnione spece powiedziały, że za taki kompresor to niemało więc szukałem dalej.

---EDIT---
...do całości dojdzie w sumie jeszcze koszt ~400zł za trójdrożny zawór ORKLI (z napędem) - producent zalecił sprawdzić również działanie tego elementu biorąc pod uwagę to co się działo kiedy sprężarka jeszcze dychała. Na szczęście to jest produkt powszechnie dostępny w PL.

True0Man
21-03-2021, 09:57
Piszę o problemie z pompą ciepła który pechowo mi się przydarzył - i o sposobie w jaki laik próbuje sobie z tematem poradzić. Od tego są chyba fora prawda? Uwagi innych kolegów były niezwykle cenne na początku eksploatacji i nie widzę nic złego w wymianie doświadczeń.

Nie mam żadnych roszczeń czy pretensji do firmy, która pompę instalowała. Przecież awaria może zdarzyć się każdemu. Nie bez powodu piszę, że urządzenie ok - że producent kontaktowy - i że w tym wypadku Mitsubishi Electronic Polska zachowało się nieładnie (bo ten kompresor to proste urządzenie które pewnie mają na półkach). Moja usterka wystąpiła po okresie gwarancyjnym więc nie mam z tego tytułu żadnych roszczeń czy pretensji do firmy instalacyjne.

Sama instalacja przebiegła szybko i sprawnie (nie pamiętam ale albo 1 albo 2 dni góra) - i przez długi okres wspierała mnie w kolejnych pytaniach (a jestem z tych upierdliwych) - zdaje się pisałem o tym nie raz i nie dwa.

Teoretycznie po 3 "błędzie" mogłem przecież napisać pismo o wymianę urządzenia na nowe - bo miałem takie prawo - ale po co skoro wydawało się, że to błahostka - w domu ciepło - w wannie ciepło - czego chcieć więcej w domu?

True0Man
21-03-2021, 10:04
A to płacąc firmie 45tys za pompę 8kw można być coś jeszcze winnym firmie wykonawczej??
Bo myslę że już go przystrzygliście jakieś 20tysiaków jak widać za jakiegoś złoma co już sie posypał i jeszcze kłopot z jego naprawą.
i co się jarnoł i nie dał sie jeszcze strugnąć na kolejne 20tyś czy jak??
Bo nie rozumię sporu jak legalnie działająca firma dała by się naciagnać na kasę i jeszcze nie doszła swoich racji w sądzie??

Spokojnie :)
Oferta oceniłem na uczciwą i klarowną - krótką i zwięzłą. Dostałem odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości - ba - dostałem nawet propozycję "co dalej" bo martwiłem się, że moc może być za mała. Na tle konkurencji to naprawdę coś.

I nie zgodzę się, że pompa to "złom" - jedna część się zepsuła - jest w trakcie wymiany - i będzie działać dalej. Chodzi mi raczej o wymianę doświadczeń - a nie marnowanie waszego czasu bez sensu.

I nie ma tu sporu. Instalator zaproponował rozwiązanie naszych relacji, które ja zaakceptowałem i rozstaliśmy się jak dorośli ludzie. To kończy temat.
Komentowanie reszty nie ma znaczenia i nie o to tu chodzi.

krakol
21-03-2021, 10:07
I nie ma tu sporu. Instalator zaproponował rozwiązanie naszych relacji, które ja zaakceptowałem i rozstaliśmy się jak dorośli ludzie. To kończy temat.
Komentowanie reszty nie ma znaczenia i nie o to tu chodzi.[/QUOTE]

Dlaczego zaproponował rozwiązanie relacji ?. Miej trochę godności i napisz jak było naprawdę . A ma to to duże znaczenie w tym przypadku.

Pytajnick
21-03-2021, 10:28
Dlaczego zaproponował rozwiązanie relacji ?. Miej trochę godności i napisz jak było naprawdę . A ma to to duże znaczenie w tym przypadku.

Nie łapię...pompa się zepsuła, bo się finanse na linii instalator-inwestor nie zgadzały czy z innego powodu ?

True0Man
21-03-2021, 10:36
Dlaczego zaproponował rozwiązanie relacji ?. Miej trochę godności i napisz jak było naprawdę . A ma to to duże znaczenie w tym przypadku.

Wybacz kolego, ale to jest już sprawa między mną a moim Wykonawcą. Na koniec dnia - jakie to ma znaczenie? Przecież nie on jest winny, że kompresor padł prawda? Nie przyjechał tu - nie uszkodził go specjalnie...
...więc dyskusje "czy go złoiliście na 20k" albo "sprzedaliście złom" czy "dlaczego zaproponował rozwiązanie relacji" są teraz nie na temat i nie na miejscu.
Moje stanowisko odnośnie oceny urządzenia jest chyba dość klarowne.

Trzymajmy się meritum.

Dla ciekawych:
Kompresor przyjeżdża tak
454174

True0Man
21-03-2021, 10:41
Nie łapię...pompa się zepsuła, bo się finanse na linii instalator-inwestor nie zgadzały czy z innego powodu ?

I to jest dobre pytanie ;)
Ale tak na poważnie - pompa się po prostu zepsuła. Do końca nadal nie wiadomo dlaczego bo wg Producenta taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko (bo stosują markowe komponenty a nie jakiś badziew). Z trzech innych źródeł usłyszałem opinię, że to Mitsubishi to naprawdę sensowne rozwiązanie (efektywne i wytrzymałe).
No pechowo trafiło na mnie.

Ale jak widać świat się nie skończył :) Koniec blisko. Może inna "pietruszka" taka jak ja skorzysta.

krakol
21-03-2021, 10:43
Czyli dalej kluczysz i mataczysz. Ja jestem Twoim wykonawcą chyba, że udajesz dalej.
Sytuacja wygląda trochę inaczej niż opisujesz. Pompa mogła być naprawiona małym kosztem bo nie było problemu ze sprężarką a tak nawiasem mówiąc to sprężarkę można kupić za 1600 zł w Katowicach praktycznie od ręki. Nie wiem co chcesz osiągnąć ale albo napiszesz publicznie prawdę albo ja to zrobię bo uderzasz bezpośrednio we mnie .

codix
21-03-2021, 11:13
Takie cuda to tylko na śląsku :)
To padła ta sprężarka czy nie ? Czy to z powodów szkód górniczych? :)
Napiszcie co tu się stało bo teraz nie wiadomo czy te pompy proponowane przez pewną firme ze sląska to lipa taka że jak padnie to nikt nie potrafi dobrze zdiagnozować i trzeba do Niemca dzwonić ,a ten zaleca wymianę sprężarki niepotrzebnie i każe jeszcze miesiącami na nią czekać czy normalnie jak prezes firmy zapewnia wszystko jest dostępne i tanio tylko się pogniewaliście o 100zł (bo jak więcej to chyba byście się sądzili) i jeden wolał drożej i niepotrzebnie kupić spręzarkę a drugi uruchomił swoje kontakty żeby nikt mu w Polsce nie sprzedał tej sprężarki w 2 dni za 1600zł?
Nie mogliście się jakos dogadać jeden by oddał 100zł drugi by załozył za 2tyś ??

True0Man
21-03-2021, 11:32
Czyli dalej kluczysz i mataczysz. Ja jestem Twoim wykonawcą chyba, że udajesz dalej.

Nie mam pewności z kim rozmawiam.
...nie piszę tu po to żeby kogoś ad-personam krytykować - ani urządzenia - ani mojego Wykonawcy. Zaznaczam to chyba dość często. Jak wygląda sytuacja wiedzą chyba wszyscy śledzący wątek. Zepsuło się i tyle.



Pompa mogła być naprawiona małym kosztem bo nie było problemu ze sprężarką...

No jasne. Mogła. Ale nie była. Taka to różnica.
Problemem okazała się sprężarka i to nie moja opinia tylko Producenta pompy na podstawie opisu problemu - kodów błędów oraz filmu który nagrałem dla niego celem uzyskania pomocy w diagnozie.
---Nota bene---
jak ktoś chce mogę wrzucić go tutaj - w minutę widać jak wygląda kiedy kompresor umiera - mało widowiskowo za to gwałtownie.

Czemu nie było informacji "słuchaj marudo - to i to jest do wymiany - cena będzie taka i taka - zapłać za naprawę na podstawie faktury - albo marznij"?



...a tak nawiasem mówiąc to sprężarkę można kupić za 1600 zł w Katowicach praktycznie od ręki...

Jako laik stwierdzam, że chyba jednak nie do końca. 1600zł brutto za sprężarkę czyli 1300zł netto... to mniej niż Mitsubishi sprzedaje je swoim "partnerom serwisowym" (a ci też jeszcze muszą zarobić na kliencie końcowym).
Wrzuć jakiś link gdzie taką sprężarkę można kupić w pieniądzach o których mówisz. Ciekawe. Może przepłaciłem dodatkowo kombinując (to przecież możliwe).

Ale faktem jest, że najtańsza (w ogóle z ceną) sprężarka jest tutaj (klikać nie bać się) (https://halamus.pl/files/JUNKERS-BOSCH_Cennik_czesci_zamiennych_obowiazuje_od_01.02 .2020_PL-1-hal1n.pdf)
i kosztowała w zeszłym roku 2486zł netto (3058zł brutto). Więc do 1600zł jeszcze daleko.

Niestety na własnej skórze przekonałem się, że cena to nie wszystko - sam zakup tej sprężarki to nie takie hop-siup. Nawet jak jesteś firmą "z branży" to Mitsubishi tak po prostu Ci jej nie sprzeda - a wszyscy musza kupować od nich - a chyba to jedyny kanał dystrybucyjny. Serio marzy mi się pismo do UOKiK w ich sprawie.



Nie wiem co chcesz osiągnąć ale albo napiszesz publicznie prawdę albo ja to zrobię bo uderzasz bezpośrednio we mnie .

Piszę tutaj jak rozwiązuję swój problem z pompą. Bo może się komuś przyda.
Nie obrałem sobie celu żeby komuś zaszkodzić wbrew temu co sugerujesz.

krakol
21-03-2021, 11:38
Bardziej ważna jest geneza tej sytuacji, której mogło nie być czyż nie? Ale widzę, że nie masz odwagi napisać jak naprawdę było a to zupełnie zmienia całe te wywody.

True0Man
21-03-2021, 11:40
Takie cuda to tylko na śląsku :)
To padła ta sprężarka czy nie ? Czy to z powodów szkód górniczych? :)
Napiszcie co tu się stało bo teraz nie wiadomo czy te pompy proponowane przez pewną firme ze sląska to lipa taka że jak padnie to nikt nie potrafi dobrze zdiagnozować i trzeba do Niemca dzwonić ,a ten zaleca wymianę sprężarki niepotrzebnie i każe jeszcze miesiącami na nią czekać czy normalnie jak prezes firmy zapewnia wszystko jest dostępne i tanio tylko się pogniewaliście o 100zł (bo jak więcej to chyba byście się sądzili) i jeden wolał drożej i niepotrzebnie kupić spręzarkę a drugi uruchomił swoje kontakty żeby nikt mu w Polsce nie sprzedał tej sprężarki w 2 dni za 1600zł?
Nie mogliście się jakos dogadać jeden by oddał 100zł drugi by załozył za 2tyś ??

No to z mojego doświadczenia powiem Ci tak:

Pompa jest w porządku - można się nauczyć obsługi - trzyma parametry - cicha - efektywna - zgodnie z oczekiwaniami. Drugi raz pewnie wybrałbym tak samo - bo to solidne urządzenie i każdy kto ją widział powiedział to samo.
Szkód górniczych w okolicy brak więc nie mają związku
Niemiec na sprężarkę każe czekać bo też nie ma jej "na drugi dzień. Podejrzewam, że zamawia ją dokładnie tam gdzie ja ją zamówiłem (bo procesowanie zamówienia trwało dziwnie podobnie - ale to tylko laickie domysły).
Wymiana sprężarki jest niezbędna - ta aktualna serio padła (jak się okazało padała już jakiś czas ale ja się serio nie znam)


A reszta... cóż... tak czasami bywa.

bobrow
21-03-2021, 11:41
Potraficie budować napięcie...
To co w końcu było przyczyną awarii i jak można było jej uniknąć czy zmniejszyć koszty naprawy ?
Pzdr

PS
Czyli sprawdza się tu powszechnie znana maksyma odnośnie "prawd" :
1.Moja prawda
2.Twoja prawda
3.G...no prawda

True0Man
21-03-2021, 11:50
Potraficie budować napięcie...
To co w końcu było przyczyną awarii i jak można było jej uniknąć ?
Pzdr


No i to jest dobre pytanie.

Odpowiedź nie jest dobra - Na dzień dzisiejszy nie wiadomo - co mnie martwi.

Okazało się, że pierwotne błędy które zgłaszała pompa (temp i ciśnienia) to był prosty do zdiagnozowania problem (prosty wg Producenta) i przekonfigurowanie niektórych indexów (tak fachowo nazywa się pozycja w MENU określona trzeba literkami). To by tłumaczyło część.

Niestety pozostaje ten nieszczęsny kompresor.

Przez pewien czas miałem teorię, że jak mam dużo fotowoltaiki w okolicy to napięcia w zasilaniu mogą się zmieniać (podlegać wahaniom) - i faktycznie w gniazdkach mam 240V. No ale spec z Politechniki Rzeszowskiej powiedział, że nie do końca - bo mam falownik - i do kompresora powinien docierać już stabilny sygnał. Żadnych piorunów nie było - przepięć również - cały dom na prądzie...

Potem myślałem, że może się zanieczyścił czy coś - ale okazało się, że to taka budowa do której nie można "zajrzeć" ani niczego "dolać".

Także nie wiem co było przyczyną. Szukam dalej.

CO DO PRAWD...

moja pompa "naprawdę" nie działa
"naprawdę" zamierzam ją naprawić
"naprawdę" nie kupiłem sprężarki w Polsce
choć "naprawdę" chciałem :)



...i to tyle

---NOTA BENE---
Wiecie, że gwarancję SmartHeat można przedłużyć w formie dodatkowego ubezpieczenia do 5 lat? Kurde załapałbym się...

bobrow
21-03-2021, 11:56
Truemann,
a ile motogodzin przeklepała ta sprężarka ?

krakol
21-03-2021, 11:57
Czyli nie było sytuacji, że 5 lat zobowiązywałeś się do zapłaty pozostałej kwoty za instalację ? I przypominało Ci się jak był jakiś problem?

bobrow
21-03-2021, 12:02
Czyli nie było sytuacji, że 5 lat zobowiązywałeś się do zapłaty pozostałej kwoty za instalację ? I przypominało Ci się jak był jakiś problem?

Zasadniczo jeśli instalacja była poprawnie i bez uwag zamontowana i odebrana , to brak końcowego rozliczenia zazwyczaj powoduje brak gwarancji (przy nie dużych kwotach , niewartych sądzenia się).Tak przynajmniej bywa w innych branżach...

True0Man
21-03-2021, 12:08
Truemann,
a ile motogodzin przeklepała ta sprężarka ?

Hm... tutaj Ci nie odpowiem - chyba, że powiesz z którego indeksu mam Ci odczytać wartość żebym nie wprowadził nikogo w błąd. Finalna wartość może nie być miarodajna - bo miałem przez 5 lat dwa razy aktualizowany soft - i raz wymienianą płytę główną... nie wiem czy to nie ma wpływu na takie zliczanie. Ogólnie klęknęła po 5 latach (latem chłodzimy)... Producent pompy powiedział, że to bardzo rzadki przypadek.

Co do zasady to SNB130FGBMT(10-130RPS) pracuje w zakresie obrotów do 130rps - przy czym bezpośrednio na pompie ten maks jest ograniczany do 110-115rps.

Dane są tutaj na stronie producenta sprężarki:
https://siamcompressor.com/index.php/files/download/4f2d845318f53e5

No i w związku z tym, że to pompa inwerterowa to kompresor częściej pracuje niż nie - więc wyższa wartość roboczogodzin byłaby uzasadniona.

Najlepsze jest to, że pod koniec życia sprężarka lepiej dawała sobie radę z grzaniem CO przy wyższych obrotach - wysypywała się natomiast przy niższych (80rps) przy grzaniu CWU. To może wskazywać na problemy z zaworem trójdrogowym lub jakaś nieszczelnością układu chłodzącego - ale niczego takiego nie stwierdzono.

True0Man
21-03-2021, 12:17
Czyli nie było sytuacji, że 5 lat zobowiązywałeś się do zapłaty pozostałej kwoty za instalację ? I przypominało Ci się jak był jakiś problem?
I widzisz - gdybyś faktycznie był moim Wykonawcą to byś wiedział na jaką kwotę wystawiłeś fakturę za pompę i odwierty - jaką kwotę otrzymałeś - i w ilu transzach - jak opisanych - i z jakimi datami.


Zasadniczo jeśli instalacja była poprawnie i bez uwag zamontowana i odebrana , to brak końcowego rozliczenia zazwyczaj powoduje brak gwarancji (przy nie dużych kwotach , niewartych sądzenia się).Tak przynajmniej bywa w innych branżach...
No była odebrana. Ale jak jesteś laikiem to uwag nie zgłosisz skoro urządzenie działa a w domu ciepło (bo start był chyba na "wygrzewanie jastrycha" i odbiór dzień po włączeniu jak było czuć "ze ciepło"). I gwarancję normalnie miałem - 2 lata.

Teraz jestem w 5 roku eksploatacji - więc gwarancji nie ma - i to jest jasne. SmartHeat daje dodatkowe ubezpieczenie - ale nie wiedzieliśmy o tym (to w ramach ciekawostki).

krakol
21-03-2021, 12:26
I widzisz - gdybyś faktycznie był moim Wykonawcą to byś wiedział na jaką kwotę wystawiłeś fakturę za pompę i odwierty - jaką kwotę otrzymałeś - i w ilu transzach - jak opisanych - i z jakimi datami.
.

Jestem Twoim wykonawcą i aby udowodnić, że ściemniasz mogę przedstawić maila jednego z wielu od Ciebie gdzie to się potwierdza oczywiście bez danych osobowych jeśli wyrażasz zgodę ? Proszę Cię o prostą odpowiedź tak lub nie . Czy zobowiązywałeś sie przez 5 lat do zapłacenia zaległej kwoty za instalację?

exetterenak
21-03-2021, 12:51
@krakol zrobię offtopic, czy Ty jesteś z GHS Ruda Śląska? Kojarzę że tylko ta firma oferuje te pompy w PL.
Pzdr

codix
21-03-2021, 12:53
Jak chcesz to sobie broń jakości tej pompy ale moim zdaniem to conajmniej lekki syfon( ciepło to każda pompa da) skoro producent daje tylko 2lata gwarancji gdzie inni producenci dają np 3lata ,5lat itp.
I jak po jakims czasie już rzuca błędami a producent widzi rozwiązanie problemu w jakiś zmianach indeksów to odrazu mi sie to kojarzy z moim palnikiem na pellet który się przegrzewał i żeby nie wywalał błedu przegrzania poradzono mi zwiększyć limit przy którym to zabezpieczenie zadziała.
po czym z kolei pada sprężarka po 5 latach a jeszcze w miedzy czasie płyta główna :wtf:
To i tak jakis odporny jesteś bo w moim mniemaniu to byłby już syfon a nie dobry sprzęt.
Pomijam już fakt że pewnie jest tak ubogie albo skomplikowane menu ze nie jesteś w stanie odczytać godzin pracy.
i chyba nie za dobrze dobrana wielkość pompy do budynku skora zasuwała praktycznie non stop i to jeszcze na jakis kosmicznych predkosciach z tego co opisujesz(ale tu juz widzę winę twojego instalatora).
pomijam juz fakt że jak instalator strzeli focha to nie możesz znależć kogos innego do tego tylko samemu się tym wszystkim zajmować
Weż tez pod rozwagę kiepski montaż itp. bo jest to chyba najczęstsza przyczyna awari.
Na Twoim miejscu do wymiany sprężarki zamówiłbym jakiegoś chłodnika z prawdziwego zdarzenia który oceniłby najpierw poprawność montażu a potem jeszcze zbadał czystość układu jakies zakwaszenia i poradził jak zbadać przyczynę kleknięcia spreżarki czy to usterka elektryczna czy może zatarcie itp. żeby nie było że założysz nowa i za jakiś czas klęknie i ta.

bobrow
21-03-2021, 13:04
Jestem Twoim wykonawcą i aby udowodnić, że ściemniasz mogę przedstawić maila jednego z wielu od Ciebie gdzie to się potwierdza oczywiście bez danych osobowych jeśli wyrażasz zgodę ? Proszę Cię o prostą odpowiedź tak lub nie . Czy zobowiązywałeś sie przez 5 lat do zapłacenia zaległej kwoty za instalację?

Czy w okresie gwarancji było pełne wsparcie (tj przyjazd serwisanta czy wymiana jakiegoś podzespołu na gwarancji) z Twojej strony pomimo (rzekomo) braku pełnego rozliczenia się ze strony Klienta ?
A co z przeglądami -jeśli rozstaliście się w niezgodzie ?
Jeśli ich nie było , to już można mieć spory problem z gwarancją ...
Inna sprawa to brak usterek w okresie gwarancyjnym

Owczar
21-03-2021, 13:11
Ona bardzo fajne cop pokazuje, więc inwestor zadowolony.

bobrow
21-03-2021, 13:20
Po za wątkami "sensacyjnymi" typu kto kogo i w co ...bardzo mnie interesuje przyczyna awarii sprężarki.
Przecież to w PC PW(wg niektórych niesłusznie tak nazywanych -bo to właściwie klimatyzatory) powinny padać sprężarki...

bobrow
21-03-2021, 13:24
A -jeszcze jedno , bo nie mogę się powstrzymać....
Niebawem zapewne ponownie padnie tu stwierdzenie : "...a u mnie już 8 lat T-cap grzeje moją kupę betonu 100% w T2..."

codix
21-03-2021, 13:28
A -jeszcze jedno , bo nie mogę się powstrzymać....
Niebawem zapewne ponownie padnie tu stwierdzenie : "...a u mnie już 8 lat T-cap grzeje moją kupę betonu 100% w T2..."

:lol2:Powiem Ci że o tym samym myslałem :) Ale jeszcze nic straconego :) Odliczanie czas zacząć 1..2...3...

bobrow
21-03-2021, 13:33
:lol2:Powiem Ci że o tym samym myslałem :) Ale jeszcze nic straconego :) Odliczanie czas zacząć 1..2...3...

Jak sobie drinknie- to coś tu wypali...tradycji staje się zadość:lol2:

True0Man
21-03-2021, 13:47
Po za wątkami "sensacyjnymi" typu kto kogo i w co ...bardzo mnie interesuje przyczyna awarii sprężarki.
Przecież to w PC PW(wg niektórych niesłusznie tak nazywanych -bo to właściwie klimatyzatory) powinny padać sprężarki...

Szukamy.
Producent zajął stanowisko, że usterka płyty głównej występuje niezwykle rzadko - i raczej nie ma związku z kompresorem. Zasugerował, ze to dwa osobne tematy. Zasugerował, że może doszło do jakiegoś przepięcia w sieci (typu piorun) - ale potem doszedł do wniosku, że przecież pompa jest dobrze zabezpieczona na takie ewentualności i kompresor zostałby odcięty w porę kosztem innego elementu. Poza tym takich sytuacji tutaj nie było (można wierzyć lub nie). Dom ma piorunochron - po testach - wszelkie bezpieczniki w tablicy...

Zdecydowanie jednak powiedział, że jakaś przyczyna być musi - bo wg ich doświadczenia te kompresory wytrzymują 8-10 lat nienagannej pracy bez żadnych specjalnych czynności serwisowych (bo to wszystko hermetycznie zamknięta skrzynka). Uszkodzenia mechaniczne wykluczyliśmy (w sensie uraz/uderzenie) - bo i niby jak skoro już stoi i działała tyle czasu. Taką samą hipotezę usłyszałem od dwóch niezależnych serwisów, które próbowałem zainteresować swoim przypadkiem - i które kojarzyły sprężarki MITSUBISHI. Poza tym nawet jakbym bardzo chciał - to sprężarka jest na samym dole - w tyle pompy - więc nawet "sprzedać kopa" nie ma jak.

Kręcimy się wokół trzech wątków:

Wadliwy zawór trójdrożny - mógł spowodować nieprawidłowe działanie pompy jako systemu - i to mogło mieć jakiś wpływ na kompresor który przy CWU musiał pracować w nieoptymalnych warunkach
Nieszczelność układu chłodzenia - bo rosła temp gazu tłoczonego - no ale znowu tylko przy CWU przy stałych 80k rps (rpm) - a grzanie domu przy wyższych wartościach działało jeszcze trochę...
Po prostu ten egzemplarz tak miał - mógł być w jakiś sposób wadliwy. No zdarza się. To ostatni scenariusz na który niestety nie mamy już wpływu :(



Pompa zgłaszała błędy w równych odstępach czasu - co rok - przyjeżdżał serwis - usuwał - przy okazji przegląd - zawsze ocenia "pompa jest tip top". Ale formalnego śladu po wykonanych czynnościach brak więc teraz to musztarda po obiedzie - ja zawaliłem temat bo powinienem był tego dopilnować.

Na koniec dnia temat gwarancji odpuściłem - moje niedopatrzenie - mea culpa - sam sobie winien :(

Nie mam pretensji, że się zepsuło - wszystko się psuje. Ale też chciałbym wiedzieć co jest nie tak żeby zaraz nie musieć tego samego robić od nowa.

PS
Ze specami z Youtube'a od Panasoniców T-cap też rozmawialiśmy... ale bądźmy poważni.

True0Man
21-03-2021, 13:54
Jak chcesz to sobie broń jakości tej pompy ale moim zdaniem to conajmniej lekki syfon( ciepło to każda pompa da) skoro producent daje tylko 2lata gwarancji gdzie inni producenci dają np 3lata ,5lat itp.
I jak po jakims czasie już rzuca błędami a producent widzi rozwiązanie problemu w jakiś zmianach indeksów to odrazu mi sie to kojarzy z moim palnikiem na pellet który się przegrzewał i żeby nie wywalał błedu przegrzania poradzono mi zwiększyć limit przy którym to zabezpieczenie zadziała.
po czym z kolei pada sprężarka po 5 latach a jeszcze w miedzy czasie płyta główna :wtf:
To i tak jakis odporny jesteś bo w moim mniemaniu to byłby już syfon a nie dobry sprzęt.
Pomijam już fakt że pewnie jest tak ubogie albo skomplikowane menu ze nie jesteś w stanie odczytać godzin pracy.
i chyba nie za dobrze dobrana wielkość pompy do budynku skora zasuwała praktycznie non stop i to jeszcze na jakis kosmicznych predkosciach z tego co opisujesz(ale tu juz widzę winę twojego instalatora).
pomijam juz fakt że jak instalator strzeli focha to nie możesz znależć kogos innego do tego tylko samemu się tym wszystkim zajmować
Weż tez pod rozwagę kiepski montaż itp. bo jest to chyba najczęstsza przyczyna awari.
Na Twoim miejscu do wymiany sprężarki zamówiłbym jakiegoś chłodnika z prawdziwego zdarzenia który oceniłby najpierw poprawność montażu a potem jeszcze zbadał czystość układu jakies zakwaszenia i poradził jak zbadać przyczynę kleknięcia spreżarki czy to usterka elektryczna czy może zatarcie itp. żeby nie było że założysz nowa i za jakiś czas klęknie i ta.

SmartHeat to urządzenie jak każde inne. Jak działa jest fajnie. Z Producentem kontaktowałem się dopiero teraz od grudnia jak już była klapa totalna i zostałem z zimnym domem i dwójką małych dzieci w środku. I to przestało być zabawne.

MENU nie jest skomplikowane - ale wolę zapytać dwa razy niż kogoś wprowadzić w błąd. Nie było "kosmicznych prędkości" przy -20 dawała maksa - jak było cieplej nie pracowała wcale. Nie mogę narzekać na sposób realizacji zadań (ale to odbiór czysto organoleptyczny). Próbowałem sposobu kontroli z P na PID ale nie miało to istotnego wpływu na parametry czy sposób pracy.

Z Instalatorem doszliśmy do satysfakcjonującego nas porozumienia w kwestii naprawy i naprawdę nie chcę już tego wątku kontynuować - nie chcę złej krwi niepotrzebnie. Nie przybliży mnie to do rozwiązania problemu.

I tak masz rację - rozwiązaniem okazał się profesjonalnych "chłodnik".
Bo te pompy to bardziej dla "chłodników" niż klasycznych "pompiarzy" (tak usłyszałem w 5 miejscach po opisie urządzenia - czynnika chłodzącego - i fakt że tam CAREL i MITSUBISHI do kupy pracują).

Filtry po serwisie wyglądają tak:
454184

To podobno stan "prawidłowy". Też tak macie?

bobrow
21-03-2021, 14:02
Nie wiem co tam masz takie zielone ?
U mnie rzadko kiedy pojawia się jakaś drobinka syfku z instalacji-głównie jest osad kotłowy (lekko tłusta czarna maź) na siatce filtra.

Arturo1972
21-03-2021, 14:16
A -jeszcze jedno , bo nie mogę się powstrzymać....
Niebawem zapewne ponownie padnie tu stwierdzenie : "...a u mnie już 8 lat T-cap grzeje moją kupę betonu 100% w T2..."
A żeby tradycji stało się zadość to przypomnę, że jakiś czas temu,będzie to już z 10 lat do tyłu, to właśnie krakol przedstawił mi ofertę na pompę gruntową z odwiertami w cenie 20tys.zl ;)
Poszedłem inną drogą i od 8 lat grzeję kupę betonu w 99% tańszej taryfie pompą powietrzną :D

bobrow
21-03-2021, 14:19
Arturo-szybko dzisiaj zacząłeś wieczór...
O 16 lecimy na urodzinki do kuzynki-wypiję za zdrowie Wasze i nasze

Tymczasem

True0Man
21-03-2021, 14:21
Nie wiem co tam masz takie zielone ?
U mnie rzadko kiedy pojawia się jakaś drobinka syfku z instalacji-głównie jest osad kotłowy (lekko tłusta czarna maź) na siatce filtra.

To właśnie wygląda jak taka maź - możliwe że tłusta... ale ciężko powiedzieć co to. Nie ma zapachu - nie klei się. Ciężko wskazać źródło...
Ktoś inny może widział swoje filtry? Też tak macie czy idealnie czysto?
Jest jakiś patent żeby to wyłapać z instalacji inaczej niż przez te sitka i się tego pozbyć?

codix
21-03-2021, 14:24
A żeby tradycji stało się zadość to przypomnę, że jakiś czas temu,będzie to już z 10 lat do tyłu, to właśnie krakol przedstawił mi ofertę na pompę gruntową z odwiertami w cenie 20tys.zl ;)
Poszedłem inną drogą i od 8 lat grzeję kupę betonu w 99% tańszej taryfie pompą powietrzną :D

Kurcze ładować w niedzielę już od 15tej no to nieżle :lol2:A niby małpki miały podrożeć

True0Man
21-03-2021, 14:56
Kurcze ładować w niedzielę już od 15tej no to nieżle :lol2:A niby małpki miały podrożeć

W branży to się chyba mówi "dawać w palnik" ;)

Garażowiec
21-03-2021, 19:17
Wybacz kolego, ale to jest już sprawa między mną a moim Wykonawcą. Na koniec dnia - jakie to ma znaczenie? Przecież nie on jest winny, że kompresor padł prawda? Nie przyjechał tu - nie uszkodził go specjalnie...
...więc dyskusje "czy go złoiliście na 20k" albo "sprzedaliście złom" czy "dlaczego zaproponował rozwiązanie relacji" są teraz nie na temat i nie na miejscu.
Moje stanowisko odnośnie oceny urządzenia jest chyba dość klarowne.

Trzymajmy się meritum.

Dla ciekawych:
Kompresor przyjeżdża tak
454174

No , nie chcę krakać , ale sama wymiana sprężarki , to raczej może Twojego problemu/problemów nie rozwiązać ! Uważam że raczej bez przyczyny się nie spaliła .

True0Man
22-03-2021, 05:50
No , nie chcę krakać , ale sama wymiana sprężarki , to raczej może Twojego problemu/problemów nie rozwiązać ! Uważam że raczej bez przyczyny się nie spaliła .
Niestety mam tego świadomość :(
Bardziej zastanawia mnie to, że ona "klękała" już od jakiegoś czasu (może miesiąc...dwa...). Słychać było, że pracuje "ciężej"... czasami zaczynała brzmień dosłownie jak diesel - a pierwszy rozruch potrafił wprawić w drganie całe urządzenie. Ostatnie finisze wyglądały tak, że startowała - ale przy wzroście obrotów do domyślnej wartości nagle się zatrzymywała (aż całą płytą amortyzacyjną potrafiło lekko "szarpnąć"). Zrobiła tak kilka razy - ale przestała reagować w ogóle.

Nie wiem czy to "spalenie" - wiem, że piszę "prozą" - ale raczej wygląda na to jakby jakiś element ruchomy się wyrobił - zahaczał o coś - z czasem coraz bardziej - coraz większy opór - rósł opór - rosłą temperatura - może i ciśnienie... no i się musiało wyrobić.

Ale nie widzę problemu żeby taką sprężarkę otworzyć i zobaczyć co się stało. Kto wie może to da jakąś odpowiedź...

Postaram się wrzucić filmik dzisiaj z ostatniego "startu".

True0Man
22-03-2021, 17:35
No dobra...
---MAŁY UPDATE---

Sprężarka wymieniona - działa jak malina
Czynnik wymieniony - okazało się że w układzie brakowało 600g czynnika. Było 2.1kg zamiast 2.7kg - gdzie wyparowała różnica? Dobre pytanie.
Działanie zaworu trójdrożnego sprawdzone - działa prawidłowo
Sprawdzona szczelność układu
Sprawdzone wentylatory inwertera (okazało się, że nie działały - ale z otwartą obudową niewiele to zmieniło - nowe zamówione)

I pompa ożyła. Grzeje dom. Więc jest sukces....

...niestety ale połowiczny...
bo niestety na programie CWU jest problem albo ze startem - albo z pracą już po starcie. Niby wszystko działa - temp gazu tłoczonego dobija do 76-80C (niezależnie czy na trybie P czy PID)... i bez powodu nagle wszystko staje - wyrzuca GENERATOR RESTART... i kaplica.

Pompa nie pokazuje żadnych błędów - czy innych komunikatów. Parametry wydają się być optymalne.
Po jakimś czasie w wiadomościach można znaleźć tylko coś takiego
454221

Co gorsza wydaje się, że w spoczynku kompresor dostaje jakieś małe napięcie (bo coś słychać że robi... choć nie powinien) więc podejrzewamy, że problem jest w sterowaniu... no ale gdzie skoro była wymieniana płyta główna...

Więc grzebiemy dalej.

Pytania do Użytkowników:
Czy ktoś byłby tak miły i powiedział mi jaką macie temp gazu tłoczonego AAI w trakcie grzania CWU?

Zwracam honor koledze który pytał "czemu tak bronię tej pompy". No to już mi przeszło.

ZIELONA BREJA NA SITKU...
...z moich zdjęć to glikol. Podobno może przybrać taką postać i to nie jest jakiś dramat.

codix
22-03-2021, 18:19
U mnie w panasonicu przy przejściu z c.o na cwu było28st w baniaku i 39st i 18,5 bar na tłoczeniu potem w miarę nagrzewania cwu proporcjonalny wzrost i ciśnienia i temperatury pod koniec grzania cwu do temp.46st temperatura na tłoczeniu to 82st i 33bar zaczynała z 35hz kończyła na 40hz

Musisz sprawdzić jakie napięcie i natężenie dostaje spreżarka podczas pracy,postoju i wtedy kiedy się wywala.W tym info coś tam przeciez pisze przeciążenie prąd czy cos w tym stylu
I miałeś wziąść jakiegos chłodnika z prawdziwego zdarzenia do tego to co nie ma miernika żeby sprawdzić ile pobiera sprężarka na postoju?
Jak pomiary innych parametrów to że grzeje to nie znaczy ze dobrze chodzi mierzył wartości przegrzania itp ?

True0Man
22-03-2021, 18:59
Musisz sprawdzić jakie napięcie i natężenie dostaje spreżarka podczas pracy,postoju i wtedy kiedy się wywala.W tym info coś tam przeciez pisze przeciążenie prąd czy cos w tym stylu I miałeś wziąść jakiegos chłodnika z prawdziwego zdarzenia do tego to co nie ma miernika żeby sprawdzić ile pobiera sprężarka na postoju? Jak pomiary innych parametrów to że grzeje to nie znaczy ze dobrze chodzi mierzył wartości przegrzania itp ?

Dzięki za garść informacji.

Jutro będziemy kopać w tym kierunku.
Przy CWU mam na stałe ustawione 80rps oraz 8V - w spoczynku nie powinna pobierać nic i nie pracować - a wygląda jakby z kondensatorów coś jednak do niej trafiało nawet jak nie musi pracować...

inne parametry ok - ciśnienie gazu dobijało do 76-80C i się stabilizowało (nie było tak jak poprzednim razem że jechało do 118C i awaryjnego wyłaczenia). Podpieliśmy zewnętrzne mierniki żeby potwierdzić wskazania z kontrolera - i wszystkie odczyty są prawidłowe (tzn kontroler pokazuje stan faktyczny). Resztę ciśnień i temperatur mam podobną do Twoich.

I tak - mamy całe baterie czujników - sprawdzamy - zapisujemy - to pierwsza walka ze sprężarką była.

Ciekawe, że nowa płyta główna na początku nawet w stanie spoczynku pokazywała pobór 0.1kW... wszystko było zamknięte więc nie było widać co się dzieje z kompresorem - a może to go włąśnie ubiło... no i jeden z zaworów na kroćcach był dokręcony tak... że można go było odkręcić palcami.

Znajdziemy rozwiązanie o to jestem spokojny. Szkoda po prostu nerwów i pieniędzy. To nie tak powinno wyglądać przy tak drogim urządzeniu.

True0Man
24-03-2021, 12:44
No i dobra. Jest progres.

Nowy kompresor działa jak malina i trzyma parametry!
Kilka spostrzeżeń laika:

Oczywiście w menu pompy można się dogrzebać menu w stylu "jaki kompresor pracuje w Twojej pompie"
...i tam można wybrać różne - od SIAM (Mitsubishi) po LG / SAMSUNGI inne.
Są podane marki i konkretne modele - nic tylko wybierać przebierać
Możliwe, że te inne modele/zamienniki są łatwiej dostępne
Możliwe, że tańsze (choć ciężko mi w to uwierzyć)
...pewnie tak samo dostępne (bo przecież nie tylko Mitsubishi reguluje swój rynek).



Przez chwilę miałem wątpliwości co do falownika...
co wystartował - to działał inaczej. Ale przyjrzałem się ustawieniom po poprzednim "serwisie" - no i np. krzywa grzania była z czapki. Wpisałem wartości fabryczne - i wszystko się zaczęło stabilizować. Zresztą udało mi się chyba odwzorować w Excelu algorytm ten krzywej uwzględniając temp na zew.

Przy grzaniu WODY temp się zgadzały - ciśnienia w normie - cacy - i nagle stop.
Myślałem, że to kompresor - ale okazało się, że to FALOWNIK się mocno zagrzał i nie włączył wiatraków. Szukam więc gdzie mogą się włączać wcześniej (instrukcja pomija wiele ustawień pompy a tłumaczenie polskie na ogół wprowadza w błąd). Dalej szukam pasty termoprzewodzącego (bo z tyłu jest wielki radiator - więc po odkręceniu go pewnie zobaczę jaką zbryloną maź do wymiany (jak to w komputerach np bywa).

CIEKAWOSTKA
Gdybyście chcieli spróbować wymiany (proste) Alfaco (przedstawiciel CARELA) - ma takie falowniki w ofecie oczywiście. Tyle, że czas oczekiwania... to 4-5 tygodni ("Panie kto by to magazynował"). Czyli "na szybko umarło"... opcja dla cierpliwych. Przez miesiąc znowu można go sprowadzić i jest o połowę tańszy. Co kto lubi.

ALE WRACAJĄC...
Łopatologicznie rzecz biorąc wydaje mi sie, że to nie kompresor się "zacinał" - tylko pewnie zagrzany falownik się awaryjnie wyłączał po osiągnięciu jakiejś temp granicznej - i odcinał zasilanie od kompresora. Więc zaraz dalej grzeję dom i lecę do media markt po pastę.

Zaczynam myśleć, że podejście "pracuj tylko na kompresorze" może nie być idealnym rozwiązaniem. Ta grzałka po coś tam jest - niekoniecznie "awaryjnie" tylko. Niemniej nie znalazłem ustawienia "od którego momentu" albo "w jakim stopniu" grzałka ma "pomagać". A niestety jest wykorzystywana i do CO i CWU w takim samym stopniu.

...ale nie jestem specem - mogę się mylić...

PS
Konkurs nadal obowiązuje do piątku włącznie. Nie ma chętnych na browar?

bobrow
24-03-2021, 15:23
Trueman,
tak sobie myślę -że może po prostu ta PC nie jest prawidłowo skonfigurowana/ustawiona.
Może warto zlecić komuś kto się na tym zna kalibrację czy ustawienie tego wynalazku ?
Jeśli to nie pomoże , to jednak jest to szmelc -a nie PC.Jeśli kompresor szlag trafił od falownika (tj on/off cykl) , to gdzie są jakieś zabezpieczenia ?
Chyba ,że te zabezpieczenia to właśnie były alarmy/komunikaty ? Może to tak jak w mundrym samochodzie-jak nie zmieniasz oleum i jedziesz , to informuje ...do czasu ,aż nie odpalisz ?

Garażowiec
24-03-2021, 19:31
No i dobra. Jest progres.

Nowy kompresor działa jak malina i trzyma parametry!
Kilka spostrzeżeń laika:

Oczywiście w menu pompy można się dogrzebać menu w stylu "jaki kompresor pracuje w Twojej pompie"
...i tam można wybrać różne - od SIAM (Mitsubishi) po LG / SAMSUNGI inne.
Są podane marki i konkretne modele - nic tylko wybierać przebierać
Możliwe, że te inne modele/zamienniki są łatwiej dostępne
Możliwe, że tańsze (choć ciężko mi w to uwierzyć)
...pewnie tak samo dostępne (bo przecież nie tylko Mitsubishi reguluje swój rynek).



Przez chwilę miałem wątpliwości co do falownika...
co wystartował - to działał inaczej. Ale przyjrzałem się ustawieniom po poprzednim "serwisie" - no i np. krzywa grzania była z czapki. Wpisałem wartości fabryczne - i wszystko się zaczęło stabilizować. Zresztą udało mi się chyba odwzorować w Excelu algorytm ten krzywej uwzględniając temp na zew.

Przy grzaniu WODY temp się zgadzały - ciśnienia w normie - cacy - i nagle stop.
Myślałem, że to kompresor - ale okazało się, że to FALOWNIK się mocno zagrzał i nie włączył wiatraków. Szukam więc gdzie mogą się włączać wcześniej (instrukcja pomija wiele ustawień pompy a tłumaczenie polskie na ogół wprowadza w błąd). Dalej szukam pasty termoprzewodzącego (bo z tyłu jest wielki radiator - więc po odkręceniu go pewnie zobaczę jaką zbryloną maź do wymiany (jak to w komputerach np bywa).

CIEKAWOSTKA
Gdybyście chcieli spróbować wymiany (proste) Alfaco (przedstawiciel CARELA) - ma takie falowniki w ofecie oczywiście. Tyle, że czas oczekiwania... to 4-5 tygodni ("Panie kto by to magazynował"). Czyli "na szybko umarło"... opcja dla cierpliwych. Przez miesiąc znowu można go sprowadzić i jest o połowę tańszy. Co kto lubi.

ALE WRACAJĄC...
Łopatologicznie rzecz biorąc wydaje mi sie, że to nie kompresor się "zacinał" - tylko pewnie zagrzany falownik się awaryjnie wyłączał po osiągnięciu jakiejś temp granicznej - i odcinał zasilanie od kompresora. Więc zaraz dalej grzeję dom i lecę do media markt po pastę.

Zaczynam myśleć, że podejście "pracuj tylko na kompresorze" może nie być idealnym rozwiązaniem. Ta grzałka po coś tam jest - niekoniecznie "awaryjnie" tylko. Niemniej nie znalazłem ustawienia "od którego momentu" albo "w jakim stopniu" grzałka ma "pomagać". A niestety jest wykorzystywana i do CO i CWU w takim samym stopniu.

...ale nie jestem specem - mogę się mylić...

PS
Konkurs nadal obowiązuje do piątku włącznie. Nie ma chętnych na browar?

Nie chcę znowu krakać , ale zdaje się jesteś na najlepszej drodze do zajechania swojej PC , Te wiatraki to raczej niech chodzą non stop i chłodzą elektronike , oczywiście że jak przekroczona zostanie temperatura radiatora , bądź prąd elektronika zastopuje sprężarkę . Ja tam bym tego radiatora nie ruszał , żadnym szuwaksem nie smarował , to radiator od zapewne tranzystorów które sterują spreżarką . Nie wiem o co tam kaman z serwisem masz , ale zaczynasz dokonywać operacji na otwartym sercu , nie wiem czy masz takie predyspozycje aby to robić . <<ale nie jestem specem - mogę się mylić>> dobrze że zdajesz sobie z tego sprawę , tylko weź pod uwagę ze to może być kosztowna pomyłka ,

True0Man
25-03-2021, 06:13
Trueman,
tak sobie myślę -że może po prostu ta PC nie jest prawidłowo skonfigurowana/ustawiona.
Może warto zlecić komuś kto się na tym zna kalibrację czy ustawienie tego wynalazku ?
Jeśli to nie pomoże , to jednak jest to szmelc -a nie PC.Jeśli kompresor szlag trafił od falownika (tj on/off cykl) , to gdzie są jakieś zabezpieczenia ?
Chyba ,że te zabezpieczenia to właśnie były alarmy/komunikaty ? Może to tak jak w mundrym samochodzie-jak nie zmieniasz oleum i jedziesz , to informuje ...do czasu ,aż nie odpalisz ?

Tak też mam takie wrażenie :(
Niestety gdy serwis (jeszcze ten pierwszy) wymienił mi płytę w Styczniu to nie mam gwarancji, że przy konfiguracji czego nie pomieszali. Ale sam nie jestem w stanie tego zweryfikować - a przecież z pompą nie otrzymujemy jakiejś DTR z domyślnymi ustawieniami, żeby wiedzieć np jak przeprowadzić FACTORY RESET. Każdy to ignoruje - a powinniśmy to dostać z momentem instalacji. Tak się kończy podejście "jakoś to będzie...".

To zabezpieczenia sprawiają, że falownik się zawiesza i wyłącza kompresor. Co gorsza falownik podczas rozruchu wydaje z siebie czasami jakieś dziwne dźwięki - ćwierka - co jest dziwne bo tam nie ma żadnych elementów ruchomych poza wiatrakami - i to ćwierkanie na ogół go ubija. Coś mi się wydaje, że falownik nie jest w stanie dostarczyć po prostu energii potrzebnej do pracy w wyższych rejestrach sprężarki tj powyżej 80rpm.

Wszelkie "alarmy" EEV dezaktywowałem wcześniej z porozumieniu z Producentem (podobnie powinny być wyłączone od początku) - bo to były te błędy, których Instalator nie był w stanie usunąć przez 6 wizyt. Ale nie rozwiązało to problemu. Za to serwis CARELa jest bardzo pomocny - też pomagają kopać. Ciekawe, że pomóc chcą wszyscy (no prawie).

Kopiemy dalej... ale rozglądam się za nową pompą - tym razem solidną - z kompetentnym serwisem...

True0Man
25-03-2021, 06:36
Te wiatraki to raczej niech chodzą non stop i chłodzą elektronike , oczywiście że jak przekroczona zostanie temperatura radiatora , bądź prąd elektronika zastopuje sprężarkę . Ja tam bym tego radiatora nie ruszał , żadnym szuwaksem nie smarował , to radiator od zapewne tranzystorów które sterują spreżarką .

Spokojnie - sprawdziłem tylko czy wiatraki są podłączone - to takie same wynalazki jak te które masz w komputerze - niskoobrotowe - proste. Przy okazji udało się wymienić pastę termoprzewodzącą na radiatorze - bo starej już nie było (usługa wymiany została w styczniu dość wysoko wyceniona - kiedy to okazało się że "przegląd pompy" to jedno - ale "przegląd falownika" to drugie (i jest prawie 3x droższe).

Wymiana pasty termoprzewodzącej to nic skomplikowanego - jak ktoś miał komputer może to zrobić samodzielnie. U mnie to wyglądało tak

454298
454299

To foty z oczyszczania tego co zostało.
Nowa pasta założona - tutaj znów serwis CARELA był bardzo pomocny (Dziękuję ALFACO Warszawa) i wszystko wróciło z powrotem. Cały proces trwał jakieś 2h (do spółki z kawą w tle i kładzeniem dzieci spać). Niestety niczego to nie zmieniło. Podejrzewam, że zwyczajnie za późno dla INWERTERA...



Nie wiem o co tam kaman z serwisem masz , ale zaczynasz dokonywać operacji na otwartym sercu , nie wiem czy masz takie predyspozycje aby to robić . <<ale nie jestem specem - mogę się mylić>> dobrze że zdajesz sobie z tego sprawę , tylko weź pod uwagę ze to może być kosztowna pomyłka ,

Wiesz - ja nie prosiłem się o to.
Jak miałem VW to przez 8 lat jeździłem to autoryzowanego serwisu "bo kto zna się lepiej niż oni". Okazało się, że z moją Pompą jest dokładnie odwrotnie. 6 wizyt - żadnej sensownej diagnozy - wymiana płyty głównej bez logicznego wytłumaczenia (choć wierzę, że Instalator tutaj chciał dobrze). Ale nie wyszło.

A teraz niepotrzebne nerwy - kombinowanie sprężarek - wydzwanianie po ludziach - jakieś chłodziwa - jakieś sprężarki - serio wydając na urządzenie ~42.000 zł miałem nadzieję, że sprawy potoczą się zgoła odmiennie "bo to markowe podzespoły".

Okazało się, że to nie z podzespołami był problem.

Owczar
25-03-2021, 07:41
42k za samo urządzenie czy z odwiertami?

True0Man
25-03-2021, 07:55
42k za samo urządzenie czy z odwiertami?

To była standardowa oferta ze strony z WWW - była kompleksowa i obejmowała instalacje - uruchomienie - i odwierty metodą "płuczkową". Dla mnie to było zrozumiałe bo w cenie miałem zawarte wszystkie niezbędne elementy - nie było rozliczania za "metr odwiertu" - czy "dodatkowe akcesoria" jak robiła wtedy konkurencja. Oferta była git i z tego co wiem do dziś jest często punktem odniesienia jak ludzie chodzą po innych dostawcach - to tą ofertę mają już w ręku i do niego porównują inne. Ja to rozumiem. Model sprzedażowy skomplikowanej instalacji uproszczony na maksa - bardziej niż wzorowy. Sam zajmuję się marketingiem i sprzedażą więc tutaj 5+.

Owczar
25-03-2021, 08:28
Ok, zgodzę się, że cena bardzo dobra - wręcz za dobra.
Ja kupiłem polskiego invertera za jakieś 18k, odwierty trochę przewyniarowane kolejne 18k, zbiornik cwu prawie 5k, zrobienie kotłowni 2.5k, materiały do kotłowni jakieś 5k i w sumie wyszło mnie więcej niż Ciebie, w dodatku upieprzenie z koordynacją prac, praca własna itd.
Biorąc pod uwagę podzespoły pompy, zaawansowane algorytmy sterowania, to cena wydaje się więc nawet bardziej niż dobra. Gdybym taka wtedy dostał to bym się pewnie mocno zastanowił.
Tylko gdzie teraz tkwi haczyk? Z jednej strony 42k i można oczekiwać bezawaryjności, ale porównując do innych pomp o podobnym zaawansowaniu to jest tak tanio..

Patrząc na Twoje przygody, cieszę się z prostoty mojego inwertera, który przez błędy instalatorskie też przysporzył problemów, ale nie wynikało to z samej pompy.

True0Man
25-03-2021, 09:18
Ok, zgodzę się, że cena bardzo dobra - wręcz za dobra.
Patrząc na Twoje przygody, cieszę się z prostoty mojego inwertera, który przez błędy instalatorskie też przysporzył problemów, ale nie wynikało to z samej pompy.
Tak też myślałem mając na stole VIESMANNy czy VAILANTY... wiesz ja miałem dom w budowie - niedawno zostałem tatą - urządzało mnie, że temat będzie ogarnięty od A do Z - kontakt z Wykonawcą był dobry - nawet potem też długo udzielał mi wsparcia odpowiadając nawet w nocy na upierdliwe SMSy. Wszystko grało..

..ale przegapiłem moment kiedy coś przestało działać. Umowy pisze się na ciężkie czasy. Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że będę musiał wiedzieć co to CAREL - co to SIAM MITUBISHI - ile jest R410A w układzie chłodzenia...itp. Mnie to naprawdę nie interesowało :(

Co więcej sporo osób które prosiłem o zainteresowanie się tematem powiedziało, że taka konfiguracja jest raczej dla "chłodników" niż "pompiarzy" - ze względu na użyte elementy - których jakość nota bene ocenili bardzo wysoko (że markowe - że wytrzymałe - etc...). Okazało się, że hasło "NAPRAWIAMY POMPY CIEPŁA" w Internecie w istocie nic nie znaczy bo kilka pytań wystarczyło, żeby skumać że trafiłem na kolejnego serwisanta, który będzie mnie karmił bajkami i testował tak naprawdę.

Dziś jest mi wstyd przed sąsiadami którzy się śmieją, że mam dziadostwo (a oni proste "powietrza") - no i w stosunku do osób które przekonałem do zakupu Smartheata na fali "entuzjazmu" - bo dziś bym już tego nie zrobił.

Szczerze mówiąc - po co Ci skomplikowane algorytmy - skoro nie ma kogoś kto potrafi to sensownie skonfigurować inaczej niż "bo tak było na dwudniowym szkoleniu"?

PROZA ŻYCIA
Rano CWU zagrzała grzałka dla dzieciaków.. a potem w ramach próby odpaliłem GRZANIE... i wszystko zaskoczyło gładko.
Po prostu ręce opadają :(

Owczar
25-03-2021, 09:30
Zgadza się, ypow pompa gruntowa to on/off. Tutaj mamy skomplikowane algorytmy sterowania jak w pompach PW - zawór elektrniczny, modulowana praca pomp obiegoych. Komponenty owszem, markwe. Dlatego dziwi ta cena. Pytanie gdzie tkwi problem, czy w algorytmach sterowana,w którymś komponencie czy w błędach montażu. Pompa wyciska z układu max co się da, gorzej jak coś przestanie działać...

Możesz opisać jaki jest teraz dokładnie problem?

True0Man
25-03-2021, 10:26
Możesz opisać jaki jest teraz dokładnie problem?

Problem jest w serwisie i jego kompetencjach. Kupić TESLĘ możesz zawsze. Naprawić tylko nie ma komu.
Cena jest normalna - nie miałem żadnych upustów - zresztą wystarczy sprawdzić aktualną. Nie różni się jakoś specjalnie.

U mnie problem wygląda tak:

PC startuje GRZANIE - ale musi startować od małych "temperatur"
Kiedy wchodzi na wyższe obroty - kompresor przestaje regularnie pracować - falownik się grzeje - i STOP (bo pewnie temp)
Czasami przy starcie Falownik wydaje dźwięki "ćwierkanie" - jakby było jakieś spęcie/zwarcie...
PC nie startuje kompresora do CWU (w ogóle)



Ćwierkanie wygląda tak
https://photos.app.goo.gl/TaYUjTFKKmtSgX2JA

ten nieregularny dźwięk - to właśnie z falownika. Czasami mija (jak pod koniec filmu) i robi się stabilnie. Czasami się wyłącza. Czasami nawet nie startuje.

MÓJ POMYSŁ JEST TAKI:

CO startuje - bo nie obciąża od razu falownika
CO pada na pysk przy wyższych wartościach pracy - powyżej 85rpm - choć temperatur i ciśnień są w porządku
CWU nie startuje w ogóle nawet bo na dzień dobry musi dostać kopa - którego Falownik nie dostarcza (zmniejszenie obrotów z domyślnych 80rpm do 70rpm nie pomaga).
Falownik się nagrzewa (mniej po wymianie pasty - ale bywa gorętszy od sprężarki - z upływem czasu temp spada i jest tylko ciepły)
Teza: falownik nie jest w stanie dostarczyć wyższej mocy/napięcia do sprężarki - albo robi to za krótko. I stopuje wszystko
Sprawdzaliśmy napięcia z falownika do sprężarki przy normalnej pracy - i są zgodne z tym co pokazuje sterownik pompy (dość dokładnie) więc wszystko gra



No więc... w tym falowniku może coś się przegrzało skoro pasty od dawna nie było i temp nie byłą odprowadzana. Może coś spuchło? Może to "ćwierkanie" to jakieś przeskoki napięcia/łuk... nie wiem. Grzałka hula bez problemu. CAREL szuka co może powodować taki stan rzeczy. Może wystarczy wymienić jakiś kondensator czy uzwojenie.

Ale to tylko teorie. Szukam kamery termowizyjnej żeby móc sprawdzić bez obudowy który element falownika najbardziej się nagrzewa. Może to coś pomoże.

_John
25-03-2021, 11:47
To zabezpieczenia sprawiają, że falownik się zawiesza i wyłącza kompresor. Co gorsza falownik podczas rozruchu wydaje z siebie czasami jakieś dziwne dźwięki - ćwierka - co jest dziwne bo tam nie ma żadnych elementów ruchomych poza wiatrakami - i to ćwierkanie na ogół go ubija. Coś mi się wydaje, że falownik nie jest w stanie dostarczyć po prostu energii potrzebnej do pracy w wyższych rejestrach sprężarki tj powyżej 80rpm
Falownik to wbrew pozorom prosta rzecz, prostuje prąd, a później wytwarza ponownie zmienny tylko, że może sobie jego charakterystykę dowolnie kształtować.
Takie dźwięki niekoniecznie mogą oznaczać usterkę.
Masz miernik cęgowy, by zmierzyć prąd pracy kompresora w pełnym zakresie obrotów?
Zrobił bym pomiary między kompresorem i falownikiem, oraz na zasilaniu falownika.
Da świętego spokoju sprawdź też napięcie jakie masz na zasilaniu urządzenia przy pełnym obciążeniu.
Zweryfikuj, czy WSZYSTKIE kable są dobrze dokręcone.

PS. Wyślij na mail zdjęcie tabliczki tego falownika, sprawdzę czy nie mam jakiejś używki by Cię poratować.

True0Man
25-03-2021, 11:58
Masz miernik cęgowy, by zmierzyć prąd pracy kompresora w pełnym zakresie obrotów?
Zrobił bym pomiary między kompresorem i falownikiem, oraz na zasilaniu falownika.
Da świętego spokoju sprawdź też napięcie jakie masz na zasilaniu urządzenia przy pełnym obciążeniu.
Zweryfikuj, czy WSZYSTKIE kable są dobrze dokręcone.

Piękne dzięki kolego.
Falownik nigdy nie wydawał żadnych dźwieków - podczas 2 dni testów zauważyliśmy, że częstotliwość tych dźwięków odpowiada "falowaniu" obrotów na kompresorze - jak przestał "ćwierkać" to obroty się wyrównały.

Napięcia sprawdzaliśmy z serwisantem właśnie m.in. takim miernikiem - jak pompa pracowała - wszystko się zgadzało z tym co pokazuje sterownik pompy. Pełnego obciążenia nie było jak sprawdzić bo pompa momentalnie zdychała. Połączenia kabelkowe sprawdziliśmy razem + ja wczoraj jeszcze raz kiedy zakładałem falownik po nałożeniu nowej pasty. Nie wiem co tam może być źle - kable kończą się "uchem" wchodzą całe - dokręcone dość solidnie... wydaje się, że te które dochodzą DO falownika są zainstalowane poprawnie - te które są na kompresorze również - ale te sprawdzę jeszcze raz w takim razie.

Mój falownik to CAREL PSD1012200
454303

_John
25-03-2021, 12:27
Mam PSD1018400
To jest falownik 3 fazowy, więc od testu by się nadał, tylko musielibyśmy go zasilić z gniazda 3F.
Sprawdzę jeszcze dokładniej, czy wersji 1 fazowej nie znajdę i dam znać

True0Man
25-03-2021, 20:17
To niech mi ktoś powie jakim cudem "markowy" CAREL potrafi się wysypać w 5 roku eksploatacji... jeśli u mnie na przedmieściach Śląska "prąd był zły" - to skąd wiecie czy u Was jest dobry? I nie zapominajmy, że nie mówimy tu o zabawce - tylko urządzeniu za ~40k.

No ja rozumiem, że SmartHeat nie ma w Polsce autoryzowanego serwisu - ale wszyscy mówią "będzie super bo to CAREL"... a tu ZONK?
Szybko licząc zaraz kupię drugą pompę - a tą wystawię na OLX... prosty temat - ale bez odpowiedzi.

Chciałbym korzystając z okazji podziękować wielu z Was którzy piszecie do mnie wiadomości z sugestiami lub dzielicie się swoimi doświadczeniami. To budujące, że FORUM istnieje nie tylko do reklamowania tego co akurat się sprzedaje - ale do faktycznej wymiany wiedzy i doświadczeń.

Od jutra szukam falownika. Ktoś ma? :)

_John
25-03-2021, 20:32
To niech mi ktoś powie jakim cudem "markowy" CAREL potrafi się wysypać w 5 roku eksploatacji... jeśli u mnie na przedmieściach Śląska "prąd był zły" - to skąd wiecie czy u Was jest dobry?
Ja miałem 3 pożary w serwerowniach z powodu tych "markowych" falowników :)
Jeśli chodzi o jakość to nie powiedziałbym, że są to jakieś solidne urządzenia - mają dobry stosunek ceny do jakości.
Dlatego są tak popularne.

codix
25-03-2021, 20:49
A on nie jest wogóle jakiś za słaby 12A chyba ma to tylko 2,7kw to w panasie malutka pompa 5kw może jakoś tyle pocisnąć

_John
25-03-2021, 21:33
A on nie jest wogóle jakiś za słaby 12A chyba ma to tylko 2,7kw to w panasie malutka pompa 5kw może jakoś tyle pocisnąć

12 A jest po stronie wtórnej na 3 fazach.
Na wejściu ma 22A

Owczar
25-03-2021, 21:45
Może pomyśl o tym falowniku na 3 fazy od Johna. Swoją drogą dziwne, że dali tu 1 fazowy...
Może tutaj tkwi problem? Jakie masz przewody do zasilania tej pompy?

To nie urządzenie za 40k, to urządzenie za 20k jak odliczymy odwierty i kotłownie.

_John a jak sprawdzają inwertery LG/LS?

_John
25-03-2021, 22:21
_John a jak sprawdzają inwertery LG/LS?
Już wiemy, że kolega nie ma 3F w domu.

Jeśli o falowniki chodzi to nie da się powiedzieć, że ten jest zły a tamten dobry.
Często nawet bardzo zaawansowany falownik ABB potrafi sprawiać więcej problemów, kiedy jest użyty do prostej aplikacji jak napęd kompresora czy pompy.
Im droższe urządzenie tym bardziej zaawansowany układ autodiagnostyki.
Te proste urządzenia po prostu robią co do nich należy i nie straszne im chwilowe "zawirowania"
Nie sądzę by tutaj przyczyną było zasilanie.
Raczej defekt falownika.

True0Man
26-03-2021, 05:39
Już wiemy, że kolega nie ma 3F w domu.

Mam 3F w domu. Do samej pompy idą dwa kable - gruby ze złączem 3F - i do płyty głównej tradycyjny 1F. Mój falownik jest podłączony tak
454312



Te proste urządzenia po prostu robią co do nich należy i nie straszne im chwilowe "zawirowania"
Nie sądzę by tutaj przyczyną było zasilanie.
Raczej defekt falownika.
Wiecie koledzy mieszkam na odludziu w skupisku 9 domów. Prawie każdy ma jakąś PC - połowa ma PV - i nikt nie narzeka, że "prąd zły" mimo, że mamy w gniazdkach regularne 240V (podobno normalny efekt przy sporej PV w okolicy.

DO UŻYTKONIKÓW POMPY
Czy udało Wam się jakimś cudem wejść do indexu menu BI?
U mnie żaden kod - żadne uprawnienia - nie działają - więc widać ingerencję jakiegoś zewnętrznego programisty.

NOWE ATRAKCJE
Wczoraj pompa w końcu odpaliła - trochę pogrzała - po 3h pomyślałem, że czas na CWU "bo może ruszyło". CWU wstało... działało kwadrans... nie zdążyło się nagrzać - ćwierk i stop. Spoko - znamy to. Ale po restarcie program GRZANIE ubija sprężarkę od razu. Mimo ustawionych limitów - mimo niewielkiego wzrostu temp - falownik rozpędza sprężarkę do 130rpm - ćwierka - i out. A nie zdążyłem nawet wprowadzić żadnych nastaw które miałyby to zmienić.... :(
Wygląda to tak: https://photos.app.goo.gl/VWTkLxGUqUj8AYcBA

Powiem Wam, że wiele opcji oryginalnie z CARELA nie ma. Inne są ukryte tak żeby ich nikt nie znalazł. Do tego opisy PL potrafią wprowadzić w błąd. Na moje oko ktoś się nieźle postarał żeby użytkownicy tymi CARELAMI się za bardzo nie bawili. Instrukcje są psu na budę.
Może też gdzieś znajdzie się opcja, odnośnie corocznych przyjazdów serwisu...

codix
26-03-2021, 06:31
Jak dla mnie to cala ta pompa to jakas porażka.
Zaraz zajedziesz kolejna sprezarke juz to chodzi jak jakis traktor.
Na wyswietlaczu widac ze jest wymagane 100% wiec probuje ja rozpedzic pytanie co chce zeby ona szla po starcie odrazu na 100% bo chyba nie faliwnik tylko cos co nim steruje czyli jakas automatyka na plycie głównej.
Przeciez nie moze tak startowac i wbijac sie odrazu na maksa to nie jakis on/off jak do tego dojdzie zle sterowanie zaworem rozpreznym to wkoncu zassa ciekly czynnik albo juz po troszke zasysa i bedzie znowu po sprężarce

True0Man
26-03-2021, 07:11
Jak dla mnie to cala ta pompa to jakaś porażka.
Zaraz zajedziesz kolejna spreąarke juz to chodzi jak jakis traktor.
Na wyswietlaczu widac ze jest wymagane 100% wiec probuje ja rozpedzic pytanie co chce zeby ona szla po starcie odrazu na 100% bo chyba nie faliwnik tylko cos co nim steruje czyli jakas automatyka na plycie głównej.
Przeciez nie moze tak startowac i wbijac sie odrazu na maksa to nie jakis on/off jak do tego dojdzie zle sterowanie zaworem rozpreznym to wkoncu zassa ciekly czynnik albo juz po troszke zasysa i bedzie znowu po sprężarce

Nie do końca wiem jak to działa ale pompa od zawsze działała na opcji WYMAGANIE 100% - i praktycznie nigdy do tego nie dochodziło bo krzywa ją ograniczała + ograniczenie na maksymalnych obrotach (sprężarka działa maks 130rpm - ustawienie na 110rpm). Wielokrotnie pytałem czy tak ma być i Instalator mówił, ze to prawidłowe ustawienie.

Ta sprężarka SIAM tak działa - poprzednia od nowości - ta też. Więc tutaj ciężko o jakieś zmiany z mojego punktu widzenia. Weź pod uwagę, że mam otwartą obudowę - a całość stoi w dość niedużej kotłowni z kaflami na ścianach - więc wszystko brzmi "bardziej" jak nagrywam.

Nie rozumiem, że raz działa ok - wstaje - rozpędza się do niedużych obrotów - i sobie "pyrka" - a raz tak jak od wczoraj - leci na łeb na szyję aż do odcięcia... teraz nawet jak zjadę temp grzania do poziomu gdzie POWRÓT jest już osiągnięty - to i tak pruje...

Nie wiem co robić :( próbuję szukać gdzie się tylko da.

codix
26-03-2021, 07:22
A zawor rozprezny jaki tam siedzi elektroniczny czy termostat,jak termostat to moze jakis magik by ta pompe przerobil na jakiegos prostego on/off wywalajac polowe zbednych pierdół

JTKirk
26-03-2021, 07:38
jak czytam o tych problemach i perypetiach, to się cieszę, że mam zwykłego, prymitywnego on/off (polskiego producenta) który już 11 lat pracuje bezawaryjnie...

True0Man
26-03-2021, 08:03
jak czytam o tych problemach i perypetiach, to się cieszę, że mam zwykłego, prymitywnego on/off (polskiego producenta) który już 11 lat pracuje bezawaryjnie...

Jeśli jeszcze masz do niej kompetentny serwis - to jesteś szczęściarzem.. zobacz co ja sobie narobiłem...

_John
26-03-2021, 13:46
A zawor rozprezny jaki tam siedzi elektroniczny czy termostat,jak termostat to moze jakis magik by ta pompe przerobil na jakiegos prostego on/off wywalajac polowe zbednych pierdół

Spokojnie.
Na razie wszystko wskazuje na uszkodzony falownik.
Podłączymy inny dla sprawdzenia.
Ostatecznością będzie wyrzucenie oprogramowania SmartHeat i wgramy OEM od Carel i będzie chodzić, ponieważ wszystkie komponenty poza falownikiem zdają się pracować poprawnie.

Trochę pod górkę robi SmartHeat
Nie udostępniają dokumentacji technicznej (serwisowej)
Nie udostępniają plików konfiguracyjnych do sterowników - instalator dostaje jedynie urządzenie którym kopiuje oprogramowanie z płyty na płytę
A najgorsze jest to, że załadowali do sterownika wyłącznie język polski (którego tłumaczenie jest dramatyczne)
Przez co nawet specjalista musi domyślać się co oznaczają poszczególne pozycje w menu

Owczar
26-03-2021, 20:06
Smutne, że smarheat ma takie podejście.

Do ta wiadomość, że jest w dobrych rękach i jest światło w tunelu.

True0Man
26-03-2021, 20:19
To ja SMARTHEATOWI już podziękuję.
"Masz Pan sprzedawaj i instaluj - a jak się psuje to udawaj i uderzaj głośno kluczem...".

Jestem w kontakcie ze Smartheat'em od Grudnia.
Są bardzo mili - ale na część pytań świadomie nie odpowiadają. Nie są łaskawi dostarczyć sensownej dokumentacji. Nie wiedzą co to za pliki konfiguracyjne ja od nich chce. Nie wiedzą czemu w swoim sofcie nie mogę zmienić języka. Nie wiedzą czemu niektóre czujniki zostały wyłączone przez Instalatora. Wiecie, że niektóre pozycje menu są niedostępne nawet po podaniu kodu producenta? Wybrane indexy są wycięte - albo poprzesuwane w inne miejsca żeby ktoś kto miał do czynienia z CARELEM się za łatwo nie zorientował.

Wiedzą tylko, że w Polsce oficjalnego sprzedawcy nie mają - i oficjalnego serwisu też nie.
Czemu mnie to nie dziwi...

Patrząc na Google widzę, że przez ostatni rok mają pod górkę (wystarczy wpisać w maps ich adres i komentarze się same pojawiają).

Pójdziemy w kierunku OEM jeśli jest taka możliwość. Już przed wymianą płyty głównej przez Instalatora miałem OEM i działało lepiej niż to co się działo później kiedy wymienił "uszkodzoną płytę". Mam dosyć, że o wszystko trzeba się prosić - a odmową połowa speców markuje swój brak kompetencji.

DO INNYCH UŻYTKOWNIKÓW SMARTHEATA
Czy wy przeglądy robicie jak Wam się przypomni po roku - czy może pompa np. zaczyna zgłaszać błędy EEV lub CIŚNIENIA? Sprawdzajcie kalendarz - może zauważycie jakąś regularność...
Inaczej zmarnujecie wiele wieczorów i nerwów na coś co po prostu powinno działać bez bożej łaski bo wcale nie było za darmo. Serio nikomu tego nie życzę.

Światełko w tunelu... w najmniej spodziewanym momencie... :)

Owczar
26-03-2021, 20:50
Jak to się stało, że miałeś soft OEM?
Czy w OEM wszystkie parametry pompy musisz wprowadzać od zera?

Arturo1972
27-03-2021, 02:47
Jak to się stało, że miałeś soft OEM?
Czy w OEM wszystkie parametry pompy musisz wprowadzać od zera?
A czemu miałby nie mieć softu OEM ?
Kupując Samsunga z PLAY czy innego operatora masz wgrany soft OEM tegoż operatora.
Akurat dobrze świadczy to o firmie bo podchodzi profi do tego co sprzedaje robiąc własny soft.

True0Man
27-03-2021, 05:48
Jak to się stało, że miałeś soft OEM?
Czy w OEM wszystkie parametry pompy musisz wprowadzać od zera?

Poprosiłem znajomego chłodnika-programistę żeby mi zrobił backup mojego softu przed wymianą płyty głównej na tą śmieszna "myszkę". Kontakt z Instalatorem był już wtedy bardzo kiepski i nie wiedziałem czego mogę się spodziewać. Oprogramowanie udało się pobrać "na myszkę" - i choć nowego nie wgrywaliśmy to jednak coś się zmieniło bo logo SMARTHEAT zniknęło - pojawił się napis INDUSTRIAZIONE czy jakoś tak - i menu wyglądało nieco inaczej - parę opcji było w innym miejscu - jakby "wyżej" w menu. Dziś wydaje nam się, że ten SMARTHEAT to jakaś forma nakładki, którą mogliśmy niechcący wyłączyć przy jakimś rebootcie czy wylogowaniu. Ale nie kopaliśmy więcej w tym kierunku.

Nie ustawialiśmy niczego a pompa normalnie działała przez 2-3 dni.
Ciekawe spostrzeżenie - bo przez ten akurat czas mieliśmy z żoną wrażenie że ciepła woda w kranie pojawiaja się dużo szybciej niż wcześniej - ale tak to jest, że jak się odpoczywa od problemów to trawa bardziej zielona...

Potem przyjechał Serwisant - powiedział że ma "nową płytę" i "niepotrzebnie ktoś wgrał niefirmowe oprogramowanie" - wymienił płytę - przywrócił ustawienia fabryczne - pogmerał pogmerał - i jak poprosiłem o jakiś protokół prac serwisowych czy po prostu informację co ustawił.. to dosłownie uciekł. Serio dał dyla. Myślę, że ustawiał coś "z pamięci" bez wiedzy co która opcja może oznaczać. A pompa dzień później już zaczęła czynić cuda - czyli jej wymiana nic nie dała.

Wczoraj przywróciłem ustawienia fabryczne
SmartHeat podesłał w końcu listę ustawień dla instalatorów. Powiedział, że to nie jest normalna sytuacja kiedy D3 i D4 były wyłączone (włączone zwracają błąd) i nie wiedzą dlaczego Instalator tak zrobił. Zasugerowali od razu wyłączenie ALARMÓW S1/S2/S3/S4.

Niestety na razie nic to nie dało. Nie odpala się ani kompresor - ani grzałka elektryczna. Więc zrobiłem krok wstecz.

No ale jest światełko w tunelu...

True0Man
27-03-2021, 05:57
A czemu miałby nie mieć softu OEM ?
Kupując Samsunga z PLAY czy innego operatora masz wgrany soft OEM tegoż operatora.
Akurat dobrze świadczy to o firmie bo podchodzi profi do tego co sprzedaje robiąc własny soft.

Jest dokładnie na odwrót.
Używając Twojej nomenklatury SAMSUNG musiałby napisać swojego ANDROIDA. A tak nie jest. Oprogramowanie od operatorów - czy nawet od producentów telefonów - to tylko mniej lub bardziej zmienione "nakładki". Ze SmartHeatem jest tak samo. Pod spodem siedzi normalny CAREL (bo niektóre indeksy MENU mają podwójne oznaczenia - jedno Smarta - drugie odnoszące się do CARELA). Dodają swoje logo - coś pokazują - coś wyłączają - i wio. Rozsyłają to na myszkach do swoich "super instalatorów"...

Sami potem nie wiedzą czemu coś się pokazuje - a czemu nie - czemu ich "release code" raz działa a raz nie - nie świadczy o nich dobrze. Mają tylko 1 informatyka odpowiedzialnego za soft w firmie - a technik nie kojarzy, że do aktualizacji może wysłać pliki - a nie całą "myszkę".

Na koniec słyszysz "dziwne bo u nas działa"...brzmi znajomo?

---EDIT---
"jeden obraz wart więcej niż 1000 słów".
Ekran główny wyglądał tak
454352

I prowadzi wprost tutaj:
https://idrosistemi.com/

co pokazuje, że droga SmartHeatów do naszych domów jest bardzo dziwna... mnie już nic nie zdziwi.

Tak sobie myślę, że gdybyśmy jednak wgrali "OEM CARELA" - to pewnie waliło by po oczach logo CARELa - a my tylko wyłączyliśmy nakładkę.

Ale to tylko moje zdanie - mogę się mylić.

oberwatorPC
27-03-2021, 10:15
Carel to otwarty system gdzie każdy producent modyfikuje go do swojego urządzenia poprzez narzędzia do programowania carela. To co Ty wyprawiasz to istna komedia robicie operację na otwartym sercu i radzicie się chirurga w stanach telefonicznie, którą żyłkę przeciąć.

True0Man
27-03-2021, 10:31
To co Ty wyprawiasz to istna komedia robicie operację na otwartym sercu i radzicie się chirurga w stanach telefonicznie, którą żyłkę przeciąć.

Jakie inne wyjście proponujesz?
Nie życzę Ci żebyś się znalazł w moim położeniu kiedy Serwis Instalatora nie był w stanie najpierw zdiagnozować usterki - a następnie prawidłowo jej usunąć.
To jest jednak dobra przestroga, że cena urządzenia - to nie tylko sam hardware.

krakol
27-03-2021, 11:21
Jakie inne wyjście proponujesz?
Nie życzę Ci żebyś się znalazł w moim położeniu kiedy Serwis Instalatora nie był w stanie najpierw zdiagnozować usterki - a następnie prawidłowo jej usunąć.
To jest jednak dobra przestroga, że cena urządzenia - to nie tylko sam hardware.

Dobre. Dlaczego serwis instalatora nie naprawił? SmartHeat ma się dobrze jak i serwis i nawet są wszystkie wersje oprogramowania i podpowiem, że na śląsku są 3 osoby, które to bez problemu ogarną. Wydałeś już więcej niż byłeś dłużny czy jeszcze jesteś na plusie?